Vandaag spreken de dictators elkaar StAnnaland" op ccn Britsche vliegtuigen boven de Duitsche bocht DAGBLAD VOOR DEN'HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Russische druk op Scandinavië? magnetische mijn geloopen Geheele bemanning gered 19 koeien verbrand DE WERELD HOOPT Nadien zou de Duce nogmaals Sumnev Welles ontvangenl Onderhandelt Berlijn met Vaticaan? Mijnwerkers offeren hun vacantie op KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) 68e JAARG. No. 887'/ Moskou zou vrijhavens eischen Dit nummer bevat 8 pagina's EERBERICHT DE BILT SEINT: HELDERSCHE COURANT Uitgave der Ultg.-Ml). Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder MAANDAG 18 M A A R T 1941 Mussolini en Ciano naar Hitier Volgens een officieel communiqué is de Duce Zondagmiddag om half twee, vergezeld door zijn minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano uit Rome naar den Brenner vertrokken. In den trein van den Duce bevinden zich ook de chef van zijn particulier kabinet Sebastiani, de chef van het kabinet van den mi nister van buitenlandsche zaken en andere liooge ambtenaren van dat ministerie. Op het station waren ook aanwezig de minister van propagan da, Pavolini en de Duitsche ambassadeur von Mack ensen. Mussolini zal heden een ontmoeting hebben met Hitier. De plaats waar de dictators elkaar zullen ontmoeten wordt geheim gehouden. De eerste berichten spraken van Munchen of Innsbruck, doch later werd gemeld, dat de ontmoeting op Italiaansch grondgebied, op of in de nabijheid van de Brennerpas zou plaatsvinden. De algemeene indruk in diplomatieke kringen te Rome is, dat dit onderhoud in verband moet worden gebracht met de reis van Sumner Welles en meer in het bijzonder met de besprekingen, die de Amerikaansche staatsman Zaterdag gevoerd heeft met den Ita- liaanschen koning, Mussolini en Ciano. Zeer interessant is de veronderstelling, welke in welingelichte kringen te Rome de ronde doet, dat Mussolini en Ciano in den nacht van Maandag op Dinsdag weer in Rome terug zouden zijn en dat de Duce dan nogmaals Sumner Welles zou ontvangen, alvorens de Amerikaansche staatsman zich op de „Conté di Savoia" naar Ame rika inscheept. Een golf van hoop gaat weer over de we reld. Zou dan toch, op 't nippertje, de vre de kunnen worden hersteld alvorens de vol keren van ons oude werelddeel in doodelijke omklemming zich te gronde richten? Deze mogelijkheid mag niet geheel uitge sloten worden geacht, maar toch doet men goed, zich niet aan een te groot optimisme over te gaven. De moeilijkheden welke zui len moeten worden overwonnen zijn zéér, zéér groot. Intusschen staat wel vast, dat het oogen- blik om vrede te maken, goed gekozen is. De geallieerden, hoe zeker zij zich zelf de overwinning ook toekennen, beginnen in te zien, dat zij voor een Herculestaak staan, w-elke, mocht zij tot de overwinning leiden, het eigen economisch leven met doodbloeden bedreigt. Daartegenover staat, dat Duitschland meer en meer de gevaren moet gaan inzien van een samengaan met Rusland, dat in wezen en ook volgens Hitiers eigen leerstellingen, Duitschlands staatsvijand no. 1 is. Daar komt bij, dat Berlijn's onmiskenbare zwenking naar Rome en naar het Va- ticaan er op wijst, dat Hitier zich niet geheel van de kerk wil losmaken. Daardoor komf hij noodwendig weer in het anti-communis tische vaarwater terecht. Nu Parijs en Londen door hun aanbod tot interventie aan Finland hebben doen blij ken, hoe vijandig zij in werkelijkheid tegen over Moskou staan, met wien zij zelfs een oorlog wilden riskeeren, is 't duidelijk, dat de geallieerden feitelijk met Rome in het zelfde anti-kominternbootje zijn komen te zitten. Zou het daarom zoo dwaas zijn. te veron derstellen. dat Hitier wordt uitgenoodigd eveneens weer in dat hem zoo bekende .vaartuigje plaats te nemen? Zal een stuk vette Russische aarde het zoenoffer zijn, dat Ttitler wordt aangeboden voor het herstel der vrijheid van Polen en Tsjecho-Slowakije? •Of beteekent en ook dit is niet onmo gelijk de conferentie tusschen de asge- nooten een verder samengaan tegen het Westen? Kr is leven, beweging in de posities en elk oogenblik kan het scherm opgaan, dat ons een verrassend tafreel doet aanschouwen. Moge het een vreedzaam schouwspel zijn! Het Zweedsche blad „Aftonbladet" meldt uit Moskou, dat de Sovjetre- geering het voornemen heeft met Finland onderhandelingen te openen over een handelsverdrag en met Zweden en Noorwegen over conven ties, die niet alleen betrekking heb ben op den goederenruil, maar ook op het transito van Russische goe deren naar havens aan de Westkust van Zweden en de Atlantische kust van Noorwegen. Het genoemde blad voegt hieraan toe, dat den heiden Scandinavischen landen gevraagd zal worden vrijhavens ter beschikking te stellen van Rusland. Deze havens zijn nog niet uitdrukkelijk aangewe zen. 1 OOK CONFERENTIE MET ROEMENIë. Naar verluidt zouden Duitschland en het Vaticaan onderhandelingen geopend heb ben voor het sluiten van een concordaat, dat vrijheid van godsdienst zou inhouden voor Duitschland, Polen en het protectoraat De desbetreffende besprekingen zouden ge voerd worden door den nuntius te Berlijn, mgr. Orsenigo en von Ribbentrop. Voorts verluidt uit Rome, dat de Duit sche regeering den thans in Berlijn aan wezigen Roemeenschen gedelegeerden zou hebben meegedeeld, dat Rusland bereid is een niet-aanvalspact van 2(5 jaren met Roe menië te sluiten, en dat Hongarije geduren de tien jaar moest afzien van een herzie ning der Roemeensche grenzen. EEN NIEUWE RAMP TREFT NEDERLAND S KOOPVAARDIJ. Het Nederlandsche s.s. „St. Anna- land" van de Scheepvaart en Steen kolen Mij. te Rotterdam is Zondag middag in de nabijheid van Fairy Bank op een mijn geloopen. De be manning is gered door de Ned.^s.s. Schieland" en de „Nieuwland" van dezelide Mij., die zich in de nabijheid van de „St. Annaland" bevonden. Nader wordt ons uit IJmuiden gemeld dat de „St. Annaland" om half één op 51 gr. N.B. en 2.01 gr. O. L. op een mijn is ge loopen. Toen de bemanning het schip ver liet, was het zinkende. Het schip is inmid dels geheel gezonken. De „St. Annaland meet 2248 ton bruto en 1206 netto registerton Het schip is in 1916 op de werf van A. F. Smulders te Schiedam gebouwd. Geredden te Vlissingen. De geredde bemanning is gisteravond laat te Vlissingen aangekomen. Het bleek dat twaalf hunner waren gered door het s.s. „Schieland" en negen door het s.s. „Nieuw land". Met een marinevaartuig zijn de schipbreukelingen van de op de reede lig gende schepen gehaald. Door den dikken mist, die over het water hing, bracht dit nogal moeilijkheden met zich mee. In het hotel „Monopole" werden de 12 mannen van de „Schieland", waaronder de kapitein, de heer Vinke uit Rotterdam, on dergebracht, terwijl de overige negen man nen in het hotel „Albion" een onderkomen vonden. Wij vernamen van hen. dat het schip, te gelijk met de „Schieland", de „Nieuwland" en de „Schokland", allen van dezelfde ree- derij, Vri'dagavond van Newcastle was vertrokken. De schepen waren geladen met kolen en bestemd voor Sluiskil. Zij voeren achter elkaar op circa 500 meter afstand. Lading vloog in de lucht. Zondagmiddag om vijf minuten over een werd de „St. Annaland" in het voorschip door een hevige explosie getroffen. De la ding vloog in de lucht en het achterdek was onmiddellijk bedekt met kolen. Het voorschip zonk dadelijk weg, terwijl het achterschip overhelde naar bakboord zijde. Enkele mannen lagen te slapen, doch zij slaagden erin naar dek te komen en de sloepen te bereiken. Het bleek dat ieder zijn taak precies kende, waardoor een pa niek werd voorkomen. In groote haast, doch met uiterste kalmte, werden de sloe pen eestreken. Het neerlaten van de stuur boordsloep leverde eenige moeilijkheden op in verhand met slagzij. Binnep korten tijd hadden allen het schip verlaten, dat toen «poedig eeheel on zijn zijde lag. Ongeveer W) minuten na de explosie verdween het schip in de diepte. De schipbreukelingen roeiden naar de andere schepen die onmid dellijk waren eestopt en de schipbreukelin gen oppikten. Het bleek. dat niemand eenig letsel had gekregen. Voor het red den van eeniff bezit was eeen tijd geweest, zoodat de mannen in hun werkplunje aan land kwamen. Als oorzaak van de ramp neemt men alge meen aan, dat deze aan een magnetische mijn is te wijten, hoewel het bevreemding wekt, dat de „Schieland", die toch de zelf- Voor liet eerst Britsche burgers DUITSCHE AANVAL OP SCAPA FLOW. VEEL OF WEINIG SCHADE AAN DE ENGELSCHE VLOOT? Tijdens een aanval van Duitsche bombar- dementstoestellen op de Britsche vtootbasis Scapa Flow zijn voor het eerst in dezen oorlog Engelschc burgers gedood. Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelt omtrent dezen aanval mede: Op grond van de resultaten der verken ningsvluchten van de laatste dagen heeft de Duitsche luchtmacht een aanval gedaan op de in Scapa Flow liggende deelen van het Britsche vloot. Hierbij werden minstens vier oorlogssche pen. waaronder drie slagschepen, en een kruiser, door bommen getroffen en zwaar beschadigd. De beschadiging van twee an dere oorlogsschepen is waarschijnlijk. Bovendien werden de vliegvelden Stom nes. Earth House en Kirkwall, alsmede een luchtafweerbatterij gebombardeerd. Niettegenstaande kraehtigen afweer van vijandelijke jachtvliegtuigen, en luchtdoelge schut. voerden de Duitsche vliegtuigen hur, opdrachten met succes uit en keerden zij zonder verliezen terug. De Britsche lezing. De Britsche admiraliteit, heeft een offi cieel communiqué uitgegeven, waarin ge zegd wordt: Duitsche vliegtuigen hebben Zaterdag om 19.50 uur een luchtaanval gedaan op de vlootbasis Scapa Flow. Veertien vijandelijke vliegtuigen bereikten het doel. Zij wierpen een aanzienlijk aantal bommen, waarvan er een een oorlogsschip trof, dat slechts geringe schade kreeg. Ook werden bommen uitgeworpen boven land, waarbij geen militaire doelen werden getroffen, doch een burger werd gedood en zeven gewond, waaronder twee vrouwen in het dorp Bridge-of-Waith, terwijl vijf huisjes werden beschadigd. Onder het vlootpersoneel vielen zeven slachtoffers. De familie is verwittigd. De scheepsbatterijen, de kustbatterijen, en gevechtsvliegtuigen kwamen in actie om den vijand te verdrijven. Een vliegtuig werd neergehaald en naar men gelooft, zijn an dere vliegtuigen beschadigd. De eerste Engelsche burger... De eerste burger, die in dezen oorlog in Engeland is gedood, tengevolge van een Duitsch bombardement, is James Isbister, oud 27 iaar, ambtenaar bij den graafscbaps- raad der Orkaden. Hij stond in huis bij de deur te kijken naar het vuren van het lucht afweergeschut on de aanvallende vliegtui gen, toen een vijandelijk toestel, ijlings ver trekkende. zijnI ast van 19 zwaar-exptosieve bommen liet vallen. Dezelfde bom verwond de twee buren, die ook bij de deur stonden. De andere bommen vernielden het huisje van een oude vrouw. Een tweede vluchten de machine wierp 18 hommen tegelijk neer. In totaal kwamen ruim 50 zwaar-explosieve bommen en vele tientallen brandbommen neer bij huizen, boerderijen en op de hellin gen der heuvels van het district. „Ongepaste zenuwachtigheid". Britsche vlootkringen hebben gisteravond commentaar gegeven op de Duitsche bewe ringen ten aanzien van den aanval op Sca pa Flow: Het feit. dat het Duitsche opper bevel zoo beeeerie is om dp luchtschermut- seling hoven Scapa Flow op te blazen en de belachelijke beweringen over schade toege bracht aan eenheden der Britsche vloot, ver- de vaarroute had gevolgd niet getroffen werd. Men had te voren verschillende drijvende mijnen ontmoet, doch deze op behoorlijken afstand gepasseerd. De zee was vrij ruw. maar niet gevaarlijk voor de sloepen. De ontploffing geschiedde op ongeveer 10 mijl ten zniden van de „Noordhinder". De opvarenden hebben hun spoedige redding te danken aan het feit. dat in ver band werd gevaren. De mannen zijn van nieuwe kleeren voorzien en zullen Maan-dag naar Rotterdam vertrekken-. Verwachting: Geleidelijk eenige stijging van temperatuur, betrokken tot zwaarbewolkt met nu en dan eenigen re gen, krachtige tot matige Z.O. tot Z.W. wind. raadt ongepaste zenuwachtigheid en den bij- na kinderlijken wensch om iets te hebben waarover gepocht kan worden. Steeds is er kend. dat onze oostelijke en noordelijke ba ses bloot staan aan luchtaanvallen, maar wij vertrouwen in staat te zi.in ons van een goeden kant te laten zien bij het voortzet ten van den strijd. Het is zeer kenmerkend, dat selchts 'n klein deel der door den vijand uitgezonden vliegtuigen er prijs op stelde in actie te komen. De andere moeten ver dwaald ziin. Zelfs waren de meesten, die aankwamen, er tevreden mee. burgers van een klein dorp. 5 of 6 mijl van de havens, te dooden en te wonden, liever dan het vuur der schepen en batterijen te braveeren. OOK BOVEN POLEN? Officieel wordt medegedeeld, dat Britsche vliegtuigen Zaterdag boven de Duitsche Bocht hebben gevlogen en dat zij, ondanks het vuur van het luchtafweergeschut allen behouden zijn teruggekeerd. Tijdens de Zaterdag overdag in de Duit sche Bocht gemaakte verkenningen, aldus vervolgt de Britsche admiraliteit, werd op verscheidene plaatsen tusschen Borkum en Helgoland een aantal patrouillevaartuigen der marine waargenomen en met bommen bestookt. Zondagochtend zijn twee vijandelijke vlieg tuigen, die aanvallen deden op schepen aan de Oostkust van Schotland, opgevangen door een gevechtsvliegtuig van de Kon. Lucht strijdkrachten en in de wolken achtervolgd. Men gelooft dat beide vliegtuigen schade is toegebracht. Ook boven Polen? Bfitsche bommenwerpers hebben gister nacht een vlucht gemaakt tot boven Poolsch gebied, aldus deelt het Britsche mi nisterie van Luchtvaart mede. Een vijande lijk vliegtuig, dat met een der Engelsche machines den strijd aanbond, vluchtte in de wolk, nadat het door herhaalde aan vallen was beschadigd. Teneinde de steenkoouproductie op te voeren. Tienduizend mijnwerkers uit Not- tinghamshire (Engeland) hebben tij dens een weekendbijeenkomst toe gezegd hun werk zoo regelmatig mo gelijk te verrichten, af te zien van de hun toekomende vrije dagen met Paschen en in Augustus (Bankholi- day) en van een deel van hun zo- mervacantie, en om den anderen Za terdag te werken, teneinde de steen koolproductie op te voeren om in de nationale behoeften te voorzien. Vuur verwoest kapitale boerderij. Gistermorgen om tien uur is door tot nu toe onopgehelderde oorzaak een felle branö uitgebroken in de kapitale boerderij, be woond doord en heer F. Luinstra te Doezum, gemeente Grootegast. Het vuur greep zoc snel om zich heen dat niets kon worden ge red en de brandweer uit Grootegast vrijwe machteloos tegenover het vuur stond. Bin nen een uur tijds waren het voorhuis en d( aangrenzende groote schuur door het vuu? verwoest Negentien koeien, die op stal stonden, kwamen in de vlammen om. De geheele in boedel van het voorhuis werd een prooi der vlammen. Verzekering 'dekt de schade.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 1