k prebihbeurteti Verscherpte actie k prebihbeurttn Voor Opa en Opoe Swertz yfijn hard tjes ïliewM uit VJi& 'Xejczilcü tneuuLi Uitvoering „Con Amore" Donderdag 21 Maart 1940 Tweede Blad SttadinCeuuM Belangrijke dag voor de Ambachtsschool Wie heeft nog iets te missen? Veldloop van de Heldcrschc Afbletiekvereeniging Uitslag Openbare Verkooping De sterfdag van Koningin Emma Bedankt als Raadslid Café's blijven om 10 uur gesloten Veel schade voor Urkervisschers „DE TOELAST DANSEN AMUSEMENTSMUZIEK DOOR: THE FOUR TANGO SERENADERS Burgerlijke Stand van Den Helder Vergadering VVV's van Noordholland in Den Helder Uitreiking diploma's en rapporten; bekendmaking overgangsexamens. Wat ons het eerst opviel, toen we gisteren middag het lokaal van de Ambachtsschool binnentraden, waar de voornaamste gebeur tenis van het jaar zou plaats hebben, was de frissche wind, die door de open ramen woei. Waarschijnlijk was dit onopzettelijk bedoeld als een symbool van den frisschen geest, die op deze school heerscht. En dan was er het decoratieve schilderwerk van den schilders cursus, dat de aandacht vroeg. Langs de wan den was het opgehangen, verschillende prac- tjjken waren tot uitdrukking gebracht. Er was veel fraai werk en het moet voor de leerlingen een voldoening zijn als zij derge lijke resultaten kunnen bereiken. Voor dezen cursus kan men zich nog aanmelden. Het is inderdaad zeer fraai, wat vertoond werd. Dat zelfde kan getuigd worden van een stuk werk, dat we zagen van den meubelmakers cursus. een keurig dressoir, dat straks ver loot zal worden. -Bij ontstentenis van den voorzitter, den heer R. Kasteleyn, die wegens ziekte verhinderd was, sprak de heer H. W. Bakker, vice-voorzitter, het openings woord, die de jongelui de waarde onder het oog bracht van de daad. Niet te veel praten, maar des te meer doen, dat wilde hij de jongens als levensdevies meegeven. Spr. bracht directeur en leeraren dank voor alles wat zij in het belang van het onderwijs hadden gedaan. Dit alles werd door het bestuur op hoogen prijs gesteld. De geslaagden wenschte de heer Bakker geluk met hun bevordering, hen tevens aan sporend hun best te blijven doen. Op school is de grondslag gelegd voor jullie verdere ontwikkeling, zelf moeten jullie daarop voort bouwen om iets te bereiken in de maat schappij. De directeur, de heer A- Smit, reikt hierna de getuigschriften uit, terwijl de heer Bak ker, met een toepasselijk woord aan de „ge decoreerden" hun onderscheidingen over handigt. Nadat de heer Smit ook de overgangs examens bekend heeft gemaakt richt hij zich tot het bestuur met een woord van dank voor de ondervonden medewerking. Spr. hoopt, dat de samenwerking ook in de toekomst van even aangenamen aard mag zijn. De directeur richt zich hierna met een bemoedigend woord tot zfln jongens, die hy op het hart drukt liun beste beentje voor te zetten, opdat zy in de practyk zullen slagen. Zorg steeds op tijd te zijn en wees niet "bang een half uur langer te moeten werken. Hij beveelt de jonge lui aan zich te laten inschrijven bij de jeugdregistratie en de arbeidsbeurs en als zij niet direct aan den slag kunnen, zich op te geven voor de Centrale werk plaats, waar ze hun vakbekwaamheid kunnen onderhouden, terwijl de directeur in dit verband ook wyst op de practijk- win teravondcursussen. Een van de leerlingen, de heer Rottier, idankt namens zijn medeleerlingen bestuur en leeraren en spreekt de beste wenschen uit voor de school. De heer Van Loo, wethouder van onder- Wijs, zegt, dat de Ambachtsschool het Ge meentebestuur zeer na aan 't hart ligt. Hij wijst er de jongelui op, dat een groote weg voor hen open ligt, een weg die echter ook tal van moeilijkheden zal openbaren. Maar als jullie wilt, aldus de heer v. Loo, dan kan je vooruitkomen. Wees overtuigd van de méde werking van je .directeur en leeraren en van die van het gemeentebestuur. Spr. wijst even eens op de verschillende gemeentelijke in richtingen en uit daarna nog een woord van gelukwensch tot de geslaagde jongelui. De heer Bakker spreekt een dankwoord. Toegelaten met 2 April 1940. Metaalbewerkers: J. Bakker, J. F. Benes, L. Boere, K. J. v. d. Bos, W. Botman, W. Brondsema, M. Brouwer, A. P. Dekker, H. Doornekamp, H. v. Dijk, K. EJgberts, A. J. Eiff, F. C. Everaert, A. Eijkelenboom, L. v. Galen, P. Garstenveld, C. de Graaf, P. de Haan, M. v .d. Harst, H. M. Hartman, A. v. d. Heiden, W. Hermans, A. J. v. d. Heuvel, A. H. J. Hoekstra, K. Hokke, F. Isakson, J. H. Josias, P. Kroon, N. A. Kries, C. Koorn, C. Koopman, J. Koeten, Ni Klaassen, D. Kik kert, J. Kater, F. W. Lebbe, J. Lugtenburg, H. Luider, P. J. Melief, P. v. d. Molen, C. Mullens, P. Polderman, C. Rotgans, H. Rui ten, P. Th. J. v. Son, J. Swart, E. Thijsisen, P. H. Veenman, J. H. de Vries, F. v. d. Wal, R. V d. Werf, K. Winter, H. C. Zegers. Motorrijtuig- en Rijwielherstellers: M. J. Boersen, G. Gorter, C. Klein, A. M. Kore- vaar, A. v .d. Lagemaat, K. Pijper, J. J. Schnittfinck, W. Steiginga, H. J. Stommel, A. J. Sijmons, A. Vlaming, C. A. Witte, N. Holtjer, W. de Jong, J. Ras. Electriciens: C. Bakker, J. J. de Beer. A. Benssen, J. Daalder, P. Daalder, N. Dapper, C. Ellerman, C. W. Glein, J. Hitz, A. v. Hoek, A. Hof, S. J. Kerkhof, P. M. Kossen, C. Lont, J. J. v. Oppen. W. Renden, D. H. Stoc- ikenbroek, H. G. de Zwart. Scheepmakers: C. Bakker, H. Groenendijk, V. C. v. Hoek, R. Kiefte, J. de Lange, J. R. Nieuwenhuis, H. J. v. Straalen, P. W. Ver kerk, P. Vreugdenhil. Timmerlieden: C. Barhorst, K. Borst, C. J. v. Doorn, J. P. de Leeuw, J. v. d. Meer, H. A. Molenaar, A. Post, D. de Vries, C. J. Zeeman, J. v. Oosten, L. C. v. Galen. Meubelmakers: A. Everardus. J. Rieuwers. Schilders: C. Schoemaker, J. H. Sleutel, C. J£os, P. Renooy. Bevorderd van de le naar de 2e klasse de leerlingent- Metaalbewerkers: H. C. Addink, J. Bakker, E. Bakker, W. Bakker, L. A. Beezemer, G. A. F. Berkhof, W. Tj. Bont, F. H. Boogert, A. Bras, C. Ch. Burger, J. J. v. Deutekom, H. F. v. Dok, G. Don, J. Druif, A. A. Elout, C. M. Elout, C. Glim, P. Graaf, P. Groot, J. de Groot, D. v. Hall, H. Hegelman, J. J. Helder, J. G. Hoekinga, P. K. Hoornsman, M. J. Huis man, P. Strous, J. Jans, H. de Jong, J. Koks, H. Kool. P. J. A. Kramer, G. Leijenaar. P. Meelis, A. Meijers, J. Moort, A. Nannings, H. Ook gisteren kwamen weer diverse bedragen en bedragjes binnen, ter vor ming van de feestgave, die wij volgende week aan Opa en Opoe Swertz willen schenken ter gelegenheid van hun 55sten huwelijksdag. Het is prettig te mogen constateeren, met welke vrien delijke woorden het meerendeel der ge vers en geefsters htm gave gepaard doen gaan. Nog eens richten wjj het verzoek tot onze lezers: heeft U een kleinigheid te missen, deponeer die dan vandaag nog even op ons Bureau. Guldens behoeven het niet te zijn. Stuivers, dubbeltje en kwartjes zijn even welkom, want teza men maken deze tenslotte toch een flink bedrag. Loopt u straks even aan Wy laten hier de verantwoording volgen van datgene, wat er tot gister avond 8 uur binnengekomen is. N.N. 1.—, N.N. 0.25, Tineke 0.40, H. K. 0.50, Mieldjjk 1.—, H. R. 1.mevr. J. 1.George 0.10, •I. H. 0.50, ingezameld by de familie R. 1—, R. K. 0.50, S. H. 0.50, de C. 0.50, N.N. 0.50, J. v. d. B. 0.30, v. S. 0.10, J. 51. 0.50, F. v. G. 0.25, S. van D. 0.50, Adrie 0.25, C. v. H. 0.25, v. d. W. 0.50, S. 0.30, Joh. B. 0.50, fam. B. en de S. 2.—, W. S. 0.10, A. A. 0.25. In totaal thans binnen 28.50. J. Oosterhof, J. Pheiffer, B. H. v. d. Poll, J. Pporters, A. Roest, G. Schut, D. de Zeeuw, J. Strous, J. Sjardijn, K. Sperling, P. Sprin ger, J. Stipriaan, N. H. Striet, S. A. Ver- Brugge, P. Winkel, J. H. v. d. Wint, M. C. Worp, J. Wulfelé, P. I. Wijnbeek, W. J. Zee man. G. J. v. Zoonen, Th. Zwart. Niet bev. 9. Scheepmakers: J. v. d. Beidt, A. v. Gelder, H. C. Kuiper, J. Malaert, K. Mutje, C. v. Os, M. Pronk. Niet bev. 2. Motorrijtuig- en rywielherstellers: N. ten Bokkel, P. H. de Booij, G. Driehuis, L. Eel- man, A. P. Gillesse, P. S. de Haan, P. Har- tog, B. Jager, A. Kies, J. Kranenburg, W. J. E. Looman, C. Okkerse, M. C. Purmer, A. Vis. Niet bev. 2. Electriciens: C. Berkeljon, J. C. v. Beveren, J. Blokker, C. G. v. Ham, D. J. Jacobs, W. P. J. Langeveld, C. H. J. v. Pappelendam, F. W. J. Lensen, R. Knol, H. M. Letema, Q. Steig- stra, D. Swart, C. H. Terbrugge, J. J. J. Tom- pot, C. A. Worp, L. Verkerk, L. J. Stern. Niet bev. 9. Timmerlieden: J. v. d. Brink, L. de Bruin, A. P. J. v. Dorselaar, C. Egmond, G. K'ngma, W. J. de Leeuw, W. v. Oeveren, T. Pronk, J. Ran, Ch. J. v. Rooij, J. Schot, R. de Vries, J. v. Hoorn. Niet bev. 3. Meubelmakers: C. J. Kater, S. Kuiper, A. Molijn, P. C. Smit. Niet bev. 1. Schilders: J. Bakker, J. Bruin, P. J. Fer- nee, H. Luider, M. A. Tems, H. Westra. Niet bev. 3. Getuigschrift 2-jarigen cursus otvingcn de leerlingen: Metaalbewerkers: Th. Adriaanse, J. Bak ker, A. Bakker, B. Boere, I. L. Brinkman, R. Eelman, P. H. Gauw, J. de Graaf, E. J. H. Hemmers, J. W. v. Huizen, W. P. Jagel, J. Jansen, J. T. Jaski, J. H. F. Jobse, C. A. Kaag, C. Kater, J. W. Klapmeijer, P. H. Kos ter, A. Kramer, W. J. Langeveld, J. Leeuw, W. Ligtenberg, G. P. v. d. Mark, G. H. Mole naar, J. Noorden, P. A. Plooy, G. J. Plooij, J. R. v. Reek, G. Roerdomp, A. M. Rottier, Chr. Scheffer, J. v. Scheijen, J. C. F. Staleman, G. Sijsling, L. J. Vader, C. Visser, J. Vreugden hil, A. K. v. d. Wal, J. L. Warbout, J. Wig- gers. H. P. Zeeman, W. J. Zeinstra. Afgewe zen 3. Scheepmakers: J. Bambach, N. J. Bruin, C. Huisman, H. Meijers, D. Rijkers, D. Stompe- dissel. Afgewezen geen. Motorrijtuig- en rijwielherstellers: A. Ba ken, S. Hania, M. J. v. d. Linden, J. H. Peer- deman, J. Sijmons, P. Snaphaan, H. Wijker, A. Zegel. Afgewezen 1. Electriciens: A. Bakker, A. Bouchier, A. L. de Bruijn, G. Bijl, H. de Haan, P. C. H. Hart, C. G. '1 Istelle, J. Kikkert. J. Klijn, J. Lange veld, L. Luppens, J. G. v. Os, W. Rieuwers, C. v. Swinderen, H. v. Urk, S. H. v. d. Wal, S. Zomerdijk. Afgewezen geen. Timmerlieden: J. Baarssen, S. Baarssen, J. J. Baij, Jan Bos, A. Hagen, Frans Kaptein, Cornelis Kaptein, L. D. Laboen, N. C. Leeuw, A. Leijen, J. Stark. Afgewezen 4. Meubelmakers: C. W. Ewalt, W. Tiel. Schilders: P. Boon, D. Hoogvorst, T. de Leeuw, P. Marbus, C. Schenk, J. H. Schone- veld, F. C. Tosses. Afgewezen 1. Leerlingen die uitmuntten door viyt en gedrag. Met een toepasselijk woord werd door den heer Bakker aan de volgende leerlingen een onderscheiding uitgereikt wegens vlijt en gedrag. Afd. Metaalbewerkers. P. H. Gauw, een schuifpasser; I. L. Brink man, een boekwerkje; E. J. H. Hemmers, een boekwerkje. Afd. Scheepmakers. D. Stompedissel. een Eng. moersleutel. Afd. Motorrijtuig- en rijwielherstellers. J. Symons, een boekwerkje. Afd. Schilders. F. C. Tosscs, een diamant-glassnijder. Afd. Meubelmakers. W. Tiel, een ratelbooromslag. Afd. Electriciens. H. de Haan, een schuifpasser, Op 7 April a.s. Zoowel voor militairen als burgers. Evenals vorige jaren organiseert de H.A.V. wederom een veldloop, n.1. op 7 April a.s. In verband met de hier gelegerde troepen heeft de H.A.V. gemeend ditmaal de inschrpving zoowel voor burgers als voor militairen open te stellen. Werd de veldloop van vorig jaar, waarbij de bekende athleet Frits de Ruyter in de Donkere Duinen zegevierde, reeds een groot succes door dit breede gebaar om ook militairen aan den loop mee te laten doen, belooft het ditmaal een evenement op athletiekgebied te worden. Inschryving... gratis.' En om de deelname zoo groot mogelijk te doen zijn is de inschrijving... gratis. Velen zullen dus gebruik maken van dit aanbod, vooral de militairen, onder wie natuurhjk tal rijke „veldloopers" te vinden zijn. Junioren en Senioren zullen in een aparte klas starten, terwyi ook de af te leggen' af stand voor junioren iets korter is. Senioren loopen n.1. 3000 m. junioren 2000 m. Daar het parcours in de Donkere Duinen wel zeer mooi, maar weinig overzichtelijk is voor de toeschouwers, is door de H A.V. naar een geschikter plaats uitgezien. Binnenkort hopen we hierover nog op terug te komen. Zooals U ziet organiseert hier de H.A.V. een sportevenement, dat voor Den Helder een unicumis, en daarom is hier het beroep, dat deze nog jeugdige vereeniging vanaf deze plaats op U doet, om enkele prijzen beschik baar te stellen niet misplaatst. De kosten \oor zoo'n loop zijn nu de inschrijvingen gratis ge schieden, toch al hoog genoeg voor haar be scheiden kasmiddelen. Zij tenslotte nog vermeld, dat inschrijvingen kunnen gedaan worden by J. Dekker, Kanaal- weg 55. Door Notaris G. Leeuw werden gisteren avond in Musis Sacrum publiek verkocht de volgende perceelen te Den Helder: Het huis en erf aan de Bas.singracht no. 40, groot pl.m. 92 centiare Het huis en erf aan de Bassingracht no. 41, naast het vorige perceel, groot pl.m. 92 cen tiaren. Het huis en erf aan de Bassingracht no. 42, naast het vorige perceel, groot pl.m. 92 cen tiaren. Het huis en erf aan de Bassingracht no. 43, naast het vorige perceel, groot pl.m. 92 cen tiaren. Het winkelhuis en erf aan de Bassingracht no. 44, hoek Vischstraat, naast het vorige per ceel, groqf 92 centiaren. Kooper de heer C. J. Bosch q.q., voor 6985. De houtloods met erf en steeg aan de Bas singracht no. 137, groot pl.m. 2 aren 25 cen tiaren. •*-' De houtloods met erf en steeg aan de Bas singracht no. 129, achter het vorige perceel, groot pl.m. 2 aren 85 centiaren. Kooper de heer E. N. Heiligenberg q.q., voor 751. Het huis en erf met schuurtje en steeg aan de Erasmusstraat no. 33, groot 1 are 52 cen tiaren. Kooper de heer F. B. H. Mooij q.q., voor 1618. Het huis en erf aan de Draaisteeg no. la, groot 46 centiaren. Kooper de heer P. Agema q.q., voor 1377. Het huis en erf aan de Sluisdijkstraat no. 87, groot 1 are. Kooper de heer M. Minnes q.q., voor 3540. Het huis en erf aan de Weststraat rio. 11, groot are 36 centieren. Kooper de heer D. Buter q.q., voor 2590. Het huis en erf aan de Laan no. 50, groot 71 centiaren. Kooper de heer P. de Beurs, voor 2960. Het huis en erf aan de Smidstraat no. 3, groot 2 aren. Kooper de heer J. Lugtenburg, voor 730. tegen Hoofdpijn, Kiespijn, Migraine Kranshechting aan het monument te Soest. Gisterenmorgen heeft de burgemeester van Soest, mr. A. L. des Tombe, namens het ge meentebestuur, een krans van paarse seringen gehecht aan het monument voor Koningin Emma aldaar. Zooals bekend werd gisteren de sterfdag van deze vorstin herdacht en was Koningin Emma Hooge Ambachtsvrouwe van Soest. Urk, 19 Maart. Door 12 vaartuigen werd heden aan den Gem. Vischafslag aangevoerd: 760 pond snoekbaars, van 50 tot 380 pond per vaartuig, prijs tO'2-^-11'2 ct., 320 pond schar, 1214 ct. en 140 pond schelvisch, 1415 ct., alles per pond. De heer A. Keuter Pzn., die één der ver tegenwoordigers was in den Raad voor de S.G.P., heeft wegens voortdurende ernstige ongesteldheid als raadslid bedankt. In zijn plaats zal nu optreden de heer Gerrit Fokkc Post. Deze is een bekende persoonlijkheid op Urk. Hij is voorzitter van de afdceling Urk der S.G.P. en tevens voorzitter van de Chr. Ger. Jongcl. Ver. te Urk. Ook diende hij de Chr. Ger. Kerk, te Urk al jaren als onder ling. De caféhouders te Urk hebben een drin gend verzoek aan den Raad gericht, om, ge zien den langen winter, waardoor in het ge heel niets werd verdiend, de café's tot 11 uur des avonds te mogen open houden. Dit ver zoek is door den Raad echter afgewezen, zoodat de café's om 10 uur ook voortaan ge sloten moeten zijn. De lange en strenge winter, die Urk zoovele moeilijkheden heeft gebracht, heeft op wreede wijze afscheid genomen. De visschcrs, d'e maandenlang niets ver dienden, harlden zich sinds het begin der vorige week op de snoekhaarsvisscherij toegelegd. Aan den Zuidkant van Urk was de zee nog met ijs bedekt, maar aan den Noordkant, bm- nen do polderdijken, was het open water. Met de vaartu'gen kon men daar niet komen. Daarom werd een groot aantal roeibooten over land naar de Noordzijde van het eiland gebracht. De snoekbaarsvisscherij leverde per dag van 29 tot 90 on, zoodat velen in staat waren hun boterham te verdienen. Plotseling is de wind gedraaid en groote gsvelden zijn weer komen aandrijven van de Friesehe kust D.e netten werden door het ijs bedekt. Toen Zondag de wind draaide, is b'jna alles weggedreven. Rade loos zoeken vele visschers naar hun net ten. Sommigen zijn voor 690 kwijt en zien geen kans om nieuwe netten aan te schaffen. Desnoekbaarsvisscherij, welke Zaterdag of ficieel gesloten werd, mag ten gevolge van den langen winter nog veertien dagen worden uit geoefend. Voor vele Urker visschers treft deze verlenging thans geen doel meer. Door de telkens draaiende winden zijn op ongeveer een kilometer afstand van Urk, groote ijsbergen ontstaan. Van den wal af ijkt het, of aan de Zuidzijde van het eiland groote versterkingen zijn aangelegd. DE BURGERIJ EN HET LEGER JUICHEN! ZATERDAG-, ZONDAG- EN MAANDAGAVOND IN: DE BAND DIE HET DOET! Opgave van 20 Maart. BEVALLEN: E. LagerveldVisser, d.; N. BergsmaVerhoog, z.;,A. W. H. Geestman Moorman, z.; W. G. SchreuderHarsema, d.; A. I. M. WissinkGroen, z. OVERLEDEN: N. C. Bosman, m., 16 maanden. ONDERTROUWD: A. W. Mooij en J. Buijs. Zaterdag 13 April a.s. vindt des morgens 10 uur in Hotel „Zeebad Huisduinen" de 16? vergadering van het algemeen bestuur van de federatie van V.V.V.'s in Noord-Holland boven het Noordzeekanaal plaats. Deze vergadering zal geëindigd zijn te 12.30 uur. Om 12.50 u. vertrekt men van Huisduinen naar het Stadhuis, alwaar te 13.00 uur de officieele ontvangst door het Gemeentebestuur plaats vindt. Om 15.30 uur vertrek van het stadhuis voor een rondrit in autobussen. OVERTREDING ARBEIDSWET. Tegen een stadgenoot werd gisteren proces verbaal opgemaakt terzake overtreding van de Arbeidswet. RUMOER IN DE HOOGSTRAAT. Olie op de golven door de politie. Gisteravond bleek hevig gekrakeel te zijn ontstaan in de Hoogstraat tusschen een twee tal families. Oorzaak van het misbaar was ge legen in het feit, dat de eene familie beweerde overlast te ondervinden van het radio-toestel van de andere. De politie kwam. zag en... wierp olie op de golven. Daarna keerde de rust en vrede weer. Op Donderdag 28 Maart a.s. zal de R.K. Zangvereeniging „Con Amore" te Den Burg een uitvoering geven in Pen's Schouwburg zaal. Behalve verschillende zangnummers zul len tooneelstukjes en voordrachten worden gegeven. Een zeer gevarieerd programma dus. VRIJDAG 22 MAART tGoede Vrijdag). Ned. Herv. Gemeente. Den Burg v.m. 10 u. Ds. Visser; n.m. 7.30 Ds. Visser. Bediening H. Avondmaal. Oosterend v.m. 10 u. Ds. Kok; n.m. 7.30 u. Ds. Kok. Bediening H. Avondmaal. De Waal v.m. 10 u. Ds 't Hooft. H. Avond maal. Den Hoorn v.m. 10 u. de heer Starrenberg. De Koog n.m. 7.30 u., Ds. van 't Hooft. H. Avondmaal. Doopsgezinde Gemeente. Den Burg n.m. 7 u. Ds. Gorter. Den Hoorn, v.m. 10 u. Ds. Smidts. H. Avond maal. Geref. Kerk. Den Burg (Gebouw Fanfare) n.m. 7.30 uur, Cand. Wouda. Oosterend n.m. 7.30 u., Ds. v. d. Leer. Men venvacht een verscherpte actie op het oorlogsterrein. De critiek In Engeland op de regeering en de val van het kabinet Daladier in Frankryk zqn voortgekomen uit dezelfde motieven: een te zwak op treden van de regeering tegen den vijand. Op de waarsehynlijkheid van de verhoog de activiteit kan o.m. ook wijzen het feit van de benoeming van dr. Todt tot rijks minister van de bewapening in Duitsch- land en eveneens getuigen de luchtraids van de laatste dagen ervan, dat we meer strijd tusschen de oorlogvoerenden hebben te verwachten. De oorlog kan zoo niet doorgaan, daarvan zqn we allen overtuigd. Of er moet een weg gevonden worden naar vrede öf men moet het aansturen op een overwinning. De weg naar den vrede schijnt wel hopeloos geblokkeerd. De verwachtingen, die men aan het begin van tjeze week koesterde, zal men wel naar het rijk der vrome wenschen moeten verwijzen. Uit Berlgn is duidelijk te kennen gegeven, dat Duitschland niet meer met vredesplannen rondloopt en van Engeland weet men, dat het niet eindigen zal, voor het zijn doel: de vernie tiging van het Hitlerisme, bereikt heeft. Achter die verhoogde activiteit kan en zal ook de begeerte zitten den oorlog zoo spoedig mogelijk te beëindigen, om weer aan den „op bouw"? te beginnen. Men meent inderdaad, dat de oorlog nog de oplossing van problemen kan brengen en dat het mogelijk zal zijn na de vernietiging een nieuwe wereld te vestigen. Maar daarin vergist men zich wel schromelijk en de geschiedenis is daar om het te bewijzen. Duitschland, Rusland en „Italië" zullen vech ten om aan de wereldheerschappij van Enge land een einde te maken. Of hun dat lukken zal, is op dit oogenblik nog een open vraag, al is het zeker, dat Engeland een zware strijd zal krijgen tegen deze drie grootmachten, als ze gezamenlijk probceren het gemeenschap pelijk doel te bereiken. Het mag waar zijn, dat Engeland en Frankrijk het laatste half jaar militair veel gewonnen hebben op Duitschland, als Duitschland-ïtalië en Rusland echter hun militaire apparaat op verschillende fronten in werking stellen, zullen de geallieerden een zwaren dobber krijgen. Het einde van deze week zal misschien meer licht brengen over de verhouding tusschen Duitschland, Rusland en Italië en daaruit zgn dan welicht conclusies te trek ken, die nu wat voorbarig zijn. Men ge looft wel, dat Hitier, na de conferentie op de Brenner opgelucht is en dat hij zich meer kan wijden aan zijn doel, de vernie tiging van de Engelsche wereldmacht, maar langs welken weg hij die vernieti ging zal trachten bereiken, is nog een vraag. We zullen afwachten, groote dingen staan voor de deur, voor Engeland zijn de dagen moeilijk. Voor Vrpdag 22 Maart. Ned. Herv. Gem. (Nieuwe Kerk, Weststraat). Geen dienst. VVesterkerk (Helden der Zeeplein) 's Morgens 10.30 u., Ds. H. A. Enklaar. Be vestiging nieuwe leden. 's Avonds 7 u., Ds. F. J. W. v. d. Poel. Bediening H. Avondmaal. Geref. Kerk (Julianapark) 's Avonds 8.15 uur Ds. F. Tollenaar. Oud Geref. Kerk (Hoogstraat) 's Avonds 7.30 uur, Leesdienst. Chr. Geref. Kerk (Steengracht) 's Avonds 8 uur, de heer J. Rebel. Herst. Ev. Luth. Gem. (Weezenstraat). 's Avonds 6 uur, ds. W. J. F. Meiners. H. Avondmaal. Doopsgezinde Gemeente (Kerkgracht). 's Avonds 7 uur, Ds. P. J. Smidts, H. Avond maal. Oud-Katholieke Kerk iLangestraat 76) 's Morgens 10.30 Dienst. Paasch-Zaterdag. 's Morgens 8 uur Dienst,, met wijding van Paaschkaars en Doopwater. Evangelisatie (Palmstraat) 's Avonds 7 u„ Ds. J. H. Jansen. Bediening H. Avondmaal. Evangetisatiegebou w Vijzelstraat 's Morgens 10 uur, Samenkomst. 's Avonds 5 uur, kofifetafel en getuigenis samenkomst. 's Avonds 8 u. Evangelisatie-samenkomst Leger des Heils Een dag bij het Kruis. 's Morgens 10 uur. 's Avonds 8 uur. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente Geer. dienst. JULLVNADORP Ned. Herv. Gemeente 's Avonds halft acht. Ds. M. van Wichen. H. Avondmaal. Zendingsgebouw „De Ster der Hope" Geen dienst.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 5