RUSLAND vermindert zijn eischen Geen zwenking in de Italiaansche politiek verwacht De „Amor" op magnetische mijn? Brandweer kwam een uur na het alarm Pruk van Parijs en Londen VOOR DEN HELDER Geen verdere aanspraak op Viborg en Petsamo Het schip zonk in zeven minuten Wang wordt plechtig geinstalleerd Finnen halsstarrig Von Ribbcntrop een uur lang bij den Paus Met de koffie op de koffie CHINA EERBERICHT Lichtkogels boven Amsterdam Dit nummer bevat 8 pagina's DE BILT SEINT t De Sowjetregeering zou volgens te Parijs pntvangen betrouwbare inlichtingen gisteren bij de voortzetting der onderhandelingen, de aan Finland aangeboden vredesvoorwaarden aanzienlijk hebben gewijzigd. Verklaard wordt, dat Moskou zijn eischen inzake de overgave van Wiborg en Petsamo zou hebben laten varen en er ook in zou heb ben toegestemd bepaalde gedeelten van de Mannerheimlinie in Finsche handen te la ten. Havas meldt nit Helsinki, dat de Finsche delegatie gisterenmiddag twee uur nogmaals door Molotov is ontvangen. Volgens in de Finsche hooidstad ontvan gen berichten zouden de twee partijen nog niet tot overeenstemming zijn gekomen, geen enkele beslissing is nog genomen. De balans helt op het oogenblik niet méér pver naar de zijde van den vrede dan naar die van de voortzetting van den oorlog. Gisteren in den loop van den dag wissel den hoopvolle berichten af met meer pessi mistische. Eerst heette het, dat de vrede zoo goed als geteekend was, doch nog geen half uur later werd dit zeer positief, door den Finschen minister Tanner tegengespro ken. Intusschen stijgt de spanning in de Scan dinavische landen tot het schier ondrage lijke. En deze spanning werd niet weinig verhoogd toen Chamberlain gistermiddag in het Lagerhuis mededeelde, dat Engeland en Frankrijk met alle hun ten dienste staande middelen Finland te hulp zouden snellen, zoodra dit land zulks vroeg. Practisch komt dit er. op neer, dat bij het afbreken der vredesonderhandelingen te Moskou de groote oorlog wordt verplaatst naar het hooge Noorden, niet al de funeste gevolgen van dien voor Noorwegen en Zwe den. Overigens erkent men in Stockholm, dat de verklaring van Chamberlain de Finnen bij hun onderhandelingen niet weinig steunt en objectieve beoordeelaars zijn van mee ning, dat de verlaging der Sovjet-eischen uitsluitend is te danken aan vrees van Mos kou voor een interventie der geallieerden in Finland. Men is in Helsinki van oo'rdeel, dat de onderhandelingen thans wel spoedig be ëindigd zullen worden. Niet uitgesloten acht men het, dat de Finsche delegatie eerst nog naar Helsinki zal terugkeeren ten einde instructies te halen. In elk geval is men in de Finsche hoofd stad va orodeel, dat geen vrede op verne derende voorwaarden zal worden geaccep teerd. De Finnen houden halsstarrig vast aan hun recht op volledige vrijheid en willen de Sovjet Unie slechts tegemoet komen ten aanzien van bepaalde strategische kwes ties, die Finland zelf niet in gevaar bren gen. Volgens hardnekkige geruchten, die in politieke kringen in Helsinki de ronde doen. zijn de neteligste kwesties, waarvoor de onderhandelaars te Moskou zich ge plaatst zien, de vraag, wat er moet ge schieden met de spoorlijn van Wiborg naar de Russische grens, voorts het toekomstige politieke en militaire regime van Finland en die van het schiereiland Hangö. Het schijnt dat de Russen zelfs hun eischen op Hangö zouden willen opgeven en zich tevreden willen stellen met het eiland Utö, in de Finsche Golf gelegen. Ook het denkbeeld van een bufferstaat tusschen Finland en Rusland met een onaf hankelijk Karelië, het Ladogameer als Russisch water en Viborg als hoofdstad met de Russische strooman Huusinen als dicta tor zou door Moskou zijn opgegeven. Gisterenavond te 9 uur 20 is von Ribben- trop uit Rome naar Berlijn vertrokken. De Duitsche minister is in bijzijn van Graaf Ciano en den Duitschen gezant Von Mac- kensen gisteren opnieuw door Mussolini ont vangen, met wien hij zich gedurende ander half uur op hartelijke wijze onderhield. Van tevoren had Von Ribbentrop reeds éen vrij langdurige bespreking gehad met ?ijn Italiaanschen ambtgenoot Ook werd hij door Koning Victor Ema- Auel in audiëntie ontvangen. Omtrent zijn bezoek aan den Paus wordt bericht, dat deze bespreking onder twee paar oogen plaats vond en meer dan een uur duurde. In kringen, die met de staatssecretarie in Vaticaanstad in verbinding staan, fluistert men, dat Von Ribbentrop na zijn audiëntie bij den Paus plotseling onwel is geworden. Men zegt, dat de Duitsche minister juist in de antichambre van Maglione's appartement was binnengeleid, toen hij zich minder pret tig gevoelde. Hij moest eenige oogenblikken Kaan zitten, alvorens hij binnenging in de audiëntiezaal, waar Magiione hem wachtte. „Avenire", het katholieke blad te Rome, schrijft, dat de audiëntie door den Paus en kardinaal Magiione aan von Ribbentrop ver leend, ongewoon lang heeft geduurd. Het blad merkt op, dat er geen gebrek was aan onderwerpen van bespreking en .vraagstukken, welke een onderzoek tusschen den Heiligen Stoel en Duitschland noodza kelijk maken: de kerkelijke politiek, door het Rijk gevoerd, ondanks het nog steeds Keldende concordaat, heeft voor de Kerk en de katholieken op het gebied van het Duit sche rijk een atmosfeer van vijandigheid en hinderpalen geschapen, welke gelijk staat met een vervolging, aldus het blad. Geen teekenen van zwenking in Italiaansche politiek. Over het bezoek van von Ribbentrop blij ven de officieele berichten uiterst schaarsch. Men blijft) er bij in het bezoek niets anders te willen zien dan 't normale contact zooale tusschen de ministeries van de twee landen gebruikelijk is. Natuurlijk hoort men ver moedens genoeg opperen, doch iets werkelijk positiefs lekt over de besprekingen niet uit. Men zou daaruit mogen afleiden dat deze toch wel een bijzondere beteekenis hebben, juist daar men zoo groote geheimhouding betracht. Onze persoonlijke overtuiging, aldus de corr. van de N. R. Ct., blijft nog steeds, dat het doel van von Ribbentrop's reis vooral, ge weest is Mussolini nog meer te overtuigen van de noodzakelijkheid dat er tusschen Finland en Rusland een vrede tot stand komt, wat gepaard kan gaan met pogingen om de verhouding tusschen Rusland en Ita lië te verbeteren. Dat Duitschland aan den vrede in N.-O. Europa zeer veel gelegen is, is zonder meer duidelijk, wanneer men denkt aan de bedreiging van de Russische petroleumbronnen door het leger van Wey- gand. Vrede! Anderzijds wijzen verschillende teekenen er op, dat te Rome ernstig is gesproken over de mogelijkheid van een algemeenen vrede. Het schijnt, dat een poging zal worden ge daan om door een krachtige actie van Ame rika, Italië en den Heiligen Stoel, gepaard gaand met een eelijktijdigen druk der ande re kleinere onzijdigen, een grootscheepsche vredespoging te wagen. Een laatste! Overigens verluidt in vooraanstaande poli tieke kringen te Rome, dat de Duce bij zijn houding van niet-inmenging wenscht te blij ven volharden, op grond van het feit, dat Duitschland zich niet gehouden heeft aan bepaalde voorwaarden van de tusschen bei de landen getroffen militaire accoorden. Engeland zou scherper controle op koffie-invoer naar ons land gaan uitoefenen. Volgens de Tel. zou Engeland van plan zijn nóg scherper dan tot nu toe, controle te oefenen op naar Nederland onderweg zijnde DE KWESTIE VAN EEN RUSSISCHE VLOOTSTEUNPUNT Wij geven hierboven een. kaart van het Schiereiland Hangö (Hankö) waarop de ge lijknamige stad Hangö is gelegen. Het verlies van Hangö zou een zware slag voor Finland beteekenen, omdat de haven van Helsinki onbeschermd en van geen be teekenis meer zou zijn. Bij het aandachtig beschouwen van het neven kaartje overziet men de ligging van Hangö in de Finsche golf t.o. van Baltisk dat nu een Russisch vlootsteunpunt gewor den is. Het verlies van het eiland Utö zou lang zoo ingrijpend niet zijn. Alle. opvarenden behouden te Vlissingen aan wal gebracht. Opnieuw heeft de Nederlandsche koopvaardijvloot, den tol van den zee oorlog moeten betalen. Gisterochtend is n.1. het s.s. „Amor" van de K.N.- S.M., dat met een lading stukgoe deren van West-Indië kwam, op vijf mijl ten noordwesten van Fairbank Boei, in de nabijheid van het licht schip West-Hinder op een mijn ge- loopen en gezonken, De bemanning, welke uit 33 kop pen bestond, is gered door het Ier- sche s.s. „City of Bremen". dat de* schipbreukelingen gistermiddag om streeks vijf uur behouden te Vlis singen aan land bracht. De „Amor" was een schip van t 2325 bruto ton en was in 1911 ge bouwd op de scheepswerf v. h. Rijkee en Co te Rotterdam. Op het station te Vlissingen troffen wij de leden der bemanning aan, die reeds op weg waren naar hun haardsteden. Zij ver; lelden ons, dat zij te 10.20 uur plotseling een hevige explosie hoorden, gevolgd door een luid gekraak. Het schip brak middendoor en het wa ter stroomde aan twee kanten binnen. De opvarenden, die zich in het logies bevon den, stonden in een ommezien tot boven de knieën in het water. Van het in veiligheid brengen der bezit tingen was geen sprake meer. Allen renden naar het dek. Hier bleek, dat de bakboord sloep in stukken was geslagen. Aan stuur boordzijde kon men de sloep niet strijken doordat het schip naar een kant overhelde. De positie der opvarenden was daardoor al les behalve benijdenswaardig. Daar de an tenne kapot was geslagen, was het niet mo gelijk per radio assistentie te vragen. Opeens draaide het schip een slag om zijn horizontale as. De stuur boordsloep kwam vrij en snel wisten de 33 opvarenden nu het schip te verlaten. Men was nauwelijks twin tig meter van het schip verwijderd, toen de „Amor" zonk en in de diepte verdween. In zeven minuten speelde zich dit heele drama af. schepen, speciaal in verband met koffie-la- dingen. In Engeland veronderstelt men nl. dat een deel van de hier geimporteerde kof fie naar Duitschland gaat. in den vorm van Liebesgaben of anderszins. Voorts overweegt de Engclsche regeering om van de importeurs hier te lande nog ver der strekkende documenten te eischen voor wat betreft de bestemming der producten. Het ligt niet in de bedoeling om bijv. de Nederlandsche kofiievoorzie- ning in gevaar te brengen. Naar verluidt, zou het in de bedoeling van de Engelsche regeering liggen, alleen die goederen door te laten, welke aan de A.N. I.G, zijn geconsigneerd. In de onmiddellijke nabijheid van de plaats, waar de „Amor" onderging, voer het Iersche s.s. „City of Bremen". De bemanning van dit schip kreeg de boot spoedig in de gaten en een kwartier nadat de mannen in den sloep waren gegaan, bevonden zij zich reeds aan boord van het Iersche schip. De leden der bemanning van de „Amor" waren van meening, dat bet schip op een magnetische mijn was geloopen. Het Schip was geladen met graan, katoèn en andere stukgoederen. Het door Japan bezette gebied komt onder zijn beheer. Alle voorbereidingen voor de plech tige installatie van het bewind van Wang Tsjing Wei te Nanking zijn reeds getroffen. De uitnoodigingen zijn geschreven, ofschoon de datum der plechtigheid nog niet bekend is. Op de invitatiekaarten is de datum opengelaten. Men denkt dat de plech tigheid op 15 April zal geschieden. WANG TSJING WEI. Men zal zich herinneren, dat Wang Tsjing Wei de vroegere minister-president van Chi na is. die uit dp Kwomintang is gezet, om dat hij goedkeuring hechtte aan de door den toenmaligen Japanschen premier gepubli ceerde vredesvorstellen. Herhaaldelijk wend de Wang zich tot het Chineesche volk. waar bij hij zich een fel tegenstander van Tsjang Kai Sjek betoonde. Hij dëed o.m. den volke kond. dat de generalissimus de publicatie der Japansche vredesvoorstellen verboden had en zei in een zijner oproepen: „Zoolang het Chineesche volk wordt onderdrukt, kan het land niet gered worden. Onze meest dringende taak is het daarom, aan de persoonlijke dictatuur van den maarschalk een einde te maken, alsmede aan het huidige politieke en .militaire systeem". Verwachting: Betrokken tot zwaar bewolkt, plaatselijk eenige regen, lager tempe ratuur dan gisteren, zwak ke tot matige Zuidwestelij ke tot Westelijke wind. Het grondgebied der nieuwe re geering. Luitenant-generaal Itagaki, chef van dei staf van het Japansche expeditieleger in China, heeft thans in een radiotoespraak verklaard, dat het uitgebreide gebied, dat onder Japansche bezetting staat, van Bin- nen-MongoIië in het Noorden tot Kwangsi in het Zuiden aan de nieuwe centrale Chi neesche regeering van Wang Tsjing Wei zal worden teruggegeven. Japan eerbiedigt de onafhankelijkheid en souvereiniteit van China en wenscht het nieuwe bewind te steunen. Het Japansche leger is vastbeslo ten het regiem van Tsjang Kai Sjek te ver nietigen ondanks de hulp, welke het van eenige buitenlandsche mogendheden krijgt. Wang Tsjing Wei aan den ket ting. Gisteravond heeft een Chineesch vliegtuig boven Sjanghai vlugschriften uitgeworpen, waarop Wang-Tsing-Wei wordt voorgesteld als een hond, die door een Japanschen sol daat aan een lijn wordt gehouden, en ande re, waarin de Chineesche bevolking wordt uitgenoodigd, Japan te boycotten. VUURZEE TE RAVENSTEIN. Pakhuis met bovenwoning vei- nield. In het pakhuis van koloniale waren dei firma Dekkers aan de hoofdstraat te Raven- stein, ontdekte gisteravond een broer van den eigenaar brand. Hij waarschuwde on middellijk zijn broer, die naast hem woont. Deze verschafte zich toegang tot het pand, doch inmiddels had de brand zulk een om vang aangenomen, dat de gloed hem noopte, halverwege terug te keeren. Hoog sloegen de vlammen uit het dak. De brandweer werd gealarmeerd, doch deze kwam eerst een uur nadat de brand was uitgebroken, ter plaatse. Het vuur was intusschen overgeslagen op de naast gelegen slagerij van den heer Ver hoeven en aan de andere zijde op de schil derijenzaak van den heer De Bresser. De brandweer, die zich voor een schier hopelooze taak zag geplaatst, verzocht onmiddellijk de brandweer van Oss om assistentie, terwijl bo vendien de motorspuit van de op korten afstand van de brandende perceelen gelegen schoenfabriek Ra- vo werd gerequireerd. Van behoud van het pakhuis, dat geheel met goe deren was gevuld, was geen sprake. De brandweer beperkte zich dan ook tot het beschermen van de aangrenzende per ceelen. Zij kon evenwel niet verhinderen, dat behalve het pakhuis ook de slagerij en de daarboven gelegen woning van den heer Verhoeven geheel werden verwoest. Achtervolging van een vluohtende auto. Gisteravond tusschen 10 en half 11 zijn wederom licfitkogels gezien boven Amster dam. Ditmaal werden ze echter niet buiten de stad afgeschoten, maar het gebeurde i* de stad zelf uit twee auto's, die zich in de omgeving van den Hoofdweg bevonden. De politie bemerkte dit en zette onmiddellijk éen achtervolging in. Een van de auto's wist te ontkomen; de tweede auto reed ech ter, aldus de Msb., in snelle vaart langs den Hoofdweg naar den Haarlemmerweg. Op dezen wagen werd een achtervolging ingezet, door de politie, waarvan het resul taat nog niet bekend is. Het nummer van de auto is door voor bijgangers genoteerd. Het zal nog moeter blijken of dat nummer echt is.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 1