Wij lazen voor U Wegenbouw verwaarloosd? Elke Lepel helpt/ De Amerikaansche leening aan China f Nood in Krakau Britsche admira'iteit antwoordt Toch een groote wandelsportgebeurtenis SPIONNEN? Het grensverkeer m?t Duitschland Dc Roodc Kruis-Ambulance voor Finland Een soldaat met veel bravour Eerste Kamer „Ja en Nee" is een lange strijd Hitier feliciteert den Paus Duitsche spoorwegen alleen voor militairen Schuldeloos scheepsvolk verraden Spionnageproces met gesloten deuren Hervatting luchtdienst op Berlijn VERKEERSVEILIGHEID EEN ONDER WERP VAN BESPREKING. „ROOFBOUW" OP DE ARBEIDSKRACHT DER MIJNWERKERS? Gisteren was in de Eerste Kamer de be grooting van Waterstaat aan de orde. De heer Ter Haar (c.h.) betoogt dat de wegenbouw niet verwaarloosd mag worden. Het batig saldo van de afdeeling landwe gen wordt besteed aan de tekorten van spoorwegen enz. Het motorwegverkeer is overbelast; spr. waarschuwt er tegen, dat het doel van het Verkeersfonds niet wordt voorbijgestreefd. Spr. acht voldoende com pensatie aanwezig voor de mindere op brengst, als de personeele belasting op mo torrijtuigen wordt opgeheven. Hij vraagt den minister overleg te plegen met zijn ambtgenoot van financiën. Spr. acht het thans geen tijd, over te gaan tot invoering van een vergunningsstelsel voor het goederenvervoer over den weg. Spr. hoopt, dat men nog eens kan komen tot een vrijwillige ordening van het verkeer. Spr. maakt verschillende verkeerstechni sche opmerkingen, de veiligheid van het verkeer rakende. Spr. bepleit o.a. meer licht seinen bij onbewaakte overwegen. Spr. wil buiten beboinvde kommen een maximum snelheid van 70 k.m. ter besparing van brandstof. De heer v. d. Bilt (soc. dein.) wijst op de nuttige taak van het departement ter bevor dering der werkgelegenheid. De uit te voeren werken moeten econo misch nut hebben. Doet zich echter gebrek aan materiaal voor, dan staat men voor een fait accompli, tegen te ver gaande bezuini gingsoverwegingen zou spr. zich echter moe ten verzetten. Spr. wijst op het nut van bloedonderzoek in gevallen, waarbij verkeersongelukken door misbruik van alcohol veroorzaakt zijn. Dit soort ongevallen is veel grooter dan menigeen denkt. Spr. bepleit voorts de be langen van 't spoorwegpersoneel en vraagt o.m. om maatregelen in verband met het stijgende prijspeil. Spr. wijst tenslotte op de bevredigende resultaten van het mijn wezen. Men mag echter geen roofbouw plegen op de arbeidskracht der mijnwerkers. De heer de Jong (r.k.) is voor lagere af schrijvingen en ruimere uitkeeringen aan het Rijk door de Staatsmijnen. Zijn partijgenoot, de heer Janssen, wijst er op, dat de afschrijvingen berekend zijn op de groote risico's. Dat er' te veel van de arbeiders gevergd wordt, bestrijdt spr. Nog voeren de heeren Van Rappard lib) Sikkes (s.d.) en Janssen de Limpers (r.k.) het woord. De heer Sikkes dringt aan op tijdigen aanleg van de wegen, aansluitende op de noordoostelijke inpoldering. Een groot deel van het noorden is met een weg door den N.-O. polder zeer gebaat. De heer Janssen de Limpens (R.K.) be spreekt de verkeersveiligheid. Het begrip der voorrangswegen moet meer consequent wor den toegepast. Bij de keuringseischen dient niet al te zwaar op het gehoor te worden ge let. Bij de steeds verder opgevoerde snelheid der spoorwegen moeten de onbewaakte over wegen meer automatisch beveiligd worden. Van verschillende zijden wordt dezen mid dag aangedrongen op spoedige inwerking treding van de Wegenverkeerswet. De vergadering wordt verdaagd tot heden één uur. Alsdan is de minister aan het woord. Japan vindt dit een onaangename geschiedenis. In het Japansche huis van afgevaardigden zijn gistermiddag begrootingsdebatten ge houden. Op hem gestelde vragen antwoordde An- ta o.m., dat nog onderhandeld wordt over de nog niet uitgeleverde Duitschers van de „Asama Maroe". Het is de Japansche re geering onaangenaam, dat een Amerikaan sche leening van 20 millioen dollar aan de Tsjoengking-regeering (die van Tsiang Kai Sjek). is verleend, ook al dient zij tot be vordering der AmerikaanschChineesche handelsbetrekkingen. De Japansche regce- ring streeft er naar, dat de JagpnschAme rikaansche handelsbetrekkingen door de opzegging van het handelsverdrag niet worden gehinderd, in de hoop. dat Amerika van zijn zijde een gelijke houding zal aan nemen. De minister heschikte niet over inlichtingen over Amerikaansche plannen tot bijeenroeping van een Negenmogendhe- denconferentie, en verklaarde ten aanzien van de reis van Sumner Welles niet van opvatting te ziin. dat die in verband stond met een Amerikaansche. tegen Janan ge richte omsingelingspolitbfk. De Janarische regeering zal ten aanzien van de Britsche contrabande-controle in de Janansche Zee optreden volgens het internationale recht, al naar de omstandigheden zich voordoen. De minister kon niet antwoorden op de vraag, of de regeering het voornemen had steun te verleenen aan de Britsch-Indische onafhankelijkheidsbeweging. De ijzer- en olie-politiek. On vragen betreffende de ijzer- en olie- politiek. zulks in verband met de gespan nen betrekkingen tusschen Japan en de Vereenigde Staten, antwoordde de minister van bandel en nijverheid. Foeiiwara. dat de regeering het best mogeliike plan bad uitgewerkt om bet hoofd te bieden aan de ergste geheurtelijkheid, vooral omdat ijzer en olie in geval van nood de belangrijkste goederen zijn. j Wm fiUI 1 ï- jm»; Hot motortankschip „Enlota" van de N.V. Mij. „La Corona" is op weg van Rotterdam naar Curacao op de Noordzee door een ont ploffing verloren ge gaan. een vredes-enquêle in Ame rika. De kwestie van het houden eener vredesconferentie heeft het onder werp gevormd van een aantal vra gen, die door dr. (ïallup tot het Amerikaansche publiek zijn gericht „Denkt gij, dat het thans tijd is voor een conferentie der leidende naties om de problemen van Euro pa te regelen en een einde te maken aan den oorlog tusschen de Geallieerden en Duitschland?" Op deze vraag antwoordde 58 procent der ondervraagde personen; „Ja", terwijl 42 procent „neen" antwoord de. „Moeten de Vereenigde Staten deelnemen aan zoo'n conferentie?" 55 procent der antwoorden luidde „ja". 45 procent „neen". „Wanneer vrede verkregen zou kunnen worden door Hitier Tsje- choslovvakije te laten houden, zoudt gii dan daar vóór zijn? 38 procent antwoordde „ja", 62 procent „neen". Op de gelijkluidende vraag betref fende Polen antwoordde 30 procent met „ja" en 70 procent met „neen." Honderdduizenden bezitloozen trekken naar de stad. Het Duitschc Nieuws Bureau meldt: De buitengewone toevloed van menschen naar Krakau, die reeds tijdens den oor log en onmiddellijk na den oorlog is be gonnen, heeft het aantal inwofiere, dat vroeger 1.2 millioen bedroeg, naar schat ting doen toenemen tot 1.8 a 2 millioen. Voor het grootste deel behooren deze naar Krakau gekomen menschen tot de bezit loozen, zoodat het aantal noodlijdenden ontzaglijk is vermeerderd en thans becij ferd moet worden op ongeveer 500.00Ó. Aangezien er bij bet Poolsche bestuur geen bepalingen bestonden omtrent aanmelding, kunnen nauwkeurige getallen niet opge steld worden. De Duitsche overheid heeft alles gedaan om zoo veel mogelijk den nood te lenigen. Door de' Poolsche hulp- pommissie zijn 200 volkskeukens ingericht, die dagelijks ruim 100.000 porties warme soep uitdeelen. Voorts zijn 200 Poolsche artsen en 100 Poolsche vroedvrouwen aan het werk ge steld. De Poolsrhe hulpcommissie heeft een eigen ziekenhuis en twee sanatoria voor tuberculeuze kinderen ingericht. Niet elf schepen, maar slechts één schip door de Duitsehers beschadigd. De Br. admiraliteit publiceert 'n communi qué, waarin een antwoord wordt gegeven op de Duitsche draadlooze beweringen in de avonden van 6 en 7 Maart, volgens wel ke „11 koopvaardijschepen varende in Britseh convooi of met gedimde lichten, met een totale tonnage van ongeveer 30.000 ton, tot zinken gebracht of beschadigd ziin" De admiraliteit verklaart: „de feiten zijn. dat 15 kleine schepen voor het meeren- deel visschersbooten werden aangeval len, maar dat slechts één schip ernstig be schadigd is, n.1. het Italiaansche schip „Amerila Lauro" Dit neutrale schip voer onbeschermd en was schitterend verlicht. Zijn naam en de Italiaansche vlag waren op de scheepswanden geschilderd. Het werd gebombardeerd van een hoogte van onge veer 19 nieter boven de scheepsmasten. Er zijn ook aanvallen gedaan op drie convooien maar deze aanvallen werden alle afgeslagen en niet één schip is tot zinken gebracht of zelfs ook maar beschadigd." Tot 6 Maart zijn 27 schepen in convooi verloren gegaan van een totaal van 11.774 Britsche. gealli eerde en neutrale schepen, die geconvooi- eerd zijn. ARBEIDSKAMPEN VOOR EMIGRANTEN IN ZWITSERLAND. Zwitserland heeft besloten arbeidskampen in te richten voor emigranten en hen tc gebruiken bij de uitvoering van werkzaam heden in het belang van de landsverdedi ging. Het departement van justitie en poli tie is belast met de organisatie en bewa king der kampen, in overeenstemming met de legerleiding en het departement voor volkshuishouding. Hitier heeft Paus Pius XII ter ge legenheid van de herdenking van zijn kroningsdag telegrafisch zijn gelukwenschen doen toekomen. Rciziqersvervoer drastisch. be perkt. Naar de Msbd. verneemt, zijn de Duitsche rijksspoorwegen met in gang van gisteren voor den duur van twee maanden geheel in dienst gesteld van het leger en de z.g. vi tale bedrijven, waarmede in de eerste plaats de bcwapenings- en aanverwante industrieën worden be doeld. Deze maatregel gaat gepaard met een nieuwe drastische beperking van het reizi gersverkeer. Er is bereids een oproep aan de bevolking gepubliceerd om geen Paasch- reisjes te ondernemen; tra treinen zullen onder geen voorwaarde loopen. Ter gelegenheid van de Leipziger Messe werden voor het eerst z.g toelatingskaar ten uitgegeven, die gratis werden verstrekt aan degenen die konden bewijzen, dat zij de Messe zouden bezoeken of bezocht had den en naar hun woonplaatsen wilden te- rugkeeren. Het is niet onmogelijk, dat binnenkort voor alle treinen dergelijke toelatingskaar ten zullen worden ingevoerd. De reizigers zullen dan van te voren moeten aantoonen, dat zij een geldige reden hebben om op reis te gaan. Een prijzenswaardige maatregel van de Duitsche rijksspoorwegen is het voorts, dat momenteel gecontroleerd wordt, welke rei zigers eerste en tweede klas bij de over- vulde treinen geen zitplaats hebben. Zij die slechts een staanplaats hebben gevonden, ontvangen een merkteeken op hun reis biljet, hetwelk hen machtigt, op het sta tion van bestemming het bedrag te incas- seeren, dat zij meer hebben betaald dan het tarief derde klasse. Nu de „Vierdaagsche" geen door gang vindt. Van de zijde van het bestuur van de Ne- derlandsche Wandelsport Federatie verne men wij, dat het wordt betreurd, dat de vier daagsche afstandsmarschen te Nijmegen van den Nederlandschen Bond voor Lichamelijke Opvoeding dit jaar geen doorgang kunnen vinden. De wandelsport in ons land mist daardoor een belangrijke gebeurtenis en een groote stimul&ns. In verschillende deelen des lands worden plannen gemaakt om te voor zien in het gemis van de Vierdaagsche. Er dient echter gewaakt te worden tegen ver snippering. Naar wij vernemen heeft het dage- lijksch bestuur van de Nederland- sche Wandelsport Federatie over deze aangelegenheid vergaderd. Op Zaterdag 23 Maart zal de bestuurs raad van de N.W.F. bijeenkomen, waar een beslissing zal worden ge nomen omtrent de verschillende plannen voor het organiseeren van een gelijkwaardige gebeurtenis in plaats van de „Vierdaagsche". In elk geval zal overleg worden gepleegd met den Nederlandschen Bond voor Licha melijke Opvoeding. Het is intusschen vrijwel zeker, dat de wandelaars van Nederland ook dit jaar een groot evenement op wandelsport- gebied zullen kunnen beleven. Twee Hagenaars aangehouden en weer vrijgelaten. De Haagsche politie heeft dezer dagen op vermoeden, dat zij met een spionnagezaak uitstaande hadden, twee Hagenaars aange houden: den voormaligen inspecteur van politie A. baron v. d. B. tot V. en een zeke ren P. B. Beide mannen werden ervan ver dacht te Nijmegen documenten met inlichtin gen overhandigd te hebben aan een persoon, die werkzaam was voor den inlichtingen dienst van een vreemde mogendheid. Na onderzoek zijn beide mannen, naar het R.N.B. meldt, op vrije voeten gesteld. De po litie zet hel onderzoek nog voort. iPxhaaUtn MAXIE EN ERNST NAAR AMSTERDAM. Dc Koninklijke Nederlandsche Schaatsen rijdersbond heeft dezer dagen een uitnoodi- ging gezonden aan dc wereldkampioenen in het paarrijden, Maxie Herber en Enrst Baier om op Woensdag 20 Maart a.s. een demon stratie in het kunstrijden te geven op de kunstijsbaan te Amsterdam. Naar wij vernemen is gisteravond bij den K.N.S.B. bericht binnengekomen, dat Maxie Herber en Ernst Baier de uitnoodiging heb ben aanvaard en dus op 20 Maart te Am sterdam zullen rijden. Het programma van dien avond zal wor den aangevuld met een ijshockeywedstrijd. HET INCIDENT IN DE EERSTE KAMER. Het Nationale Dagblad (N.S.B.) schrijft: Uit een artikel, gewijd aan de beraadslagingen in de Eerste Kamer, knippen we het volgende vuil: Toen de heer van Ves- sem toch doorging met histo rische herinneringen, dat Ne derland (dit is een verval- sching. Van Vessem, had het over politieke partijen Opst H.N.D.) in vroegere tij den buitenlandsche hulp had ingeroepen, ontnam de voor zitter baron De Vos van Steenwijk, hem het woord en schorste hij de zitting, blijkbaar vreezend dat de Na soc. de consequentie uit dit historisch overzicht zoover zou rekken om het recht van de N.S.B. te motiveeren even tueele Duitsche hulp in te roepen om hier de orde te vestigen op nationaal socia- lische grondslag. Blijkbaar wilde de grijze pres. dit „nationaal schan daal" voorkomen, aan de eene kant wel jammer, want het zal nu wel een geheixi blijven waar de nat. socialist met deze historische beschou wing naar toe wilde. We zul len dan nu maar moeten blij ven gissen, helaas." De lezer mag raden, aldus het Nat. Dagbl. uit welk blad het is. Als hij deze rubriek pleegt te volgen, raadt hij het ter stond: uit „Ons Noorden" (R. K.S.P.) zoo gaat het blad voort. Intusschen zal dit edele blad inmiddels wel ontdekt heb ben, waarom Van Vessem niet door mocht spreken Het heeft dan tevens kunnen zien zoo besluit de Mussertkrant dat ook het landverraad van het politieke katholicisme door Van Vessem niet ver geten werd. HET VERSCHIL. Onder dit hoofd schrijft A. B.K. in Het Volk een „Op roerige Krabbel" met tot onderwerp „spion nage". We lezen er o.m. het volgende in: Al is er geen land, dat er op zijn beurt met de handen af blijft, toch bestaat er geen grooter vuiligheid dan spion nage Van al het smerige oor- logsgedoe is dit ongetwijfeld het zwaarste en zwartste be zinksel. Intusschen valt er altijd in alles nog graden te onder scheiden, zelfs in de diepte der duisternis van den nacht En dan moet het ieder toch wel getroffen hebben, dat al le andere gemeenheden in het niet verzinken bij het verschaffen van gegevens over de beweging van onze handelsschepen, gelijk nu alles bij elkaar toch verschei dene malen gebeurd is. V<fbr mijn gevoel althans is dat gedoe met die lichtkogels bij voorbeeld daarbij vergeleken kinderspel. Men moet er zich even goed indenken, wil men over zien, wat dit in heeft. De schepen zelf. een stuk van onze volkswelvaart, dat is al erg genoeg. Maar niets is het toch nog, vergeleken bij de levens van het srhuldeloo- ze scheepsvolk, die hier voor een paar vuile guldens verra den en verkocht worden. Daarom is het een veeg tee ken,, dat over deze dingen veel minder rumoer is ge maakt in een deel van de pers dan over zeker geknoei met leveranties aan het le ger. Ieder verklaart op zijn manier, wat er achter dat verschil in luidruchtigheid schuil gaat. Maar het heeft toch zijn nut er eens even de vinger op te leggen. Zoodra U een lepel Abdijsiroop hebt Ingenomen voelt U al direct de ver zachtende. slijmoplossende werking. Na elke lepel bemerkt U dat de slijm loskomt.dat Uwhoest minder scherp en minder veelvuldig wordt. Ge zult U prettiger voelen, minder afgemat. Binnen enkele dagen zal Abdijsiroop dien naren hoest verdreven hebben. Deze werking dankt AKKER's Ab dijsiroop aan haar samenstelling uit oude beproefde geneeskruiden, waaraan nu nog is toegevoegd de krachtig hoeststillende stof codeïne. Terecht zegt men thans dan ook „'a-Werelds beste Hoestsiroop" is AKKER 'S vetetèzkte Eenige der 20 geneeskr. kruiden tegen hoest, griep, bronchitis, asthma Flacon 90 ct.. f 1.50. f 2.40. f 4.20. Alom verkrijgbaar VERSCHERPTE BEPALINGEN. Naar wij vernemen zullen ingaan de 15 Maart van Dnitsche zijde nieu we verscherpte grensbepalingen voor het zg. kleine grensverkeer in wer king treden. Nederlandsche grensbe woners moeten voor het passeeren van de grens voorzien zijn van een speciale machtiging van den Duit- schen Landrat te Bentheim. Aan de Duitsche grensbewoners zal slechts bij hooge uitzondering het passeeren der grens worden toegestaan. De gearresteerde Hagenaars, Naar wij vernemen zal de behande ling van de strafzaken tegen het echtpaar v. d. H. en tegen mr. B., die zich Donderdag a.s. voor de Haagsche rechtbank wegens verden king van spionnage te verantwoor den zullen hebben, met gesloten deuren plaats vinden. Donderdag zal de nieuwe postvrachtk dienst Berlijn—Amsterdam worden geopend. De dienst zal worden gevlogen door de Lufthansa met Junkers 86. Deze lijn is ei genlijk een hervatting van den vroegeren Bloemen-Express; nu zal behalve vracht ook post worden vervoerd. Nog noodig? Indien nadere berichten uit Finland hier- t?6 5an'eitllnF geven, zal het Nederlandsche Hoode Kruis in overleg met de Finsch—Ne- deriandsche Yereeniging zich in verbinding stellen met de bevoegde autoriteiten in Fin land, teneinde alsdan te vernemen of uitzeil- duig der Nederlandsche ambulance gehand haafd kan blijven. Pistool ging af, vrouw werd ge troffen. Twee maanden ge vangenisstraf geëischt. Tengevolge van de roekelooze speelsch- heid van een jeugdig militair heeft op 26 Augustus te Ruurloo een ongeluk plaats ge had, waarvan de gevolgen als door ecu wonder betrekkelijk gering zijn gebleven. De soldaat vertoefde ten huize van de fa- milie K., waar aanwezig waren de vrouw "i11 'Vj6 hinderen. „Deze kinderen", aldus ue soldaat, „wilden steeds maar zien hoe de revolver werkte. Ik heb het wapen toen te voorschijn gehaald, doch daar ik nog niet goed ermee kon omgaan, wilde ik de veilig heidspal aanzetten. Ik zette het echter juist op scherp Het gevolg was, dat de revolver af ging, toen de soldaat de haan overhaalde en de kogel trof de vrouw in de borst. Hoe wel haar long werd geraakt, kon men door operatief ingrijpen haar leven sparen eu 8ci}as zij betrekkelijk spoedig. De soldaat heeft zich' wegens het veroor zaken van zwaar lichamelijk letsel door schuld voor den Bosschen Krijgsraad te v er antwoorden gehad. Hij werd tot twee maan den gevangenisstraf veroordeeld. Bij het verhoor in hoogcr beroep voor het hoog militair gerechtshof bleek, dat be klaagde iemand was met veel bravour. Vroe ger had hij eens opgeschept, dat hij zoo goed motor kon rijden en had toen met een motorrijwiel, dat hij heelemaal niet baas was. brokken gemaakt. De advocaat-fiscaal vorderde bevestiging van het vonnis. De uitspraak van het Hof volgt later,

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 8