Churchill laakt de neutrale pers Granaat doorboort Amsterdamsch huis Een avonturier in de spionnage* affaire DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Menschelijkheid boven gegoochel met wetsregelen DE BR1TSCHE REGEERING KRIJGT ER GENOEG VAN! Als door een wonder niemand gedeerd Bokser, Worstelaar, „Zware jongen" EERBERICHT BERLIJN en ROME weer nauwer samen KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (i LIJNEN) WOENSDAG 28 FEBRUARI 1940 68e JAARG. No. 8861 Churchill DEUR UIT HENGSELS GE VLOGEN, DE BEDDEN ON DER PUIN. Sportvriend van Douglas Fairbanks DE BILT SEINT» Stevens en Best binnenkort voor den rechter HELDERSCHE COURANT Uitgave der Uttg.-Mfl. HoDasdi Noorderkwartier N.V. te Den Helder _|Ëi „ALS IK ZE DE WAARHEID ZEG, MAKEN ZE MEER OP HEF, DAN ALS DUIZEND VAN HUN ZEELIEDEN WOR DEN VERMOORD". De eerste zeelord der Britsche ad miraliteit, de agressieve heer Chur chill, heeft in het Lagerhuis bij de in diening van de begrooting weer eens zijn hart gelucht over de z.i. slappe houding der neutralen tegenover de Duitsche rechtschendingen en zich daarbij in hoofdzaak bepaald tot een scherpen aanval op de pers in de onzijdige landen. De neutrale bladen, zoo zeide hij, maken meer ophef, wanneer ik hun in een toespraak op hun plicht wijs dan wanneer honderden van hun schepen worden tot zinken gebracht en meer dan duizend van hun zee lieden worden vermoord. (Applaus). Het schijnt, dat Duitschland vol gens de tegenwoordige leer der neu trale staten een reeks voordeelen zal behalen door alle regelen te schenden en overtredingen jegens de neutralen te plegen. De door die ge weldmethode verkregen voordeelen worden uitgebuit, maar wanneer Duitschland in de knel raakt, dan dringt het aan op de meest strikte toepassing van het internationale recht, dat het zelf in stukken heeft gescheurd". „Een van de wonderlijkste dingen die ik ooit heb medegemaakt", aldus vervolgde Churchill is de manier waarop de wandaden der Duitschers door de onzijdigen worden aanvaard alsof zij een deel zijn van de nor male dagelijksche gebeurtenissen en dat de neutralen een dergelijke eenzijdige rechtsver krachting schijnen te beloonen door zich steeds soepeler tegenover de Duitschers te betoonen. Het is geenszins vreemd, dat de Britsche regeering er genoeg van krijgt. Ik begin er mijnerzijds zelf genoeg van te krijgen. Zon der aarzelen zeg ik, dat bij de uitlegging van regelen en conventies, welke de neutralen ra ken, de menschelijkheid meer onze gids moet zijn dan juridische pedanterie ien te oordee- len naar de episode met de .Altmark", schijnt dit niet alleen de meening te zijn van het Britsche volk, doch van de geheele be schaafde wereld". Wij vechten met slagschepen van den vorigen oorlog. Sprekende over de oorlogvoering ter zee, zeide Churchill, dat de Duitschers aan het eind van 1939 door allerhande oorzaken ten minste de helft van hun duikbooten had den verloren, n.1. 455 in totaal. „Ik heb mij vergist", aldus Churchill, „toen ik in het Lagerhuis verklaarde, dat de aan bouw van duikbooten in Duitschland onge veer twee per week bedroeg. Dit en misschien zelfs meer, is wellicht waar voor de toe komst, maar tot Ik einde van 1939 was het in iqder geval niet zoo. Ik betwijfel of er, in die periode meer dan tien nieuwe duikbooten in gebruik zijn gesteld. Op deze manier had Duitschland aan het einde van 1939 in totaal 45 duikbooten, waar van er n ituurlijk ongeveer twintig noodig waren voor de opleiding van nieuwe man schappen. Er bleven er dus ongeveer 25 over, die deelnamen aan de actieve operaties en die opereerden dan weer in twee of drie ploegen. Onze berekeningen wijzen uit, dat het aan tal actieve duikbooten de hen zoo goed als nooit te boven is gegaan." Sprekende over het resultaat van de be strijding der duikbooten zeide Churchill: „Gedurende de laatste twee dagen is, naar met zekerheid gezegd kan worden één duik boot tot zinken gebracht. Het is zoo goed als zeker, dat twee andere duikbooten eveneens tot zinken zijn gebracht" Gedurende den zomer zullen echter tal van nieuwe duikbooten gehouwd worden. Wij zullen aan dit gevaar het hoofd bieden met het groote aantal nieuwe schepen, dat thans m aanbouw is en die speciaal uitgerust wor den voor de vernietiging van duikbooten". ..Wij zien thans een mogelijkheid", zoo ver- volgdè Churchill, de magnetische mijnen en eventueele varianten op dit systeem, de baas te worden. In alle bescheidenheid kan ik zeggen, dat wij ons op het punt van de techniek door de Duitschers niet voorbijge streefd voelen.' Churchill ging vervolgens over tot een be spreking van het nut van slagschepen. Op het oogenblik zijn geen moderne slag schepen in actie. Er zijn er verscheidene in aanbouw, maar geen enkele is in actieven dienst. Tengevolge van de verschillende ver dragen die wij aangegaan hebben zijn alle slagschepen die wij bezitten, verouderd. Wij strijden in dezen oorlog feitelijk met slag schepen uit den vorigen oorlog. Er zijn menschen die zeggen dat deze oor log gestreden wordt met kleine schepen; zij zien dat kleine schepen noodig zijn om de groote slagschepen te beschermen. Waarom, aldus deze lieden, dan nog slagschepen? Dit is echter een zeer eenzijdig en oppervlakkig standpunt. Wanneer wij geen slagschepen hadden, zouden de Duitsche zware kruisers zich in de open zee wagen, zonder bevreesd te moeten zijn in een gevecht te worden ge wikkeld. Zij zouden aldus onze scheepvaart merkbaar kunnen belemmeren en zelfs on zen ondergang kunnen bewerkstelligen. Wanneer zij echter thans ooit uit zouden breken, zijn wij in staat hen aan te vallen en te vernietigen, zooals geschiedde met de „Graf Spee." Churchill zette vervolgens, aldus het Hsbl. uiteen hoe drie madnden geleden een groot aantal visschers opgeroepen moest worden om behulpzaam te zijn bij de bestrijding van het mijnengevaar. Nu, na drie maanden, is het duidelijk dat deze termijn voor langen tijd verlengd moet worden. Vijf en zeventig procent van de opgeroepen visschers heeft reeds te kennen gegeven, het werk te wil len voortzetten, en de admiraliteit zal aan hun wensch voldoen, aldus Churchill. Bij hun aanvallen op onze scheepvaart en op die der neutralen, zoo ging Churchill voort, hebben de Duitschers iederen regel geschonden, die tot dusver door de wereld was aanvaard in de wetgeving betreffende den mijnoorlog. Het gedrag der Duitsche vliegers ls zoo danig geweest, dat Groot Brittannië er toe moest overgaan, al haar visschersschepen en kleine vaartuigen te bewapenen, hetgeen thans geschiedt De blokkade. De blokkade zou doeltreffender kunnen worden gemaakt, doch „er moet een middel worden gevonden tusschen volledige doel matigheid der zeecontrole en de hardheden, welke zij bevrienden neutralen veroorzaken" De Noordelijke patrouille moet 1000 mijl dekken van Schotland tot Groenland. Daar om was het niet verrassend, dat een ze ker aantal vijandelijke schepen in het Verre Noorden naar de Noorsche kust konden ko men en dan door 800 mijl territoriale wa teren naar het Zuiden varen. In het IJselmeer voor de pier te Huizen bevindt zich een ijsdam, een herinnering aan den winter 1940, welke nog wel niet spoedig verdwenen zal zijn. In den avond en den afgeloo- pen nacht hebben de batterijen luchtafweergeschut, welke staan opgesteld rond Amsterdam, we derom het vuur geopend op vreemde vliegtuigen, welker na tionaliteit, mede door de lage bewolking, niet kon worden vast- gsteld. Een granaat van een lucht doelkanon is vannacht om onge veer half twee ingeslagen in een vier verdiepingen hoog woonhuis aan den Amstelveenscheweg, hoek Bernard Kochstraat. Dit huis wordt bewoond door vier families, die zich op dit uur van den nacht ter ruste hadden begeven. De granaat sloeg in het dak in, baan de zich een weg door plafonds en muren van de derde, de tweede en de eerste étage en bleef tusschen het plafond van het benedenhuis steken. Hoewel het projectiel groote ravage heeft aangericht in de slaapkamers van dit huis. werd wonderlijk genoeg niemand gedeerd. Bij het inslaan in het dak is slechts een gat ontstaan, dat even groot is als de gra naat zelf. d.i. ongeveer IA c.M. Door de slaapkamers heen. Op de derde étage bevinden zich twee slaapkamers van de familie Boltjes. Beide kamers werden beschadigd, zoowel in den vloer als in de tusschenmuur. De grootste uitwerking heeft de granaat gehad op de tweede étage in de slaapver trekken van de familie van Oostrum. In een der slaapkamers bevonden zich de heer van Oostrum en zijn echtgenoote en in de kamer daarnaast de oudste zoon des hui zes. De granaat ls hier In de kamer van den zoon tegen de muur ge slagen. Deze muur is van beton, doch de kracht van dezen slag was zoo groot, dat er een gat van een meter lengte en vier decimeter breedte ontstond. In de slaapkamer van het echt paar van Oostrum vloog de deur door den luchtdruk uit de hengsels Het behang in beide kamers werd van den wand gescheurd en een laag puin van vijf centimeter bedekte de vloeren over de volle oppervlakte van de belde kamers. Ook de beide bedden waren grijs van puin en stof. Het projectiel zocht zich verder een weg naar de eerste étage. Hier' was de kracht van den val evenwel voor een groot deel reeds gebroken, want hoewel eveneens in twee slaapkamers gaten in plafond en vloer ontstonden, was de ravage niet zoo groot als op de tweede étage. Benedenhuis gespaard. Het benedenhuis bleef gespaard, want de granaat bleef hier in het plafond steken. De ontvluchtingspoging der beide Duitsche vliegerofficieren uit Fort Spijkerboor, die de arrestatie der Pancrasser verdachten verhaastte, doet weer een schier vergeten figuur uit de Amsterdamsche onderwereld voor het voetlicht treden, de koopman in oude banden, J. Br. te Graft, thans ver dacht de officieren bij hun ontvluchting te hebben geholpen door hen in een auto te vervoeren, aldus de Prov. N.H. Crt. Het leven van Br. is tot dusverre vol ups ands downs, vol avontuur geweest. Indertijd was hij in Amsterdam een be kend bokser en worstelaar en verdiende met zijn vuisten, vlugheid en lichaams kracht een aardig sommetje. Toen zijn roem gine tanen, kwam hij in het gilde der zware jongens terecht en naar de verhalen uit dien tijd vertellen, werkte hij aan verschillende „kraken" me de. De 1 aatste, welke hem in aanraking met den strafrechter zou brengen, bracht hem, indien zijn verklaringen^ aan intimi zijn te gelooven. ongeveer f 35.000.op. Hij werd gearresteerd, doch wegens ge brek aan bewijs moest men hem weer la ten loopen. Ook hier was het weer, zooals zoo dik wijls in de analen der misdaad, de vrouw die Br. ten val bracht, 't Zijn sterke bee- nen, die de weelde kunnen dragen. Het echtpaar Br. kreeg ruzie en vrouwlief ver raadde haar man. die voor geruimen tijd de doos in wandelde. Br. had de plaats waar de rijke buit was verstopt, echter streng geheim gehouden, ook voor zijn vrouw. De politie kon hem niet tot bekentenis brengen en nauwelijks uit het gevang, werd de „poet" opgezocht en in het buitenland goede sier gemaakt. Onze bandenkoopman, toen een welge; kleed gentleman, zette eerst in Parijs, daar na in Davos en tenslotte in Chamonix da nig de blommetjes buiten. Met zijn sterk, getraind lichaam wist hij zich al spoedig in de wintersportwereld te doen gelden en het verhaal wil dat hij armnje-door wandelde met den Amerikaan- srhen filmster Douglas Fairbanks. met wien hij tal van stoute stukjes op de ski's uithaalde. Enkele tienduizenden guldens is een aar dig sommetje, tenminste als een degelijk burgermannetje het oersoliede beheert. Maar onze avonturier gleed het geld als water door de vingers en het duurde dan ook betrekkelijk kort of de ex-bokser kwam berooid in „Mokum" terug. Kans om op nieuw „op pad" te gaan kreeg hij niet. In die dagen stond zijn woning voortdu rend onder politie toezicht. Eenige jaren geleden dook Br. te Graft op als vertegenwoordiger van een importeur in banden. Dit werd al spoedig omgezet in een eigen handel, hoofdzakelijk in oude banden. In die tijd associeerde Br. zich nog met iemand uit Groot Schermer, maar van die vennootschap kwam niet veel te recht, daar de compagnons al spoedig ruzie kregen en uit elkaar gingen. Inmiddels had ook weer een vrouw, thans een Duitsche. het levenspad van Br. gekruisd en deze vrouw was het die de ver bindende schakel vormde tusschen de thans gearresteerde Br. en de vliegeroffi cieren. Deze kwamen dikwijls bij Br. aan huis en wendden ziche na hun ontvluchting uit fort Spijkerboor, ook onmiddellijk tot deze landgenoote om hulp. Zooals wij reeds berichtten heeft de vrouw tenslotte Br. over weten te halen om de ontsnapte officieren weg te brengen en de ze daad is den ongetwijfeld zeer handigen Br. noodlottig geworden. In dezen tijd wordt zooiets zeer zwaar ge straft en onze avontuurlijke Hollander zal waarschijnlijk van de korte autorit naar de Heimat meer „napijn" ondervinden dan zijn Duitsche passagiers. Dezer dagen is bij Br. nog huiszoeking gedaan. Naar wij vernemen echter zonder eenig resultaat. Men neemt algemeen aan, dat niet de ge lijkheid in de ideologie maar 't in uitzicht g- stelde geldelijk vordeel Br. tot zijn daad heeft gebracht. Verwachting: Aanvankelijk ma tige tot zwakke Z. tot Z.W. wind, later omioopend naar W. of N.W., betrokken tot zwaar of half bewolkt, met regen, later opklarend met enkele regenbuien, in den morgen zacht, later kouder. De klap van den inslag wekte ook de bu ren, doch aan de buitenzijde van het per ceel was niets bijzondere te zien. Een der bewoners van het huis waarschuwde de po litie van het posthuis Olympiaweg. Later kwam hoofdinspecteur Glasius van het bu reau Overtoom zich van de situatie op de hoogte stellen. De politie bracht de mili taire autoriteiten op de hoogte van het ge beurde. Proces tegen Georg Eiser zal waarschijnlijk in Maart begin nen. De Berlijnsche correspondent van Berlingske Tidende meldt, dat de vol gende maand waarschijnlijk met ge sloten deuren het proces zal begin nen tegen Georg Eiser, die beschul digd wordt de dader te zijn van den te Muenchen gepleegden aanslag. Het is mogelijk dat binnenkort ook de beide in Nederland ontvoerde En- gelschen Best en Stevens, wier na men door de Duitschers met dezen aanslag in verband zijn gebracht, te recht zullen staan. ONGERUSTHEID TE PARIJS OVER DE ITALIAANSCHE HOUDING. In Parijs is men niet geheel gerust ten aanzien van de houding van Italië. Zaterdag werd zelfs medegedeeld, dat graaf Ciano had laten weten, dat de Itali- aansche regeering ernstige bezwaren had tegen een eventueele actie der geallieerden in den Kaukasus. Men begrijpt, dat, na de herhaalde verklaringen van Italiaansche zijde tegen het bolsjewistische gevaar, deze nieuwe houding van Rome de grootst-mo gelijke verbazing heeft gewekt. Alles bij elkaar genomen heeft het er dus allen schijn van. dat de as-machten, Italië en Duitschland. hun sinds September 1939 wel wat verslapte samenwerking gaan hervatten. Dit blijkt ook uit het feit. dat te Boekarest op het oogenblik een Duit sche en een Ttaliaansrhe economische mis sie ziin. die vermoedelijk gezamenlijk druk op Roemenië gaan uitoefenen, om meer oetroleum voor Duitschland en Italië, en voordeelige voorwaarden te verkrijgen Verder gaan er, volgens het Rott N«h' wederom dertigduizend Italianen'r> Duitschland werken en is het Brifsch-ïta1' aansche comité, dat tot taak had Britsche inplaats van Duitsche steenkool aan Italië te trachten te leveren, ontbonden.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 1