Texel's V.V.V. vergadert Uitslag openbare verkooping Tinten in de prachtige, rijkgeschakeerde nuances van zonovergoten zand, warm, rustig en lichtSahara, één van de verrassend nieuwe kleurvondsten uit de R D behangcollectie 1940. Die moet U beslist eens gauw zien. Zij behelst ook de kleurreeksen „Horizonnade „Symphonie", „Zonidylle" en „Zee kristal." Daarmee maakt U helle, ruime LET OP DIT MERK en gezellige kamers! Ook de laagst geprijsde soorten uit de boeken 47-48-49 en 50 zijn met de transparante „fixa- color" verven bedrukt. Laat deze zeldzaam mooie behangsel-verzameling komen om er Uw keus uit te doen U zult dan zien hoe goedkoop R D behang wel is. Vraag uw behanger nu de R&D boeken op zicht Leerzame O. en O.-avond Afscheid C Rab Avondcursussen der Ambachtsschool Beiaardconcert Paasch-agenda Casino Musis Sacrum De slagers gesloten Marine kustwachtfeest te Wassenaar Werving voor Marine Uit het politie-rapport ïlieumt uit Wik, INGEZONDEN Derde Nutsavond ITlaAineSeïiMen Mï^^,p(^aaAtkeA^eAten BEHANGSELPAPIERFABRIEK VAN RATH DOODEHEEFVER LEVERING VIA UW BEHANGER Toonkamers te Alkmaar, Koningsweg 16. Woensdagavond werd in de Marine-cantine een zeer geslaagde O. en O.-avond gehouden, nu eens over een technisch onderwerp. De heer v. d. Wiel sprak over de fabricage van electromotoren en apparaten bij Heemaf te Hengelo. Na een gelukkig niet al te geleerden, maar toch voor insiders interessante inleiding over de in den loop van den tijd gevonden verbete ringen. met als eind-resultaat de bekende S.K.A.-motor, werd aan de hand van lan taarnplaatjes een duidelijk overzicht gegeven van de fabricage-methode. Deze is bijna ge heel automatisch. In een bewerking worden b.v. de verschillende vlakken van den stator gefreesd. De bevestigingsgaten worden tege lijk geboord. Bij kleine motoren wordt het kooiankër uit aluminium „eenvoudig" in het ijzer ingegoten en geperst bij een druk van 300 atm., zoodat een onverwoestbare con structie wordt verkregen. Gedurende de pauze was gelegenheid diverse modellen en onderdeelen nader te be kijken, waarbij verschillende rtog overgeble ven vragen aan belangstellenden werden ver klaard. Na de pauze volgden nog eenige films. De besproken machines werden in werking ge toond en de toepassing der motoren in de praktijk gedemonstreerd, waarbij tevens in teressante kiekjes werden gegeven in ver schillende bedrijven, zooals het Hoogoven- bedrijf, het stikstofbindingsbedrijf der Staats mijnen en de Nederlandsche Spoorwegen. Vervolgens nog een film van Nederlandsche bruggen en Sluiswerken, waarvan de elec- trische installaties door Heemaf werden gele verd en gemonteerd. Tot slot werd de film gedraaid van den tin baggermolen de Doejoeng bij zijn vertrek uit de Rotterdamsche haven naar Indië. Het aandachtige, hoewel niet zeer talrijke gehoor heeft op dezen avond veel geleerd, .en het is te hopen, dat O. en O. den moed zal vinden op het ingeslagen pad verder te gaan, en eens vaker dergelijke onderwerpen aan de orde te stellen. Gistermiddag nam de heer C. Rab, onder wijzer aan school 6, als zoodanig afscheid. Om ongeveer 3 uur verzamelden zich in zijn klas de Wethouder van Onderwijs, de leden van de Oudercommissie en het onderwijzend perso neel. De heer Marinus zeide, dat de kinderen gemeend hadden, nu hun onderwijzer voor goed de school verliet, hem een afscheidsge schenk te moeten geven. Een der leerlingen overhandigde den scheidenden onderwijzer een boek. Ook namens de Oudercommissie voerde de heer Marinus het woord, daarbij een mooie azalia overreikend. Tenslotte sprak de heer Marinus den scheidenden collega toe. Hij me moreerde de kameraadschap, gedurende meer dere jaren van den heer Rab ondervonden en overhandigde 'hem namens de collega's en oud collega's van school 6 een wandelstok. Als vertegenwoordiger van het gemeentebestuur voerde de wethouder van Onderwijs het woord, den heer Rab dankzeggend voor zijn arbeid. Met een kort woord bedankte de heer Rab voor de blijken van sympathie, waarmede de plechtigheid besloten werd. Een getuigschrift ontvingen: 5-jarige opleiding voor schilder: P. G. Coenen, A. C. Geils. 1-jarige opleiding voor electricien: G. Bak ker, J. de Boer, J. v. Bodegraven, C. W. Doe- litszch, A. H. T. Frieling, J. H. Jole, H. M. J. Karhof, J. Kikkert, C. Koster, C. J. Kries, A. van Leeuwen, A. J. Melief, T. Troost, E. A. Taylor, B. Verschoor. 1-jarige opleiding voor metaalbewerkers: K. Bethlehem, F. Born, H. M. Douwes, J. B. Farenhorst, J. Goutier, P. van Horik, A. de Jonge, A. Kriele, J. A. Lucas, M. Reu vers, F. J. A. Struyk, W. v. d. Zalm. Geen getuigschrift 3 leerlingen. 1-jarige opleiding voor motorrijtuig- en rijwielherstellen: I. de Haan, Chr. Heeres, J. H. Jutte, M. C. Jobse. Geen getuigschrift 6 leerlingen. 1-jarige opleiding voor timmeren: K. Beu kenkamp, P. Kos, J. de Ley, L. Post, G. J. Schut, B. Berends. 1-jarige opleiding voor meubelmaken: J. J. van Dijk. Klokkenspel Monument Nederlandsch Red dingwezen, te geven op Zaterdag 23 Maart 1940, van 11 uur12 uur v.m., door den Stads- beiaardier Tj. Joh. Dito. Programma: 1. „Lieve schipper, vaar mij over" M. S'amethini. 2. „Praludium" W. de Vries. 3. „Zeemans- en andere liederen". 4. „Thema met variaties" St. Nees. 5. „Concert voor de Klokken" bewerking D. Voor de a.s. Paaschdagen in Casino heeft de directie een „elck wat wils" programma samengesteld. Zondag treedt zooals reeds aangekondigd zoowel 's middags als des avonds de Band van Jack de Vries op, met medewerking van Liesje Poons, croonerette. Het zal dit seizoen de laatste maal zijn, dat de bekende bassist met zijn 8 mans sterk orkest hier te beluisteren is. Maandag, 2e Paaschdag, voert Henriette Davids met een vroolijke Cabaret-Revue „Hoera voor 't Garnizoen" op. bijgestaan door krachten als Guus Brox, Frans Bogaert, Clai- rette Hammi e.a. Zaterdag verzorgen „The Radiotone Swin- gers", o.l.v. Han Hamburger, de dansmuziek, tijdens een buitengewone Soiree. Maandag (2e Paaschdag) zullen de dans liefhebbers kunnen genieten van een „real Swing Band" (The Original Juveniles), en wel van 3—6 en 's avond 8 uur. Belangstellenden verwijzen wy naar de desbetreffende adver tentie. De Heldersche slagerspatroons verzoeken ons de aandacht te vestigen op een in dit nr. voorkomende advertentie, waarin wordt medegedeeld, dat de winkels beide Paasch dagen gesloten zijn. De uitslag van de openbare verkooping, opgenomen in ons nummer van gisteren, be hoeft een kleine rectificatie. Het huis en erf met schuurtje en steeg aan de Erasmus- straat 33, is niet verkocht voor 1618. doch voor 2618. Wassenaar, 21 Maart. Men schrijft ons: Voor het eerst sedert het afkondigen der mobilisatie heeft men kans gezien een feest te organiseeren voor de marine-kustwachters, waarbij O. en O. en in het bijzonder het Co mité Wassenaar medewerking en steun ver leenden. Van 9 tot en met 20 Maart hebben in hotel Duinoord alhier, schakers van een 8-tal kustwachtposten in een tournooi hun krachten gemeten. De slotavand, gisteren in hetzelfde hotel gehouden, is uitgegroeid tot een schitterend cabaretfeest, dat door alle beschikbare M.K.W.-ers werd bijgewonod. Onder de aanwezigen bevonden zich de chef van den marine-kustwachtdienst, kapt. luit. ter zee D. C. M. Hetterschij, luitenant ter zee le klasse mr. M. W. Mouton, officier van O. en O. bij den marinestaf, voorts de heer Ruys, voorzitter van het Wassenaarsche Co mité voor O. en O. en enkele kustwacht officieren, onder wie luitenant ter zee 2e 2e klasse H. S. Hendriks Jansen, initiatief nemer en organisator van het feest. Het cabaretprogramma, gedeeltelijk door eigen krachten verzorgd, aangevuld met een keur van beroepsartisten, stond op hoog peil en heeft er toe bijgedragen, dit feest op uit nemende wijze te doen slagen. Na de prijzen aan de schakers te hebben uitgereikt, hield overste Hetterschij een korte toespraak, waarin hij o.m. zeide, dit feest te beschouwen als een proefneming. De moeilijk heden om een avond als deze tot een succes te brengen, zijri soms onoverkomelijk. De zware wachten en het gebonden leven der marinekustwachters zijn daarvan de oorzaak. Spr. bracht ten slotte dank aan alle mede werkenden, waarop een driewerf hoera op den overste werd uitgebracht. Wordt in grooten stijl opgezet. De werving in Indië voor de marine wordt thans in grooten stijl opgezet. Behalve een advertentie-campagne, in het bijzonder voor de aanwerving van Europeesche schepelingen met Indisch verband, gaf het departement van Marine een nieuwe, welverzorgde, rijk geïllus treerde propaganda-brochure uit in het Neder landsch en in het Maleisch. Behalve de eischen voor aanstelling en voor dienstnemen bevat de brochure een populaire uiteenzetting van de taak der marine, een beschrijving van verschil lende soorten oorlogsschepen, enz., benevens een korte beschrijving van het leven aan boord. Een afzonderlijk hoofdstuk is gewijd aan het korps Inlandsche schepelingen. De brochure, die juist door de landsdrukkerij is afgeleverd, zal op ruime schaal worden ver spreid. (AnetaJ. HOOGERE KRIJGSSCHOOL HERVAT CURSUSSEN. Men meldt-ons van bevoegde zijde, dat het in het voornemen ligt het onderwijs aan de Hoogere Krijgsschool tegen 1 Juni 1940 op beperkte schaal te hervatten. ONRAAr De eigenaar van een pakhuis deed bij de politie aangifte dat gisterennacht de grendel? van zijn schuur waren weggeschoven. Uit het pakhuis werd evenwel niets vermist. VANDALISME De eigenaar van een vlet, die op den Zee dijk lag, deed aangifte, dat een aantal plan ken uit de vlet gehaald waren en dat daar mede een brandje gesticht was. De politie stelt een onderzoek in. NIET NADER TE NOEMEN. Een persoon werd gisterenavond aangehou den, verdacht van het plegen van niet nader te noemen handelingen met een minderjarig meisje. Na verhoor werd hg weder op vrije voeten gesteld. Urk, 20 Maart. Door 30 vaartuigen werd heden aan den Gem. Vischafslag alhier aan gevoerd: 3485 pond snoekbaars, van 40 tot 237 pond per vaartuig. Prjjs 1112 ct., en 170 pond schelvisch, 1516 ct., alles per pond. Den Helder, 18 Maart 1940. M.H. Ondergeteekenden zagen gaarne plaatsing van dit stuk in uw blad. Bij voorbaat onzen harte lijken dank. Zeer tot onzen spijt is het schoolvoetbaltour- nooi afgelast, wat zeggen wil, dat eenige hon derden jeugdvoetballers een minder prettige Paaschvacantie hebben. Daarbij nog de duizen den voetbalsupporters en dat alles enkel omdat er geen terrein beschikbaar is, in verband met de competitievertraging. Maar in de week wordt daar toch niet op gespeeld. Nu willen wij vragen als de vereenigingen Watervogels, Atlas, Bioscoop Boys en dan yëlder en HRC één terrein beschikbaar stellen in die week, dan hadden we 5 terreinen en konden wij, waar we naar verlangen, toch onze Paasch vacantie genoeglijk doorbréngen. We' hopen dat bovengenoemde vereenigingen ons niet teleur stellen. Waar een wil is. is een weg. Doet de Heldersche schooljeugd een genoegen, dat ze dankbaar zullen aanvaarden. Namens de geheele Schoolvoetbalclub. CORRESPONDENTIE. K. H. Inderdaad is er eenige stagnatie in de plaatsing gekomen. Gebrek aan ruimte was daarvan de oorzaak. Wij hopen echter dezer dagen het volgende artikel op te ne men. Red. Held. Crt. Een record-jaar cp kom t De Jaarvergadering van de afd. Den Eurg van de V. V. V. „Texel", die gisterenavond in Hotel „De Oranjeboom" werd gehouden viel een matig bezoek ten deel. De bijeen komst werd geopend door den heer Parle- vliet, die zijn spijt uitsprak over de matige opkomst van leden, omdat z.i. bijna geen Texelaar gevonden kan worden, die geen be lang heeft by uitbreiding van het vreemde lingenverkeer op dit eiland, want al geraken te Den Burg de pensions bezet als De Koog niet meer kan bergen, toch hebben vrijwel alle neringdoenden contact met pensionhou ders etc. te De Koog. In dit verband sprak de heer Parlevliet den wensch uit, dat al vroeg in 't seizoen De Koog vol zal geraken. Hierna las de secretaris-penningmeester, de heer N. Ran, de notulen der vorige verga dering, die onveranderd werden vastgesteld. Hierna volgde rekening en verantwoording. Het bleek, dat de kas van de afd. een zeer gunstigen stand vertoonde: Ontvangen was in totaal 592.18, uitgegeven 449.33 (waarbij ook het quotum van het hoofdbestuur), zoo dat er over 1939 een saldo was van 142.85. Bestuursverkiezing. Hierna volgde Bestuursverkiezing. Aan de beurt van aftreden waren de voorzitter, en de heer Beumkes. Beide heeren werden met vrijwel algemeene stemmen herkozen. De voorzitter had intusschen de leiding der ver gadering (wegens een spoedeischende ge heime raadsvergadering) moeten overgeven aan den heer N. Ran. Intusschen was ook de heer W. H. Lap, voorzitter van het hoofd bestuur, ter vergadering gekomen. Deze gaf o.m. als zjjn meening te ken nen, dat Texel voor een zeer druk bad seizoen staat nu men van den Comman- dat van de Stelling Den Helder de be schikking had weten te verkrijgen over een flink gedeelte van het strand. Spr. gaf als zjjn meening te kennen, dat het vrijwel zeker was, dat men in het seizoen plaats te kprt zou hebben om aan al de aanvragen te voldoen. Alles wijst hier op zei de heer Lap. Onze stand op de Jaar beurs o.a. heeft zulk een groote belang stelling getrokken als nimmer te voren. By de rondvraag werd in overweging gegeven om nabij de Jeugdherberg „Pano- lama" op kosten van de afd. één of meer banken te plaatsen tusschen de boomen al daar, vroeger heeft ook een bank gestaan op dit punt dat als een der mooiste plekjes van het eiland mag worden beschouwd, doch deze »s door baldadige handen geheel vernield. In velband met deze opmerking kwam ook het plaatsen van een belvédère ter plaatse, of in het z.g. Doolhof ter sprake. Het bleek even wel, dat daarvoor een uitgave van pl.m. 500.noodig zou zyn, zoodat men voorloo- pig alleen het plaatsen van banken en even tueel verbetering van het plantsoen by „Pa norama" aanhield. Verder werd geïnformeerd naar het mu seum. Vermoedelijk zal in het seizoen weder de beschikking kunnen worden verkregen over het geheele museumgebouw. Door den heer M. S. Langeveld werd voor gesteld aan het Gemeentebestuur te verzoe ken om een beteren vuilnisdienst voor De Koog in te richten en te verzoeken om plaat sing van een urinoir. De heer L. Eelman wenscht verplaatsing van den richtingaanwijzer op de Steenen plaats. De heer D. P. Koorn, vestigde de aandacht op de fantastische berichten in de pers over het mijnengevaar op Texel, deze be richten zyn zeer nadeelig voor het vreemde- lingenbezoek in deze gemeente. De heer Lap deelde mede, dat dit punt de aandacht heeft van het hoofdbestuur, en dat men al met verschillende correspondenten van elders verschijnende bladen contact hierover heeft gezocht. Ten slotte deelde de heer Lap mede, dat de Ned. Spoorwegen het vreemdelingenverkeer naar Texel sterk in de hand werken. Er zul len o.a. in het seizoen retourbiljetten voor bezoekers aan dit eiland, voor „belachelijke" prijzen worden uitgegeven. Hierna werd de vergadering gesloten. Gisterenavond had in Pen's Schouwburg zaal de laatste Nutsavond in dit seizoen plaats. De bijeenkomst viel een slecht bezoek ten deel, hetgeen zeer te betreuren valt, om- lat de heer Van Millingen, die vele jaren in Nieuw-Guinea heeft vertoefd, een zeer inte ressante lezing heeft gehouden over dit nog zoo onbekende gedeelte van onze Oost. De bijeenkomst werd geopend door den voorzitter der afd. de heer Remmers, die allen het welkom toeriep, en in het bizonder den spreker, die ons nader in kennis zou brengen met de levenswijze van de Papoea's. De heer Van Millingen begon met een kort historisch overzicht van de wijze, waarop deze uitgestrekte Nederlandsche kolonie in ons be zit is gekomen. Daarna wees spr. op de be langstelling, die by andere landen, die zoeken om koloniaal gebied voor vestiging van hun overbevolking, voor dit enorme eiland met een bevolking van nog geen 1 inwoner per vierk. kilometer, bestaat. Vervolgens besprak de heer v. Millingen het klimaat, waarbij hij zeer interessant de moeilijkheden beschreef, die verbonden zijn aan 't doortrekken van dit land dat meer dan 11 maal zoo groot is als Nederland, 't Was voor enkele jaren nog ge heel ondoenlijk het binnenland in te trekken. De vliegmachines hebben daarin evenwel een groote verandering gebracht. Vervolgens gaf spr. een beschrijving van het leven der verschillende Papoea-stammen. Ook bleek de heer v. Millingen in het bezit te zijn van een groot aantal gebruiks-artikelen van de bewoners van N. Guinea. Spr. toonde namelijk o.m. verschillende voorwerpen, die men nog vergeefs zal zoeken in 't Koloniaal Museum. Na de pauze werd een serie lichtbeelden vertoond, die een prachtig overzicht gaven van de tochten, die de spr. als Indisch officier in dit nog zoo onherbergzaam land heeft ge maakt. Het was een hoogst interessante avond, die wel niet geschikt was voor een jeugdig publiek, doch voor oudere personen buiten gewoon leerzaam. De heer Remmers sloot de bijeenkomst met dank aan den spr. De voor zitter was er van overtuigd, dat niemand der aanwezigen onvoldaan huiswaarts zou gaan. FINLAND ZOOALS IK HET ZAG Wij vernemen, dat zeer binnenkort onder bovenstaanden titel by den uitgever J. H. Kok te Kampen een belangrijk en actueel boek zal verschynen. De schrijver is Mr Dr G. J. van Heuven Goedhart, de bekende hoofdredacteur van het Utrechtsch Nieuwsblad. De auteur is tijdens dezen oorlog in Finland geweest en is zoo juist teruggekeerd. Wat hy in dit boek geeft is iets anders en méér dan enkel oorlogsreportage. De heer Van Heuven Goedhart heeft een bij zonder talent om wat hy heeft te zeggen op vlotte en boeiende wijze door te geven. Ontslagen eervol met ingang van 1 Febr. 1940 uit den reservedienst de luit. ter zee der 2e klasse bij de Koninklijke Mar.-reserve G. Degeps. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Indrapoera, u., 20 Maart van Colombo.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 6