Nog meerverdachten gearresteerd „DUITSCHLAND KAN NIET OVERWONNEN WORDEN! ■USSEN ME81II 11*1 Luchtgevecht boven Brabant DAGBLAD VOOR DEN'HELDER EN-HOLLANDS NOORDERKWARTIER Zwakke hoop ia Duitschland op bemiddeling Rossisch-Duitsche prooi 1 Tram bijna in N*H* Kanaal gestort Vier Duitsche duikbootei vernield Spel met den dood KONINGSTRAAT 78. DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) 26 FEBRUARI 194C 68e JAARG. No. 8859 De spionnagezaak Ook Nederlandsche militairen bij de zaak betrokken Hiltler spreekt zijn volk moed in tf „Ik beo als de magneet die het ijzer aantrekt" Duitscher vuurt terug EERBERICHT HELDERSCHE COURANT Uitgave der Uttg.-Ml). Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder MAANDAG HOOFDBEZIGHEID DER VER DACHTEN ZOU HET VERRA DEN VAN SCHEEPSGEHEI- MEN ZIJN GEWEEST. Naar de Tel. verneemt, is behalve de chauffeur, die de twee ontsnapte Duitsche officieren uit Spijkerboor heeft vervoerd en bij Kornwerderzand werd aangehouden, ook nog een sergeant van het Ned. leger uit Alk maar gearresteerd. Wij vernemen, dat later nog een sergeant in Aikmaar is aangehouden. De eerstgenoemde werd er van verdacht be trokken te zijn bij het spionnagecomplot, dat dezer dagen werd ontdekt en waarbij binnen kort nog meer arrestaties te verwachten zijn. Hoewel men het diepste stilzwijgen bewaart over den aard van de spionnage, vernemen wij, aldus het blad. dat het voornamelijk zou gaan om de overbrenging van scheep- vaartberichten naar Duitschland. Alle berichten over binnenkomende en ver trekkende schepen zouden in den codevorm zijn doorgegeven, zoodat men dus in Duitsch land precies op de hoogte zou zijn geweest van de scheepvaart. De relaties, die de verdachten onderhiel den met verschillende personen worden nauwkeurig nagetrokken. Dit bericht klopt met hetgeen wij reeds Vrijdag mededeelden, namelijk, dat ten hui ze van KI. en B. te St. Pancras kaarten met aanteekeningen van het havengebied van Amsterdam en Rotterdam zijn gevonden. Arrestaties te Bellingwolde. Naar wij vernemen, zijn de in de provincie Groningen gearresteerde personen uit Bel lingwolde afkomstig, 't Zijn zekere L., een voor enkele maanden terug geschorste kan toorhouder der posterijen en zekere A., een zaakvoerder op een groot bouwbedrijf even over-de Friesche grens. Ook een Duitsclier is As, Bellingwolde gearresteerd. Ontvluchting ging eenvoudigl De ontvluchting der twee Duitsche offi cieren van het fort Spijkerboor ging zeer ge makkelijk. Zij hadden hun eerewoord gege ven om niet te ontsnappen en genoten een zeer groote vrijheid. Zoo gingen zij geregeld naar Alkmaar en het was voor hen niet moeilijk relaties te vinden, die tegen geld en goede woorden de heeren wel over de grens wilden helpen. Echter op reis naar de Heimath hebebn zij van begin tot eind met tegenspoed te kampen gehad. De eerste pech Even voor Alkmaar begon de pech al. De officieren, van wie er één juist vader was geworden en die dus wel zeer naar huis ver langde, waren te Spijkerboor in een auto ge stapt en zouden te Alkmaar in een andere auto overstappen, welke hun naar Gronin gen zou brengen. In Bellingwolde zouden zij dan verder worden geholpen. De bestuurder van den tweeden au to, die ook in het complot zat, was echter ziek geworden en verscheen niet. Op het laatste oogenblik moest men een taxi nemen en deze werd, zooals men weet, op den Afsluitdijk aangehouden. Vernielingspogingen op den Af sluitdijk? Het comm. Volksdagblad weet te vertellen, dat de verdachten betrokken zijn geweest bij een poging tot vernieling van zekere mi litaire voorzieningen aan den Afsluitdijk. Bevestiging van dit, wel wat fantastische verhaal, dat zeker niet in den lijn ligt van de te St. Pancras gearresteerde verdachten, konden wij nergens krijgen. SCANDINAVIË: GERUCHTEN OVER GEHEIME VERDEELING IN „INVLOEDS SFEREN". Het pauselijk blad, de „Osservato- re Romano" zinspeelt op een gerucht volgens hetwelk Scandinavië, even als indertijd Polen, door Duitsch land en Rusland zou worden ver deeld. Er zouden althans, zoo verluidt, geheime overeenkomsten tusschen Berlijn en Moskou bestaan, teneinde de Scandinavische landen in „in vloedssferen" te verdeelen. Het ge rucht doet vooral in Scandinavische kringen in Rome opgeld, en wordt versterkt door een mededeeling dat Duitsche soldaten thans met de Russen in het hooge Noorden mee vechten en Duitschland Stalin wa- pemnateriaal geleverd heeft ten be hoeve van den strijd in Finland. ff V/llLlJULl ff VllL'ULl Ter gelegenheid van de viering van den twintigsten verjaardag van de stichting van de nationaal-socialistische Duitsche ar beiderspartij, heeft Zaterdagavond de Führer een rede gehouden, van dezelfde plek, waar hij 20 jaar geleden ook zijn eer ste aanhangers heeft toegesproken. Blijkbaar uit vrees voor aanslagen was de omstandigheid, dat de Führer zou spre ken, zoo lang mogelijk geheim gehouden. Zelfs in de ochtendbladen zweeg men nog over deze komende redevoering. Eerst in den loop van den middag ging het nieuws van mond tot mond. De plaats waar de Leider zou spreken werd echter niet ge noemd. Adolf Hitier begon zijn rede met eraan te herinneren, dat toon de N.S.D.A.P. aan de macht kwam. zij niet bewapenen wilde, doch zij zag, dat de oude ophitsers tot den oorlog zich gereed maakten tot den aanval en derhalve is een bewapening tot stand gebracht, welke nog nooit in de Duitsche geschiedenis is gezien. Over zijn tegenstanders zeidc de Führer dat hij steeds het ongeluk heeft gehad te gen louter nullen te moeten strijden, zoowel in het binnenland als in het buitenland. Deze lieden beheerschen het grootste deel van de gehecle aarde en zijn niet eens in staat in hun eigen land de werkloosheid te bestrijden. En deze oude nullen snreken thans van een nieuwen opbouw van Europa. Dit doet denken aan de oude democraten in Duitschland, dié ook steeds van een nieu wen opbouw van Duitschland spraken. De ze is ook gekomen, doch zonder hen. Zoo za! ook de wereld nieuw worden opge bouwd. doch zonder deze lieden. God heeft de wereld niet alleen voor de Engelschen geschapen. Hij beeft niet be paald, dat drie kwart van de aarde door enkele volken wordt ondeiMrukt en honger lijdt. De Fngelsehen honen nogmaals een 101S te zullen beleven, dat blijkt uit hun idiote vlugschriften die zij uitstrooien, aldus ver volgde Hitier. Ze hebben gelukkig geen idee wat het tegenwoordige Duifarhland be- teekent. Als een zekere Adolf Hifler toen slechts inplaats van eenvoudig korporaal rijkskanselier was geweest, dan zou de vre de er anders hebben uitgezien. (Applaus.) De hoop, dat Rusland en Duitsch land weer vijanden zouden worden zal niet in vervulling gaan en met Italië en Japan zijn dat drie groo te staten die in den vorigen oorlog tegenover ons stonden en thans niet tegen ons zijn. Ook in militair op zicht staan de zaken anders. De veld tocht in Polen heeft dat bewezen, die iets sneller is afgeloopen dan de strategen te Londen en Parijs verwacht hebben, en dat zal ook in de toekomst nog spoedig blijken. (Heftig applaus.) De geest van onze soldaten is beter dan in 1914 omdat de leiding dapper is en hun volle vertrouwen heeft. Ik ben niet alleen de leider, ik ben slechts als de magneet die over Duitschland héén strijkt en al het ijzer aantrekt. Geen hooge hoed meerl In den loop van 13 jaar zijn er binnen het kader van de partij goede organisatoren en leiders opgestaan die thans de hoogste po sities bekleeden. Kijkt u eens naar het ver schil met voorheen. In het jaar 1905 en '08 bij een standbeeldonthulling alleen hoo ge hoeden, thans bij een stapelloop al leen volk en geen enkele hooge hoed meer! Wij zijn niet bang voor de propaganda van zoo'n Engelschen hooge-hoeden-drager. Wij kennen die lieeren, we hebben ze anderhalf jaar geleden zelf hier gehad en het Duit sche volk weet dat ze liegen of het gedrukt staat. Dat ik voor deze lieden geen respect heb zal u niet verwonderen. Ik heb den tijd gebruikt en dat zult gij, mijn oude medestrijders, willen gelooven. Ik heb gewerkt in deze vijf maanden. Het Duitsche volk staat militair sterker dan ooit en het ver trouwen in de leiding is algemeen. God heeft allen volken hetzelfde recht ge geven, en de Voorzienigheid heeft ons werk steeds gezegend. Wij willen geen andere volkeren onderdrukken. Wij vechten voor onze vrijheid, voor onze levensruimte en God zal onzen strijd blijven zegenen. Het kan niet bestaan dat dit Duitsche volk ooit zal ondergaan. Dat was mijn geloof in 1923 en ik heb nog steeds hetzelfde geloof dat mijn volk niet tot slaven van Engelschen en Fran- schen kan worden. Het kan niet anders zijn. Wij moeten overwinnen en wij zullen over winnen! (Stormachtig applaus) hoezeer de vijand ons moge bedreigen. En als de we reld ook vol duivels was, het zal ons toch gelukken! NOG SLECHTS 6 K.M. VAN DE STAD VERWIJDERD. Na een vertwijfelden tegenstand hebben de Finnen enkele posities moeten opgeven, waardoor de Russen tot op 6 K.M. van Vi- borg konden doordringen. Weinig strategisch voordeel? Terwijl het zeker is, dat de stad nog in Finsche handen is, worden in Helsinki veel' veronderstellingen uitgesproken over het waarschijnlijk lot der stad.. Men is van meening, dat de verovering van Viipuri weinig strategisch voordeel zou brengen aan de Russen, terwijl ieder moreel prestige, dat daarbij zou kunnen worden verkregen, voor een groot deel verminderd zou worden door den langen tijd, dien de operatie gekost heeft en de groote verliezen aan menschen en materiaal. Het denkbeeld wordt geopperd, dat het noodig zou kunnen zijn een wijziging te brengen in het huidige Finsche front in de baai van Viipuri. waar men verscheidene eilanden waarschijnlijk zou moeten verlaten in verband met hun moeilijke positie. Fin sche militaire kringen echter verklaren, dat die eilanden niet laneer van groot belang zijn. Het is ook mogelijk, dat de kustbatte- rijen op het eiland Kojvisto spoedig zullen moeten worden teruggetrokken tengevolge van de onzekere conditie van het ijs, dat wellicht niet veel langer het gewicht der zware artillerie zal kunnen dragen. De legerberichten. Het Russisch legerbericht van gisteravond luidt: Op 25 Februari hebben de Sovjettroepen, na een doorbraak door de versterkte zones van den vijand, 28 verdedigingswerken be zet, waarbij acht artillerieforten van ge wapend beton De vijand trarhtte herhaal delijk tegenaanvallen te doen. maar werd met zware verliezen afgeslagen. Aan de andere frontsectoren heeft zich niets belangrijks voorgedaan. De sovjetlucht macht heeft met succes vijandelijke troe pen en een aantal gebieden gebombardeerd Tien vijandelijke vliegtuigen werden in luchtgevechten neergehaald. Het Finsche legerbericht geeft toe dat de Russen op 11 K.M. van Wiborg staan en meldt voorts dat de hevige sneeuwstormen belangrijke acties belemmeren. Plaatselijke aanvallen der Russen zijn met groote verlie zen van hen afgeslagen. BRUG BIJ HET SCHOUW VERNIELD. Vlak voor het water tot stilstand gekomen. Gistermiddag omstreeks 12 uur is bij het Schouw een bijwagen van de Noord-Zuid- Hollandsche Tramwegmij. op het midden van de brug over het N.-H. Kanaal, uit de rails geloopen. De wagenbestuurder had aan vankelijk niets van het ongeval gemerkt en was eenige meters doorgereden. Dank zij het intact blijven van de koppeling, kwam de bijwagen, nadat hij een groote mast van de brug had meegenomen en een stuk van de brugleuning in den wagen was ge schoten, vlak voor het «ater tot stil stand. De brugleuning werd over een afstand van tien meter vernield. In den bijwagen zaten twee passagiers, dezen werden echter niet gewond. Personeel van de N.Z.H. tram was er te gen half drie in geslaagd den gederailleerden wagen weer in het goede spoor te plaatsen, waarna het rij verkeer over de brug herval kon worden. Met het herstel van de boven leiding, welke gedeeltelijk vernield was. gin gen verscheidene uren gepaard. In den vroe gen avond kon de tramdienst weer normaal worden uitgevoerd. Sumner Welles zal te Berlijn met groote onderscheiding ont vangen worden. Sumner Welles, „de ooren en oogen van President Roosevelt", die naar Europa is overgestoken om de Amerikaansche regee ring zijn indrukken te geven over den toe stand en de stroomingen in Europa, zal heden te Rome aankomen. Waarschijnlijk zal hij reeds in den ochtend en ook nog eens morgenmiddag een bezoek brengen aan Mus- solini, waarna hij, na nog den Paus te heb ben bezocht, reeds Woensdag zal doorreizen naar Berlijn. Dit nummer bevat 8 pagina's Sumner Welles. Hier zal Hitier zelf als gastheer fungeeren en berichten uit de Rijkshoofdstad doen ge looven, dat de ontvangst van Roosevelts per soonlijken afgezant, zoo niet met groote luis ter, dan toch met groote onderscheiding gepaard zal gaan. Voorbereidingen voor een groot gala-di ner, waar de kopstukken der nationaal-so cialistische partij mede zullen aanzitten, worden getroffen en naar verluidt zal Ilitler reeds in den loop van morgen aankomen, teneinde van te voren met zijn adviseurs te spreken. Al deze bewijzen van hartelijkheid, wor den door het naar vrede hunkerend volk uitgelegd als symptomen, dat er toch nog een klein kansje moet zijn om de totale oor log te voorkomen. Men ziet te Berlijn in de zending van Sumner Welles niet alleen een zuiver in- fomiatorische reis, maar wel degelijk een laatste poging van den Amerikaanschen President, om een totale ineenstorting van Europa te voorkomen. Na zijn bezoek aan Berlijn gaat de Ame rikaan naar Parijs en vandaar naar Lon den. Van het verloop zijner besprekingen zal afhangen of hij zijn terugreis nog over Berlijn zal maken. Men acht dit niet uitgesloten en in elk geval zou dit bewijzen, dat alle hoop nog niet verloren moet worden geacht en Sum ner Welles ook wel degelijk een vredesmis sie heeft te vervullen. ERNSTIG PROTEST TE BER LIJN. De Regeeringspersdienst meldt: Een Nederl. jachtvliegtuig heeft gisterochtend boven Oss een Duitsch Heinkel-111 K-vliegtuig op omtrent achtduizend meter hocgte aangetrof fen. Het Duitsche vliegtuig werd achtervolgd in de richting Tilburg, waar het werd aangevallen, waarop het Duitsche toestel terugvuurde. Het Duitsche vliegtuig is bij R.eusel over de Belgische grens ontkomen. Het Nederlandsche jachtvliegtuig heeit een treffer in den neus en twee in den staart. Naar aanleiding van het ieit dat het Duitsche vliegtuig niet alleen Nederlandsch rechtsgebied heeft ge schonden. doch bovendien de ver metelheid heeit gehad het vuur te openen op een Nederlandsch vlieg tuig dat in de rechtmatige uitoefe ning van zijn bewakingstaak optrad, zal de Nederlandsche regeering te Berlijn ernstig protesteeren. EEN TWEEDE SCHENDING. Gisteren is in de omgeving van Wouden berg een Duitsch vliegtuig waargenomen, waarvan de kenteekenen duidelijk zijn vast gesteld. Het vliegtuig bewoog zich van. het DE BILT SEINT x Verwachting: Zwakke tot ma tige Oostelijke tot Zuidoos telijke wind, helder tot licht of half bewolkt, droog weer, des ochtends lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt, overdag lich te tot matige dooi. ZuidOosten naar het Noord-Westen. Het is van den grond af onder vuur genomen door luchtdoel-artillerie, waarop het terugkeerde in Zuid-Oostelijke richting. Ook naar aan leiding van deze neutraliteitsschending zal de regeering stappen te Berlijn ondernemen. D.N.B. BESCHULDIGT DE BRITTEN. Het Duitsche Nieuws Bureau meldt uit Berlijn: In den nacht van Vrijdag op Zaterdag heb ben Britsche vliegtuigen wederom boven Ne derlandsch gebied gevlogen. Zoo werd, zon der dat twijfel mogelijk is, vastgesteld, dat te 22.00 een vliegtuig oveh het eiland Ter schelling is gevlogen in oostelijke richting, te 22.23 uur vloog een Hoestel bij Nieuwe Schans ten oosten van Groningen in Zuid westelijke richting, te 22.45 uur vloog een vliegtuig 10 k.m. ten zuiden van Nieuwe Schans in Z.-oostelijke richting en te 22.49 10 k.m. ten oosten van Delfzijl vloog een toe stel in Zuidwestelijke richting. In de laat ste drie gevallen' was het zeer gemakkelijk te constateeren, dat de toestellen over Neder lands gebied vlogen, aangezien de vliegweg boven Duitschland tot de grens nauwkeurig werd gevolgd. Binnen een week zijn derhalve minstens twaalf keer Britsche vliegtuigen over Ne derlandsch gebied gevlogen. In het bijzonder hebben de Engelschen in den nacht van 20 op 21 Februari Nederlandsch territorium ge schonden, toen zij met 'n aantA' Itoestellen langs verschillende wegen dwars over Ne derlandsch gebied naar de Duitsche grens vlogen. Tot zoover het D.N.B. Van gezaghebbende zijde wordt hierbij opgemerkt: De door D.N.B. meegedeelde over vliegingen door Britsche vliegtui gen zijn hier niet bekend. Natuurlijk is het niet uitgesloten, dat zich onder de hier te lande ge signaleerde vreemde vliegtuigen, waarvan de nationaliteit niet kon worden vastgesteld, zich Britsche toestellen hebben bevonden. Wel zijn deze week een aantal schen dingen van het Nederlandsch rechts gebied door Duitsche vliegtuigen vastgesteld. In deze gevallen bestond er ontwijfelbare zekerheid, zooals o.m. bleek toen, bij een ont kenning van Duitsche zijde, de regeerings persdienst het type van het in overtredinj zijnde vliegtuig kon noemen, waarna d< Duitsche tegenspraak niet is herhaald. Britsche luchtvloot zou meegevochten. hebben Volgens berichten, die thans te Londen cir- culeeren, zouden niet (zooals wij Zaterdag meldden) twee maar vier Duitsche duik- booten tot zinken zijn gebracht. Deze be richten zijn niet bevestigd. Zij houden in, dat twee duikbooten op de Noordzee en een derde bij de Schotsche kust tot zinken zou den zijn gebracht. De vierde zou bij de Shetland-eilan-den door een stoomschip ge ramd zijn. De luchtmacht zou een aanzien lijk aandeel in den strijd gehad hebben. Twee jongens verdronken. Gistermiddag omstreeks half vier zijn twee jongens, de elfjarige zoon van de familie Ronink en de twaalfjarige zoon van de fa milie Geenen, beiden uit Eindhoven, bij hel spelen op het ijs van het Wilhelminakanaal te Best te water geraakt en verdronken. De jongens sprongen van de eene schots op de andere. Op een noodlottig oogenblik vonden hun voeten niet voldoenden steun, waardoor beide knapen in het water vielen. Kort na het ongeluk ging de politie te- plaatse dreggen, doch gisteravond om nege- uur had men de lichamen nog niet gevoi den. e NIEUWE KOMEET ONTDEKT. De Hongaarsche sterrenkundige Kulin heeft een nieuwe komeet ontdekt, waarvar de baan tusschen Mars en Jupiter ligt.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 1