-BE TOEIBST- Hadji's vredesgeruch Ons Indisch hoekje De zaak tegen den heer Maas Nog altijd. Nog eens Finland Morgenavond openbare behandeling? Het gaat voorspoe dig met „Voorzorg" UtaaA yaan, uxe. keen? Dinsdag 27 Februari 1940 Tweede Blad ^tadi/uAuw-i Palingjacht in het Noordhollandsche kanaal Oranjegarde Burgerlijke Stand van Den Helder Algemeene ledenvergadering in aen Volksbond Ds* Enklaar dertig jaar predikant De collecte voor Finland Vreemde vliegtuigen boven de stelling Temperatuur en Barometerstand De collecte voor Finland is schitterend ge slaagd. onze stad heeft zich van haar besten Kant laten kennen; van alle zijden werd hulp en steun verleend, Huisduinen en Julianadorp, het Koegras. ze hielpen met alle macht. En nog steeds vloeien de gaven. *t Is verheugend! En toch... niet genoeg. Een Vrouwencomité, onder leiding van Mevrouw Kolff, de echtge- noote van den Finschen Consul-Generaal te Rotterdam, doet een beroep op ons, die dit onderteekenden en dharmede op alle vrouwen In de gemeente. Helpt en steunt! De Finsche winters zijn koud, 25 tot 40 graden onder Celsius. Wij kunnen ons haast niet voorstellen wat dit beteekent. En in die kóu zijn kinderen en vrouwen uit hun huizen gevlucht voor de niets ontziende bombarde- jnenten. Vóór alles is kleeding noodig! Waneer gij kleeren afstaat, laat het dan gjjn dikke wollen, niet afgedragen, liefst ge- wasschen goederen. Vrijdag en Zaterdag gaan onze auto's rond, welwillend afgestaan door hen, die ons willen helpen. Doet gij 't Uwe. Legt uw pakje klaar. Mocht het zijn, dat er nog huismoeders zijn, die geen kleeren, doch daarvoor in de plaats een extra geldelijke bijdrage willen geven, dan zullen zij daartoe in de gele genheid worden gesteld. In iedere auto zal daarvoor een bus aanwezig zijn. Wanneer onverhoopt uw huis zou wor den overgeslagen, geef het op aan 't Bu reau van Politie en wij komen nog b\j U. Mevr. S. J. Ritmeestervan der Feen. G. M. Jollesde Bruijn. J. C. Postumavan Vloodorp, (Ned. Ver. v. Huisvrouwen), j, A. M. KootkerVerberne, (R.-K. Vrouwenbond). H L. A. LeverBrouwer, (Ned. Christel. Vrouwenbond). h D. van DalenBerg, (Ned. Vrouwenbond tot verhooging van 't Zedelijk Bewustzijn). n E. P. HasseltKramer, (Vrijzinnig-Dem. Vrouwenclub). n M. A. OortgijsenDoorn, (Ned. Padvindstersgilde). Mej. N. Graaff, (Ned. Ver. Christ. Jongevrouwen en meisjes). Maar veldwachter Vroom was ook op jacht Gisteren ging door Den Helder het ge rucht, dat er in het Noordhollandsch Kanaal sprake was van wonderbaarlijke palingvangsten. Men sprak zelfs van vangsten van kilo's. De paling zou aan den kant maar voor 't opscheppen liggen. Wij hebben een tochtje van eenige kilome ters langs het kanaal gemaakt, om ons per soonlijk van deze vangsten te overtuigen. Welnu, het viel tegên. Er was langs den kant paling. Maar verreweg het grootste deel bleek „suf" en half buiten bewustzijn te zijn en daarbij van mager kaliber. Een enkele maal zag men in de buurt van den walkant een dier van dikker afmeting, maar over het alge meen was het vrij armetierige aal. Toch waren over verscheidene personen de jachtlusten vaardig geworden en wij zagen diverse visschers, gewapend met het bekende latje met omgebogen ijzerdraad, of bezig met een schepnet. De een had een maaltje, de ander beschikte slechts over een aantal pa linkjes, die het bakken of stooven niet waard feleken. Het was inderdaad gemakkelijk de paling uit het water tusschen het ijs en den walkant tè wippen. De dieren waren kennelijk in geheel versuften staat en lieten zich gelaten op het gras gooien. Zelfs dan demonstreerden ze weinig van hun bekende kronkel-vlugheid. Behalve de visschers, die op jacht waren, was er nog iemand op jacht, dat was veld wachter Vroom. Vroom verbaliseerde Zondag en Maandag een groot aantal dezer paling* jagers, die met droefenis den buit achter moesten laten en hun net of pikhaak in beslag genomen zagen: de paling werd steeds weer de vrijheid gegeven. Als men zich afvraagt: is dit verboden, dan is het antwoord daarop: ja. Het water is ge pacht en er is alleen permissie om met den hengel te visschen. Ale andere manieren, dus ook als men maar alleen de paling er met de hand uitschept, zijn verboden. Zoo lang het ijs nog in vaste schotsen- formatie in het Kanaal blijft liggen, zal de paling zich nog wel aan de walkanten blijven ophouden. Zoodra de schotsen ech ter vrij ronddrijven, zal de paling weer naar dieper water verdwijnen. Blijkens de in dit nummer voorkomende advertentie, hoopt de Oranjegarde Donderdag as. een propaganda-herdenkingsavond te houden. De garde herdenkt dan tevens haar eerste lustrum. Deze vergadering wordt tevens benut voor propaganda ten einde aan het doel dezer jeugdorganisatie meer bekendheid te geven en tot uiting te brengen haar leuze: „Jong Holland voor Oranje"! IN' DE SPOORSTRAAT. Een motorrijder reed gisteravond in den verboden tijd" in de Spoorstraat. Hjj ging Op de bon. Op de raadsagenda van morgenavond komt, zooals men in ons nummer van gis teren gelezen heeft, als punt 2 aan de orde: Voorstel van B. en W. betreffende den directeur der Gemeentereiniging en Plantsoenen. Met welk voorstel B. en W. zullen ko men, wordt niet vermeld. Ook is het niet zeker, dat de behandeling, voorafgaand aan eenig voorstel van B. en W., openbaar zal zijn. Mogelijk is immers, dat het agendapunt bekend wordt gemaakt, dat de deuren gesloten worden, de discussies in het geheim plaats hebben en dat de beslissing over den heer Maas weer in het openhaar geschiedt. We zouden het be treuren als de zaak zich op deze wijze afhandelde. De zaak tegen den heer Maas is aan het daglicht gebracht. Strafrechtelijk hebben B. en W. ongelijk gekregen. De heele gemeente heeft daarvan kennis genomen. Over de schor sing van den heer Maas eerst met, daarna zonder behoud van salaris, heeft het ambtena ren scheidsgerecht uitspraak gedaan en ook hierin heeft het College ongelijk gekregen. Het is dus te begrijpen, dat de gemeente van oordeel is, dat B. en W. met dezen hoofdamb tenaar lichtvaardig gehandeld hebben. En dat komt het prestige van het College tegenover de gemeente niet ten goede. Als er nu werkelijk gemotiveerde gron den zijn voor B. en W. om een beslissing te nemen ten aanzien van den heer Maas, dan moet men daarmee voor het daglicht treden. Niet alleen de raad, maar ook de gemeentenaren hebben recht om te weten of men een hoofdambtenaar op redelijke gronden beschuldigt en wanneer men een beslissing neemt, of die beslissing recht vaardig is. Men twijfelt, nu het College in beide gevallen in het ongelijk gesteld werd. Laat men deze zaak daarom open baar behandelen, opdat het geschokt ver trouwen hersteld worde. De heer Maas heeft er recht op, het College van B. en W. kan er geen bezwaar tegen heb ben als zijn gronden sterk zijn. O.i. was het juister geweest deze heele zaak ambtelijk af te handelen, zooals dat met an dere zaken tegen hoofdambtenaren gebeurd is. Nu men echter dezen weg gekozen heeft, moet men hem tot het eind bewandelen, doch dan in het volle licht. BEVALLEN A. D. ZuidemaLepelaar, d.; T. Botde Ruiter, z.; A. Ruitenten Cate, d.; F. de BoerPost, d.; N. BetsemaBoon, z.; G. Th. van WaardenburgAppel, d.; G. M. MeierFickert, z.; M. J. de VriesUit de Bos, d. OVERLEDEN: T. Bont, weduwe van W. de Jong, 80 jaar. ONDERTROUWD: W. van de Vaart en A. E. Thornagel. PETROLEUM-POMP ACHTEROVER GEDRUKT Van het Spoorweg-emplacement verdween op geheimzinnige wijze gisteren een petro- leumpomp. De recherche stelt een onderzoek in. Gisterenavond vond in den R.K. Volksbond de jaarvergadering plaats van de algemeene vereeniging voor ziekenhuisverpleging en spe cialistenhulp „Voorzorg". De belangstelling van de zijde der aange slotenen was niet groot. Slechts enkele tien tallen personen vulden de zaal. Het was de voorzitter, de heer J. van Zwijndrecht, die de vergadering opende en mededeelde dat ook 1939 weder een goed jaar voor „Voorzorg" geweest was. De zaken marcheerden volkomen naar wensch en in tal van gevallen mocht men constateeren, dat de vereeniging inderdaad voor de gemeenschap een zegen beteekende. Verheugend was het, volgens spr. voorts, dat ook een deel van den plaatselijken middenstand zich thans bij de vereeniging heeft aangesloten, terwijl het bestuur dilligent is steeds een zoo groot mo gelijk aantal nieuwe leden te werven. Voorts deelde de heer Van Zwijndrecht nog mede, dat besloten was op het aanbod van het Wit Gele Kruis, inzake huisbezoek, niet in te gaan. Misschien dat dit later mo gelijk zal blijken te zijn. Het bestuur van het W. G. Kruis bleek de argumenten van „Voor zorg" volkomen te begrijpen en te kunnen billijken. Door de controle-commissie was een wijzi ging in de administratie gebracht. De boe ken sloten, en het bleek dat de administratie op volkomen juiste wijze geschiedde. De secretaris, vervolgens het jaarver slag voorlezend, memoreert daarin, dat het ledenaantal van 9567 op 1 Januari '39 toenam tot 10.481 op 31 December van dat jaar. Dat beteekent een stijging van 914 verzekerden (587 gezinnen). Wegens vertrek uit Den Helder kwam de be stuursfunctie van den heer Smits vacant. 328 Personen werden opgenomen ln een ziekenhuis (in totaal 5242 ligdagen). Wat de sanatorium-verzekering betreft, 150 gezinnen gaven zich hiervoor op, een getal dat bjj 3200 leden veel te laag is. Er werd een winst genoteerd van 2948.85. Voor nieuwe uitkeeringen voor heilgymnastiek en ziekenauto werd uitgegeven 671.70. t Het reservefonds bedraagt, na toevoeging van de winst over '39, 19.489. Voorgelezen werd een brief van de con- tróle-commissie, waaruit bleek, dat de boe ken in uitstekende orde waren bevonden. Een woord van dank aan den penningmeester voor diens accuraat beheer werd daarin uit gesproken. In de vacature Jansen van deze commis sie moest statuair een ander benoemd wor den. Den heer Smit wordt verzocht voor de volgende 3 jaar deze functie te willen aan vaarden, hetgeen door deze geschiedt. Aftredenden in het bestuur zijn de heeren Van Zwijndrecht en Minnes. Waar geen tegencandidaten zijn aangewezen door de leden wordt het bestuur bij acclamatie her kozen. In de vacature Smits wordt, even eens bij acclamatie de heer J. H. M. Kootker benoemd. JIJ SNAPT NIET hoe anderen 'm dat flikke Ga naar „De Toelast" en doe als ikke Nog wordt besloten de geldelijke vergoe ding van het bestuur van 500.te bren gen op 600.Deze 100.— zullen aange wend worden voor het betalen van een per soon. die zich met propagandawerk zal be lasten. Bij de rondvraag breekt de voorzitter een lans voor de sanatorium-verpleging. waaraan elkeen tegen een zeer billijk tarief kan deelnemen. Enkele personen maken van de rondvraag gebruik, waarna de voorzitter de vergadering sluit. Ds. H. A. Enklaar. Vrgz. Herv. predikant hier ter stede, herdenkt vandaag den dag, dat hg voor dertig jaar in het ambt van predikant werd bevestigd. De eerste gemeente van Ds. Enklaar was Hekelingen, waar hij 27 Fe bruari 1910 zijn intrede deed. Deze plaats ver wisselde hij in 1914 met Berkhout. In 1917 werd Ds. Enklaar beroepen te Almelo en in 1923 te Oudkerk. Sedert 4 Augustus 1929, dus bijna 10 jaar, staat Ds. Enklaar in onze stad. Ds. Enklaar is lid van het Klassikaal be stuur. Hij heeft ook zitting in het bestuur van de Ver. van Volkenbond en Vrede, terwijl hij voorzitter is van het Curatorium van het Ly ceum. Van „Toonkunst" is Ds. Enklaar even eens voorzitter. In het openbare leven trad Ds. Enklaar meermalen op den voorgrond. Hij hield lezin gen voor verschillende vereenigingen, die uit muntten door gedegen kennis van het onder werp en zeer verzorgden stijl. Velen zullen den predikant vandaag onge twijfeld hun gelukwenschen aanbieden. Het eindresultaat van de collecte voor Finland is gisteren bekend geworden. In totaal werd een bedrag van 3272 op gebracht. Ongetwijfeld een prachtig re sultaat, daar verschillende instanties en vereenigingen reeds gelden hadden inge zameld voor Finland, die buiten deze huis aan huis collecte vielen. Nu het voorjaar definitief zgn intrede schijnt te hebben gedaan, is het zeer waarschijnlijk, dat ons land en daarbij ook onze stad iederen avond en nacht verrast wordt, door het overvliegen van vreemde vliegtuigen. In den avond gaan ze naar het Oosten of Westen op ver kenning, in den vroegen morgen keeren ze naar hun bases terug. Het herhaalde lijk protest over schending van onze neutraliteit heeft tot dit oogenblik geen enkele van de strijdende mogendheden weerhouden hun vliegers te verbieden den weg over ons land te kiezen. Want al mag een vergissing mogelijk zijn, het is wel zeer onwaarschijnlijk, dat men zich iederen avond vergist! Gisterenavond om half tien tastten de licht- armen van de rondom onze stad opgestelde zoeklichten den hemel af, omdat men het geronk van vreemde vliegtuigen gehoord had en even daarna barstte het afweergeschut los en ontploften de granaten. Als hazen pro- beeren de vliegtuigen uit het verraderlijke licht te komen en tot op heden is dat nog altijd gelukt. Vannacht om half vijf bevonden zich opnieuw vreemde vleigtuigen boven onze stad. Weer werd geschoten. W& waarschuwen onze stadgenooten nogmaals om zich tijdens deze beschietin gen niet opzettelijk op straat te begeven. Ongevaarlijk is dit niet, omdat brok stukken van granaten in de stad terecht kunnen komen. Men ls in huis dus altyd veiliger dan op straat. Op bijgaande foto is een Mo- hammedaansch bedehuis van Mid- den-Sumatra (Minangkabau) afge beeld. Dergelijke „missigits" zijn, of beter gezegd waren karakteristiek voor die streken. Thans zijn de zoo mooi in het landschap passende ker ken zoo goed als verdwenen, vervan gen door vaak leelijke, moderne mis baksels. Vóór het missigit staan twee mannen, gekleed in lange mantels met tulband. Dat zijn „hadji's", mannen, die de verre, moeilijke, kostbare en gevaarlijke reis naar Mekka hebben volbracht. Het is plicht van eiken Moham medaan om minstens eens in zijn leven naar Mekka ter bedevaart te gaan, tenzij hij daartoe om geldige redenen niet in staat is. Aan de reis naar de heilige stad wordt verge ving van vroeger begane zonden toegekend. Keert men terug dan is men „hadji", en een gewichtig per soon geworden, want men heeft in de heiligste dagen de heiligste plek der aarde bezocht. Men is voldaan, dankbaar, trotsch, nu heelemaal tot de groote, honderden millioenen tel lende wereldbroederschap der geloofsgenooten te behooren, èn tot hen, die voor de zaligheid bestemd zijn. De beteekenis voor Mekka is voor Indië zeer groot. In verschillende opzichten. Ik noem er een. Daar komen de menschen samen uit alle deelen der wereld. In sommige dier plaatsen heerscht doorloopend cholera. De bewoners dier streken nemen de kiemen mee en tasten de anderen aan. Dezen nemen de kiemen weer mee naar hun eigen land, waar de ziekte dan uitbreekt. Millioenen en millioenen menschen sterven er aan. Ook in Indië. De ouderen der Indischgasten onder de lezers herinneren zich die nare „cholera-jaren" nog wel. Dank zij voortdurende controle, nooit verslappend toe zicht, verschillende wijze regeeringsmaatrege- len is in de laatste jaren geen cholera-epidemie in Indië meer uitgebroken. Gelukkig! De reis der hadji's is kostbaar. Ze kost ge middeld pl.m. 700 per persoon. Bedenkt men nu dat in jaren van normale welvaart pl.m. 40.000 Indonesiërs ter bedevaart gaan, dan blgkt het dat er vele millioenen aan ten koste worden gelegd. Nu stellen veel Nederlanders de vraag: Komen de menschen met zooveel levenservaring, uitbreiding van hun gezichts kring, enz. terug, dat dit groot bedrag, om het kort, maar duidelijk te zeggen „rendeert"? De niet-Mohammedaan kan op die vraag geen antwoord geven, want het geldt een ideeële zaak en die kan niet in klinkende guldens worden gewaardeerd. Op de heenreis naar Mekka komen de pel grims te Djeddah. Daar moeten ze hun reis- passen toonen aan den Ned.-Ind. vertegen woordiger. Velen vinden dat niet prettig, om dat ze gehoopt hadden eens een tijdje bevrijd te zijn van de aanwezigheid van ons bestuur. Velen ondervinden dit als een druk. Maar de wet schrijft het viseeren voor, er is niets aan te doen. Het is eenige maanden later. Het Consulaat met zijn Nederlandsche vlag wordt door terugkeerenden bestormd! Ze zijn blij, want daar vinden ze hulp, medewerking, voor lichting. En niet alleen te Djeddah! Ook in Mekka zelf hebben ze bij ziekte hulp gevon den (gratis) bij het „rood, wit en blauw". In de tenten met de hun bekende vlag vonden ze redding, als ze van dorst en uitputting dreig den om te komen. Was men bestolen, werd men te veel afgezet, dan was er hulp bij de vlag te vinden. Zoo vertoont de pelgrimstocht naar Mekka verschillende aspecten, waarvan ik er enkele noemde. H. F. TILLEMA. Er leeft, ook in het oorlogvoerende volk, nog altijd een greintje hoop, dat het weneer gebeuren zal, waardoor de strijd nog tijdig gestaakt kan worden, voordat de verschrikkingen van den totalen oorlog over Europa losbarsten. Die hoop is gering en misschien jjdel, maar ze gloort nog door alle oorlogsge rucht heen. In ons overzicht van gisteren hebben we hierop gewezen in verband met het bezoek van den Amerikaanschen afge vaardigde, Summer Welles (in Engeland zoo aardig genoemd, „de oogen en ooren van Roosevelt"). Die oogen en ooren van Roosevolt zullen Europa doorwandelen en overal zien en luisteren. Men gelooft, dat Welles niet alleen uit pure belang stelling voor de Europeesche vraagstuk ken komt, maar dat Amerika's president een laatste bemiddelingspoging wil doen om de volkomen ineenstorting van de oude wereld te voorkomen. We hebben af te wachten in hoeverre hier voor nog kans bestaat. De redevoeringen van Hitier en Chamberlain, vlak voor de komst van Sumner Welles uitgesproken, gaven niet veel moed, al staat daar ook tegenover, dat door beide staatslieden geen groote offen sieven zijn aangekondigd of ingezet. We be leven toch nog altijd het wonder, dat zoowel Engeland als Duitschland elkaar in zeker opzicht ontzien. Niet een van beide partijen is er toe overgegaan de verschrikkingen van den luchtoorlog over het vijandelijke land te brengen. Vreest men, dat wanneer die hel eenmaal is losgebarsten er in geen geval meer sprake van zal kunnen zijn, de booze machten te binden? Wij tasten daaromtrent in het duis ter, doch willen het in ieder geval als een gunstig teeken zien. Als een gunstig teeken kan men ook aanmerken het feit, dat Sumner Welles in Duitschland met groote onderschei ding zal worden ontvangen. Als men waar lijk geen enkele verwachting meer koestert, als men van tevoren dit bezoek als ijdel be schouwt, dan behoeft men zich niet in te spannen om den vertegenwoordiger van Roo sevelt, zoo vriendelijk te bejegenen. Dat heeft men in September met zijn vredesboodschap ook niet gedaan. Behalve deze stroohalmen, waaraan een zinkende wereld zich vastgrijpt, ls er op het oogenblik sprake van een Scandina vische bemiddelingspoging. Denemarken, Noorwegen en Zweden zouden de moge lijkheid onderzoeken om te bemiddelen ln het Russisch-Finsch conflict. Eigenbelang mag hier wellicht een hartig woordje mee spreken, maar de poging op zichzelf geeft moed, dat men invloed op Rusland zal trachten uit te oefenen of anders...... zich wellicht krachtiger zal stellen achter Fin land. Bovendien gelooft men, dat het niet onmogelijk is, dat de Scandinavische lan den ook een poging zullen wagen te bemid delen in het groote Europeesche conflict. We willen tenslotte niet onvermeld laten een vredesplan, dat aan Dr. Colijn zou worden toegedicht en dat, naar een En- gelsch blad, de „Daily Express", meldt, een basis van onderhandeling voor de twee oorlogvoerende partijen zou geven. Het zijn tenslotte alle geruchten, maar z« geven toch de hoop, dat men nog altijd in be voegde kringen rekening houdt met de moge lijkheid van een bijlegging van het conflict, voordat de algemeene vernietiging die niet lang meer op zich kan laten wachten een aanvang neemt. Natuurhistorisch Museum, le Vroon tsraat Iederen Woensdag van 35 uur. Iederen Zaterdag van 710 uur. Bovendien den eersten Zondag van elke maand van 35 uur en den eersten Woens dag van 810 uur. BIOSCOPEN: Rialto, Spoorstraat, acht uur: „Honululu" en „Onthullingen van een spion". Tivoli-Theater, Spoorstraat, acht uur: „De onsterfelijke wals". Witte Bioscoop, Koningstraat, acht uur: „Om 30.000 dollar" en „De Jonge Politie- held". Heden: Casino, 8.30 uur: Abonnementstoonecivoor- stelling. Vrijdag 1 Maart. Casino, 8.00 uur: Cabaretavond o.l.v. Marie Hamel, uitgaande van den Helderschen Be stuurders Bond. Zaterdag 2 Maart. Casicno, 8.00 uur: Uitvoering van het Marine Sanatorium Fonds. Barometerstand Den Helder: 754.4 Maximum lemperatuur lucht; 4.5 Laagste temp. 2.5 Wind: richting: Zuid, kracht: 5 Licht op: 6.03

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 5