EUMAÏIEK EEUWEN Beschonken en deserteerende miliciens voor de balie HR.C.-Helder! De matroosdie z'n maat bestal Huiduitslag, Jeuk, Eczeem Goede Vrijdag „Madame Curie" Sproeten komen vroeg in Waal yaatt cue fteert Vrijdag 22 Maart 1940 Tweede Blad Zeekrijgsraad Willemsoord Pas op voor van Voor opa en opoe Swertz NA TWINTIG MW.mW. GENEESMIDDEL TEdEH HUIDAANDOENINGEN Zondag 31 Maart a.s.: Burgerlijke Stand van Den Helder Beleefde voordracht van Mevr. Boldingh- Goemans het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. Barometerstand van Den Helder „Ziek" thuisgebleven. De zeemilicien stoker 2e kl. J. M. G. was de eerste delinquent, die gisterenmiddag voor den Zeekrijgsraad, gepresideerd door Mr. Arn. Veldman, terechtstond en wel terzake een ge val van desertie, subs. ongeoorloofde afwezig heid. De man was met periodiek verlof naar zijn woonplaats. Eindhoven, gegaan en a daar, vol gens zijn zeggen, ziek geworden. Daar wendde hij zich tot een militairen en een burgerdokter. De eerste zei, nadat hij verd. bij de pols ge voeld had en diens tong bekeken, dat hij ter stond naar Nieuwediep moest vert-ekken, maar de burgerdokter achtte het beter dat verd. enkele dagen het bed hield. Ook naar het zieken-appèl was verd., nadat hiervoor order gegeven was door militairen dokter, echter niet gegaan. De President merkt op, dat verd. verplicht geween is naar den trein te gaan en dadelijk naar Den Helder te vertrekken. Verd. zegt dat dit niet mogelijk was. Ten eerste was het naar den trein een goede drie kwartier loopen en voorts voelde hij zich lichamelijk daartoe niet in staat. Voorts zou de militaire dokter niet over zijn lichamelijke constitutie hebben kunnen oordeelen, aangezien deze hem niet onderzocht had (op tong en pols na). Mr. Veldman trekt een vrij bedenkelijk ge zicht bij het hooren van dit alles, temeer, omdat men verd. des avonds in een cafétaria in de stad Eindhoven vond zitten. De Fiscaal, de officier van administratie der le kl. Mr. D. B. A. Franken, noemt het een onsympathiek geval, waarbij het. er dik opligt, dat verd. om de feiten heendraait. Daarbij tracht hij bovendien nog beide dokters tegen elkander uit te spelen. Mr. Franken vordert 1 maand gevangenisstraf. Als pleiter treedt op Mr. D. H. Buiskool uit Hoorn. Deze merkt op, dat verd. zich alles niet goed gerealiseerd heeft. Daaruit is ook ver klaarbaar, dat G. zich niet schuldig gevoelt. Het is trouwens wel aan te nemen dat hij in de war is gebracht door de verschillende medische adviezen. Pleiter verzoekt in verband met een en ander de uiterste clementie. Als verdachte zelf nog eens gezegd heeft dat hij zich niet schuldig gevoelt volgt de uitspraak, die conform de eisch is. 45 Pop achterover gedrukt. De zeemilicien matroos 3e kl. C. D. heeft zich vervolgens te verantwoorden wegens dief stal, subs. verduistering. Dit heerschap eigen de zich, dienende op Terschelling, in den nacht van 19 op 20 Januari j.1. de portemonnaie, inhoudende 45.en eigendom van zijn col lega P. Minneboo, toe. Hij zat in de schulden en kreeg plotseling de kans het geld achter over te drukken. Dat er meer in zat dan hy noodig had, was geen aanleiding dat meerdere op de een of andere manier terug te brengen. Verd. zegt, dat hij van het gebeurde ont zettend veel spijt heeft. De President leest de conduite door en komt tot de conclusie, dat daar al een bitter beetje van deugt. Mr. Veld man vindt, dat het berouw dan ook wel rijke lijk laat komt. De Fiscaal noemt D. niet minder dan een raddraaier en een slecht militair. Dat heer schap, aldus Mr. Franken, rookte maar dure cigaretten, at versche eitjes bij z'n ontbijt, en nuttigde blikjes zalm van de gestolen centen van z'n eigen collega, die intusschen op een houtje kon zitten bijten. Dat alles doet toch wel zeer onsympathiek aan. 4 Maanden ge vangenisstraf moet spr. eischen, met aftrek van het voorarrest sedert 15 Februari. Mr. J. Mulder verdedigt D. Deze noemt verd. een ongeremd iemand, die tot zijn 14e jaar alleen door zijn moeder en zusters opge voed werd en daarna de vaart opging. Op de stookplaat erlangde hij nu juist niet de ideale opvoeding voor een jongen op dien leeftijd. Verd. is echter ongetwijfeld nog vatbaar voor goede indrukken. Voorts is er een rapport van den gemeente-secretaris van Terschelling, dat zich in gunstige bewoording over verd. uitlaat. Dat hij anders wil wordt voorts nog bewezen door het feit dat hij vrijwillig een schuldbe- li- Maart en Rheumatiek twee. slinksche bondgenooten, die U bekruipen met guur, on- verdragelijk weer en het onmiskenbaar ge volg: aanvallen van Rheumatische pijn. met alles wat daaraan vastzit. Neem ditmaal Uw maatregelen zonder verwijl. Want hoe eerder ge Uwe Rheumatische aandoeningen den kop indrukt, hoe beter. Pas de in tallooze geval len zoo afdoend gebleken Kruschen-kuur toe! Kruschen Salts zuivert Uw lichaam van de schadelijke zuren, die de directe oorzaken zijn van Uw lijden. Mevr. H. E. schreef: „Een maand of 15 geleden verging ik van de Rheu matische pijnen in de armen, rug en beenen. De pijnen in mijn ledematen waren ondra gelijk, zoodia ik in bed lag en wat begon door te warmen. Vooral in mijn armen waren de pijnen ondragelijk... Tot ik bedacht, dat ik zooveel over Kruschen las. Ik begon er óók mee en ik ben nu zoo blij U te kunnen zeggen, dat de pijnen al een jaar zijn weg gebleven". Spiegel Uzelf aan die ontelbare gevallen van verlossing van Rheumatische pijnen, die lichaam en gezondheid sloopen en die U het leven maken tot een ondragelijke last. Doe óók aan een bloedzuiverende kuur. Neem óók Kruschen Salts! Het zal U zoo goed doen! Kruschen Salts is verkrijgb. bij apoth. en drog. a 0.40. 0.75 en 1.60 (extra groot pak). Fabr.: E. Griffiths Hughes Ltd., Man chester (Engeland). Opg. 1756. (Adv.) kentenis geteekend heeft op naam van Min neboo, en waarin hij belooft zoo spoedig moge lijk het verduisterde bedrag aan te zuiveren. Met het advies in deze zaak .een taak over te laten aan de reclas3eering en zich uitspre kende voor een gecombineerde straf (deels voorwaardelijk, deels onvoorwaardelijk) besluit Mr. Mulder zijn betoog. De Fiscaal repliceert, en zegt daarbij, dat hij niets positiefs van den pleiter heeft ge hoord. alleen maar een aandoenlijk verhaal. Spr. kant zich in dit geval tegen een voor waardelijke straf. Na repliek van den verde diger, en nadat verd. nog eens gezegd heeft, dat hij alles zoo gauw mogelijk wil terugbe talen, volgt de uitspraak, waarbij besloten blijkt te zijn, de reclasseering in den arm te nemen. Na 16 citroentjes Krabben verergert de kwaal en maakt U on toonbaar. Bestrijdt de oorzaak van uw ondra gelijke last en folteren de jeuk. Neem direct V D.D., het recept van Dr. D. Dennis. Reeds de eerste druppels doen de ondragelijke jeuk bedaren. D D D. dringt diep in de poriën door en doodt de ziektekiemen, zoo dat de huid zich kan herstellen. Flacons a 75 ct., f. 1.50 en f. 2.50 bij Apoth. en Drogisten. Dat de drank voor lang niet iedereen ge schikt is en dat het nuttigen ervan velen reeds in moeilijke omstandigheden gebracht heeft, is bekend en dit heeft thans ook de zeemilicien- matroos 3e kl. C. J. W. D. ondervonden. Deze kwam namelijk in den nacht van 11 op 12 Januari j.1. in Vlissingen aan boord van zijn schip, zwaar onder den invloed. Dat zag de sergeant der mariniers Van Ettiger, dié der halve rapport wilde opmaken en D.'s naam vroeg. Behalve dat deze dit pertinent weigerde, voegde hij daaraan nog toe: „Wacht maar, ik krijg je nog wel eens als ik je in 't burger tegenkom", of woorden van gelijke strek king. Verd. erkent het ten laste gelegde. Hij was dien nacht dronken en kan zich niets meer herinneren van het gebeurde. „Heb je veel gedronken?" vraagt Mr. Veldman. „Dat gaat nogal, edelachtbare,, het waren 16 citroen tjes!..." Overigens is het gek, dat hij den sergeant deze onvriendelijke woorden heeft toegeveogd, aangezien hij den man nog nooit eerder in z'n leven ontmoet had. De Fiscaal vindt het optreden onmilitair, waarbij hij wijst op het niet al te fraaie con- duiteboekje van verd. Hij vordert 1 maand gevangenisstraf. Mr. Mulder acht hier „benevelde opzet" aan wezig en hoopt, dat daarmede rekening ge houden zal worden. De man had stevig ge dronken en was daarna op de koude straat terecht gekomen. De portée van zijn woorden heeft hij kennelijk niet begrepen. Mr. Mulder verzoekt clementie. Uitspraak: conform eisch. De bajonet van den schildwacht doormidden gebroken. De zeemilicien-stoker 2e kl. J. G. B. diende in Dordrecht bij het depót torpedisten. Op 22 Februari was hij beschonken de kazerne inge komen en toen hij eenigen t jd daarna weer wilde vertrekken, werd hem dat belet door den schildwacht der kazerne, die met gevelde bajonet op B. toetrad. Dat bleek echter voor het heerschap niet het minste bezwaar te zijn. Hij pakte de bajonet beet, legde deze over z'n knie en brak haar in twee stukken doormid den. We hooren, dat de man dien dag jarig was en zich deswege aan opwekkende vochten overgegeven had. Hij had niet „zoo veel" ge dronken. Slechts 12 éi 15 horretjes in een tijds verloop van 2)£ a 3 uur. Ook deze verd. weet zich al bitter weinig meer van het gebeurde te herinneren. De Fiscaal vordert 1 maand gevangenis straf met aftrek van het voorarrest, dat even lang geduurd heeft, zoodat de man in vrijheid gesteld kan worden. Mr. Buiskool vindt dat, waar in het vorige geval van „benevelden opzet" sprake was, in dit geval gesproken kan worden over „zwaren mist". Hij kan zich overigens bij het requisitoir van den Fiscaal aansluiten, daarbij de aan dacht vestigend op de huiselijke moeilijkheden, waarin de man verkeert. Uitspraak: conform eisch. 5 Dagen in den lorem. En dan komt als nummer vijf de stoker H. J. M. H. Deze heeft het bestaan de vorige maand, dienende op een hulpmijnenveger in IJmuiden niet alleen in volslagen dronken toe stand over de IJmuidensche dreven te flanee- ren en daarbij een paar agenten, die hem op sleeptouw wilden nemen naar den Commissaris van politie, tegen te stribbelen, maar hij heeft ook een paar dagen de plaat gepoetst. Voor dat alles moest hij zich gistermiddag verant woorden. We hooren de oorzaak: H. was aan wal een stel oude vrienden tegengekomen, die juist thuisgevaren waren en dus een vette porte monnaie hadden. De veilige thuiskomst moest gevierd worden, en dat was reden dat verd. niet minder dan 5 dagen in den lorem bleef. Er zijn er, d;e het korter doen... De Fiscaal vindt het ergste dat verd. zijn schip verlaten heeft. Dat vindt hij geen manier en daarvoor dient ook een flinke straf gegeven te worden. Hij vordert 34 dagen gevangenis straf, welke periode echter gelijk is aan het voorarrest, zoodat de stoker in dat geval direct uit de provoost ontslagen kan worden. Mr. Buiskool kan zich bij dezen eisch aan- slu'ten. Uitspraak: een geldboete van 2.50, subs. 1 dag hechtenis, benevens 34 dagen gevange nisstraf met een gelijk aantal dagen aftrek. Moeilik conflict. De laatste zaak, die voor den Krijgsraad diende, betrof den zeemilicien-ziekenverpleger G. J. M. V. E., terechtstaande wegens desertie. De zaak zat zoo: verd. was 1 Februari naar Den Haag vertrokken met periodiek verlof. Toen hij thuis kwam bleek, dat zijn vrouw ziek geworden was. Hij liet een dokter komen, die oordeelde, dat de vrouw een dag of 5 het bed moest houden. Dat was echter gemakkelijker gezegd dan gedaan, aangezien men een zuivel- winkel had, die natuurlijk door moest draaien. De dokter schreef een briefje naar den com mandant van E., waarin hij de zaak uiteen zette. Verd. ging naar Den Helder terug, leverde het briefje in en vertrok wederom naar Den Haag. Lang duurde het echter niet of hij kreeg een telegram van zijn commandant, dat hij terstond terug moest keeren. Wederom schreef de dokter een briefje, dat weer prompt gevolgd werd door een tweede telegram van den commandant, dat verd. zich zoo spoedig mogelijk moest melden. Ondanks het feit, dat verd.'s dochtertje toen bovendien nog ziek ge worden was, is hij teruggekeerd. In totaal Tot Zaterdagmiddag nog ge legenheid uw gave te brengen. Ook gisteren hebben tal van stad- genooten hun gave op ons bureau ge bracht voor het echtpaar Swertz, die op 81 Maart a.s. hun 55-jarig huwe lijksfeest hopen te herdenken. Wij hebben besloten de gelegenheid tot het geven van een kleinigheid open te stellen tot en met Zaterdagmiddag 5 uur. Voor dien tijd gelieve U dus even aan te komen. Zie Uw portemonnaie nog eens na. Misschien dat er een overgeschoten dubbeltje disponibel is. In dat geval venvachten we U vandaag of morgen op ons Bureau, alwaar de lyst klaar ligt. Komt U even aan Vandaag is het voor heel de Christenheid een dag van stil herdenken aan dat groote gebeuren, dat zich bijna twintig eeuwen gele den, op den kruisheuvel Golgotha voltrok. In verbitterden haat heeft de menschheid van dien tijd zich gekeerd tegen de hoogheid en heiligheid van dien Eénen, die daar als het groote voorbeeld van alle eeuwen, door de wereld gegaan was als een levende aanklacht tegen alle leugenachtigheid en liefdeloosheid van de menscjjeh. Er was voor Hem geen plaats, de menschen van Zijn tijd wisten geen raad met dit Leven, dat een aanklacht was tegen hun eigen leven, omdat ze daardoor de zwartheid van eigen ziel ontdekten en het uit schreeuwden: Weg met Hem. waren er toen echter reeds een 5-tal dagen verloopen. Uit alles blijkt, dat de man een moeilijke tijd heeft doorgemaakt. De zaak is door hem inmiddels (met verlies) verkocht. Hij zag geen mogelijkheid deze meer te laten doorgaan. De Fiscaal, bij wiens strenge requisitoir tal van in overtreding zijnde marinemenschen dikwijls hebben zitten sidderen, houdt dan een van zijn sympathieke betoogen, waarbij hij feitelijk meer als pleiter dan als aanklager fungeert. Hij wijst er op, dat in dit geval het motief van verd. zeer wel te begrijpen is en dat het voor den man ongetwijfeld een zware strijd geweest moet zijn. In dit verband eischt Mr. Franken dan een voorwaardelijke straf van 3 weken, met een proeftijd van 1 jaar. Uitspraak: 3 weken voorwaardelijk, met een proeftijd van 1 jaar. In het programma, dat de „Sport kroniek" gisterenavond publiceerde, voor Zondag 31 Maart a.s., was ook opgenomen den wedstrijd H.R.C.Helder. Zondag over een week zullen dus de twee grootste vereenigingen uit onze Jut- terstad wederom tegen elkaar in het veld komen. En we zijn ervan overtuigd, met den eersten strijd, in den aanvang van dit jaar gespeeld, voor oogen, dat ook deze tweede derby in het teeken van sporti viteit zal staan. In den loop van de volgende week hopen wjj nader op dit gebeuren terug te komen. Opgave van 21 Maart. BEVALLEN: S. C. M. Weeda—Neervoort, d.; J. Ekkebu3Glas, d.; G. 't HartMuije, d. OVERLEDEN: N. Biersteker, wed. v. J. Dijkshoorn, 78 jaar. GEHUWD; J. Hocque en G. Brouwer; M. Hoefnagel en K. Bakker; A. J. Kooymans en W. C. van der Reijden; A. C. Spoel en A. Rüiten; W. van der Vaart en A. E. Thornagel; J. W. van Reekum en M. Kemp; H. Ouwer- ling en E. van Reems. By het laatst gehouden examen slaagde te 's-G ravenhage voor 3e stuurman Groote Handelsvaart de heer C. A. Koekman. Marie Curie. Voor de afdeeling Den Helder van de Nederlandsche Vereeniging van Huisvrou wen heeft gisteravond Mevr. Boldingh Goemans een lezing gehouden aan de hand van het vermaarde boek van Eve Curie, de dochter van de wereldberoemde uit vindster van het radium, Marie Curie. Het was te betreuren, dat een niet grooter aantal stadgenooten van dit literair eve nement getuige geweest is. Men heeft daardoor de kans verzuimd een uiterst boeiend betoog over een der merkwaar digste vrouwen dezer eeuw te hooren, waarby de voordraagster persoonlyk tot de meer intieme kennissen behoorde van mevrouw Curie. Nadat de presidente van de afdeeling, me vrouw Postuma, de aanwezige dames het wel kom had toegeroepen, ving mevr. Boldingh Goemans haar lezing aan, die meer van een beleefd betoog dan van een „voordracht" had. In groote trekken gaat spr. dit leven, vol komen gewijd aan de wetenschap en het menschdom, na, hier en daar Eve Curie aan het woord latend. Beginnend met de harde jeugd van Marie, in Polen, waarbij reeds zeer vroeg haar groote begaafdheid naar voren kwam. Zelf had het jonge meisje toen reeds één groot ideaal: studeeren aan de Pa- rijsche universiteit, de Sorbonne. Zij gaat naar Parijs. In bittere armoede leeft zij hier. Uit sluitend voor haar wetenschappelijke idealen. Uitsluitend uit drang tot kennis en, zooals zij het altijd voelde, „om de verrukkingen der wetenschap te erlangen". Dan ontmeet zij Pierre Curie, die haar man wordt. Een jong dokter, eveneens van groote begaafdheid. Beide menschen krijgen elkaar zielslief en vormen een soort élite-specimen van het menschdom. Uit alles bleek toen reeds, dat uit 't samengaan van deze twee geniale menschen iets groots geboren moest worden. Zij werken. Pierre en Marie. Dagen en nach ten. Slechts enkele uren slaap gunnen zij zich. Zij leven in hun „laboratorium", dat in feite niets meer is dan een schuur. Maar in die schuur is het, dat zij de radio-actieve kracht ontdekken en een nieuw element aan de be staande toevoegen: het radium. Alle schatten ter wereld liggen binnen hun bereik. Maar de Curie's schuwen niet alleen den roem, dien zij ondragelijk vinden, doch daarnevens het geld. Het radium is niet voor hen. Zij schenken het de menschheid en zelf blijven zij arm. En zoo bljjven de zorgen. Wel komt de eerste Nobel-prijs, wel daalt een golf van „lintjes" neer op de Curie's, maar het duurt nog geruimen tijd, aleer men van den Fran- schen staat de beschikking over een laborato rium krijgt. Er komt dan een professoraat voor Pierre, en zijn vrouw is het, die zijn eer ste assistente is. In het zenith van hun roem, Paschen 1906, zegt Pierre tegen Marie: „Waj was het leven goed met jou..." Wjjs het een voorgevoel, dat hij in den verleden tijd sprak? Want den vol genden dag wordt hij in Parijs overreden. Ont zaglijk is de smart van Marie Curie. Zij ver vreemdt en vereenzaamt nog meer van de wereld. Zij bezit nog één passie: het werk, hun beider werk, voortzetten. Tot het uiterste en tot het einde. Dan benoemt Frankrijk haar tot professor. Een ongehoord iets, wat voor het eerst voor kwam. De tweede Nobel-prijs wordt haar ge geven. Zij schrijft boeken, ondanks het feit, dat zij aan het hoofd van het laboratorium staat. Nacht en dag, net als vroeger, werkt zij voort. Rusteloos en onvermoeid, bezield met de onuitputtelijke krachten van het genie. Maar de wereld in ondankbaar, en Frank rijk in de eerste plaats. Want tenslotte was deze vrouw toch maar een „vreemdelinge", een Poolsche. Zij was „1" trangère", en van haar vol trekt zich wat Frankrijk hielp voltrekken aan een Dreyfus en aan een Emile Zola. De laagste laster en de diepste verguizing werden haar niet bespaard en hoewel al deze laster en al deze verguizing later weder ingetrokken en verontschuldigd is, voerden zij Marie Curie tot op de grenzen der krankzinnigheid. Polen biedt haar dan een laboratorium aan, dat zijn gelijke niet heeft. Maar zij blijft. Om dat het Frankrijk was, dat haar tot alles in staat gesteld had en omdat het Frankrijk was, dat haar Pierre schonk... Dan komt de oorlog. Een nieuwe faze in dit heldenleven. Zij ontwerpt de röntgen-appara- tuur, waarmede men zoo heilzaam optrad. Zij gaat van front tot front, en redt menschen, die met den dood worstelen. Na den oorlog zijn haar krachten byna op. Zij leeft nu met haar beide kinderen, met Irèr.e, die eveneens de vonk van het geniale bezit en haar assistente is, en met Eve. Zij maakt nog een reis naar Amerika, waar Pre sident Harding haar persoonlijk uit naam van het Amerikaansche volk één gram radium aanbiedt, hetgeen door haar terstond aan de menschheid wordt overgedragen. In 1926, zij is dan 65 jaar, werkt zij nog 14 a 16 uur per dag. Maar haar krachten worden gesloopt door de inwerking van het radium, al beseft zij dat zelf niet. 4 Juli 1934 komt de dood. Zij wordt gelegd naast hem, die haar het liefste in het leven was: Pierre Curie. Frankrijk en de wereld hebben een van de geniaalste vrouwen (zoo niet dè geniaalste) dezer eeuw verloren. Na haar dood komt haar laatste weten schappelijke werk uit, „opgedragen aan hen, die de physica beminnen..." Zooals gezegd, mevrouw BoldinghGoe mans heeft dit alles beleefd voorgedragen, waarbij zij in staat was herhaaldelijk haar persoonlijke indrukken weer te geven, van wege de omstandigheid, dat zij de Curie's in Parijs zoo goed gekend heeft. Een bezielde lezing, waaraan een uiterst aandachtig gehoor nog geruimen tyd een schoone herinnering zal hebben. Een woord van hulde aan mevrouw Bol dinghGoemans voor deze opmerkelijke pres tatie is hier dan ook ongetwijfeld op zijn plaats, welk woord gisteravond eveneens door de presidente der afdeeling gesproken werd. Twintig eeuwen zyn voorbijgegaan en er is nog geen plaats voor Christus. Op nieuw wordt Hij gekruisigd, weer vertrapt men Zijn leer en geboden, weer schreeuwt men: „Weg met Hem" en bespuwt en be spot Hem. Zijn naam wordt nog genoemd, maar Zijn geest is uitgedreven. Twintig eeuwen hebben den mensch niet veranderd. Op deze plaats hebben we de buitenlandsche politiek te beschouwen, maar het is toch geen wonder als we op een dag als vandaag even bepaald worden bij de beteekenis van den „Goeden Vrijdag". Op een bekend schildery van de kruisiging van Christus staat als onder schrift: „Dit deed ik voor U, wat doet gij voor Mij Dat is een vraag, die individueel tot ieder komt en die de staatslieden zich ook wel eens voor mogen leggen en beantwoorden. In groote bitterheid staat de wereld weer tegenover elkaar. Met grove leugens tracht men elkaar te overtroeven, met misdadige middelen wil men elkaar vernietigen. Heeft dan twintig eeuwen Christendom den mensch niets veranderd? Het is bedroevend, dat we in het jaar 1940, na al de treurige ervaringen, die we vijf en twintig jaar geleden hebben opgedaan, weer voor een ontzettende vernieling staan, het i3 bedroevend, dat de menschheid zoo weinig heeft geleerd van de harde ervaringen, toen opgedaan. Ieder is ervan overtuigd, dat deze oorlog de grootste waanzin is die er bestaat, dat er geen enkel redelijk motief voor te vin den is en dat het daarom een misdaad is hem te voeren. Zooals trouwens iederen oorlog een bespotting is van de christelijke idealen, een vloek tegen het christendom. De wereld van vandaag geeft weinig moed om te leven. De wereld van vandaag toont het bankroet van den mensch, die in eigen kracht gemeend heeft zijn leven te kunnen vormen en opbouwen. Eén van de voordeelen, die deze ellende ons gebracht heeft is, dat de mensch weer gaat vragen naar de geestelijke waarden. Er is een groeiende belangstelling voor da geestelijke dingen, kerkbezoeken nemen toe, de belangstelling voor de lectuur uit zich door de vraag naar boeken met geestelijken in houd. Conferenties over geestelijke en moreele herbewapening trekken duizenden menschen. Het woord van onze eerste Landsvrouwe, Hare Majesteit de Koningin, is doorgedrongen tot de huizen van tienduizenden landgenooten en heeft weerklank gevonden in tal van harten: „Christus voor alles". Wie vandaag op den Goeden Vrydag af ziet van de omstandigheden in deze hope- looze wereld en opziet naar dien Eénen, die Zyn leven gaf voor een ondergaande wereld, die kan straks Paschen vieren. En Paschen is het feest van de opstanding. Ook nu! BIOSCOPEN: Kialto, Spoorstraat, acht uur: „Drie gewiekste schatjes worden groot". Tivoli-Theater, Spoorstraat, acht uur: „De Kat en de Kanarie" en Blondie knapt het op". Witte Bioscoop, Koningstraat, acht uur: „Schofjes" en„Het Geheim van de On- dergrondsche". Zaterdag 23 Maart. Musis Sacrum, 8 uur: The Radiotone Swin- g era. Musis Sacrum, 36 en 8 uur: The Original Juvenille Swing Band. Zondag 24 Maart. Casino, 3.306.00 uur en 8.00 uur: Laatste optreden van „Jack de Vries' Internationals". Maandag 25 Maart. Casino, 8.15 uur: „Hoera voor 't Garnizoen", met Henriette Davids. Zaterdag, Zondag en Maandag. Café „De Toelast", Spoorstraat: Dans- en Amusementsmuziek door „The four tango Serenaders". Barometerstand Den Helder: 758.6 Maximum temperatuur lucht: 6.7 Temperatuur 8 uur: 5.2 Wind: richting: Z.W.; kracht: 4 Licht op: 6 uur 48 min.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 5