RUSLAND steeds dezelfde Vóór alles imperialistisch Arrondissements rechtbank te Alkmaar Marktberichten Duikboot of wrak? Het eerste kievitsei „Janette" vlot gebracht Uit onze Omgeving Velen denken vaak, dat er ont zettend veel in de wereld is ver anderd. Niets is minder waar, want het wezen der dingen, waar om het eigenlijk gaat, is onver anderd gebleven, is zelfs van 'n zoo benauwende eenvormigheid, dat men zich wel eens moet af vragen: waarom toch al die wij zigingen in den schijn, wanneer het innerlijke hetzelfde is geble ven? We hebben in de jaren vóór den wereldoorlog het Czaristisch Rus land van nabij gekend; we hebben St. Petersburg in Petrograd zien herdoopen; we hébben later Kerens ki zien zetelen in de czaristische werkkamer in het Winterpaleis; we hebben hem over Skandinavië naar Engeland zien vluchten, na dat. hij den eersten Leninistischen opstand had neergeslagen, doch bij Lenin's tweede poging het onder spit moest dieven; we hebben ten 6lotte Petrograd tot Leningrad zien worden. Maar door al die jaren heen is dit drie ledige Rusland czaristisch, mensjewis tisch, of bolsjewisitsch een staat van zuiver imperialistischen aard gebleven. In Afghanistan, in Beloedsjistan, in Perzië boden de gezanten en agenten, zoo van Engeland, gelijk van Rusland, bij de daar heerschende potentaten tegen elkaar op. Omkooping van vorsten en hooge re- geeringsautoriteiten was in deze drie lan den, waar de Britsche en de Russische be langen tegen elkaar opbotsten, aan de orde van den dag. Wie het meest bood, verheugde zich in vorstelijke en ministerieele genade; wie met een lager bod ter markt verscheen, zag weldra in, dat hij het loodje moest leggen. De Perzische petroleumbronnen zijn in handen gekomen van de bekende groep Royal Dutch-Shell, omdat de be langen van het Britsche Imperium dit eischten. De emirs van Afghanistan en Beloedsjistan speelden heel handig de beide imperia Engeland en Rusland tegen elkaar uit, met als eenig gevolg, dat deze beide machthebbers er in eigen persoon het meest wèl bij voeren. Tot den dag van vandaag is er ginds niets gewijzigd. De uitweg, die Rusland zocht naar de Perzische Golf en naar Britsch-Indië, is nog steeds niet gevonden. Engeland houdt daar alle deuren potdicht, omdat men te Londen maar al te goed beseft, dat het vinden van dien uitweg door Rusland slechts het einde van de Britsche opermacht in die streken kan be- teekenen. Derhalve restte den Czaar, Kerens ki, Lenin, Stalin niets anders dan naar het Noorden en/of het Wes ten te zoeken, wat aan St. Pe tersburg, Petrograd, Leningrad en Moskou naar het Zuiden niet ge gund bleek te zijn. De oorspronkelijke .vrede van Brest- Litowsk, de latere vrede van Versailles, beroofden Rusland van de drie Baltische landen Litauen, Letland en Estland evenals van Finland. De pil was bitter om te slikken, maar het doorslikken was noodzakelijk, omdat in de jaren 1918 en 1919 geen militaire macht van allereerste grootte achter het toenmalig Rusland van Lenin stond. De Aalands-eilanden, die de natuurlijke brug van Finland naar Zweden vormen, vielen, ondanks het heftige verzet van Hjalmar Brauting, den Zweedschen minis ter-president der na-oorlogsjaren, aan Fin-, land ten deel. Volkenbondsraad en Assem- blée hebben dat billijk en juist geacht, zoodat Stockholm, hoewel mokkend, daar in diende te berusten. Wat er van de onafhankelijkheid der drie randstaten Litauen, Letland en Estland thans nog is over gebleven, kan men in een heel klein eierenmandje ge voeglijk opbergen. Wat er van Finland's vrijheid rest, kan in nog zoo'n tweede mandje gemakkelijk bijeen gegaard. Wat er in den jare 1950, of 1960, van dit alles nog zal bestaan Och, daar is geen eieren- mandje meer voor noodig om het zorgvul dig en zorgzaam te bewaren. Een lucifers doosje zal dit alles kunnen bevatten, in dien het niet reeds veel en veel te groot zal blijken te zijn. Nu heerscht er onrust in Zwe den en in Noorwegen, er heerscht verslagenheid in Finland, er heerscht woede in Frankrijk, er heerscht verbetenheid in Engeland, er heerscht een gevoel van onge mak in het Derde Duitsche Rijk, er heerscht een vaag begrip van on behagen in het Tweede Romein- sche Imperium, maar er heerscht voldoening op het Kremlin te Moskou. Czaar, Kerenski, Lenin konden niet iereiken, wat Stalin is gelukt. De deur naar Noord staat open, de deur naar West staat op 'n breede kier; reeds dagen betere tijden voor het Moscovistische Rijk. We willen hiermede onzerzijds vooral geen juichkreet uiten. We zien de toekomst voor het niet-bolsjewistische deel van Europa zelfs donker in. Maar het zou een blijk van groot onverstand wezen, indien we de dingen niet bij hun waren naam zouden durven noemen. STALIN. Wie er nu gefaald hebben, doet veel minder te zake. Ons inziens kan men dit falen gelijkelijk aan Engeland, aan Frank rijk. aan Zweden, aan Noorwegen, zelfs wellicht aan Finland verwijten. Maar er moeten groote hiaten in de juiste inzich ten der hoogstel regeeringsmenschen van Engeland, van Frankrijk, van Zweden, van Noorwegen, c.q. ook van Finland, zijn ge weest, dat zij geen van allen hebben inge grepen, toen het daarvoor nog tijd was. Geen mensch behoeft de Russische ver liezen aan soldaten, geschut, tanks, vlieg tuigen, te onderschatten. Maar een land met rond ITO millioen zielen kan zich zoo'n verlies aan soldaten, veroorlooven; het ver lies aan geshut, tanks en vliegtuigen is aan den loopenden band gemakkelijk ge noeg te herstellen. Dit moge eenerzijds iet wat onmenschelijk, anderzijds wellicht wat erg nuchert klinken, de pijnlijke waarheid gebied ons toch deze woorden neer te schrijven. De kosten mogen hoog geweest zijn, de inzet is de gemaakte kosten dubbel en dwars waard geweest. Petsamo als Noor delijk venster, Viborg en Hangö als twee vensters naar het Westen en misschien méér rechtvaardigen, wat Rusland aan het honderddagige Ftasche avontuur ten offer heeft gebracht. De voetsporen druk kend van Czaar, Kerenski en Lenin kan Stalin werkelijk tevreden zijn, want het door de eeuwen heen behouden imperia listische streven van het Moscovisitschc Rijk is in Maart 1910 een groote stap naar het einddoel gevorderd. Een oude grootmacht, tijdelijk eenigszins achteruit gesukkeld, is tot nieuwe glorie geklommen, Dit is allerminst een prettig verschijn sel voor dat deel der menschheid, dat nog niet door de drogredenen, of door de idea len want is het niet alles hetzelfc? van het bolsjewisme bevangen is. Wat Engeland, wat Frankrijk, wat Zwe den, wat Noorwegen, wat eventueel ook Finland, in de achter ons liggende ruim één honderd dagen hebben verzuimd, wreekt zich nu. Nog is de volledige rekening niet opge maakt, nóg tracht men veel te verdoeze len, nog schijnen velen door de nabijheid der jongste gebeurtenissen niet helder te kunnen zien. Daarom meenden wij goed te doen de aandacht te vragen voor het imperialisme van Rusland, dat met den toevalligen regeeringsvorm van czarisme, mensjewisme of bolsjewisme niets temaken heeft, doch dat is en zal blijven van alle eeuwen. Rusland is gebleven, wat het was: Steeds dezelfde AVONTUUR VAN BRITSCHEN TREILER. De kapitein van den treiler uit Aberdeen ,Star of Peace" heeft gisteren gerappor teerd, dat zijn schip eergisteravond op de Noordzee een Duitsche duikboo theeft ver nield of zwaar beschadigd. De treiler n.I. die van de vischvangst terugkeerde, raakte een metalen voorwerp, dat zich aan de noordoostkust van Schotland onder water bevond. De kapitein zeide vier zware stoo- ten gevoeld te hebben, waarbij het was of zijn schip over een klip voer. De treiler helde over, maar kwam weer in evenwicht. Er werd aan de oppervlakte niets bespeurd Het was of een duikboot, aldus de kapi tein. of een wrak dat onder water zat. Kazerneterrein als broedplaats. De firma Mevroos te Alkmaar heeft gis teren het eerste kievitsei aangekocht, dat door den heer A. Krijger op een terrein van de nieuwe kazerne te Alkmaar is gevonden. Gisterenmiddag naar Harlingen vertrokken. Het Nedprlandsche stoomschip „Janette", hetwelk bij Terschelling aan den grond ge- loopen was, is in den nacht van Donderdag op Vrijdag door 2 sleepbooten van roede- rij Doeksen te Terschelling vlotgesleept. Vrijdagmorgen kwam het op de roede van Nieuwediep aan in gezelschap van de sleep booten. Nadat het eenigen tijd aldaar ge legen had vertrok men des namiddags naar Harlingen, waar het vaartuig in reparatie genomen zal worden. MEERVOUDIGE STRAFKAMER Uitspraken De Rechtbank deed gisterenmorgen de vol gende uitspraken: P. V. te Callantsoog, wegens heling van goederen, afkomstig van strandvonderij tot 3 maanden gev.straf voorwaardelijk. (De eisch luidde: ƒ75.— boete, subs. 30 dagen hechtenis). i C. B. te Schagen, wegens opzettelijke he ling tot 75.boete, subs. 30 dagen. (De eisch luidde: 3 maanden gevangenisstraf). N. de G. te Texel tot 25.boete, subs. 10 dagen voorwaardelijk met een proeftijd van 2 Jaar. (De eisch luidde: 25.— boete, subs. 10 dagen). JULIANADORP. EEN DRUK BEZOCHTE OUDERAVOND. Gisteravond werd door de Oudercommis sie van school no. 1 een Ouderavond gege ven in het café „Prins Hendrik" van den heer A. Doorn. De zaal was tot in alle hoe ken bezet en geen wonder, dezen avond was ook iets bijzonders. De voorzitter, de heer C. Maters Johz., heette allen, in het bijzonder de heer L. F. van Loo, wethouder van onderwijs, en de heer J. de Vries, oud-hoofd der school, wel kom en gaf het woord aan het hoofd der school, den heer J. Henderikse, die in zijn toespraak dank bracht aan mevr. Kokelara voor haar bereidwilligheid om voor de be geleidende muziek te zorgen. Het is een lok avond, zeide spr., maar als het nu weer eens „gewoon" is, dan behoort u allen er ook te zijn, want u ziet het, het kan. Een „voorgift" van de leerlingen der avond school had tot titel: „Een die nooit tevre den was", maar aan het einde kwam toch alles terecht! Daarna pauze waarna Kinderzang onder leiding van den heer G. Tigchelaar. Toen kwam de hoofdschotel, het tooneejspel: „De wereld wil bedrogen worden", waarvan de korte inhoud reeds van te voren was be kend gemaakt. Een en ander werd mees terlijk opgevoerd en de aan het begin van den avond door den heer Hcndrikse opge roepen clementie voor de spelers, was eigen lijk overbodig geweest. Het publiek genoot van deze opvoering, die zeker aller verwach ting verre overtroffen heeft. Voor de kas waren wat gelden verzameld en eenige su- prises als prijzen, welke na een toespraakje van den heer van Loo tot allen, aan de ge lukkigen werden uitgereikt. De voorzitter van de Oudercommissie zegde allen dank voor de groote belangstelling en medewer king en bood aan den heer Hendrikse en mevr. Kokelaar, ieder een bouquet bloemen aan. De heer Hendrikse gewaagde van den ondei-vonden steun en medewerking van de collega's en dankte hen daar hartelijk voor, ook de medewerkende kinderen werden niet vergeten. De Oü'dercommisSie kan trotsch zijn, op dezen avond! „EEN ROND JAAR BIJENLEVEN", Door de afd. Den Helder en Omstreken van de Ver. tot, Bevordering der Bijen teelt in Nederland, was gisteravond in de school aan de Kortevliet, een vergadering belegd, waar de heer R. ter Brugge uit Heiloo een lezing voor leden hield, over het onderwerp: „Een rond jaar bijenleven". Het was een. interressante causerie, die meer belangstelling waard was geweest. Na afloop ontspon zich een discussie over de oorzaken der groote sterfte onder de bijen in dezen winter. Na de pauze wer den eenige vragen beantwoord door den spreker en had behandeling plaats van ingekomen stukken in verband met kwartaalaankoop en de oprichting van een depot van imkerbenoodigdheden. Daar na zegde voorzitter spreker den lieer ter Brugge dank voor het behandelde en volgde sluiting. RODI ROETERS BIJ DE PLATTE LANDSVROUWEN. - Donderdagavond hield de afd. van den bond van plattelandsvrouwen een feest avond in de zaal van den heer A. Doorn. De presidente, mej. A. E. de Vries, heet alle aanwezigen hartelijk welkom en ver heugde zich over de groote opkomst. Zij deed eenige mededeelingen van huishou- delijken aard en gaf, na hem in 't bijzon der welkom te hebben geheeten, het woord aan den heer Rodi Roetens. Deze heer verstond uitmuntend de kunst om zijn publiek aangenaam bezig te houden en men was verbaasd over de staaltjes van vingervlugheid, gedachtenlezen, sug gestie en na de pauze teekenen en snel- teekenen, die hij ten beste gaf. Een en ander werd opgeluisterd door muziek van de Sonny-Band. Na afloop van het pro gramma werd den medewerkenden dank gebracht. Geeellig bal tot slot. „VOORUITGANG ZIJ ONS STREVEN". Bovengenoemde vereeniging hield haar algemeene jaarvergadering in het café ,,'t Centrum" van den heer H. Veul. Aan wezig waren elf leden en één begunstiger Voorzitter K. Bregman opent met een woord van welkom, waarna de secretaris de notulen leest, welke onveranderd wor- den vastgesteld. Hierna doet de voorzitter de mededeeling, dat, ingevolge het besluit van de zomer vergadering. den secretaris, die na 14V->, jaar bode te zijn geweest en als zoodanig ontslag heeft gevraagd en gekregen, als een blijk van waardeering voor zijn dien sten een cadeau is aangeboden. Dit heeft plaatsgehad toen hij de bescheiden aan zijn opvolger overdroeg, hem in bij die ge legenheid n.I. een mooie schrijftafel geof freerd, waarmede hij ten zeerste ingeno men was en waar hij. naar spr. hoopt, noq veel en lang gebruik van zal kunnen ma ken. Uit het jaarverslag blijkt, dat de ver eeniging 51 leden telt, waaronder 5 vrou wen. Er zijn 11 ziektegevallen met 361 ziektedagen en f 381.66 ziekengeld ge weest. Het bezit per lid bedraagt f 104.25. De ziekentent behoefde geen dienst te doen. Tot bode werd de heer H. Hardebol be noemd. Dit jaar bestaat de vereeniging 30 jaar en dit was het 30ste jaarverslag. De voorzitter zegde den samensteller onder applaus dank voor zijn keurige ver slag. De Raad van Toezicht had de boeken en kas van den penningmeester K. Verwer, viermaal gecontroleerd en in goede orde bevonden, zoo deelde het lid A. Speur mede. Een en ander werd daarop goed gekeurd. Het voordeelig saldo bedroeg dit jaar f 291.41. hetwelk aan de reserve werd toe gevoegd. De vergoedingen voor het jaar 1940, voor den voorzitter, secretaris en penningmees ter, werden conform het bestuursvoorstel door de vergadering gesanctioneerd. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende leden K. Venver, I. .1. Gaakeer Pz. en C. van Bodegraven met biina alge meene stemmen herkozen. Het aftredende lid van den Raad van Toezicht, de heer A. Speur, werd eveneens herkozen. Nadat bij de rondvraag nog enkele za ken van meer internen aard waren bespro ken, volgde sluiting. 'ANNA PAÜT.OWNA AZIJN EN BOEKEN. Op de bijeenkomst van boerinnen e.a plattelandsvrouwen hield een vertegen woordiger van Tromp en Ruel's Azijnfa- briek een lezing. Al in oude tijden, ver telde spr., werd door de huisvrouwen zelf azijn gemaakt, eerst later is het werk door fabrieken overgenomen. De inleider toonde monsters van verschillende soorten azijn. Na de pauze kreeg de heer A. Kramer vroeger hoofd van school I, thans te Den Helder, het woord. Hij besprak het boek ..Onder de achttien" van Roel Houwink. De fijne teekeningen van Jo Spier, die het boek verluchten, staan geheel op zich zelf, zei spr.; ze illustreeren niet de verhalen. De heer Kramer vertelde het een en ander over den schrijver, las eenige gedichten voor en tenslotte twee schetsen uiti het boek. Onder de grootste aandacht werden de mooi voorgedragen verhalen aange hoord. Bij de sluiting bood mevr. Keyzerde Jong namens de afd. den heer Kramer een azalea aan. WIERINGEN COLLECTE Naar wij vernemen is aan de Stichting „Tehuis voor alleenstaande Blinden" te Wolfhese toestemming verleend tot het hou den van een collecte in deze gemeente in het tijdvak Augustus—September e.k. ZUIDERZEESTEUNWET De Directeur van de Rijksdienst der Zul derzeesteunwet heeft met betrekking tot de toeslagregeling voor het jaar 1940 voor be langhebbenden, in het bezit van een ver gunning tot uitoefening der IJsselmeervis scherij of mede-schipper of vaste knecht van zulk een vergunninghouder, die de IJssel meervisscherij naast de Waddenzeevisscherij uitoefent bepaald, dat de gewone toeslag ge durende het geheele jaar nihil bedraagt. Echter kan een bijzondere toeslag op het be drijfsinkomen in daartoe leidende gevallen worden verleend, welke bij afzonderlijke be schikking zal worden vastgesteld. DAAR HEBBEN ZE OOK WAT AAN Aan de gewoon dienstplichtigen J. Schcl- tus en Jb. Verwoerd is door den Minister van Defensie voor goed vrijstelling verleend van de dienstplicht wegens kostwinner schap onder bepaling, dat betrokkenen voor den duur der vrijstelling als buitengewoon dienstplichtigen worden beschouwd. In ver band met het in werkelijken dienst roepen van de buitengewoon dienstplichtigen der lichtingen 1938 t/m 1940, zijn betrokkenen derhalve met de vrijstellingsbeschikking thans weinig gebaat, aangezien zij zich des ondanks op het hun medegedeelde tijdstip toch in werkelijken dienst zullen moeten be geven. BURGERLIJKE STAND (t/m 21 Maart 1940) Geboren: Geertruida Catharina, d. van M, Engel en P. G. de Haan; Bea Martha, d. van E. Sloothaak en G. Meeldijk; Jan Jacob, z. van W. Tijsen en M. de Wit; Jeanette, d. van C. J. Koorn en A. Scheltus; Susanna Petronella Catharina, d. van C. J. van der Made en P. Verbiest; Johanna, d. van P. D. Spaander en P. van der Schalie; Abraham Albert, z. van H. de Groot en A. den Braven; Cornelis, z. van J. Mulder en T. Metselaar; Theodorus Petrus Adrianus, z. van J. Th. Borst en G. van der Stoop. Ondertrouwd: C. W. Baars en S. Hummel; H. Meijer en G. J. Hunze; J. Kuit en T. van Dijk. Getrouwd: S. Lont en J. Niehoff. Overleden: J. Pool, 72 j., wedn. van A. van Koning. Ingekomen personen: J. Sipma van Dan- tumadeel; J. P. Sturk en cchtgcnoote; T. van der Maar van Ezinga; W. Pathuis en gezin van Lemsterland; B. L. J. Vosse van Zijpe; B. Douwsma van Wieringermeer; H. Jager van Arnhem; R. Huizinga van Wie ringermeer. Vertrokken personen: N. Lont en gezin naar Wieringermeer; N. A. Vlaar naar Heerhugowaard; J. P. Zwanenburg naar Den Helder; A. van Veen en gezin naar Den Helder; W. F. Hollander naar Den Hel der; W. Weiland naar Amsterdam; B. Krist naar Katwijk; M. Pool naar Barsingerhorn. RAAD BESLUIT TOT GELDLEENING De Raad der gemeente Wieringen verga derde Donderdagmiddag. Aanwezig ale le den. Voorzitter: L. C. Kolff, Burgemeester. Secre taris: C. F. van Duin. De Voorzitter opent de vergadering met een woord van welkom en stelt aan de or de: 1. Het voorstel tot het aangaan eener geld- leening. Het raadsbesluit van 22 December 1939 tot het aangaan van een geldleening groot 31639.36 heeft de goedkeuring van Gede puteerde Staten niet kunnen verwerven, omdat een tweetal door den geldgever be dongen voorwaarden te bezwarend werden geacht. B. en W. zijn er thans in geslaagd deze leening op aannemelijke voorwaarden elders onder te brengen. Zij stellen voor te besluiten tot het aangaan van een geldlee ning tot bovengenoemd bedrag met de N.V, Bank voor Nederlandsche Gemeenten te 's Gravenhage. tegen een rente van iV2 's jaars, af te lossen in 40 jaar. De voordracht wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Hierna volgt sluiting der vergadering. „STALMEST IS KAPITAAL." In hotel „Centraal" van S. Kaan, werd de Ode cursus gehouden door den Weled. Heer Heering uit Slootdorp. Als onderwerp had spreker gekozen: Be waring van stalmest en gier en gebruik hier van. Men geeft zich over het algemeen nog te weinig rekenschap van de groote waarde van deze mest, men gaat er nog te achteloos mede om, een stedeling beschouwt het als afval, voor een boer is het echter kapitaal, en met kapitaal moet men altijd oppassen het niet te verliezen, en het zoo nuttig mo gelijk zien aan te wenden, zoo gaat het ook met uw mest, men kan er heel gauw van verliezen. Nu is in dit geval verlies wel niet te voorkomen, maar toch kan men dit tot een minimum beperken. Stamest is een in ontbinding verkeeren- de substantie, met een samenstelling, welke afhankelijk is van -het diersoort, de voeding en productie, het strooisel en de stalinrich ting. Van de drogestof welke wij vervoeren krij gen wij pl.m. 50 terug in vasten of vloei baren toestand. Per dag en per dier kunnen wij rekenen 25 K.G. vaste mest en 12 K.G. vloeibare en ongeveer 4 K.G. strooisel. Per stalperiode komt ditn eer op 7300 Kg., dus aan verrotten mest ongeveer 4500 K.G. (Alle getallen en berekeningen zijn ongeveer.) Een matig bedrijf levert per jaar aan mest 200.000 K.G., met een samenstelling van 5 stikstof, 2,6 fosfor, 5,5 kal en 7 kalk, In vergelijking met kunstmest is dit een zeer gunstig gehalte. Maken wij een vergelijking met kunstmest, dan komen wij tot een bedrag van f288.13 pei* stalperiode. Er zitten echter nog andere waarden in stalmest, vooral door zijn humus- en bacte rie-werking geeft zij meer warmte aan den grond en werkt ook langer door dan kunst mest. Gebruik en aanwending en bewaren, zijn dingen welke zeer oordeelkundig moeten ge schieden. Bij bewaren moeten wij verliezen tot een minimum beperken, vooral stikstof wordt door de bacteriën gemakkelijk omgezet in ammoniak; vooral is dit merkbaar in den paardenstal. De giorkelder moet beslist niet met de buitenlucht in verbinding staan; zelfs een invoerpijp of gat moet gesloten worden, liefst door een put en z.g.n. stank afsluiter. Indien de lucht boven de gier vol doende met gassen geladen is, houden de omzettingen op en komen er geen verliezen meer voor. Aan de hand van een teekening licht Mr. Heering dit toe. Ook voor vaste mest geldt bacteriënwer- king tegengaan. Dit bereikt men gedeeltelijk de mestplaats zooveel mogelijk in den scha duw te houden; mest flink vasttrappen of met grond vermengen, wat echter zijn na deel heeft door het vele werk dat hier aan is verbonden. Het uitrijden van gier moet niet te vroeg gebeuren; bij donker, stil weer, en vooral in Augustus is dit zeer aan te bevelen. Gier is geheel opneembaar en heeft dezelfde ei genschappen als chili, kalksalpeter; dit in tegenstelling met vastemest. Bij matig gebruik behoeft men de gier niet te verdunnen; vooral als het niet groeit; bij groei moeten wij iets voorzichtiger zijn. Bij het bemesten van bouwland met vasten mest, moet men het direct onderploegen; het verdient zelfs aanbeveling vóór de ploeg uitstrooien. Wind en zon doen aan den stal mest welke op den grond ligt, veel nadeel. Door te droog bewaren van stalmest krijgt men een verkeerde omzetting met schimmel; en komt de gunstige werking eerst veel la ter tot zijn recht. Ook het uitspoelen moet men zien te voorkomen. Overkapping der vaalt verdient in vele gevallen geen aanbe veling: ook broeien van den mest is nadee lig. Koemest, z.g.n. koudemest, werkt door zijn slijmstoffen zeer langzaam; paardenmest is meer lus en luchtig en noemen wij warme- mest. Het vermengen van koe-, paarden-, varkens- en schapenmest geeft een ideale combinatie. Na de pauze werden verschillende vragen gesteld. De heer D. Lont als eerste: Kan men niet beter zijn stalmest verkoopen en er kunstmest voor in de plaats nemen, het geeft veel minder werk? Mr. Heering ont raadt dit ten zeerste. De heer S: Lont vraagt of het altijd nood zakelijk is zijn land voor vlinderbloemige planten te enten. Dit is niet altijd nood zakelijk, spr. staat hier uitvoerig bij stil. Nadat nog eenige vragen beantwoord zijn, volgt sluiting. NOORDSCHARWOUDE, 23 Maart. Bevelanders 2.20, uien 1.30—1.90, grove 1.302, peen 1.501.90, kroten 1.502, roo- de kool 7.40—8.40, gele kool 5.60—6. De veiling duurt voort. BROEK OP LANGENDIJK, 23 Maart. Uien 12.10, drielingen 1.grove 1.30— 1.90, gele nep 1.prei 13.peen 1.50 2.30, witlof 11.20—13, kroten 1.40—2.20, roode kool 7.20—8.20, gele kool 4.40—5.90, voorl. prijs. Veiling duurt voort ALKMAAR, 22 Maart. Andijvie 31.50, appelen 413, bloemkool I 1220, bieten 1.40-4, gele kool 35.20, knolselderie 27, peren 38, prei 39, pe terselie 7.508.50. rabarber 1220, radijs 5.80, roode kool 5.6010, selderie 7.50, spi nazie 1.952.30. sohorsneeren 34.50. sprui ten 4—10. uien 1—3.40, wortelen 1.90—3.30. wasoh wortelen 37, witlof I 913, idem II 6.50—8.50 ALKMAAR. 23 Maart. Kaasmarkt. Aangevoerd 27 stapels, zijnde 59.000 Kg.: Fabriekskaas kleine 20.50. Handel matig.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 10