Bij de „O 11" TR1UMPH op het „Kuitje" NEEM GEEN RISICO EISCH 100% WAARDE- DE BESTE 1? SIGARET HET KARAKTER VAN NIEUWEDIEP prebthbeurtün 'N TRIUMPH VAN SMAAK! UlaaA gxian tme Heen Zaterdag 9 Maart 1940 Tweede Blad Chaos in de boegbuis- kamer Pc drie Amsterdamsche bokken reeds vertrokken Wat geeft Christus ons Sympathieke geste Os en O» voor de burgers Marquerite Pauquet voor de AVRO-Microfoon Accountantskantoor H. R. KOUSBROEK. Nieuwe bedden-speciaalzaak in de Koningstraat Temperatuur en Barometerstand £tadinieuuM Heel den Donderdagmiddag, den Don derdagavond en den Vrijdag is men bezig geweest op de O. 11, die roerloos vastzit op de schorren van „het Kuitje", achter de haven van Nieuwediep. Het is één on afgebroken komen en gaan van barcassen en motorvletten, die werkvolk, zoowel militair als burger, aanbrengen, want er wordt in verschillende ploegen doorge werkt. Vrijdagmiddag waren wij in de gele heid gesteld een kijkje bij de werkzaam heden te nemen. Dat was om omstreeks half twee, zoodat het water zijn laagsten stand bereikt had. Eerst tóen kreeg men een duidelijk beeld van de enorme ver woesting, die de boeg van de sleepboot „Amsterdam" heeft veroorzaakt. Eerst toen bleek, welke afmetingen het gat in het voorste gedeelte van de onderzeeboot had. Met autogene snijbranders was men be zig het gat „by te werken". Dit is noodlg om zoo snel mogelijk de bekisting te kun nen doen plaatsvinden. Naar wfl verne men zal men het gat dichten met houten betimmering en door het storten van be ton. Het valt niet te berekenen, hoeveel dagen men voor dit karwei noodig zal hebben, doch vermoedt wordt dat men in het midden van de volgende week zoover gevordèrd zal zijn, dat de O. 11 zijn plaats op het Kuitje kan verlaten en naar de Marinewerf gesleept worden. Aldaar wordt de duikboot in het dok gezet en in reparatie genomen. Zware ravage. Staande voor het gat, gaat men eerst be- feeffen hoe buitengewoon goed de catastrophe van Woensdag feitelijk nog afgeloopen is Want even meer in het middenschip getrof fen, waren de gevolgen zeker van veel tra gischer aard geweest. De vernieling op de plaats waar de „Am sterdam" de O. 11 ramde, is volkomen. Een chaos van stangen, aan flarden gereten ijzer, versplinterde spanten ziet men: en van bin nen, in het schemer-duister een zoo mogelijk nog grooter ravage. Het water stroomt er vrij in en uit. Van binnen ziet men de torpedo's liggen, één ervan vlak voor het gat. Deze is beschadigd. Burgerpersoneel is in het gat aan het werk: met autogene snijbranders is men bezig met het wegsnijden van platen. Op het dek van de O. 11 is men eveneens be zig: uit het luik op het voorschip komen respectievelijk alle voorwerpen naar bo ven, die men kan bemachtigen. Ook het kanon heeft men reeds verwij derd. Wij vernemen nog bijzonderheden over het bergen van de lijken der 3 slacht offers. Hoe schipper Riksman, met nog enkele anderen, afdaalden, voorzien van Dragervesten. Het moet een zware tocht voor deze menschen geweest zijn zoo hun collega's naar boven te moeten brengen. Thans is het voor-batterij-compartiment leeggepompt en zoodra de bekisting van het gat gereed is, wordt ook de boegbuis- kamer watervrij gemaakt. De bokken naar Amsterdam terug gekeerd. Hoog zit de O. 11 met laag water daar op het Kuitje. Met wasschend water vermoedt men, dat het slechts weinig moeite zal kos ten het schip weg te sleepen. De drie groote bokken uit Amsterdam zijn Vrijdag in de vroegte reeds weer naar Amsterdam vertrok ken, aangezien men van hen wel geen ge bruik meer zal behoeven te maken. De leiding van de werkzaamheden berust bij den commandant van den Onderzeedienst, den luitenant ter zee 1ste klasse Callenfels. Deze bevindt zich vrijwel den geheelen dag op en bij het schip. Zoo vergaat de middag: zware moker hamers rammeien op de huidplaten van de O. 11, de vonken van de autogene snijbranders spatten sissend en knappend in het rond, de ankers worden uit de duikboot geheschen door een der lieren op de lichterkortom, het is één voort durende activiteit, die men daar op een kleine kilometer uit den kant ontplooit. En ongetwijfeld nog verscheidene dagen zal blijven ontplooien! De sergeant-telegrafist Steenvoort, de man aan wiens moedig optreden waarschijnlijk tal van „O ll"-opvarenden hun leven hebben te danken, doch die zelf gmkwam. Onder dit motto werd gisteravond in het ge bouw der Christelijke Jongemannenvereeni- ging in de Spoorstraat door den hier niet onbekenden evangelist, de heer 1 Kuyper, van Utrecht, een jeugdweekend geopend. Ook van daag en morgen zullen deze jeugdsamenkom- sten nog gehouden worden, terwijl die op Maandag en Dinsdag a.s. gevolgd zullen worden door een conferentie voor oud en jong over bovenstaand onderwerp. Het geheel staat onder leiding van de algemeen bekende open luchtprediker Kits van Zijst, terwijl ook de heer Klein-Haneveld uit Musselkanaal zijn medewerking verleende. Deze samenkomsten worden georganiseerd door de z.g. J.N.V.C.- beweging en de Openlucht-evangelisatie voor Nederland, waarvan de heer Kits de leider is. Voor vele onzer ingezetenen zullen deze bijeen komsten wederom een bijzondere gelegenheid zijn voor geestelijke opbouw. De toegang der samenkomsten is geheel vrij. Voor verdere bij zonderheden raadplege men de advertentie in ons blad. H. M. DE KONINGIN BETUIGT! ROUWBEKLAG MET RAMP pT; VAN DE „O 11". Schout-brj-Nacht baron, de Vos van Steen- wijk, adjudant in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin, heeft ten huize van de in Den Helder wonende nabestaanden van de slachtoffers van de ramp, overkomen aan de onderzeeboot O 11, namens H. M. een bezoek van rouwbeklag afgelegd. De moeder van het slachtoffer Postma, die te Leeuwarderadeel woont, ontving namens H. M. een brief van rouwbeklag. J Gisteren heeft de directie van de Nederiandsche Scheepsbouw Maat schappij in Amsterdam by de uitbetaling der loonen de goede gedachte gehad, de aandacht op het Marine Rampen Fonds te vestigen. Aan diverse loketten, waar de arbeiders hun weekloon in ontvangst nemen, stonden, dank zij de mede werking der Marine-autoriteiten, mari niers met collectebussen voor dit Fonds. De Directie der N.S.M. zal de op brengst dezer inzameling inzenden naar het Fondsbestuur in Den Helder, maar.... dan verdubbeld! Zy doet er namelijk zelf 100 by. Een prachtig voorbeeld, dat tot navolging stemt. Er zjjn zoo in den loop van de laatste maanden al heel wat avonden georgani seerd voor onze militairen. O. en O. is een bekende klank geworden, die bij onze jon gens inslaat. Maar de burgerij zelf weet eigenlyk weinig van die O. en O. avonden af en nu de gelegenheid geboden wordt er volgende week Donderdag mee kennis te maken, twijfelen we er niet aan of hon derden zullen naar Casino gaan om van het kunnen van onze militairen te ge nieten. De bedoeling van den O. en O. avond, die volgende week Donderdag in Casino gehouden wordt, is de versteviging van de kas voor O. en O. Want ontspanning kost nu eenmaal geld. Wie dus Donderdag naar Casino tygt, steunt daarmee de O. en O. -kas. Het wordt een avond van muziek, tooneel en dans. De populaire sergeant Jack en his soldiers zal zich doen hooren. Tsi Pinang zal de aanwezigen versteld doen staan met zijn wonderbaarlijke toeren. Two night batchers treden op. Een conferencier zorgt er voor, dat het programma als gesmeerd verloopt, kortom, het wordt een non-stop-avond, die de bezoekers eenige uren van ontspanning be zorgt. De toegangsprijs ls vastgesteld op 48 en 75 cent. De kaarten voor dezen avond zijn aan ons buraeu verkrijgbaar en Woensdag en Donderdag van 3 tot 5 uur aan Casino. Men zie ook de advertentie in dit nummer. RIJTIJDENWET. Een chauffeur, die de Rijtijdenwet overtrad, werd gisteren op de bon gezet. Iedere dag een..4 APOTHEKEN, Van hedenavond 9 uur tot Maandagmorgen is alleen geopend de apotheek van W. H. Kingma, Kanaalweg. Van Maandag 11 Maart tot 18 Maart wordt avond- en Zondagdienst waargenomen door D. W. de Bas, Binnenhaven. Dit is O. Postma, uit Huizum bij Leeuwarden, de koksmaat, een der drie slachtoffers van de „O ll"-ramp. Donderdag a.s. van 1.001.45 uur Onze plaatselijke chansonnière, Marquerite Pauquet, zal, naar wij vernemen a.s. Donder dag, 14 Maart voor den AVRO-microfoon weder optreden in een concert, te geven door „De Vagebonden". Het programma luidt als volgt: „Le fanion de la légion", „Heut' Abend lad' ich mir die Liebe ein", „Veronica", „Mi Ricordo". „L'amour est passé prés de moi", en „My Prayer". Een aantrekkelijke selectie liederen, waar naar ongetwijfeld menig stadgenoot Donder dag zal luisteren. Lid v. h. Nederl. Instituut van Accountants. Leeraar M O. Boekhouden. WESTSTRAAT 106. TELEFOON 851. Hedenmiddag om 3 uur wordt in de Ko ningstraat een nieuwe speciaal'-zaak voor bedden geopend. Het betreft hier het bedrijf van de fa. Bontes, Koningstraat 59 (naast Kapé), een filiaalzaak van het gelijknamig bedrijf uit Amsterdam. Men vindt hier een uitgebreide collectie opklapbedden, ledikanten, gewone bedden en dekens. STAATSLOTERIJ. Onder verwijzing naar de advertentie in dit nummer vestigen wij er de aandacht op, dat de le kl. der Staatsloterij 18 Maart a.s. we der begint. Behalve op de gewone uren kun nen militairen deze loten ook gedurende de avonduren verkrijgen aan het adres Loods- gracht 65. Over de Keizersbrug en enkele „aanstoot elijkheden'' van andere bruggen Als wij deze brug zien liggen als verbinding tusschen de boomrijke oevers van het Hel- dersche Kanaal dan denken wij er niet zoo licht aan, dat dit de laatst gemaakte verbin ding is van het zestal, dat bovengenoemd kanaal overspant. (Hierbij het vernieuwen van de Postbrug en Willemsbrug buiten beschou wing latend). ROUWBEKLAG VAN DEN OPPERBEVELHEBBER. De opperbevelhebber van land- en zeemacht heeft een persoonlijken brief van deelneming gericht aan de nabestaanden van de ramp van de O 11. Vóór 1891 onderhield op deze plaats een pontveer de verbinding. En dit was in 't eerst wel voldoende, want b.v. in het jaar 1875 be stond de Keizerstraat nog niet. Menschen, die van de Binnenhaven of Zuidstraat naar het 'station wilden gaan, moesten over de West straat via Werfbrug en Spoorstraat hun route nemen. Toen in 1875 de heeren Vos en Duinker grond verkochten tusschen de Westgracht en de Spoorstraat, kwam er door den aanleg van de Breewaterstraat reeds een iets kortere verbinding tot stand, die met gebruikmaking van de pont genomen kon worden. Later werd ook de thans zoo drukke Kei zerstraat aangelegd, doch deze straat was vanaf de Westgracht niet bereikbaar, daar de huizenrij dezer gracht hier ter plaatse niet onderbroken was. Het verkeer bleef dus nog door de Breewaterstraat gaan en door de Vos- straat om de Keizerstraat te bereiken. Door den afbraak van twee huizen aan de West gracht is de Keizerstraat eindelijk direct be reikbaar gemaakt. Meermalen is in den Helderschen raad van een 65 jaar geleden het voorstel gedaan om de betaling voor de passage per pont te laten vervallen, doch dit werd dan afgestemd door de meerderheid der raadsleden met een beroep op den slechten toestand der gemeentefinan- ciën. Maar er zal ook nog wel eens iets anders achter gezeten hebben, b.v. de belangen van Weststraatbewoners. die gaarne het verkeer behielden via de Weststraat, Werfbrug en Spoorstraat. Eindelijk In 1891 is de smalle Keizersbrug gelegd. Door de lichte constructie stoort deze verbinding het doorzicht al heel weinig en is deze in dit opzicht dus te prijzen. Doch, met I het tegenwoordige drukke motorverkeer is de breedte nauwelijks voldoende te achten, hoe wel de oprit voor enkele jaren zoo veel moge lijk is verbreed. Heel wat schoolkinderen en moeders worden dagelijks bij het voorbijgaan van auto's tegen de leuning geperst. En men moet zich verwonderen, dat er hier eigenlijk maar zelden een ongeluk gebeurt. „Aanstooteiykheden" van andere bruggen. Meer ongemak geven de „aanstootelijk- heden" van andere bruggen. Dit zjjn dan de haken en houders van de afsluitboomen, waar reeds menig argeloos wandelaar flink de hand tegen gestooten heeft. Och, als je dat eens gebeurd is, dan pas je natuurlijk een volgend keer wel op, maar hoevelen zullen nog leer geld moeten betalen? Ook van vreemdelingen, die onze stad be zoeken wordt deze tol geheven. Zou er geen mogelijkheid zijn dat deze obstakels wat inge trokken worden? Een andere handicap is het groote steun- uitsteeksel, dat zich bevindt aan beide zijden van de poort van de Mosterdbrug. Het aantal schoolkinderen, dat daar over gestruikeld is, is legio. Meestal loopt de valpartij af met een gat in de kous en een pijnlijke knie, maar 't geval is niet denkbeeldig, dat een struikelend kind hier onder een voertuig valt. Vroeger was het brugdek smaller en vielen deze hinderinssen daarbuiten. Het zou niet kwaad geweest zijn, zoo ze niet geheel gemist kunnen worden voor steun, wanneer deze dingen minder gevaarlijk bevestigd zouden zijn geworden. Deze hebbelijkheden zijn nu eens een paar minder prettige trekjes van Nieuwediep, doch ze zijn gelukkig voor verbetering vatbaar. sg? Ned. Herv. Gem. (Nieuwe Kerk, Weststraat). Geen dienst. Westerkerk (Helden der Zeeplein) 's Morgens 10.30 uur, Ds. H. A. Enklaar. Geref. Kerk (Julianapark) 's Morgens 10 uur, Ds. Tollenaar. Heilig Avondmaal. 's Avonds 5.45 u.: Ds. Tollenaar. Voortzetting H. A. Dankzegging. Woensdag 's Avonds 8.15 uur: Ds. Veenhuizen. Biduur voor het Gewas en Arbeid. Geref. Kerk (Rehoboth-Kerk) 's morgens 9 uur, Cand. Doekes. V.m. 10.45 uur: Cand. Doekes. n.m. 5.45 uur: Cand. Y. Feenstra. Oud Geref. Kerk (Hoogstraat) 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.30 uur: Leesdienst. Chr. Geref. Kerk (Steengracht) v.m. 10 uur en n.m. 5 uur de heer J. Rebel. Herst. Ev. Luth. Gem. (Weezenstraat). 's Morgens 10.30 uur Ds. W, J. F. Meiners. Maandag a.s. 8.15 u. Ds. W. J. F. Mei ners, Bijbellezing. Doopsgezinde Gemeente (Kerkgracht). 's Morgens 10 uur Ds. P. J. Smidts. Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 76) 's Morgens 10 uur: H. Dienst. 's Avonds 7 uur: Lijdensmeditatie. Evangelisatie (Palmstraat) 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.30 uur Ds. J. H. Jansen. Evangelisatiegebouw (Vijzelstraat) 's Morgens 10 uur: J. Kits, J. Klein Haneveld. Zondagmiddag 4 uur, Straatprediking Molenplein. 's Avonds 8 u. Evangelisatie-samenkomst. Leger des Heils 7.30 u.: v.m. Bidstond. 10 uur v.m. Heiligingsdienst. 3.30 u. n.m.: Openluchtsamenkomst Julia napark. 8 uur n.m. Verlossingssamenkomst. Kerk van Jezus Christus, Janzendwsu 8. 's Morgens 10 uur en 's avbnds 5 uur. Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente Geen dienst. JULIANADORP Ned. Herv. Gemeente 's Avonds 7.30 u., Ds. M. van Wichen. Zendingsgebouw „De Ster der Hope1' 's Morgens 10 uur, den heer H. v. Doorn van Alkmaar. 's Avonds 7 uur, de heer I. Kuiper van Hilversum. ZONDER LICHT. Een wielrijder, die fietste zonder licht op z'n vehikel, werd verbaliseerd. VAN WIE ZIJN DIE FIETSEN Gisteren vond men onbeheerd voor het per ceel Koningstraat no. 2 een transportrijwiel en een damesrijwiel. Wie zijn de eigenaars Aquarium Zool Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.20— 17 u. Zaterdags van 912 uur. Natuurhistorisch Museum, le Vroontsraat lederen Woensdag van 35 uur. lederen Zaterdag van 710 uur. Bovendien den eersten Zondag van elke maand van 35 uur en den eersten Woens dag van 810 uur. BIOSCOPEN: Rialto, Spoorstraat, acht uur: „Juarez". Tivoli-Theater, Spoorstraat, acht uur: „De Kop van Jut". Witte Bioscoop, Koningstraat, acht uur: „Het Masker van de Spin" (II). Zondag 10 Maart. Casino 3.306.00 uur en 8.00 uur: Jack de Vries' Internationals. Zaterdag 9 Maart. C.J.M.V.-gebouw. 3.30 en 8 u. Jeugdweekeind. Zondag 10 Maart. C.J.M.V.-gebouw. 8.30 v.m. en 3.30 n.m. Jeugd weekeind. Chr. Milit. Tehuis. 8 u. n.m. Jeugdweekeind. Maandag 11 Maart. C.J.M.V.-gebouw. 3.30 u. Conferentie. Chr. Milit. Tehuis. 8 u. Conferentie. Dinsdag 12 Maart. C.J.M.V.-gebouw 8.30 u. Conferentie. Chr. Milit. Tehuis 8 u. Conferentie. Barometerstand Den Helder: 763,7 Maximum temp. lucht: 3,6 Laagste temp.2,2 Wind: richting W.Z.W.; kracht: 4. Licht op: 6.28 By het laatstgehouden examen slaagde te 's-Gravenhage voor radiotelegrafist 2e kl. de heer J. A. Stevens. Bg het op 26, 27 en 28 Februari j.I. ge houden examen slaagden voor het diploma aan den Gemeentelijken Cursus in het machine- schrijven alhier de dames: E. de. Beurs, F. J. Muller en A. F. Wendel en de heeren L. Bak ker, D. Frankfort, J. L. Geerling, D. Holle- stelle, B. Krook, J. Moorman, E. J. Rinsma, C. F. Steilberg, J. Valkenier, E. J. van der Veen en J. M. van Zoelen.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 5