vuurwerk ontbrandde boven Sylt Nederlandsche ambulance naar Finland vertrokken Wettelijke regeling Een fantastisch JAPAN BEGIFTIGT ONZE MARINE Marktberichten personeel-, pensioen- en spaarfondsen Neutrale pers In de gelegenheid gesteld om waar te nemen dat er zeer weinig schade is. Volgens de Britten de basis Hörnum echter vol ledig vernietigd. Naar het Duitsche Nieuwsbureau meldt, hebben gisteren vertegenwoor digers van de pers in de neutrale landen een bezoek gebracht aan het eiland Sylt, om de schade in oogen- schouw te nemen, welke door het bombardement van de Britsche vlieg tuigen is aangericht. Reeds op de reis naar het eiland konden de journalisten consiateeren, dat de berich-' ten over het vernielen van de Hindenbur- gerdam onjuist waren. Op de elf kilometer langen dam was geen enkel spoor van een ingeslagen bom te zien. Op het eiland zelf iagen zij aan weerszijden van de spoorlijn de bevolking rustig haar werk doen, terwijl voor de huizen de kinderen speelden. De vliegtuigbasis Uoeinum op de zuid punt van het eiland, welke het voorwerp van den yoornaamsten aanval van de Brit sche vliegtuigen \orindc, is slechts weinig beschadigd. Slechts een gebouw, het zieken huis, is door een bom getroffen, welke evenwel niet door het betonnen dak heen is geslagen. Verder zijn in het vrije veld een aantal trechters geslagen en zijn een aantal ruiten door den luchtdruk vernield. Dit zijn de eenige sporen wel'ke t' bombar dement van zes uur hebben nagelaten. Britsche piloot aan het woord. Eén der Britsche piloten, die den overval op het eiland Sylt heeft medegemaakt, geeft in het Hsbl. het volgende interessante re laas: Niet al te langen tijd nadat wij boven Sylt aan het cirkelen waren om de beste positie te kiezen voor onzen aanval, kwamen een tiental zoeklichten in actie en meteen barstte er een helsch vuur los uit de batte rijen; de Duitschers gebruiken zoeklichten en vuurkogels van allerlei kleur. Wij wierpen toen onze bommen uit en op ettelijke plaatsen op den grond begon het te branden; het was een zoo fantastisch gezicht, dat iedereen er door geboeid zou zijn. Het was werkelijk net een geweldig vuur werk.. We mochten echter niet vergeten, dat het vuurwerk even gevaarlijk als mooi was. Tel kens den lichtbundel der zoeklichten ont wijkend, koos ik dè beste posities om de bommen te laten vallen, terwijl onze gun- ner met zijn machinegeweren duchtig mee deed. Ons doel was, de watervliegtuigbasis Hörnum aan het Zuidelijk puntje van het langgerekte eiland te vernietigen. Ongeveer een kwartier lang waren wij in den aanval, maar toen moesten wij het veld ruimen om plaats te maken voor onze collega's, die na ons uit Engeland waren opgestegen". „Kon u zien dat u iets geraakt heeft?" „Onze waarnemer is daarvoor de man. Volgens hem hebben wij zelf een hangar ver nietigd. Natuurlijk sprak ik teruggekeerd in Engeland al mijn collega's en zij, die het laatste vliegtuig bemanden, verklaren dat er geen twijfel is, of de geheele basis Hörnum is volledig vernietigd1'. Nieuw projectiel tegen vliegtuigen? Een andere Britsche piloot heeft gezegd, dat, naar het schijnt, een nieuw vijandelijk projectiel werd opgemerkt. Het vertoonde zich als een tiental roodachtige kogels, welke zich verspreidden en met grootc snel heid omhoog schoten. Een derde vlieger noemde dit nieuwe anti-vliegtuigwapen een „nieuw kanon, dat dingen omhoog zendt, welke op Romeinsche kaarsen (een soort vuurwerk) lijken, wan neer zij uit elkaar springen". Model van antieke Japansche wapenrusting aangeboden. Uit naam van de keizerlijke Japansche marine heeft de eerstdaags uit 's-Gravenha- ge vertrekkende Japansche marine attaché kapt. luit. ter zee M. Tonaki tezamen met zijn opvolger, kapt. luit. ter zee T. Maeda, den vice-admiraal J. Th. Fürstner, chef van den Marine-staf een geschenk voor de Ko ninklijke Marine aangeboden. Dit geschenk is een model van een antieke Japansche wa penrusting, een getrouwe copie van het har nas, gedragen door den beroemden Japan- schen held Minamoto Yoshitsune (11591189) Het origineel is een nationale schat van het Japansche Keizerrijk en word bewaard in den Kasugatempel in West Japan. Bij het zeer fraaie geschenk werd tevens een Ja pansche oorkonde overhandigd met het op schrift: Aan de Koninklijke Nederlandsche Marine. Deze wapenrusting wordt aangebo den als een klein blijk van dank baarheid voor het door de Neder landsche regeering geschonken mo del van de „Soembing" met den wensch. dat dit tevens moge strek ken tot bevordering van des vriend schappelijke betrekkingen, die ouds her tusschen onze beide landen be staan. De Keizerlijke Japansche Marine. Het ligt in het voornemen, het fraaie mo del op daartoe geschikte plaatsen, waarbij gedacht wordt aan de scheepvaartmusea te Amsterdam en Rotterdam en diverse mu sea elders, ter bezichtiging door het publiek ted oen opstellen, voordat het in een der verzamelingen van de Koninklijke Marine zal worden opgenomen. BIJ DE FOTO'S: Boven: De Nederlandsche Roode Kruis-ambulanoe is Donderdag middag per vliegtuig van Schiphol naar 't hooge Noorden vertrokken. Een laatste vaarwel voordat de zusters het vliegtuig bestegen. Midden: H.K.H. Prinses Juliana was Donderdag bij het vertrek van de Roode Kruis-ambulance naar Finland tegenwoordig, om van haar hooge belangstelling blijk te geveii~.De Prinses wuifde de vertrekkenden hartelijk toe. Naast haar mr. M. J. baron van Lijnden. Rechts: De vliegtuigen, waarmede de Nederlandsche ambulance voor Finland Donderdag van Schiphol vertrok, waren voorziien van de bekende Roode Kruis-vlag. De bagage wordt ingeladen. TE MALMÖ GEARRIVEERD. Naar wij van het Ncd. Roode Kruis vernemen is het personeel van de Nederlandsche Ambulance naar Finland gisteren op Malmö geland met de drie vliegtuigen, de „Ibis" om 17.03, de „Ta puit" om 17.37, en de „Xema" 17.46. De leden zijn nu allemaal gearriveerd. Waarschijn lijk zijn zij gisteravond nog met den nachttrein van 21.45 uur naar Stockholm vertrokken. Eerste eisch: een zelfstandig, van de bezittingen der onderneming geheel afgescheiden fonds. Ingediend is een wetsontwerp, dat den ti tel draagt: „Wettelijke regeling in zake per soneel-, pensioen- en spaarfondsen". Aan de Memorie van Toelichting van de Ministers van Sociale Zaken, van Justitie en van Economische Zaken is ontleend, dat dit ontwerp is voorbereid naar aanleiding van de gebeurtenissen, welke zich in 1935 ten aanzien van de pensioenen bij den Konink lijken Hollandschen Lloyd hebben voorge daan. Eerst moet als eisch gesteld wor den, dat er zij een zelfstandig, van de bezittingen der onderneming geheel afgescheiden fonds. Daarnaast zijn voorschriften noodig betreffende de belegging van de fondsgelden. Naar het oordeel der Ministers is noodig een publiek-rechtelijke rege ling, waarbij de werkgevers, die een pensioen- of een spaarvoorziening voor hun personeel tot stand willen brengen, of willen handhaven, aan normen gebonden worden, welke zij niet straffeloos kunnen overtreden. Deze normen zullen, behalve de oprich ting van een fonds met rechtspersoonlijk heid, vooral betreffen de te volgen beleg- gingspolitiek. De ministers zijn van meening, dat als een bruikbare weg te dezen voor de pensioenfondsen in de eerste plaats genoemd mag worden inscha keling van de vrijwillige ouderdoms- verzekering of van een levensverze keringmaatschappij. De Spaarfondsen. Voor de spaarfondsen achten de minis ters toezicht van overhedswege niet noodig, behalve voor zoover betreft het toezicht op de naleving der wet. JULIANADORP DE REVUE DOE GEWOON" HARMONIE „KUNSTKRING" VOOR DE MILITAIREN. Op verzoek van den Kantcfinementsr commandant, werd Woensdagavond in de zaal van den heer Doorn, een herhaling gegeven door harmonie „Kunstzin "van liet programma. Geopend werd niet tiet Wilhelmus. Daarna kregen wij een mooie niarsch te hooren n.1. „De Noordster" van M. J. Cesfontaine. De Ouverture Feodora van Tschaikowky werd buitengewoon goed gespeeld, en het daverend applaus was een belooning welke ten volle verdiend was. Den dirigent van Glasbeek hulde voor deze correcte uitvoering. Het programma vermelde verde „Beken de klanken" en dat dit bekende klanken waen bleek al spoedig, daar door alle aanwezigen uit volle borst werd niedege- zongen, zooals „Blonde Mientje", Kobus Kuch enz. enz. Geen wonder dat aan het slot vaai de potpouri „Melodieën uit de Cantïne" het applaus een ovationeel ka rakter droeg. Na de pauze de Revue van den heer van Glabbeek „Doe Gewoon". Nelis en Hein de komieken wisten er al dadelijk de goede stemming er in te houden waarna een veertiental revue- girls keurig werk leverden. Vooal hun op treden als matrozen in keurig uniform was zeer goed. ook hun zang was zuiver, maar de woorden waren niet altijd ver staanbaar. Manus Zuurkool uiB St. Pancras, wist de aanwezigen onbedaarlijk te doen lachen. Ook de cabaretnummers van den heer van Glabbeek waren zeer goed geko zen en dat dezen op hooge prijs werden gesteld bewees wel het uitbundig applaus. De Finale, door alle medewerkenden, werd het hoogtepunt van den avond. On bedaarlijk is er gelachen en gezongen. Al met al een prachtavond, en het be stuur van Harmonie „Kunstzin" kan er van overtuigd zijn dat de militairen dit weten te waardcercn. ANNA PAÜLOWNA B.K.C. WIL BOUWEN BLIJVEN! DE JAARVERGADERING. Vorzitter, de heer C. Kaan, heette de wei nige aanwezigen welkom. In het jaarver slag, dat de heer Slikker na de goedkeuring van z'n notulen voorlas, gewaagde de secr. van een goed voetbalseizoen, waarin waar in zoowel het eerste als het derde elftal kampioen werd. Voorz. dankte den heer Slikker voor z'n keurig verslag. De kascomissie bevond de rekening in orde en de bedragen waren Inkomsten f 1326.28; Uitgaven 876,06. Voordeelig saldo 450,12. De aftredende bestuursleden C. Kaan, C. Schenk en C Slikker werden bij acclamatie herkozen en het niet herkiesbare kascom- missielid de heer D. v. d. Goes, vervangeu door den heer R. v. d. Burg. Het bestuur stelde oorspronkelijk voor, over het tijdvak 1 Januari tot 1 April geen contributie te heffen, doch het geheele bus- geld te laten betalen. Daar de vereeniging echter zoo goed bij kas is, wijzigde men het voorstel zóó, dat de contributie verviel en voor de buskosten de geldende regeling bleef. Zonder hoofdelijke stemmg werd al dus besloten. Het bestuursvoorstel: getrouwdeleden be- talen vanaf 1 April 10 ct. contributie en voor het nieuwe seizoen ook het inleggeld voor den Bond, werd na eenige besprekin gen zoo veranderd, dat het voorgestelde bestaande regeling voor de oude leden van kracht blijft. Spelen de nieuwe leden de competitie uit, dan krijgen zij de 1.40 inleggeld terug. Bij de rondvraag werd besloten dat elk elftal z'n eigen contributie-inner zou krij gen. Het bestuur beloofde zooveel mogelijk op de vergadering van de supportersver- eeniging aanwezig te zijn, doch wees een voorstel, om voortaan de reserves voor de geobiliseerden te laten meespelen af. B.K.C. moet trachten bovenaan te blijven Het pu bliek wil overwinningen zien en uit de en treegelden van meerdere bezoekers, kun», "en de kosten van overkomst der gemo- biliseerden gemakkelijk worden bestreden. Hierna sluiting. HELDERSCHE EIERVEILING, 21 Maart. Aangevoerd: 35.000 kipeleren: groote eieren ®ewone eieren 4.305.50. kleine eieren 4—4.30, 1000 eendeieren 3—3.90 per 100'st. EIERVEILING SC.HAGEN, 21 Maart. Aangevoerd: 70.000 kipeieren 3.905 per 100 stuks. NOORDSCHARWOUDE. 22 Maart- Uien f 1.50—1.70. grove f 1.802. peen f 1.50 -2.20. kroten f 1.50. roode kool f7.80—8.30, witte kool f4.70—5.30. gele kool f5—6.20. BROEK OP LANGEND1JK. 22 Maart. Lien fl1.90. grove fl1.80. peen fl.50— 2.30, kroten f2.10. witlof f 16.60-18.50, roode kool f7.208.10. Veiling duurt voort.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 8