Half millioen Finnen moet verhuizen Centrum's Hallen ooi» Aambeien Nu is het tijd Rusland bedoelde het goed Sumner Welles bij Daladier Nederland, laat U niet van de zee verdringen! Lentesprookje in wintertijd •s bij Hollfelder uit. HOLLFELDER J. v. BEEM-MEIJER Rechercheur krijgt een tip Nederlander in Duitschland veroordeeld Verbod voor waakhonden bepleit Koninklijke Marine Werkverschaffing stopt De Finsche avond Burgerlijke Stand van Den Helder Veel ongerief door de sneeuw 1STE VROONSTRAAT Tegenover Koningdw.str. Jan in 't Veltstraat 120. Honneurs voor de Gastvrouw Heldersche Moppen Zoek dus uw zomerkleeding eerste klas Dames-afdeeling H. D. GROEN - Het is het comité een genoegen mede te kunnen deelen, dat bovenbedoelde avond een netto bedrag ad 539.18 heeft opgebracht. Hiervan werd reeds op 27 Februari, een bedrag ad 500.opgezonden aan den Fïn- schen Consul te Amsterdam, terwijl het res- teerende bedrag, zijn de 39.18, heden over gemaakt is. van 14 Maart 1940. GETROUWD: J. Marsman en G. Renden; A. J Kassels en J. M. Helfensteijn. BEVALLEN": R. Stroosnijder-van der Zandt A. de Valk-van der Haag z. faPie&pu-aablfaAici\UA ROTTERDAMSCHE LLOTD. Blitar, u., 14 Maart te Belawan. J^ceJUxifi tueiuM UITSLAG AANBESTEDING. Door den heer L. Igesz, architect alhier, werd gisteren aanbesteed het bouwen van een landhuisje te Den Hoorn aan het „Klif", voor den heer P. Lap Kz. Laagste inschrijvers waren: voor timmer werk de heer P. 't Hoog 2810.metselwerk de heer I. Voigt 2240.schilderwerk de heer C. J. Boon. Den Hoorn 347.lood- gieterswerk de heer P. Oele 675.electri- citeitswerk de heer A. Knoppers 147. ZAKEXNIEUWS. De heer S. de Waal heeft zijn rijwielzaak die voorheen gevestigd was aan de Visch- markt alhier, overgeplaatst naar het voor malige café „de Vergulde Kikkert", waar de Firma Vlessing een meubelmagazijn had. De heer De Waal heeft daar een zeer ruime werkplaats, die ook een flinke gelegenheid voor rijwielstalling biedt. De zware sneeuwval van gister heeft hier veel stagnatie veroorzaak. De wegen waren weer dicht gesneeuwd en de autorijders wa ren gedwongen een schop mee in de auto te nemen, om de auto zoo nu en dan uit de sneeuw te spitten. Toch zaten er op de wegen nog versohillende auto's vast. Ook de bootdienst was weer ongeregeld, de vroegdienst kon wel volbracht worden, doch om 7.45 is de dienst niet vervuld, omdat het uitzicht zeer slecht was door de geweldige sneeuwbui, wat met het oog op mijnen, die in zee zouden kunnen drijven, te gevaarlijk zou zijn. Verwacht wordt, dat de bootdienst heden weer normftal zal zijn. Thans de oorlogshaard weggeno men. Vredespolitiek der Sovjets overwon. Over het vredesverdrag tusschen Finland en Rusland schrijft de „Iswestia", dat dit verdrag de veiligheid niet alleen waarborgt door een verstandige en rechtvaardige nieu we grensafbakening, doch tevens den grond slag legt voor een ontwikkeling van blij vende betrekkingen van goede nabuurschap tusschen beide landen. De punten van het verdrag over het transitoverkeer naar Noor wegen en over den aanleg van een spoor lijn zijn een waarborg, dat een stevige grond slag gelegd is voor de RussischFinsche sa menwerking ook op economisch gebied. De onafhankelijkheid en souvereiniteit van Fin land worden in het geheel niet aangetast. Het verdrag heeft niet alleen de eigenlijke oorlogshaard weggenomen, doch ook de in triges weggevaagd van de oorlogsaanstokcrs tegen de neutrale landen. Deze lariden kunnen thans opge lucht ademhalen. Dit verdrag is een overwinning van de vredespolitiek der Sovjetunie. Het toont aan dat de Sovjetunie noch in diplomatieke onderhandelingen noch na een suc cesvollen strijd voorwaarden stelt, welke onvereenigbaar zijn met de nationale waardigheid of de natio nale onafhankelijkheid van een an der land. Het toont verder, dat de Sovjetunie alle mogelijkheden bezit, om haar billijke eischen in korten tijd door te zetten. Het toont ten slotte,.dat de landen, die zich inlaten met alle mogelijke „garanties" en tot een middel van vreemde betangen worden, een gevaarlijken weg bewandelen en ernstige gevolgen slechts dan kunnen .vermijden, wanneer zij tot een zelfstandige en nuchtere politiek terugkeeren. van de aspiraties, welke Italië in het nieuwe Europa na den oorlog, zoowel in economisch als politiek opzicht, hoopt te verwezenlijken. Roosevelt zal dan in over leg met zijn adviseurs, onder wie Welles stellig niet de minst invloedrijke zal zijn, zijn conclusies trekken. Ofschoon Welles zelf hardnekkig geweigerd heeft, ook maar een woord over zijn missie uit te laten, is het wellicht veelbeteekenend, dat onder neutrale journalisten te Londen, de mee ning veld wint, dat de door Welles verza melde feiten Roosevelt waarschijnlijk er toe zullen brengen een oproep te doen om over vrede te gaan praten. Een vertrouwelijke boodschap van Roosevelt overhandigd. Sumner Welles, de Amerikaansche diplomaat, is op zijn vredes-tournée gisteren weer te Parijs aangeko men. Hij heeft Daladier een per soonlijke boodschap van Roosevelt overhandigd. Aangezien deze bood schap van vertrouwelijken aard is, zal zij niet worden gepubliceerd. Gisteravond reisde Welles door naar Rome, waar hij heden aan komt Reuters diplomatieke correspondent ver neemt dat de hoofdzaak v. Welles rap port, dat stellig zeer uitgebreid is, uit een samenvatting zal bestaan van de mini mum-voorwaarden, waarop aan den eenen kant de geallieerden en aan den anderen kant Duitschland bereid zouden zijn vrede sluiten, te zamen met een uiteenzetting Een afschuwelijk kerkhof in het Hooge Noorden. Men schat he» aantal personen in Fin land, dat door den gebiedsafstand huis en hof verloren heeft op 500.000. Wat de opper- i^eft:, knjf?en de Sovjets ongeveer 30.000 KM.., d.w.z. minder dan een tiende deel van de totale oppervlakte des lands. Het eerste convooi bewoners van Viipuri is gisteren uit Helsinki vertrokken om hun in de vernielde stad achtergebleven bezit- tingen te gaan halen. De regeering heeft speciaje treinen te hunner beschikking ge steld, evenals auto's. Tijdens deze evacuatie zullen de spoorwegen en de vrachtauto's, die gisteren gereqnirccrd zijn, uitsluitend hier voor worden gereserveerd. Men laat de keu ze der nieuwe haardsteden voor de geëva cueerde bevolking aan het individueel initia tief over. Treurig! De 50.000 lijken van Russische soldaten, die in de sneeuw begraven liggen, zullen een geheele streek ten Noorden van het La- dogameer tot een ongezond oord maken. Zoodra het zal beginnen te dooien, zal dit een afschuwelijk kerkhof zijn, waar geen grassprietje meer kan groeien. Neutraliteitsrecht wijke niet voor oorlogsrecht! Aan een koffiemaaltijd van het departe ment Amsterdam der Nederlandsche Maat schappij voor Nijverheid en Handel, welke in „Krasnapolskv" werd gehouden, heeft Prof. Mr. Dr. J. P. A. Francois, chef van de afdeeling Volkenbondszaken van het depar tement van Buitenlandsche Zaken, vandaag het woord gevoerd over „De vrijheid der zee". Thans te spreken over de vrijheid der zee klinkt als bittere ironie, zoo vangt Prof. Francois aan. Het zou echter een groote fout zijn, zich op het standpunt te stellen, dat het neutraliteitsrecht nu maar eenvoudig over de geheele linie capituleert voor het oorlogs recht Uitvoerig belicht spr. de positie der neutralen en komt tot de volgende conclusie: Eenmaal de oorlog uitgebroken, dan rest den onzijdigen niet anders, dan met taaie vasthoudendheid hun be langen te blijven verdedigen, niet toe te geven aan de neiging hen met een beroep op de ontwikkeling van oorlogstechniek en economie, van de zee te verdringen. Laat de wijze waarop de oorlogsvoering ter zee zich heeft ontwikkeld, de normen van het neutraliteitsrecht niet onaangetast, men verzette zich toch zoo krachtig mogelijk tegen een streven deze wijziging van de feitelijke omstandigheden tot nadeel te doen strekken. Spr. eindigde met het woord van Hugo de Groot in het laatste hoofdstuk van zijn „Mare Liberum": „Mocht het noodig zijn, o volk, dat door de zee nooit is kunnen wor den overwonnen, zoo houdt dan vol en ver dedig daarmede moedig niet slechts uwe vrijheid, maar die van het geheele mensche- lijk geslacht". Ook al heeft de winter gedurende de afge- loopen maanden koude banden van ijs om ons land gelegd en al beleven we momen teel een Maartsche periode van sneeuw en vorst, in de Apollohal te Amsterdam hebben nijvere handen een Lentefeest gearrangeerd, dat alleen door de voortdurende inspanning van de Nederlandsche bloemenkweekers zoo feeeriek kon worden. In bonte verscheiden heid van kleur en soort lachen de bloemen- groepen de bezoekers tegen, die binnen vier muren kunnen genieten van een schoon heid, welke de ontluiking van een periode van nieuwen wasdom beteekent. Gistermiddag is de tentoonstelling Am- stelflora 1940 door den minister van econo mische zaken, Mr. M. P. L. Steenberghe ge opend. Aanwezig waren hierbij de burge meester van Amsterdam en het volledige college van B. en W., de leden van Ged. Sta ten, E. Polak en Mr. J. Bomans, vele leden van den gemeenteraad en voorts verschei dene leden van de Kamer van Koophandel. Minister Steenberghe hield na de ope ningsrede een toesnraak, waarin hij er zijn vreugde over uitsprak, dat het Nederland sche bedrijfsleven zich niet laat ontmoedi gen. Spr. zette de beteekenis van de bloemen en plantenteelt uiteen. Vooral nu de export met zoo groote moeilijkheden te kampen heeft en na het uitbreken van den oorlog voor sommige landen zelfs geheel is komen te vervallen, is, aldus spr., de verkoop in het binnenland van dubbele beteekenis ge worden. Telers en handelaren geven door deze tentoonstelling blijk, dat zij hiln taak begrijpen. Na deze openingsrede maakten de genoo- digden een rondgang door de Apollohal. MET LIDO'S WAREN GELD BESPARENI PAASCHKITKEXS Een aardige Bonbon pond 22 cent Paaseheitjes in staniol 2 ons 22 cent Paaseheitjes met slappe vulling 2 ons 25 cent Choc. eitjes, melk en vanille 2 ons 19 cent Dragee eitjes hol pond 22 cent Gevulde dragee eitjes ons 10 cent Paaschmanden en Netten, vanaf 12 en 5 cent 2 ons RUMBOOXEX voor 15 cent by aankoop van 1 Kwartje. Thee Biscuit, ons Succea pond 15 cent Goudsche moppen pond 20 cent Frou Frou en Ijswafels pond 20 cent Chocolade korrels pond 17 cent Chocolade strooisel pond 20 cent Mintballen Vs pond 23 cent Advocaat Toffee» 1 ons 10 cent Advocaat Caramels per ons 18 oent N.V. Chocolaterie Lido Spoorstraat 81 Meer dan 70 Filialen door geheel Nederland. AAI OUD' A DVOCA met recht een sym phonie in Oud en Goud yersch en op recht als de eieren zelf vol van geurige kracht en tóen zacht. O - v e r h e e r I ij k I Maathou dende flesch van Ltr. 1.60. vier voor de zuinige huisvrouw. Witlof p. p. 8, 10 en 1 3 ct Zoute Andijvie 1 0 ct. p. p. Geschrapte Worteltjes 1 5 ct p. kg 3 of 4 p. Stoofperen 1 0 ct 3 of 3 p. Moesappelen 25 ct 4 p. zoete Stoofappelen 25 ct 6 of 7 grote Jaffa's 25 ct Wij zijn ruim gesorteerd in fijne APPELEN o s. Present van Engeland, Jonathan en Goudreinnetten. Telef. 753. ISOLABELLA het fijnste In witte Vermouth. Als ge maar één kenner" onder Uw gasten weel, schenkt dan hem of haar ter eere „Isolabella". De overigen zullen méé verrukt zijn Per L. Hesch 1.60. SPRINGBOK roode Kaapsche moscatel, op-en-top Kaapsch, de zon, de druiven, de wijn p. flesch 1.20 Zoo ook de nieuwe MOSKAAP (125) witte Zuid-Afrikaan- sche moscatel h 4 maar slechts één roeps „VoortreHelijkl" Uw gasten zullen opgetogen zijn Hoewet. 6ók stille waar- deering is U leb waard. Daarom, maak Uw vrienden Uw goeden smaak deel achtig - geeft U hun de aanleiding in te stemmen met de oude vertrouwde waarheid: „A/s 'i goed moei zijn - moet 'twijn van Oud zijn. K.W.V. Alcoholvrij Druiven sap zuiver gebottelde zonneschijn uit de fijnste moscatel-druiven van Z u i d - A f r i k a- 'n Heerlijke drank, ook voor kinderen, zieken en herstellenden '/i flesch 1 'h flesch 55 ct. De u,ijnkoopervan 1877 Haarlem ,V ',H BRIJ ZEN BUITEN EIESCH - BEHALVE VOOR DRUIVENSAP. TER LEEN AANGEBODEN. Personen bjj Rijk, Gemeente en Onderwgs zonder borg. Rente en aflossing volgens wettelijke voor schriften. Inlichtingen bij Weststraat 72. DE SPEURDER. Tel. 906. Duizenden vóór U vonden reeds baat bij Aambeienzalf van Broeder Benedictua. Ook aan U zal deze zalf terstond verlichting brengen. Haal direct een pot bij Uw Apotheker of Drogist. Prijs f. I.- Zetpillen Br. B., per doos 85 cent heerlijk broos vanaf morgen 25 ct. per half pond, C. VAN HEES Keizerstraat 4i Tel. 790. Kanaalweg 192. Tel. 620. aDVERTEEREN doei verkooper Een nieuwe lente, Een nieuw geluid.... Tevens is aan onze zaak een verbonden. - Dus voor mantelcostumes het aangewezen adres. Telefoon 564 Polderweg 18 Uw oude zomerhoeden weer voor den dag te halen om ze vakkundig te laten vervormen bij het bekende adres Polderweg 1 7 Tevens ontvingen we de nieuwste snufjes in dameshoeden I Wij verwachten U En 't was een goeie! Dief van dertig rijwielen in Den Haag aan gehouden. Drie a vier weken geleden bleek er weer weer eens een hausse te zijn op de rijwiel- diefstalmarkt. Aangiften van allerlei zij den kwamen bij de Haagsche politie bin nen van karretjes, die gestolen waren op plaatsen waar men veel rijwielen pleegt neer te zetten zonder bewaking. In verband daarmede werd een nauwge zet onderzoek ingesteld bij opkoopers, van wie er eenige de politie reeds hadden ge waarschuwd, dat een ongeveer 25-jarige man zich bezie hield met het ten verkoop aanbieden van tweedehands fietsen, terwijl hij zich trachtte te legitimeeren met een rentekaart of distributiekaart. Een van de met het onderzoek belaste rechercheurs kreeg bij een opkooper aan het Snui den tip, dat de gezochte waarschijnlijk aan den overkant woonde en... dat hij toeval lig voor het raam stond. De rechercheur bleef toen korten tijd in den onkooperswin- kel en zag ziin geduld beloond met het op straat verschijnen van den man aan den overkant. Onopgemerkt volgde de recher cheur den verdachte, om hem op de Am- sterdamsche Veerkade een zijstraat van het Spui aan te houden. Tijdens het verhoor bii de politie beken de de aangehoudene, een dertigtal rijwie len te hehl»en gestolen. Het bleek de 25- jarige H. F. J. te zijn. die inderdaad zijn rentekaart als leiitimatiemiddel had ge bruikt, doch voor de variatie ook wel een ten name van een vrouw «taandp distrihu tiekaart te hebben getoond, ofwel de eer ste letter van zijn naam op zijn eigen ren tekaart in een ,.H" te hebben veranderd Een aantal gestolen rijwielen kon no<" worden opgespoord. De aangehoudene is in verzekerde bewa ring gesteld. Hii werd verdacht van spionnage. De heer A. Sanders, onderwijzer aan de bijzondere lagere schooi te Putbroek, ge meente Echt, die, zooals wij gemeld hebben. Vrijdagavond 1.1. te Waldfeucht in Duitsch land werd gearresteerd en naar Aken over gebracht, is Woensdagavond bij Kerkrade over de grens gezet. Hij werd door het „Schnellgericht" te Aken veroordeeld tot vijf dagen gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, subs. 50 mark boeten. Hij was verdacht van spionnage ten gunste van Nederland, doch daaromtrent kon hem niets worden ten laste gelegd. Hij werd tot genoemde straf veroordeeld, omdat hij zich in November van het vorige jaar naar Glad bach had begeven, zonder in het bezit te zijn van geldige papieren, hetgeen door hem werd bevestigd. Dierenbeschermingwil kettinghond weg hebben. den Het Hoofdbestuur van de vereeniging tot bescherming van dieren heeft reeds meer malen de aandacht gevestigd op het lot van den kettinghond. Thans heeft de bond het ontwerp van een gemeente-verordening sa mengesteld en dit zal naar de burgemeesters worden gezonden. Het ontwen» bevat een verbod tot het houden van kettinghonden. De GENEESKUNDIGE BUI TENDIENST zal op 16 en 17 MAART 1940 worden waargeno. men door den Officier van Ge- zondheid der 2e klasse, Adres: KRUGERSTRAAT 15. Eerst Maandag in Noordholland weer aan den gang. De Inspecteur van den rijksdienst voor de werkverruiming in Noordholland maakt be kend, dat de werkverschaffingen, welke gisteren wegens de weersomstandigheden zijn stopgezet, eerst op Maandag 18 dezer weer zullen aanvangen. OUDESLUIS. BUS WEGGEZAKT. Toen een bus der fa. Naastepad gisteren omstreeks het middaguur bij de Flap zijn weg versperd zag door een treiler, is de chauffeur een stukje omgereden, hetgeen hem echter noodlottig is geworden. Bij .de pastorie geraakte het voertuig in den zach- ten wegkant, verzakte, maar bleef tenslotte nog tegen een telefoonpaal hangen. De be schadiging was niet groot terwijl zich geen persoonlijke ongevallen voordeden. Garage De Moor heeft de bus later weer op den weg gezet.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 6