Nieuwe verbeteringen in den Anna Paulownapolder Scandinavische ministers confereeren RADIO Omgeving De gasfabriek aan Alkmaar? Wat gebeurt er in Turkije? De slag bij Duins De „Ijsbeer" bereikt Den Helder Sterk dalende vischopbrengst PROGRAMMA SCHAGEN De Kneeskade versterkt. Belang rijke overeenkomst voor baggeren en storten van gronden. Grond in erfpacht aan de Z.A.P. Zaterdagmorgen vergaderden Hoofdinge landen van den Anna Paulownapolder in het Polderhuis. Wegens ziekte van den heer Rezelman, dijkgraaf, presideerde de waarnemend dijkgraaf, de heer Linden- bergh. In zijn openingswoord sprak deze rijn beste wenschen uit voor het herstel van den dijkgraaf. De heer Geerligs ies door een ongeval verhinderd aanwezig te zijn, de heeren Lo- v'nk en Schilderman zijn evenmin aanwe- t'z, de eerste wegens lichte ongesteldheid, de tweede wegens militaire dienstplicht. De notulen worden zonder op- of aanmer kingen goedgekeurd. MEDEDEELINGEN EN INGEKOMEN STUKKEN. Eenige formeele ingekomen stukken, goedkeuringen op genomen besluiten en dankbetuigingen worden voor kennisgeving aangenomen. De polder heeft bijgedragen aan een Hul deblijk aan den Commissaris der Koningin, f 2200.opbrengst van den Amsteldijk is belegd in. Ned. Werkelijke Schuld 4% pet. Op enkele plaatsen is de Schorkade opge hoogd, een opening is gemaakt in den dam naar het Balgkanaal. Gevraagd zal worden de Middendiep in Werkverschaffing te mogen uitbaggeren, aan de gemeente is vergunning verleend tot het storten van vuil in het Lotmeer. W.C. IN HET POLDERHUIS. Voorgesteld wordt een W.C. te maken In de vestibule van het Polderhuis. De heer Kaan spreekt er zijn voldoening overuit, dat de wensch bij het bezichtigen van de kluis ter harte is genomen en hoopt dat van het bijgebouwtje een nuttig gebruik gemaakt zal worden! (Gelach). Het voorstel wordt aangenomen. WE GO VERDRACHT. Voorgesteld wordt om nog een gedeelte vand en berm van den Lagedijk aan het Rijk te verkoopen ten behoeve van den Rijksweg StolpenVan Ewijdksluis. Het is een stukje van 37% Are. Het voorstel wordt aangenomen. Berging van grond en baggeren. Voorgesteld wordt een overeenkomst aan te gaan met den aannemer J. Visser Bzn. te Sliedrecht, betreffende berging van grond op terreinen van den polder en het baggeren van zand uit den boezem van de Zijpe. De polder zal controle uitoefenen op de 22000 M3. te vervoeren en te storten grond, voor rekening van den aannemer: waarvoor f 4.per dag verschuldigd is. Een waar borgsom van f5000.moet door den aanne mer worden gestort, dan wel een bankga rantie tot dat bedrag worden gegeven» Aldus besloten. De heer Kaan prijst de gelukkige gedachte van het bestuur om den Zijpschen boezem tegen de Kneeskade te versterken ter hoog te van de boerderij Zeeland. Voorzitter deelt mede een stootbodem van 20 meter breed te maken, de loskade komt niet in gevaar, zal zelfs nog worden verbeterd. De heer Metselaar stelt voor ook aan den binnenkant grond te storten. Voorzitter vreest dat daarvoor geen ruimte beschikbaar is. Het meeste effect kan be reikt worden door versterking aan den bui tenkant De heer Metselaar heeft meer het oog op aanbrengen van uithaalplaatsen. Het dage- lijksch bestuur zal deze wenk gaarne ter harte nemen. Toegelicht wordt nog, dat men 600 meter van de badinrichting afblijft Het voorstel wordt hierop z.h.s. aangeno- pnen. GROND IN ERFPACHT. Voorzitter deelt mede dat de Z.H.P. ver zocht heeft grond in erfpacht te mogen heb ben; pl.m. 625 M2.,voor bouwen van nieuw pakhuis bij het voormalige station Ewijck- sluis. Bedoeling is, dat men zoo dicht mogelijk aan het water komt, en het pakhuis te doen aansluiten bij het stationsgebouw. Het Dagelijksch Bestuur stelt voor den grond te geven op de gewone voorwaarden en gewone condities. Onderhoud schoeiing en eventueel voorpad zal voor rekening van het Z.A.P. moeten zijn, en de Ingelanden moeten vrij overpad houden. Den heer Wilms leek het billijk dat de Polder de schoeiing onderhoudt, want het verkeer van de Z.A.P. zal deze weinig te lijden hebben. Voorzitter vindt dit bezwaarlijk. De heer Kaan merkt op dat de Z.A.P. wel het meest gebruik van de schoeiing zal ma ken, doch zou, omdat ook anderen er bij ge ïnteresseerd zijn, op biliijkheidsgronden als compensatie een iets lagere erfpachtscanon willen stellen. Voor industrieterrein vindt spr. 7% cent te hoog. Voorzitter wijst er op, dat er een alge- meene lijn is bepaald en ziet geen mogelijk heid hiervan af te wijken. De heer van Balen Blanken, meent in te genstelling met den voorzitter, dat het ge wone verkeer nog wel iets aan de schoei ing zal bederven. Spr. is tegen onderhoud schoeiing door de Z.A.P. Door het feit dat vele leden van het polderbestuur ook leden zijn van de Z.A.P. nemen de discussies een weinig vlot karakter aan, en zijn ze niet meer besprekingen over de zaak door den polder, maar worden tot een conferentie tusschen leden van het polderbestuur en le den van de Z.A.P.! Men wordt het dan ook niet eens. Voorzitter blijft op zijn stuk staan. Gaat de vergadering niet mee, stelt het D.B. voor het punt af te voeren en eerst in D.B. te bespreken. De heer Wilms vraagt of het niet moge lijk is, dat het D.B. kan bepalen dat der den alleen mogen rijden met leege wagens. Voorzitter heeft hiertegen geen princi- pieele bezwaren. De heer Komen wil het D.B. machtigen met de Z.A.P. de zaak af te handelen. Voorzitter voelt niet voor een blanco cre- diet De heer Komen: We hebben vertrouwen genoeg. Voorzitten Het is niet de juiste weg. Met inachtneming van de wensch van den heer Wilms wordt besloten de grond in erfpacht uit te geven. RONDVRAAG. De heer v. Balen Blanken deelt mede zijn arbeiders opdracht te hebben gegeven de duikers na te zien. Voorzitter: Prachtig! Dat verlicht den Polder, het is een navolgenswaardig voor beeld! De heer Lubbert wijst op verzakkingen in de Zandvaartsweg tusschen Chr. School en de brug. De heer v. Balen Blanken komt terug op de sneeuwmisère en geeft in overweging een goed instrument voor opruimen aan te schaffen. Voorzitter zegt dat hierin voorzien zal worden en bovendien zal. als weer dergelij ke toestanden zich voordoen een beroep worden gedaan op de ingelanden. Als voor beeld wondt nog genoemd de opruimer uit de Wieringermeer. Hierna sluiting. Berichten over incidenten met de Russen tegengesproken. Russische pers ontkent aanvals- neigingen in het nabije Oosten. Zoowel van Britsche als van Turksche en Russische zijde worden de berichten over een noodtoestand in Turkije en incidenten met de Russen tegenspreken. Het Russische blad de „Prawda" keert zich tegen de buitenlandsche berichten, die de Sovjet Unie allerlei aanvalsplannen in het Nabije Oosten toeschrijven. De BritschFran sche pers, aldus het blad, heeft de bedoe ling met haar leugens den waren stand van zaken te verbloemen. Het staat vast, dat in den Kaukasus aan Russische zijde geen ver sterkingen worden aangelegd: Engeland en Frankrijk daarentegen richten .versterkin gen bij Kars en Adagan op. Tot zoover de „Prawda". Aan de mcdedceling, dat de noodtoestand in Turkije was afgekondigd, werd aanvan kelijk kracht bijgezet door het feit,, dat Za terdag alle tclefoonvevbindingen met .Tur kije waren verbroken. Later werd dit ge rucht echter van zijn sensationeel karakter ontdaan, toen do directeur van de •telefoon te Ankara uiteenzette, dat hevige stormen het telefoonverkeer hebben ontwricht Over de houding van Turkije valt overigens niets definitiefs te zeggen. Het Roemeensche persagentschap Stefani legt er den nadruk op, dat Turkije wel een defensief verdrag heeft gesloten met Engeland en Frankrijk, doch een voorbehoud heeft gemaakt ten aanzien van de Sovjet- Unie. Men acht het overigens in Ita liaansche kringen niet onmogelijk, dat Turkije bij den oorlog betrokken wordt, zonder dat de andere Balkan- staten hun neutraliteit zouden behoe ven op te geven. Stefani meldt voorts, dat het zgri. „Spook- leger" van Generaal Weygand (de Fransche strijdkrachten in Syrië) over het algemeen niet schijnt te bestaan uit groote eenheden, zooals de westelijke legers, doch meer van definitieven aard is. Bovendien bevindt het leger zich nog steeds in Syrië, dus ver van den Kaukasus, waar het, naar men zeide, zou moeten wor den gebruikt. Gesproken is over Poolsche afdeelingen, vermoedelijk voor eventueele operaties in het Donaubekken, doch ten aanzien hiervan heeft men geen nauwkeurige gegevens Interessante lezing. Op Zaterdag 24 Febr. sprak In de reeks ..Scholenavonden" te Den Haag, door het Nationaal Jongerenverbond georganiseerd, kolonel H. J. Boldinghn, gep. kapitein ter zee, oud-leeraar aan het Koninklijk In stituut der Marine te Willemsoord over: De slag bij Duins. Spreker hield voor een geheel gevulde zaal een zeer belangwek kende en leerzame voordracht over deze krijgsverrichting, waardoor de Republiek der Nederlanden bewees tot welk een krachtsinspanning zij in staat was en zich plaatste onder de zeemogendheden van den eersten rang. De tijden zijn voorbij, betoogde spr., dat onze natie andermaal tot zulk een glorie zou kunnen geraken. Nu koopvaardijschepen niet meer als oorlogsbodems kunnen wor den gebruikt, is het instandhouden van een vloot, in staat om zeeën te beheerschea voor ons land niet mogelijk. De grootere schietvaardigheid en bezeild heid van Tromps schepen bereidden de overwinning. Spanje Was bovendien te weinig „seamin- ded" en de Spaansche bevelhebbers hiel den te zeer vast aan de oude strijdwijze van enteren, om den strijd succesvol te kunnen bestaan. Op z'n sloffen Zaterdagmorgen, omstreeks half 12 heeft de ijsbreker „IJsbeer" van de vereeniging „IJsstrijd" zijn doel, Den Helder, bereikt, waarmede dus de wederopening van het Noordhollandsche Kanaal een feit geworden was. Was er in de afgeloopen week veel van dezen beer gevergd, waren al zijn krachten noodzakelijk om door het decimetersdikke ijs van het kanaal te komen, en ging het doorgaans slechts met een slakkengangetje van brug tot brug, de laatste tientallen kilo meters werden „cadeau gegeven". Dat wil zeggen, dat er van een strijd om „het bitte re einde" geen sprake was. Het was geen finale in grootschen stijl, en diegenen, die meenden in Den Helder de ijsbreker als een ijs-verpletterend en schotsen-vernielend sta len monster te mogen aanschouwen kwamen danig bedrogen uit. Integendeel... toen wij den beer Zaterdag morgen in de buurt van Westeinde ontmoet ten, voer deze met een vaartje van een kleine 10 kilometer door het kanaal. Het ijs bleek weliswaar nog behoorlijk van dikte te zijn, maar ook de regen van de laatste da gen had zijn invloed sterk doen gelden, ten gevolge waarvan het ijs sterk geleden had. Als een mes sneed dan ook de spitse steven van de „IJsbeer" door het ijsdek heen. Er werden geen schotsen weggedrukt, het ijs kruide niet, terwijl men evenmin iets be merkte van eenige moeite, die het personeel aan boord ondervond van deze doorbraak. Het was een vrij tamme vertooning, het geen jammer was voor de bewoners aan den kanaalkant, die steeds weer aan kwamen rennen als deze"stalen beef naderde.' Zoo ging het van brug tot brug. Waar de „IJsbeer" geweest was bleef een strook wa ter achter, waarover zich doorgaans ter stond de meeuwen ontfermden. Door eenigs- zins te manoeuvreeren maakte men de door gang zoo breed mogelijk. Het was aardig te zien hoe de schippers, der tallooze aken en schuiten, die momen teel aan den kanaalkant ligplaats hebben, zich repten om de loopplankjes, en andere bezittingen van het ijs weg te halen. Om half 12 zat deze reis, onder zulke zwa re omstandigheden aangevangen er op. Den Helder was bereikt en het geheele Noord hollandsche Kanaal, van begin tot einde, was vrij voor de scheepvaart. Hulde „IJs beer"ook al was het dan geen finale met krachtvertoon! Iht Te Kopenhagen is gisteren de aangekon digde conferentie der Noorse he, Zweedsche en Deensche ministers van Buitenlandsche Zaken gehouden. Na afloop der besprekingen is een communiquée uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat de omstandigheden, die verband houden met het Finsch-Russische conflict het onderwerp der onderhandelin gen vormden. De ministers van buitenland sche zaken leggen den nadruk op den hoogst ernstigen. diepen wensch van alle Noorsche volken, dat het conflict op een zoo spoedig mogelijken datum gebracht moge worden tot een vreedzame oplossing, welke de volledige onafhankelijkheid van Finland behoudt- De ministers verklaarden eensgezind te zijn ten opzichte van de neutraliteitspolitiek hun ner landen. Zij kwamen overeen, dat hun regeeringen elkander wederzijds moeten steunen in haar onderhandelingen over de kwesties B*et de belligerenten. De ministers waren eensgezind de overtuiging toegedaan, dat tenzij de oor log eindigt voordat felle, langdurige strijd rampen teweeg heeft gebracht grooter dan op dit oogenblik, hij zoo'n diepe mate van verbittering tusschen de naties zal doen ont staan, dat de weg naar een duurzame ver zoening nog moeilijker te banen zal worden. Daarom zullen zij gaarne iedere poging toe juichen om onderhandelingen in te leiden tusschen de oorlogvoerenden met het oog op een rechtvaardigen en blij venden yrede, JULIANADORP. ZWEDEN IN VOGELVLUCHT, Bond van bijeen. Plattelandsvrouwen Bovengenoemde Afd. hield in de zaal van het café Prins Hendrik van den heer A. Doorn, een bijeenkomst, welke, gezien de minder aangename weersgesteldheid toch nog door een 25 dames was bezocht De Pre sidente, mej. A. E. de Vries, heet allen, in het bijzonder de spreekster, hartelijk wel kom. Hierna krijgt mej. Dekker het woord voor hare lezing over Zweden. Spr. geeft een uit eenzetting over de ligging van het land en zijn eigenaardigheden, over de taal enz. Zwe den en Finland hebben een sterke uitwisse ling gehad. 'tVolk heeft zich eenigszins ge mengd. Zweden is li maal zoo groot als Ne derland, het is een erg lang land, ongeveer van Amsterdam tot voorbij Napels. Het trein verkeer is er niet duur, terwijl de spoorweg rijtuigen zeer luxe ingericht zijn. Ook de kli maatsverschillen zijn ontzaggelijk. In het Zuiden ongeveer als bij ons. In den winter vries 't zoo 30 gr C., terwijl 't 's zomers heet kan zijn. Het land, dat naar verhouding zeer groot is, heeft maar weinig inwoners Het hout en ijzererts zijn veel waard. Het platteland kent ook geen armoede, men werkt er voor het land zelf, zoodat de pro ducten voor een goeden prijs worden ver kocht. Er heerscht een luxe en zekere weel de. Het Zweedsche volk is lang van stuk, van karakter zijnze gemoedelijk en hebben een sterk ontwikkeld gevoel voor humor. De meeste huizen zijn van hout; den laatsten tijd gebruikt men meer steenen. De kamers zijn er grooter dan bij ons, ook de huizen zijn over het algemeen grooter. Ze wor den heel mooi en gezellig ingericht, terwijl de vrouwen een groote kennis van eten koken en bakken hebben. Verder behandelt spr. verschillende huiselijke gebruiken. Een collecte voor de Lotta's bracht f 28.50 °p- Met een woord van dank aan de spreek ster, sloot voorzitster de goedgeslaagde bij eenkomst MORGENAVOND SPOEDEISCHEN- DE RAADSVERGADERING. Tegen morgenavond is de Raad dezer ge meente in spoedeischende vergadering bij eengeroepen, om te besluiten over een voor stel van B. en W. tot verkoop van het ge meentegasbedrijf aan de gemeente Alkmaar. De gemeente Alkmaar heeft 23 Februari j.1. een aanbod gedaan. Bedoeling is dat de fabriek vanaf 1 Maart 1940 tot aan den da tum waarop de overdracht definitief zal zijn voor rekening van Alkmaar zal komen, ter wijl beheer en toezicht gedurende dien tijd aan B. en W. van Schagen blijven en wel op de wijze waarop thans de gasfabriek wordt geexploiteerd. Uit de Raadstukken blijkt o.a. dat Alkmaar f 70.000 voor de gasfabriek biedt en het per soneel zal overnemen op tenminste dezelfde loon voorwaarden. De meterhuur zal vervallen, waardoor de Schager burgerij een bedrag van f 1500. bespaart. De gasprijs zal niet hooger worden dan thans, tenzif de prijs der kolen per ton stijgt boven 1 12.50. W1ERINGEN IN 1939 WAS DE VISSCHERIJOPBRENGST 1 118.984.86 MINDER DAN IN 1938. Zondagmiddag hield het Visschersfonds haar jaarvergadering in de zaal Goncordia. Ruim 50 leden waren aanwezig, toen de voorzitter de heer J- J. Tijsen de vergade ring opende. Voorzitter wenschte de leden een gezegend 1940. De notulen worden uitgebracht door den heer S. P. de Vries en onveranderd goed gekeurd. Vorig jaar is besloten geen contributie Ie betalen, dit gaat echter niet, want als men geen contributie betaalt, dan heeft men geen bewijs dat men lid is. Men heeft niets om te bedanken en tenslotte is het lid maatschap toch wel 2 ct. per week waard, zegt voorzitter. Heftige disoussie. Over dit punt wordt heftig gediscussieerd. Verschillende leden bespreken het voor en tegen. Uiteindelijk wordt besloten weer een contributie te betalen van f 1.per jaar. We laten hieronder de omzet volgen van 1939. De tusschen haakjes geplaatste cijfers zijn die van 1938. Aangevoerd dan werden: 500 H.L. alikruiken (525), 51.822 Kg. wulken (68181), 21.806 Kg. spiering (15628), 117.412 pond bot (206.468), 279.660 pond paling (289.789), 5136 pond baars (S093), 186% tal haring (33815), 142 pond zalm (678), 23 kist schar (38). 2 kist toters (348) 1748 pond voorn 38614 Kg. gar naal puf 10% tal geep "(8902)' 81483 kg. ansjovis (37637): 305.289 pond snoekbaars 6 kist vint (9); 1864 kist nest (358) 580 kist spek blik 10.983 pond blijbaars geen aanvoer makreel (129); Totale opbrengst f 191039.77. Tegen een opbrengst van f 310.024.63 in 1938 Dus een lagere opbrengst van f 118.984.86! 1%9£ komt ten goede van het fonds, dit is f 2374.05. Voor dit jaar werd 1 bedrag gelijk ver deeld. De rekeningen waren door de heeren S. Breet en G. Tijsen gecontroleerd. Bij mon de van den heer G. Tijsen wordt verklaard, dat alles in keurige orde is bevonden. Bestuursverkiezing. De aftredende bestuursleden de heeren J. Tijsen, G. Dirks en M. Kooij werden allen herkozen met respectievelijk 53, 47 en 44 stemmen. De heeren P. Bakker en J. Kaptein vorm den het stembureau. Mijntoeetel. Overgegaan werd tot stemming voor het aanschaffen van een mijntoestel bij of in de afslag te Den Oever. De stemming 35 voor 17 tegen en eenige blanco bewees zeer zeker dat een dergelijk toestel geen overbodige luxe wordt geacht. Er zal nog onderzocht worden of het bin nen of buiten zal moeten worden geplaatst In de rondvraag werden nog eenige huis houdelijke zaken besproken, waarna voor zitter sloot met een dankwoord tot de aan wezigen. SCHADEPOST. Door de explosie Zaterdagavond J.1. door een mijn veroorzaakt, sprong alhier een groote étalageruit van de slagerij Blaauboer. JAN ZONDER PAARD. J. W., beter bekend als Jan van de Coö peratie, reed dezer dagen in de Belt, toen plotseling het paard met 't lemoen er van door ging en Jan met z'n bullen liet staan. Het paard werd echter gegrepen, zoodat de zaak met een kleine reparatie aan den wa gen weer gezond was. DIENSTPLICHT. Onderstaande jongelieden, buitengewoon dienstplichtigen uit deze gemeente van de lichtingen 1938 en 1939 moeten bij de korp sen op den datum achter hunne namen ver meld in werkelijken dienst komen. J. Bakker, M. C. Kooij, C. v. d. Kreeke, H. Meijer, K. van Wijngaarden, W. Snooij en J. Sprenkeling op 1 April 1940 bij het 21e Regiment Infanterie; A. Zeldenrust op 17 Juni 1940 bij het 2e Regiment Luchtdoelart S. Grin op 17 Juni bij het 5e Reg. Veldart; E. Akkerman. H. Garrelts, A. Jorna en J. Luikens op 17 Juni 1940 bij het 6e Reg. Veldartillerie; K. Kamping, J. Scheltus en M. Tijsen op 17 Juni 1940 bij het Reg. Kust Art. H. A. Staats op 6 Mei bij de Genees kundige troepen, DINSDAG 27 FEBRUARI 1940. Hilversum I. 1875 en 414,4 m. AVRO-l'itzending. 11.00—11.30 v.m. en 6.50 —7.00 RVU. 8.00 Berichten ANP. 8.10 Gramofoonmuziek. 8.40 Orgelspel. 8.50 Gramofoonmuziek. 9.15 Causerie over kamerplanten. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Viool en piano. 11.00 Lezing „De plaats yan de mode in M beschavingsgeschiedenis", 11.30 Ensemble Malescu. 12 15 AVRO-Amusementsorkest. 12.45 Berichten ANP, gramofoonmuziek. I.00 Omroeporkest en solisten. 2.00 Voor de vrouw. 2.10 Omroeporkest. 2.45 Knip- en naaicursus. 3.45 Lyra-trio. 4.30 Kinderkoor met orgelbegeleiding. 5.00 Kinderhalfuur. 5.30 AVRO-Aeolian-orkest en splist. 6.30 Cyclus „De wereld kreeg radio", 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Mandoline-ensemble „De speellieden" eg gramofoonmuziek. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP, mededeelingen. 8.15 Internationaal overzicht. 8.35 Bonte Mobilisatietrein. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.30 AVRO-Dansorkest, II.00 Berichten ANP. 11.10 Eugen Schafranek's Weensch orkest. 11.3512.00 Gramofoonmuziek. Hilversum H. 301,5 m. KRO-Uitzendlng. 8.00 Berichten ANP, 8.059.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.45 Berichten ANP, gramofoonmuziek. I.10 Paul Wijnappel's strijkensemble, (1.30— 1.40 Gramofoonmuziek). 2.00 Voor de Vrouw. 3.00 Modecursus. 4.00 Gramofoonmuziek. 5.00 KRO-Melodisten en, solist, t(5.456.06 Felicitaties). 6.35 Sportpraatje. 7.00 Berichten. 7.15 Cyclus „Naar de nieuwe Gemeenschap", 7.35 Gramofoonmuziek. 7.50 Voor militairen. 8.00 Berichten ANP, mededeelingen. 8.15 Lijdensmeditatie. 9.15 Gramofoonmuziek. 9.30 Stedelijk orkest van Maastricht en soli3tg. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Gramofoonmuziek. 10.45 Geza Kiss en zijn Hongaars orkest. II.1012.00 Gramofoonmuziek. GIFTEN. Het collectebusje voor de armen In de trouw zaal bevatte aan het einde van 1939 f 33.40. Dit bedrag is den diaconieën der onder scheiden kerkgenootschappen in deze ge meente ter hand gesteld. BEVOLKINGSAANWAS IN 1939. De bevolking dezer gemeente is in 1939 met 79 zielen toegenomen. Vertrek en ves tiging woog ongeveer tegen elkaar op. Bevolking op 1 Jan. 1939 3140 m. 2835 vr, totaal 5975. Ingekomen personen 199 m. 170 vr., totaal 369; geboren 63 m. 59 vr., tot. 122; Vertrokken personen 189 m., 182 vr. tot. 371, overleden 23 m., 18 vr., tot. 41. Bevolking op 31 December 1939 3190 m. 2864 vr. totaal 6054. vermeerdering 50 m. 29 vr., totaal 79. Buiten de gemeente, doch behoorende tot de bevolking van Wieringen werden gebo ren 2 jongens en 4 meisjes. In deze gemeente, doch behoorende tot de bevolking van een andere gemeente, werden geboren 1 jongen en 1 meisje. 1 man niet behoorende tot de bevolking dezer gemeen te overleed alhier. Elders overleden 9 inwo ners deze gemeente. 5 kinderen werden als levenloos aangegeven geboren. 46 paartjes werd in den echt vereenigd. 2 huwelijken werden door echtscheiding ontbonden ver klaard. LOOP DER BEVOLKING DEC. 1939, Ingekomen personen: mw. D. Poortvliet uit Rotterdam; mw. F. C. Smith uit Den Helder; G. de Vries en gezin uit Emmen; H. Wiegman en gezin uit Lemsterland; M. Krist en gezin uit Numansdorp; mw. N. Wit, uit Anna Paulowna; W. Burgier uit Wierin germeer; mw. J. Spanninga uit Leens. 1 ertrokken personen: N. J. Looze naar Zaandam; J. Zeldenrust naar Den Helder; mw E. Ruitenburg naar Den Helder; mw. P. C. Bakker naar Den Haag; G. van Stijn en gezin naar Schiedam; mw. G A Lont naar Anna Paulowna; mw. G. Bakker naar Harenkarspel; L. Zuidema en gezin naar Wieringermeer; C. Spijker naar Twisk: C G. van Os naar Den Helder, BURGERLIJKE STAND van 17 t.m. 23 Febr. 1940. Geboren: Heinze, zoon van K. Helder en T. de Bruin; Harm Alle, zoon van E. Meijer en A. Kool. ALKMAAR, 24 Febr. N.V. Eierveiling voor Hollands Noor3er- kwartier. Aanvoer: 200.000 kipeieren 5.20 6, kleine 4.905 per 100 stuks. ALKMAAR, 26 Febr. Veemarkt. 106 vette koeien f '13Ö—300, 5 eraskalveren f 4570, 404 nuchterè kalve ren (slacht) f 615, 53 vette schapen f 26 32, 260 vette varkens 5662 ct. per Kg-» handel matig. NOORDSCHARWOUDE, 26 Febr. Uien 4.304.90. drielingen 2.10, grove 3.30 —3.70, kroten 1.60—4.10, roode kool 6—7.70, witte kool 3.704, gele kool 4-4.10.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 8