Ruigje en de vuren van Thor Ï&aU jonqetvi en mztijiA,! KMuóiucwAdAaachel ZLC=p Oplossing raadsel vorige week De fietswedstrijd Nu hebben jullie Paasvacantie. Dat is een feest en ik hoop, dat het in alle opzich ten een feest mag worden, ook door de mooie cijfers, die je Woensdag of Donder dag op je rapport hebt thuisgebracht. Ja, als dat puntenlijstje is meegevallen is de vacantie dubbel prettig en als het een teleur stelling was, dan heb je nog drie maanden om het goed te maken, zodat je niet behoeft te blijven zitten. Misschien zijn er verschil lende oorzaken, waarom je het deze keer niet zo goed gemaakt hebt. Laat je dat niet ontmoedigen, maar blijf je best doen, zodat je de schade weer inhaalt en straks met goede cijfers naar de volgende klas verhuist. Laat ons dat afspreken! En wie een goed rapport heeft gehad, nu, die feliciteer ik. Maar denk er om, nu niet denken: ik kan het wel en dan in je ijver verslappen, want dan gaat het zeker niet goed. Dus, je beste beentje voor blijven zetten. En nu, veel genoegen deze dagen, ga maar alle vrije uren naar buiten, speel en ravot en... vergeet de school voor 10 dagen. Jammer voor de jongens, dat er geen school- voetbal is. Het boek is deze week gewonnen door: JAN KOOMEN, Krugerstraat 34. Hilly Oosterbeek. Hier volgt dus de beloofde plaatsing van het door jou gezon den versje, Hilly. WILDE VOGELS. De merel pikt de kruimels op, Die uit het vogelhuisje vallen; Waar 't wilde volkje tiereliert, Want zeker heerst daar: Recht voor allen, Een tiental vecht zo nu en dan, Want elk klein baasje staat zijn man. Maar 't vechtpartijtje duurt niet lang. De haat en wrok zijn ras vergeten, Gauw halen zij hun schade in, 't Was zonde van het lekk're eten. Zij pikken, schransen, doen hun best, Zodat er spoedig weinig rest. Och, waren mensen ook zo wijs, Als vogels, die maar even vechten, 'Om 't voedsel, ruimschoots uitgestrooid, En dan hun veeten vlug beslechten. Maar 't mensdom is niet meer zo wijs, Dat maakt een hel van 't paradijs. Elise Soer. Rla en Tineke Groothuls. Zeg, grappen makers, ik heb 5 minuten over julie raadsel zitten puzzelen en toen was ik er nog niet, dus geef ik het op, want er ligt teveel werk te wachten. Ik geloof, dat je de zaak omge draaid hebt. Ze haden de hotelhouder geen 30 maar 25 gulden gegeven, kregen toen ieder 1 gulden, plus 2 van den kellner is 30.Is 't niet zó Hennie Sperling. Dat is fijn, Hennie, dat je er een zusje bij gekregen hebt, als nu over een maand of twee maanden het warme zo merweer er is, dan mag jij misschien van moeder wel eens met die levende pop rijden. Wat leuk, dat jij net op de verjaardag van de Koningin jarig bent. Marietje Weeda. Ik hoop niet, dat jul lie in de Paasvacantie zo'n pak sneeuw krij gen als de vorige week, Marietje, 't was wel een leuke verrassing, maar aardiger voor de Kerstdagen dan voor Paas, vind je niet? Adri Bezem. Ik hoop, dat je fijne fiets tochten kunt maken in je vrije dagen, Adri, dat betekent, dat het Viooi weer is en niet stormt, want anders is de aardigheid op de fiets er gauw af. Maart je Groen. Ik hoop, dat je vandaag beter over me te spreken bent, dan de vo rige week, maar je hebt het raadsel niet helemaal opgelost. Je moet alles invullen wat er gevraagd wordt, hoor. Johanna Wisse. Als je er Donderdag morgen vroeg om gedacht had, Joh., dan had je nog hard naar kantoor kunnen hollen en de oplossing gauw in de brievenbak kun nen stoppen. O, nee, vorige week Donderdag kon je niet hard hollen, hé, dat is ook zo. Bert ha Don. Nu is de repetitie afgelo pen, Bertha, je behoeft je hoofd niet meer te vermoeien met moeilijke sommen en lange taallessen, met aardrijkskunde en geschie denis. Geniet maar van je vrijheid. «Jopie Bok. Je zal wel een woordje fout gehad hebben, Jopie, anders had die meneer je wel bij de goede oplossers geschreven. In het vervolg geen foute woorden meer, hoor, anders gaat die taart en dat boek aan je neus voorbij en dat is niet leuk. Coba Post. Een vriendinnetje, dat zo netjes schrijft, is dubbel welkom, Coba. Joop Sanderse. Fijn dat je weer beter bent, Joop, vlak voor de vacantie, want ziek zjjn in de vacantie is helemaal iets erg ake ligs. Jij bofte, dat het er precies voor viel en dat nu mee genieten kan met je andere schoolvriendjes. Dirk de Jong. Over je schrij\en heb ik geen klagen, Dirk, dat valt best mee, als ik 'je onderwijzer was kreeg je een zes, niet te hoog en niet te laag. Het kan beter, maar het zou ook veel minder kunnen. Annie v. Houten. Je zal wel een klein foutje gemaakt hebben, Annie, anders is het mg een raadsel van dat raadsel. Nazien kan ik het niet meer. Wat teken je toch leuk. Jannie Kraak. Niks, hoor, Jannie, jullie mogen niet op kantoor komen om te loten. Stel je voor, dat ik iedere week, Donderdag of Vrijdag, zo'n stel van meer dan honderd vriendjes en vriendinnetjes kreeg, 't Zou me een drukte geven. Wel gezellig, maar 't zou teveel tijd kosten, hoor. Guurtje en Jaap Kaan. Nederweert. Alle- mensen, jullie hebben het ver weg gezocht, hoor. 't Is geen kleinigheid, heel in Limburg en wat een lange reis zal dat geweest zijn, met al die koeien. Ja. ik ken de omgeving wel bij jullie, 't Is er mooi, veel bomen, alle landerijen omzoomd door wilgen en hoge populieren. Als ik eens in de buurt kom van de zomer, dan wip ik eens aan, hoor. Dat zou leuk zijn. Nu, tweemaal,tot volgende week. Prettige vacantie. Marietje Verbeek. Een leuk idee van je, Marietje, om een foto te sturen in je pad- vindsters uniform. Als je later naar de grote meisjes overgaat krijg ik nog eens een plaatje in je blauw costuum, hè? Ina Kruger. Zo, ben jij van plan de plaats van Kees in te nemen, Ina, een goed idee, hoor. Wat is die Kees ook ver wegge gaan, hè, naar Terschelling, maar het is toch niet zover als m'n vriendinnetje en vriendje in Nederweert, dat is wel 250 kilometer, denk ik. Betsie Breel. Dat was een goocheme me neer, Betsie, waarvan dat rijmpje van Cha- rivarius vertelt. Ik zal het hier afdrukken, dan kunnen de anderen er ook van genieten. Een meneer, die had georven Bouwd' in Ierland eens een huis. Maar het uitzicht werd bedorven Door een stapel puin en gruis. „Zeg, wat doe je met dat puin man?" Vroeg hij aan zijn baas een keer. „Graaf een kuil" zei Piet de Tuinman. „En daar stopt u 't in meneer." Hoe dan d'aarde kwijt te raken [vroeg hij. Waarop Pat verzon: Om de kuil zo diep te maken, Dat 't er allebei in kon. Coba Zasburg. Je hebt er zelf wel een klein beetje schuld aan, Coba, dat je naam verkeerd in de krant staat, want heus, 't was ook nu bijna niet te lezen of het een a of een u was. Dus, duidelijk schrijven, dan voorkom je de ergernis, dat je naam verminkt wordt. Greta Bos. Best, Gretha, sluit je maar aan bij onze club en vertel me iedere week wat van school of van thuis, wat je uitgevoerd en wat je niet uitgevoerd hebt. Betsy v. d. Vliet. Ja dat moet je me volgende week eens vertellen, wat voor cijfers je gehad hebt, Betsy. Trouwens ik zal dan wel heel wat cijfers te verwerken hebben, want je bent naturlijk niet de enigste, die me iets van haar rapport ver telt. Jacob v. d. Vliet. Nee, ik had het alleen maar kunnen droomen, dat we nog zo'n pak sneeuw zouden krijgen, Jacob, maar denken niet, want wie rekent daar nu op, half Maart? Bali, Annie en Cor v. Bijnen. Jullie hebt het er fijn afgebracht, daar zullen vader en moeder blij zijp, mgt zulke mooie rapporten en wat komt het prachtig uit, dat je vader nu juist met de Paasdagen ver lof heeft. Nu, dat heeft hij ook wel ver diend, na zo'n lang verblijf in Indië. Ik hoop inderdaad nog eens te komen als de jonge vogeltjes uit zijn, hoor, dus dat schrijven jullie dan wel. Alida Kasten. Wel gefeliciteerd met je verjaardag en Piet natuurlijk ook, dat geeft dubbel feest en dan bovendien nog: vacantie. De pret kan gewoon niet op. Tini v. Brederode. Jij hebt ook een pracht rapport, Tini. Geluk gewenst, hoor, fijn dat je zo de vacantie inzet. Veel ge noegen in die heerlijke vrije dagen. Rika Koningstein. Wat een geweldige fietstochten maak jij, Rika, naar Schagen, naar Alkmaar en zelfs naar IJmuiden. Je boft er bij, dat je vader ook nogal veel vrij heeft, want dan kan die met je meepedde- len. Alleen is ook maar alleen. Jongens en meisjes, ik ben ongeveer op de helft van de briefjes, je begrijpt dus zelf wel, dat het teveel zou worden, als ik alles ging beantwoorden. Volgende week komt dus de rest aan de beurt. We spreken af, dat jullie volgende week alleen de raadsels zenden en geen briefjes schrijven. Je hebt dan ook echt het idee, dat je vacantie hebt. Tot wederschrijvens dus. Horizontaal. 1. Duw, stoot. 4. Hevig, scherp. 7. Familielid. 8. Groet. 9. Jong dier. 10. Lichaamsdeel. 11. Telwoord. 12. Telwoord. 13. Vlaktemaat. 14. Deel van korenhalr... 16. Stad in Duitsland. Verticaal. 1. Ingedijkt land. 2. Als 7 horizontaal. 3. Aardvrucht (najaars-radijs). 4. Muziekcorps v. koper-instrum. 5. Plaats in Gelderland. 6. Smakelijk. 15. Spil. door Wil Bokhorst. Kleine Sonja, die in de eerste klas van de grote school zat, was geweldig trots, dat zij nu elke morgen zelf melk kon halen, iets dat moeder tot nu toe altijd gedaan had. Sonja was nu altijd nummero één, die het huis uitging. De vorige nacht had het geregend, van- daar dat de straten 's morgens nog vol plas sen stonden. Voorzichtig liep Sonja door de. tuin, om haar jurk niet vuil te maken. Vlug deed ze het tuinhek open en wilde naar de overkant lopen, waar de melkwinkel was. „Och", zei Sonja hardop. Voor het hekje, in elkaar gedoken, zat een jong hondje, dat het meisje met treurige ogen aankeek Son ja zag dat het vel van 't beestje kletsnat was en het dier trilde van de kou. O, en zijn rechter voorpootje bloedde. Sonja had een medelijdend hart en hield veel van dieren. Ze hield het tuinhek wijd open en lokte de hond: „Kom hondje, kom!" En jawel, het jonge beest hinkte op drie poten achter haar het huis binnen. „Moeder, moeder! er zat een hondje voor de deur, hij is nat en heeft 't koud en zijn ene poot bloedt! Zeker in de regen ge beurd. Hij mag toch hier blijven hè, en U verbindt zijn poot toch en geeft hem wat te eten?!" riep Sonja in één adem door. Moeder keek naar het jonge hondje, dat sidderend in de deuropening stond. „Het arme beest is zeker verdwaald. Hij weet niet meer waar hij naar toe moet. We zul len hem houden en verplegen, tot de eige naar verschijnt. Vader zal direct een adver tentie in de krant moeten zetten" zei moe der. Daarop legde moeder een oud stuk deken voor de kachel en het hondje ging er da delijk op liggen. Zijn kopje hing nog treu rig naar beneden, toen Sonja naar school ging- Sonja was er die dag niet bij, hoewel ze anders graag naar school ging en goed op lette. Ze dacht steeds maar aan het hondje, of het zich al een beetje beter voelde en of het al zou kunnen lopen met zijn zieke poot. Wat was Sonja blij toen ze het hondje nog thuis vond. Het beest kwam haar zeifs uit de keuken tegemoet gehuppeld en dacht er niet aan, op het dekentje te gaan liggen. Hij draaide aldoor maar om Sonja heen en kwispelde vrolijk als het meisje hem aaide. „O moeder, hij weet precies dat ik hem hier gebracht heb!" riep Sonja verheugd uit. En de volgende uren werden het meis je en de hond dikke vrienden. Het kostte moeder vandaag moeite om Sonja er toe te brengen haar huiswerk te maken. Sonja was een beetje bang. Ieder ogenblik zouden Simon, citer, haver, Evert, enkel, paars, slang, ratel, arend, meeuw, parel. Scheepsramp. Goede oplossingen ontvangen vani Loekie Janssen; Alie Poulie; Leny v. d. Mast; Marie London; Tineke en Ria Groot huis; Jannie Groen; Ansje en Willy Jamoel; Bep Zomer; Jo en Corrie Riedeman; Tini en Ida Scheepvaart; Betsie Blom; Ria Tol; Teo de Kok; Jannie Aberson; George Veer; Jan v. Bale; Herman Haringa, Jan Nevis; Hanna v. Engelsdorp Gastelaara; Annie en Jan Boekei; Nini en Betsie Breel; Corrie Orijnus; Greetje Gons; Loek en Leon v. d. Wal; Ieke en Nellie de Langen; Hiltje Zijl- stra; Everard Schouten; Bali, Annie en Cor v. Bijnen; Willem en Joop v. Dijk; Suze de Boer; Jan Wever; Piet Geus; Jan Geus; Robbie van Ese; Jannetje Geus; Nellie Rot gans; Gerard Kramer; Annie en Jantje ter Bruggen; Jan Koomen; Rie Cramer; Bep Vink; Cor Haringa; Dicky Don; Jan Bek; H. v. Os; Hennie en Beppie Korbee; Hannie Sperling; Marietje Weeda; Adri Bezem; Jo hanna Wisse; Bertha Don; Jopie Bok; Coba Post; Hlily Oosterbeek; Joop Sanderse; Dirk de Jong; Annie v. Houten; Jannie Kraak; Johan de Witt; Nederweerdt; Ma rietje Verbeek; Ina Kruger; Betsie Breel; Coba Zasburg; Gretha Bos; Betsie en Ja cob v. d. Vlies; Sina Wever; Jan v. Bale; Teuntje en Ali Kloosterman; Ali Brouwer; Annie v. Bovenen; Jannie Bakker; Nely v. Leeuwen; Annie, Dirkje en Piet Beekma; Corrie v. Bale; Sientje Korbee; Mary Jurg; Jeanne Orijnus; Leni Labruyère; Hans en Grietje; Juttertje; Tini v. Brederode; Piet en Freek Bruul; Broertje de Visser; Jacob Alida en Piet Kasten; Marietje Knol; Gonda Goedegebuur; Simon v. Es. ze het hondje kunnen halen. O, wat haar betreft, zou er nooit iemand komen, ze hield nu al veel van het beest. Op de advertentie kwam werkelijk nie mand. Een van de buren meende een zwer ver met zo'n soort hond gezien te hebben. „Moeder, vader, we houden hem toch als niemand hem komt halen? Ik wil 't zo graag", bedelde Sonja. Wat konden vader en moeder anders doen dan de wens van hun dochtertje ver vullen? Ze vonden het hondje zelf heel leuk. Zo bleef de hond, die na een week weer helemaal beter was, in huis en Sonja was heel trots op „haar" hond. „Nu moet hij een naam hebben, we kun nen toch niet altijd „hondje" roepen" vond Sonja. „Nu laten we hem „Ruigje" noemen", zei moeder, „naar zijn ruige vel. Dat vond Sonja een uitstekend idee. Ze bond Ruigje een rode strik om zijn hals en vond hem nu nog mooier dan eerst. Sonja en Ruigje werden onafscheidelijke vrienden. Je zag die twee voortaan altijd samen. Meestal waren ze in de tuin aan het stoeien. Maar Ruigje werd ook een echte bescher mer! Niemand mocht aan het meisje ko men. Pas als Sonja riep: „iïuigje, zoet zijn!" hield hij op met grommen en moch ten ze Sonja een hand geven en met haar spreken. Heus, Sonja's ouders hadden er geen spijt van dat ze de hond gehouden hadden. Een keer had Ruigje zelfs het leven van hun dochtertje gered. Dat was in het voorjaar, toen Sonja met haar pop aan c^beek speel de. Natuurlijk ontbrak Ruigje ook niet. Plotseling kwam Sonja te dicht bij het wa ter, gleed uit en viel in 't water. Ruigje bedacht zich niet lang, maar sprong zijn meesteres achterna, hapte in een stuk van haar rok en zwom zo met z'n voor hem zware last naar de kant. Intus sen hadden een paar mensen het ongeluk al gezien en hielpen Ruigje en zijn last aan de kant. Het beest sprong blaffend om het drijfnatte kind heen. Sonja stond op en zo nat als ze was, druk te ze de hond tegen zich aan,en gaf hem allerlei liefnaampjes. Toen liep ze hard naar huis, Ruigje blaffend voorop. En de beloning die Ruigje kreeg was wel zo, dat zijn hondenmaag een heerlijke dag had! Ger had een nieuwe fiets gekregen. Een prachtige fiets. Hij was mooi gelakt, hij glansde in de zon, de banden waren wit., kortom Ger's fiets had alle kentekenen van een nieuwe fiets. Natuurlijk is het uiterlijk van een fiets niet het voornaamste. En Ger wilde bewij zen, dat zijn fiets er niet alleen mooi uit zag, maar ook goed rijder, kon. Donderdagmiddag zou er een fietswed strijd zijn. Ger zou tegen Henk, Erik, Jo en Lou rijden. De deelnemers aan de wedstrijd oefenden zich dagen lang. Hun fietsen wer den opgeknapt, de remmen nagekeken kortom de voorbereidingen waren in volle gang. Eindelijk was het Donderdag. Er waren natuurlijk ook heel wat jongens, die keken. Ze stonden met elkaar te praten. Tot nu toe was Lou altijd de beste renner geweest en de meeste verwachtten wel dat hij zou winnen. Toen Ger dat hoorde, lachte hij honend. „Wat! met die oude rammelkast moet hij winnen? Haha, laat me niet lachen. Wil hij met die oude kast tegen mij op kunnen? Kijk mijn nieuwe fiets eens!" De jongens keken elkaar aan. Ze vonden Ger nogal verwaand. Ze dachten aan Lou, die zo aardig en bescheiden was. Daar gingen ze! 10 Ronden moesten ze doen. Na de 5e ronde leidde Erik voor Lou, Ger en Henk. Nu moesten ze nog twee ronden. De jongens rekten hun halzen uit. Lou leidde voor Ger. Daar suisde Ger, Lou voorbij. De toeschouwers keken onthutst toe. „Hup Lou, hup Lou!" riepen ze allen zonder uitzondering. Een heftige strijd ont brandde. In de laatste bocht leidde Ger nog steeds. Maar centimeter bij centimeter kwam Lou vooruit, hij leidde! Lou hield zijn voorsprong, hij vergrootte hem zelfs! Onder luid gejubel ging Lou als eerste over de eindstreep. Maar ook Ger won iets bij deze wedstrijd. Hij won de zekerheid, dat het niet zo zeer op de fiets aankomt, als op hem, die de fiets berijdt! En hij zal ook wel gemerkt hebben dat verwaandheid en opscheppen twee hele slechte eigen schappen zijn. TARZAN DOOR: EDGAR RICE BURROUGHS 64. Spoedig stonden de gevagnenen weer voor de koningin. Ahtea keek den aapman strak aan. „Je hebt den machtige Keba gedood, den be waker van de schatkelders van Tohr. Vol gens de wetten van Pantu en Ahtea is de straf hiervoor de dood!" Ahtea zuchtte en vervolgde met zachte stem. „Nu wil ik je behoeden voor de wraak van Pantu en je red den uit z[jn vreselijke omarming, mits je mij gehoorzaamt. Antwoord vlug, want ik heb weing geduld. Neem je mijn voorstel aan of weiger je en sterf je met je vrienden?" „Ik zie geen uitweg," mompelde Tarzan. Plotseling riep Janette uit: „Neen, we zullen niet toestaan, dat je jezelf opoffert voor ons om hier voor altijd te moeten blijven als een gevangene in Tohr. We mogen je graag en ik zou liever willen sterven dan te zien, dat je je onderwerpt aan de bevelen van deze vrouw." „Op mij kan je ook rekenen!" schreeuwde Perry O'Rourke. „En ik," vroegde Majoor Burton er waardig aan toe. „Ook ik wens mijn vrijheid niet, ten koste van die van Tarzan," zei Paul d'Arnot flink. „Want op gesloten tussen de muren van Tohr zou hjj spoedig sterven."

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 15