-DE TOEL Weer een nieuwe aanwinst voor de Marine 'Voor' 9 oeiekousen Een nieuw Europa? De „O 24" met goed gevolg te water gelaten &mtd 'iVoïm jlet ITICO-mek& op JLouxi, e<e*i vuoüühfxfuj votfi Arrondissements rechtbank Alkmaar Koop eerst een andere tandpasta De dichtader van ir* de Rooy UtaaA yacut une üeetv Dinsdag 19 Maart 1940 Tweede Blad Zes nieuwe schepen in een jaar Hedenavond Taptoe Spaarzegelkas „De Eendracht" Amerikanen over de Nederlandsche Vloot en Cura^ao Vereeniging tot bevordering van de belangen van Slechthoorenden Burgerlijke Stand van Den Helder Uit het politie-rapport KOM IN „DE TOELAST" Briefkaarten „Algemeen Steuncomité" Groote gebeurtenissen staan voor de deur (Van onzen specialen verslaggever). De Marine ontplooit een groote activi teit. Niet alleen van de actief dienenden op de vloot wordt veel gevraagd, maar ook van het technisch en administratief personeel wordt de hoogste activiteit ge vergd. Tal van vraagstukken, zoowel ma- terieele als personeele, vragen de aan dacht. Er wordt met tempo gewerkt en dat tempo drukt zich ook uit in de snel opeenvolgende tewaterlatingen van sche pen, die over enkele maanden aan de vloot zullen worden toegevoegd. Waren we Zaterdag in Vlissingen getuige Van de tewaterlating van een van de fraaiste torpedojagers, de „Isaac Sweers", gisteren morgen woonden we, bij de Rotterdamsche Droogdokmaatschappij, het van stapelloopen van de „,0. 24" bij, de laatste van de serie van 4 onderzeebooten van de begrooting 1937. Dit jaar zullen aan de onderzeevloot nog een drietal schepen worden toegevoegd, waarvan er één, de „O. 25", bij Wilton Feijerioord op stapel staat en twee, de O. 26 en 27 bij de Rott. Droogdokmaatschappij. Deze serie van 3, die van hetzelfde type zijn als de vier, die het laatste halfjaar tewatergeloopen zijn, zijn yan de begrooting 1938. De afmetingfen zijn: lengte 77.50 m, breed te 6.20 m, diepgang boven water 3.95 m, waterverplaatsing boven water 987 ton, on der water 1205 ton. De maximum snelheid boven water zal 19 knoop, onder water 9 knoop bedragen. Het schip is bewapend met een kanon van 88 mm, een dubbelmitrailleur van 40 mm en acht torpedobuizen. De plechtigheid geschiedde door de echt- genoote van ir. K. de Munter, mevr. A. M. G. de MunterHerweyer. De genoodigdeu. Bij de te water lating van de O.-boot wa ren o.m. aanwezig het hoofd van de afdeeling Materieel van het Dept. van Defensie, dé schout bij nacht L. A. C. M. Doorman; Ir. W. F. Pot, E.A.E.I., chef Bureau Electriciteit Dept. v. Defensie; Ir. G. de Rooy, hoofdinge nieur der Marine, Dept. v. Defensie; Jhr. W. Boreel, souschef v. d. Marinestaf, Dept. van Defensie; ir. K. de Munter, ingenieur der Ma rine, Dept. v. Defensie; J. C. van Pappelen- dam, hoofd-off. M.S.D. 2e klasse. Bur. M.S.D. Dept. v. Defensie (allen Den Haag); P. J. Drijver, off. M.S.D. Ie kl„ Den Helder; Kapt.- luit. ter zee F. S. C. Baron van Ranwijck; ir. H. E. Jager. 't Is een sympathieke gewoonte van de directie der R.D.M., om haar personeel in de gelegenheid te stellen, het resultaat van hun gezamenlijken arbeid, de tewaterlating bij te laten wonen. En zoo stonden gisterenmorgen langs de hellingen in de onderzeebootenloods, honderden en honderden arbeiders te wachten op het groote oogenblik. Ze stonden op de hel lingen en op de nog onvoltooide romp van de „O. 26", die haar voltooiing nadert en over eenige maanden haar element zal kiezen. Er was ook nu de spanning voor het afloo- pen van het schip, 't Blijft altijd een risico, of het schip zich niet onwillig zal toonen. De kleinste misrekening verhindert een vlotte te waterlating, maarde R.D.M. heeft een goede naam in de scheepvaartwereld en deed dien ook nu geen oneer aan. Niet zoodra had het tweede attentie- sein geklonken, of na den fermen slag van Mevr. De Munter kwam er beweging in de groene potvisch. Eerst trilt het lichaam even, dan glijdt het, langzaam, sneller, sneller... om met een sierlijken duik het breede Maaswater in te schieten. Een gracieuze neiging, de „O. 24" ligt in zijn element. Er wordt gejuicht, stoomsirenes gillen In de directiehall werden de genoodigden hierna ontvangen. Gunstige resultaten onder ongun stige omstandigheden. De oudste directeur van de R.D.M., ir. A. Knape, wees hier op de bizonder ongunstige omstandigheden, waarin tijdens dezen stren gen winter de aanbouw plaats had. Ondanks dit feit is men toch in staat geweest, iets voor den contractueelen datum het schip af te leve ren. Hiertoe hebben twee gelukkige omstan digheden meegewerkt: ten eerste het gevolg geven aan het advies van de Marinedeskundi gen voor het bouwen van solide overdekte werkplaatsen, ten tweede het feit, dat er geen oponthoud was in den aanvoer van materiaal, dank zij de uitstekende marine-organisatie, die de leveranciers dag aan dag achterna reed. Spr. dankt het hoofd van de afd. Materieel, den schout-bij-nacht L. A. C. M. Doorman, en zijn personeel. De „O. 23", die sinds de vorige week in Den Helder is, is ook eenige dagen voor den contractueelen datum gereed gekomen en de rapporten, die tot op dit oogenblik zijn binnengekomen, geven hoop, dat de proeven zeer gunstig slagen en het ont werp in alle opzichten voldoet. Dit resul taat is mede te danken aan de prachtige samenwerking tusschen de Iloliandsche werven en de marinedeskundigen. Spr. wijst nog op de samenwerking met de andere werven en op de beteekenis van het centraal teekenbureau. Sinds October van het vorig jaar zijn vier oorlogsbodems bjj de R.D.M. te water geloo- pen en spoedig zullen er nog een tweetal vol gen, zoodat in één jaar tijds zes oorlogsschepen te water liepen, niettegenstaande ook de krui- serbouw voortgang heeft en volgende maand en de daaropvolgende maand respectievelijk een 15.000 en 10.000 tons tankschip te water zal loopen. Dit wijst wel op de belangrijke productiecapaciteit der Nederlandsche werven. Spr. wijst er nog op, dat deze geïntensi veerde bouw van den technischen staf van de marine veel gevraagd heeft. Tenslotte brengt ir. Knape mevr. de Munter dank voor het verrichten van de plechtigheid en hoopt, dat haar stille wensch, dat de boot gelukkig varen mag, in vervulling moge gaan. Spr. biedt mevr. de Munter een souvernir aan in den vorm van een zilveren bloemen- schaal met fijne rose anjers en brengt dan een heildronk uit op mevr. de Munter en de Marine. Dankwoord van ir. de Munter. Ir. de Munter dankt de directie van de R.D.M. namens zijn vrouw, die de uitnoodi- ging op hoogen prijs gesteld heeft. Dit is de vierde onderzeeboot, die in den tijd van 5 maanden van een Neder landsche scheepshelling gleed. Men zou hieruit wellicht de foutieve conclusie kunnen trekken ,dat de O.-booten aan de loopende band worden gemaakt. Niets is echter minder waar, doch door eén ge lukkige samenwerking worden de vraag stukken opgelost en door de opgedane ervaringen worden de nieuwste snufjes aangebracht. De schepen kunnen zich meten met de best bestaande vaartui gen van dit type. Spr. brengt een dronk uit op de R. D. M. In verband met het feit, dat vorige week Dinsdag de taptoe, wegens slecht weer niet door kon gaan, zal hedenavond, bij gunstig weer, taptoe worden gehouden. Vertrek van de Buitenhaven 8 uur. Route: Hoofdgracht, Kanaalweg, Koning plein, Emmastraat, v. Galenstraat, Javastr., Hector Treubstraat, Lorentzstraat, Overweg, Parallelweg, Spoorstraat, Bierstraat, Werf. Wij vestigen er de aandacht op, dat in de advertentie van de Spaarzegelkas „Maatsch. De Eendracht", geplaatst vorige week, het nummer van het hoofdkantoor te Amsterdam foutief weergegeven is. Daar stond Heeren gracht 105, terwijl dit moest zijn: 501. DE VREEMDELING WERKTE. Terzake het doen verrichten van arbeid door een vreemdeling, zonder daarvan bij de politie aangifte te doen, werd iemand verbaliseerd. In de „New York Times" kwam de a volgende merkwaardige ontboezeming II voor, die wjj curiositeitshalve overne- ij j; men. Van „voorlichting" gesproken „Curapao zou een ideale basis z(jn \oor j: 1 operaties van oorlogvoerenden voor j j onderzeebooten, vliegtuigen en feitelijk voor elk type oorlogsbodem. Tot voor ij kort was de bescherming van het eiland meer symbolisch dan werkelijk. Nu j II echter is de verdediging op grootseheep- j sche wijze versterkt, o.a. wat betreft j luchtafweergeschut. Het garnizoen is II versterkt met vrijwilligers? die volledig dienst doen. Men verwacht, dat het SI aantal krachten voor de verdediging zal II groeien door het oproepen van alle mannen tusschen 18 en 26 jaar. De ge- II heele bevolking echter bestaat slechts uit 62.000 zielen, waarvan bijna de helft in de hoofdstad woont. De verdediging is ook versterkt door a a de aankomst van het oorlogsschip „Kinsbergen", welk schip den ouden kruiser „Johan Maurits van Nassau" J vervangt. Bovendien zijn hier twee on- I; derzeebooten gestationneerd. Men neemt voorzorgsmaatregelen om de haven te verdedigen, en schepen met cement ge- laden, die de mogelijke vijand zou kun- a J J nen laten zinken om de haven te blok- B keeren, worden niet toegelaten." altijd naar: in de Keizerstraat. Afdeeling Den Helder. Gaarne vestigen wij de aandacht op de ad vertentie van bovengenoemde Vereeniging, voorkomende in het nummer van heden, waarin de leden worden uitgenoodigd voor de vergadering van a.s. Donderdagavond. Deze vergadering is uitgeschreven ter bespreking van de bestaande reisplannen, maar tevens bestaat gelegenheid kennis te maken met de fraaie groepstelefoon van de afdeeling. Nog maar al te veel slechthoorenden zijn er, die onbekend zijn met dit toestel. Welnu, a.s. Donderdagavond kunnen zij ermede kennis maken en zich ervan overtuigen welk een kostelijk bezit voor de afdeeling zoo'n groeps telefoon is. Daarom, slechthoorenden van Den Helder, komt allen ter vergadering! Ook niet-leden zijn hartelijk welkom. De vergadering wordt gehouden op de bovenzaal van Café „Centraal" (Kanaalweg by de Postbrug) e" vergt aan te 8 uur. VERKEERSPERIKELEN. Tweemaal werd iemand verbaliseerd voor het verkeerd parkeeren in de Spoorstraat. Voorts waren er overtredingen terzake het niet bezitten van een lamp op de fiets, en het niet uitsteken van de hand bij het veranderen van richting. Ook „pikte" men nog iemand, die zonder belastingplaatje reed. Den Helder. Steunfraude. Verdachte K. uit Den Helder, die op 19 Fe bruari alreeds was voorgeweest. beschuldigd van steun fraude (valschheid in geschrifte) was gistermiddag verschenen. De Reclasseeringsambtenaar J. H. W. uit Alkmaar als getuige gehoord had een rapport over verd. uitgebracht, waaruit blijkt, dat deze verd. niet direct een voorbeeldige opvoeding had genoten en veel had moéten scharrelen om aan den kost te komen. De Officier van Justitie zeide in zijn requi sitoir, dat verdachte tot viermaal toe valsch heid in geschrifte had gepleegd en in totaal een bedrag van 17.50 teveel aan steun had ontvangen. Mr. v. d. Feen de Lille vond het geval dermate ernstig, dat hij een gevangenis straf eischte van één maand. De Politierechter veroordeelde verd. tot een geldboete van 10 subs. 10 dagen hechtenis, omdat verd. nog nimmer met de JustitL in aanraking was geweest. Baas in eigen huis. Verd. K. uit Den Helder was lang niet ge makkelijk. Hij had vroeger een relatie gehad met een juffrouw. Hadt U dat huis gehuurd? vroeg Mr. Krabbe. Nee, de juffrouw was huurster, zeide verd. Nu, dan was ze ook baas in eigen huis, meende de Politierechter. Verdachte werd ten laste gelegd, dat hij in den nacht van 30 op 31 December een woor dentwist met de juffrouw had gehad, waarop hem werd gesommeerd de woning te verlaten. Hieraan voldeed verd. niet en vernielde een tweetal ruiten. Verder was verd. op 2 Januari wederrechtelijk de woning binnengedrongen. Verd. erkende de feiten, doch meende, dat de juffrouw hem niet zoo maar op straat kon zetten. De juffrouw kwam het ten laste gelegde bevestigen. De Officier beschouwde een en ander als een persoonlijke ruzietje na een jarenlange vriend schap en eischte 8.— boete, subs. 4 dagen hechtenis. Conform dezen eisch werd verd. ook veroordeeld. van 18 Maart 1940. BEVALLEN: A. van Beek—Beekma, d.; C. S. NebbelingKoster, d. OVERLEDEN: J. H. Timmer (m). 71 j. RIJWIELMISÊREOHNE ENDE. Aan het adres Anjelierstraat 21 is een hee renrijwiel terug te bekomen, dat men eldaar onbeheerd aantrof. Op het Hoofdbureau van Politie bevindt zich voorts een heerenrijwiel, merk „Mary", dat men op de Binnenhaven „vond". Aan het adres Spoorstraat 17 is even eens een vehikel terug te bekomen. WAAR IS HET KIPPENHOK? De eigenaar van een kippenhok, dat stond aan de spoorbaan, deed aangifte, dat dit hok spoorloos verdwenen is. ARBEIDSWET OVERTREDEN. Wegens het overtreden van de Arbeidswet werd gisteren een stadgenoot op de bon gezet. en liefst de duurste die er is en probeer daarna Ivorol (volgens Nieuw recept). Dan neemt U waar hoe Ivorol in reinigend-, witmakend- en schuimend vermogen alle andere verre overtreft. vroeg of laat, 'T is alles prima wat er staat. B(j de tewaterlating van de „O. 24". Gisterenmorgen, bij de tewaterlating van de „O. 24", heeft de hoofdingenieur van de Marine, ir. G. de Rooy, zijn toespraak op de hem bekende wijze, in dichtvorm gehouden. De genoodigden wisten deze dichterlijke in spiratie van den heer de Rooy zeer te waar- deeren. Wij laten hieronder eenige gedeelten van het vrij lange rijm volgen. D' „O. Vier-en-twintig" is te water; De stapelloop ging vlug en snel. Precies op tijd kwam z'in beweging En zei de loods voorgoed vaarwel. Zóó was z'in 't water aangekomen, of zij boog diep en zeer charmant Voor 't hoog gezelschap der tribune En voor de vrouw met vaste hand. Voor haar het eerst een woord van hulde, Waar zij de boot de vrijheid gaf. Met dit succes mevrouw de Munter Ons aller wenschen, want: 't was &f! Vanzelf gaan de gedachten verder Naar hen, die bij den bouw der boot Hun allerbeste krachten wijdden Aan deze aanwinst voor de Vloot. Het Hoofd van 't Materieel der Zeemacht, De Directeuren R. D. M., Zij gaven èan de groote lijnen. Zij drongen Aan tot spoed met klem. Ook de Bureauehefs zijn te noemen Van het bekende d'Ehrensplein; Die ook hun tijd en krachten gaven Aan deze schepen, duur en klein. Maar 't zou niet goed en billijk wezen, Wanneer de Chefs der R. D. M. In dit gedicht vergeten werden, Want in het koor klonk ook hün stem! Na eenige werkers van de R. D. M. ge noemd te hebben, vervolgt ir. de Rooy: Maar meerderen zijn nog te noemen, Die, met geduld en enthousiast, Steeds volle medewerking toonden. Ook aan 't geen zorgen gaf en last. Zoo d' officieren, die bij aanbouw Bij dit bedrijf hier zijn geplaatst. Waarvan Van Erkel 't opperhoofd is Met Drijver en de Vahl er naast. 't Was Metz, die alles na moest loopen. En alle tanks met Offerman Te persen had en ook te meten, En samenwerkten als een span. De „kleine" schipper Blauw vertelde Van zijn ervaringen op zee: En Brons kwam naar de buizen kijken, En Glimmerveen bracht pijpen mee. Van D(jk, die zorgde voor de kastjes, Met Sla als rechterhand daarbij Verschoor voor goede, sterke pijpen En Landheer voor de gieterij. Aan allen, die hun krachten gaven. Van R. R. M. en NEVESBU, Zij dank gebracht voor al hun werken In d' afgeloopen tijd en nu. Wij hopen, dat d' „O. vier-en-twintig" Zeer lang mag zijn een mooie boot, En vele diensten mag verrichten Aan Harer Majesteits vloot! Het Dagelij ksch Bestuur van het Algemeen Steuncomité 1939 verzoekt ons aandacht voor het volgende: Bij Koninklijk Besluit is bepaald, dat gedu rende een door den Minister van Binnenland- sche Zaken te bepalen tijdvak van Rijkswege ten bate van het Algemeen Steuncomité 1939 bjjzondere briefkaarten verkrijgbaar gesteld zullen worden. Dé drie briefkaarten zullen tegen Paschen uitkomen en zullen worden voorzien van de beeltenissen van: a. Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Beatrix b. Hare Koninklijke Hoogheden Prinses Beatrix en Prinses Irene, c. Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Irene. De foto's voor deze briefkaarten, vervaar digd door Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bernhard, zijn door het Kroonprinselijk Paar welwillend afgestaan, uitsluitend ten behoeve van het Algemeen Steuncomité 1939. De briefkaarten zullen worden uitgegeven in de frankeerwaarden van onderscheidenlijk 2, 3 en 7% cent en zullen wordenverkocht met een toeslag van 10, 10 en 7'% cent per kaart, boven de frankeerwaarden. Een serie van drie briefkaarten komt dus op veertig cent 0.40). De opbrengst van deze briefkaarten zal. na aftrek van de frankeerwaardc, de kosten van aanmaak enz., ter beschikking gesteld wor den van het Algemeen Steuncomité 1939. De fotobriefkaarten zullen aan alle post kantoren verkrijgbaar zijn. Bestellingen, liefst van een grooter aantal series, kunnen ook worden gedaan door tus- schenkomst van het Algemeen Steuncomité 1939 door storting of overschrijving op post rekening 25000 van dat Comité kantoor 's-Gravenhage. Er wordt over de diplomatieke onder handelingen, waarbij de laatste dagen een bizondere activiteit wordt betracht, een geheimzinnig stilzwijgen bewaard. Over het onderhoud, dat Mussolini en Hitier gevoerd hebben, wordt met geen woord gerept, over de tegenactie, die Engeland en Frankrjjk eventueel zullen ondernemen, wordt niet gesproken. Zeker Is, dat er groote dingen voor de deur staan en dat een dezer dagen mededee- lingen zullen worden gedaan, die waar- schjjnlijk even sensationeel en verrassend zullen zjjn, als indcrtjjd de aankondiging van de vriendschap tusschen Duitschland en Rusland. Er worden voorname zetten gedaan op het politieke schaakbord van Europa, waarschijnlijk zjjn de heeren achter de schermen bezig Europa op nieuw in kaart te brengen en straks zal het de wereld bekend worden, op welke wijze men zich de toekomst denkt. De grootste verrassing zal ongetwijfeld zijn, als waar is, wat op dit oogenblik nog als gerucht loopt, dat tusschen Berlijn— Rome en Moskou een accoord zal worden ge sloten voor den opbouw van „een nieuw Europa". Weinigen hebben geloofd, dat Italië er toe te bewegen zou zijn om met het God- looze Moskou in één schuitje te gaan zitten en wie de uitspraken van den Paus gevolgd heeft, weet, dat dit allerminst te verwachten was. Toch loopen deze geruchten vrij positief en onwaarschijnlijk is deze gang van zaken zeker niet, als men ze zuiver staatkundig beziet .Italië krijgt dan zijn kansen om de begeerte naar het bezit van verschillende belangrijke Fransche en strategische punten te vervullen. Zijn positie als belangrijkste Middellandsche Zeemogendheid kan dan be reikt worden. De droom van Mussolini ver wezenlijkt. Daarvoor heeft men wel graag wat concessies over, maar of het verbond met den duivel daarvoor niet te groot is, staat te bezien en waarschijnlijk zal men ten Vaticane zijn remmenden invloed doen gel den op een al te groote toenadering tot Mos kou. We hebben echter de laatste maanden reeds voor zulke ongedachte dingen gestaan, dat men met deze gang van zaken ernstig rekening zal moeten houdc Hoe het zij, Hitier speelt groot spel en als dit acoord tot stand komt, is het op nieuw een zware slag voor Engeland en Frankrijk, Duidelijk wordt dan ook het weinig militair-actieve optreden van Duitschland. Men heeft zijn krachten ge spaard om geen verliezen te lijden en daardoor zijn positie tegenover de ge allieerden te verzwakken. Straks kan men zijn vredesvoorwaarden decreteeren. Engeland en Frankrijk hebben ze dan maar te aanvaarden of staan bloot aan aanvallen op tal van fronten. Als Moskou en Rome zich niet alleen op papier achter Berlijn scharen, maar ook actief, dan ziet de positie voor de geallieerden- er slecht uit. Het is daarom te begrijpen, dat men in Engeland een onaangenaam gevoel krijgt. Welke tegenactie kan men ondernemen tegen deze geweldige actie van Berlijn? Waar kan men nieuwe vrienden vinden, als de Balkan en het Noorden volkomen onder den invloed staan van de drie groote machten, Duitsch land, Rusland en Italië? De positie van Engeland is weinig be nijdenswaardig. De komende dagen kun nen groote dingen opcnbar?n, die beslis send zullen zijn voor den verderen gang van zaken van dezen oorlog en voor Je toekomst van Europa. We leven inderdaad in een tjjd van ge weldige historische gebeurtenissen. Aquarium Zool Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en vim 13.20 17 u. Zaterdags van 912 uur. BIOSCOPEN: Rialto, Spoorstraat, acht uur: „Carrière" en „Een Helsche Nacht". Tivoli-Theater, Spoorstraat, acht uur: „Het geheim van de Witte Kamer" en „Vreemde Gezichten". Witte Bioscoop, Koningstraat acht uur: „De Geheimzinnige Ruiter" en „Gedegra deerd",

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 5