Nog honderd vermisten bij de Domala-ramp Dr. Schacht uitgenoodigd? "Saai voor Vitrage Gordijnstoffen uan Willigen U slaagt dan zeker Spion te St Pancras Snelle hulp aan Finland noodzakelijk TIVOLI THEATER Koningstraat 12-18 JANHAGEL Gemeenten dienen het sneeuwruimen te beta/eo Drie maanden gruwelprocessen valt door de mand Marktberichten IJmuidens visscherij in 1939 Vijfentwintigjarig bestaan bestaan vereeniging zeerisico Marktoverzicht De oorlog ter zee Spoorwegramp in Japan en naar Geheel pasklaar maken voor ons bekend LAAG TARIEF SHIRLEY TEMPLE in PENNY BRENGT UITKOMST Een spaarzaam volk M is een - krachtig volk NUTSSPAARBANK Banketbakkerij C. van Hees Stakingen dreigen in Denemarken Het materiaal werd voor den verdachte B te bezwarend De Vereeniging van Reeders van Visschers- vaartuigen te IJmuiden heeft haar verslag over 1939 doen verschijnen, waaruit ook nu de sombere toon klinkt, dien wij ook in het vorig jaarverslag konden vernemen. Op 1 Januari 1939 waren 67 schepen in de vaart, welk aantal steeg tot 72 op half Fe bruari 1939 (in 1938 was het hoogste punt gelegen op 20 Januari, n.1. 82 schepen). Daar na werden geregeld schepen uit de vaart ge nomen, zoodat tenslotte op 28 Juni nog slechts 27 schepen op zee waren (in 1938 was het laagste punt 36 schepen op 8 Juni). Geleidelijk nam dit aantal weder toe tot 54 schepen op 22 Augustus 1939 (in 1938 hoogste punt 73 schepen op 28 September). Op 31 December 1939 waren slechts 21 sche pen in de vaart. Daaruit blijkt, dat ook reeds vóór het uit breken van den oorlog de deelneming aan de uitoefening van de stoomtreilvisscherij weer belangrijk lager was dan in het voorafgaande jaar en dat het uitbreken van den oorlog juist tegen den tijd, waarin van de vloot de beste resultaten mogen worden verwacht, wel zeer bijzonder funest voor het bedrijf is gewordend De export van gezouten haring werd begin September verboden en nadien trad de Ned. Visscherijcentrale op als monopoliehoudster. De nog aanwezige voorraad van 1938 kon, tengevolge van de buitengewone omstandig heden, geruimd worden. De export van haring werd na het uitbreken van den oorlog moei lijker en bleef bijna uitsluitend beperkt tot uitvoer naar België, Duitschland en Noord- Amerika. De zich ontwikkelende versch-haringtreil- Visscherij heeft zich in voorgaande jaren steeds beperkt tot de z.g. zomervisscherjj. Een enkele poging om aan de voorjaarsharingvisscherij deel te nemen, leed weldra schipbreuk op de ongunstige uitkomsten daarvan en aan de najaars-haringvisscherij werd zoo goed als in het geheel niet deelgenomen; de aanvoeren daarvan bepaalden zich tot zulke geringe hoe veelheden, dat die in verhouding tot de zomer- haringvisscherij van geen beteekenis waren. Wat den uitvoer betreft, komt Duitschland 5n aanmerking voor het leeuwendeel van den achteruitgang, voornamelijk wanener men re kening houdt met de omstandigheid, dat de uitvoer naar Duitschland tegenwoordig ook inhoudt den uitvoer naar het protectoraat Bo- hemen en Moravië. In 1938 ging naar Duitsch land en Tsjechoslowakije tezamen een hoeveel heid versche haring van meer dan 10.700.000 kg, terwijl naar hetzelfde gebied in 1939 Slechts werd uitgevoerd 2.838.000 kg met een jvaarde van 409.000. De uitvoer naar België verminderde even eens met meer dan oen milioen kg en be paalde zich thans tot 1.384.000 kg met een waarde van 198.000. De uitvoer naar Polen, die in 1938 nog 885.000 kg bedroeg, daalde tot J27.000 'kg. Begin September werd de geheele vloot der treilervisscherij opgelegd en gedurende het laatste kwartaal kon slechts een gering aantal Schepen en dan nog zeer onregelmatig laan de uitoefening van het bedrijf deelnemen. De uitvoer van versche zeevisch werd nog tneer dan tevoren beperkt en de invoer daar van gelijktijdig belangrijk verhoogd, zooals uit de volgende cijfers zal blijken. De uitvoer toor.Ve naar het gewicht een Baling van 29 en naar de waarde van 25'j. percent tegenover 1938, hetgeen een inzinking beteekent grooter dan In de eerste crisisjaren is voorgekomen. Het verslag besluit met de opmerking, dat het niet overbodig mag worden geacht, dat nog eens weer wordt gewezen op de zware lasten, die de sociale wetgeving aan het vis- Scherijbedrijf oplegt, belangrijk zwaarder dan San de meeste andere bedrijven. Uitbreiding van de sociale bemoeiingen moet dan ook on der deze omstandigheden noodzakelijkerwijs achterwege blijven en de invoering van nieuwe Wetten, die weder groote offers van het be drijfsleven gaan vorderen, wordt met zekeren Schrik tegemoet gezien. Amsterdam, 4 Maart. Morgen is het 25 Jaar geleden, dat de Vereeniging Zeerisico fcverd opgericht. De vereeniging stelde zich aanvankelijk tot taak, de uitvoering van de Oorlogs-zeeonge- yallenwet 1915, later van de Zee-ongevallen- Wet 1919. In verband met de voor het zeevaart- en het zeevisschersbedrijf zeer ernstige tijdsom standigheden blijft de viering van het zilve ren jubileum beperkt tot een huldigingsver gadering in de Industrieele Club alhier om palf drie. tiieuwJ De Texelsche markt bood Maandag, na langen tijd van moeiüjk begaanbare wegen Weer haar gewonen aanblik. Het marktbezoek Was groot en er werd levendig handel ge- Breven. De vee-aanvoer was nog wel niet erg groot, doch er was van alles wat. De wolvee-aanvoer bestond in een 9-tal Schapen, niet van eerste kwaliteit, de prijzen epen van 12.tot 15.en 12 rammen, ï>rijzen van 20.— tot 43.—. Koeien werden slechts twee aangevoerd, ï>rijs 1.80.tot 220.In kalverenaanvoer bestond veel variatie. Nuchtere kalveren brachten gemiddeld 9.50 per stuk op, de grijzen van de vette kalveren liepen van I 40.— tot 80.—. Een paard werd getaxeerd op 425. De vette varkens geld enop de Boerderij rl m. 29 cent p. pnd. De biggen waren duur P de markt, prijzen van 15.tot 25. Aan de eierenveiling leverden de prijzen Weinig verschil op bij vorige week (zie notee- ►ing). Veemarkt Maandag 4 Maart 1940. Aangevoerd: 1 paard 4.25; 2 koeien 180 ^-220; 5 vette varkens 4080; 14 vette varkens 7—12; 9 schapen 12—15; 12 ram men 20—43; 25 biggen 15—25. F Eierenveiling Maandag 4 Maart 1940. L Aangevoerd: 42000 eieren. 58 62 kg 5.10 f25; 62/64 kg 5.20—5.30; 66/70 5.40^-5.70; 00.56 kg 4.60—5.05. Alles per 100 stuks. Londen gelooft, dat Duitsche duik boot tot zinken is gebracht. Omtrent het vergaan van het Brit- sche passagiersschip „Domala"', waarvan wij gisteren melding heb ben gemaakt, verneemt Reuter te Londen, dat van de 295 opvaren den er thans nog 100 worden ver mist, waaronder 46 Europeesche officieren. Ook de beide stewardessen, de eenige vrouwen aan boord, hebben den dood ge vonden. De eerste officier heeft tegenover een verslaggever van Press Association ver klaard; „Het is niet waar, dat de Duit- schers de opvarenden, toen zij zich in de booten van het schip verwijderden, met machinegeweren hebben beschoten." Duitsche duikboot tot zinken gebracht? Officieel wordt te Londen medegedeeld dat een Duitsche duikboot, naar men meent tot zinken is gebracht. De duikboot, werd, volgens de officieele mededeeling, op de reede voor Schillig, aangevallen door een vliegtuig van de R.A.F. Het toestel liet vier bommen vallen, waarvan er één de duik boot trof tusschen den comnnandotoren en den achtersteven. Na den aanval werd ge zien, dat de duikboot gehuld was in een grauwzwarte rookwolk en dat alleen het deel van den commandotorcn nog boven water uitstak. Ned. stoomschip brengt Finsche bemanning in veiligheid. Havas meldt, dat 36 opvarenden van het Finsche s.s. „Wilja", dat getorpedeerd was op drie uur afstand van de Engeische kust, in New York zijn aangekomen aan boord van het Ned. s.s. „Maasdam", dat de schip breukelingen had opgepikt. Engelschen hadden goede week. De Britsche admiraliteit lieeft een commu niqué uitgegeven, waarin verklaard wordt, dat de week, die op 3 Maart is geëindigd een bijzondere week is geweest voor de Britsche vloot en haar optreden ten aanzien der koop vaardij. De eenige Engeische schepen, die tot zinken gebracht werden in die week wa ren de Albano, groot 1176 ton, en de Cato, groot 710 ton, zoodat het totale' Engeische verlies slechts 18S6 ton bedroeg. Aan den anderen kant brachten vier Duitsche sche pen zich zelf tot zinken in diezelfde wee^ om te ontkomen aan buitgemaakt worden. Het waren de Wolfburg, 6201 ton, de Heidel- berg, 6330 ton, de Troja 2390 ton en de Aaru- cas, 3369 ton, in totaal 48490 ton. Engelsch blad wijst op de groo te belangrijkheid van den Fin- schen oorlog. In een treffend artikel over den Finsch Russischen oorlog schrijft het Engeische blad de „Times": „Het wordt met den dag duidelijker, dat deze oorlog geen bijzaak is. Finland 'verdedigt meer dan de zaak der vrijheid en meer dan zijn eigen bodem. On ze eigen zaak wordt gesteund door het Fin sche verzet tegen het kwaad der lyrannie. Dat verzet heeft Rusland reeds verzwakt en groote hoeveelheden petroleum gekost, die anders wellicht in Duitschland gekomen en tegen ons gebruikt zouden zijn. Alleen daar om al kan Finland aanspraak maken op onze dankbaarheid en op belooning. Er mag echter geen tijd verloren gaan. Als wij op de geschiedenis van vroegere oorlogen terugzien, worden wij voortdurend getroffen door gelegenheden, die verzuimd werden door verkeerde zuinigheid of door verkeerde beoordeeling van een secundair risico. De veldtocht op Galiipoli in den vo- rigen oorlog is daarvan een duidelijk voor beeld. Laten wij ons niet opnieuw voorbe reiden op de droevige taak van het bespre ken van gemiste kansen, waarbij misschien wederom zou blijken, dat de middelen en de wil, om in te grijpen, bestonden, maar dat slechts een misverstand ons van han delen terughield. Ons belang is duidelijk: Dit is een moreele zoowel als een stoffelijke aangelegenheid. De geheele overtuiging van dit land eischt, dat men den val van Fin land niet zal toestaan." De Berlijnsche correspondent van de „Na tional Zeitung" meent te weten, dat Sumner Welles bij zijn besprekingen te Berlijn Dr. Schacht, den vroegeren gouverneur van de Rijksbank, heeft uitgenoodigd naar de Ver- eenigde Staten te komen, ten einde de moge lijkheid van een ontwikkeling van de eco nomische betrekkingen tusschen beide lan den te bestudeeren. Men vreest: 120 dooden. Bij de Japansche grens tusschen de pro vinciën Jamagata en Niigata heeft zich in den vroegen ochtend een spoorwegongeluk voorgedaan, dat, naar men vreest, 120 men- schen het leven gekost heeft. Een uit zes wagons bestaande trein van den dienst Jonezawasakamati is even na 't verlaten van een tunnel in het water ge reden doordat de brug, die ter plaatse is ge bouwd, door een lawine vernield was. De locomotief en vijf wagons vielen 25 meter omaag, vier der rijtuigen geraakten in brand Een hulptrein met medicamenten en am bulancepersoneel was spoedig op de plaats van de ramp aangekomen, doch het red dingswerk wordt belemmerd door de hoog liggende sneeuw. Tot dusverre zijn twee lijken gevonden. Men heeft 21 menschen bevrijd, doch 8 hun ner waren zwaargewond. Gemeld wordt, dat het geheele treinpersoneel is omgekomen, ■Bi HEDEN en WOENSDAG dus slechts 2 dagen I. een zeer goed programma met I 2 HOOFDNUMMERS Cassidy's meesterstuk II. Sterke sensatie le passagier die verdween Zaal 30 Een interessante film, Balcon 50 Donderdag in TIVOLI en WITTE MILITAIRE VOORSTELLING Aanvang 7.30 Woensdagmiddag in TIVOLI Kindervoorstelling, Zaal 10 cent Balcon 25 cent Een heeriyk brooa koekje 25 ct. per half pond. Keizerstraat 41 Tel. 790. Kanaalweg 192. Tel. 620. SuüeAtieó100 jiOl. iMAfow-pAumaAxie.! Minister acht het onjuist loonen voor rekening van het Werk- loosheidssubsidiefonds te bren gen. In een nota, mede onderteekend door de ministers van Financiën en van Binnen- landsche Zaken, naar aanleiding van het verslag in de Tweede- Kamer óver de 13e- grooting van het Werkloosheidssubsidie- fonds' voor 1940 schrijft de minister van Sociale Zaken o.m.: Gelijk reeds in de vergadering van de Eerste Kamer op 8 Febr. j.1. uiteengezet, gaat het hier niet over de vraag, of de werkloozen zouden sneeuwruimen doch over de vraag, wie de loonen zal betalen. Deze loonen dienen, naar het hem voor komt, te blijven ten laste van die open bare lichamen tot wier taak het. sneeuw ruimen behoort, dus in de eerste plaats ten laste van de gemeenten. Door de loonen geheel of gedeeltelijk voor rekening van liet werkloosheidssubsidiefonds te brengen, zouden de middelen van dit fonds worden bestemd voor andere doeleinden dan voor welke het fonds in het leven is geroepen. Hij sluit zich dan ook aan bij de meening van die leden, die verklaarden, dat de sneeuwopruiming ongetwijfeld tot de nor male taak der gemeenten behoort, en die het niet juist zouden achten, dat, door het aannemen van gesteunde werkjoozen voor het verrichten van bepaalde diensten, ge meenten en andere openbare lichamen werk krachten zouden kunnen verkrijgen, wier loon in feite voor een groot deel ten laste an het rijk zou komen. Voor zoover door de toeneming van het wegverkeer ook an dere dan gemeentelijke belangen bij het sneeuwvrij maken van bepaalde wegen zijn betrokken, behoort het sneeuwruimen tot de taak van die openbare lichamen, die met de zorg voor de algemeene verkeersbelangen zijn belast. Dienovereenkomstig heeft o.a. de dienst van den rijkswaterstaat getracht de belemmering van het verkeer, voor zoo veel mogelijk, te voorkomen. zich tot nu toe verborgen hadden weten te houden, zoodat men er thans op rekent tot in den zomer deze processen te moeten voe ren. Na een proces van drie dagen heeft de bui tengewone rechtbank gisteren een Poolsche vrouw ter dood veroordeeld die den dood van twee Duitschers op haar geweten had. Zij had deze Duitschers als „spionnen" aangeklaagd bij de Poolsche militairen. 25.000 arbeiders contra werk gevers. Daar de onderhandelingen tusschen de werkgevers en werknemers in de siachtin- dustrie mislukt zijn, zullen 5000 man op 1 April in staking gaan, tenzij de voorwaar den van den staatsbemiddelaar zullen wor den aanvaard. De bemiddelende besprekingen, die Don derdag beginnen, hebben ook betrekking op 20.000 arbeiders op het gebied van den boschbouw. den landbouw en de zuivelin dustrie, die allen gedreigd hebben, op 1 April het werk te zullen neerleggen. De revanche der „weerlooze Volks- duitschers". De buitengewone rechtbank te Posen, naar het D. N. B. meldt, is sedert meer dan drie maanden bezig met het behandelen van de processen inzake de gruwelen, door Polen in de eerste dagen van den oorlog tegen de weerlooze Volksduitschers gepleegd. Men meende eerst omstreeks Paschen ge reed te zijn, doch den laatsten tijd heeft uten talrijke verdachte Polen gearresteerd, die VERDACHT SCHRIJVEN UIT ZUID- AMERIKA IN BESLAG GENOMEN. Naar wij vernemen heeft een der verdachten uit St. Pancras, de tim merman P. B. Gzn. een bekentenis afgelegd, nadat gisteren door de re cherche in zijn woning nog zooveel bezwarend materiaal was gevonden, dat ontkennen niet meer kon baten. Wat de andere verdachte KI. betreft, tegen hem meent de justitie thans eveneens nieuw materiaal in handen te hebben gekregen. Een bezwarende brief? Dezer dagen is bij een inwoner van Sint Pancras een brief in beslag genomen, welke door hem was ontvangen van een broer van den gearresteerden J. Kl„ Willem KI. ge naamd, die in Buenos Aires (Zuid-Ameri- kaj de firma Gebr. KI. vertegenwoordigt en waarvan zooals men weet, J. KI., mede firmant is. Het was op het oog een zéér onschul dige brief, welke de heer S. D. van zijn vroegeren buurman, Willem KI. ontving. Maar tusschen mede- deelingen over koeien, welke in Buenois Aires maar zestig gulden kosten en melk die iV2 cent opbracht, stond een regeltje, dat thans de po litie te denken geeft. Willem KI. schreef letterlijk: „Er gaan hier ook heel wat schepen naar de diepte, buurman. Van ons een met gladiolen- bollen, maar verzekering dekt de schade". Niets bijzonders maar: de brief is op 12 December 1939 uit Buenos Aires verzon den, de gladiolenbollen moeten dus ge durende de maand Nov. zijn verscheept En zooals men ons in exporteurskringen verzekert en zooals de veilingstaten ook uit wijzen: In November brachten de gladiolen- bollen aan de groote veiling te Broek op Langendijk ongeveer niets op. De conclusie welke de politie trekt, ligt voor de hand. De gearresteerde KI. schijnt in de maand November aan de veilingen weinig te hebben gekocht, maar, zooals wij vernemen, de bol len uit de hand van boeren uit de omgeving, vooral uit Koedijk, waar zeer veel gladiolen worden geteeld, te hebben betrokken. De inhoud van den brief bleef niet geheim... De recherche is door een toeval achter den inhoud van den brief gekomen. Een der zoons van D„ den man die hem ontving, was bij een familie te St. Pancras op visite, gisteren een week geleden, dus eenige dagen na de arrestatie. Er is natuurlijk thans slechts één zaak die de dorpelingen bezig houdt: de spionnage. Men had toen uit on ze courant reeds vernomen, dat de vermoe dens gingen in de richting van scheepsspion- nage, en de jongeman vertelde argeloos van den brief, waarin thans een. naar men aan neemt, zoo gewichtige mededeeling stond. Het verhaal werd verder verteld aan een buurvrouw, deze kreeg weer bezoek van een buurman, het gerucht ging de straat op en den volgenden dag reeds kwamen opspo ringsambtenaren bij den heer D„ die, natuur lijk aan het geval zelf part noch deel heb bende. zonder meer den brief afgaf. Men acht het in bevoegde kringen thans uitgesloten, dat J. KI., nu de verdachte B. heeft bekend, in zijn ontkenning zal kun nen volharden. 1VIER1NGEX DEN OEVER. FEESTAVOND VOOR O. EN O. In zaal „Wiron" van den heer Lont heb ben we gisteravond een kosteiijken feest avond meegemaakt. Uitgaande van O. en O. werd voor de militairen van het Detache ment Den Oever, waarbij tevens burgers toegang hadden, een tooneelstuk opgevoerd door het gezelschap van Hoven getiteJd „Een wild Huwelijk". Om de inhoud van dit stuk met haar komische verwikkelin gen weer te geven, zou ons te ver voeren. Allen hebben genoten van een avond waar fijn tooneelspel werd gegeven. Er is ge lachen en nog eens gelachen. Aan het slot van den avond sprak luitenant Wie- linga een hartelijk dankwoord namens O- en O. waarbij de dames actrices bloemen werden aangeboden. Een avond die buiten gewoon ingeslagen is en naar meer smaakt Het viel ons verder op, dat de heer Lont, eigenaar van de zaal „Wiron", zijn toch al zoo in de puntjes verzorgde tooneelverlich- ting heeft aangevuld met een uitstekend voetlicht. AMSTERDAM. 4 Maart. Veemarkt. 385 Vette koeien 6674 ct. per Kg. slachtgewicht; 75 melk- en kalf- koeien f 180260 per stuk, 35 vette kalve ren 2e kw. 74S0 ct., 3e kw. 6472 ct per Kg. levend gewicht; 196 nuchtere kalveren f 58 per stuk. 69 schapen f 15—35 per stuk, 355 varkens: vleeschvarkens, wegen de van 90—110 Kg. 69—71 ct., zware var kens 69—71 ct., vette varkens 6971 ct., enkele 72 ct., per Kg. slachtgewicht Aan gevoerd 3 wagons geslachte runderen uit Denemarken. PURMEREND, 5 Maart. Koeien, totaal 500 stuks: 275 vette koeien 66S8 ct. per Kg., 275 vette koeien f 130 170, melkkoeien f 160240, stieren 5660 ct. per Kg., 10 paarden f 110215. 1500 nuchtere kalveren v. d. slacht f 518. 35 vete kalveren 78 ct 95 ct.; gras kalveren 45165; 40 magere kalveren 20—30; 260 big gen 1218; 850 schapen 1635; 12 bokken 3 14; 150 vette varkens 58 ct.62 ct NOORDSCHARWOUDE. 5 Maart. BI. aardappelen 3.30. uien 3.503.70, drie lingen 1.40—1.80, grove 2.803.50. Peen 2.302.50; roode kool 5.807.30; ge le kool 4—4.20. BROEK OP LANGENDIJK, 5 Maart. Uien f 3.503.90, drielingen 1.101.39', grove 2.703.10, gele nep 2.40. Peen 150240; kroten 320—380; roode kool 570- 730; gele kool 4—410. BROEK OP LANGENDIJK. 4 Maart. Aanvoer:: 29700 Kg. uien 3.40—3.70, drie lingen 11.50, grove 2.803kl0, gele nep 2.40. 700 kg. peen 170260; 8900 kg. roode kool 550660; 15S00 kg. gele kool 9; 36100 kg. d. witte kool 350—4.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 3