dagblad voor den helder en hollands noorderkwartier Sumner Welles uit Berlijn vertrokken Engelsch passagiersschip 108 vermisten Pius XII één jaar Paus Diie kinderen door hot ijs gezakt Luchtgevecht boven België Weinig uit de lucht gebombardeerd Aanrander vliegersvrouw gepakt Het kan ook anders! Berlijn betuigt spijt Het schip van voor tot achter in brand Bedevaartganger verdronken Rome protesteert te Londen KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) 4 MAART 1940 68e JAARG. No. 8865 Als zijn oorspronkelijk plan door de be sprekingen te Berlijn niet is gewijzigd, be geeft Sumner Welles zich thans naar Pa rijs. Dit nummer bevat 8 pagina's „Achterkleindochter van Marie Antoinette" in ons land EERBERICHT DE BILT SEINT i Belgisch jachtvliegtuig door Duitsche bommen-' werper neergeschoten HELDERSCHE COURANT Uitgave der Uitg.-Ml]. Holland» Noorderkwartier N.V. te Den Helder MAANDAG De onderstaatssecretaris der Vereenigde Staten van Amerika, Sumner Welles, is gisteravond na een verblijf van drie dagen en na vrijwel alle Rijksgrooten te hebben gesproken, uit de Duitsche hoofdstad in de richting van Bazel vertrokken. SUMNER WELLES. Na langdurige conferenties, eerst met von Ribbentrop en daarna met Hitier, heeft de Amerikaansche afgezant gisterochtend nog langdurige gedachtenwisselingen ge had met den plaatsvervanger van den lei der N.S.D.A.P., Rudolf Hess en Generaal- Veldmaarschalk Goering. Van betrouwbare zijde verneemt U. P., dat Hitier in zijn conferentie met Sumner Welles grondig is ingegaan op het vraag stuk van de Duitsch:Amerikaansche be trekkingen in verband met de mogelijkheid tot herstel van een normaal diplomatiek verkeer tusSchen beide landen. Tevens zou de Fuehrer uitvoerig de Eu- ropeesche situatie besproken hebben. In 't bijzonder heeft hij gewezen op de noodza kelijkheid, dat Duitschland de leiding heeft in Centraal-Europa. Details over het besprokene zijn overigens niet bekend. Omtrent bet onderhoud van Hitier met Sumner Welles verneemt U. P. nog nader, dat Hitier aan Welles heeft medegedeeld, dat Duitschland volkomen voorbereid is on een intensieve oorlogvoering. Duitschland gelooft niet, dat er een basis voor den vréde bestaat, gezien het voornemen van Engeland om het Duitsche volk te vernie tigen. Op krachtige wiize maakte Hitier duidelijk, dat als er vrede zou komen, dit alleen zou kunnen geschieden op basis van den status quo. Bovendien zou erkend moeten worden, dat Duitschlands natuur lijke belangensfeer in centraal-Europa een noodzakelijkheid is. Gedurende het onderhoud met Sumner Welles heeft Hitier, zijn gewoonte getrouw voordurend zelf het woord gevoerd. Welles benaalde zich tot toehooren. Men gelooft, dat ook de kwestie der klei ne neutrale landen bij het onderhoud tus- schen Hitier en Sujnner Welles ter snrake is gebracht-. Hitier zou Welles gezeed heb ben. dat niet Duitschland. doch Engeland de kleine neutralen bedreigt. „Door het schenden van de internationale wetten heeft Engeland Duitschland gedwongen, te- Renmaatregelen ter zelfbescherming te ne men, waarbij ,de kleine neutralen betrok ken zijn." Welies is van de kanselarij direct naar de Amerikaansche ambassade teruggekeerd Hij zag er, evenals bij zijn aankomst, zeer ernstig uit Na terugkeer in zijn hotel be gaf Welles zich in conferentie met zijn me dewerkers Moffat en Johnson. Von Ribbentrop wenschte geen Engelsch te spreken. Het sensationeele bij het gesprek met von Ribbentrop was, dat er de officieele tolk van het riik bij tegenwoordig was. von Rib bentrop, die perfect Engelsch spreekt, had namelijk doen weten, dat Engelsch de taal van den vijand is en dat hij derhalve geen Woord Engelsch zou spreken, zoolang d« oorlog duurt. De tolk moest daarom woord voor woord de vragen van Sumner Welles en de ant woorden van von Ribbentrop vertalen, of schoon beide lieden elkaar allerbest hadden kunnen verstaan. Het feit is teekenend, zegt Havas, voor den geest, die in Duitschland thans heerscht. Men kan er tevens de resultaten van het bezoek van Roosevelt's afgezant bij voorbaat uit afleiden. Naar de Berlijnsche correspondent van de „Basler Nachrichten" meldt, viel het te Herlijn op, dat de Amerikaansche vlag niet wapperde op het hotel, waar Sumner Wel les zijn intrek had genomen. Officieel wordt uit Londen medegedeeld, dat het Britsche passagiersschip de „Doina- la", .groot 8441 ton, van de British India Nav. Co. Ltd. Zaterdag getroffen is door drie bom men van een Heinkelbommenwerper in het KanaaL De kapitein werd gedood en mid scheeps ontstond brand. 20 van de 48 Engel- sche onderdanen en 88 van de 253 Britsch- Indische onderdanen worden vermist. Men vreest, dat zij om het leven zijn gekomen. Engelsche schepen en een Neder- 1 a n d s c h vaartuig hebben de meerderheid der passagiers en bemanning gered. Ver scheidene overlevenden zijn gewond. Het Heinkeltoestel ontdekte de „Domala" in het maanlicht en liet vier bommen vallen. De „Domala", die thans in een haven voor an ker ligt, was een passagiersschip, dat van Antwerpen was uitgevaren met de 143 Britsch-Indische onderdanen, die door de Duitsche regeering waren vrijgelaten cn naar hun vaderland teruggingen. Nader verneemt Reuter, dat de Domala ook met machinegeweervuur is bestookt door het Duitsche vliegtuig. 42 Indiërs en 9 Europeanen zijn opgepikt en Zaterdagavond aan land gebracht door een reddingboot van een stad aan de zuidkust. Later zijn de lij ken van twee Indiërs en een Europeaan aan •land gebracht. Een lid der bemanning vertelde, dat het vijandelijke toestei over het schip vloog, dat alle navigatiellchten aan had. De beman ning dacht, dat het eén Engelsch toestel was, tot 't neerdook tot op ongeveer 40 voet voet hoogte vanaf de dekken en bommen neerwierp. Binnen 20 minuten stond het stoomschip van voor tot achter in vlammen zoo voegde hij hieraan toe. De „Domala" is het eerste groote Engel sche passagiersschip, dat door een Duit- schen bommenwerper wordt aangevallen. De verlieslijst is grooter dan eenige andere sedert het torpedceren van de Athenia. De „Domala" had'een bemanning van 150 kop pen aan boord. TRAGISCH ONGEVAL NA AFLOOP VAN STILLEN OMGANG. Gisterochtend, na aloop van den Stillen Omgang, begaf zich een 56-jarig inwoner van Budel (N.B.) die aan de bedevaart in Amsterdam had deelgenomen, zich naar Jt koffieihuis van de Noord- en Zuid-Holland- sche Tramwegmaatschappij, tegenover het Centraal Station. Hij nam plaats op het terras aan het water. Door onverklaarbare oorzaak men vermoedt, dat de man op een gegeven oogenhlik achteruit is geloo- pen geraakte hij te water en verdween in de diepte. Onmiddellijk werden reddings pogingen ondernomen en na eenigen tijd gelukte het den drenkeling die bewusteloos was boven te brengen. Geneeskundige hulp was spoedig ter plaatse, doch de pogingen, die ondernomen werden om de levensgees ten op te wekken, bleven vruchteloos. „Moge de Heer terugkeeren om de geesten der leiders van de na ties te verlichten." PLECHTIGHEID IN DE ST. PIETER. De eerste verjaardag der verkiezing van Pius XII tot het pontificaat, wel ke samenvalt met zijn Bisten geboor tedag, is in het Vaticaan in stilte herdacht. De leden vap het diploma tieke corps bij den H. Stoel, hebben hun handteekening geplaatst op de felicitatieregisters. Talrijke telegram men met gelukwenschen uit alle deelen der wereld zijn in het Va ticaan ontvangen. De Paus ontving Myron Taylor en diens echtgenoote in particuliere audiëntie. De Paus heeft gisteren in den St. Piéter een mis gecelebreerd, en in zijn preek de hoop uitgesproken, dat God den vrede tus- schen de volken zou herstellen. Wanneer rijken met elkaar in hotsing ko men, zoo zeide de Paus, wanneer het kanon de aarde doet dreunen, wanneer de zeeën zich openen om menschenlevens en onschat bare rijkdommen te verzwelgen, wanneer in het luchtruim heviger stormen losbreken dan natuurlijke orkanen, wat kan men dan nog anders doen, dan den blik opslaan naar den Heer, die de harten en geesten van de machtigen der aarde in zijn hand heeft? Z.H. smeekte den Heer, terug te keeren onder de menschen, om den storm tot beda ren te brengen en hun den vrede te herge ven, en de geesten van de leiders der naties te verlichten, opdat de goede verstandhou ding onder de volken in rechtvaardigheid en liefde hersteld wordt. Herdenking in Nederland en België. Ter gelegenheid van den verjaardag van de Pauskeuze van Z.H. Paus Pius XII heeft de pauselijke internuntius in ons land. mgr. Paolo Giobbe. in de kerk van den H. Jaco- hus aan de Parkstraat te Den Haag ponti ficale hoogmis opgedragen, waarbij vele autoriteiten tegenwoordig waren. O. m. merkten wij op minister Steenbergne Tegen verbod van Duitsche steen koolverschepingen naar Italië. De door Engeland genomen maatregelen tot het tegengaan van de steenkoolversche pingen naar Italië, hebben den Italiaan- schen autoriteiten aanleiding gegeven tot het opstellen van een protcstnota, welke, naar officieel verluidt, gisteren aan de Brit sche regeering is overhandigd. Niettegenstaande dit protest beschouwt men te Rome de Italiaansch-Britsche betrek kingen met kalmte. Men wil nog niet toege ven, dat Engeland zijn besluit zal volhou den. De andere neutralen klaagden: „Waarom wij wel en Italië niet?" Naar aanleiding van het besluit tot het aanhouden van voor Italië- bestemde Duit sche steenkolentransporten schrijft de diplo matieke redacteur van de „Times'j dat En geland'dezen maatregel lang heeft'uitgestcld uit vriendschap voor Italië, en in de hoop dat te Rome een overeenkomst tot stand zou komen, waarbij Engeland Italië steenkolen zou leveren in ruil voor- Italiaanschcn uit voer naar Engeland. De andere neutralen begonnen echter te klagen en de vraag te stellen: waarom zou onze invoer uit Duitschland worden stopge zet en die van Italië niet? De vorige week werden in het Lagerhuis verscheidene vra gen gesteld, die van ongeduld getuigden. De Engelsche regeering is thans van mee ning, dat zij den maatregel niet langer kan uitstellen Engeland zal nog pogingen doen tot een regeling te komen en in de Verecnig- de Staten hoopt men reeds, dat meer Ameri kaansche steenkool naar Italië zal kunnen worden vervoerd. en de staatsraden mr. Aaiberse en mr. dr. Kooien. Te Brussel heeft de aartsbisschop van Mechelen, mgr. van Roey, een plechtige mis opgedragen, gevolgd door een te Deum Tot de aanwezigen behoorden o.a. de mi nisters Pierlot, Spaak en de Vleeschauwer en de leden van het diplomatieke korps. Engelsche dames uit Duitschland aangekomen. Een drietal Engelsche dames aan wie door de Duitsche regeering' vergunning was verleend het land te verlaten, is Zaterdag avond met den Duitschen trein te Hengelo aangekomen. Zij hebben in een hotel te Hen gelo overnacht. Een der dames, die 85 jaar oud is, verkeert in de veronderstelling (voor haarzelf zekerheid) dat zij de kleindochter is van Lodewijk XVII, dus de achterklein dochter van Lodewijk XVI en Marie Antoi nette. Zij noemt zich „Princesse Marie Anne Edith de France". Op haar verzoek verblijft en reist zij gescheiden van de twee andere dames, t.w. een 70-jarige, die 30 jaar lang hoofd van een Engesche school in Bromberg (Polen) is geweest en een 19-jarige, die ein de Augustus met haar verloofde op een va- cantiereis te Weenen was aangekomen, waar beiden waren geinterneerd. Met den Zondagmiddagtrein zijn de dames naar Rotterdam vertrokken, waar Britsche consulaire ambtenaren zich met de verdere zorg over haar zullen belasten. TWEE JAMMERLIJK VERDRONKEN. In het dorpje Zalk in Overijsel zijn gistermorgen drie kinderen door het ijs gezakt, dat zich in den nacht in de kolk van Adsum had gevormd. Het ijslaagje was zeer dun. Twee kinderen uit gezin Van der Stouwe, een jongen van negen en een meisje van tien jaar zijn ver dronken. Hun speelmakkertje, een kind van den landbouwer Lans, kon worden gered. Hoe het gebeurde. Wij vernemen nader, dat gistermorgen de elfjarige Dirk, zijn tienjarig zusje Mina. kin deren van den landbouwer Jan van der Stouwe. en de negenjarige Jan. zoontje van den timmerman Lans, allen wonende te Loelucht bij Zalk. zich op het ongeveer vier centimeter dikke ijs hadden begeven. Het ijs was niet sterk genoeg om de kin deren te dragen. Toen zij ongeveer drie me ter van den kant waren zakten zij er door. Het meisje schoot onder het ijs. de bei de jongens wisten het hoofd boven te houden. Op hun huliigeroep snelde de land bouwer Piet Lans, een oom van Jan Lans toe. Hij begaf zich ook op het ijs en geraakte eveneens te water. Desalniettemin wist hij zijn neefje op den wal te duwen. Zelf kon hij den kant evenwel niet bereiken. Inmid dels waren echter de landbouwer Jan van Regteren en de vader van de kinderen Van der Stouwe op het hulpgeroep komen toeloo- pen. Het gelukte un P. Lans en de beide kinderen op den wal te brengen. De artsen Pel en Bogaerds, beiden uit Kampen, die spoedig na het ongeluk ter plaatse arriveer den, konden bij de beide kinderen slechts den dood constateeren. Piet Lans en ook zijn neefje Jan Lans heb ben geen nadeelige gevolgen van het koude bad opgeloopen. Goede vangst der Haagsche politie. SLAPEND IN EEN BOSCHJE GEVONDEN. Zaterdagavond is men er door toevallige omstandigheden, doch ook door de oplettend heid en tegenwoordigheid van geest van twee Haagsche rechercheurs, in geslaagd dp dader van den laffen aanslag op mevr. Van der Griendt te Soesterberg, te arresteeren. Omstreeks zes uur Zaterdagavond zagen twee in burger gekleede surveilleerende agenten in de boschjes van Poot, nabij den Nieboerweg, een man op den grond liggen slapen. Zij maakten hem wakker, waaron de man als een bezetene te keer ging en ver telde, dat hij een paar glaasjes bier had ge dronken, nu zijn roes uitsliep en naar Was senaar wilde. De agenten, wien het signalement van J. leeuwenkamp, den dader van den aanslag bekend was, meenden Leeuwenkamp in den aangehouden man te herkennen. Naar zijn naam gevraagd, gaf hij echter een anderen naam op, waarop de agenten den man meenamen naar het bureau Duin straat. Hij weigerde daar op iedere vraag antwoord te geven, waarop hij gefouilleerd werd en de politie een portefeuille op hem vond, waarin een kaart van e Arbeidsbeurs in Amersfoort werd aangetroffen, ten name van J. Leeuwenkamp. Ook na deze vondst weigerde de man iets te verklaren. Tijdens een later verhoor is de man aan het praten gegaan, doch on zulk een ver warde wijze, dat men uit zijn verhalen nau welijks wijs kon. Tenslotte gaf hij toe Leeu wenkamp te zijn. doch een directe bekente nis, dat hij den aanslag heeft gepleegd, gaf hij niet. Leeuwenkamp zal op transport naar Soest worden gesteld.. Hij zat er warm in. De man droeg twee regenjassen over el kaar en twee colhertcostuums. Hij had f 4 een zakmes'en een zakje met drie sigaren, gekocht in een winkel te Rotterdam, bij zich Bij het onderzoek is gebleken dat een broer van mevr. v. d. Griendt begin vori ge week ziin zuster wilde bezoeken, maar toen hij haar niet thuis trof, heeft hij zich hij den bewoner van het zomerhuisje ver voegd om te informeeren of ziin zuster wel licht was uitgegaan. Mevrouw Van der Griendt. die vastgebonden on den divan lag. heeft het gesnrek tusschen haar broer en haar belager Leeuwenkamp gehoord, doch zij durfde geen levensteeken geven omdat zij met den dood werd bedreigd. Haar broer kreeg van Leeuwenkamp ten antwoord, dat mevrouw Van der Griendt naar haar broer in Rotterdam was ver trokken, doch daarop verklaarde de bezoe ker dat hij zelf die broer uit Rotterdam was en dat de mededeeling van Leeuwenkamp derhalve niet juist kon zijn. Verwachting: Matige tot krach tige W. tot NAV. wind, half bewolkt tot betrokken, nog geen neerslag van beteeke- nis, in den vroegen ochtend zachter dan gisteren, over- dagz elfde temperatuur. CORRECTE DUITSCHE DUIKBOOT COMMANDANT. ANDERS DAN BIJ DE „BURGERDIJK"! Men meldt ons van welingelichte zijde, oat op 17 Februari j.1. op 300 mijl bewesten de Scilly-eilanden het Nederlandsche s.s. „Soesterberg" geladen met mais voor de Nederlandsche regeering, door een Duitsche onderzeeboot werd aangehouden. Nadat de eerste stuurman zich met de papieren naar de duikboot had begeven en deze waren nagezien, werden hem nog enkele nadere vragen gesteld. Hierna werd medegedeeld, dat het schip de reis kon vervolgen. Aangezien het hier een schip betreft, in dezelfde omstandigheden verkeerende als het getorpedeerde stoomschip „Burgerdijk" wordt het te bevoegder plaatse als een eisch van billijkheid tegenover de Duitsche marine en degenen die hare gedragslijn bepalen, aangemerkt, dat ook aan dit voorval, waarbij de duikboot zich getheel volgens de hierbij geldende maatstaven heeft gedragen, openhaarheid wordt gege ven. Op Zaterdagmiddag j.1. tegen 12.15 uur ont moette een afdeeling van drie Belgische een-persoons vliegtuigen, die op verkenning waren boven de Belgische provincie Luxem burg, in de omgeving van Saint Hubert een Duitsche militair toestel van het type Dor- nier 17, plaats biedend aan verscheidene in zittenden en sterk bewapend. De Belgische piloten omsingelden het Duitsche toestel. Plotseling opende dit op hen een aanhou dend vuur. F.en der Belgische vliegtuigen werd herhaalde malen geraakt. Van een an der toestel werden de machinegeweren be schadigd. De. leider der patrouille, onder luitenant Henrard, zette de achtervolging voort. Zijn toestel werd neergeschoten. Hen rard werd gedood en zijn vliegtuig werd vernield. In den loop van den middag heeft Spaak, de minister van buitenlandsche zaken, den Duitschen ambassadeur ontvangen en je gens hem een krachtig protest geuit na mens de Belgische regeering wegens deze ernstige schending der Belgische neutrali teit, alsmede wegens den daad van agres sie, waaraan de Duitsche vliegers zich heb ben schuldig gemaakt. Duitsche verontschuldiging. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit Berlijn: Een Duitsoh verkenningsvliegtuig, dat zich op den terugweg bevond van Noord Frank rijk, werd Zaterdagmiddag door zeven vlieg tuigen van het Engelsche Hurricantvpe aan gevallen. Daar de vliegtuigcommandant ge loofde, dat hij zich boven Fransch gebied bevond, en daar het Hurricane vliegtuigen betrof, hield de Duitsche vliegtuigcomman dant deze voor Engelsche jachtvliegers. Bij zich ontwikkelende pevecht werd 'n Hur- ncane toestel neergeschoten, terwijl het Duitsche vliegtuig ongedeerd zijn thuisha ven bereikte. Naar thans is vastgesteld heeft het lucht gevecht zich afgespeeld op enkele mi nuten vliegens van de Fransche grens boven Relgisch gebied. Het neergeschoten vliegtuig was een Belgisch iachttoestel van het En gelsche Hurricane type. Den Belgischen am bassadeur Vicomte d'Avignon, die Zondag' een bezoek bracht aan het Duitsche departe ment van buitenlandsche zaken, werd de spijt van de Rijksregeering te kennen gege ven over deze gebeurtenis.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 1