De duisterste van Europa hoofdstad Wij lazen voor U -nmmomfE Wijziging Telegraaf- en Telefoonwet Toch een treffen aan de Turksch-Rnssiscbe grens? DE AUTOWEG OVER HET IJSSELMEER RUSSISCH BLAD VALT ITALIË AAN Dn Colijn „plukt sterren Het leger weer eens bestolen Amelandsch vee lijdt honger Indianen bannen het kruismotief Marineraad bijeen Duurtetoeslag voor Rijkspersoneel Avontuur op de Groote Belt Groofe Duitscbe activiteit hij de Moezel Over eenheid van ons volk Een vredesplan! Volgens een bericht uit Amsterdam van den correspondent van het Engelsche blad .Daily Expresszou onze oudminister pre sident, dr. H. Colijn. een ontmoeting heb ben met president Roosevelt's afgezant Sum- ner Welles. De bespreking zou dan ook waarschijnlijk, naar het bericht luidt, in Duitschland plaats vinden. De correspondent voegt aan deze mede- deeling aan zijn blad toe. dat dr. Colijn reeds sedert eenige weken bezig is te trachten een vredesformule te vinden, op de basis waar van onderhandelingen tusschen de geal lieerden en Duitschland begonnen zouden kunnen worden. Tevens zegt hij nog, dat onze oudpremier besprekingen gevoerd heeft met Mussolini. graaf Ciano en politieke lei ders in andere landen. Ten slotte verklaart de berichtgever, vernomen te hebben, dat dr. Colijn een vredesplan gevonden zou hebben, dat aanvaardbaar geacht zou worden door de twee oollogvoerende partijen. De Tel., waaraan wij het bovenstaande ontleenen. voegt er aan toe: Desgevraagd heeft dr. Colijn ons ver klaard, dat bovenstaand bericht in dezen vorm niet juist is. Echter zeide Z. E. ons, dat hij de laatste weken wèl bezig is geweest met „sterren te plukken van den hemel". Ruzie leidt tot huiszoekingen. Zeven arrestaties te Woudenberg Bij een ruzie, die Zaterdag tusschen twee personen te Woudenberg ontstond, maakten de beide betrokkenen elkaar over en weer verwijten. De zaak kwam de politie ter oore en deze stelde een onderzoek in, dat tot resultaat had, dat 'een huiszoeking werd verricht en twee militairen en vijf burgers in arrest werden gesteld. Bij hun verhoor kwam vast te staan, dat zij het rij'k hebben bestolen voor dekens, haver, rubberlaarzen, enz. Het onderzoek in deze zaak wordt voort gezet. Er zullen vermoedelijk meer arres taties volgen. Het aan den grond varen H. Ms. mijnenveger M 1. van De Marineraad komt vandaag in het ge bouw van den Hoogen Raad in openbare zit ting bijeen, voor het onderzoek inzake het aan den grond varen van H. Ms. Mijnenveger M. 1, bij Hoek van Holland. Westerstorm kart uitkomst bren- gen. De verwachting, dat Ameland spoedig uit zijn isolement zou zijn verlost, is niet be waarheid geworden. De wind heeft het ijs in de richting van het eiland gedreven, zoodat de poging, welke de postboot giste ren zou ondernemen om den vasten wal te bereiken, geen doorgang kon vinden. Men acht het niet uitgesloten, dat deze toestand nog enkele dagen voortduurt. Slechts een westerstorm kan hier spoedig uitkomst brengen. Het gebrek aan veevoe der doet zich met den dag meer gevoelen. De hoeveelheid, welke sedert het isolement per vliegtuig werd aangevoerd, bleek on voldoende voor een veestapel van vijfdui zend stuks. Het ligt in het voornemen van de K.L.M. vandaag de „Jan van Gent" met den Ameri kaan Macmacken als gezagvoerder, naar de Waddeneilanden te zenden. Spoedig te wachten? De gemeenteraad van Diemen kwam gisteravond in spoedvergadering bijeen, om te beraadslagen over een 5 pet. duurtebij- slag aan het gemeentepersoneel. De burge meester, de heer de Geer, deelde tijdens de zitting mede, dat de regeering tot het verleenen van een duurtetoeslag op de sa larissen van het overheidspersoneel zou besluiten, nog vóór de begrooting der gem. Diemen door Ged. Staten was goedgekeurd. voor alle ln staat van beleg ver klaarde gebieden. De opperbevelhebber van Land- en Zee macht heeft de eerste wijziging „telegraaf- en telefoon met militair gezag" mede van toepassing verklaard voor de gebieden, wel ke sedert 1 Nov. 1939 in staat van beleg wer den verklaard. Voorts heeft de Opperbevelhebber voor al le in staat van beleg verklaarde gebieden een wijziging van de telegraaf- en telefoon- wet 1904 vastgesteld, waarbij aan art. 3bis het volgende wordt toegevoegd: „Het militair gezag zal de verzegeling van de vorengenoemde radiotelegrafen en -tele fonen kunnen gelasten of kunnen doen ge lasten. Alsdan zullen de rechthebbenden op deze telegrafen en telefonen de in het be lang van deze verzegeling van hen gevor derde medewerking moeten verleenen en na de verzegeling moeten zorg dragen dat deze niet wordt verbroken." Deze wetswijziging is gisteren in werking getreden. Ankara op alles voorbereid. De Balkan-correspondent van de Times te Belgrado komt, volgens de N. R. CL terug op de geruchten, welke aan het eind van de afgeloopen week de ronde deden inzake grensincidenten aan de RussischTurksche grens. Hij twijfelt er niet aan, dat zich een incident heeft voorgedaan. Welingelichte kringen te Belgrado twijfe len er evenmin aan, dat op het oogenblik be paalde militaire bewegingen plaats hebben, al wordt de aard daarvan geheim gehouden. Ten aanzien van het in werking treden van de z.g. noodwetten aeemt men aan, dat deze de regeering in de gelegenheid stellen den in- en export en de industrie geheel en al te gebruiken voor de landsverdediging. Voorts heeft de regcering de bevoegdheid verkregen om speculaties en andere practijken, welke in strijd zijn met de belangen van het land, tegen te gaan. In hoever de Turksche maatregelen betrek king heben op het scheepsverkeer in de Dardanellen is niet vast te stellen. Schepe lingen, die gisteren te Bourgas en Warna aankwamen, wisten te melden, dat de con trole der geallieerden in de Aegeische Zee de laatste weken aanmerkelijk scherper was geworden. Radio Moskou gaat voort met anti-Turk- sclie uitzendingen. De Turksche pers daaren tegen blijft uiterst kalm, al verzuimt zij niet de bevolking er voor te waarschuwen dat belangrijke gebeurtenissen op tij zijn. Het is voor het eerst dat bekend wordt gemaakt, dat in het naburige Oosten „alles mogelijk is". Laat op den Zondagavond werd te Belgra do vernomen, dat er inderdaad een gewa pende botsing aan de Turksch-Russische grens heeft plaats gehad, waarna de Tur ken aan de Russen zouden hebben voor gesteld hun troepen van de grens terug te trekken, indien de Russen hetzelfde zouden doen. Het Russische antwoord daarop nog niet bekend. is WOLVEN VERSCHEUREN VIER MENSCHEN. v In de West-Montenegrijnsche bergen zijn vier tabakssmokkelaars door een troep hongerige wolven overvallen en verscheurd. Nog berijdbaar. De „Friesland-Express" heeft, tegen de aanvankelijke bedoeling in, gisteren den dienst tusschen Lemmer en Urk hervat. De vrachtdienst heeft den tocht driemaal ge maakt, waarbij allerhande levensmiddelen naar het eiland werden vervoerd. De pas- sagiersdienst ging normaal op en neer. De volgende dagen zal deze dienst ge woon worden onderhouden. Tengevolge van den dooi is het ijs vrij van sneeuw geko men en bovendien is het afgewaterd, zoodat aan den binnenkant van den polderdijk breed en vlak ijs een goeden weg naar den vasten wal biedt. Zoo'n afkeer hebben zij van de daden der Nazi's. De Indianen in den staat Arizona keuren de daden van de Duitsche nazi's zoo af. dat zij het kruis-motief, hetwelk zij veel gebrui ken bij de vervaardiging van wollen dekens en mandenvlechtwerk, hoewel dit motief al in zeer oude tijden door deze Indianen werd gebruikt, niet meer willen toepassen. Hier bij dient opgemerkt, aldus de N. R. Crt., dat de hakenkruizen bij deze Indianen andere gericht zijn dan die van het nazi-regime. Onlangs hebben deze Indianen op plechtige wijze dekens en mandenwerk met het kruis motief verbrand. Vier hoofden van Indianen stammen hebben een proclamatie uitgevaar digd, dat het kruismotief niet meer gebruikt mag worden door deze stammen, wijl het onteerd was door een andere natie. „Diplomatie machteloos tegen over den Balkan." Volgens een bericht van het Russische persagentschap Tass heeft het Russische blad „Troud" een feilen uitval gedaan op Italië. Deze uitval is geschied naar aanlei ding van een verklaring van Gayda, de „spreekbuis van Mussolini", dat de Sovjet- Unie den Balkan bedreigt. De „Troud" schrijft, dat Gayda heel goed weet, dat Mos kou, niet aan expansie in deze richting denkt Wat Italie's pogingen betreft den vrede op den Balkan te bestendigen, deze pogingen zijn volgens den Rus, zeer verdacht. Het is slechts de bedoeling van Mussolini, de Bal- kanstatcn onder zijn invloed te krijgen. Italië is zelf economisch te zwak om zijn economischen invloed op den Balkan te handhaven. Het is overigens een „grootheidswaan" van de Romeinsche diplomaten, te veronderstel len, dat zij werkelijk leiding aan den Bal- kanpolitiek kunnen geven. Zij (de Italianen) zouden liet wel graag willen, oindat zij bang zijn voor een Duitsche expansie in den Bal kan. Aldus het Russische blad, dat tenslotte het Italiaansche regime machteloosheid toe schrijft, om zijn plannen te kunnen verwe zenlijken. Twintig personen op een ijsveld afgedreven. Een gezelschap van twintig personen, dat gisteren te voet den Grooten Belt trachtte over te steken, bevond zich op 10 km. van de kust, toen het ijs in beweging kwam. Het ijs veld, waarop de menschen zich bevonden, dreef in snelle vaart af in de richting van het Kattegat. Vanochtend wist een ijsbreker het veld te bereiken en nam de twintig per sonen, waaronder drie vrouwen, aan boord. Nooit waren de treinen zoo talrijk. De correspondent van de „Ober Mosel Zeitung" meldde gisteren uit Remich in Zuid-Oost Luxemburg, dat op den rechteroever van de Moezel groote Duitsche activiteit hee recht. „Nooit" zoo schrijft hij, „waren de treinen zoo talrijk, terwijl men ook cavalerie kan zien". Uit Wintrange, een dorp tusschen Remich en Schengen. komen berichten binnen over een soortgelijke drukte. Dag en nacht be wegen zich tusschen Nennig en het front colonnes die munitie en levensmiddelen ver voeren. Tusschen Nennig en Besch is een nieuw dorp als een paddestoel uit den grond ver rezen. De correspondent van de „Ober Mosel Zeitung" te Echternach meldt met alle voorbehoud, dat Göring Za terdag met vier generaals vertoefd zou hebben bij de brug te Echter nach, welke over de rivier de Sauer van Duitschland naar Luxemburg leidL Duitsche vliegtuigen boven Parijs. Gisteravond tegen 20 uur 30 hebben Duit sche vliegtuigen gevlogen boven het Parij- sche gebied. Zij moesten echter spoedig rechtsomkeert maken, aangezien terstond de luchtafweer van het gebied in actie was gekomen. AFWEERGESCHUT BESCHERMD DOOR EEN WAL VAN SNEEUW. De wereld in letterlijken zin met planken toegespijkerd. (Van een specialen verslaggever.) Helsinki, Febr. '40. Deze stad, eenmaal vol licht en leven, de hoofdstad van Finland, die er van droomde, de Olympische Spelen binnen haar muren te zien is thans een doode stad, waarin de levenden zich bewegen als onwe zenlijke spoken. Wanneer in een stad, die in normale tij den 300.000 inwoners telde, nog slechts mis schien 20- tot 30.000 zijn overgebleven, kan men met het volste recht van een doode stad spreken. Die indruk wordt nog ver sterkt door den Finschen winter, met zijn onophoudelijke sneeuwjachten Alles gaat schuil onder de eentonige, witte wade, die hier den indruk maakt van een lijkwade. Als een sluier trekt de sneeuw door de ver laten straten, waardoor het troostelooze van deze stad zonder menSfchen nog ster ker tot den bezoeker doordringt. Grijswit is alles, wat men ziet; geen enkele andere kleur brengt afwisseling in deze tint. Men kan zich voorstellen, dat het leven onder den indruk komt van deze omgeving. Men zou kunnen meenen, dat de stad den win terslaap is ingegaan. Daaraan kunnen ook de enkele duizenden, die zijn teruggekeerd, niets veranderen. „EENHEID DOOR DEMO CRATIE ATHEÏSTISCH MARXISTISCH". In het orgaan van het Verbond voor Nationaal Her stel lezen wij: In het „Liberale Weekblad" heeft dr. P. H. Ritter Jr. gtv tracht, den weg aan te wij zen, hoe ons volk tot eenheid zou kunnen geraken. Op grond van een uiting van Prof. Romme, n.1. dat het geestelijk deel der nationale gedachte versterkt zou kun nen worden door de verbin ding met de maatschappelijke verbondenheid, noodigt Dr. Ritter nu de rechtsche groe pen uit, hun sectarisme op maatschappelijk terrein te laten varen, aangezien het Christelijk karakter der na tie in programmata van al le historische land-partijen erkeatf is, ook in het liberaal program en de schoolkwestie, waardoor de coalitie bijeen kwam, al twintig jaar is op gelost. Dr. Ritter bedoelt het goed, Ongetwijfeld. Maar ar zijn vele en moeilijke kanten aan dit vraagstuk. Wij zouden hem willen vragen: Heeft U wel eens getracht, in de practijk de historische groepen tot een heid te brengen? Dus: de Anti-Revolutionnairen, de R. Katholieken, de Chris. Histo- rischen en de Christelijk Li beralen? Deze groepen staan tegenover de atheïstisch- marxistische groepen, en dus tegenover „Eenheid door de mocratie". Zij beseffen, wel ke gevaren daar dreigen en dat alleen een stevig vasthou den aan hun religieuse grond slagen de van daaruit drei gende gevaren kan afwenden Hebben ze zoozeer ongelijk, wanneer ze aan Rusland den ken? Wanneer Dr. Ritter zelf voor „Eenheid door de mocratie" als spreker op treedt, mag hij van zijn po ging heel weinig resultaat verwachten. Wij meenen ook, dat er wel synthese van de vier ge noemde groepen in de lucht zit, doch realisatie zal vol gens ons eerst komen, wan neer de uiterlijke nood daar toe dwingt. Voorloopig moeten diege nen, die een dergelijke een heid trachten te bereiken, zich samenvoegen, tegenover „Eenheid door democratie", welke vereeniging een krach tig steunpunt vormt voor de atheïstische marxisten, zoo besluit „Nationaal Herstel". LEGERT RAUDES. Het Volk (s.d.a.p.) wijst op de vele knoeierijen, welke den laatsten tijd herhaalde lijk in 't leger moesten wor den gesignaleerd. Bij de voor koming van dit kwaad dient volgens het blad van militaire zijde een krachtiger medewerking verleend te worden dan tot dusver ge schiedde. De militaire admi nistratie is n.1. aldus het arbeidersorgaan van dien aard, dat door de mazen ver- spilling en fraude gemakke lijk kunnen heenglippen. De legerleiding zal moe ten gaan beseffen, dat zij aan het hoofd sfaat van een mi! lioenenbedrijf, dat alleen e« ficient kan worden geleid, indien dit geschiedt naar de regelen eener modern inge richte en voldoende soepele bedrijfsvoering. Daarmee zal aan veel knoeierij de kop worden in gedrukt en veel noodelooze traagheid zal kunnen worden opgeheven. Voor minder geld krijgen wij betere waar. Wat kan daartegen zijn?. Het fraaie station ie Helsinki. Sneeuw in plaats van zand voor de luchtbescherming. Ja, er zijn menschen, die er de voorkeur aan hebben gegeven, naar de hoofdstad te rug te keeren, die zij hadden verlaten. Is het er onveiliger dan elders? Deze vraag wordt ontkennend beantwoord; want waar kan men op het oogenblik zeggen, dat men veilig is in Finland? De vijandelijke vlieg tuigen doorkruisen de lucht boven het ge- heele Finsche gebied; en zij zullen dit blij ven doen, zolang de Finsche luchtstrijd krachten niet de versterkingen hebben ont vangen, waaraan zoo dringend behoefte be staat. Hier in Helsinki hebben de luchtaan vallen zeer ongeregeld plaats, hetgeen nauw verband houdt met de weersgesteldheid. In dat opzicht vormt de sneeuwval een voor deel, want dan is het den vliegers door het slechte zicht niet mogelijk, zich nauwkeurig te oriënteeren. Overigens zou het ook on dankbaar zijn, de rol van het afweergeschut te onderschatten, waarvan de bediening bij de Finnen in goede handen is. Wanneer wij van het luchtafweergeschut spreken, valt onmiddellijk het ontbreken van de gebrui kelijke zandzakken, waarmede wij de ka nonnen elders omringd hebben gezien, op Daarom laat het afweergeschut in Helsinki zicli ook niet vergelijken met dat tijdens den burgeroorlog in Spanje, of met den huidigen toestand in Parijs, Berlijn of Lon den. Zand is hier moeilijk en in dezen win ter onmogelijk te krijgen. Daartoe is de grond te hard bevroren en met een te dik ke laag sneeuw bedekt. Doch deze zelfde sneeuw verschaft den Fin ook het noodige materiaal, om zijn stukken te beschermen; men gebruikt er met sneeuw gevulde kis ten voor, die spoedig hard bevroren zijn en ongeveer denzelfden dienst bewijzen als zandzakken. De wereld met planken toege spijkerd. Een nog merkwaardiger beeld leveren de uitstalkasten der winkels op, evenals de vensters van tal van huizen. Men kent hier namelijk niet bet systeem van de rollui- De Duitsche bergtroepen zijn ook uitgerust met ski's, welke de snelheid bij het verplaat, sen belangrijk ten goede komt. Een patronll. ie onderweg. ken, welke des avonds worden neergelaten om de etalages af te sluiten. Ten einde nu te kunnen voldoen aan de voorschriften betreffende de verduistering bij luchtaan vallen heeft men zijn toevlucht moeten ne men tot andere maatregelen, waarbij de houtrijkdom van het land goed te stade is gekomen. Men heeft namelijk met hou ten latjes, niet breeder dan twee of drie centimeter, de etalages toegespijkerd een voorbeeld, dat voor talrijke particulie re woningen is nagevolgd. Men kan dus letterlijk zeggen, dat hier de wereld met planken is toegespijkerd. Voor den vreem deling levert dit eigenaardige moeilijkhe den op, want hij kan zich, wanneer hij het een of ander wil koopen, niet meer oriëii- teeren naar de uitstalkasten. Het kan dus b.v. lang duren voordat hij een winkel heeft gevonden, waar hij sigaretten kan krijgen. Overigens behoeft het geen betoog, dat al. leen de winkels met de noodzakelijkste le vensbehoeften zijn geopend, zooals zakcri waar levensmiddelen worden verkocht en eetgelegenheden. Lang zijn zij overigens niet open, want in den regel kan men niet terecht vóór negen uur 's morgens en wor. den de winkels weder gesloten bij het val. len van de duisternis. Van gebrek kan men hier nog niet spreken; daarentegen zijn de prijzen over het algemeen den laatsten tijd iets hooger, wat dan ook zeer begrijpelijk is. Wat de verduistering aangaat gelooven wij niet, dat er een enkele andere stad in Europa is, die daarin kan wedijveren met Helsinki, want zij is hier inderdaad volko men. Nergens is een sprankje licht te be kennen. Diepe duisternis omringt den een.- zameri nachtelijken wandelaar aan alle kanten. ORCHIDEEëN IN DE HUISKAMER, m. In het vorig artikeltje zjjn de orchideeën meer in het algemeen besproken. Daar is tevens de bespreking van een paar veel voor komende exemplaren in het uitzicht gesteld. Voor die bespreking zijn gekozen Cypripedium of het Venusschoentje en de Odontoglossum grande. Het Venusschoentje is een aard-orchidee. De bloei duurt den ganschen winter. Wie eenmaal den eigenaardigen vorm der bloem heeft be keken, zal erkennen dat de naam Venus schoentje een passende naam is. Reeds is ge zegd, dat men niet moet probeeren deze plan ten uit zaad te kweeken. Men koopt haar dus bij den bloemist. Wij zetten haar in de huis kamer op een lichte plaats. Toch mag ze niet in de felle zon staan. Door ze in de huiskamer te zetten bewerken wij meteen, dat zij een warme standplaats krijgt. Het moet een kamer zijn, die 's nachts op temperatuur blijft. Te warm moet die plaats echter ook niet zijn. Bij het venster is wel het beste. Gedurende den bloei kan zij flink water verdragen. Het sproeien mag daarom vooral niet verzuimd worden. Schijnknollen vormt 't Venusschoentje niet. Na den bloei wordt ze als dit noodig is verpot. Dat is bij deze plant wel een werkje, dat voorzichtig moet gebeuren. Wij kijken eerst eens hoe de kweeker de plant in den pot heeft staan. De scherven, die den grond draineeren, kunnen weer gebruikt worden. Wel worden deze evenals de pot zelve goed schoon gemaakt. Met gehakt mos, ge hakte varenwortels en bladaarde wordt de pot gevuld. Wie niet over mos of varens be schikt, kan ook voor de vulling wel bosch- grond nemen. Wij plaatsen de plant iets boven den rand van den pot. Bij dit verpotten kan men haar zoo mogelijk in tweeën verdeelen door scheuren. Na deze belangrijke ondervin ding wil de plant graag wat koeler geplaatst worden. Het geven van water wordt minder. Nu en dan een ietsje verdunde koemest is aan te bevelen. Bij de verschillende soorten van Cypripe dium zien wij het meest Cypripedium insigna met bruinachtige bloemen. Er zijn echter ook wel soorten met gele bloemen. Een vertegen woordiger van een epiphytische orchidee is de Odontoglossum grande. Aan een bloemstengel ontwikkelen zich bij deze plant eenige bloe men. Natuurlijk hebben zij weer grillige vor men en eigenaardige kleurschakeering-m. Hier komt geel met bruin naar voren. Zij bloeit evenals het Venusschoentje in den winter. Ook staat zij weer graag in het volle daglicht, maar niet in de zon, terwijl de standplaats matig warm moet zijn. In den zomer vraagt zij veel water. Dan vormen zich ook de schijn knollen. Deze zijn hier grijsgroen en aan de onderzijde gevlekt. Bij elke schijnknol vormen zich twee bladeren. Zijn die schijnknollen vol groeid, dan geve men minder water. Na eenigen tijd verschijnen de bloemknoppen. Ge durende den bloei vragen ze flink water. Na den bloei geeft men minder water, totdat ze weer begint uit te loopen. Dit vindt plaats begin Juni of eind Mei. De aarde, die in den pot komt, is dezelfde als bij het Venus schoentje. Eveneens krijgt men hier een uit stekend resultaat met goeden boschgrond. A. v. d. LIJN,

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 8