Finland had slechts één woord te spreken... Nederlandsch tankschip vernietigd Wij hielpen de Boeren, laat ons de Finnen helpen Mist boven Kopenhagen Bom op duikboot in Duitsche bocht Afgekeurden van vijf lichtingen herkeurd Geen haai, maar een zeekoe Boeren vechten om pachtkwestie Brandmuur bielp niet Arbeider vindt vreeselijken dood Verjongde Belgische ploeg tegen Nederland Conflict in bakkersbedrijf voorkomen Doodslag uit minnenijd De laatste zetten in Finland Onze Oost Postvluchten op Indië Vael&at A FRANSCH EXPEDITIE LEGER STOND REEDS KLAAR. Varklaring van Daladier in hal Parlement! Het is komen vast te staan, det Frankrijk slechts wachtte op een beroep van Finland om daadwerke lijk in te grijpen. Op 26 Februari was reeds een expeditieleger uitge rust en verzameld. Minister-president Daladier heeft gister middag in het Fransche parlement een des betreffende verklaring afgelegd. „Frankrijk, zoo zcide hij. staat aan het hoofd der mogendheden, die toegestemd hebben in de levering van oorlogsmateriaal aan Finland en bovendien heeft Frankrijk zoo juist op verzoek van Finland ultramo derne bombardementsvliegtuigen naar Fin land gezonden". Na vervolgens dankbetuigingstelegrammen van de Finsche regeering en van maar schalk Mannrrheim te hebben voorgelezen, voegde Daladier hieraan toe: „Materiaal echter kan niet voldoende zijn, om Finland te redden. Hier werd de vraag gesteld „Zult gij manschappen sturen?" en ik heb geant woord: „Wij zullen ook manschappen sturen". Het desbetreffende besluit werd genomen in de zitting van den oppersten oorlogs raad op 5 Februari j.1. Een aanzienliik aantal schepen hield zich gereed tot vertrek in twee groote havens aan het Kanaal en aan den Atlantischen Oceaan. De Britsche regeering. op wie het groot ste deel neerkwam van den bijstand in manschappen en schepen, verveelvoudigde ook haar streven, opdat hulp van man schappen naar Finland zou worden gezon den. Dag en nacht was de Fransche diploma tie in actie bij de neutrale en bevriende re- gee ringen. Hulp van manschappen is slechts moge lijk. wanneer Finland daar een beroep op doet. Op dit oogenblik. nu ik spreek, aldus Daladier, heb ik nog geen antwoord gekre gen. Er is nooit een rechtstreeksch openlijk beroep door Finland gedaan, noch op Frankrijk noch op Engeland. Ik wacht nog op dat beroep. Waar om? Omdat de Noorsche en Zweed- sche regeeringen zich verzetten tegen iederen doortocht van gealli eerde troepen door hun gebied Daar om was dit beroep direct noodzake lijk. -14V l \-V 5 Zelfs midden in den oorlog, aldus Dala dier, wensch ik, dat mijn land rekening houdt met het internationale recht' (algc- rneene toejuichingen). Daladier deelde verder mede, dat de Finsche minister van buitenlandsche zaken Tanner beloofd had nog in de loop van den dag een definiitef besluit van Finland te zullen mededeelen. Nu Finland vrede met Rusland heeft ge sloten is de Fransche militaire hulp dus niet meer noodig. Ongetwijfeld heeft het aanbod der geallieerden echter invloed uit geoefend op het uiteindelijk resulaat, dat de Finnen konden bereiken. Hevige strijd om Viborg. To- taalverlies der Russen op 3 400.000 man geschat. Uit de laatste legerberichten blijkt, dat de atrijd in Finland tot het teekenen van het vredesverdrag heeft voortgeduurd, zonder dat er nog veel verandering in de positie der troepen is gekomen. Op de Karelische landengte hebben de Russen er vooral naar gestreefd, hun brug- gehoofd op den westelijken oever van de fjord van Viborg te vergrooten. Zij hebben echter niet alleen geen terrein gewonnen, doch de positie van de betrekkelijk aanzien lijke troepenmacht aan de andere zijde van de fjord, waarvan het ijs voortdurend door de Finsche luchtmacht wordt gebroken, be gon het Sovjet-opperbevel voor een ernstig probleem te stellen. Gisternacht werd in de binnenwijken van Viborg nog verwoed gevochten. Volgens den correspondent van „Afton- bladet" te Helsinki, zouden de Russen er waarschijnlijk in geslaagd zijn de stad te nemen, alleen al door de massa der strijd krachten, die zij in het vuur brachten. De Finsche machinegeweren maaiden de aan stormende vijandelijke rijen weg en, als de Russen ten slotte wat terrein wonnen, trok ken de Finnen zich op nieuwe stellingen terug, in de overtuiging, dat de vijand voor geringe vorderingen duur heeft betaald. Men raamt, dat de Russen thans in totaal tusschen 300.000 en 400.000 manschappen in den Finschen oorlog verloren hebben en de laatste dagen steeds 4000 tot 5000 man per dag verloren. Gemeld wordt, dat de Fin nen in de campagne op de Karelische land engte 2000 jonge officieren verloren hebben. „Tapuit" en „Mees" bleven in Aalborg steken. Gistermorgen zijn twee Nederlandsche vliegtuigen, de „Tapuit" en de „Mees" en een Zweedsch vliegtuig, kort na elkaar, van Schiphol naar Kopenhagen vertrokken. Bo ven het vliegveld van Kopenhagen hing evenwel een dichte mist. zoodat de gezag voerders het raadzaam achtten naar Aal- borg te vliegen, waar het zicht beter was. In den namiddag zijn de „Tapuit" en het Zweedsche vliegtuig van Aalborg naar Ko penhagen gestart. De „Mees" zal vandaag den tocht voortzetten. Aan boord van een der toestellen bevindt zich prins René van Bourbon, die op weg is naar Finland. „Comité vóór 41 jaren" gevormd. Het is 41 jaar geleden, dat "de Boeren hun rechtvaardigen, maar ongelijken strijd streden voor hun vrijheid. Ook Finland streed voor 41 jaar voor zijn rechten tegen Rusland. Nederlandsche oud-strijders uit den Boe renoorlog. en zij, die op andere wijze de Boe ren nu 41 jaar geleden spontaan te hulp zijn gesneld, hebben een comité gevormd dat een beroep doet op het, Nederlandsche volk. overtuigd dat dit, evenals 41 jaar ge leden, het als een voorrecht zal beschouwen met milde hand voor dit nobele doel te ge ven, opdat een flink bedrag bijeengebracht zal worden Aan de binnengekomen gelden zal het comité, na ruggespraak met de Fin sche regecring. een humanitaire bestemming geven ten bate van Finland. Zelfs nu Finland vrede gesloten heeft, zal het dappere Finsche volk. dat zulke groote en smartelijke offers bracht in den vrij- ONDERZEEëR NAAR DEN KELDER? Het Britsche ministerie van lucht vaart deelt mede, dat gistermiddag tijdens een verkenningsvlucht bo ven de Duitsche bocht en de rivier mondingen een bommenwerper der Kon. Luchtstrijdkrachten met succes een aanval heeft gedaan op een Duit sche duikboot. Men heeft gezien, dat de duikboot door minstens één boni werd getroffen. Men gelooft, dat zij gezonken is. Men verneemt, dat de duikboot, die, naar men gelooft, in de Duitsche bocht tot zinken is gebracht, langzaam aan de oppervlakte voer, toen de bemanning van een Britsch bombardementsvliegtuig haar in het oog kreeg. Het vliegtuig ging onmiddellijk tot den aanval over en liet vier bommen van 115 kilogram vallen. Een dier bommen kwam juist voor den commandotoren terecht en een tweede heeft vermoedelijk eveneens doel getroffen. De bestuurder van het vliegtuig zag voor en achtersteven van de duikboot boven water komen, terwijl 't middenge deelte onder de oppervlakte was. Een Britsch verkenningsvliegtuig heeft later op de plek van den aanval een aantal patrouillevaar tuigen gezien. heidsoorlog. dien aan zijn land werd opge drongen, de helpende hand van zijn vrienden behoeven om de talrijke wonden te verzor gen waaruit het bloedt. Hoevele Finsche mannen en vrouwen zijn door het oorlogs geweld van al hun bezittingen beroofd, hoe- vele gewonden en verminkten zullen hulp blijven behoeven, hoevele weduwen en wee zen die hun man. hun vader, hun verzorger verloren, zullen geholpen moeten worden bij het zoeken naar een nieuwe bestaansbasis, hoevele verwoeste en platgebrande haard steden zullen moeten worden opgebouwd? Dit „Comité vóór 41 jaren", gevormd uit Nederlandsche oudstrijders en leden van am bulances uit den Boeren-ooriog, staat onder eerevoorzitterschap van Z.E. dr. H. D. van Broekhuyzen, buitengewoon gezant en ge volmachtigd minister van de l'nie van Zuid- Afrika. Voorzitter is de heer F. A. van der Loo, oud-coinmandant; vice-voorzitter de heer D. J. E. MacLeod, geneesheer bij een der Nederlandsche ambulances; secretaris de heer J. C. Lutkie, oud-strijder en leden mej. E. G. Beynen, hoofdverpleegster en de heer P. J. Dodeweerd, oud-strijder, allen uit den Boerenoorlog. Daarnaast heeft zich een co mité van aanbeveling gevormd,, waarin tal van vooraanstaanden in den lande zitting hebben, o.tn. Z.Exc. dr. H. Colijn, minister van Staat, vice-admiraal J. Th. Fürstner, chef van den .Marinestaf, Z.Exc. Generaal H. G. Winkelman, opperbevelhebber van Land- en Zeemacht en N. van Zalinge, voor zitter Kon. Ned. Ver. „Onze Vloot". 1936, 1937, 1938, 1939 en 1940. De minister van Defensie heeft, zoo als bekend, de vorige week in de Eer ste Kamer medegedeeld, dat er een herkeuring van afgekeurden der laatste lichtingen zal plaats hebben. Naar het Vk. thans verneemt, heeft de minister hierbij het oog op de af gekeurden van de lichtingen 1936, 1937, 1938, 1939 en 1940. Deze herkeu ring grondt hij op het feit, dat niet alleen een deel der afgekeurden, die op hun 18e al9e jaar ongeschikt wer den bevonden, thans nu zij meer volgroeid zijn om deze reden ge schikt geacht kunnen worden, maar ook zal een nieuw onderzoek in vele gevallen anders uitvallen dan het eerste, omdat een paar jaar geleden de keuringseischen in verschillende opzichten zijn verlicht. De herkeuring zal plaats hebben, na dat de aangekondigde keuring der buitengewone dienstplichtigen van de lichtingen 1936 en 1937, welke in Mei, Juni en Juli a.s. zal geschie den, is geëindigd. De Zeekoe gaat echter niet naar haaien! Opzienbarende berichten komen uit de baai van Batavia. Visschers zouden een haai van wel drie meter hebben gezien. Het beest zwom rustig wat rond. Al spoedig kwamen er meer verhalen, aldus het Bata- viasch Nieuwsblad. De visschers gingen er op uit om het beest onschadelijk te maken. Men zocht de baai af. Eindelijk zag men iets boven water komen. Een enorm lichaam: een stuk van de rug van de haai. Zijn vin hield hij angst vallig onder water. Men omsingelde de plaats waar het beest was gezien en even was verdwenen. Plotse ling slaakte de bemanning van een der prauwen een kreet. Er kwam een druipende kop boven water. Men dacht aan een of ander monster. Er deden nog vreemdere verhalen de ronde. Nu is gebleken dat in de baai van Bata via geen haai van drie meter en geen mon ster voorkomt, doch dat een doejoeng. een zeekoe, waarschijnlijk in beide gevallen is gezien. Nu is een doejoeng in de baai van Ba tavia een zeer zeldzaam voorkomend ver schijnsel. Sinds jaren is het beest, dat voorkomt nabij Banka en Billiton, niet in deze wateren gesignaleerd. Het leeft van zeegras, dat hier niet bepaald veelvuldig voorkomt, een men neemt dus aan dat het beest naar deze streken is verdwaald. Intusschen wordt de zeekoe met rust ge laten. Niemand durft jacht op de doeioeng te maken, niet uit bijgeloovigheid of uit een oogpunt van dierenbescherming, doch... omdat de heer Steinfurth, administrateur van het quarantainestation op het eiland Onrust zich het lot van het beest heeft aangetrokken en het tot zijn particuliere be zit heeft gepromoveerd. De mestvork komt er aan te pas. Een 62-jarig man levensgevaar lijk gewond. Gisterochtend kwam het tusschen den in de gemeente Woubrugge wonenden 62-jari- gen landbouwer J. van Vliet en den even eens 62-jarigen G. van der Lip tot een ge vecht. Van der Lip, die de door van Vliet be woonde boerderij onder de nieuwe pachtwet regeling had gepacht, wilde met twee zoons het land bewerken. Hij werd in het land ech ter opgewacht door van Vliet en diens zoon, -die blijkbaar met do opzegging van. de pacht niet accoord gaat. In een gevecht, dat ont stond, werd van der Lip met een mestvork aan gelaat én handen gewond. In drift ont stoken ging van der Lip en zijn zoon van Vliet te lijf en bracht hem met een voorstuk van een boerenwagen een zoodanigen slag tegen het hoofd toe. dat van V. bewusteloos neerviel. Onmiddellijk werd doktershulp in geroepen. Voor het leven van van V., die zijn woning is binnengebracht, wordt ge vreesd. VLAMMEN SLAAN OVER OP STROOIEN DAK. FELLE BRAND TE HEES VERWOEST DRIE BOERDERIJEN. Gistermiddag werd de Nijmeegsche brand weer gealarmeerd voor een uitslaanden brand in drie kleine boerderijen aan de Breedestraat te Hees bij Nijmegen. Het vuur bleek door onbekende oorzaak te zijn ontstaan in de boerenwoning van de familie Schuiling. De vlamimen vonden gretig voedsel in de opgeslagen voorraad stroo en hooi. Na eenigen tijd sloeg het vuur over op de aangrenzende boerderij van den landbouwer Arts. Ook deze bocre" hoeve stond spoedig in lichter laaie. Van hier verbreidde de brand zich naar de naastgelegen boerderij van de familie van der Velde. Dit per ceel is door een brandmuur van het huis van het gezin Arts gescheiden. Evenwel was het vuur door den feilen wind overgeslagen op het met stroo gedekte dak. zoodat weldra ook dit perceel in vlammen was ge huld. Onder leiding van commandant F. J. de Ilooy wist de brandweer met vijf stralen op de waterleiding het vuur binnen een uur móester te worden. Zij kon evenwel niet verhinderen, dat de zeer oude boerderijen van de gezinnen Schuiling en Arts geheel afbrandden, terwijl van de hoeve van Van der Velde slechts de muren overeind ble ven staan. De inboedel der drie perceelen is voor een deel gered. De schade welke op tienduizend gulden wordt geraamd, wordt gedeeltelijk door verzekering gedekt. Met hoofd tusschen hijschkraan bekneld. Op de scheepswerf van de N.V. P. Smit aan de Stadionweg te Rotterdam is gister middag de negentienjarige ijzerwerker G. A. de Reus uit IJsselmonde met het hoofd bekneld geraakt tusschen het vaste en het draaiende deel van een hijschkraan. De jongeman kreeg een schedelfractuur en was op slag dood. Het stoffelijk overschot is naar het Zui- derzeeziekenhuis overgebracht. De positie der Indiëvliegtuigen was gisteren: Uitreis: Pelikaan (Tepas), te Alexandrië (17 Mrt te Batavia verwacht); To renvalk (Scholte) te Singapore, he den te Batavia verwacht; Thuisreis: Oehoe (von Weyrother) te Rangoon (16 Maart te Napels ver wacht); Buizerd (Verhoeven), te Na pels. T? „EULOTA" ZONK DOOR GEHEIMZINNIG^ ONTPLOFFING. BEMANNING DOOR BRITSCHEN OOR- LOGSBODEM OPGEPIKT. Naar wij van de reederij N.V. Pe troleum Mij. „La Corona", een doch termaatschappij van het Kon. Shell Concern vernemen, is het motortank schip „Eulota" op weg van Rotter dam naar Curacao Maandagavond op de Noordzee door een ontplof fing verloren gegaan. De geheele bemanning, bestaande uit 42 personen, is door een Engelsch oorlogsschip gered. Kapitein Elzinga heeft verklaard, dat dp ontploffing zich des morgens vroeg heeft voorgedaan op 48 gr. 35 min. n.b. en 8 gr. 22 min. w. 1. De radiohut werd door de kracht van de explosie geheel vernield, zoodat het niet mo gelijk was noodseinen uit te zenden. In middels begon het schip over te hellen. De bemanning begaf zich in de booten en na tien minuten bevond men zich op veiligen afstand van het zinkende schip. Kapitein Elzinga voegde eraan toe, dat hij met de booten gedurende zes en een half uur in de nabijheid van de „Eulota" bleef, voordat het schip in de golven verdween. Fransch vliegtuig verschijnt. Later verscheen een Fransch vliegtuig bo ven de booten en de bemanning wenkte den bestuurder voor hulpverleening. Na eenigen tijd kwam een Britsch oorlogsschip op de plaats, waar de booten dreven en dit nam de Nederlanders aan boord. Gisteravond heeft het de bemanning aan wal gezet. .Slechts eukele opvarenden hadden lichte Wondjes bekomen. Kapitein Elzinga kon geen verklaring ge ven van de oorzaak der ontploffing. De „Eulota" had alle lichten ontstoken en toonde de Nederlandsche vlag op het oogen blik, dat de ontploffing plaats greep. Het gezonken schip mat 9000 ton, werd In" 1936 gebouwd en was uitgerust met para- vanes. i m Raymond Bralne gepasseerd. Het Belgisch elftal, dat Zondag 17 Maart a.s te Antwerpen tegen Nederland zal spe len, is als volgt samengesteld: Doel: De Raedt (Gantoise). Achter: Paverick (Antwerp F.C.j en yan Caclenberg (Anderlecht). Midden: van de Kerckhove (White Star), Henriet (Sporting Club Charleroi) en Paul Henry (Daring). Voor: van de Wouwer (Beerschot), Voor hoof (Liersche Sportkring), van Craen (Lier- sclie Sportkring). Nelis (Berchem Sport) en Eeckeman (Cercle Sportif Brugge). Reserves zijn: Mertens (Anderlecht). Hom- blé (Olympic Charleroi), Vercammen (Ly- ra), Wagner (Antwerp F.C.), en van deü Eynde (Liersche Sportkring). Verrassingen. Uit de samenstelling van dit elftal blijkt dat men er in België ernstig naar streeft de nationale ploeg te verjongen. Raymond Braine is niet opgesteld, een groote verrassing, daar hij de laatste jaren zeker was van verkiezing in het team der Roo- de Duivels. In het elftal, dat den jubileumwedstrijd te Rotterdam met 52 van Nederland ver loor, zijn verscheidene wijzigingen gekomen, zoo treffen we niet meer aan, behalve Braine, den spil Gonimers, verder Fiévez en Buyle. De verkiezing van den rechtsbuiten vaii de Wouwer is voornamelijk te danken aan bet goede spel, dat hij liet zien in den wed strijd tegen Luxemburg Zondag j.1., toen hif drie doelpunten voor zijn rekening nam. Eeckeman is een speler, die plotseling n?ar v.?ren 's gekomen. Twee weken geleden v'.e' hij op in een competitiewedstrijd van zijn vereeniging, toen hij vier doelpunten maakte. Ook in de ontmoeting tegen Luxem burg heeft hij voldaan. Over de spilplaats is veel gediscussieerd; tenslotte heeft men Henriet genomen, die wel eens in het Belgische elftal is uitgeko men, maar dan als linkshalf. Hij is klein van gestalte, doch bezit zeer vele kwaliteiten. Rotterdammers aanvaarden loon- voorsteL In zake dreigende moeilijkheden bij een 6-tal ondernemers in het bakkersbedrijf te Rotterdam, heeft de rijksbemiddelaar in het 3e district, prof. Mr. A. C. J. Josephus Jitta, gisteren in het gemeentehuis te Rotterdam met partijen een bespreking gehad. De rijks- bemiddelaar deed tenslotte het volgende voorstel: 1. Binnen enkele dagen zullen partijen, zoo mogelijk met allo werkgevers- en werk nemersorganisaties in het Rotterdamsche bakkersbedrijf onderhandelingen openen over een nieuwe collectieve arbeidsovereen komst 2. Voorloopig worden de loonen herzien op een basis van f29.per week voor den bankman. Zulks zal ingaan met een loon- week van 18 Maart a.s. Beide partijen hebben dit voorstel aan vaard. Dreigend conflict te 's-Hertogen- bosch. Vrijdagmiddag a.s. zal in het 'gemeente huis van 's-Hertogcnbosch de rijksbcmiddc- iaar, Mr. T. J. Verschuur een bespreking hou den met partijen, betrokken bij een drei gend conflict aan de stoomband- en koord fabriek C. N. van der Veer aldaar. JUWEELENDIEF OPGEPAKT. De inbraak bij de firma Bouman te Enschede. Naar wij vernemen is in verband met de inbraak bij de juweliersfirma Bouman te Enschede een nieuwe arrestatie verricht. Aangehouden is A. van de D. uit den Haag Hij is in het huis van Bewaring te Almelo ingesloten. De gearresteerde Mej. B. C. uit Den Haag is uit de preventieve hechtenis ontslagen. Zes Jaar tegen dader geëischt Voor de rechtbank te Arnhem heeft gister middag terecht gestaan de 42-jarige grond werker C. van O., uit Rossum, thans ged., die eenigen tijd geleden zijn medeminnaar J. van M. heeft opgewacht en hem met een knipmes een ernstige verwonding in de lies streek toebracht. Na eenige dagen is het slachtoffer aan de bekomen verwondingen bezweken. Na getuigenverhoor heeft het O.M. wegens doodslag tegen verdachte een gevangenis straf van zes jaren geëischt. De rechtbank zal op 19 Maart a.s. uitspraak doen. De Olympische Dag 1940 Vastgesteld op Zondag 23 Juni, met het gewone programma. Nationale in plaats van Olym pische Spelen? „De Olympische Dag 1940 gaat ge woon door", aldus deelde de presi dent van het Nederlandsch Olym pisch Comité, mr. A. baron Schim- melpenninck van der Oye, aan een redacteur van hot A.N.P. mede, „en wel behoudens onvoorzieno omstandigheden op Zondag. 23 Ju ni. Natuurlijk is het Olympisch Stadion te Amsterdam het strijd perk van dezen dag. Het komt het bestuur van het N.O.C. wenschelijk voor te streven naar een, de mobilisatie in aanmerking genomen, zoo normaal mogelijk verloop van de jaarlijk- sclie sportgebeurtenissen. Een waarom zou de Olympische Dag. welke een volkomen eigen plaats inneemt, moeten vervallen? Het programma zal vrijwel hetzelfde zijn als in vorige jaren. Dus zullen met de ge waardeerde medewerking der betrokken bonden: voetbal, athletiek, wielrennen, de ruitersport en gymnastiek, weer in het ka der van den dag worden opgenomen. Er zijn verder bespekingen gaande om ditmaal weer eens de meisjes van het K.N. G.V. te laten demonstreeren. een oefening, welke ook twep iaar geleden zoo buitenge woon is ingeslagen. Nationale Spelen? Omtrent het denkbeeld Nationale Spelen te organiseeren. uitte de president van bet N.O.C. zich op de volgende wijze: „In 1916 konden de Olympische Spelen van Berlijn niet doorgaan in verband met den wereld oorlog. Toen zijn in dat jaar te Amsterdam Nationale Olvmpisrhe Spelen gehouden, die zeer goed geslaagd zijn, al was de bena ming minder juist. Dit jaar staan wij voor een soort gelijk geval. Wel heeft Finland nog niet officieel zijn bereidverklaring de Olympische Spelen te organiseeren aan het I.O.C. teruggegeven, maar niemand zal er meer op rekenen in Augustus naar Helsinki te gaan. Of er echter behoefte bestaat in ons land nationale spelen te organiseeren, is nog de vraag. In de eerste plaats is er reeds de Olympische dag, waar weliswaar niet alle takken van sport op het programma staan, maar die toch een veelzijdig karakter draagt Voorts is de situatie thans niet te vergelij ken met die van 1916, ook wat betreft de werkzaamheden der verschillende sportbon den uit dat jaar en van nu. Niettemin blijft het denkbeeld in onze gedachte.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 2