en de vuren van Tohr Feuilleton DE SCHAT Geen boter bij de**, eieren in de SIK Als er benzine distributie komt Radioprogramma door Edgar Rice Burroughs Legerfraudes berecht De Fokkertoesfellen voor de K L M. Dc vrouw achter het stuur Hoog Militair Gerechtshof elscht verdubbeling van straf. De 31-jarige gewoon dienstplichtig soldaat G. T. heeft zich ten nadeele van het rijk bevoordeeld. Hij was aangesteld als kok en kon in die functie zien, dat zakken ha ver, bestemd voor de paarden van het de tachement in een tuinhuisje nabij de keu ken werden opgeslagen. Twee van die zak ken haver verkocht hij voor f 6.aan een koopman. Dank zij de activiteit en opmerkzaamheid van een sergeant is deze zaak aan het licht gekomen. De sergeant zag, dat de koopman haver vervoerde in zakken waarop het i-ijksmerk stond afgedrukt De Krii"sraad heeft T. veroordeeld tot drie maanden ge vangenisstraf. Gisteren diende deze zaak in hooger be- A>ep voor het Hoog Militair Gerechtshof. De advocaat-fiscaal wees er in zijn re quisitoir op, dat deze beklaagde in zijn Burgerleven reeds meermalen wegens ver mogensdelicten is veroordeeld. Een feit als het onderhavige is bui tengewoon ernstig. Telkens lezen we in de dagbladen, dat er fraudes hebben plaats gehad ten nadeele van het Rijk. Daar moet nu eens een eind aan komen en een strenge straf is dus hier geboden. Spr. vor derde verhooging van de straf tot zes maanden gevangenisstraf. De verdediger betoogde in zijn pleidooi, dat hier niet van diefstal, doch van ver duistering sprake was. Beklaagde had im mers de beschikking over de haver, omdat hij de zakken haver ook voor de dienst paarden wel uit het tuinhuisje haalde. Subsidiair drong pleiter op de meeste clementie aan. De uitspraak van het hof volgt later. Rijst en koffie weggenomen. De 30-jarige M. R., gewoon dienstplichtig soldaat bij de infanterie, die als hulp van den menagemeester werkzaam was, had in die functie kans gezien uit de voorraadka mer van het leger een zak rijst en een zak koffieboonen weg te nemen. De Krijgsraad te 's Hertogenbosch heeft Hem daarvoor een gevangenisstraf van twee maanden opgelegd, welk vonnis het Hoog Militair Gerechtshof, in hooger beroep be vestigde. Boer door beroepsoplichter ge dupeerd. Een zwaar vonnis. Een beroepsoplichter, een 54-jarige man, die sinds zn dertigste jaar met kleine on derbrekingen in de gevangenis of een ps - chopathen gesticht heeft doorgebracht, werd gisteren door 't Amsterdamsche ferechtshof ■wegens twee gevallen van oplichting con form den eisch veroordeeld tot twee jaar en anderhalf jaar gevangenisstraf. Te Amsterdam had de man een winke lier opgelicht, waarvoor de rechtbank hem tot drie maanden gevangenisstraf had ver-, oordeeld en ter beschikkingstelling van de regering. Het Hof verzwaarde de straf tot twee jaar, doch stelde verd. niet ter beschik king. Het tweede geval speelde zich te Utrecht af. Daar had hij, onder het voorwendsel veekoopman te zijn, een boer weten te bewegen hem een koe, twee kippen en honderd eieren af te geven, zonder contante betaling. De rechtbank te Utrecht had hem tot anderhalf jaar veroordeeld. door malcolm howes 11. Ik hoop, dat ik goed heb gedaan, sir. Ik dacht, dat het 't beste was om het jacht zoo gauw mogelijk onder zeil te krijgen, Hjjgde Dick, enn... Hoe is je naam nu eigenlijk? brulde Stump, woedend. Nog steeds hetzelfde, mijnheer, Roy- son. Ik dacht, dat het nu misschien Smith zou zijn! Maar ga eens naar de machine kamer, wil je, en zie wat die schavuit daar beneden uitvoert. Ik zal gaan, indien u dat wilt, maar ik Weet niets van machines af. Neem dan het bevel hier over. Houd den koers recht. Je hebt vrij vaarwater, een halve Wijl ten Westen van dat licht. Stump verdween en Royson voerde het be vel over het vaartuig nog voor het tien mi- buten in zee was. Zijn booze chef had hem geen grooter compliment kunnen maken! In den machinist, een man uit West Hartlepool, vond de kapitein iemand, die de scheepstaal sprak. Het helpt niet, of u mij uitvloekt, omdat er een breuk is in de verbindingsstang, pro testeerde hij op Stump's hartige interpellatie. Ik ken net zoo min als u binnenin een stuk roodgloeiend staal zien. Niet brutaal worden, kereltje, of ik zal "ij jou breuken ontdekken. Kun je dezen rommel op zee in orde maken, of moeten we terug De machinist deinsde terug voor Stump's Stierenblik. Het zou beter zijn terug te gaan, mjjn- beer. ik kan het misschien klaar spelen, het is twijfelachtig. Stump ging achterdeks om von Kerber te -V H „Amstelflora" in worden. Voor de groote bloemententoonstelling, welke onder dezen titel van 15 tot 25 Maart in de Apollohal te Amsterdam gehouden zal wor den, zijn de voorbereidingen in vollen gang. De werkzaamheden ln de hall, waar een schat van planten en bloemen geëxposeerd zal worden. Verzoek om evenredige vermin dering der motorrijtuigenbelas ting. Toen in October J.l. de benzinedistributie dreigde en de regeering een aanvang maak te met de beperking van het benzinever bruik door het Zondagsrijverbod voor mo torrijtuigen, werd- door de Algemeene Neder landsche VerkeersfedeVatie het initiatief genomen fot de instelling van een com missie, aan welke werd opgedragen het denkbeeld eener omzetting van de motor rijtuigenbelasting in een benzinebelasting opnieuw in studie te nemen. In overeenstemming met het thans uit gebrachte advies dezer commissie heeft de Alg. Ned. Verkeersfederatie zich thans met een adres tot den minister van Financiën gewend, waarin verzocht wordt, de tot standkoming van de volgende twee maat regelen wel te willen bevorderen: a. betaling van de motorrijtuigen belasting per kalendermaand, al thans over een korteren termijn dan thans; b. bij invoering eener distributie- regeling voor benzine de voor een maand verschuldigde motorrijtui genbelasting te verminderen tot hetzelfde percentage als waartoe het benzinegebruik in dezelfde maand wordt beperkt. Het verzoekschrift is ingediend mede na mens een 24-tal vereenigingen en organisa ties, van welke het meerendeel ook in de hiervoor genoemde commissie was verf» genwoordigd. heid van deze dames de verwachtingen ver re overtroffen. Het meereneel heeft de les sen nu beëindigd en het ziet er naar uit, dat het aantal „gezakten" slechts heel klein zal zijn. Met seriebouw van de vliegtuigen begonnen. F 24- Het overleg tusschen den technischen dienst der K.L.M. en de constructeurs der N.V. Nederlandsche Vliegtuigen Fabriek over het ontwerp der vier door de K.L.M. bij Fokker bestelde verkeersvliegtuigen heeft eenigen tijd geleden tot definitieve vast stelling van het plan voor den bouw der nieuwe machines geleid. Zooals men zich zal herinneren, betreft het hier een geheel nieuw ontwerp van een ultra modern en zeer snel tweemorig verkeersvliegtuig, dat ruimte biedt aan 24 passagiers en dat door Fokker wordt uit gebracht onder de type-aanduiding F 24. Nu het ontwerp is vastgesteld, is men in de fabrieken aan den overkant van het IJ thans met den bouw begonnen. Er zal niet, zooals vroeger het. geval was, aanvankelijk een enkele prototype worden gebouwd, doch men is terstond aangevangen met den se riebouw van de vier bestelde machines, na dat een proefmodel op ware grootte, een zoogenaamde mock-up voltooid was. TARZAN Komt in oorlogstijd goed van pas! Opleiding door de K.N.A.C. Daar het zich laat aanzien, dat,. wranneer ons land in oorlog zou komen, er groot te kort zou ontstaan aan chauffeurs heeft de Haagsche afdceling van het Nederlandsche Roode Kruis zich tot de Koninklijke Neder landsche Automobiel club gewend en haar verzocht een begin te maken met een oplei ding voor vrouwelijke chauffeurs, die in den oorlog, zooals ook in het buitenland ge schiedt, auto's met gewonden zouden kun nen besturen. Er is nu een regeling tusschen het Haag sche Roode Kruis en de K.N.A.C. getroffen ter opleiding van 35 dames uit Den Haag en verschilende randgemeenten. Eerst moe ten de dames in haar eigen auto een proef doen en als zij die met goed gevolg hebben afgelegd, krijgen zij les op een speciaal voor dit soort onderricht bestemden vrachtwagen van een instructeur van de automopielclub. Een examen op de vrachtauto besluit de opleiding. Naar de K.N.A.C. mededeelt heeft de gemiddelde rij technische bekwaam- EEN JAAR WEGENS PASVERVALSCHING Conform den eisch veroordeelde het Am sterdamsche gerechtshof een 42-jarigen koop man wegens vervalsching van een pas tot een jaar gevangenisstraf. De man had een pas van een chauffeur in handen gekregen, het document werd vervalscht door er een ander portrert op te plakken en het stempel bij te werken. De pas was bestemd voor een Nederlander te Parijs. De rechtbank had verdachte tot negen maanden gevangenisstraf veroordeeld. In hooger beroep legde het gerechtshof bij ver stek een jaar op. Tegen dit verstekvonnis was verd. in verzet gekomen. DONDERDAG 14 MAART 1940. Hilversum I. 1875 en 414,4 m. A VRO-U itzending. 8.00 Berichten ANP. 8.10 Gramofoonmuziek. 8.50 Fragmenten uit de opera „Euryanthe" (opn.) 10.00 Morgenwijding. 56. Zodra Tarzan en de Chinees weg waren, wendde d'Arnot zich tot Majoor Burton. „Die Dr. Wong", vroeg hij, „kent U die al lang?" „Sinds Nairobi. Hij kwam naar me toe, toen ik bezig was safari's aan te werven voor deze expeditie. Hjj stelde een zeer aantrekkelijk deelnemerschap voor". „En zijn referen ties?" vroeg d'Arnot. „Uitstekend", antwoord de Majoor Burton, „van het oude keizerlijke museum te Peking. Waarom vraag je dat? Is er iets verdachts aan hem?" De Frans man aarzelde. „Hij schijnt geweldig onder de indruk te zijn van de rijkdommen van Tohr. Ik ben benieuwd..." Intussen werden Tarzan en Dr. Wong door den geweldigen krijger, opnieuw door het war net van gangen geleid waarna ze een trap moesten afdalen, die diep onder de grond op hield. Aan het eind van de gang deed Mungo een zware deur open, verzocht de mannen bin nen te treden en deed vlug de deur achter hen dicht. Uit het halfduister van het vertrek kwam een woedend gebrul. „Goeie hemel! Een - een leeuw!" riep de geschrokken Chi nees uit. „Ga weg, Wong! Doe de deur open!" beval Tarzan. „Ik - ik kan niet!" antwoordde Wong. „Hjj is aan de buitenkant afgesloten. Kijk uit! Hjj komt!" 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Omroeporkest en solist. 11.00 Weekoverzicht. 11.15 Omroeporkest en solist. 12.15 Puszta-orkest. 12.45 Berichten ANP, gramofoonmuziek. 1.00 De Vagebonden en soliste. I.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Voor de vrouw. 2.30 Zang en piano. 3.00 Brei- en borduurcursus. 3.45 Gramofoonmuziek. 4.00 Voor zieken en thuiszittenden. 4.50 Gramofoonmuziek. 5.00 AVRO-Weekkaleidoscoop, Hierna: Ge- lukwenschen. 5.30 AVRO-Amusementsorkest en solist. 6.30 Sporthalfuur. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Voor militairen. 7,30 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP, mededeelingen. 8.15 Concertgebouw-orkest en solisten (Om 9.20 Causerie over Marcus Aurelius). 10.35 Gramofoonmuziek. II.00 Berichten ANP. 11.10 AVRO-Dansorkest. 11.4012.00 Gramofoonmuziek. Hilversum U. 801.5 m. 8.0O—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00—12.00 NCRV. 8.00 Berichten ANP. 8.059.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonmuziek. raadplegen. Zóó spoedig was het jacht onder zeil gebracht, dat geen van de passagiers de stagnatie bespeurd had, hoewel ieder zee man onmiddellijk gemerkt zou hebben, dat het schip zeilde. Toen de baron vernam, wat er was voor gevallen, wees hjj zeer nadrukkelijk het idee af, dat de Aphrodite naar Marseille zou terugkeeren en Stump was even vast besloten niet in een halven storm door de straat van Bonifacius te zeilen. Als minnelijke schikking werd koers gezet naar Toulon en die haven werd 's middags bereikt. Daar werden niet alleen in een paar uur de machines hersteld, maar werd ook een stel reserve-onderdeelen aan boord genomen, een wijze voorzorgsmaatregel, met het oog op het verblijf van het jacht in een streek, waar gegoten staal niet te krijgen zou zijn. Van dat tijdstip af verliep de reis zonder stoornis. Royson nam de eerste gelegenheid de beste te baat om von Kerber uit te leggen, hoe en waardoor het misverstand over zijn naam ontstaan was en de baron glimlachte alleen maar met zijn air van meerderheid bij het verhaal. Stump ontdekte spoedig, dat, wanneer de wind gunstig was, de Aphrodite beter en vlugger liep als schoener dan als stoomboot, en Royson's positie aan boord werd daardoor versterkt. Voor de rest leefde Dick het een tonige scheepsleven Natuurlijk zag hij de passagiers veel, maar het contact bleef zui ver formeel. De twee dames lazen en wandel den en speelden bridge met mr. Fenshawe en den baron. Den eersten November bereikte het Jacht Port-Said. Hier werden voorraden en kolen ingenomen, maar geen enkel lid der beman ning kreeg verlof om aan land te gaan. Voor de passagiers waren er stapels brieven, couranten en telegrammen. Maar het eenige stuk, dat er voor officieren of bemanningen was, was een brief voor Royson. De baron deed dienst als postbode en bracht Dick persoonlijk den brief, maar niet voordat de Aphrodite het kanaal in was en haar Fransche loods en zoek licht had aan boord genomen. Hij was kwaad, hoewel hjj zijn slechte hu meur verborg onder geveinsde onverschillig heid. Hoe kwam u er toe, aan een van uw kenn:ssen op te geven, dat u Port-Said aan deed? vroeg hij. Dat heb ik niet gedaan, zei Dick, wiens verbazing oprecht genoeg was om wantrouwen te ontwapenen. Dan heeft iemand heel juist geraden, niet? spotte de ander. Ik verwachtte van niemand ter wereld een brief en ik heb aan niemand verteld, dat ik langs Port-Said kwam, om de afdoende re den, dat ik zelfs nooit aan de plaats gedacht heb, totdat u zelf hebt meegedeeld, dat we naar de Roode Zee gingen. Het is vreemd. Enfin, hier is uw brief. Misschien begrijpt u, wanneer u hem gelezen hebt, hoe de zaak in elkaar zit. Ik wilde onze bestemming geheim houden en u bent de eenige man aan boord, behalve mr Fenshawe en ik zelf, wiens woonplaats in Londen bekend is. Nij wilde liet toeval, dat liet postmerk on leesbaar was, en von Kerber had den brief ge lezen door de vindingrijke manier van den Russischen censor na te volgen, die het in- liggende blad grijpt met een instrument, dat op een lange, dunne krultang ljjkt en stevig op rolt, totdat het onbeschadigd uit de enveloppe kan word engetrokken. Maar op stjjf, officieel papier blijven licht sporen van zulk een be handeling acher. Wat later op den dag cons tateerde Royson dit en stond perplex. Op het oogenblik scheurde hjj enkel de enveloppe open. Het was een kort bericht van mr Forbes: ,Ik heb u in Marseille getelegrafeerd en ik heb me ervan overtuigd, dat u mijn be richt hebt ontvangen. Ik betreur uw klaar blijkelijk besluit om aan mijn verzoek geen gevolg te geven. Sir Henry Royson is hoogst ernstig ziek. en ik heb reden te gelooven, dat hij zijn vroegere houding tegen u wil góed- naken. Ik ontving u wbrief, waarin u mede deelde, dat u scheepging op een of ander vaartuig onder den naam van King, maar het kostte me geen moeite uw spoor te vol gen naar mr. Fenshawe's jacht, en ik voel me niet gerechtigd uw overbodig pseudo niem te erkennen. Nogmaals raad ik u aan om terug te komen. Ik ben ervan over tuigd, dat uw patroon, een hoogst achtens waardig man, u geen moeilijkheden in den weg zal leggen. Indien u de Aphrodite in Port Said of in Lsmaïla verlaat, en mjj en telegram stuurt, zal ik telegrafisch vol doende geld overmaken." Dick had dat lastige probleem dood en be graven gewaand, Hij had niet geaarzeld in Marseille en hjj was nu niet mider vastbe sloten. Hij stak von Kerber openhartig den brief toe, weinig vermoedend hoe nauwkeu rig zjjn gelaat was bestudeerd, terwjjl hjj den inhoud las. Lees dit, zei hjj. en dan zult u zelf zien," dat ik op geenerlei wijze er voor aansprake lijk ben. Von Kerber scheen uit het veld geslagen door dit blijk van vertrouwen. Neen, neen, zei hjj uit de hoogte dat wensch ik niet. Ik heb uw woord en dat is 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-orkest (12.45—1.10 Berichten ANP en Gramofoonmuziek). 2.00 Handwerkuurtje. 3.00 Gramofoonmuziek. 3.45 Bijbellezing. 4.454.55 Gramofoonmuziek. 5.00 Handenarbeid voor de Jeugd. 5.30 NCRV-Harmonie-orkest (opn.). 6.30 Causerie over het Leger des Heils-werk. 7.00 Berichten. 7.15 Boekbespreking. 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP, herhaling SOS-Ber. 8.15 Orgelconcert. 9.00 Causerie „Christeljjk-sociale gemeen schap". 9.30 Kamerorkest „Ars Nova et Antiqua" en solist. 10.00 Berichten ANP, actueel halfuur. 10.30 Vervolg concert. 11.15 Gramofoonmuziek. Ca. 11.50—12.00 Schriftlezing. mjj voldoende. Mag ik antwoorden? En hiermede zou het incident gesloten zijn, indien het dien avond niet weer opnieuw was opgedoken. Tagg had de eerste wacht, van acht uur tot middernacht. Onder gewone omstandig heden zou Royson, die tot vier uur des mor gens vrij was, naar zjjn kajuit zjjn gegaan en rustig hebben geslapen. Maar, evenals vele anderen, die voor de eerste maal door het groote kanaal komen, kon hjj geen weerstand bieden aan de betoovering van de geruisch- looze bijna geheimzinnige vaart van het schip langs de woestijn. Na het avondeten, terwijl hjj nog even een pjjp rookte voor hjj naar kooi ging, ging hjj naar voren en posteerde zich achter de sterke eletctrische lamp, die op den boeg was aan gebracht om den smallen waterweg, die Oost en West verbindt, te verlichten. De breede lichtbundel gaf een plechtige schoonheid aan de kale vlakten aan beide zijden. Van voren glansde het kanaal als een zilveren lint, in tooverachtig leven. Hoe lang hjj daar stond en hoe diep hjj ver loren was in den vreemden droom, besefte hjj nauwelijks, tot hjj een zachte stem vlak achter zich hoorde. Bent u het, mjjnheer Royson? Hjj keek op en zag juffrouw Fenshawe naast zich staan. Neemt u me niet kwaljjk, stamelde hjj. Ik was zoo verdiept in dit betooverende ge zicht. -Dat u mjjn elfen schreden niet hoorde!, viel ze hem met een zachten lach in de re den. Verontschuldig u maar niet. Ik draag vilten pantoffels, dus mjjn spookachtige na dering is gemakkelijk te verklaren. Ik ben hier al twee maal geweest, maar u was zoo verborgen in de schaduw, dat ik u niet zag, en ik begon werkelijk angstig te worden, om dat een van de mannen me verzekerde, dat u niet in uw hut was. Dick hoorde een zenuwachtige klank ln haar stem. Ik ben hierheen gegaan om een goed gezicht te hebben op de woestjjn bij nacht, antwoordde hjj. Vertel u me eens, mr. Royson, waarom noemde die officier van de garde u „King Dick" op den morgen van het ongeluk met het rjjtuig Hjj was een poos verbluft. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 7