Nederlandsche schepen door bommenwerpers aangevallen De Engilschen opnieuw boven Berlijn Fantastische reis RADIO De puinhoop Viborg thans het slagveld door het heelal Een vergissing? Dc Vara bijeen Mitrailleurkogels regenen op het dek Groninger kustvaarder met bommen bestookt Een luchtgevecht boven Duitschland Duistere punten in Haagsche spionnagezaak FINLAND S PROGRAMMA „De Adelaar" krijgt de sleutels terug Uit onze Omgeving De Nederlandsche zeeschepen „Sint Anna land'' en „Schieiand" zijn in de buurt van het lichtschip „Humberdoor een onbekend vliegtuig aanbevallen. Beide schepen wer den met mitrailleurkogels bestookt. Een der opvarenden van de „St Anna- land'' vertelde den correspondent van het N; v. d. D„ dat het vliegtuig niet groote snelheid naderde, om het schip cirkelde en toen in de richting van de „Schieiand" koerste, welk schip onder vuur werd beno men. Men hoorde vanaf de „St. Annaland" het berikketik van een mitrailleur. De inmiddels op het dek aanbetreden be- manninb zab tot haar ontzettinb het vlieg- tuib terubkeeren en plotselinb bebonnen de mitrailleurkobels ter hoobte van de scheeps- hrub van de „St. Annaland" in te slaan. Ieder zocht dekkinb. De aanval duurde ge- lukkib slechts kort. De bommenwerper wendde zich toen lot een Enbelsch vaartuib dat 150 meter achter ons voer. aldus de schepelinben en dat door een bom werd be troffen. Het schip baf noodseinen, terwijl de bc- manninb zich in de booten bebaf. Blijkbaar was de bom juist in de machinekamer te recht bekomen, want in enkele minuten ginb het schip naar den kelder. Wij baven onmiddellijk hard bakboord om de Enbelschen te redden, maar dit was al niet meer noodib, daar reeds een drietal Britsche torpedojagers zich ter plaatse be vonden, die de redding op zich namen. Als bijzonderheid deelde de zegsman me de. dat op de „Schieiand" een kogel het sloependek had doorboord en terechtgeko men was in de kajuit van den stuurman, waar hij door het hoofdkussen sloeg, dat op het bed lag. Gelukkig bevond de stuurman zich niet in de kooi, zoodat er geen verder onheil werd gesticht. Geen schade aangericht. Het Nederlandsche motorschip „de Ruy- ter". thuisbehoorende te Scheveningen. is gistermiddag op weg van Engeland, naar Antwerpcyi.te Vlissingen aangekomen. De kapitein, de heer G. de Ruiter, heeft het cargadoorskantoor J. G. Mulder te Gronin gen gerapporteerd, dat in den nacht van Za terdag op Zondag op de Noordzee bommen uit vliegtuigen van onbekende nationaliteit zijn geworpen welke in de nabijheid van ket schip terecht kwam. In de buurt van de „de Ruyter" bevonden zich ook het Ne derlandsche motorschip ..Nottingham" en het Nederlandsche motorschip „Friso". De twee schepen waren eveneens op weg naar Nederland. De vliegtuigen vlogen op 70 tot 100 meter hoogte. De heer de Ruiter bevond zich in de ka juit toen hij een ontploffing hoorde. Hij snel de naar boven en zag toen het vliegtuig, waarvan hij de nationaliteit niet kon vast stellen. Even later volgde een tweede ontploffing spoedig gevolgd door een derde, veroorzaakt door een bom. welke achter zijn schip was terecht gekomen. De ontploffingen hebben geen schade aan gericht. Niemand werd gedeerd. De „de Ruyter" zal heden de reis naar Antwerpen voortzetten. Voor de vijfde maal in zes dagen hebben gisternacht Britsche bommenwerpers bo ven Berlijn gevlogen. Van den grond werd het vuur geopend, doch de toestellen slaagden erin, wederom strooibiljetten bo ven de Duitsche hoofdstad uit te werpen. Alle vliegtuigen keerden veilig op hun ba ses terug. Een gevecht, Twee Britsche gevechtsvliegtuigen werden Zaterdag aangevallen door zes Messer- schmidt-toestellen, toen zij boven Duitsch gebied zeven Heinkels achtervolgden. Een Messerschmidt werd brandend neergescho ten, terwijl een andere hoogte verloor en naar het schijnt niet mee bestuurbaar was. De beide Britsche vliegtuigen zijn behou den teruggekeerd, aldus het officieele En gelsche bericht. Was het fotografeeren toeval of opzet? Op li Maart zal de Haagsche spionnage zaak berecht worden. Men weet, dat als ver dachten worden beschouwd de referendaris Van Hoeven en de hoofdcommies Mr. Buve; de echtgcnoote van Van Hoeven is een Duitsche De zaak is als openbaar aangekondigd, de mogelijkheid is echter groot, dat zij in besloten zitting behandeld wordt De Duitscher Sturm kwam veel ten huize van het echtpaar van Hoeven. Zijn meisje dat geheel buiten deze affaire schijnt te staan, wist dat Sturm vrij geregeld bij de familie Van Hoeven aan huis kwam en zij moet nogal jaloersch geweest zijn over de goede verstandhouding, welke tusschen den heer Sturm en mevrouw Van Hoeven be stond. Dit schijnt mede tot de ontknooping van deze spionnageaffaire te hebben bijge dragen. Van Hoeven beweert dat het fotogra- fecrcn van documenten men weet dat dit een der hoofdbeschuldigingen was geheel toevallig is geweest. Van Hoeven had een stapel vertrouwelijke documenten bij zich thuis, toen Sturm op bezoek kwam. Een tweede toeval wilde, dat de heer van Hoeven dien dag van een vriend van het departement een fototoestel ter leen had ont vangen om hiermede thuis kiekjes van zijn vrouw te nemen. Sturm, ziende dat de heer Van Hoeven een fototoestel had, vroeg of hij misschien van de officieele stukken van het Rijksbureau Zeescheepvaart even een paar foto's mocht nemen. Het was namelijk al weer toevallig zoo, dat ook Sturm econo misch geïnteresseerd was en het leuk vond afschriften van die lijsten in zijn bezit te hebben. De heer Van Hoeven zon daar geen bezwaar in gezien hebben en terwijl hij toe keek", werden de officieele stukken op een mat op den vloer neergelegd en gefotogra feerd. De Haagsche rechtbank zal deze toe valligheden nader hebben te onderzoeken. FINNEN ZULLEN OP NIEUWE LINIES TERUGTREKKEN. Gebrek aan manschappen en artillerie oorzaak van den val der stad. NEDERLAAG DER RUSSEN BIJ HET LADOGAMEER. In de straten van het geteisterde Viborg worden tusschen de puinhoopen wanhopige gevechten geleverd. De Finnen, die zich niet voorstellen Viborg te kunnen behou den, maar het verdedigen als een „voor- kazemat". zullen zich op nieuwe linies achter de stad moeten terugtrekken: Wat nog slechts een maand geleden een fraaie stad met moderne gebouwen was Zelfs nog na de zware Sovjet Russische luchtaanvallen en artillerie-bombardemen ten is niet meer dan een hoop puin. Do Finnen zijn vastbesloten, dat niets van belang den Sovjets in handen zal vallen. De ruime voorraden levensmiddelen en ar tikelen. die nog in Viborg waren, zijn weg gebaald. Alle groote gebouwen ziin opge blazen of verbrand. Zelfs het oude slot van Viborg. waarhoven de Finsche vla? heef< gewapperd, is volkomen leeggehaald Finsche kringen leggen er den nadruk op. dat het verliezen van Viborg veeleer van gevoelswaarde dan van strategisch belang is. RUSSISCHE OPMARSCH WAS ONVERWACHT SNEL De snelheid van den Russischen op r>--i-c„h jn het westelijk deel van de land engte kwam als een verrassing. De zware verliezen aan manschappen, die de FinnT geleden hebben, ziin ongetwijfeld voor eer dpel het eevolg biervan. dat de verded' gingswerke* op sommige punten van de Mannerheimlinie tot eiken prijs behouden moesten worden, terwijl in de achterhoede in allerijl nieuwe verdedigingswerken wer den aangelegd. Het tragische lot van Viborg is voorna melijk te wijten aan twee oorzaken, te we ten het gebrek aan manschappen en het gebrek aan artillerie. De Finsche verlie zen bij de verdediging van Viborg zijn grooter geweest dan op eenig ander tijd stip van den oorlog. Gisteren schatte men ze te Stockholm op 17.000 man. RUSSISCHE NEDERLAAG TEN NOORDEN VAN HET LADOGAMEER. Het Finsche legerbericht van Zaterdag maakt melding van een groote Russische nederlaag, ten Noordoosten van het Ladogn- meer. Tweeduizend Russische soldaten ziin doodgevroren. De Finnen maakten o.a. hon derd tanks buit. De Nederlandsche pournalist Roelfzema heeft als ooggetuige een phase van den strijd in Finland meegemaakt, raakte ge wond en keerde naar ons land terug. Hij vertelde o.a. aan het Hsb.: Wat mij op hun tochten door de Manner heimlinie wel heeft getroffen, is de uitste kende uitrusting van de Finsche troepen. Wanneer men daar de uitrusting van de lussische krijgsgevangenen tegenover stelt lan blijkt daaruit opnieuw de verrassend ■dechte organisatie der Russen. Over de schoenen van de Russen praat men maar 'iet eens verder, want daarover is voldoen- 'e bekend geworden. Maar hef feit alleen dat zij niet in 't bezit ziin van de noodi •e levertraan, welke tijdens de koude in het Voorden voor de soldaten schier onmishaar ;s. is veelzeggend genoeg. De Russen zijn nok niet in 't bezit van metalen indentiteits nlaaties. zoodat de fan Hieleden van hen die in den strijd omkwamen, hiervan nim mer bericht krijgen. Afgezien van den fei len haat tegen de „Russen van Moskou" en de Russische officieren, voelt de Finsche bevolking voor. de vijandelijke soldaten dan ook een diep medelijden. Veelal verkepren zii in volkomen apathi- schen toestand: zii zijn gedwongen vech tend vooruit te trekken, hoewel zii in vele gevallen het hopelooze van hun pogingen inzien. Trekken zij echter terug, dan vin den zii de geladen geweren van hun eigen soldaten achter zich. gaan zii vooruit, dan stuiten zii op de Finsche troepen: en blij ven zij liggen, dan vriezen zii dood. of zij komen om van den honger, zooals maar al te vaak is gebeurd. Jeugdig Haarlemmer construeer de een planetarium. Een Haarlem&che jongeman, G. W. Pieterse. heeft het bestaan met een voudige middelen op den zolder van zijn woning aan den Verspronckweg te Haarlem de gecompliceerde con structie van een planetarium te vol tooien. Het knappe werkstuk is in middels van den zolder verhuisd naar een R.K. Lyceum en daar uitge breid, zoodat een groot aantal perso nen het kan bezichtigen. Zaterdag middag is het in tegenwoordigheid van den burgemeester van de Spaar- nestad dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk. in gebruik genomen. Drie en een half jaar zijn verstreken sinds de toen achttienjarige G. W. Pieterse. leer ling van de M.T.S.. begon met zijn planeta rium. Zooals men weet zijn er nog twee ple- netaria in Nederland, nl. te Franeker en in Den Haag. Maar de knutselaar redeneerde: wat men op de Zeissfabrieken in Jena kan. dat kan ik ook. En zonder de precise-instru- menten en de vele technische hulpmiddelen waarover men ginds beschikt, begon hij den arbeid, met het doel de sterren op comman do te laten verschijnen en verdwijnen. Het kostte geen tonnen. Een planetarium vereischt, aldus het R. Nwbl.. zeer veel voorbereiding. Voor de con structie moet men een wiskundeknobbel hebben, maar ook een technische appara tuur om duizelig van te worden. Het is dus te begrijpen, dat aan de vervaardiging van een planetarium een kapitaaltje van een paar ton gespendeerd kan worden. Pieterse echter, die niet over dergelijke groote sominen beschikte, slaagde er niette min in buiten de schooluren een planeta rium te maken, dat met het beste op dit ge bied kan wedijveren en geen tonnen kostte, inaar enkele tientjes. Het knutselen, het zelf maken van aller lei dingen, zit dezen jongeman in het bloed. Toen hij zeventien jaar was leverde hij zijn eerste werkstuk: een frappant natuurge trouw model van de Christiaan Huygens, een in alle onderdeden echte boot met een lengte van 2.13 meter. Het bevredigde hem evenwel niet. Als een boot of iets anders klaar is. dan is er niets meer aan te doen en wie uit het goede hout gesneden ia. vindt geen voldoening in het rusten op de lauweren. Daarom zocht hij naar iets anders. Het Mee kwam toevallig bij hem op, na een bezoek aan het Haagsche planetarium. Drie en een half jaar zijn sindsdien ver streken en men moet bewondering hebben voor de volharding, waarmede gearbeid is en het resultaat, dat werd verkregen. Wan neer men in dit planetarium, dat een groote omtrek heeft, een „voorstelling" heeft bijge woond. dan kan men niet alleen zeggen, dat het aardig was. Nadat men de eerste sterre- beelden heeft bekeken, verdwijnt alras het welwillende gevoel, dat men gewoonlijk heeft, wanneer de producten van huisvlijt worden bekeken. Men kan slechts geboeid kijken en luisteren naar den „directeur", die den bezoeker in een ommezien een fantastische reis laat maken door het wondere heeltl. En critiisch mag men gerust zijn. Het is niet zoo. dat een sterrebeeld niet heeleniaal op de juiste plaats opdoemt, of dat de zon een paar centimeter te ver op- of on- deigaat. dan wel, dat de maan geen kwartieren heeft Neen, niet een uiterste nauwkeurigheid gaat het proces voort. Duizenden sterren. De gebruikte materialen zijn verbluffend simpel. Het grootste werk was wel het aan brengen van de zesduizend sterren. In een stuk papier werden de gaatjes geprikt op de goede plaats. Achter 63 kokers (eenvoudige blikken bussen!) met 126 lenzen (van oude fietslantaarns), werden de stukjes papier geplakt, waarna de kokers werden bevestigd op een bol, de aarde. Een lamp zorgt, dat de lichtpuntjes op den koepel, die het geheel overspant, worden geprojecteerd. Het lijkt alles verschrikkelijk eenvoudig, maar men bedenke: één speldeprik te veel, één mili- meter te ver, en het gansche heelal zou ont regeld zijn. Een horizon ontbreekt natuurlijk ook niet. Om deze op de goede manier te verkrijgen werden van het dak ettelijke foto's genomen, waarna de silhouetten van gebouwèn langs den rand konden worden aangebracht. En dan is er natuurlijk nog een heele installa tie noodig voor de zon en de maan, die via een wirwar van tandwielen, kettingen en elcctromotoren op tijd loopen. Zoo ontstond het planetarium van Pieter se en het oogstte niet alleen bij outsiders, doch ook en vooral bij deskundigen veel suc ces. Men betreurde het algemeen, dat een dergelijk werkstuk op een zolder verborgen moest blijven, slechts toegankelijk voor een beperkt publiek. Men zag daarom naar een mogelijkheid, het planetarium op grootere schaal ter bezichtiging open te stellen. En de gelegenheid daartoe vond ïhen in het Ly ceum te Haarlem, waar met behulp van een amanuensis en eenige leerlingen het plane tarium werd ondergebracht en geheel ver bouwd en uitgebreid, zoodat Zaterdag een „echt planetarium' door den burgemeester van Haarlem officieel in gebruik kon wor den genomen. Naar wij vernemen is het politietoezicht op de krachtvoederfabriek „De Adelaar" te de Bilt beëindigd. Heden werden de sleutels door de politie aan de directie teruggegeven. De fabriek is geheel ontsmet. De aanwezigen voorraden zijn van regeeringswege vernietigd, waarbij de fabriek schadeloos werd gesteld. Tot dusverre is evenwel het vervoerverbod nog niet ingetrokken. Omtrent het Britsche schip „Southgate", dat noodseinen had uitgezonden en beweer de in de nabijheid van Puerto Rico binnen de Amerikaansche neutraliteitszone, door een Duitsche duikboot te zijn bedreigd, wordt uit Amerikaansche marinekringen gemeld, dat de mogelijkheid van een ver gissing niet uitgesloten moet worden ge acht. Er was een Amerikaansche duikboot in deze wateren en men acht het niet uitgeslo ten. dat de bemanning van het Engelsche schip de boven water komende Amerikaan sche duikboot voor een Duitscher heeft aangezien. JULIANADORP. LENTESYMPTOMEN. Dezer dagen werd door den heer J. O. alhier een spreeuwenei gevonden, hetwelk er op wijst dat de barre winter toch de drang naar nieuw leven niet kan te niet doen. althans niet geheel. VAN VERHUIZEN EN NOG WAT. Vrijdag 1 Maart heeft de traditioneel? verhuisdag weer heel wat gezinnen met hun hebben en houden doen verkassen van de eene naar de andere plaats. Nu is dat verhuizen op zich zelf niets bijzonders, maar wel wanneer daarbij een soort Wild west te nas of te onpas komt. Dat gebeurde aan de Callantsoogervaart. De arbeider H. zou zich metterwoon vesiieen in de wo ning van V. Eerstgenoemde ^ng eens nools boogie nemen, hoe ver V. met de verhuizing stond. Er is toen twist ontstaan, de han den werden niet thuisgehouden, en V heeft H. toen met de bijl geslagen. Van het gebeurde is door den heer Vroom ver haal opgemaakt en H. werd door dokter Swaters bepleisterd en verbonden. Van verhuizen gesproken BRIDGE WEDSTRIJD. Gistermiddag werd in het café van den heer A. Doorn een Bridge-wedstrijd gehou den, waaraan door twee groepen van 5 ta fels werd deelgenomen. De uitslag van dezen geanimeerden wedstrijd was als volgt: Groep A: L. TigehelaarJ. de Vries. 15 p.: Van Kempen—mevr. de Graaf. 17 p.: Poor ter—mevr. Poorter, 15% P-l S. P. v. Nuland Slot, 14 p. (2e prijs); C. Bregman Kz. C. Bregman Dz., 13% p. (Ie prijs); A. Speur A. v. d. Meer, 16% p.; RuijsenaarPreijde, 10 p. (Ie prijs); Tolle—De Vries, 21 p.; Ap pelmevr. Appel, 15% p.; Rezelmanmevr. Rezelman, 12 p. (2e prijs). Groep B: T. Speur—J. Polet, 12 p. (Ie prijs); D. de GraafC. Bregman Pz., 13 p. (2e prijs); U. Wester—G. de Kleine, 19 p.; C. Pronkmevr. Pronk, 16 p.; Van der Hoven mej. J. M. Boontjes, 15 p.; KuisDekker, 11 p. (Ie prijs); C. W. de GraafD. J. de Graaf Pz., 13 p. (2e prijs); G. van Nuland— P. Tigehelaar, 20 p.; KweldamMonee, 16 p.; mevr. Tigehelaarmevr. Jongh, 15 p. ANNA PAULOWNA DE WEG LEED VAN DEN VORST. Na alle nattigheid, vorst en dooi blijken de geteerde wegen zoo hier en daar nog al geleden te hebben, Op een enkele plaats „golft" de weg, op andere plekken ligt de teerlaag gebarsten of zijn er gaten in gekomen, waar soms de ondergrond door de deklaag heen naar boven komt. Op die slappe plekken wordt liet dek bij druk verkeer gemakkelijk ver der stuk gereden, waarom wegwerkers er al spoedig bij waren om althans voorloopigc voorzieningen te treffen. WIERINGEN HIPPOLYTUSHOEF. Gisteravond gaf de Mandolinevereeniging „Oefening Kweekt Kunst" haar tweede le- denuitvoering in de concertzaal „Concor- dia", welke tot in de verste hoeken bezet was. De voorzitter-directeur, -de heer P. Jongkind, opende deze uitvoering met eer welkom aan allen en vooral aan het gezin van den burgemeester. De muziek werd flink ten gehoore ge bracht, vooral no. 2 „Etoile du Bonheur" sloeg goed in, om het blijspel „Beurskoorts" werd hartelijk gelachen. Een gezellig bal besloot deze avond. ALKMAAR DISTRICT NOORDHOLLAND NOORD. In de zaal ,,'t Wapen van Heemskerck" hield het District van de VAR'A Zondag zijn jaarvergadering. Van de aangesloten afdeelingen waren er 69 vertegenwoordigd, toen de voorzitter, de heer Swierstra, zijn openingswoord sprak. Spr. memoreerde de moeilijke omstandig heden waaronder deze vergadering bijeen komt. Evenals andere organisaties heeft ook de VARA met moeilijkheden te kam pen. zij het dan misschien in mindermate Verder gaf spr. een kort overzicht van de internationale omstandigheden, welke de menschheid beroeren, daarbij een apart woord wijdend aan Finland. Hoopvol blij ven wij de toekomst onder de oogen zien. zeker dat wij zijn dat uiteindelijk het so cialisme zal zegevieren. Na enkele zakelijke mededeelingen, waar onder een woord van afscheid aan den overleden secretaris van de afdeeling N. Niedorp. werden aan de orde gesteld de notulen van de vorige vergadering, welke werden goedgekeurd. DINSDAG 5 MAART 1940. Hilversum L 1815 en 414,4 m. AVRO-Uitzending. 6.307.00 RVU. 8.00 Berichten ANP. 8.10 Gramofoonmuziek. 8.30 Orgelspel. 8.50 Gramofoonmuziek. 9.15 Causerie over kamerplanten. 9.20 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Orgel en fluit (opn.). 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Ensemble Rentmeester (11.0011.30 Huishoudelijke wenken). 12.15 Gramofoonmuziek. 12.45 Berichten ANP, gramofoonmuziek. 1.00 Boris Lensky's Schrammeltrio. I.30 Omroeporkest (2.00—2.10 Voor de vrouw), 2.45 Knip- en naaicursus. 3.45 Lyra-trio. 4.30 Kinderkoor. 5.00 Kinderhalfuur. 5.30 AVRO-Aeolian-orkest en soliste. 6.30 Cyclus „De wereld kreeg radio". 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Gramofoonmuziek. 7.15 „De 42e Koninklijke Nederlandsche Jaar» beurs", causerie. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP, mededeelingen. 8.15 Internationaal overzicht. 8.35 Bonte Mobilisatie trein. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.30 AVRO-Dansorkest. II.00 Berichten ANP. 11.10 Veres Lajos Zigeunerorkest. 11.4012.00 Gramofoonmuziek. Hilversum II. 301,5 m. KR O-Uitzending. 8.00 Berichten ANP. 8.059.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur, 12.00 Berichten. 12.15 Musiquette. 12.45 Berichten ANP, gramofoonmuziek. I.10 KRO-orkest. 2.00 Vrouwenuurtje. 3.00 Modecursus. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.15 KRO-orkest. (4.455.00 Gramofoon» muziek). 5.45 Felicitaties. 6.05 Rococo-octet. 6.35 Sporthalfuur. 7.00 Berichten. 7.15 Cyclus „Naar de nieuwe gemeenschap", 7.35 Militaire muziek. 7.50 Voor militairen. 8.00 Berichten ANP, mededeelingen. 8.15 Lijdensmeditatie. 9.15 Gramofoonmuziek. 9.45 Concertgebouworkest en solisten. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Berichten ANP. Hierna; vervolg concert II.3012.00 Gramofoonmuziek. Het jaarverslag van den secretaris gaf blijk van een opgewekt vereenigingsleven. De groei van het ledental kon, evenals in andere districten, ook in Noordholland wor den geconstateerd. Op 31 Dec. 1939 was dit 7462, en op 31 Dec. 1939 met een vooruit gang van 218, 7680. De jaarverslagen van secretaris en penningmeester werden hier na goedgekeurd. Een voorstel van het bestuur om de jaarlij'ksche afdracht aan het district te verhoogen van 10 cent tot 14 cent per lid en per jaar, werd na uitvoerige toelichting van den voorzitter met op één na algeimee-. ne stemmen goedgekeurd. De bestuursverkiezing had tot resultaat dat de aftredenden bij enkele candidaatstel ling werden herkozen, terwijl in de vaca ture, ontstaan door het bedanken van den heer Cramer (Den Helder), werd gekozen de heer Kick (Den Helder) met 3460 stem men, tegen 3332 stemmen op den heer Speur (Heiloo). Tot leden van den Vereenigingsraad wer den herkozen de heeren Swierstra, Kaag man en Vas, terwijl tot plaatsvervanger werd aangewezen mej. Krul, Schagerbrug. Tot controlecommissie werd aangewezen de afd. Koog-Zaandijk. De aftredende Hoofdbestuursleden wer den opnieuw gecandideerd. Het jaarverslag van het Hoofdbestuur en het Omroeprap- port gaven aanleiding tot langdurige be sprekingen, waarbij verschillende wen- schen naar voren werden gebracht en cri- tiek geoefend. Naast deze critiek werd ech ter warme waardeering. uitgesproken voor de Omroepleiding. Vooral van de plattelandsafdeelingen werd de wensch naar voren gebracht om de nieuwsberichten op een vroeger tijdstip uit te zenden, evenals verschillende populaire programma's. Door den vertegenwoordiger van het Hoofd bestuur, den heer F. Hof. werden de ver schillende opmerkingen op afdoende wij ze besproken, waarbij hij gelegenheid vond op verschillende vragen uitvoerig in te gaan. Het Jaarverslag en het Omroeprapport werden hierna goedgekeurd. Nadat bij de rondvraag enkele onderge schikte zaken naar voren waren gebracht, werd de vergadering met een opwekkend woord door den heer Swierstra gesloten. ALKMAAR. 2 Maart N.V. Eierveiling voor Hollands Noorder kwartier. Aanvoer: 210.000 kipeiereu 5.20 —6.10. kleine 5—5.20 per 100 stuks. ALKMAAR. 4 Maart. 60 ette koeien f 135—315, 7 graskalveren f 5070. 424 Nuchtere kalveren 6—14; 39 vette schapen 20—30; 280 vette varkens 0.56—0.60 Handel goed. NOORDSTHARWOUDE. 4 Maart. BI. eigenheimers f 3.20: uien f 3.50—3.80; drielingen f 1.20—1.90; grove f 2.60—2.80; foode kool f 5.50—7.40; gele kool f 4—410

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 8