dagblad voor den helder en hollands noorderkwartier Amerika weigert AMERIKA heeft contact met alle landen „Neutrale landen moeten ook neutraal schrijven!" De vrijwillige 4 pCt» Staatsleening Onrustberichten uit Turkije Göbbcls vreest de toekomst niet ZEEGEVECHT VOOR ONZE KUST? crediet voor wapenaankoop door Finland Naar een betere wereldorde Brugwerker door trein gegrepen Ameland niet meer geïsoleerd Slingerend gebotst De vrees fataal voor de neutralen KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEPOON 50 (2 LIJNEN) DONDERDAG 29 FEBRUARI 1940 68e JAARG. No. 8862 Minister vraagt een ton voor Finland EERBERICHT DE BILT SEINT, Zweden en Noren aan dc eerste frontlinie HELDERSCHE COURANT Uitgave der Ultg.-Mj|. Holland» Noorderkwartier N.V. te Den Helder DE FINNEN MOGEN WEL CIVIELE VLIEGTUIGEN KOOPEN. Volgens een bericht van United Press uit Washington heeft het Huis van Afgevaar digden met 168 tegen 51 stemmen het wets ontwerp goedgekeurd, waarbij aan de Ex port en Import Bank de bevoegdheid wordt gegeven zoowel Finland als China leeningen te laten opnemen tot een totaal bedrag van ten hoogste 20 millioen dollar ieder. Een amendement waarin werd voorgesteld Finland toe te staan dit crediet te gebruiken voor het aan schaffen van oorlogsmateriaal werd met 106 tegen 49 stemmen verwor pen. Wel werd een amendement aangenomen, dat Finland in de gelegenheid stelt civie le vliegtuigen te koopen. Ter handhaving van democrati sche beginselen na den oorlog. I f De Amerikaansche minister van Buitenlandsche Zaken Huil heeft verklaard, dat tusschen de Ameri kaansche diplomaten en Alle bui tenlandsche -regeeringen in de ge heels wereld besprekingen worden gevoerd, met het doel te voorkomen, dat na den oorlog de autarkie en het totalitarisme de overhand krijgt. Huil deelde mede, dat afschriften van rijn recente verklaringen inzake contact met de neutralen, met het doel na den terugkeer van den vrede een betere wereld orde te scheppen, gezonden waren naar alle Amerikaansche vertegenwoordigers in het buitenland, zoodat zij deze onder de aan dacht konden brengen van de regeeringen, waarbij zij zijn geaccrediteerd. MINISTER HULL. Hiertoe is overgegaan, aldus Huil, met bet doel, voorbereidingen te treffen voor een economische en militaire reorganisatie na den oorlog. De minister wees er op. dat bet niets te maken had met de omstandig heden gedurende den oorlog. Indien de krachten van vrede en stabili teit vooral de economische krachten niet vóór de overgangs- en herstelperiode Van na den oorlog zouden zijn georgani seerd, dan zouden de krachten van de autar kische en totalitaire stelsels waarschijnlijk dezelfde neiging gaan vertoonen als na den Wereldoorlog. Deze neiging was, zoo zeide Huil, hun handelwijze uit te breiden, op een steeds enger en rampspoediger basis over gebieden die gestadig gronter werden, met een uitwerking, die veel vernietigender ^'as dan die, welke volgde op een soortge lijke politiek na een na-oorlogsche periode Van tien jaar. Huil weigerde zich uit te laten over den aard van de reacties van die regeeringen, waarmede reeds contact was gezocht, doch wel zeide hij, dat zijn eerste indruk was, dat de reacties gunstig waren. De minister verklaarde eveneens, dat hij niet kan zeggen, of één dezer regeeringen Vastomlijnde plannen en programma s had opgesteld voor economisch herstel en ontwa pening. KORTING VAN 13.7 PCT. OP DE NIET- PREFERENTE INSCHRIJVINGEN. Naar wij vernemen is op^de vrijwillige 4 pet. Staatsleening 1940 II ingeschreven voor f 339.073.100.—, in welke bedrag f 54.193.500.- ie inbegrepen, waarvoor voorkeur is ver zocht. 7 De ingeschreven bedragen waarvoor voor keur werd verzocht, zullen ten volle worden toegewezen. Op de overige inschrijvingen wordt een korting van 13.7 pet. toegepast, met dien 1 verstande, dat bij de toewijzing resten van f 50.en minder worden verwaarloosd en resten van meer dan f 50.naar boven tot I 100.worden afgerond. Wellicht ten overvloede zij hieraan toege voegd, dat thans niet tot uitgifte van een gedwongen leening zal worden overgegaan. TOT STEUN VAN HET ROODE KRUIS. Bij suppletoire begrooting van Bui tenlandsche Zaken voor 1940 is het reeds aangekondigde bedrag van f 100.000.voor hulp aan het Fin- sche Roode Kruis aangevraagd. ANKARA SPREEKT TEGEN. U.P. berichtte gisteren, dat de Turksche regeering had besloten alle Turksche sche pen uit het buitenland terug te roepen en een opnieuw uitloopen naar het buitenland te verbiedèn. Een dergelijke maatregel zou zeer onheil spellende beteekenis kunnen hebben. Het zou wijzen op vrees voor een conflict met Italië, daar een andere eventueele vijand van Turkije niet genoeg macht ter zee heeft om gevaar te kunnen opleveren voor de Turksche scheepvaart. Zoowel de Turksche regeering als de president hebben echter dit U.P.-bericht ten stelligste tegengesproken. Zonderling is echter, dat het U.P.-bericht door het Italiaansche persbureau Stefani wordt bevestigd. Op slag gedood. Gistermiddag om half vier is op de spoor brug over de Oude Maas de 44-.iarige brug werker P. van Etten. 'wonende in de Von delstraat te Dordrecht, door een electrischen trein gegrepen. Het slachtoffer was op slag dood. De man, die werkzaamheden verrichtte aan de brug, had den naderenden trein niet bemerkt. Het stoffelijk overschot van het slachtof fer is naar het gemeenteziekenhuis te Dordrecht overgebracht. Na 55 dagen. Nadat de postboot „Waddenzee" te Ame land sinds 5 Januari j.1. door het ijs niet heeft kunnen varen, is deze gisterochtend om half twaalf van den steiger te Nes ver trokken en gistermiddag om drie uur te Holwerd aangekomen. Het traject, waarover de boot in normale omstandigheden een uur doet, werd nu in drie en een half uur afgelegd, tengevolge van het vele ijs, dat zich nog op deze route bevindt. Ameland is dus thans na 55 dagen uit zijn isolement verlost. DE OPENBARE MEENING DIENT ZICH DAAR AAN TE PASSEN AAN HET REGEERINGSSTAND- PUNT. Duitschland denkt er niet aan, aldus de Duitsche minister van propaganda Göbbels. in een gisteravond te Munster gehouden re de. om de neutralen te dwingen aan Duit sche zijde te strijden. Echter schijnt het toch noodig. het be grip neutraliteit in dezen oorlog in zijn wer kelijke beteekenis nog eens vast te stellen. Duitschland kan zich niet vereenigen met een definitie, waarbij het slechts om een militaire, doch niet tevens om de politieke neutraliteit gaat. Een in het oog vallende tegenstelling tus schen de neutraliteit van een staat en de neutraliteit van zijn openbare meening mag niet bestaan, en het is dan ook geenszins voldoende, dat de regeering van een neu tralen staat haar neutrale houding in de zen oorlog verkondigt, terwijl de openbare meening de vrijheid heelt om te schelden. Neutraal zijn wil zeggen, zich in elk opzicht buiten het conflict houden. Niets is Duitsch land meer vreemd dan het oogmerk, de vrije meeningsuiting aan te tasten, de vrijheid van meeningsuiting mag echter ook in de neutrale staten niet misbruikt worden om groote mogendheden, die in oorlog zijn, be wust en stelselmatig te beleedigen. Onheil komt slechts verdeeld volk. over een Voorts zeide Göbbels, dat het onheil voor Duitschland steeds alleen dan kwam, wan neer het volk het oneens was, evenals ook Engeland zijn wereldheerschappij over de geheele aarde slechts kon vestigen, omdat het Duitsche volk zich slechts zeer zelden bewust werd van de in hem wonende kracht of haar in binnenlandsche twisten verspilde. Daarom is ook het streven van de Weste lijke geldregeeringen steeds erop gericht ge weest, het Duitsche volk innerlijk te verdee- len en te verscheuren, daar zij slechts zóó Duitschland eronder kon houden. De Fueh- rer, aldus Goebbels, heeft het eerste volks rijk der Duitschers geschapen. Voor de eer ste maal in zijn geschiedenis is het Duitsche volk één geworden en in zijn eenheid ligt ook zijn kracht. Op leven en dood. Het Duitsche volk is zich ervan bewust, dat het in dezen oorlog gaat om een strijd op leven en dood. Een uitwijken is thans niet meer moge lijk. Daarbij zeide Goebbels, onder schatten wij onze tegenstanders even min als wij hen overschatten: wij kennen zeer nauwkeurig onze hulp middelen, doch ook die van den te genstander. Goebbels besloot: De voorwaarden, waar onder wij dezen oorlog voeren en winnen zullen, zijn de gunstigste, die men zich kan denken. Op het gebied der levensmiddelen voorziening zijn wij volkomen veilig. Ons bedrijfsleven is geconsolideerd. Het voorziet ons allen van de noodigste grondstoffen en afgewerkte producten. Onze bewapeningsin dustrie werkt op volle toeren. Zóó zal dan ook de Duitsche natie een einde maken aan de plutocratische wereld- tyrannie! Twee auto's op Hemweg open gescheurd. Inzittenden komen er nog vrij goed af. Twee personenauto's zijn gisteravond om half acht op den Hemweg bij Amsterdam met elkaar in botsing gekomen, terwijl zij met matige snelheid reden. Een der wagens bestuurd door den heer B., kwam uit de richting Amsterdam, de tweede auto met den heer V. aan het stuur keerde uit Alk maar naar Amsterdam terug, Door de glad heid van den weg slipte de wagens nabii de oliehaven. De bestuurders konden de macht over hun stuur niet houden, zoadat de auto's hevig slingerend over den weg roden. Een botsing kon niet uitblijven. De linkerzijde van beide wagens werd opengescheurd. De vijf inzitenden kwamen er, gezien de hevig heid van de botsing, vrij goed af. De heer B. uit Alkmaar klaagde over pijn in de borst. Hij ging evenwel op eigen gelegenheid naar zijn woonplaats verder. De bestuurder van de andere auto kreeg snijwonden aan de hand en een zijner pas sagiers liep een hoofdwonde op. „Hoe vreesaohtiger zij zijn, hoe meer zij worden geslagen". In zijn bijna steeds even belangrij ke beschouwingen over den mili tairen toestand in de „Indépendance Beige", herinnert, naar het Hsbl. meldt, kolonel C. Requette eraan, dat hij reeds bij het uitbreken van dezen oorlog voorspelde, dat de ver liezen aan scheepsruimte bij de neu tralen waarschijnlijk hooger zouden zijn dan bij de oorlogvoerenden, een voorspelling, die toen algemeen belachelijk gevonden werd. Thans lacht er niemand meer over... De kolonel citeert dan uit de rapporten, welke de Duitsche admiraal von Tirpitz en de chef van den Duitschen generalen staf over het onmogelijk maken van de ravitail leering van Engeland schreven en noemt het gewichtigste document het memoran dum van den chef van den generalen staf van 22 Dec. 1916. waarin de gevolgen van den opbeperkten duikbootoorlog werden be cijferd en er o.a ook op gespeculeerd werd. dat 2/5 van het neutrale vervoer van Enge land afgewend zou worden door de terreur van den onbeperkten duikbootoorlog die den neutralen vrees zou inboezemen. De schrijver komt dan tot de conclusie dat hoe vreesachtiger de neutralen zullen zijn, des te harder zullen ze geslagen worden; het is niet met wèeklachten dat ze hun sche pen en zeelieden zullen redden. Integendeel. De kansen om ten slotte in den oorlog be trokken te worden, zullen slechts neg groo- ter worden. Gelukkig werd België tot nu toe relatief gespaard. Laten we er echter niet aan twijfelen, dat, indien het op zijn beurt wreed getroffen mocht worden, het niet ver geten zou dat de gebiedende eiseh van een souvereinen staat er in bestaat het bestaan van zijn burgers te beschermen tegen ge weid en dat overigens de eenige doeltreffen de methode, die onder de gegeven omstan digheden den vrede kan handhaven, een rustige, maar onverzettelijke standvastig Leid is." Het Weesperpoortstation gaat door den bouw van het nieuwe Amstelstation uit het Amsterdamsche stadsbeeld verdwijnen. Hierboven een foto van het opruimingswerk Verwachting: Kouder dan gis teren, gedeeltelijk bewolkt, plaatselijk enkele regen buien, meest matige Noord westelijke tot Noordoostelij ke wind. KANONGEBULDER GEHOORD. Gisteravond omstreeks halftwaalf heeft men, aldus de Tel., te Sche- veningen zwaar kanongebulder ge hoord, dat ver uit zee kwam. Ge durende een half uur wisselden mot korte tusschenpoozen zware kanonschoten elkander af. Zelfs in Den Haag was dit geschutvuur op tal van plaatsen goed te hooren en velen zagen ook uit de zeerichting lichtflitsen, alsof granaten in de lucht ontploften. De autoriteiten te Scheveningen waren niet bekend met de herkomst van het kanonge bulder, dat uit de richting Hoek van Hol land scheen te komen. Voor zoover men te Scheveningen kon na gaan. geleek het, alsof buiten onze territo riale wateren een zeegevecht aan den gang was, doch zekerheid hieromtrent bestond er niet. Ook te Zandvoort werd. tegen ongeveer halftwaalf uit Westelijke richting het dreu nen van geschutvuur gehoord. Met korte tuschenpoozen herhaalde dit zich. Enkele bewoners begaven zich naar het strand, doch er viel niets waar te nemen, daar er boven de zee een lichte nevel hing. Ook na twaalf uur werd het geschutvuur nog gehoord. Omstreeks halfeen klaarde het eenigszins op en toen kon men in Zuidwestelijke rich ting telkens als het gedreun weerklonk, een flauw lichtschijnsel ontwaren. Ook in Hoek van Holland was het gedreun van kanonnen duidelijk te hooren Het kwam uit Noordelijke richting. De correspondenten der bladen in Finland melden, dat gistermorgen het eerste de- 'achement Zweedsche vrijwilligers waaron der ook eenige Noren, aan de eerste fronj- linie in Noord-Finland is aangekomen. Dit detachement omvat degenen, die het eerst in Finland waren aangekomen, en wier opleiding thans voltooid is. Andere eenheden vrijwilligers staan gereed om binnenkort naar het front te vertrekken.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 1