Magere zege voor kabinet Reynaud Het eeuwige genie van Frankrijk Prinsenauto strandde Ministers blijven aan Orient-expres loopt op goederentrein Het kabinet-Reynaud in Duitsche oogen Grootste gevechtsvliegtuig ter wereld Ongewapend lichtschip als mikpunt SPION NAGE? Paaschwijding op den Dam Dokter besteelt zijn patiënten Lichtkogels uit baldadigheid Dag en nacht pompen In de eeste versnelling blijven staan Kloosterzuster zweet bloed Treinbotsing in Litauen Kolenfransport over de Alpen Postvluchten op Indië EERBERICHT Nederlandsche ambnlance in Stockholm HAD IC AAL-SOCIALIST EN' EN RECHTERZIJDE STEMMEN TEGEN. •HET COMMUNISME ZAL VERPLETTERD WORDEN". De Fr&nsche Kamer heeft een motie van vertrouwen in de regeering aan genomen met 268 tegen 156 stem men en UI onthoudingen. De idt- ting werd daarna opgeheven. De zit- daagd lot 2 April. Dit resultaat is verre van schitterend voor de nieuwe regeering, nu na het eerste en thousiasme over de spoedige oplossing van de regeeringscrisis wel blijkt, dat verschil lende volksgroepen zich niet met de basis, waarop het kabinet is gevormd, kunnen ver eenigen. Echter hebben de ministers na een (bijeenkomst op het departement van finan ciën verklaard te zullen aanblijven. Het zijn in hoofdzaak de radicaal-socialisten en de mannen van de rechterzijde geweest, die hebben tegengestemd, alleen de socialisten waren volgens Reuter zeer voldaan. In een officieelc regeeringsverklaring wordt echter gezegd dat ieder misverstand uit den weg is geruimd en dat in het bij zonder een volledige en oprechte samen werking met de radicaal-socialistische par tij verzekerd is. INTERPELLATIES. Aan de stemming in de Kamer waren eenige interpellaties voorafgegaan. Ge vraagd werd o.a. in geheim comité inlich tingen te verstrekken over de politiek je gens Sovjet-Rusland en of ook Reynaud van plan was het communisme in Frankrijk tot den wortel uit te roeien. Het doel van zijn ministerie, aldus ant woordde Reynaud, zal zijn alle nationale krachten versterken. Op vriendschap ant woorden wij met vriendschap, op vijand schap met vijandschap. Wij zullen den ar beiders duidelijk maken, dat wij door het communisme te bestrijden, niet de uiterst linksche leerstelling bestrijden, doch de organisatie van verraad. De communisten hebben tegen het land gespeeld en spelen nog tegen het land. Wij zullen ze verpletteren. Met Engeland be vinden wij ons in het kamp der vrijheid. Wij wcnschen, dat andere landen tot het FranschBritsche blok zullen toetreden. Het Fransch:Britsche accoord heeft in ons het gevoel voor dc Latijnsche solidariteit niet uitgewisefht dit in antwoord op een mij gestelde vraag. Reynaud besloot aldus: Wij willen oorlog voeren en daardoor zullen wij binnen den kortst mogelijken tijd den eenig mogelijken vrede verwerven, n.1. een duurzamen vrede. Zij zullen stormen te doorstaan hebben, maar wij zullen standhouden, met de tan den op elkaar, want wij hebben den wil om te strijden en de zekerheid van de over winning. TEGENOVER EEN „MACHTIGEN VIJAND MET EEN AFSCHUWELIJK VERNIETIGINGSVERNUFT'. De Fransche Kamer is gistermiddag om drie uur bijeengekomen. Terstond beklom ministerpresident Reynaud het spreekge stoelte, om de volgende regeeringsverkla ring voor te lezen. Frankrijk is in een totalen oorlog gewik keld. Door een vastberaden, georganiseerd en machtigen vijand worden alle mensche- lijke handelingen lot oorlogsmiddelen ge maakt en geconcentreerd om te overwin nen. Geholpen door het verraad der Sov jets brengt hij den strijd over elk gebied en kleedt hij alle slager», welke hij toebrengt, in met een soort vernietigingsvernuft, waar van wij niet kunnen ontkennen, dat het tegelijk iets indrukwek kends en afschuwelijks heeft. Uiteraard is de inzet van dezen totalen oorlog een totale inzet. Overwinnen is al les behouden. Ondergaan is alles verliezen. Heeren, het parlement, dat het gevoelen des lands tot uitdrukking brengt, heeft deze vreeselijke werkelijkheden in haar ge- heelen omvang overwogen. De regeering, die zich aan u voorstelt, heeft dan ook geen andere bestaansreden en wil ook geen andere dan deze, alle Fransche krachten opwekken, verzamelen en richten om te strijden en te overwinnen, het verraad van waar het ook kome, te verpletteren. Dank zij uw vertrouwen en met uw steun zullen wij deze taak vervullen. Zoo wij anderen 6teun noodig mochten hebben, behoeven wij slechts te rekenen op de ont zaglijke hulpbronnen van het vaderland en het overzeesche rijk. Dan behoeven wij slechts onze bewonderenswaardige bondr genooten in de oogen te zien, dan behoe ven wij 6lechts te wijzen op den moed van ons volk, de arbeidzaamheid van onze arbeiders en onze boeren, op de kracht onzer legers, op het vuur onzer soldaten e- op den moed van hun chefs. Dan be hoeven wij slechts te denken aan het eeuwige genie van Frankrijk. Dezelfde verklaring werd door den on dervoorzitter van den ministerraad, Chau- temps, in den senaat voorgelezen. Meer gebonden aan joden en kapi talisten. Experiment naar Engelsch modeL Zenuwachtig gedoe. De Duitsche pers ziet in het nieuwe Fran sche kabinet de bevestiging dér juistheid van haar opvattingen over de regeerings- wissellng in Frankrijk. In het bewustzijn van onze superioriteit, schrijft de Völk. Beo bachter, slaan wij het zenuwachtige gedoe in Frankrijk onbekommerd gade. Over den afloop beslist Reynaud evenmin als Daladier of Mandel. De derde September 1939 zal voor eiken Franschman een zwarte dag van de eerste orde zijn. De Berliner Lokalanzeiger kenmerkt het het kabinet Reynaud een experiment naar Engelsch model, dat blijkbaar den Engel- 6chen zelf moet toonen, hoe een van hun lievelingsdenkbeelden het in de praktijk doet. De Berliner Lokalenzeiger kenmerkt het nieuwe Fransche kabinet als een oorlogs verklaring der Joodsche en andere groote financiers aan het nat. socialistische Duitsch- land. Volgens de Boerenzeitung Is het kabinet Reynaud nog sterker dan de regeering Da ladier gebonden aan Engeland en aan de Joodsch-internationale plutocratie. Dit kabi net is naar den hartewensch van Chamber- ïain en Ghurchil. Wij, aldus het blad, kun nen het slechts goedvinden, dat de Fran sche oorlogsophitsingspolitiek hier onbedekt tegenover ons komt te staan en door de ver antwoordelijke regeering op den spits wordt gedreven. Des te grondiger kan en zal de afrekening zijn. MINISTER FUNK GAAT NIET HEEN. Geruchten over kwestie met doe ring fantasie, zegt Berlijn, In het buitenland is gemeld, dat de rijks minister van economische zaken, Waltiher Funk, om gezondheidsredenen zal aftreden. Bovendien verluidde, dat tusschen veld maarschalk Goering en Walther Funk sinds eenigen tijd tegenstellingen zouden bestaan. Van bevoegde zijde wordt naar aanlei ding hiervan meegedeeld, dat al deze be richten op fantasie berusten. Rijksminister Funk is weliswaar sinds half Februari ziek, maar zijn toestand is inmiddels zoo danig verbeterd, dat hij na de Paaschva- cantie zijn ambtsbezigheden weer kan her vatten. Zware materieele schade, paniek onder de passagiers. Geen persoon- lijke ongelukken. Gistermorgen zijn in Kroatië twee spoor wegongelukken gebeurd. Bij Iwanitsjgrad reed de uit Belgrado komende Orientexpress op een rangeerenden goederentrein, daar de machinist in de mist voorbij het stopsig naal gereden was. De beide locomotieven vielen omver. Zes goederenwagons werden vernield. De dienstwagon van de Orientex press werd zwaar beschadigd. Tal van per sonen liepen lichte verwondingen op. On der de passagiers ontstond een paniek. Bij de botsing was ook de langs de spoor lijn loopende telefoonlijn BelgradoAgram met haar internationale verbindingen ver nield. De Orientexpress kwam met acht uur vertraging in Agram aan. Het andere ongeluk gebeurde bijna op dezelfde plek, waarop j.1. Zondag bij Zaluka een boemeltrein in de rivier werd geslin gerd. Een geheele rotswand is thans weer over een lengte van 50 meter op de spoor lijn neergekomen. Gelukkig kwam het ge steente neer, voordat de trein, die juist om een hoek kwam, de plek passeerde. De ma chinist kon den trein niet meer tot stilstand brengen, doch gelukkig werd de machine geremd door het puin en gesteente. Eenige wagons ontspoorden. Tien personen werden licht gewond. HEEN EN TERUG VAN AMERIKA NAAR EUROPA ZONDER TUSSCHENLANDING. De Amerikaansche militaire autoriteiten hebben medegedeeld, dat op het oogenblik in de Douglas-fabrieken het grootste mili taire vliegtuig ter wereld in aanbouw is. Het is een viermotorig toestel van 70 ton, dat naar Europa heen en terug kan vlie gen zonder een tusschenlanding te maken. Dezen zomer zullen proeven worden ge nomen. De vleugelwijdte bedraagt 210 voet, het toestel kan een bommenlast van 28 ton medevoeren en heeft motoren tot een totaal van 6000 p.k. De actie-radius zal tienduizend kilome ter bedragen, de snelheid meer dan 200 mijl. De bemanning zal uit tien koppen bestaan. Voor de derde maal op den Goeden VriH dag heeft de Italiaansche kloosterzuster Helene Ajello te Gosenza bloed gezweet en waren de wondep van Jezus aan haar te herkennen. Het verschijnsel, dat zich heeft afgespeeld in de aanwezigheid van een beperkt aantal geestelijken en docto ren, duurde verscheidene uren en was evenals de beide vorige jaren, duidelijk waarneembaar. Dertig gewonden. In het station Vievis (Litauen), zijn twee treinen, komenden uit Vilnius en Kaunas, op elkaar gebotst. Een machinist en een rei ziger werden gedood. Twintig personen werden zwaar en 6 licht gewond. Vijf der zwaargewonden verkeeren in levensgevaar. Duitsche luchtmacht blijf actief. Aan de kust van Norfolk werd gis teravond vernomen, dat een Duitsch vliegtuig gisterochtend hééft ge tracht het lichtschip „Cromer Knoll" te bombardeeren. Dit lichtschip ligt 25 mijl uit de kust en heeft geen middel van communicatie met het vasteland. Het is ongewapend. Noren slachtofier van aanval op Britsch convooL Gisteren werd vernomen, dat drie Noor- sche zeelieden den dood hebben gevonden tij dens den Duitschen aanval op het Britsche convooi aan de Noordoostkust van Schotland tegen Woensdagavond. Zij maakten deel uit van de bemanning van het s.s. Torraelise, dat gisteren een Schotsche haven is binnen geloopen. Bovendien werden dc kapitein en een matroos gewond. Dezen zijn in een zie kenhuis opgenomen. Witlfunrttri HET EEUWIGE DUEL SCHERENS— VAN VLIET. Bruselsche Zesdaagsche begonnen. In het sportpaleis te Brussel is gister avond de Zesdaagsche begonnen, waaraan van Nederlandsche zijde deelnemen Schutte Boeyen, de winnaars van de Anfwerp- sche six-days, en voorts de wereldkampioen sprint, Arie van Vliet, die aan een wereld kampioen op den weg, den Belg Marcel Kint is gekoppeld. Bij de voorwedstrijden hebben nog eeni ge verrassingen plaats gehad. Zoo zege vierde Clautier (België) in een omnium, be staande uit tijdrit, sprint en achtervolging, vóór zijn landgenooten Naye en Kaers en Gerrit Schulte. Ook een sprintduel Sche- rens—van Vliet stond weer eens op het programma en Jef gaf den wereldkampi oen ditmaal geen kans. In den tijd van 12.4 sec. won hij gedecideerd in twee rit ten, van Vliet achtereenvolgens een kwart wiel en een lengte achter zich latende. Tenslotte werd nog een afvalwcdstrijd verreden, die werd gewonnen door Grysol- le; Boeven werd vijfde. Het Hollandsche koppel SchulteBoeven is natuurlijk een der grootste favorieten in den Zesdaagsche, van dè combinatie van VlietKint evenwel doet men goed, niet te veel te verwachten. Kint moge dan een uitstekend wceren-ner zijn (voor vlakke coursen wellicht dè beste) in het zesdaag- sehe-vak is hij inderdaad maar een kind! UoeiAat Vijftig treinen per dag. Ten aanzien van de levering van Duit sche steenkool aan Italië, schrijft de speci ale correspondent in Duitschland van dc „Popoio di Roma", dat Duitschland garan deert, vrijwel de totale behoeften van Italië te zullen dekken. Behalve de 8 n.illioen ton steenkool, welke het tot dusver heeft gele verd, zou Duitschland namelijk nog 2 mil- iioen ton Poolsche en 2 millioen Duitsche steenkool naar Italië zenden en dit alles per spöor zoodat Italië kan rekenen op 12 jniilioeii ton, bij een totalen jaariijkschen invoer 'van 13 rnitnocn ton. Voor het vervoeren van deze enorme hoe veelheid steenkool is men voornemens, alle zes de lijnen over de Alpen te gebruiken, met een gemiddelde van 40 of 50 treinen per d?,S: A6VM n,\ «J. Fotografeerend Amsterdammer te Waalwijk gearresteerd. De marechaussee heeft gisteren te Waal wijk een Amsterdammer gearresteerd, die op het stationsemplacement aldaar foto's van de omgeving maakte. Hoewel de man beweerde dat hij zijn nieuwe fototoestel wil de probeeren, achtte de marechaussee het toch raadzamer een nader onderzoek in te stellen en.zoo werd de man aangehouden en de camera in beslag genomen. Groote belangstelling verwacht. Paaschmorgen om half acht zal op den Dam te Amsterdam een. groote openlucht- liturgische- dienst gehouden worden. Het vo rige jaar is een dergelijk samenzijn door vele duizenden belangstellenden bijgewoond Evenals verleden jaar zullen predikanten van de Hervormde, de Gereformeerde en de Evangelisch-Luthersche gemeenten het woord voeren, terwijl ook het Leger des Heils een spreker heeft afgevaardigd. Onder begeleiding van den heer J. Vincent op het Paleiscarillon, en van een groot mu ziekcorps. zullen bekende liederen worden gezongen: een programma zal aan ieder der bezoekers door padvinders worden verstrekt. Men verwacht ook nu groote belangstelling van de zijde der bevolking. PROGRAMMAWIJZIGING. Het vocfbalprograrrama. vermeld in onze sportrubriek elders in dit no. heeft ter elf der ure nog een kleine wijziging ondergaan De wedstrijden HRC IISchagen I en Schagcn aHRC d zijn n.1. een dag ver vroegd en zullen dus worden gespeeld op Eersten Paaschdag, aanvangende resp. om 2.30 en 2 uur. Geld uit handtaschjes der dames weggenomen. Naar het Utr. Nwsbl. verneemt, is bij de justitie een aanklacht ingediend tegen den Utrechtschen geneesheer J. D. K., die er van verdacht wordt gelden te hebben ontvreemd, welke aan zijn patiënten toebehoorden. Dit geld zou dan zijn weggenomen o.a. uit hand- taSéhjés van damespatiënten, die op het spfeëkttur van den dokter "waren gekomen, teneinde medisch advies in te Winnen. K. zou o.m. een geldsbedrag hebben ont vreemd ten nadeele van een patiënte, die la ter tot de ontdekking kwam, dat zij geld vermiste. Bij onderzoek bleek, dat de pa tiënte het geld niet thuis had laten liggen, zoodat zij bij de politie aangifte deed op ver moeden van diefstal. De politie heeft toen K. een verhoor afgenomen, waaruit bleek, dat deze geneesheer het feit had gepleegd. Uit het verdere justitieele onderzoek kwam vast te staan, dat K. in zijn vorige stand plaats zich eveneens aan dergelijke feiten heeft schuldig gemaakt. K. zou daar meer malen gelden hebben ontvreemd, die aan zijn patiënten toebehoorden. De dokter heeft in verband met een en ander zijn praktijk neergelegd. DRIE OPGESCHOTEN JONGENS BEZORGEN POLITIE HANDEN VOL WERK. Drie kwajongens hebben de rijks-, ge meente- en militaire politie in de streek van Veghel, handenvol werk bezorgd, doordat zij zich onledig hielden met het afschieten van vuurpijlen. Na een uitgebreid onderzoek, waar een groote politiemacht aan deelnam, slaag de de rijks- en gemeentepolitie van Veghel er in, de hand te leggen op drie opge schoten jongens van dertien tot zeventien jaar oud, afkomstig uit Erp. Zij werden danig aan den tand gevoeld en beken den, zich uit louter baldadigheid te heb ben schuldig gemaakt aan het afschieten der „lichtkogels". Perikelen in geïnundeerd gebied Bij een bezoek dat Prins Bernhard dezer dagen namen H. M. de Koningin aan een geinuudeerd gebied gebracht heeft, is Z. K. H. op koude en natte obstakels gestuit. En toch was het resultaat er van, dat er dien avond twee zielsgelukkige militairen waren. In twee auto's reden Prins Bernhard met zijn adjudant en generaal-majoor v. d. Bent door liet onder water staande gebied, over een dijk, die eveneens onder de oppervlakte verdwenen -was. Het was moeilijk rijden voor de chauffeurs, maar toch ging a'les goed, tot plotseling de uitlaat van den voor sten wagen, dien van generaal v. d. Bent, onder water kwam. De auto prutteldï en sloeg af. Om den wagen weer aan den gang te brengen, probeerde de chauffiur van Prins Bernhard de voor hem staande auio op te duwen, doch het eenige resultaat was, dat de bumpers in elkaar grepen en nu bei de auto's voor- noch achteruit konden. De Prins, generaal-majoor v. d. Bent en hmenant-kolonel Phaff stapten uit eu wan delden, aldus de Msb., dwars door het wa ter naar de te bezichtigen werken, welke uaadpartij den Prins de opmerking ontlokte, dat het hein speet dat hij zijn fototoestel niet bij zich had. Terwijl het hooge gezelschap de verdedi gingswerken in oogenschouw nam, prooeer den de chauffeurs en de ordonnans van den generaal, een korporaal van den motordienst de wagens los te werken en weer op gang te krijgen. Het gelukte en toen de Prins, die het geval van den vroolijken kant bekeek, terugkwam, was het werk afgeloopen. Prins Bernnard was vol lof en op een aardige wij ze beloonde hij de militairen, toen de wa geus aan het Paleis Soestdijk teruggeko men waren. De Prins kwam met Prinses Beatr.x voor het raam en de jongens keken hun oogen uit. Even later kwam o^k Prin scs Juliana even kijken. Maar voor de ordonnans van den gene raal was de zaak hiermee nog niet uit. Het was den Prins ter oore gekomen, dat bet nolsh'-rloge van den korporaal bij het „red dingswerk" verdronken was. Den volgenden avond kwam Prins Bernhard hem persoon lijk een nieuw klokje brengen. Het spreek vanzelf, dat dit horloge voor den jongen mi litair ook later, als hij terug is in de bur germaatschappij, een bijzondere be teekenis zal houden. Op de uitreis bereikte de „Emoe" met gezagvoerder Verhoeven Ran- goon en de „Reiger" met gezagvoer der von Weyrother Alexandrië. Deze vliegtuigen worden onderscheiden lijk morgen en 27 Maart te Batavia verwacht. Op de thuisreis landden de „Nan- doe" met gezagvoerder Hondong te Alexandrië en de „Torenvalk" met gezagvoerder Scholte te Rangoon. Deze machines worden respectieve lijk heden en 26 Maart te Napels ver wacht. DE BILT SEINT Verwachting: Zwakke tot ma tige Z. tot W. wind, betrok ken tot zwaar of half be wolkt, waarschijnlijk tij delijk eenige regen, later opklarend en koeler. Daardoor bleef de „Phobos" drij vende en kon worden wegge sleept. Het tankschip „Phobos" van de N.V. Ne- derlandsch-Indische Tankstoomboot Maat schappij, dat Woensdagmorgen bij de Brit sche zuidoostkust op een mijn is geloopen, waarbij zeven personen het leven hebben ge laten, is gisteren door sleepbooten een Brit sche haven binnengebracht. Aanvankelijk werd gevreesd, dat de „Pho bos" zou zinken en de bemanning begaf zich aan land. Ondanks de ernstige schade, wel ke het schip had opgeloopen. bleef het drij ven. Reddingsploegen en duikers begaven zich met sleepbooten naar de plaats waar het schip voor anker lag en gingen aan boord. Later keerde ook de bemanning naar de, „Phobos" terug. Omdat aan boord van het tankschip slechts één zeewaardige boot was overgebleven de andere waren door de explosie vernield werd een reddingboot opgedragen een oogje in het zeil te houden. Deze redding boot keerde gisteravond, na vierentwintig uur in de buurt te zijn gebleven in de ha ven terug. De zee in de omgeving van het tankschip was bedekt met een dikke laag olie, welke uit een twintig tot dertig voet gröot gat aan stuurboord stroomde. Het over trof alle verwachtingen, dat de „Phobos" drijvende bleef. Dit was slechts te danken aan de krachtsinspanningen van de leden van de reddingsploegen en van de duikers, die dag en nacht aan de pompen bleven en het schip inmiddels herstelden. Verder naar Helsinki per boot. De Nederlandsche ambulance voor Fin land is gistermorgen in Stockholm aangeko men en heeft reeds gistermiddag haar reis naar Helsinki per boot voortgezet. De leider der ambulance, dr. Meihuizen, en twee le den van het personeel, waren zooals bekend, reeds Woensdag in Stockholm aangekomen. VONKEN VEROORZAKEN BRAND. Haagsche brandweer is er gaaw bij. Waarschijnlijk doordat vonken uit een brandende haard zijn gevallen, brak gister avond brand uit in een voorkamer op de eerste étage van een woning aan de Wa genstraat te Den Haag. Met een groote straal en een hulpstraal was de brandweer het vuur spoedig meester, al kon niet worden voorkomen, dat de voorkamer geheel uit brandde. Aangrenzende vertrekken en een bakkerij, welke gelijkvloers is gevestigd, kre gen belangrijke waterschade. Chauffeur meegesleurd, toen hij den motor aanzette. Gistermiddag om 12 uur was de 62-jarige chauffeur G. Bras, wonende aan de Claes de Yrieslaan te Rotterdam, bij een garage in de Jan van Vuchtstraat, bezig met het op gang brengen van een vrachtauto. Dc wa gen stond, zonder dat Bras dit wist, in de eerste versnelling, zoodat hij, toen de mo tor aansloeg, plotseling reed, den chauffeur met zich meesleurend. De auto kwam tot stilstand tegen de pui van een winkel aan de overzijde van dc straat Deze gevel werd ernstig beschadigd. De chauffeur kreeg een der wielen over het lichaam, waardoor hem de borstkas werd ingedrukt. In zorgwekkenden toestand werd de man naar het ziekenhuis aan den Cool- sinfrel overgebracht, waar hij korten tijd la ter ïs overleden.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 2