Badpaviljoen gereed de Paaschgangers te ontvangen UMPH 1? SIGARET Kinderfoto OVERAL TRIUMPHEERT DE BESTE HET KARAKTER VAN NIEUWEDIEP 'N TRIUMPH VAN SMAAK! ^VEPUJRRmiNG Opstanding Met Paschen De haringtrekkers WERNER CRONE De Vries, Al k maar Zaterdag 23 Maart 1940 Tweede Blad Hoe staat het met Huisduinen Zal een stuk strand worden vrijgegeven ACCOUNTANTSKANTOOR H, R- KOUSBROEK, Weststraat 106 Tel. 851 Beiaardconcert Apotheken Witte Bioscoop Treinwagon uit de rails geloopen Mijn voor de haven „Janette" vlotgebracht Het licht breekt door W.aaA yaan, iv-t httn Het is lente geworden Dat beteekent, dat wij, Nieuwediepers, on3 weer zullen opmaken om het lentefeest te vieren. Wij weten wel, dat het een vroege Paasch is en dat we ons van de eerste milde voorjaars.,warmte" nog niet al te veel behoe ven voor te stellen, maar we weten óók. dat we met Paschen officieel den winter vaar wel zeggen en ons op gaan maken ter vie ring van de lente. Al dan niet met zon! En als wij dat woord „voorjaars-viering" hier neerschrijven komt welhaast automatisch een ander woord uit de pen: Huisduinen. Huisduinenwelk woord identiek ge worden is mfet mijn-ontploffingen. Huisdui nen, dat we dezen winter leerden kennen al3 een dorp met dichtgespijkerde vensters en stukgeslagen ruiten. Huisduinen, een door de mijn ongastvrij geworden oord. Dat alles gaan wij nu vergeten. De tijd van de stormen is (hopen we) voorbij en mis schien dat Huisduinen thans gespaard blijft voor deze aandrijvende monsters, die zooveel emotie verwekten onder de bevolking. Wij zetten er een streep onder, wetende, dat dit ook de wensch is van alle Huisdui- ners, die niets liever willen dan opgewekt en iriet optimisme het voorjaar in te gaan en Zich daarbij op te maken voor het naderende badseizoen. Bij een bezoek aan Huisduinen zal men weinig meer van schade en molest ontdek ken. Alles is vrijwel gerepareerd en niets herinnert meer aan de sombere wintersche dagen. Men kan dus weer komen, en niets zal den Huisduiner aangenamer zijn dan U te mogen ontvangen. Het vernieuwde badhuis. Er is weer actie op onze badplaatsen en dat geldt eveneens voor ons badhuis. Hier geen planken meer, maar een geheel ge restaureerde inrichting, die er weer even gastvrij en uitnoodigend uitziet als voorheen. Er is vrij uitzicht over de zee en het Mars diep (waarvan al weer in de laatste dagen geprofiteerd is), het interieur werd deels vernieuwd, er kwamen nieuwe stoelen en ta feltjes, nieuwe vitrages... kortom een bad paviljoen, dat er, als vanouds, mag zijn. Wij kunnen hun, die het plan hebben de zer dagen een bezoek aan Huisduinen te brengen, dan ook zonder reserve aanraden eens in het paviljoen aan te loopen, om er een kijkje te gaan nemen. Dit is des te ver leidelijker, nu door de directie van het Zee had" besloten is zoowel lsten als 2den Paaschdag des middags en des avonds een band te laten musiseeren. Indien het weer wat meewerkt, mag ver- Wacht worden dat beide dagen velen dit uit stapje zullen maken, waarbij ongetwijfeld ook uit de randgemeenten onzer stad belang stellenden zullen zijn. Ook de andere gelegenheden zullen hun deuren openzetten en ook daar hoopt men beide dagen het eerste voorjaarsbezoek te kunnen ontvangen. Ook hier ontbreken plan ken en versplinterde ruiten Wij hebben ons. tot de directie van het „Zeebad" gewend en haar enkele bijzonder heden omtrent het voor de deur staande sei zoen gevraagd. Wij vernamen, dat de pen sions alle zoo snel mogelijk in orde gemaakt zullen worden, terwijl van de villa's reeds een deel bezet is. Dat is dus een belofte voor de directe toekomst. Veel verwacht men dit seizoen, nu de grenzen gesloten zijn, van de randgemeenten. Huisduinen leent zich bijzonder voor dagtrips en het bezoek uit de provincie, zooals dat het vorige seizoen was, is veelbelovend. Ten deze mag er de aandacht op gevestigd wor den, dat door „Zeebad" een nauwe relatie wordt onderhouden met de plaatselijke V.V.V., teneinde een zoo effectief mogelijke reclame te voeren in het binnenland. De kardinale vraag. De kardinale vraag, het Heldersche en Huisduiner badleven betreffend, is natuur lijkzal het strand dezen zomer vrij zijn. Dit is een vraag waarmede het seizoen staat of valt. Wij vernamen van de directie van het „Zeebad", dat er plannen zijn zich tot de overheid te wenden om van deze toe stemming te verkrijgen voor het afstaan van een stuk strand. Mochten de autoriteiten daarin toe stemmen (waarmede zy ongetwijfeld aan de vurige wenschen van duizenden bur gers zouden voldoen!), dan zal men dit stuk zoo goed mogelijk benutten. Er ko men weer badstoelen, er komt weer een badmeester, en men zal, logeerende in het badhotel, weer op het afgezette deel kunnen zwemmen. Eveneens wil het Lid v. h- Nederl. Instituut van Accountants Leraar M. O. Boekhouden „Zeebad" echter een deel gratis laten be nutten door de overige badgasten, het geen ons als een even wijs als sympathiek besluit voorkomt, waarvoor waardee ring gevonden zal worden. Evenwel laat ons niet op deze plannen vooruitloopen zonder de decisie van de overheid afgewacht te hebben. Overige plannenZe zijn nog goed- doels in de maak. Enkele ervan kunnen wij echter wel vermelden. Ook dit jaar zullen strandstoelen en „parasols" op het groote terras voor het paviljoen gedeponeerd wor den, terwijl men voorts hoopt enkele concer ten op dit terras te kunnen geven. Concer ten, waarvan iedereen zal kunnen profitee- ren. Huisduinen in Paaschstemming Zal een vroeg voorjaarszonnetje het ge heel de eerste kleur en fleur geven? Wij hopen het. Voor hen, die in Den Helder blijven en op Huisduinen het voorjaar willen begroeten envoor de Huisduiners, die zoo lang in de misère zaten. Maar... daar zouden wij niet meer over spreken! Klokkenspel Monument Nederlandsch Red dingwezen, te geven op Zondag len Paaschdag en Maandag 2en Paaschdag, van 12.15 u.—1.15 u. n.m., door den Stadsbeiaardier, Tj. Joh. Dito. Programma 1. „Huldigingsklanken" Tj. Joh. Dito. 2. „Voor Gouden Klanken uit bronzen Mon den", Tj. Joh. Dito. 3. „Trum'Iende Klanken", Joh. W. Meyll. 4. „Andante Cantabilé", Jef Denijn. 5. „Moderato", Gust. Nees. 6. „Sonate voor Beiaard", Jef van Hoof. 7. „Allegro", Scheppers. Wij varen langs de wijde zee, De lucht is helder blauw. Het loopt ons allemaal best mee, Want, kind, ik vaar naar jou! Ik hoop met Paschen thuis te zijn, Bij jou en kleine Jan, Nu denk ik weer aan zonneschijn, En zing zoo nu en dan! Soms drijft een stille mijn voorbij. Kind. zet maar alle zorg opzij, De zee is immers wijd! Ik heb vertrouwen, houd je goed. 't Zal alles heel best gaan. Ik zie je al bij d'eersten groet, Ginds in ons tuintje staan! Dan is het Paschen in ons huis. En ver weg deint de zee. Dan breng ik voor klein Jantje thuis Weer iets bijzonders mee. Ik laat hem kraa;en van de pret, Hij lacht zijn wangen rood, Dan wordt hij op mijn knie gezet, En vaart in vaders boot! En in ons huisje straalt het ücht, En alle vrees verstomt, Wanneer er, kind, op jouw gezicht Die lieve glimlach komt. Dan zijn we jong, dan zijn we blij, Dan wordt de wereld wijd, Dan gaat iets moois aan ons voorbij, Al is 't ook oorlogstijd! Ik hoop met Paschen thuis te zijn; De boot loopt snel en goed, We varen door de zonneschijn, We hebben allen moed! We geven onzen koers niet prijs, Maar toch, zoo nu en dan Toe, vraag voor mij behouden reis En bid met kleine Jan!! KROES. Van hedenavond 9 uur tot 25 Maart 's mor gens 8 uur is alleen geopend de apotheek van de firma SmeetsSnel, Weststraat. Op 25 Maart is alleen geopend de apotheek van A. P. Hoolmans, Spoorstraat. Van 26 Maart tot 1 April wordt avond- en Zondagsdienst waargenomen door W. H. Kingnja, Kanaalweg. Het programma van „De Witte" vermeldt deze week twee hoofdnummers. Het eerste is „Schofjes", het WéétTe „Hét geheim van den Ondergrondsche", een spannende „thriller", die liefhebbers van sensatie het volle pond geeft. Een incident dat in Den Helder we! zeer spo radisch pleegt voor te komen, geschiedde gis termiddag ongeveer half 1 op het trein-empla- cement, ter hoogte van den bocht in den Paral lelweg. toen een rangeerende personenwagen, getrokken door een locomotief door onopgehel derde oorzaak uit de rails van het hoofdspoor liep en met het truc-stel naast de baan terecht kwam. Het moment trof wel allerongelukkigst, daar juist de trein van 12.53, waarin zich een zeer groot aantal militaire verlofgangers bevonden, klaar stond. Terstond begaf zich de chef met een deel van het personeel naar de plaats waar de ontspo ring geschied was. Het bleek, dat de schade meeviel. Want zoowel aan de baan als aan het treinstel was vrijwel geen beschadiging te con- stateeren. De belemmering van het treinverkeer was evenwel zeer lastig. Dat ondervonden ook de reizigers van den trein die om 13.33 in Den Hel der moest aankomen en in Anna Paulowna wachtte totdat de baan vrijgemaakt kon wor den. Dat was te ongeveer kwart voor 2. Men had toen kans gezien den wagon op het tweede spoor te brengen, zoodat het treinverkeer weder voortgang kon hebben. Later in den middag arriveerde uit Alkmaar een reparatiewagen, welke er in slaagde den ontspoorden wagon weder met zijn achterwielen op de rails te krij gen. Een en ander trok, vanwege het middag uur nogal wat belangstelling. Een onderzoek zal moeten uitwijzen wat de oorzaak van dit déraillement is. Het staat namelijk nog niet vast of dat gezocht moet worden in 'een tech nische storing, dan wel in onoplettendheid van het personeel. Gistermiddag werd ontdekt, dat zich voor de haven een mijn bevond. Terstond werden door de marine maatregelen genomen het ge vaarlijke projectiel onschadelijk te maken. Een barcas van het Wachtschip Voer uit met perso neel van den mijnendienst, dat er spoedig in slaagde contact met de onwelkome bezoeker te krijgen. Later in den middag werd de mijn naar het mijnenmagazijn achter in de haven vervoerd. Het Nederlandsche stoomschip „JanettV, hetwelk bij Terschelling aan den grond ge loopen was, is in den nacht van Donderdag op Vrijdag door twee sleepbooten van de reederij Doeksen te Terschelling vlotgesleept. Vrijdag morgen kwam het op de reede van Nieuwediep aan in gezelschap van de sleepbooten. Nadat het eenigen tijd aldaar gelegen had vertrok men des namiddags naar Harlingen, alwaar het vaartuig in reparatie genomen zal worden. Heeft u ze nog wel eens aan het werk ge zien, die stoere visschers van onze kust in dit oud bedrijf? Gekleed, als zij waren in hun waterdichte hozen, die tot onder de armen reikten, met de blauwe wollen trui en een oude slappe zwarte hoed op het hoofd. Mét hun vereelte handen en hun ruig gezicht? De blauwe zeeridders, die met stormweer klaar stonden om levens te redden, wier pen in 't voorjaar hun netten uit aan onze stranden om te trachten het geld voor hun levensonderhoud aan de wateren te ontruk ken. Er werd door hen niet op werktijd gelet. Men moest het ijzer smeden als het heet was. Hoe overvloedig kon de vangst soms zijn! Het kwam wel voor, dat er plekken waren, waar meer haring dan water was; waar werkelijk de visschen boven den stroom uit puilden. D&n hinderde het niet, wie 't eerst aan bod was. (Daar werd om geloot). De zee gaf dan rijkelijk. De vletten werden tot zinkens toe volgeladen. Aan de haven en op den dijk bij het Westplein was er dan een druk vertier om de visschen te tellen en te verzenden. Karrevoerders, rookerijen en bakkerijen kwamen handen te kort. Naar Frankrijk, België en Duitschland werden de massa's per .HAJi)NQYfiJE.KKEf?5 spoor verzonden en ook het binnenland nam zijn deel. Kisten- en mandenmakerijen lever den het verpakkingsmateriaal. Deze vangsten kwamen nooit te vroeg. Want had het gezin niet reeds bjjna den ge- heelen winter geleefd op crediet van kruide- denier en bakker? Hier moest de haring uit- VAN OE. VANG-ST. komst brengen! En welk een rijk gevoel kwam er dan als de schulden waren afbetaald en er kon gedacht worden aan het aan schaffen van allerlei nuttige en noodige za ken, die voldaan konden worden met klinken de munt. Dan was de visscher niet karig. De mild gevende zee stemde ook hem royaal. In zoo'n tijd week dan de zorg van armoede uit de oude visscherswoningen aan Huisduinen en in de oude Helder. De gelaatstrekken der vrouwen, die den winter doorgetobd hadden, konden zich wat ontspannen. De kinderen kregen lekkers en begrepen niet, hoe het kwam, dat Vader en Moeder opeens zoo rijk werden. Doch lang niet altijd was er die overdaad. Het kwam maar al te vaak voor, dat het groote net met toegewijde zorg was uitge bracht en dat er na geruimen tijd van moei zaam trekken een schamele vangst, bestaan de uit een paar waardelooze scharretjes kon worden buitgemaakt, nadat het net bijna ge heel op het strand was getrokken. Die schaarschte kon wel dagen en weken aanhouden, terwijl toch een goede opbrengst zoo noodig was. Toch versaagden de mannen dan niet en op toerbeurt bleven zij doorwerken totdat einde lijk de dagen en weken van nutteloozen ar beid beloond werden. Thans is er hier van werken en resultaat geen sprake meer. Want dit speciaal Nieuwedlepsche bedrijf is voor- loopig ongeveer opgeheven. (Alleen aan Den Hcorn op Texel vischten ook nog drie groepen op deze bijzondere manier). De vangplaats bij Huisduinen van Kaap- Hoofd tot paal 1 is van een laag smal strand veranderd in een ondiepe zee. De haring is in velden noch wegen te bespeuren. Alleen op Onrust wordt nog wel eens een trekje be proefd. Doch de resultaten zijn pover. Dit jaar is er nog zoo goed als niets aangevoerd. Zal dit weer eens veranderen? Niemand, die het kan zeggen! Het is met weemoed, dat wij ons moeten neerleggen bij het idéé, dat de karakteristieke vletten met hun niet minder typeerende be manning, objecten worden, slechts voor de herinnering en voor een museum. Nu ja, er wordt wel gezorgd voor de nood druft van deze visschers. Maar ze zouden graag zelf voor hun brood willen werken. Dan kwam er óók nog eens een weekje, dat niet ieder dubbeltje omgekeerd moest worden. En housch, het was soms een lust om de spie ren te spannen aan de riemen. Dan kon je nog eens zien, wat een negental peezige kerels kon presteeren tegen den feilen stroom. Dan wist je waarvoor je leefde! Je voelde je waar dige nazaten van vele generaties; een schakel in den keten van hen, die het nèt zóó hadden gedaan, die hetzelfde hadden doorstaan in den langen winter, die dezelfde hoop koesterden tegen het vooijaar; de hoop, die deed leven. Nu is de ketting gebroken en de deelen vliegen her en der. De jongeren komen nog wel ergens terecht. Maar de ouderen kunnen in ander werk niet meer aarden. Hierin schuilt een groote tragiek. Doch het heeft geen zin daar lang over te treuren. Dat oude is nu eenmaal vocrloopig voorbij. Wat er thans voor in de plaats komt. is voor de toekomst van meer belang. Het leven kent op materieel ge bied geen rust! Het wonder is gebeurd. Na een winter, waarvoor we in de historie een eeuw terug moeten grijpen om zijn weerga te vinden, is de lente gekomen en wij, die meenden dat alles dood zou zijn, zien daar plotseling het wonder van het nieuwe leven. We hebben eigenlijk in onze meest optimistische buien niet durven ge- looven, dat er nog iets terecht zou komen van onze bloeinen én planten, die we met groote zorg in het najaar in den grond hadden gedaan. En zie, de sneeuwklokjes hebben hun teere blaadjes ontvouwd en staan de lente in te lui den. De crocusjes zijn boven den grond geko men, de tulpen steken hun eerste groene sprie ten nog schuchter tusschen het gras uit, als wilden ze toch even zeggen: We leven nog. Het is een wonder, dat het leven toch sterker Is dan de dood, het is een onbe- gri,pelijk raadsel, dat toch telkens weer, ook na de meest sombere, koude, dood- sche winter, het licht triomfeert. Dat ieder jaar weer de lente doorbreekt en dat het beekl van dezen winter, grauw en naar, veranderd wordt in een weelde van bloe men in duizenderlei soort, die toch lang zaam en voorzichtig tot ontwikkeling ge komen zijn, toen daar boven het land de dood heerschte. We vieren morgen Paaschfeest. In politiek en economisch opzicht is het 't meest sombere Paaschfeest van de laatste kwarteeuw. De dood zwaait zijn scepter over onze oude wereld, hij gaat met begeerige klauwen rond waar hjj zijn prooi kan halen en bij tientallen, bij hon derdtallen en duizendtallen heeft hij jonge slachtoffers gemaakt. Het ziet er donker uit op deze wereld. Wij weten niet wat de komende weken en maanden zullen brengen, maar wij vreezenEn toch, morgen vieren we Paasch feest en Paaschfeest is het feest van de op standing. Paaschfeest getuigt van de overwin ning van den Vorst van het leven over den dood. We zongen het als kinderen en ook mor gen zal het uit duizenden kelen klinken: „Nu is de dood teniet gedaan". Zooals de lente ons ervan getuigt, dat na den winter toch altijd weer het zonnige voorjaar komt, dat onder den schijnbaren dood in de natuur, het nieuwe leven alweer bezig is tot ontwikkeling te komen, zoo roept ons het Paaschfeest toe, dat Christus den dood overwon en- de macht van de duisternis breekt in het levén, dat zich onder Zijn heerschappij stelt. Het is goed ons in dezen tijd te bezinnen op den diepen zin van het Paaschfeest, op dat we daaruit kracht putten om moedig voort te gaan in een wereld, die eigen graf graaft. „Wie gelooft vreest niet", zoo zegt een woord en dat geldt ook voor onzen tijd. Rustig voortgaan in het vaste weten, dat het Leven sterker is dan de dood. Laat Paaschfeest niet alleen zjjn het genoegen van een paar vrye dagen, maar een geestelijke verdieping in een tjjd, waarin we de machteloosheid van het materialisme met eigen oog aanschou- Voor een mooie Gaat U tóch naar Zondags geopend van 10.30-1.30 BIOSCOPEN' Kialto, Spoorstraat, acht uur: „Drie gewiekste schatjes worden groot". Tivoli-Theater, Spoorstraat, acht uur: „De Kat en de Kanarie" en Blondie knapt het op". Witte Bioscoop, Koningstraat, acht uur: „Schofjes" en „Het Geheim van de On dergrondsche". Heden. Musis Sacrum, 8 uur: The Radiotone Swin- gers. Musis Sacrum. 36 en 8 uur: The Original "Juvenille Swing Band. Zondag 21 Maart. Casino. 3.306.00 uur en 8.00 uur: Laatste optreden van „Jack de Vries' Internationals". Maandag 25 Maart. Casino, 8.15 uur: „Hoera voor 't Garnizoen", met Henriette Davids. Zaterdag, Zondag en Maandag. Café „De Toelast", Spoorstraat: „The four tango Serenaders". Een uitvoering de beste - een prijs de laagste

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 5