Suikerbieten-areaal als vóór de teeltbeperking Het meisje vuren van Tohr RADIO ABDIJSIROOP Het wonder onzer verdediging De eerste vlieg- benzine-fabriek dit jaar geen toewijzing door ned. akkerbouwcentrale. regeering zorgt slechts voor den prijs. niet voor voederdoeleinden. uüde£uru^iAo-arn> »Een misselijk feit' SM Verdrijf die Beklemming vesist&i&jbe Onze Oost door de b.pjl in pladjoe gebouwd. Radiospeech van onze Vorstia De datum van Paschen door Edgar Rice Burroughs PROGRAMMA Men deelt ons van officieele zijde het vol gende mede: Door de uitbreiding dit jaar van de te steunen hoeveelheid suikerbieten met onge veer 25 procent tot 2000 millioen kg., zal de grootte der oppervlakte, die met suikerbie ten zal kunnen worden beteeld, thans weder om gaan benaderen die der oppervlakte, waarop vóór den aanvang der regeeringsbe- moeiingen suikerbieten werden verbouwd. Het ligt daarom ln het voornemen van de regeering, de verdeeling en de toewijzing door de Nederlandsche Akkerbouwcentrale van garantiebie ten aan de telers voor den oogst 1940 achterwege te laten. De bemoei ingen van de Regeering zullen zich derhalve niet verder uitstrekken dan zorg te dragen, dat voor 2000 mil lioen kg. de toegezegde prijs van 112.50 per 1000 kg. door de suikeria- brieken aan de telers zal worden uit gekeerd. De landbouwers, die in 1940 suikerbieteen willen verbouwen voor de suikerbereiding, moeten, zoo vernemen wij, daarvan kennis geven aan de fabrieken, aan welke zij hun bieten willen leveren. Zij kunnen met deze kennisgeving evenwel wachten tot zij van de fabriek aan welke zij plachten te leveren, nadere mededeelingen hebben verkregen. De fabrieken zullen n.1. aan de hun bekende le veranciers een circulaire met inlichtingen verzenden. Zij, die op 15 Maart evenwel nog geen circulaire hebben ontvangen, doen goed zich ten spoedigste voor inlichtingen te wen den tot de fabriek waaraan zij leveren. Het zelfde geldt voor degenen, die nimmer over garantie beschikten, doch thans wel bieten met de suikerfabrieken willen contracteeren, daar ook voor hen, die vorige jaren niet le verden, de mogelijkheid is geopend voor le vering aan de fabrieken op dezelfde voor waarden in aanmerking té komen. Landbouwers, die zonder overleg met de suikerfabrieken, dus zonder te contracteeren, suikerbieten willen gaan verbouwen, zullen goed doen er rekening mede te houden, dat het in het voornemen van de Regeering ligt om het verbod te handhaven om suikerbieten voor voederdoeleinden te verkoopen. Vervoer van suikerbieten, anders dan naar de suikerfabrieken zal dus niet zijn toege staan. FEUILLETON Naar het Engelseh van Norman Charlton 31. HOOFDSTUK XXII. Het symbool. Lilian zat in den salon van haar vaders huis op Seamore Place en naaide ijverig aan een schort. Ze was niet heel handig met de naald, maar ze deed erg haar best en hield van tijd tot tijd haar werk in de hoogte om het zelf te bewonderen. Plotseling sprong ze op en drukte op de electrische bel. Toen de bediende verscheen keek ze hem afwezig aan. Hebt u gebeld, juffrouw? Ja, Ik wilde alleen weten, of de bel over ging. Ga dadelijk eens probeeren of alle bellen in huis werken en die van de voordeur ook. De man keek haar verbaasd aan. Er kunnen zooveel onaangenaamheden voortkomen uit kapotte bellen verduidelijkte Lilian. Ik hoop, dat je ze iederen dag zult probeeren. Zooals u wilt, juffrouw. Ik heb zoo'n idee dat de bel van de voordeur weer kapot is. Ga dadelijk eens kij ken. Robert. Een bel klonk door het huis. Dat is de bel van de voordeur, juffrouw. Wel, dan heb ik me toch vergist. Wie kan dat zijn? Niemand weet dat ik thuis ben. Bent u thuis, juffrouw?, vroeg Robert aarzelend. In Engeland neergeschoten Heinkelmachine, wordt door de Dnitsche bemanning ln brand gestoken. Hnlpmenagemeester stal zakken koffie en rijst. Twee maanden gevangenisstraf geëischfc De 30-jarige M. R„ gewoon dienstplichtig soldaat bij de infanterie die als hulp van den menagemeester werkzaam was, had in die functie kans gezien uit de voorraadkamer van het leger een zak rijst ên een zak koffie- boonen weg te nemen. De Krijgsraad te 's-Hertogenbosch heeft hem daarvoor een gevangenisstraf van twee maanden opgelegd, van welk vonnis hij in hooger beroep kwam bij het Hoog Militair Gerechtshof, omdat hij de opgelegde straf te zwaar vond. De President van het Hof wees er ver dachte evenwel op, dat hij op deze wijze zijn eigen kameraden heeft bestolen, hetgeen de President een misselijk feit noemde. Dé advocaat-fiscaal vorderde bevestiging van de door den Krijgsraad opgelegde straf. De uitspraak van het Hof volgt later. Waardeerend artikel ln Hongaarsch blad. Naar aanleiding van de persexcursie van correspondenten der neutrale landen naar de verdedigingslinie in Nederland, publiceert het Hongaarsche dagblad „Pest" op de voor pagina een opvallend opgemaakt artikel van zijn Nederlandschen correspondent over het natuurlijke en technische wonder der Neder landsche versterkingen. Het uitvoerige artikel spreekt zeer waar deerend over de verdedigingswerken en over de Nederlandsche soldaten, en constateert, dat Nederland alles heeft 'gedaan 0111 zijn neutraliteit en vrijheid te handhaven. Ieder, die met 'n verwaar loosde hoest is blijven door- loopen kent dat gevoel van beklemming op de borst, die U het ademhalen bemoelitjkt. Val die beklemming met suc ces aan door middel van Abdijsiroop. Ze maakt de slijm op Uw borst los. zuivert Uw luchtwegen zoodat het beklemmende, pijnlijke ge voel bij het ademhalen ge heel verdwijnt. Laat Akker'a Abdijsiroop, de bijzondere kruiden-siroop, nu versterkt met „codeïne dat ook voor U doen I Begin vandaag, dan voelt Ge U morgen al beter! AKKER 'S tegen hoest, griep, bronchitis, asthma. Flac. 90ct„ tl.50, (2.40. (4.20. Alom verkrUgb. Men schrijft ons: Over enkele weken zai in Pladjoe, de ne derzetting van de Bataafsche Petroleum Maatschappij bij Palembang, een nieuwe fabriek in bedrijf worden genomen, welke ingericht is voor de vervaardiging van z.g. gemengde octanen, de onmisbare componen ten voor vliegbenzine met een hoog octaan cijfer. De olie-industrie in Nederlandsch-In- dië is hiermede in een nieuwe phase geko men, omdat het tot op dit oogenblik in In- dië niet mogelijk was deze vleigbenzine te maken zonder de bovengenoemde noodzake lijke bestanddeelen van dit in onzen tijd zoo belangrijke product van elders in te voeren. De fabriek zal omstreeks 1 Maart in be drijf worden genomen. Voorts kan nog worden medegedeeld, dat in Pladjoe reeds voorbereidingen zijn ge troffen voor het bouwen van een tweede fa briek, waar eveneens componenten voor hoogwaardige vliegbenzine zullen worden vervaardigd en welke tegen het einde van 1940 in bedrijf zal kunnen worden genomen. Tot Amerikaansche zende lingen. H. M. de Koningin zal einde Maart of begin April per radio een per soonlijk woord spreken voor de Fo- reign Missions Conference of North America. Deze conferentie bestaat uit ver tegenwoordigers van verschillende zendingsgenootschappen, die behoo- ren tot de protestantsche kerkge nootschappen van de Vereenigde Staten en Canada. We kunnen het zeli uitrekenen. De Rijnlandsche Kerkbode schrijft het vol gende over den Paaschdatum: Het Paaschfeest kan nooit vóór 22 Maart en' nooit na 25 April vallen. In 1761 en 1818 was de datum 22 Maart, in de 19e en 20e eeuw nooit. Op 25 April viel Paschen in 1886 en straks weer in 1943. Hoe wordt dit nu geregeld? Wel, op het concilie (de kerk vergadering) van Nicca van 325 werd de re geling vastgesteld, dat het Paaschfeest steeds zou worden gevierd op den Zondag die* volgt op de éérste volle maan in de lente. Voor 1940 woedt die berekening dan aldus: op 21 Maart begint de lente: Zaterdag 23 Maart is het volle maan, dus op Zondag 24 Maart valt het Paaschfeest. Nu wordt het ook duidelijk, waarom Paschen nooit vroe ger dan 22 Maart en nooit later dan 25 April wordt gevierd. Den vroegsten datum verkrijgt men, wan neer het juist op 21 Maart volle maan is en die dagtevens een Zaterdag is; den laat- sten datum daarentegen vindt men, wanneer liet op 20 Maart volle maan was, zoodat de volgende volle maan (29 dagen later) op 18 April wordt gezien en wanneer het dan juist een Zondag is, zoodat de volgende Zondag, de eerste Paaschdag, 25 April wordt. Er is echter een vrij eenvoudige manier om het zelf uit te zoeken, wanneer in een bepaald jaar het Paaschfeest zal worden ge vierd. We nemen als voorbeeld 1940 en gaan dan aldus te werk: 1940 deelen we door 19 rest (le rest): 2; 1940 deelen we door 4 rest (2e rest): 0; 1940 deelen we door 7 rest (derde rest:) 1. We nemen nu 19 maal de eerste rest, tellen daarbij 24 op en deelen die som door 30 rest 2 (ie) rest). Vervolgens moeten we bij elkaar tellen 2 maal de tweede rest en 4 maal de derde rest en zes maal de vierde rest en 't getal 5 en die som deelen door 7; we krijgen dan als 5e rest 0. Tenslotte nog de 4e en 5e rest (2 0) optellen en het getal, dat er uit komt, voegen bij 22 Maart, dan hebben we den datum voor het Paaschfeest, 24 Maart. Voor 1943 krijgen we volgens bovenstaan de berekening als eerste rest 5; als 2e rest 3; als 3e rest 4; als 4e rest 29; als Serest 5. De som van de vierde en vijfde rest is 34; en dit getal opgeteld bij 22 Maart geeft als resul taat: 25 Apx*il. T ARZ AN en de 46. Toen de knots op hem af vloog, liet Tarzan zich op een knie zakken. Het wapen vloog over zijn schouder en kwam met een harde slag tegen de muur aan. Brullend van woede trok Behgo nu het lange, aan beide kanten scherpe zwaard te voorschijn en begon op nieuw aan te vallen. Ahtea, de koningin van Tohr,, leunde opgewonden naar voren, haar hart klopte hoorbaar. Ze wa9 bang voor Tarzan. Alles in haar kwam in opstand tegen deze ongelijke strjjd. Nooit te voren had ze zich iets aangetrokken van leven en dood van een schepsel Als het in haar macht had ge legen, zou ze bevel hebben gegeven de strijd op dit ogenblik te staken, nu ze er van over tuigd was, dat de vreemdeling het onderspit zou delven. Maar de strijd ging volgens de aloude wetten van Tohr. Zelfs een koningin kon daar niets aan veranderen. Er van over tuigd, dat het gevecht weldra afgeloopen zou zijn, liep de reus van woede brullend op zijn tegenstander toe. Het zwaard had h(j ach ter zijn hoofd, gereed om met beide handen toe te slaan. En Tarzan, inplaats van den reus te ontwijken, bleef doodstil staan! DONDERDAG 29 FEBRUARI 1940. Hilversum I. 1875 en 414,4 m. A VRO-U it zending. 8.00 Berichten ANP. 8.10 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Omroeporkest en solisten. 11.00 Voor de vrouw. 11.15 Omroeporkest en solisten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.45 Berichten ANP, gramofoonmuziek. 1.00 De Vagebonden en soliste. I.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Voor de vrouw. 2.30 Zang en piano. 3.00 Brei- en borduurcursus. 3.45 Gramofoonmuziek. 4.00 Voor zieken en thuiszittenden. 4.30 AVRO-Musette-ensemble (opn.). 5.00 AVRO-Weekkaleidoscoop. Hierna geluk- wenschen. 5.30 AVRO-Amusements-orkest en solist. 6.30 Sporthalfuur. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Voor militairen. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP, mededeelingen. 8.15 Concertgebouworkest, (ca. 9.10 Cyclus „Bouwers van Nederland overzee"). 10.35 Gramofoonmuziek. II.00 Berichten ANP. 11.10 AVRO-Dansorkest. 11.4012.00 Gramofoonmuziek. Natuurlijk, Robert; ik ben voortaan al tijd thuis, als ik thuis ben, hoor! In 't vervolg wordt alleen de waarheid gesproken. Robert verliet de kamer en Lilian ging weer naar haar naaiwerk terug. Ik hoop, dat het iemand is, zei ze half luid. Haar hoop wérd verwezenlijkt, er was iemand. De deur ging open. Lady Harlsmore, diende Robert aan. Lilian stond haastig op. Wat lief van u, riep ze. Ik hoopte al, dat u het zou zjjn. Lady Harlsmore ,die met een stok liep, kuste haar hartelijk. Wat zie je er goed uit, kindje! Men kan wel zien, dat je buiten bent geweest. Laat ik u even in een stoel helpen. Ik hoorde, dat u weer zoo'n last van jicht had. Het is al gelukkig veel beter. Ik ben vandaag voor het eerst uit en ik wilde je graag spreken. Ik heb zulke grappige ver halen over je gehoord. Over mij vroeg Lilian. Ze hielp haar bezoekster in een stoel en ging toen zelf ook zitten. Ze stak een nieuwen draad in de naald. Ja, over jou. De gravin schudde dreigend met den vin ger. Ik mag zeker wel doorgaan met mijn werk, vroeg Lilian. Het moet gauw af. Wat voer je uit? Lilian liet niet zonder trots 't naaiwerk zien. Het is een boezelaar. Ik heb toevallig gemerkt, dat het werkmeisje "door haar schorten heen is. Daarom heb ik geen minuut te verliezen! Wat doe je er mee? vroeg lady Harls more nieuwsgierig. Zoomen. Ja, ziet u, schorten zoomen is een symbolische handeling. Hoezoo? Ja, lady Harlsmore, ik ben niet langer het onnutte meisje van vroeger. Ik ben me zelf aan het verbeteren. Mijn stiefmoeder komt binnenkort met m(jn vader terug en ik zal haar vragen mij op te voeden. Om je op te voeden? Ja, ik moet langzamerhand eens een behoorlijk mensch worden, een beetjebeza digder weet u? Voor hoe lang?, vroeg lady Harlsmore, terwijl zij rimpeltjes om haar oogen kreeg van pleizier. Voor altoos, hoop ik. U hebt natuurlijk gehoord, in wat voor moeilijkheden ik ben geraakt door mijn lichtzinnigheid en aan wat voor gevaren ik ternauwernood ontsnapt ben. Ja, dat heb ik, antwoordde lady Harls more lachend. Mevrouw Hemmings logeert op het oogenblik b(j mij en we hebben veel over je gepraat. Lilian schrok. Lady Harlsmore, ik ben niet zoo slecht als u misschien denkt, zei ze ernstig. Ik weet het. Meneer Greville heeft ons het heele verhaal gedaan. Hij is een goede, vriendelijke man. Hij heeft 'n uur lang in mijn slaapkamer gezeten, terwijl hij mevrouw Hemming's hand en de mijne vasthield en hij heeft ons alles verteld. Alles? Ja. Lilian keek haar bezoekster strak aan. Weet u zeker, dat hij u alles verteld heeft. Dat zei hij tenminste."" Heeft h(j verteld van Van wie? Hoe het gaat met lord Harlsmore? vroeg Lilian plotseling. Die kwajongen? O, hjj heeft vreeselijke spijt. Dan weet u dus alles. Lieve lady Hars more, het moet een vreeselijke schok voor u geweest zijn. Een groote schok. Ze schudde ernstig het hoofd en de lila veer op haar hoed schudde mee. Ze bedekte haar gezicht met haar witgehandschoende hand. U lacht! Ja kindje, zei lady Harlsmore be schaamd. Het was maar een glimlach. Ik kon er niets aan doen. Wat denk je dat die aap van een jongen van mij gedaan heeft? Lilian wendde het gezicht af. Ik durf niets te denken. Hij heeft mijn diadeem aan een lom merdhouder verkocht voor tweehonderd pond. Lilian klemde de handen ineen van schrik. Hilversum II. 301,5 m. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00—KRO. 2.00—12.00 NCRV. 8.00 Berichten ANP. 8.059.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-orkest. 12.45 Berichten ANP, gramofoonmuziek. I.10 KRO-Orkest en solisten. 2.00 Handwerkuurtje. 3.003.55 Gramofoonmuziek. 4.00 Bijbellezing. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 Handenarbeid voor de jeugd. 5.45 De Postillons en gramofoonmuziek. 7.00 Berichten. 7.15 Boekbespreking. 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP, herhaling SOS-berichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.45 Causerie ,,In Gelre's dreven". 9.15 Orgelconcert. 10.00 Berichten ANP, actueel halfuur. 10.30 Apollo-ensemble. II.15 Gramofoonmuziek. 11.5012.00 Schriftlezing. Dus die ellendeling van een Warden heeft hem tenslotte toch gekregen! Ik had dat moeten voorkomen... wat bent u zenuw achtig, lady Harlsmore! Ik weet niet wat zenuwen zijn kindlief. Waarom doet u dan niets dan lachen? Neem me niet kwalijk, kindje, zei lady Harlsmore nederig. Ik weet dat het niet van fijn gevoel getuigt. In mijn hart heb ik verdriet genoeg. Het is vreeseljjk, dat mijn zoon tot zooiets gekomen is om een paar el lendige woekeraars te betalen. Ik heb lang en ernstig met hem gesproken en hem duch tig de ooren gewasschen. Maar toch moet ik lachen. Waarom dan in vredesnaam? Ik kan er niets grappigs in zien. Mijn kind, als je het dan met alle ge weld weten wilt... Mijn diadeem was nog geen twintig pond waard; 't was namaak, al was het erkelijk een schitterend geslaagde imita tie. Alleen het goud was echt. Mijn brave man heeft hem kort na ons huwelijk laten maken door een buitengewoon kunstenaar toen hij genoodzaakt was in 't diépste geheim het oude gravinnekroontje van de familie ten gel de te maken. Om je de waarheid te zeggen, het was een opluchting voor me dat het ding gestolen was. Ik vond het vreeselijk namaak te dragen en ik was bang dat het de aandacht zou trekken als ik mij er ooit mee toonde. Namaak! Natuurlijk moest ik er wel een heeleboel drukte over maken en detectives op"'t kasteel halen, maar ik hoopte haast dat ze hem niet zouden terugvinden. En uw zoon verkocht dat waardelooze ding voor tweehonderd pond? Waar is hij? Wie bedoel je die vent? Ja. Ik denk dat hij nog iii Frankrijk is om dat pronkjuweel van de hand te doen. Is het niet grappig Er viel een stilte en even later stond lady Harlsmore op. De eigenlijke reden van mijn bezoek was je te vragen, of je mevrouw Hemmings zoudt willen ontvangen. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 7