Na een halfjaar oorlog tomatensoep, ;s tóch weer heter. DE SCHAT ITALIË ROEPT OP Beide partijen tevreden j iti dt UUt-eilijn Zwarte dag voor Belgische luchtvaart Stop op militaire sommatie! Ameland nog in de misère Drie Zondagen Stille Omgang Leipziger Messe^. oorlogsmesse Paniek op een tender TRAGEDIE IN DE LUCHT - België wil op een lente-offensief voorbereid zijn volrijp Engelschen en Duitschers boven Nederland Doortocht door België wordt kostbaar Postvluchten op Indië Lichtseinen in Noord Holland Zaterdag heeft eenerzijds het Duitsche op perbevel. anderzijds de Britsche kanselier van de schatkist. Sir John Simon gesproken over het in de in het half jaar oorlog, dat thans achter ons ligt, bereikte resultaten. Beiden toonden zich bijzonder tevreden! Van Duitsche zijde werd opgemerkt, dat het leger door het snel beëindigen van de Poolsche veldtocht zijn stootkracht en den hoogen stand van de opleiding en uitrusting had bewezen. De Duitsche marine heeft eveneens met groot succes gestreden. In de Noordzee lag naast de beveiliging van het zeegebied en de bescherming van het Duitsche handelsverkeer het zwaarte punt op den handelsoorlog met eenheden bo ven en onder^water. Te gelijker tijd werden op het zeegebied voor de Britsche Oost- en Westkust aanvallen met mijnen onderno men. In den Atlantischen Oceaan werden de pantserschepen „Admiral graf Spee" en „Deutschland'' ingezet. Bij uitvallen in het noorden van den oceaan, waaraan ook zware eenheden deel namen, werd den vijand zwa re schaden toegebracht. Als resultaat van de Duitsche oorlogvoering ter zee kan wor den opgegeven,, dat vernield werden: het slagschip Royal Oak, het vliegkampschip Couragcous, de hulpkruiser Rawalpindi, acht torpedojagers Blanche, Gipsy. Duchess, Grenville. fc'.imouth, Viscount, Daring en Jersey Verder ongeveer 20 voorpostenbooten mijnenvegers, en duikbootjagersa Zwa&r be schadigd werden de slagschepen Nelson, Barham, de slagkruiser Repulse, de zware kruiser Exeter en een zware kruiser van de London-klasse, de Belfast. alsmede een groot aantal torpedojagers en kleinere eenheden, alsmede onderzeeërs. Bovendien werden 532 schepen van in totaal 1.904.913 bruto regis ter tou van de vijandelijke en den vijand dienstbare neu'rale handelsvloot tot zinken gebracht. De eigen verliezen waren in verhouding gering. Deze bedragen: een pantserschip, twee torpedojagers, zes voorpostenbooten of mijnenvegers en elf onderzeeërs, dus per maand twee onderzeeërs. Ten aanzien van de acties in de lucht, merkt het Duitsche opperbevel op, dat daar door 75000 ton scheepsruinite werd vernie tigd. In totaal werden 285 Britsche en Fran- sche vliegtuigen neergeschoten, terwijl bij de ondergang van het vergane Britsche vlieg tuigmoederschip 50 vliegtuigen verloren gin gen. De Duitsche luchtmacht verloor in dit half jaar 78 toestellen. Het commentaar van Simon. Sir John Van geheel andere aard, dan de opsom ming van verliezen en winsten, door het Duitsche opperbevel, was de rede van Sir John Siutp.ru Hij zeide dat de afgeloopen rhaandèn van betrekkelijk geringe militaire bedrijvigheid, yoor Engeland en zijn bondgenoot vair grodt nut zijn geweest. Niet alleen is de wapening verbeterd, een heid in leiding, in politiek en in finantieele oorlogvoering tot stand gebracht, maar de neutrale meening in de geheele wereld heeft gelegenheid gekregen haar sympathie te toonen, voor onze zaak, aldus Simon. Er zijn wellicht neutrale landen, die Duitschland vreezen, maar is er een neutraal land, dat Duitschland den oorlog wil zien winnen? BELGISCHE SOLDATEN GEDECOREERD. Het Belgische staatsblad publiceert de de coratie van vijf soldaten, omdat zij hebben meegewerkt aan de arrestatie van twee bui- tenlandsche vliegers, die papieren welke zij bij zich hadden, wilden verbranden. Het betreft de Duitsche vliegers, die op 10 Januari landden en wier papieren ver meld worden in de Belgische en buitenland- sche pers. FEUILLETON De redenen, waarom Groot Brittannië zes maanden geleden de wapenen opnam zijn thans nog sterker dan toen, want uit, den mond van de Duitsche leiders zelf weten wij, dat hun doel is de nazioverheersctiing uit te breiden. Ten aanzien van de mededeeling van den Duitschen generalen staf, zegt Reuter, dat men het, gezien de fantastische aard van deze opsomming, niet noodig acht er com mentaar op te leveren. Een telegram van den Führer. Bij de opening van de Leipziger voor- jaarsmesse heeft Hitier een telegram ge zonden. dat aldus luidt: De Leipziger voorjaarsmesse 19i0, die thans als oorlogsmesse haar poorten opent, wensch ik goed succes. Zij zal getuigenis afleggen van de ongebroken kracht vpn het Duitsche bedrijfsleven, en door den uitvoer te bevorderen van Duitsche goederen naar liet neutrale buitenland, ook in den oorlog het vreedzame handelsverkeer tusschen de volkeren dienen. Vermoedelijk 260 personen ver dronken. Te Ningpo, de verdragshaven, die 130 k.m. ten Zuiden van Sjanghai is gelegen, js door dat luchtalarm gemaakt werd, zulk een paniek ontstaan onder de" Chineesche pas sagiers, die zich aan boord van een tender op de rivier bevonden, dat de tender om sloeg en 300 personen in het water terecht kwamen. Men vreest, dat ongeveer 269 hunner zijn verdronken. Engelsch vliegtuig schiet ander Engelsch vliegtuig neer, I Het Britsche ministerie van Luchtvaart deelt mede, dat-een Britsch vliegtuig, door dat men zich in de identiteit vergiste', gis termiddag in de nabijheid van Gravëscnd door een Britsch gevechtsvliegtuig is'neer geschoten. '•••'Hef ministerie ctefeft'N(Mjris,'rtëfëBei**'diit 'Britsche gevédlrtsvlfti'ghilgeh" inFrankrijk gistermiddag eeh Heinkel '111 hebben neergeschoten. IRft 'Duitsdhc' topstéi viel tussclien de linies en men kon zien, hoe twee leden der bemanning de .machine in brand staken alvorens naar de Duitsche stellingen te ontsnappen. door MALCOLM HOWES 3. Kunt u paardrijden? Ja. Bent u wel eens op zee geweest? Royson spitste zijn ooren. „Op zee" wees op mogelijkheden, waarvan hij niet had gedroomd. En Von Kerber bezat het mimisch talent om veel meer uit te druk ken, dan zijn woorden alleen inhielden. De landkaart, de kaarten kregen een nieuwe be- teekenis. Had deze vreemdeling het plan om hem met een zending naar den vreemde te belasten? Hij besloot minder kort te zijn in zijn verklaringen. Mijn werkelijk op zee zjjn heeft alleen maar bestaan in uitstapjes over het Kanaal, toen ik een jongen was. Toch ben ik een tamelijk goed zeeman. Ik kan beter met een klein jacht omgaaan dan de meeste jongelui. Mijn ervaring is beperkt tot een meer, maar. op die kleine 9chaaï is ze volkomen. En ik heb mezelf de beginselen der stuurmans kunst geleerd als tijd verblijf. Ah! De baron drukte in die eene lettergreep zoowel verrassing als bevrediging uit. Roy son beschouwde zijn gastheer wat nader en kwam tot de slotsom, dat er eigenschappen scholen in die lange tengere, overdreven ge soigneerde persoonlijkheid, die hjj eerst niet had ontdekt. Von Kerber was knap, met iets van de waardigheid en veel van het agres sieve van een roofvogel. Zijn slanke lichaam was goed gebouwd. Zijn gespierde handen Beperking van verloven. Het Italiaansche ministerie van oorlog heeft besloten voor een oefenparade op te roepen de militairen, die met onbeperkt ver lof zijn, geboren in 1911, 1912, 1913 en 1914 en na herkeuring voor den militairen dienst geschikt zijn verklaard. Naar het ministerie van oorlog voorts mee deelt, zal vanaf 1 Maart nog slechts in heel dringende gevallen veFlof gegeven worden, opdat de militaire opleiding geen vertraging ondergaat. De laatste maanden werden voor al voor den landbouw langdurige extra ver loven- toegestaan. TEXTIELARBEIDERS IN BOMBAY STAKEN. Ongeveer 150.000 textielarbeiders te Bom- bay hebben aangekondigd, heden in staking te zullen gaan. Maatregelen zijn getroffen om daden van geweld te verhinderen. De arbei ders eischen een loonsverhooging van vijf tien procent. De stakers behooren tot bijna 70 fabrieken. 4 j m Verdere oproeping van dienst plichtigen. Het is moeilijk en wellicht licht vaardig zich aan voorspellingen te wagen wat betreft de intensiteit, waarmede de ooriog binnen afzien- baren tijd - zal worden gevoerd. Dit -. neemt -niet weg, aldus de Tel.-, dat men in België op alles voorbereid wil zijn, wanneer straks de lente krijgs operaties op grootere schaal moge lijk maakt. Zoo worden alle jaarklassen van 1926 tot en met 1939, zijnde het geheele staande leger, erder.onder de fvapenen geroepen, voor zoo ver br nog reservisten zijn, die tot hiertoe buiten de mobilisatie werden gelaten. Van een oproeping der zgn. phase E blijkt ech ter aLpog geen sprake te zijn. Bij deze laat ste aanvulling van de mobilisatie tot de phaserE. wordt, zooals steeds werd bericht, uitzondering gemaakt voor de hoofden van groote gezinnen, de vaders van vier en thans ook van drie kinderen, de mijnwerkers en personen, die op economisch gebied zulke belangrijke rol spelen, dat zij het land beter op het economisch front dan bij de troepen dienen.. Tof dusverre werden alleen de militie- plidhtigen, die werkloos waren en verzekerd waren tegen werkloosheid, opgeroepen. In gevolge een beslissing van den kabinetsraad wordt deze maatregel, thans ook uitgebreid tot de werkloozen, die zonder verzekering in hun eigen onderhoud voorzagen. Deze maat regel zal binnen één maand enkele duizen den soldaten meer opleveren. De lichtingen 1940 en 1941. Aan den .anderen kant is het een bekend feit, dat vrijwel geheel de lichting 1940, die vervroegdwerd opgeroepen, onder de wape nen is. Zelfs werd aan -den minister van De fensie de vraag gesteld, wat er met de lich ting 1941 gebeuren zal. Uit hefantwoord van den minister blijkt, dat men zich houden wil aan de militie wet,-waarbij is bepaald, dat de militaire .verplichtingen ingaan op 1 Januari van hét jaar, waarvan de lichting het jaar tal drafigt. "Er zouden speciale omstandighe den moeten zijn, om hiervan af te wijken. De lichting 1941 zal dus niet voor Januari 1941 worden opgeroepen. Krachtiger oorlogsvoering? j J t r Het behoeft,, niet te verwonderen, dat de openbare meening thans bijzondere, aan dacht besteedt aan alle teekenen, die op een te wachten staande krachtiger oorlogvoering kuprien wijzen. Iii elk Jtevaj bet.eok/men de militaire maat regelen in Be.lgip alleen 'n aanvulling yan de tot (lusverre genomen .voorzieningen. De nieuwe maatregelen- tot beperking van het grensverkeer aan de Belgisch-Duitsche en de Nedcrlandsch-Duitsche grens, de voor voor dew voetbalwedstrijd -België—Nédérland op-17. Maart a.s.,.dat-alles- wordt min of meqr in de richting flv<an een sterkere oor logsvoering geïnterpreteerd. Vandaar dan oök, dat sommige braden er op wijzen, dat de grootste waakzaamheid geboden is. maar dat.kalmte ren tucht de beste deugden zijn om. ?ich v, dc internationale situatie geen verkeerde voorstelling te maken. - i - NOG DRIE VLIEGONGELUKKEN. Het Belgische ministerie van nationale verdediging publiceert een communiqué omtrent drie ongelukken, welke Zaterdag, buiten de ontmoeting met een Duitsch vliegtuig in Luxemburg, aan de Belgische militaire luchtmacht zijn overkomen. Een officier, die op verkenningsvlucht was en zich op groote hoogte bevond, trachtte in zweefvlucht boven Huy te landen. Het toe stel sloög' bij de landing over .den kop maar de bestuurder bleef ongedeerl. Boven Ranst nabij Antwerpen kwamen twee militaire toestellen met elkaar in bot sing.-De bestuurders sprongen met'het val scherm omlaag. Een' officier bleef aan het vliegtuig'vasthaken en kwam om het le ven. Een sergeant werd gewond. Eén der vliegtuigen viel op een boerderij, welke af brandde. Tenslotte is eën vliegtuig, dat acrobatische toeren verrichtte, boven Brus sel, in een tuin neergestort De sergeant bestuurder werd gedood. Probeer nu soep van geplukte tomaten1 Alleen de beste volrijpe tomaten werden verwerkt. De tomatensoep is dit jaar nog heerlijker en voed zamer. Ook vegetarisch en ritueel verkrijgbaar. Mi De nieuwe CENTR. BUREAU v.d. TUINBOUWVEILINGEN in Nederland JAVASTRAAT $0 AFDfEUNG RECLAME - DEN HAAG Er wordt zèèr spoedig geschoten De K.N.A.C. waarschuwt automobilisten voor de gevaren, welke zijn verbonden aan het niet direct gevolg geven aan het stop- teeken van militaire wachten. Aangezien verwacht mag worden, dat onder de tegen woordige omstandigheden bijzonder gelet zal worden op automobilisten, vooral des avonds en in den nacht, houde men ernstig rekening met de mogelijkheid, dat bij niet direct stoppen de militairen gebruik zullen kunnen maken van hun recht op schieten. Men lette dus terdege op. Protesten naar beide zijdein. De Regeeringspersdienst meldtr Ter aanvulling van het bericht betreffen de de beide vreemde vliegtuigen, welke zich Vrijdag om het middaguur boven het cen trum des lands hebben bevonden, kan wor den medegedeeld, dat op grond van nader binnengekomen gegevens met zekerheid is köiiuut,.va^t te staan, (Jat één der beide vlieg tuigen de Duitsche nationaliteit bezat. Behalve de beide vliegtuigen, die boven Utrecht weidén waargenomen, is op Vrijdag te 4.15 uur 's middags een Engelsch vliegtuig binnen Nederlandsch territoriaal gebied bij Vlieland gesignaleerd. Dit vliegtuig verwij derde zich na beschieting van den grond af buiten Nederlandsch rechtsgebied. Zaterdagochtend tusschen 9.15 en 10 uur heeft een Duitsch vliegtuig over de provin cie Groningen gevlogen. Het werd boven AVoldendorp, Appingedam en Slochteren waargenomen. Vastgesteld is, dat naast het hakenkruis de letter D voorkwam. Voorts heeft zich Zaterdagochtend om streeks 10 uur een Duitsch vliegtuig boven den Moerdijk bevonden en een ander boven Beierland. Na beschieting door luchtdoelartillerie ver wijderden deze vliegtuigen zich. Zoowel te Londen ten aanzien van het En- gelsche vliegtuig als te Berlijn ten aanzien van de Duitsche vliegtuigen zal geprotes teerd worden. Spaak roemt de verdediging. In een rede. gehouden tijdens een betoo ging te Couillet, heeft de Belgische minister van buitcnlandiche zaken Spaak opnieuw verklaard, dat België de onschendbaarheid van zijn grondgebied wil doen eerbiedigen. Ons leger, zeide Spaak, is versterkt en ons verdedigingsstelsel is zorgvuldig vervol maakt, zoodat een doortocht door ons land voor de mogendheid, die hiertoe pogingen in het werk zou stellen, verschrikkelijk kost baar zou zijn. wezen op onvermoeide kracht. Indien Royson gehoord had, dat hjj een meester op de degen was, zou hij het geloofd hebben. Neem me niet kwalijk, als ik me in uw privé aangelegenheden schijn in te dringen, zei hg, maar, afgaande op uw eigen woorden, bent u hoe noemt u dat schlim aux abois. In moeilijkheden? Ja! Wat? U spreekt Duitsch, of is het Fransch? Een beetje Duitsch. In het Fransch kan ik me verstaanbaar maken. Ah! - Weer hield von Kerber op, Royson glim lachte. De baron had van dien glimlach zijn eigen opvatting. Hij was er zeker van, dat aan dezen welopgevoeden, gedistingeerdea jon gen Engelschman een smet kleefde, dat hij op de een of andere manier de wet had overtre den en daarbij zelf onder den voet was ge raakt. En von Kerber moest mannen van dat soort hebben! Zij zouden dingen willen doen, waarvoor anderen die hun hoop bouwden op getuigschriften, diploma's en een blanco straf register, vriendelijk zouden bedanken. Ik geloof, dat u te vertrouwen bent/ging hg voort. Ik ben big', dat u er zoo over denkt. Ja. Ik besluit vlug. En vandaag handelde u als één uit duizend. Miss Fenshawe, de dame uit het rijtuig, lichtte mij later in. Ik zag maar een deel van uw flink gedrag. U handelde vlug en zonder vrees. Dat zijn de eigenschappen, die in zoek, maar ik vraag ook gehoorzaamheid en stilzwijgendheid. Ik zou iemand, die me vertrouwde niet verraden, zei Dick. Als ik verschil van mee ning met u kreeg, zou ik u verlaten. Ik kreeg ruzie met den zoon van mijn vorlgen patroon en daarom ging ik veertien dagen geleden bij hem weg. Toch heb ik de redenen voor mij gehouden. Royson was correspondent geweest bij een export-firma in de City. Op een avond, toen hij op het kantoor terugkwam, vond hij de typiste, een knap meisjes, in tranen. Zij sta melde eenige gebroken woorden, die hem er toe brachten, er den jongen meneer eens on der vier oogen over te spreken. Het resultaat van deze conferentie was, dat de oudste fir mant hem den volgenden dag ontsloeg. Royson gaf het meisje, dat tegelijk met hem was ontslagen, de helft van de zes pon den, die hij bezat en wenschte dat hij zijn •laars inplaats van zijn vuist had gebruikt om van zijn gevoelens op het gezicht van den jongsten deelgenoot getuigenis af te leggen. Royson's verklaring stond den baron aan. Ah!, zei lüj langzaam. Dat is goed. U zoudt den man, die u -vertrouwde, niet ver raden. Meent u dat? Zeker. Heel goed. Ik bied u de betrekking aan van tweeden stuurman op mijn jacht, de „Aphrodite". Het is een zeilschip met een hulpmachine; een zeevaardig vaartuig, van tweehonderd tachtig ton. Ik betaal goed, maar ik verlang goed gediend te worden. Het salaris in twintig pond per maand, alles vrij. De kapitein, twee stuurlieden en veertien man ontvangen tien procent van de bruto winst van een zekere onderneming de bruto-winst, let wel verdeeld naar verhou ding van hun loon. Indien we slagen zal uw deel groot genoeg zijn om u tot een betrek kelijk rijk man te maken. Neemt u het aan? Dick Royson voelde zijn hart bonzen. Wel, natuurlijk neem ik het aan, riep luj uit. Maar uw voorwaarden zijn zoo edel moedig voor een man zonder beroep, dat ik u één ding moet vragen. Is de zaak van dien aard, dat een eerlijk man er deel aan kan nemen Ja. Niemand kan de eerlijkheid ervan betwisten. Toch is het mogelijk, dat we moei lijkheden ontmoeten. Misschien moeten we vechten, niet tegen een regeering, maar om onze onze winst te verdedigen tegen hen, die ons ervan zouden willen berooven. Ik doe mee met hart en ziel, zei Royson enthousiast, zijn gedwongen kalmte verliezend. Ik weet niet waaraan ik mijn verrassend ge luk te danken heb. De baron knipte minachtend met de vingers. Geluk, riep hij, dat bestaat niet. Een man met verstand en koelbloedigheid grijpt de ge legenheid aan als ze zich voordoet. U greep ze vanmorgen. U kunt zeggen, dat u misschien de kans niet zou hebben gekregen. Onzin, mijn beste mijnheer King! Als u die niet had gekregen, zou u een andere gevonden hebben. Op de heenreis arriveerde de Oehoe gisteren te Bandoeng en de Wiele waal te Jodhpur. terwijl de Emoe op de terugreis Basra bereikte. Ter hoogte van het vliegveld Bergen, In den nacht van Zaterdag op Zondag meldde een onderofficier aan het politiebu reau te Enkhuizen, tusschen half twaalf en twaalf uur lichtseinen te hebben opgemerkt in Westelijke richting. Uit inmiddels inge wonnen inlichtingen bleken de signalen ook waargenomen te zijn door de luchtwacht te Hoorn en wel ongeveer ter hoogte van het vliegveld te Bergen. Het signaal bestond, naar de Tel. meldt, uit tamelijk hoog uiteen spattende vuurballen. Het verschijnsel werd achtmaal waargenomen, met een tusschen- ruimte van 2 3 minuten. Politie zoekt auto. Het vermoeden bestaat dat de mysterieuze lichtkogels uit auto's worden afgeschoten. Nu is gisteravond tusschen Kuilenburg cn Utrecht een wagen gesignaleerd, waaruit vuurpijlen opstegen. In verband hiermede wordt thans zoowel door de politie als mili tairen gezocht naar een auto, die de letters I Y 13 zou dragen. Aan alle politiebureaux in Nederland en andere corpsen is de aan houding van dezen wagen verzocht. Normale aanvoer uitgesloten. Daar de postboot van Wagenborg's passa giersdiensten „Waddenzee" en „Ameland" nog steeds vast zitten op de mosselbank hal verwege Ameland en den vasten wal, heeft Zaterdag een barkas den postdienst Nes- Holwerd v.v. onderhouden. Er is nu in acht weken niets op andere wijze aangevoerd dan per vliegtuig. Alle booten op weg naar Ameland zijn vastgeloo pen door den lagen waterstand. Eerste Zondag twintig duizend deelnemers. De buitengewone tijdsomstandigheden heb ben ook op den Stillen Omgang haar merk- teeken gedrukt. Daar was vooreerst de in tentie van den omgang voor dit jaar: „Dat ons vaderland gespaard moge blijven van de rampen van den oorlog". Een intentie, die velen met des te grooter vurigheid den bid- weg zal hebben doen volgen. Vervolgens deed zich het feit voor, dat het aantal pel grims dit jaar over drie Zondagen moest worden verdeeld, wilden de Nederlandsche spoorwegen een ongestoord vervoer garan deeren. Een tenslotte was eronder de tien duizenden, die den Stillen Omgang maakten een nieuw element, het groengrijs der mi litairen. Naar schatting volgden den eersten nacht een kleine twintigduizend deelnemers den Stillen Bidweg, op den Dam voor Vorstin en vaderland, op den nieuwe brug voor do zee varenden en ter plaatse van de vroegere ou de brug voor Kerk en Paus een speciaal ge bed. stortend. De herdenking van het Heilig Mirakel van Amsterdam was dezen eersten Zondag vrij vroeg kwart voor vijf uur afgeloopen. Dit vond zijn oorzaak in het feit, dat de viering over drie Zondagen is verdeeld, waar door het aantal deelnemers per Zondag uiter aard geringer is. Aan het Centraal Station kwamen aan de Westzijde zeven en aan de Oostzijde acht extra treinen aan, bovendien arriveerde een extra trein aan het Amstelstation en een aan het station Haarlemmermeer. Alles had een vlot en ordelijk verloop. Laat ik u zeggen, dat ik een plaats voor u gemaakt heb op de monsterrol. U beviel me. Ik had mijn bemanning al aangeworven. Ze bestaat heelemaal uit Engelschen domme kerels sommige van hen maar betrouwbaar. Maar ik moet nu dineeren. De Ahprodite ver trekt deze week. U wilt een contract teekenen, nietwaar Met genoegen, zei Dick, hoewel de bittere ervaring hem geleerd had, dat in von Kerber's laatste vraag, evenals in den staart van den schorpioen wel eens een angel kon zitten. De baron overhandigde hem een gedrukt stuk. Lees dat, zei hij. U behoeft niet bang te zijn voor juridische handigheidjes. Het behelst niets onredelijks, maar ik sta er op, dat het naar de letter en den geest wordt nageleefd. Zeker Melde het korte contract, dat Royson inzag, geen onredelijke eischen. Hij merkte op, dat de Aphrodite werd beschreven als „het eigendom van Hiram Fenshawe Esq. van Chalfont Manor, Dorset en Imperor's Gate, London W.terwijl baron Franz von Kerber genoemd^ werd als „deskundig hoofd van de expeditie". Het contract was voor den duur van zes maanden, met recht van optie voor den genoemden baron Franz von Kerber om het van maand tot maand te verlengen voor een gelijken termijn. Er was ruimte openge laten voor data en bedragen, en één onge wone clausule luidde: De ondergeteekende belooft hierbij de be stemming of de zenidng van het schip niet ruchtbaar zullen maken, indien een van deze of beide hem bekend zou worden; geen inlichtingen te geven, die aanleiding zouden Kunnen geven aan anderen om een onder zoek in te stellen naar haar bestemming of zending; en geen verklaring, in welken vorm ook, af te leggen aangaande het resultaat van de reis, wanneer deze geëindigd is, tenzij op verzoek van den genoemden baron Franz von Kerber. De straf voor eenige over treding van deze clausule, ter beoordeeling van baron Franz von Kerber, zal bestaan in ontslag, zonder eenige schadeloosstelling of betaling van de speciale premie hierna genoemd. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 2