Abonneert U op dit blad Jaarlijksche Alg. vergade ring Alg. Begrafenisver* „Den Helder" Het voorstel inzake de slagkruisers Een moeilijke reis lik het poKtie-rapport tumuli Pastoor Brinkman thuis Marktberichten ïlieuuM uit ÜAJk Visscherij Mobilisatie-flitsen 't Kan verkeeren Ongewisheid Inschrijving Handelsregister Voor Konijnenfokkers Ziekten en kenmerken %eAk en MiaJten „Morphy" en „Schaakmat winnen „in den vreemde" In de advertenties van vandaag staat tyoed nieuws Te ongeveer 8.15 u. opende gisteravond de voorzitter deze vrij goed bezette vergadering in de bovenzaal van het Kegelhuis. Hij wees er o.m. op, dat niettegenstaande den vrij on- gunstigen tgd de vereeniging nog steeds groeiende is. Zij telt thans op twee na 1700 leden. Ook de samenwerking met de vereeni- gingen in andere plaatsen laat niets te wen- schen over. Het ls alleen te betreuren, dat er elementen *gn, die op allerlei manieren de vereeniging tegenwerken. Zoo werd vorig jaar een anoniem schrjjven aan den officier van justitie gezon den betreffende het beheer der geldmiddelen. Na onderzoek brachten de autoriteiten hulde aan het bestuur voor het beheer der financiën. Zoo iets spreekt voor zich. De geheele vergadering brengt hierop een parig hulde aan het beleid van het bestuur in ieder opzicht. Het rapport van den accountant was vol lof over het beheer van den penning meester. De financieele toestand laat evenmin Iets te wenschen over. De vereeniging is kern gezond, wat wel hierin tot uitdrukking komt, dat er regelmatig op het materieel wordt af geschreven, waardoor de activa nog gedrukt worden en geenszins een geflatteerd beeld wordt gegeven. Voorts wordt besproken het voorstel van het Centraal Genootschap voor lijkbezorging tot verhooging van de contributie. De verga dering was het op dit punt ook geheel met het bestuur eens, n.1. dat hiertoe niet zonder nood zaak moet worden overgegaan, terwijl deze noodzaak althans nu nog niet aanwezig is. Uit de diverse dankbetuigingen blijkt wel, dat de vereeniging zich tot ieders volle tevre denheid van haar taak kwijt en dat haar per soneel altijd zeer correct optreedt. Dan was aan de orde het kiezen van drie bestuursleden en wel voor de heeren Van Poelje en Van Wolferen, welke statutair af traden en voor den heer Tronchet, welke zich door oproeping in militairen dienst genood zaakt zag zijn bestuursfunctie neer te leggen. Beide eerste heeren werden herkozen, terwijl in plaats van den heer Tronchet de heer Harjer werd gekozen. Na de rondvraag sloot de voorzitter hierop de vergadering. Naar ons ter oore komt, is de departemen tale arbeid met betrekking tot het wetsont werp tot den bouw van drie slagkruisers thans geëindigd. Het ontwerp zal thans door defi ministerraad moeten worden vastgesteld en vervolgens naar den Raad van State moeten worden gezonden, met het oog op de Konink lijke machtiging tot het inwinnen van het advies van den Volksraad. Men mag verwachten, dat de twee laatste onderdeelen van de procedure van behande ling in Nederland met den meest bekwamen spoed zullen worden voltooid. De boot, die gistermiddag om 5 uur van Oudeschild naar Den Helder vertrok, heeft een vrij zware reis gehad. Niet alleen vond de boot zeer veel ijs op haar weg naar de Nieu- wediepsche haven, maar het werd dik van den mist, zoodat men zelfs voor de haven moest looden, vanwege het geringe gezicht. Mogelijk is. dat daarom vandaag de laatste bootdienst niet wordt gevaren. De boot kwam gisterenmiddag om kwart over zes in de haven. ZONDER BEL. Wegens het rijden op de fiets zonder bel werd gisteren iemand verbaliseerd. Iemand kreeg een proces-verbaal terzake het rjjden op een bakfiets, die niet voorzien was van een bel. 'T GEBEURDE IN DE KEIZERSTRAAT. De politie werd er op attent gemaakt, dat bij een winkelier in de Keizerstraat, zich een hoop vuil op het erf bevond. Voorts bleek, dat daar ook een vuur gestookt werd. Zoo iets is in strijd met de verordening en dus volgde proces-verbaal. KLEIN „KRAAKJE". Aangifte werd gisteren nog gedaan van een inbraakje, dat gepleegd was in de Spui straat. De gestolen buit was niet groot. Z(j bedroeg slechts plus minus 1 gulden. Een onderzoek wordt ingesteld. Dokter Kildare, door Max Brand. Ingen. 2.25, geb. 2.90. Uitgave van „De Combinatie" N.V. te Rotterdam. Een nieuw boek van Max Brand, den beken den schrijver van spannende verhalen, leve rancier van emotioneele „thrillers" en van prima detective-stories. Een nieuw boek, dat men tot de beste mag rekenen, die Brand schreef. Hetgeen iets wil zeggen. Speciaal vestigen wij op deze uitgave de aandacht, omdat voor kort hetzelfde verhaal van dezen Dokter Kildare als film in onze stad te zien wau. Zij, die de rolprent zagen, zullen ongetwijfeld interesse hebben voor dit boek, dat tot de goede amusements-lectuur behoort. Reata doet zgn plicht, door G. O. Baxter. Uitgave van „De Combinatie" N.V. te Rotterdam. Dit is het eerste deel van een trilogie, den liefhebber van het genre gevend de reinste en meest-gedurfde cowboy-lectuur. Reata wordt uit een zeer penibele situatie gered, waarbij z'n leven misschien, maar jarenlange gevan genisstraf zeker, op het spel stonden. Op zijn beurt nu wordt hjj verplicht zijn redder, een or.guur individu, een wederdienst, beter ge zegd, drie wederdiensten te bewijzen, welke bestaan in het volbrengen van een drietal schier onmogelijke opdrachten, welke uitvoe ring aan de andere satellieten van den op drachtgever nimmer gelukt is, hoewel het hun niet ontbrak aan durf, gewetenloosheid en minachting voor eens anders leven. Reata vol brengt dat alles met zijn sterke knuisten, en zgn lasso, zijn helder verstand en vlug begrip. Hoe hij dat doet... dat kunt ge beter zelf lezen. Een boek zonder pretenties, maar dat zich zeer vlot laat lezen. Vandaag komt pastoor Brinkman, die eenige weken geleden naar het .„Onze Lieve Vrouwengasthuis" te Amsterdam werd ver voerd, weer thuis. Pastoor Brinkman is nog wel niet volkomen hersteld en zal zich voor- loopig nog onder medische behandeling moe ten stellen, doch is toch in zooverre weer op geknapt, dat hfl weer naar zijn woning kon terugkeeren. Het spreekt vanzelf, dat de Katholieken van Den Burg met vreugde de terugkeer van hun herder tegemoetzien, terwgl Pastoor Brinkman ook zeer verheugd zal zgn de lei ding van zjjn parochie weer op zich te nemen. Nu de dooi is ingevallen is ook in den Texelschen- veehandel weer eenige levendig heid ontstaan. De wolvee-aanvoer bestond alleen in enkele rammen, waarvan de prijzen sterk uiteenliepen, 15.tot 30.per stuk. Vette kalveren deden prijzen van 75. tot 95.nuchtere kalveren brachten ge middeld 9.op. Biggen golden gemiddeld 12.per stuk. De vette varkens doen op de boerderij pl.m.: 30 cent per pond. De aanvoer aan de eierenveiling was slechts zeer gering, aangevoerd werden in totaal 33000 (vorig jaar in dezelfde week 62000). De prijs was 15 tot 20 cent lager per 100 stuks, dan vorige week. De prijzen waren evenwel ruim 2 cent per stuk hooger dan vorig jaar in deze week. Veemarkt. 2 vette kalveren 7590; 14 nuchtere kal veren 7i2; 7 rammen 1530; 14 biggen 10—14. Eierenveiling. Aangevoerd 33000 eieren: 50—56 kg 4.60 5.10, 58—62 kg 5.10—5.30, 62—64 kg 5.25 5.90, 6670 kg 5.505.75, alles per 100 st. URK, 26 Februari. Door 12 vaartuigen werd J.l. Zaterdag aan den Gemeentelijken Vischafslag alhier aan gevoerd: 840 pond snoekbaars, van 16158 pond per vaartuig, prijs 1819 cent; 80 pond schar, 1314 cent; 90 pond poonen, 1015 cent, en 120 pond schelvisch, 1415 cent. Alles per pond. Deze week is de visscherij op de voormalige Zuiderzee ook weer begonnen. Waren met de koude de vangsten onder het ijs maar van 510 pond snoekbaars, nu werden er de vo rige week gemiddelde vangsten geboekt van 50150 pond per snoekbaarsvisscher. Niet tegenstaande deze grootere aanvoeren, bleven de gemiddelde prijzen zeer hoog, omreden er veel aanvoer van deze vischsoort is. De ge middelde prijs varieerde van 1618 ct. per pond. De vorige week waren de weekresul- taten 40125 per snoekbaarsvisscher. De groote Noordzeevloot kon verleden week ook maar geringe resultaten boeken. Van de platvisch liepen de prijzen eenigszins terug, terwijl de vangsten ook maar matig te noe men waren. Dit gedeelte van de vloot maakte besommingen van 85110 per kustvaartuig. Het gedeelte, dat de nestvisscherij aan het uit oefenen is, kon ten hoogste tot 100 per vaar tuig verdienen. De garnalenvisschers van 90130 per garnalenvisscher. Vangsten maar tot matig. De vorige week (19 t/m 24 Februari) werd door 512 vaartuigen per dag aan den Ge meentelijken Vischafslag alhier aangevoerd: 1240 pond snoekbaars, prijs 1821 ct., 430 pond schar, 1014 ct., 270 pond poonen, 10 tot 17 ct., en 360 pond schelvisch, 1415 ct. Alles per pond. Sergeant, ben ik vanaovend vrie van wacht Nou, laat eens kijken, Tom, eh... Ja, ik geloof het wel... ja, je bent vrij? Mien dank, sergeant. Waarom vroeg je dat, Tom? Ik mot vanaovend uut met de meid, Boris, d.w.z. we gaon een eindje passagieren an de walle. Zoo, zoo, is alles weer oké tusschen jullie beiden Och, zoo'n gangetje, Jaop. 't Zal wel weer los loopen, wat ie! Ja, dat weet ik niet, dat kim je zelf het beste beoordeelen. Maar enfin, Boris en ik zul len ons ook wel vermaken, wel? 't Kump best veur mekare, Jaop. Nou, dan de mazzel, Tom en geen gek kigheid uuthalen, heur! Besjoer lui, tot straks. Zeg Boris, heb Tom dat meissie al lange, of niet? Och, al een paor maond, veur zoover ik weten, maor hg zegt nooit te vuile over zien Griet, dat kump, 't is nog al een frikkeneurtje en die bint gauw op d'r lui teentjes getrapt, als er over hen gekletst wordt. Wat zoo'n meissie het met Tom kan vin den, hé, dat snap ie glad niet. Liefde is blind, Jaop. Maar koman, laoten wie vanaovend is in de stad gaon kieken, ik ge- leuve, dat we met goed futsoen wel weer wat kunnen tippelen op de straote, tenminste nao dat dwangbevel, laotst op die Zaoterdagmiddag, waor de menschen dik de kolder over in had den, is de boel mooi op geruumd. Dat is ook niks meer dan billijk Boris. Wie hebben 's Zaoterdagsmiddags toch ook dienst Momenteel ben ie onafgebroken steeds 24 uur in dienst, Jaop, maor ie hebben er toch niet al te veul last van wel? Nou, niet al te veul, maor laot mien maor in burger loopen en dan de straot motten schoonmaken, dat liekt mien toch béter, alhoe- Hg was een zoon van goeden huize En ging op de H. B. S. Hij had heel veel lust en Ijver En hij leerde met succes. Hij zou eens een ambt bekleeden, Dat hem eer en aanzien bood; Maar, eer 't zoover was gekomen Was de arme jongen dood. Om eens Kamerlid te worden, Was zgn hoogste ideaal, Hij vervulde menige spreekbeurt, Fier en krachtig was zgn taal. Toen hij eenmaal was gekozen. Was opeens zgn vaart gestuit, Want hg deed geen mond meer open. Met zijn Ijver was hét uit. Leve de geheel-onthouding, Zegt en meent Piet Ragebol, Hg zal nooit een druppel drinken, Van die vieze alcohol. Op een bruiloft eens genooJigd, Dronk hg toch wat veel cognac, En zat in elkaar gedoken, Als een oude gonjezak. Had ik geld, ik zou dan zorgen Voor de nooden om mjj heen. Niemand zou meer armoe lgden 'k Stilde klachten en geween; Dat was prachtig mooi gesproken, Hg kreeg geld op zeek'ren stond, En er was geen grooter schraper op het gansche wereldrond. Sneeuw en ijs doen ons soms rillen, Maar de Februari-maand Heeft zich dwars door koudegolven, Glorieus een weg gebaand. 't Voorjaar komt nu langzaam nader, Nog een wijle en dan is Alle narigheid vergeten, Ook de vorst is ongewis. Zoo zgn honderden gevallen, Oorlog, ziekte, dure tijd, Die het alles ongewis maakt, Vol van ongedurigheid. Wat gewis is op de aarde, Wat niet wankelt en niet zwicht, Is niet van dit ondermaansche, Maar naar hooger doel gericht. K. 20 tot 27 Februari 1940. Bestuurswijzigingen. Texel: Coöp. Aankoopvereeniglng „Texel" G.A., Koo gerstraat 38, Den Burg. Onderling Begrafenisfonds „P. J. Bouma", Schoolstraat 18. Dorpskring „Steunt Elkaar", Oudeschild 127. Andere wijzigingen. Den Helder: D.U.O. A. Cornelissen en Jb. van Eekeren, Kroonstraat 19, vrachtautodienst, enz. JAVA—NEW-YORK LIJN. Bantam 25 Febr. van Singapore. Brastagi pass. 25 Febr. St. Helena. Kota Tjandi 26 Febr. te Singapore. Weltevreden 25 Febr. van Sabang. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Blitar, u., 24 Febr. van Suez. Dempo, u., 26 Febr. te Singapore. Kota Inten, t., 24 Febr. van Batavia. Indrapoera 26 Febr. te Genua. Palembang, t., 22 Febr. van Aden. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Volendam 22 Febr. te New York. Boschdijk 24 Febr. te Havanna. wel ik zoo mien kost en inwoon ook heb! Zoo is het Jaop, maor kom op, dan gaon we maor is effen kieken in de stad. Zeg Jaop, ik heb mien anders vanmiddag traonen gelachen met die malle Tom, dat zat zoo: De sergeant had het over de vizier-lgn, ie weet wel, dat is die denkbeeldige lijn, die van- uut het oog loopt, tot over de inkeping van het vizier, vervolgens over de korrel tot het doel, waor ie op richten. Zoo vroeg de sergeant ook aan Tom, hem dat is nao te zeggen en of hg noe opgelet had, of niet, dat weet ik ook niet, maor hg antwoordde: „Sergeant, de pleziertrein is een voordeelige trein die van Callantsoog loopt, met vertier over de korrels, tot... eh... jao, waorheen ook weer?" Jao, Boris, die Tom is mien een malle postzegel. Daor heb ie geen flauw benul van. Heb ie anders wel is heurt van dat vrou welijke vrijwilligerscorps, Boris? Nee, wat is dat veur 'n rariteitenkabinet? Wel, kerel, als ie noe verloofd bent ge weest en dat is uutgeraokt, natuurlijk deur de mobilisatie, dan kun ie, wanneer ie met verlof bent, daor naor toe gaon, om d'r weer eene uut op te pikken! O, juustement, Jaop. Weet ie wat Jaop, we kunt wel is een biossie pikken, wat ie. De meissies bijten toch niet al te best vanaovend. 't Is nog lang geen veurjaor, al begint het er al wat op te lieken! 'k Heb er niks op tegen, Boris, dat doet oe de zorgen ook weer is wat vergeten en tevens de vermoeienissen van den dienst. Jao, ie hebben het nogal zwaor, maor kom, laoten we dan effen sam-sam doen, an ders hebben we denk ik, niet genoeg. Jg 2 kwartjes en ik 2 duppie's, dan ben nen we d'r Jaop. Oké, Boris, laoten we dan maor opschie ten, anders komen we nog in de engelenbak te zitten. Engelenbak?! Jao, of kattebak, Borissie, dat blief mien hetzelfde. Kom op, boy, laoten we dan maor is gaon kieken, dan kunt we nao afloop nog eens ver der de stad in gaon, hé? Jao, naor de één of andere caffetaria, bufetaria of weet ik wat veur aria! Allright, Jaop! Dick. Ziekten en kenmerken. In dit artikel zal het gaan over verschil lende kwalen, die veel in de konijnenfokkerij voorkomen. Het zgn ze niet allen, doch de meest voorkomende, en die, welke bg vlug In grijpen nog verholpen kunnen worden. Heeft men echter dieren van groote waarde, of waar men zeer op gesteld is, raadpleeg dan ten allen tgde een plaatselijken dierenarts. Wel heeft de konijnenfokkerswereld een eigen instituut voor de zieke konijnen, doch voor dezen hoek van het land wel een beetje ver, daar het te Fe yenoord (onder Rotter dam) is gevestigd. Ook gestorven dieren kan men daarheen zenden). Ie. Wonden. Deze ontstaan door stooten. vallen of elkander bjjten. Men reinige deze met lauw water, waaraan toegevoegd eenige druppels 5 carbolzuuroploss. Zet de dieren in ruim droog strooisel. 2e. Zweren. Deze ontstaan dikwgls door gebrek aan beweging en natte hokken, aan de achterpooten op de zool. Men knipt het haar rond de wond weg, wascht deze uit met lauw water, doe dit eenige dagen, houdt het dier in een flink hok in flink strooisel, en doe dagelijks een mespunt Bloem van Zwavel door het weëkvoer. Men ziet dit aan het dier, doordat het niet stil kan zitten en steeds op de achterpooten trappelt. In die periode zgn ze onbruikbaar voor de fok. 8. Verstopping. Zéér veel dieren sterven jaarlijks aan dit euvel. Om het te vermijden geve men niet tè veel droog voer. Ontstaat deze kwaal toch, dan geve men bg kleine beetjes, sla of spinazie, is dit niet voorhanden, geef dan eiken morgen (vóór 't voeren) een eetlepel stroop en een eetlepel rauwe melk. Is het een hardnekkige kwaal, geef dan van tijd tot tijd een theelepel wonderolie, jonge dieren iets minder. Zij zitten stil, eten niet, en men vindt geen uitwerpselen. 4. Waterzucht. Komt veel voor bg jonge konijnen, dus in 't voorjaar, bij overgang van winter- op zomervoedering door het geven van veel gras. jonge klaver, enz. De kwaal is meestal met doodeljjken afloop, daar de dier tjes niets hebben om bg te zetten, en hadden ze 't nog, dan zgn ze maanden ten achter op broertjes en zusjes. Men kan ze ont'dekken tusschen de anderen doordat ze steeds liggen met gezwollen buik en brj betasting hoort men het klotsend geluid. Geef nagenoeg geen groen, wèl veel haver en jeneverbes (kan ook gedroogd), of een groene dennentak om aan te knagen, daar het hars uit de schors voor- deelig werkt op de urineafscheiding. Ruimte, lucht, versch strooisel en beweging is aan te bevelen; jaagt ze maar op en houdt ze in be weging. 5. Trommelzucht is een gevolg van het in vorige artikelen reeds besprokene, n.1. ondoel matig voederen. Dit komt voor bij oude en jonge konijnen, ook weer het meest bij over gangsvoeding. Werpt men te veel voeder voor, óan zal een dier er te veel van eten, zoodat maag en darmen opzetten. U weet het, kleine beetjes tegelijk (vooral bij jonge klaver). De huid komt gespannen te staan, zóó zelfs, dat men bg beklopping met den vinger een trom- geluid hoort. Het gebeurt wel, dat bij te veel gasophooping de maag of darm barst, de dood is het gevolg. Laat ook deze dieren in open ruimte loopen, zij zullen stil gaan zitten, liefst in een hoek met den kop heel hoog (half staande), doch jaagt ze op, beweging kan hun behoud zijn. Bemerkt men tijdig wat er aan 't handje is, geef dan een eetlepel lauwe melk en afge trokken. pepermuntbladen. Wil het dier het niet drinken, zet dan uw vinger tusschen de opening van stiftand en hoektanden en laat het vocht in de keel loopen, het dier slikt dan wel. Zoodra men het echter in de gaten heeft, wacht dan geen minuut, want in deze is het „tijd is leven". 6. Kramp. Dit komt veel voor bg jonge dieren van 4 tot 10 weken. Zij gaan stil in het hok liggen; als ze nog bewegen, dan is hun gang onzeker. Het verloop laat niet lang op zich wachten. De diertjes trekken den kop achterover en met een schreeuw en wat stuip trekken sterven zij. De oorzaak is nog niet officieel bekend, doch de kans wordt grooter, dat te veel voeder ineens de oorzaak kan zijn. 7. Verlamming. Deze kwaal openbaart zich meestal aan het achterste deel van 't lichaam, hetwelk geheel krachteloos schijnt te zijn en door het hok wordt medegesleept. De oorzaak is een nierziekte. Zij komt het meest voor in donkere, dompige hokken. Het begin ken merkt zich door het onzeker neerzetten der pooten. Men behandele zoo'n ziek dier door twee maal daags met een niet te harden schuier het achterste deel van het lichaam waar de nieren liggen te wrijven, waarna men dit ge deelte goed inwrijft met terpentijn spiritus, doch goed in de huid wrijven. Deze ziekte is erfelijk, dus is het aan te raden met deze voed sters niet verder te fokken. 8. Schurft. Dit is een zeer besmettelijke ziekte, ook voor menschen. Komt meestal voor bg de oogen en ooren, vandaar de bgnaam kopschurft, haaruitval, schilfering, bloedige plekken, korstvorming, later over het lichaam verspreidend. De dieren dooden is de heil zaamste methode. Om deze dieren te behan delen (hetgeen niet is aan te bevelen) moet men over een groote dosis geduld beschikken, steeds aparte kleeren aantrekken, de grootst mogelijke hygiëne betrachten en een compleet medicijnkistje er op na houden. Men heeft hierbg noodig: Perubalsem, Amandelolie, Gen tiaan, Bloem van Zwavel, Creosootolie, Glau berzout, petroleum (gezuiverd) en groene zeep, vandaar dat ik deze behandeling niet verder beschrijf. Het doode dier plus het strooisel verbran den, daar begraven van deze besmette stoffen gevaarlijk blgft. Het hok maakt men schoon met kokend water en besmeren met carbo- leum. Eenige dagen buiten gebruik laten. 9. Ongedierte. Dit overkomt alleen dieren in donkere hokken, zoodat dit gemakkelijk is te voorkomen. Lees hiervoor artikel no. 1 door. Is de last er toch, dan bestrooit men dageljjks de dieren met bloem van zwavel (5 cent per ons) en met een harden schuier uitgeborsteld. De hokken maakt men schoon met goed heet water. Men lette hierbg goed op naden, spin rag, enz. Men kan het. feit constateeren door dat o.a. de vloo zwartbruine faecesresten tus schen het onderhaar achterlaat. 10. Oorontsteking. Deze kwaal geneest spoedig, doch contröle op tgd blijft gewenscht, en heeft men een voedster, welke met deze ziekte behept is, dan kan men haar tgdeljjk voor den fok uitschakelen, zg zal heel slecht de ram toelaten en zoo dit toch gebeurt, ver werpt zg meestal haar nest of de jongen worden onvoldoende gezoogd. Men ziet het dier dikwijls met den kop schudden, de ooren zitten met korstjes .bedekt, welke, microscopisch bekeken, een wriemelen de massa gelijken. Dit moet een heftige kwel ling voor het dier zgn, daar ze tot tegen het .ATHEÏSTISCH DECALOOG. Volgens den Zwitserachen Evangelischen Persdienst ontvingen de Russische soldaten, die naar Finland gezonden werden, de volgen de instructie: „1. Herinner V, dat gij niet slechts voor de Sovjets, maar ook voor het Finsche volk vecht; S. De strijd gaat om de schepping van een nieuwen staat die voor 100 pet. atheistisch zal zijn, daar Finland de groot ste hulp voor de atheisten in het noorden zal zijn; 3. Iemand die in deze dagen nog aan reli gie denkt, is een vijand van zijn land en van Stalin; Herinner U, dat landmijnen alle op bevel der priesters zijn gelegd; 5. In den strijd moet gij een soldaat zijn, in de rust een propa gandist; 6. Schiet ieder neer die een kerk tracht te plunderen, doch verdedig hen die van de kerk te lijden hebben gehad; 7. Maak ieder priester dien gij vindt, gevangen, daar gij an ders bij een latere ontmoeting hem als Uu> vijand zoudt ontmoeten; 8. Houdt Uw hoofd deksel op als ge een kerk binnengaat opdat men zie dat gij tegen de kerk zijt; 9. Uw wachtwoord is: religie is opium voor het volk; 10. Herinner U, dat gij sterft voor de overwin ning van het atheisme in de wereld", DUÏTSCHE ZENDELINGEN. In onderscheiden Britsche gebieden mogen Duitsche zendelingen aan het werk blijven, aldus wordt ons officieel door de kerkelijke af- deeling van het Britsche ministerie van infor matie meegedeeld, mits z\j den volgenden eed afleggen: ,Jk,zweer in de tegenwoordigheid van God, dat ik getrouw de belofte zal nako men die ik door middel van den Internationalen Zendingsraad te Londen aan het Britsche gou vernement doe, voordat ik naar Indië ga, om niets te zullen doen tegen de wettige in Indië gevestigde regeering, en ik sluit in deze belofte in, dat ik nauwgezet zal gehoorzamen aan alle regels, die door Zijner Majesteits vertegenwoor digers worden vastgesteld en eveneens mij er van onthouden zal om niets te doen, te zeggen of te schrijven, hetzij publiek of privé, ten na- deele van hei Britsche gouvernement in Indië", OECUMENE EN OORLOG. Aan het slot van zijn artikel „De Ekume in oorlogstijd" in „Woord en Wereld" van Fe bruari, schrijft dr. W. A. Visser 't Hooft te Genève: De oecumenische beweging heeft even min als Abraham een doel binnen de wereld noodig. Zij heeft te gaan, waar zij heen ge stuurd wordt door den Heiligen Geest. En haar taak op dit moment is duidelijk. Zij heeft midden in een verscheurde wereld het teeken te zijn, dat Christtis niet gedeeld is. Zy heeft dat concreet te maken door mede te dra gen aan de lasten van alle Christenen, die on der den oorlog te lijden hebben, in het bijzon der van vluchtelingen en krijgsgevangenen. Zij heeft de kerken opgeroepen tot ernstige over weging van de verantwoording, die zij dragen ten opzichte van de huidige wanorde en, zoo God wil, van een toekomstige orde. Zij heeft bovenal de kerken eraan te herinneren, dat zij eerst dan waarlijk en geheel kerk zijn, wan neer zij niet meer een Christelijke kerk zijn, maar in leer en leven de kerk van Christus vertegenwoordigen. SLAVEN. Living Age" deelt mede, dat er nog onge veer 5 millioen slaven in de wereld zijn. Vol gens andere statistieken kunnen het er ook wel 8 millioen zijn. De landen waar zy het meest voorkomen zijn Ethiopië, China en Ara- bië. Men vindt ze zelfs ook in talrijke kara vanen van Mekka-pelgrimsdit zijn Arabieren, die als zy niet genoeg geld hebben om de reis te betalen zich als slaven aanbieden om aldus de kosten te dekken. GENEEFSCHE PRIJSVRAAG. De universiteit van Genève heeft een prijs van 1000 Zwitsersche francs uitgeloofd, te ver geven Juni 1941, voor het beste werk over „Het verband tusschen de resultaten der biologische wetenschap en de feiten van het Christelijk ge loof". De copie moet vóór 1 Jan. 19jl ingezon den worden. De deelname de copie moet in de Fransche taal gesteld zijn) staat open voor Zwitsers, Franschen en Belgen. trommelvlies zitten, daarom is een extra portie krachtvoer daags aan te bevelen. Gelijke deelen petroleum en zoete olie, waar van dagelijks eenige druppels in de ooren worden gedruppeld, heeft goede resultaten. Evenzoo Perubalsem met zoete amandelolie, in verhouding 2 op 5. Tijdens behandeling moet men met de vingers het oor aan den wortel kneden, zoodat de olie overal tusschenkomt en om de dag met een door watten beschermd stokje (wattendrager) de losgeweekte korstjes verwijderen. Verbrand deze, of werpt zeineen bakje lysol. Verder heeft men nog: oorkanker, tuber culose, catarrh (niezende konijnen), baar moederontsteking, leverziekte, nierontsteking, gregorinose, speekselvloeiing, coccidiose en longontsteking, doch voor deze kwalen raad plege men liever een dierenarts, of zend ze naar het instituut van Dr. Veldhuizen te Rotterdam. D. J. KORTMAN, Keurmeester. Brakkeveldweg 176. Gisterenavond werd door „Morphy" slag geleverd tegen de schaakvereeniging V.V.V. te Alkmaar. „Morphy" won den strgd met oy&3^2. Eveneens ,,jn den vreemde" speelde gister avond „Schaakmat" en wel in Velsen. De Nieuwediepers wonnen van „Hoogovens" met b 3; 1 partij werd afgebroken.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 6