Rotterdam - aan - Zee nu dooie stad HITLER alleen Duitschland wandelt op hout Vijf „zware jongens" gearresteerd „Het moreel was onvoldoende'' wilde den oorlog ALS DIRECTE BELASTING TE BEHOUDEN Extra steun garnalenvisscherij Twintig jaar tegen Sultan speelde voetbal Sloepen van aluminium Winstbelasting Het Haarlemscfre drama moordenaar geëischt Amsterdam ontvangt zijn afweerkanonnen Schoenen van hout en afval MANNERHEIM ONDERSCHEIDEN Onze Oost Buikziekte door voedselgebrek Postvluchten op Indië V&d&ol „Zij mag het kapitaal niet af schrikken." In de Memorie van Antwoord inzake het wetsontwerp heffing van een winstbelasting, legt de minister er nog eens den nadruk op, dat deze belasting z.i. niet verschilt van de oorspronkelijk voorgesteldedividend- en tan tième-belasting, doch het hier in hoofdzaak een kwestie van belasting techniek is. Bij de overweging van de vraag, welk per centage zal geheven worden van de winsten onzer ondernemingen, beboeren andere ge dachten gevolgd te worden dan die, welke aan de inkomstenbelasting ten grondslag liggen. Daaronder ook deze gedachte, dat de werkverruimin er slecht mee gediend wordt, indien door overmatige belasting het ALLE HOOP VOOR HET „SEIZOEN" VAN HOEK VAN HOLLAND IN MOBILISATIE ROOK OPGEGAAN. De tienduizenden, die elk jaar kapitaal wordt afgeschrikt zich Tn het va- derlandsche bedrijf te interesseeren. Nota van wijziging. Aan de snggestie, de winstbelasting niet zonder meer een directe belas ting te noemen, doch te bepalen, dat zij als een directe belasting be schouwd wordt, heeft de minister gevolg gegeven in een bij deze me morie gevoegde nota van wijzigin gen. Bij deze nota is eveneens gevolg gegeven aan den wenk, de redactie van het ontwerp te vereenvoudigen door gebruik van het woord „lichaam" in plaats van de telkens wederkeerende uitdrukking „vennootschap, verecniging of maatschappij". Deze verandering zal het t.z.t. tevens ge makkelijker maken, de thans in de inkom stenbelasting vervatte belasting van de be drijfswinst van stichtingen onder te bren gen in de winstbelastingwet, waar bij stel lig meer op haar plaats is. Intusschen zou de minister met het overbrengen willen wach ten tot de aangekondigde herziening van de wet op de inkomstenbelasting, mede omdat voor de (weinig in aantal zijnde) nijvere stichtingen die ook thans reeds naar de be haalde winst belast worden, een afzonderlijk overgangsrecht noodig zal zijn. Steun zoetwatervisschers. Voorts zal aan de zoetwatervisschers, die zijn aangesloten bij de Nederlandsche Vis- soherijcentrale, onder bepaalde voorwaar den een steunbedrag worden uitgekeerd. Het steunbedrag is gelijk aan de uitkee- ring over het tweede halfjaar 1939 en va- varieert dus van f 23 tot f60, ook de drijf- wantvisschens vallen onder deze regeling. Verder zal de gesloten tijd voor de vis- scherij op de rivieren drie weken later in gaan dan normaal, terwijl men op de rui me wateren veertien dagen langer dan ge woonlijk met de zegen mag visschen. De daarmede gevangen visch zal voor rijksre kening worden uitgezet in die poldenvate- ren, waarin de vischstand in het bijzonder van de vorst te lijden heeft gehad. Militaire leiders en industrieelen overtuigd van de misdaad en dwaasheid. EEN BRIEF VAN FRITZ THYSSEN. Hét Diiitsche republikeinsche orgaan „Ar- gentinisyher Tageblatt" publiceert, naar het Hsbl. meldt, een brief van den Duitschen groot-industrieel T'ritz Thyssen, die onlangs uit het Derde Rijk naar Zwitserland is uit geweken. Thyssen schrijft o.a.: Hitier miskent alle objectieve en subjectieve waarheden. Met ons wa ren alle militaire leiders overtuigd, dat een nieuwe oorlog tegen de ge allieerden van 1914 een misdaad en een dwaasheid zou zijn. Geen enkel gevaar bedreigde het rijk. Er is geen woord waar van al hetgeen Hitier ons wi! doen gelooven. Alle leugens over Oostenrijk, Tsjecho-Slowakije, Polen, Frankrijk, Groot-Brittannië en de Verecnig- de Staten hebben dezelfde waarde als die, welke hij uitspreekt over de rechtvaardig heid van den oorlog, de waarde van zijn bondgenootschap met Stalin en zijn liefde voor Mussolini. Wij wenschen geen dictatuur meer, noch van een partij, noch van het leger, noch van één enkelen man, noch van de geüni formeerde jeugd. Kracht mag niet de vreug de vervangen. Nimmer meer pogroms, noch concentratie kampen, noch kwellingen, geen professoren meer, die met elke misdaad tegen den Euro- peeschcn geest en de christelijke beschaving instemmen en vooral nimmer meer een bondgenootschap met het bolsjewisme. Wij willen daarentegen een federa tief Duitschland, ingericht als Zwit serland, wij willen de ontwapening van Europa, zonder gedachte aan zonnige of niet zonnige vacantie- dagen aan het strand van Hoek van Holland doorbrengen, zal dit seizoen naar alle waarschijnlijk heid een teleurstelling wachten; zooals de kansen thans staan zal Den Hoek, dit jaar voor hen taboe zijn.' Slechts wanneer de zon zal breken door den nog donkeren internationalen politieken hemel, ope nen zich gunstiger perspectieven en zal het misschien nog mogelijk zijn, dat Rotterdam-aan-Zee zijn zomcr-aanzien zal krijgen. Maar of dit zal gebeuren Het is een vraag, die, naarmate het voorjaar begint te naderen, door steeds meer Rotterdammers gesteld wordt: Kunnen we dit jaar nog naar Hoek van Holland Het kampeerterrein is, aldus het R. Nyvbl., in de laatste jaren een vacantie- verblijf van zeer velen uit ons land ge worden. Maarde defensiemaatrege len zullen onaangename gevolgen met zich brengen vóór de trouwe klanten van Hoek van Holland in zomertijd, want aan die maatregelen valt uit den aard der zaak niet te tornen. Natuurlijk zijn hiertoe po gingen aangewend van burgerlijke zijde, doch een voor de slrandbezoekers bevre digende oplossing kon niet worden ge vonden. Zoowel het strand als de boulevard zijn momenteel afgesloten voor het publiek en slechts onder heel moeilijk te vervullen voorwaarden zou hier in den zqpier wat vrijheid kunnen worden gegeven. Die voorwaarden waren echter zoodanig, dat het toch niet mogelijk zou zijn strand en kampeerterrein behoorlijk te exploiteeren. Als gevolg nu van de onmogelijkheid onder de huidige omstandigheden het strandbe- zoek toe te laten, heeft men dezer dagen besloten dit seizoen geen gelegenheid te geven tot het plaatsen van tenten op het strand, noch tot het opbouwen van de zomerhuisjes op het kampeerterrein. De trek van de Roterdamsche strandlief- hebbers en -liefhebsters zal dit jaar wel op Oostvoorne gericht zijn. Tot nog toe zijn we in Oostvoorne nog geheel eigen baas gebleven en in alles vrij, zoo verklaarde de burgemeester, de heer H. A. van Voorst tot Beest. Zooals de zaken nu staan, kan Oost voorne dit seizoen zeker op 'n extra aantal gasten rekenen en eenige ruimte voor het kampeeren is er nog wel. Tegemoetkoming in de vaste kosten. Naar wij van officieele zijde vernemen, heeft de minister van Economische Zaken besloten, voor eenanaal een extra steunhe- drag uit te keeren aan garnalenvisschers, die het vorige jaar de garnalenvisscherij hebben uitgeoefend. Deze steun is bedoeld als een tegemoetkoming in de z.g. vaste kosten, eventueel voor aanschaffing van het nöodige bedrijfsmaieriaal. of voor het weder in bedrijf brengen der vaartuigen. Deze bijzondere steun zal onder bepaalde voorwaarden aan de garnalenvisschers worden verleend voor elk vaartuig, waar mede in 1939 aan de consumptiegarnalen- vLsscheri] is deelgenomen, en zal bedragen f 50 of f 25 per vaartuig. Ook de brandstichting in het huis van den verzekeringsagent bewezen geacht. Hoe gruwelijker de moord, hoe Voller de publieke tribune, wanneer de misdaad berecht wordt.., Dit bleek gisteren voor de zooveclste maal, toen tal van Haarlemmers „opkwamen" om het naspel van den afschuweiijken moord op hun stad genoot, P. A. F. J. de la Ch., in de rechtzaal bij te wonen, Men herinnert zich het drama: Het lijik van de la Ch., een verzekeringsagent werd, na een feilen brand in zijn woning aan de Hertzogstraat, verkoold in de keuken gevon den. De schedel was ingeslagen. De vermoorde liet een jeugdige vrouw na. die pas het le ven had geschonken aan een kindEen 33-jarige collega van het slachtoffer, C. V., die de la Ch. op dien rampspoedigen Mei avond van het vorige jaar bezocht heeft, werd, verdacht van de misdaad, gearres teerd. Concurrentienijd moet de oorzaak zijn. Tijdens de zitting waarin tal van ge tuigen en niet minder dan vier deskundigen gehoord worden, komen verschillende af grijselijke bijzonderheden van het misdrijf aan het licht. Verd. moet zijn college met een hamer de hersens hebben ingeslagen en daarna een brandende petroleumvergasser over het li chaam hebben geworpen. De buren ontkwa men ternauwernood den vuurdood. Verdachte, een forsche goedgekleede man, die met doodsbleek gelaat in het bankje zit, onderbreekt af en toe de bezwarende getui- geverklaringen met een luid: „Dat is niet waar". Als de weduwe van de la Ch. binnen wordt geleid, bedekt hij het gelaat met de handen. De deskundige-getuige décharge acht verd. op het oogenblik van den moord ver minderd toerekeningsvatbaar. De officier van Justitie acht zoowel den moord als de brandstichting be wezen. Spr. requireert wegens ge noemde misdrijven een gevangsnis- straf voor den tijd van twintig jaar met aftrek van de voorloopige hech tenis. De verdediger concludeert tot de uiterste clementie, waarna de rechtbank de uit spraak vaststelt op 4 April. DE BOTERHEFFING. Het bedrag van de heffing en steunuitkee- ring op boter is, behoudens tusschentijdsche wijziging, voor de week van 21 tot 28 Maart vastgesteld op 80 cent per kg. (onveran derd), De commissienoteering voor Nederland sche boter is vastgesteld op 81 ct. per kg. (1 cent liooger dan vorige week.) wraak of overwinning. Na te hebben verklaard, dat zijn vertrou wen in de legerleiding dood Is en dat de aanval op Finland een eeuwigen haat jegens den Russischen bondgenoot heeft verwekt, besluit Thyssen zijn verklaring met de woor den; De twee partijen bezitten gelijke tech nische hulpmiddelen, maar de grondstoffen- -tOoVae.Óihfe' is. liïét gelijk. 'Duitséhiancl ver liest dus 'den oorlof'. Thysseit noodigt de arbeiders nit zich te verecnigen tegen Hitier, den vijand van Duitschland, ten einde den ondergang van dat land te voorkomen", f Aan de Hembrug gearriveerd. Van de zijde van 't coanité Lucht afweer Amsterdam vernemen wij, dat vier stukken 3,7 luchtafweer geschut aan de Hembrug zijn aan gekomen. Na controle zal het ma teriaal ter beisehikking van Am sterdam worden gesteld. Huiszoeking bracht opheldering in een aantal groote Inbraken te Amsterdam. Woensdagavond poogde een man door middel van een valschen sleutel een da mesmodemagazijn in de Leidschestraat te Amsterdam binnen te dringen. De eige naar was echter nog aanwezig en wist den man aan de politie over te leveren. Hij werd, verdacht van poging tot diefstal, in het bureau Singel opgesloten. Zooals gebruikelijk pluisde de politie de zaken van haar arrestant terdege uit Men bleek te doen te hebben met een Italiaan, van wien de politie wist, dat hij deel uit maakte van een complot, en zij ging eens op bezoek bij zijn kameraden. In den loop van den nacht en den och tend werden daarop nog vier mannen, twee Italianen en twee Amsterdammers in hun woning aangehouden en naar het bureau overgebracht. Een der heeren voelde zich blijkbaar hij het zien van politie zoo schul dig, dat hij maar meteen op de vlucht sloeg. Hij rende naar boven en het dak op, waar de politie hem echter spoedig wist te grijpen. Tevens werden huiszoekin gen verricht. Compromitteerende zaken. Hierbij werden voor de aangehoudenen dermate compromitteerende zaken gevon den, dat de politie aan de hand hiervan verschillende groote inbraken, in den loop der laatste jaren in de hoofdstad gepleegd, heeft kunnen ophelderen. De politie noemde in dit verband de in braken bij het reisbureau Lissone in de Leidschestraat. bij de Hema in de Kalver- straat en hij de Galanterie Modernes in de Reguliershreestraat, Naar men zich zal herinneren werden in deze zaken de brand kasten a la sardine opengesneden en van hun aanzienlijken inhoud beroofd. Zoo werd onder andere bij het reisbureau onge veer tienduizend gulden gestolen, Met ingang van 1 April worden er in Duitschland schoenen in den han del gebracht, die zonder bonnen verkrijgbaar zijn. Gelijk bekend wor den er op de kleerenkaarten geen schoenen verstrekt, doch moet men hiervoor een specialen bon aanvra gen, die alleen gegeven wordt als men bewijzen kan dat men niet be schikt over twee paar schoenen, wel ke in een zoodanigen staat verkee- ren. dat ze nog gerepareerd zouden kunnen worden. De bonvrije schoenen hebben, aldus het Hsbl., houten zolen en hakken en ook het bovenwerk mag niet uit leer bestaan, be halve dan uit kleine stukjes leer. welke als afval kunnen gelden of uit smalle riemen. De schoenindustrie werkt reeds op volle toe ren om tegen den vastgestelden tijd in de gewenschte hoeveelheden dergelijke sanda len te kunnen leveren. Er wordt hierbij ook veelvuldig gebruik gemaakt van stof in plaats van leer. De eerste snufjes op het ge bied van deze oorlogsmode zien er door een veelvuldige toepassing van levendige kleu ren niet onaantrekkelijk uit. Voorts worden er ook goedkoope z.g. huisschoenen zonder bonnen verstrekt, die vervaardigd zijn uit afval van de textielnij verheid en de kunstzijde-industrie, alsmede uit leer van versleten schoenen. Kinder- en babyschoenen tot en met maat 24 blijven bonvrij. Schoeisel voor artisten en voor de veiligheid van arbeiders in bepaalde indu strieën zijn eveneens zonder bonnen ver krijgbaar. Verder worden er hooge laarzen in den handel gebracht met vilten schachten die eveneens vrij gekocht kunnen worden. De Duitsche lederindustrie heeft intus schen weer een nieuwe grondstof uilgevon den, waardoor ze in staat is om haar mate- riaalverbruik aanzienlijk te beperken. Alle afval van bovenleer wordt volgens een spe ciaal procédé tot nieuwe vellen verwerkt. Men maakt hierbij geen gebruik van caout chouc, waarop eveneens bezuinigd moet wor den, doch van kunsthars. Dit leer wordt voor loopig nog voor het binnenwerk gebruikt, daar het niet sterk genoeg is voor het bo venwerk. Ook een grootkruis voor Fran- schen generaal. De president der Finsche repu bliek heeft maarschalk Mannerheim het grootkruis van de Orde van de Vrijheid, in brillant. toegekend. Maarschalk Mannerheim heeft, naar Ha- vas meldt, gistermiddag den Franschen ge neraal b.d. Clément Grandcourt, ontvangen, die bij het uitbreken van den oorlog eerst als gewoon soldaat, in het Fransche leger heeft dienst genomen en zich vervolgens als vrij williger in het Finsche leger heeft begeven. De maarschalk dankte Grandcourt voor de aan Finland bewezen diensten. President Kallio heeft generaal Grandcourt eveneens ontvangen'en hom het grootkruis van de „Orde van de Witte Roos" verleend. k. DJOKJAKARTA'S NIEUWE VORST VROEGER LID VAN H.F.C. Met groot ceremonieel werd deze week Goesti Raden Mas Djorodatoen tot sultan van Djokjakarta uitgeroepen. Deze jonge vorst, eerst ruim twintig jaar, heeft een uitgesproken Westersche opvoeding geno ten, ging op de H.B.S. in Haarlem en stu deerde in Leiden. Minder bekend zal zijn, dat hij, aldus de Tel., als „Henk" Djoro datoen vele jaren lid van H.F.C. is ge weest. waar hij èn als voetballer èn als vriend in den H.F.C.-kring de aangenaam ste herinneringen heeft achtergelaten. DE RIJSTOOGST OP LOMBOK MISLUKT. Aneta meldt uit Ampenan (Lom bok) dat er onder de bevolking ernstige voedselschaarschte is ont staan, doordat de rijstoogst ten gevolge van de droogte, voor een groot deel mislukt is. Reeds zijn er verschillende buikziekten geconsta teerd, terwijl zich in Midden-Lom bok sterfgevallen hebben voorge daan. De autoriteiten treffen maat regelen. De positie der Indiëvliegtuigen was gister: Uitreis: „Emoe" (Verhoeven) te Jodhpoer. 24 Maart te Batavia ver wacht. Thuisreis: .JCandoe" (Hondong) te Basra. morgen te Napels verwacht. ."Torenvalk" (Scholte) te Medan, 26 Maart te Napels verwacht De debiele van ons nationaal team te Antwerpen. Het was te verwachten, dat de heer Her" berts, voorzitter van de Keuzecommissie van den K.N.V.B. op den eersten trainingsavond na den ongelukkigen wedstrijd tegen België iets te zeggen zou hebben. Na de gebruike lijke training op het V.U.C.-veld, die ditmaal met bijzondere toewijding van Bob Glenden- ning geschiedde, kwamen de spelers in het clubhuis bij elkaar, waar de heer Herberts eenige woorden tot de verzamelde spelers zcide. Na eenige gedachten-wisseling met den aanvoerder, Bertus Caldenhove, waarvan wij, op verzoek van de Keuzecommissie geen détails publi- ceeren, kwam men tot de slotsom, dat het meer aan. het moreel, dan aan gebrek aan techniek heeft ge legen, dat zulk een nederlaag is ge leden. Het moreel van het Nederlandsch elftal' was tegen een achterstand niet bestand, en' dit was het juist dat de heer Herberts be* treurde. Hij heeft nooit gedacht, dat het Ne* derlandsch elftal zulk een inzinking zou; kunnen krijgen en met die cijfers zou kun* nen verliezen. Na 30 hebben wij het prak* tisch gewonnen gegeven. Maar we waren' genoodzaakt een elftal tegen Luxemburg oj» de been te brengen en in verband met de samenstelling van dit elftal deelde de heer Herberts mede, dat de Keuzecommissie zich! daarbij niet heeft laten beïnvloeden door de resultaten van verleden .Zondag. Tenslotte wekte de heer Herberts alle spelers op in* tensief te trainen. Niet alleen de trainings* avonden op het V.U.C.-veld geregeld bij te wonen, maar ook in den vrijen tijd zooveel mogelijk te oefenen, TERREINKAMPIOENSCHAPPEN OP „DUINRELL". Aan de provinciale terreinkampioenr schappen der K.N.M.V. in Zuid-Holland eit de militaire kampioenschappen van Zuid en Noord-Holland, welke Tweeden Paasch* dag op het landgoed „Duinrell" te Wasse* naar worden gehouden, nemen behalve vrijwel alle bekende terreinrijders uit ons land, ook een aantal van de beste Belgi sche terreincoureurs deel. Meer dan 50 senior- en ruim 40 juniorrijders zullen el* kaar de kampioenstitels in de diverse klas* sen betwisten, terwijl 56 militaire solo- ea 8 militaire zijspanrijders aan de start ver* schijnen. Om het geheel een vlot verloop te garan* deeren heeft de K.N.M.V. de volgend© starttijden, voor de diverse categoriën, vastgesteld: 12 uur juniorrijders, 1.20 uur militaire solorijders, 2.40 uur seniorrijders 4.15 uur militaire zijspanrijders. De te rijden afstanden zullen respectieve lijk 30, 30 50 en 20 km. bedragen. Het belooft voor de motorsport Twee den Paaschdag een hoogtijdag te worden! Snufjes op het gebied van ver betering onzer reddingbooten. De v ele scheepsrampen waardoor onze koopvaardij getroffen wordt, maken het noodzakelijk het reddingsmaterieel tot het uiterste te verbeteren. De heer G. de Vries Lentsch van de Anisterdanisclie Scheeps werf deelde een verslaggever van het Hsbl, verschillende „snufjes" mede. Ten eerste de reddingboot van aluminium, vvelke een ton minder weegt dan een houten sloep. Lr is een vinding gedaan, die het alu minium bestand maakt tegen de inwerking van zeewater. Ten tweede komt het zeiltuig weer in eere. Een verbeterd zeiltuig, wel te verstaan, dat in geval van nood van groo- tere waarde zou blijken te zijn dan een 6 f-"-- motor. Ten derde wordt de mogelijk heid bestudeerd de sloepen uit te rusten met radio-zendinstalkyies van zeer eenvou dige constructie, vv^^> door een ieder be diend kunnen wordffi, zoodat een marconist niet bepaald noodig is. Tenslotte is het denkbeeld geopperrl, twee luchttanks in de wanden der sloepen te vervangen door vas te bergplaatsen voor voedsel en inventaris, b.v. in den bodem van den sloep, voor en achter.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 2