W* Biersteker overleden WEK UW LEVER-GAL OP Eén doel Finland-inzameling Marine en film werken samen Brand in de Smiddwarsstr* Toelating BX*0* Maandag 4 Maart 1940 Tweede Blad ^tadinCeuw-i Een strijdbare figuur ging heen Burgerlijke Stand van Den Helder wederom een succes! Laatste verantwoording kleedingcommissie C.G. De bivakmutsen De Nederlandsche Marinemissie Woonhuis volkomen uitgebrand Waschgoed dc oorzaak? De zaak Maas Prima werk van „The Brass Button Band" Winkelsluiting Nieuwe booten voor de K.P.M. MANSHANDEN Kehk en Zending W,aaA q,acut tae heen Temperatuur en Barometerstand In den ouderdom van 67 jaar is gisteren ten zijnen huize, Prins Hendriklaan 19. overleden de heer Willem Biersteker, een van de strijdbare figuren uit het maat schappelijke en politieke leven van onze stad van een tiental jaren geleden. De laatste jaren heeft de heer Biersteker zich volkomen uit het openbare leven teruggetrokken, een langdurige ziekte heeft zijn lichaamskrachten gesloopt en een einde gemaakt aan dit leven, dat voor onze stad niet zonder beteekenis is ge weest. Op alle terreinen van het openbare leven heeft de heer Biersteker zich bewo gen en overal heeft hjj gevochten waar het gold de belangen van onze stad. Wij laten hier eenige bizonderheden uit zijn jeven volgen: Biersteker was een merkwaardig mensch. Merkwaardig, in meer dan één opzicht. Met zijn typisch-scherp gelrjnden kop, zo- hls wij hem nog kennen uit de raadsvergade ringen was hij een „fighter", waarmede reke- ping gehouden diende te worden. En terdege! Want aan een helder verstand paarde hij hen opvallend economisch en zakelijk inzicht, en wist daarbij dit inzicht steeds op uitermate Scherpzinnige wijze te verantwoorden. Het was zijn betoog-trant, die hem in den Joop der vele jaren wel eens vijanden maakte. Want kwam deze Jutter pur sang eenmaal in het vuur van zijn gesprek, dan ontzag hij jiiemand en vlogen meer dan eens de stukken Éraf. Men zei dan: Biersteker irriteert! Tal van vrienden laat Biersteker achter en pok waarschijnlijk wel vijanden. Maar, en hierop willen wij hier wijzen: hij was steeds de figuur in den Raad die het opnam voor een gezond en finan cieel sterk Den Helder en die ook in de vele commissie, waarin hij zitting heeft gehad, veel en hoogst-belangrijk werk voor enze gemeente gedaan heeft. In Januari 1909 kwam de heer B. in den Raad van Den Helder. De eerste maal, en wel als vertegenwoordiger van de toenmaals Vrijzinnige Partij", waarvoor in Den Helder slechts 1 kiesvereeniging was. Tot 1919 be hartigde hij de belangen van de Club der Vrij zinnigen. Toen kwam de afscheiding, die al jaren gedreigd had, omdat de fractieleden reeds lang van meer of minder heterogene samenstelling waren. Hij werd Vrijzinnig Democraat, en bleef dit tot 1922 toe. En dan daar de beruchte schoolstrijd, IWelke gevoerd werd om de school in de „Frie- Bche Buurt" te Koegras. Het was een felle strijd van Vrijzinnig Democraten en Christe lijk georienteerden en het ging om een christe lijke dan wel een neutrale school. Het toenmalige gemeentebestuur van Den Helder was tegen een Christelijke leerinrich- ting in de „Friesche Buurt" en zoo geschiedde het, dat er heel wat afgevochten werd aan het Dijkje. De gevolgen waren dat de heer B. de partij verliet. Evenwel, kort na zijn bedanken wérd wethouder de Ven ziek en den heer B. ver- Zocht tijdelijk diens functie waar te nemen. In Gemeentebelang. In 1922 kwam de lijst „Gemeentebelang", Waarvoor door den heer Biersteker zeer ge ijverd is. De heer B. zat in vele raads-commissies, B.a die van het Grondbedrijf en de Financiën Kin de laatste waar hij sedert 1929 zitting in had). Hij drong steeds aan op het samengaan der fracties, op het primaire van het alge meen boven het persoonlijk belang en het gelukte hem meerdere progressie te brengen in de gemeentelijke inkomstenbelasting. Dit succes dateert echter reeds uit den tijd van Burgemeester van Steyn. Hij werkte onder niet mind,er dan 4 bur gemeesters. Eerst Van Steyn, toen Houwing, dan Driessen en burgem. Ritmeester. Hij was een voorstander om Den Helder Jneerdere bekendheid in den lande te geven len hij is hierin zeer zeker geslaagd door zijn waardevolle bemoeiingen in respectievelijk Tentoonstelling Stad Den Helder, de Bolta en de Remavi. Veel en belangrijk werk is voorts door hem gepresteerd in de oorlogsjaren, toen hij zoo- Wel penningmeester van het Steun-Comité als Voorzitter van de Huurcommissie was. Voorts vervulde de heer Biersteker 30 ja- Ven zijn plaats in de V.V.V. Helders Belang en, een plaats waarover wij verder gevoege lijk mogen zwijgen aangezien zijn verdien sten hier ter stede daardoor tè bekend zijn. Tevens was hij afgevaardigde voor de fede ratie der V.V.V. in Noord-Holland. Hij was een der oprichters van de N.V. Zee bad Huisduinen, waarin hij van de oprichting af (in 1920) steeds de functie van president commissaris vervulde. Tot voor slechts enkele jjaren. Mogen wij voorts nog vermelden, dat de heer Biersteker een brochure schreef over de werk loosheid, en waarin met merkwaardig juisten blik datgene voorspeld werd, wat zich later in de practijk voordeed. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot zal plaats hebben op de Alg. Begraafplaats te Huisduinen, Woensdag a.s. Vertrek van het sterfhuis 1.30 n.m. Op verzoek van den overledene zul len geen toespraken worden gehouden. 2 Maart 1940. BEVALLEN: C. C. ToonstraIjolleman, d.; B. G. RoozendaalMuller, d.; L. 5T. Struijke Huiimand, d. ONDERTROUWD: A. J. Kooymans en W. E. van der Reijden, Groote voorraad kleeding en nog bijna 800.aan contanten. Gezien het feit, dat de Finland-collecte van de vorige week zulk een schitterend resultaat mocht boeken, waren de verwachtingen van velen ten aanzien van de tweede inzameling, waarbij het voornamelijk om kleeren ging. min der hoog gespannen. Juist omdat beide col lectes zoo vlak na elkaar georganiseerd wer den, vermoedde men dat de tweede niet zoo'n succes zou mogen boeken. Welnu, ook de collecte van Donderdag, Vrijdag en Zaterdag heeft de verwachtin gen overtroffen. Zelfs vér overtroffen. Want dank zij een intensief huis-aan-huis actie mocht men Zaterdagmiddag in de wagenloods van het Gasfabriek neerzien op een voorraad goederen, die niet alleen quantitatief aan hooge eischen voldeed, doch ook qualitatief. Dat resultaat was mogelijk, oojt doordat Zaterdag een groot aantal padvinders en pad- vindsters hun krachten aan het sympathieke doel gegeven hadden. Met een 4-tal auto's trok men er op uit, en waar goederen aanwezig waren, daar liet men de bus rammelen. En het bleek, dat men veelal wederom gaarne bereid was te geven. En zelfs gul te geven. Zooals gezegd, in het Gasfabriek was het 5 uur Zaterdagmiddag verzamelen. En hier was het dat wij de collectie mochten aanschou wen. Te veel om op te noemen. Jassen, vesten, truien voor mannen, vrouwenkleeding, kin- der- en baby-artikelenkortom, alles wat er op het gebied van degelijke kleeding al zoo te missen wals bij onze meevoelende huismoe ders. De aandacht werd voorts getrokken door een aantal eigengebreide sokken, vervaardigd door leden van de Ned. Ver. van Huisvrouwen. Bravo dames! Aan verschillende tafels waren de dames van het comité aan het tellen: en weer rolden en huppelden tallooze centen, dubbeltjes, kwartjes en guldens uit bussen. Men telde en telde, en toen het eindresultaat tenslotte be kend was, keek men elkander verbaasd en verrast aan: want dat was288.Inder daad een schitterend succes voor de dames, die zich zoo zeer beijverd hebben tot dit succes te komen. Ons werd namens het comité nog ver zocht op deze plaats een woord van harte- ljjken dank te willen uitspreken aan het adres van de dames en heeren collectan ten, aan de eigenaars van de auto's, aan de chauffeurs daarvan en aan de padvin ders en padvindsters. En zeker niet in de laatste plaats een woord van oprechten dank aan diegenen, die deze Inzameling, zoowel wat kleeding als wat de contanten betreft, zoo hielpen slagen Door ziekte van één der commissieleden komt deze laatste verantwoording zoo ver over tijd. Na de vorige opgaaf werd nog ontvangen: B. O. 1.uit de spaarpot kinderen R. 0.2Y; mevr. Sch. 0.50; S. v. Z. 0.30; J. R. 0.50; H. W. Z. 0.25; N. N. 1.—; mevr. C. 0.25; van 3 dames 0.70; mevr. v. V.W. 0.50. Totaal 5.27. Vorige opgaaf 28.91. Totaal generaal 34.18. Men schrijft ons: Wy mochten nog ontvangen: J. S. 1.25; Sch. 5 0.25; Betsij 0.25; Dr. J. v. d. G. 1.—; N. N. 1.—; Sch 6 0.85; H. A. P. 0.25; P. v. D. 1.—; J. S. 0.50; N. N. 0.50; School Tuind. 13.59; J. B. 0.31 (geld, waarvoor hy op school getracteerd zou hebben). Totaal 20.75. Vo rige opgaaf f 97.01. Totaal-generaal 117.76. De breicommissie. Te Rome aangekomen. De uit negen officieren bestaande Neder landsche marinemissie is voor een bezoek van verscheidene dagen te Rome aangekomen. Bjj de film „Ergens in Nederland". In de Cinetonestudio wordt, aldus de Maas bode, een nieuwe film opgenomen, een film met een heel bekend gezegd van tegenwoordig als titel: „Ergens in Nederland". Het is een film met een eenvoudige intrigue, spelend in den tegenwoordigen oorlogstijd. Een werk, met een diepen grondslag, nl. de moeilijkheden, waarmee een burgerman, die opgeroepen is, te kampen heeft. Zijn vrouw moet hij verlaten, en deze vindt de liefde voor de zee, die haar man als matroos voor de kustwacht opdoet, zoo stekend, dat ze er heel jaloersch om wordt. Maar de vrede in het huwelijk keert terug, als deze vrouw ziet, dat het werk van haar man ertoe bijdraagt het mijnengevaar voor schepelingen en kust bewoners te keeren. Zoowel de leider Dr. Berger, als de pro ductieleider van Filmex vonden deze intrigue belangrijk genoeg om verfilmd te worden; terwijl ze geen woorden van lof genoeg hebben om hun dankbaarheid te toonen, voor de buitengewone medewerking, die zij van de Kon. Marine hebben ondervonden. Dezer dagen werden voor deze film in Den Helder verschillende opnamen gedaan op schepen en maritieme inrichtingen. Ook in de komende dagen vinden opnamen plaats. Medewerking van de Marine. Er had zich spontaan een commissie van advies gevormd om Filmex bij de verfilming van „Ergens in Nederland" by te staan. Deze bestaat uit dea luitenant ter zee le Hl, en u zult 's morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten. lederen dag moet uw lever een liter lever-gal in uw Ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende is. verteert uw voedsel niet, het bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmidde len. U moet CARTER S LEVER-PILLETJES nemen om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschade lijk, plantaardig, zacht, onovertroffen om de lever- gal te doen vloeien. Eischt Carter s Lever-Pilletjes bij apothekers en drogisten, f. 0.75. Tijdens afwezigheid van de bewoners van een perceel in de Smiddwarsstraat, de familie Van Leeuwen, is gisteravond te omstreeks half 7 brand uitgebroken in deze woning. Dit geschiedde toen de fa milie zich bij haar ouders in de Kruger- straat bevond. De buren bemerkten plotseling een sterke rooklucht. Toen men ging kijken bleek, dat er reeds vlammen in de woning waren. Terstond belde men de politie op, die spoedig aanwezig was. Toen de brandspuit arriveerde, begreep men al direct, dat het een moeilijk karwei zou wor den dezen brand te blusschen. Toch werden drie slangen uitgerold, waarmede men het vuur aanviel. Twee stralen gericht op het voorhuis, en de derde op het achterste ge deelte van de woning. Daar men terecht vreesde, dat ook de be lendende woningen geen denkbeeldig gevaar liepen door het vuur aangetast te worden, moesten deze op last van de politie ontruimd worden. De moeilijkheid was daarbij, dat in de eene woning eveneens geen personen aan wezig waren. Na kort beraad werd besloten de deur in te trappen en nadat dit geschied was werd een deel van de huisraad naar buiten gesleept. Uiteraard was een vrij groot publiek aan wezig, dat echter door de politie op behoor lijken afstand gehouden kon worden. Dit was wel noodzakelijk in het nauwe straatje, daar anders de blusschingswerkzaamheden onge twijfeld niet zoo'n vlot verloop hadden kunnen hebben. Later kwam de familie Van Leeuwen met de 8 kinderen. Toen men vroeg wat de vermoedelijke oorzaak zou kunnen zijn, gaf deze als haar meening te kennen, dat het vermoedelijk waschgoed is, dat men als de oorzaak moet bestempelen. Over een paar drooglijntjes in de kamer hing namelijk dit goed en nu veronderstelt men, dat een dezer ljjnen Is gebroken, tenge volge waarvan het goed op de kachel is terecht gekomen. Zeker Is dit natuurlijk niet. Ongeveer een uur ham de blussching van dezen brand in beslag. De vrees voor de aan grenzende perceelen bleek gelukkig onge grond, aangezien deze geen schatte opliepen. Iets te redden van den inboedel van den heer Van Leeuwen bleek echter niet mogelijk. Deze ging in haar geheel in vlammen op. Ook de woning zelf brandde geheel uit. Slechts de muren bleven staan. Naar wij vernemen zijn zoowel inboedel als woning door verzekering tegen brandschade gedekt. B. en W. hebben besloten bij den Centralen Raad van Beroep te Utrecht in beroep te gaan tegen de beslissing van het Scheidsgerecht voor Ambtenaren, waarbij hun besluiten van 8 en 16 Dec., tot schorsing van van den heer Maas, werden nietig verklaard. Koudijs, den luitenant ter zee 2e kl. C. E. Baron van Asbeck, en den heer M. A. Cage- ling, hoofdredacteur van het orgaan „Onze Vloot". Op hun beurt waren deze heeren vol voor de conscientieuse wijze, waarop Dr. Ber ger trachtte de film levensecht te maken, en voor de prettige samenwerking en het begrip voor de stof, die hier verwerkt moet worden. Zij spraken als hun overtuiging uit, dat deze speelfilm, waarin de marine slechts een rol speelt, een veel levensechter en duidelijker beeld aan het publiek zal geven van het wer ken en den geest onze marine dan vele docu mentaire films, die over marine in omloop zijn. Het levensechter is zoover doorgedreven, dat bij verschillende opnamen, die met ma trozen gespeeld moeten worden, geen figuran ten zijn gebruikt, maar echter matrozen zyn opgetreden, die zich daarvoor als vrijwilligers gemeld hadden. Slechts de hoofdrolvertolker, de jeugdige schrijver Jan de Hartog, Max Croiset en Matthieu van Eysden, zijn de eenige acteurs, die als matrozen optreden. Zelfs de marine-luitenant is echt. Na langdurige over weging welk acteur de rol zou krijgen van den commandant van het detachement, dat belast is met het demonteeren van aangespoelde mijnen, heeft Dr. Berger den luitenant ter zee 2e klasse J. W. Hees, die in den dagelijkschen Marinedienst met het demonteeren van mijnen belast is, verzocht de rol van de zee-officier te willen spelen. Dr. Berger is opgetogen over de resultaten, die hij heeft bereikt in de scènes met de echte matrozen en den echten marine officier. In de studio hebben wij nog even een op name gezien van een scène met Jan de Hartog en Lilly Bouwmeester, die de rol van zijn vrouw speelt. Deze week zal verder gewijd zijn aan het maken van buitenopnamen in Den Helder, o.a. het vertrek der onderzeevloot en van de ^rugkomst van de „Sumatra", Wijziging verordening toelating leerlingen afkomstig uit andere re gemeenten. Volgens het bepaalde irt het tweede lid van artikel 5 van de verordening tot regeling van de toelating van leerlingen afkomstig uit an dere gemeenten tot de openbare school voor buitengewoon lager onderwijs te Den Helder geschiedt de toelating van buitenleerlingen alleen, indien de gemeente van afkomst zich bereid heeft verklaard tot het betalen van de in die verordening genoemde bijdrage en voorts, nadat de betrokken gemeente zich garant heeft verklaard voor de richtige beta ling van het verschuldigde schoolgeld. De jaarlijksch verschuldigde bijdrage van de ge meente van afkomst wordt dan berekend naar het gemiddeld bedrag van de kosten per leerling per jaar. Evenals dit bij een overeenkomstige bepa ling in de „verordening toelating buitenleer lingen lyceum" het geval was, is sinds de werking van bovengenoemd voorschrift geble ken. dat strenge toepassing daarvan in som mige gevallen tot minder gewenschte gevol gen zou kunnen leiden. Het komt B. en W. daarom gewenscht voor, dat ook de school voor buitengewoon lager onderwijs de moge lijkheid wordt geopend, om in bijzondere ge vallen, te hunner beoordeeling, leerlingen uit buitengemeenten tot de school toe te laten, zonder dat de gemeente van afkomst de ver klaringen, als in het wéede lid van artikel 5 van bovengenoemde verordening bedoeld heeft opgelegd. B. en W. stellen daarom voor in dien geest de verordening te wijzigen. Groot succes der „B.B.B.'s" in Musis Sacrum. Eenige maanden geleden hadden wy bij een uitvoering van de Harmoniekapel „Winnubst" het genoegen kennis te maken met een nieuwe plaatselijke band, die zich noemde „The Brass Button Band", onder leiding van Leo van Broekhoven. Het succes, hetwelk dien avond in Casino geboekt werd, was evenredig aan de zeer verzorgde wijze, waarop door een selectie jeugdige stafmuzikanten dansmuziek uitge voerd werd. Met belangstelling wachtten wij dan ook het oogenblik af, waarop men dit en semble vqor het eerst in het publiek zou kunnen beluisteren. Sedert dien avond hebben de „Brass But tons" zich met verdubbelde energie op hun werk geworpen. Er werd geselecteerd, er werd gearrangeerd en gestudeerd met een ijver en ambitie, die het beste deden hopen. Welnu, gistermiddag en -avond heeft dit eerste optreden plaats gevonden en het was Musis Sacrum, dat dit evenement (warit dat was het!) toegewezen bleek. Een groot pu bliek heeft beide malen van genoemd evene ment genoten. Zij het als zittend toeschouwer, of als minnaar der danskunst. Voor dit optreden van „The Brass Buttons" past slechts een woord van groote waardee ring. Wat door den heer Van Broekhoven en zijn „embassadors" voor het voetlicht gebracht is, mag inderdaad luisteren naar de kwalifi catie „perfect". Zoo ooit, dan werd hier be wezen wat het resultaat kan zijn, als een 11-tal muzikale jongelui, onder goede leiding en met volle energie, aan het studeeren slaan. In snelle volgorde werden fox-trots, slow- foxe's, tango's, walsen en andere dansmuziek afgewerkt. Maar welk nummer men ook be luisterde: het was steeds verzorgd tot de details, en voldeed aan praktisch alle eischen van goede dansmuziek. Speciaal het saxen-kwartet leverde prima werk. Sonoor en met een opmerkelijke muzi kaliteit leverde dit team zijn werk af. hetgeen evenzoo het geval was met de andere bezet ting, die met de clarinetten. De koper-sectie hoorden wij opmerkelijk excelleeren in een tango, terwijl voorts een woord van waardeering voor het drum-werk zeker op zijn plaats is. De verzorging van het „chorus" was niet altyd even gelukkig; misschien dat men hierin nog eenige verbetering kan aanbrengen. Ook de show die we zagen was vrij magertjes. Maar overigens was het een evenement op het gebied van dansmuziek en wagen wjj het te voorspellen, dat men van deze „B.B.B." 's in de nabije toekomst nog zal hooren. Den Helder heeft momenteel vele bands, zoowel „civiele" als militaire. „The Brass But tons" vormen daarby echter een klasse apart. Mogen wij hopen, dat men dit peil duurzaam zal weten te behouden! Burgemeester en wethouders van Den Helder maken bekend, dat door hen, met gebruik making van de bevoegdheid, hun toegekend bij artikel 9, 5e lid, der Winkelsluitingswet 1930, S. 460, is besloten, dat de bazar van de Zen- dingsvereeniging „Uw Koninkrijk kome" op 6 en 7 Maart a.s. tot des namiddags 10 uur voor het publiek geopend mag worden gehouden. Vier motorvracht- en passagiers schepen besteld. Naar „De Telegr." verneemt zal de Kon. Paketvaart Mij. te Amsterdam haar vloot aanmerkelijk uitbreiden. Zij heeft daartoe aan Nederlandsche werven opdracht gegeven tot den bouw van vier motorvracht- en passagiers schepen. De nieuwe schepen, welke ongeveer 4000 ton zullen meten, zullen worden gebouwd bij de N.V. Boele's scheepswerven en machine fabriek te Bolnes, bij de scheepswerf „De Noord" te Alblasserdam, bij de Ned. Dok- Maatschappij te Amsterdam en de Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen. De hoofdafmetingen der te bouwen schepen zijn: lengte tusschen de loodlijnen 91 m, breedte buitenkant spanten 15.20 m, holte in de zijde tot het tentdek 9.40 m. DAMES KAPPER HEEREN St^kmanbptSQStr. 65 Tal. 514 De oorlogvoerenden hebben maar één doel: de vernietiging van elkander. Zij knoopen daaraan echter een min of meer ideëel streven vast, dat tot de massa in hun land hun eersten opzet moet recht vaardigen. Voor Engeland is het „ideëele" doel van zjjn oorlogsvoering, de vernieti ging van het „Hitlerdom", voor Duitsch- land, „de vernietiging van de Britsche wereldhegemonie". Aan die doelstelling is sedert het begin van den oorlog niets veranderd. Een half jaar wordt er nu gevochten en al mag men niet direct zeggen, dat er na dat half jaar meer oorlogsenthousiasme is dan in het begin, het doel is niet veranderd, de wensch van beide strijdende partijen, om den oorlog tot het eind te voeren, niet verminderd. Het is de laatste dagen nog weer eens dui delijk door staatslieden van beide strijdende partijen gezegd. De Britsche minister van financiën, sir John Simon, heeft het voor En geland gedaan. De Duitsche Führer heeft het persoonlijk tegenover Sumner Welles getuigd, wat het doel van Duitschland is. Het is dus geen wonder, dat de Amerikaansche staats secretaris somber gestemd uit Berlijn weg ging. En zal zijn hart vroolijker zijn, als hij Downingstreet verlaat? De Berlijnsche cor.. van „De Telegr" gaf gisteren een vijftal punten, waarop naar Duitsch inzicht de mogelijkheid van de beëindiging van den oorlog zou kunnen plaats hebben. Uit die vijf punten blijkt voldoende, dat er van eenige soepelheid geen sprake is. Over een afstand van het veroverde gebied wordt zelfs niet gedacht, over een herstel van gedaan onrecht wordt niet gesproken. Neen, er zijn wel andere punten bijgekomen. Engeland* zou zelfs in Scandinavië geen invloed meer mogen uitoefenen. Dank zij natuurlijk de overeenkomst tusschen Duitschland en Rusland. Scandinavië moet in de toe komst onder de invloedssfeer van de beide vrienden blijven, als het tenminste door de Russische beer nog niet heelemaal onder den voet geloopen is. Een nieuwe doelstelling is het verdwij nen van de „piratennesten" Malta, Gibraltar en Singapore. Van dit gezichtspunt zal Engeland onge twijfeld met „vriendelijke" belangstelling kennisnemen. Het zal voor Londen temeer een reden zijn om aan Duitschland niets toe te geven. En zoo blijft men doorvechten, en Sumner Welles zal straks naar huis gaan met de ervaring rijker, dat het in Europa een hopelooze boel is en dat Amerika zijn hand beter niet in dit wespennest kan steken, 't 13 tragischmaar waar. PROF. SCHWEITZER. Prof. dr. Albert Schweitzer werd op H Jan. j.l. 65 jaar. In December schreef hij een groet uit Lambarene aan het secretariaat van het Internationaal Verbond voor Vrijzinnig Chris tendom en Geloofsvrijheid, waarin hij zegt: ,JIet is zeer zeker heel moeilijk om in dezen tijd het geloof in het evangelie te verspreiden. Maar het is niet het allerergste dat congres sen en bijeenkomsten niet door kunnen gaan als het werkelijke geloof maar levend blijft. Ik hoopte het jaar 1939 in Europa door te bren gen maar hier zit ik nog te midden van de oerwouden, ver van de wereld". BRIEF VAN LUTHER. Een origineele brief van Maarten Luther aan zijn vriend Gerhard Wilskamp te Herford, geda teerd 28 Mei 1529, werd te Berlijn op een vei ling voor Mark 2600.verkocht. Aquarium Zoöl Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30— 17 u. Zaterdags van 912 uur. Natuurhistorisch Museum, le Vroontsraat lederen Woensdag van 35 uur. lederen Zaterdag van 710 uur. Bovendien den eersten Zondag van elka maand van 3—5 uur en den eersten Woens dag van 810 uur. BIOSCOPEN: Rialto, Spoorstraat, acht uur: „Es war einde rauschende Ballnacht". Tivoli-Theater, Spoorstraat, acht uur: „Rijkdom is geen schande" en „Penny brengt uitkomst". Witte Bioscoop, Koningstraat, acht uur: „Het Masker van „De Spin"." Dinsdag 5 Maart. Oasino, 8 uur: O. en O. voor de burgers. Woensdag 6 Maart. Casino 8 uur: Jubiliumavond Ned. Ver. v. Huisvrouwen. Barometerstand Den Helder: 765.5 Maximum teperatuur lucht: 2.5 Laagste temperatuur: 1.4 Wind: richting: W.Z.W.; kracht: 4 Licht op: 6 uur 14 min.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 5