De bestrijding Madmleuwj Vier agenten en zeven jongens k prebihhfurtm van het mijnengevaar Jacht door een roover- burcht YlLeuujJ uit Uaj/c Zaterdag 23 Maart 1940 Derde Blad Een vangnet Bevorderingen gemeente - avondvakteekenschool Luthersche kerk Verboden vischvervoer Wild-West aan de Binnenhalen Twee inbrekers door rechercheur Sprengers betrapt Revolverschotenwilde vlucht en arrestatie DRIJVER DIJK Eenige weken geleden plaatsten we een schets, met teekening over een „mijnenafweer" van een belangstellend lezer. Wij stelden toen onze krant beschikbaar voor mogelijke andere plannen, die het gevaar zouden kunnen bestrij den en ontvingen van eenige andere abonné's, die zich voor dit onderwerp hadden geïnteres seerd een schets eveneens met teekening. We hebben beiden aan eenige deskundige instanties voorgelegd, om althans zeker te weten, dat het plan niet onuitvoerbaar is. Welnu, men stond er niet al te sceptiscia tegenover. Mogelijk kan het dienst doen, in ieder geval zal men er ernstige aandacht aan willen besteden, temeer omdat ook dit plan geen schep geld zal kosten en het gevaar af kan wenden. Bovenstaande teekening geeft de situatie, zooals deze zich bij N.W.wind voordoet. De. pijl tjes geven de stroombeweging aan, waaruit bljjkt, dat drijvende mijnen steeds een bepaalde route volgen. Indien nu dit gedeelte van een drijvende mijnenval werd voorzien, zou althans een redelijke kans bestaan om het gevaar tegen te gaan. Is dit mogelijli en zal de zee dit alles niet vernietigen? Wjj meenen van niet, wan neer op de volgende wijze wordt te werk ge gaan: Men vervaardige een net van honderd meter lang en twee meter diep. Onder- en bovendraad van gegalvaniseerd yzerdraad van 6 mm dikte, dat zeer sterk is en het langst weerstand biedt aan de inwerking van. het zeewater. Boven draad op elke meter voorzien van tien ronde kurken welke zich los om de draad kunnen be wegen, hetwelk de weerstand bij stroom of hooge zee tot een minimum beperkt, daar deze dan snel om de draad krunnen wentelen. Onder- en bovendraad zijn te verbinden door mazen van 75 (vijf en zeventig) cm, welk net werk vervaardigd dient te worden met z.g.n. simmen touw van pl-in. 6 mm, hetwelk ver duurzaamd dient te worden door zwaar tanen. Aan de einden van dit netwerk bevestige men rondhouten ter lengte van twee meter, waar aan bevestigd worden de spruiten waarop de ankerkettingen kunnen, worden aangesloten. Aan deze kettingen dienen bevestigd te wor den eenige waterdichte vaatjes welke als drij vers dienst doen, teneinde te voorkomen, dat het netwerk aan de einden onder water wordt getrokken. Verankering: kan geschieden op de pier en aan een door het betonningsvaartuig te deponeeren anker (of groote steen) met boven drijvende boei. Wanneer nu deze drijvende mjjnenval verankerd wordt onder een hoek van 45 graden op de vloedstroomriehting, dan meenen wij, dat de ♦troonulruk gemakke lijk weerstaan kan worden. Schets B geeft weer, op welke wijze het net zal reageeren op een langs schurende mijn. De kurken zullen, omdat ze los om den draad zitten, bij 't ronde lichaam der mijn oploopen en door het op en neer bewegen van de mijn, over deze heenglippen en aldus de mijn vasthouden. Nadat het weer gekalmeerd is, kan de mijn gedemonteerd worden. Door de soepele bewe ging van het net zal de druk op de tentakels der mijn nooit van dien aard zijn, dat hierdoor springen in het net wordt veroorzaakt, en mocht dit wel gebeuren, dan staat wel vast, dat deze in hoogen mate zijn activiteit heeft OP- EN ONDERGAAN VAN ZON EN TIJD VAN HOOtt EN LAAG WATER Wintertijd Zon Maart. op ond. Hoogwater Laagwater Z 24 5.54 18.2 7.55 19.55 1.45 13.45 M 25 5.52 18.21 8.35 20.40 2.30 14.35 D 26 5.50 18.23 9.15 21.25 3.15 15.20 W 27 5.47 18.25 9.55 22.00 3.50. 16.00 D 28 5.45 18.26 10.30 22.40 4.25 16.40 V 29 5.43 18.28 11.10 23.20 5.00 17.20 Z 30 5.41 18.30 11.40 5.30 18.00 behouden en bij springen op den dijk tot groo- tere onheilen aanleiding zou hebben gegeven. Naar onze meening is op deze wijze veel gevaar af te wenden, omdat de mijnen niet worden afgeleid, maar worden g e- vangen en onschadelijk gemaakt. Het zelfde is toe te passen overal, waar stroom- naad en neer zich doen gelden, wanneer tevens de wind hierbij uit het N.W. waait is bijna met zekerheid vast te stellen, waar deze de kust zullen bereiken n.1. .bij Kaap- hoofd Huisduinen en tusschen het Postkan toor en fort Oost-Batterij. Het afdoppen en de verdere behandeling nu zal, wanneer het een bekend exemplaar is, aan onze marinemenschen niet veel zorg baren; iets an ders wordt het wanneer het een vreemde mijn betreft. Is dit het geval, dan ware het net los te koppelen, naar dieper water te slepen en op veiligen afstand van den wal voor anker te leg gen, waarna van den vasten wal deze in den grond kan worden geschoten. Bevorderd naar de 2e klasse: E. Bont, J. P. Burger, J. v. d. Bout, H. Lastdrager, J. de Lan ge, A. Roetman, Ariën Starrenburg, Arie Star- renburg, C. Teitsma, H. J. Versnel, J. A. de Werker, B. Leenders. Niet bevorderd: 2. Bevorderd naar de 3e klasse: H. G. de Haas, Chr. B. v. d. Poll, D. H. J. Elias, R. D. Frank fort, M. N. de Kok, M. Luider, J. A. v. Oosten, W. C. Boutkan, J. Kroese, P. C. Koopman. Niet bevorderd: 3. Bevorderd naar de ie klasse: J. M. v. d. Aa, W. Carsjens, L. Gladpootjes, B. v. d. Weerd, J. Zeeman, J. F. Bais, D. Bot, M. W. Ramler, M. G. Beukers, J. Brons, C. J. Guijken, T. Troost, J. G. Man. Bevorderd naar de 5e klasse: J. Bakker, W. P. M. de Boer, S. J. M. Bonte, J. v. Es, L. de Jong, P. J. de Kramer, A. J. Revier, H. Stam, C. D. v. d. Wel, I. de Werker, A. v. Beekhoven, G. A. Beeke, B. F. Deutekom, J. de Graaf, J. Hasselbach, J. Chr. Kwinkelenberg, F. Pronk, J. Tigchelaar, J. Witmer, H. Boelsma, J. Hak- kert, H. Kramer, E. Koning. Niet bevorderd: 3. Getuigschrift uitgereikt aan: J. v. Beveren, W. Blom, C. W. de Blois, J. K. Boogaard, H. v. Gend, Th. Grinwis, R. de Haas, J. L. M. Her mans, A. Hartink, M. Hoekstra, A. L. Hendrik- se, F. A. 'd Hont, P. v. d. Heijden, A. J. Kui pers, Th. Klunder, S. M. W. Maaskant, W. Oosterveen, C. Onderdelinden, G. W. M. Quekel, M. v. Rossem, A. C. de Rotte, C. L. Tiggel- hoven, F. A. de Wolf, P. Augustin, Tj. Brinksma. P. J. de Beurs, A. Dorlijn, J. Gule- ker, G. Jolen, K. J. Keijzer, I. Selier, P. Selier, J. Schong, J. J. Thomas, J. Tompot, H. Vlot, J. Th. Zwanenburg, D. Marbus, G. de Beurs. H. Himpers, C. J. Reinders, H. Tjittes, J. de Wit, F. H. Haaksema, W. Klik (met lof), L. Kra mer, J. v. Lit, J. Molenaar, C. M. Wisse. Geen getuigschrift: 19. Van de teekenklasse werden bevorderd: W. J. Loojj, R. Marsman, H. Ruurs, J. J. Voogt, J. de Beurs, L. v. Boordt, P. Beukers, J. C. Tromp, D. Helleman, G. Bras, A. v. Dongen. Niet bevorderd: 2. Jeugddienst. 2en Paaschdag, 10.30 u., zal wederom een Liturgische Jeugddienst plaats vinden in bovengenoemd Kerkgebouw. In dezen dienst hoopt voor te gaan de predi kant der gemeente ds. W. J. F. Meiners, met het onderwerp: „Het duistere jaar 1940 en toch: het lichte Paaschfeest!" Deze dienst wordt opgeluisterd door het Luthersche Kinderkoor, dir. K. Abbenes. Deze dienst is voor iedereen toegankelijk, zie advertentie in het blad van heden. Ie Paaschdag, 10.30 u., Feest-Godsdienstoefe- ning. Pred. ds. W. J. F. Meiners. Opluistering van het Kerkkoor, dir. K. Abbenes, Ergens in de Prins Hendriklaan staat een groot, leeg gebouw, de deuren van den kelder, de deuren naar zalen en zolders staan uitnoodi- gend open en dus is het begrijpelijk, dat toen de jeugd gisteren voor het eerst de schoolbanden hadden afgeschud, toen ze voor het eerst ge noten van hun vrijheid, de lust tot avontuur bovenkwam. Schoolvoetbal is niet mogelijk, dus moest de energie op andere wijze gespuid wor den. En wat is nu grooter en spannender avontuur, (jan een jacht op verboden terrein, onder de rook van het Hoofdbureau van Politie Zeven jongens hadden het leege gebouw ontdekt, een rooversburcht vol spannend geheim. Aan den voorkant stond de kelder deur open. Zeven jongens gleden als schim men naar binnen en dansten even daarna als geesten door de leege kamers en spron gen over den zolder. Het was klaarlichten dag. Honderden menschen wandelden door de Prins Hendriklaan en tientallen genoten in stilte van het plezier van de jongens. Die dachten aan eigen jeugd. Maar er waren er ook, die minder enthousiast waren over dat zevental, dat bezit genomen had van dat oude gebouw daar midden in de stad. Een daarvan gaf een wenk aan het Hoofdbureau van Politie. Vier agenten gewapend met gummistok en sabel, voorzien van een vuurwapen, gingen naar het bewuste gebouw. De jongens in hun vreugde over hun bezit hadden aanvankelijk geen erg in het dreigend gevaar. Zij dansten een vreugdedans in de leege zalen en hadden juist een tocht naar den zolder ondernomen, toen er vier „smeris-hoofden" in het keldergat wegdoken. Nieuwsgierig hoe dat af zou loopen, bleven de menschen staan, tien, twintig, honderd en nog meer. En bij die toeschouwers stonden ook een groot aantal vacantievierende schoolvrien den, die diep begaan werden met het lot van hun vrienden. Zij schreeuwden en seinden naar boven en het duurde niet lang of de jongens hadden het gevaar in het oog. Een strategisch plan werd opgezet om te ontsnappen. Er was weinig tijd, maar gelukkig bood het gebouw met z(jn gangen en lokalen ongedachte kansen om weg te komen. Vier agenten gingen op zoek door de gan gen, door de zalen, door de kamers boven. Ze vonden niets. Het was alsof er zeven geesten door het gebouw hadden rondgewaard, die bij de dreiging van buitenaf, spoorloos waren ver dwenen. De jeugd buiten genoot. De agenten voerden een omsingelingspolitiek uit. Doorzoch ten van beneden naar baven, van boven naar beneden, maar alles wat ze vonden, geen zeven jongens. En ergens in de Koningstraat, uit een steeg, waren zeven jongens, hijgend en rood tè voorschijn gekomen. Een voorbij- gangster hoorde ze zuchten: „Hé, hé, ont snapt In spanning volgde de toeschouwers buiten het verloop van het avontuur van de zeven jongens. De belangstelling groeide, men leefde mee en de sympathie was grootendeels aan den kant der jonge vandalen, wier eerste vacantievreugde zoo wreed verstoord werd. Vier agenten zochten, zeven- jongens liepen als triomphaters door de Koningstraat. Het was een goede inzet van hun vacantie. Ze hadden nog meer lol gehad dan op het voetbalveld. En ook aan de Timorlaan stond een leege woning. Een hoog huis, waarvan de deuren en vensters solide gesloten waren, maar waar langs een regenpijp opklom naar balkons en goot. Als apen klommen de jongens van de buurt langs de pijp naar boven en verdwenen achter de muurtjes van de balkons. Een waar schuwende stem, een barsch woord, deed ze wegduiken achter de beschermende muurtjes, totdat ook daar een agent kwam, die bleef wachten. Het gevaar was toen.te groot, de klim partij werd gestaakt, maar ook daar de vreugde van den vrijheid, die zich toch moest uiten en wat is heerlijker dan het zoeken van het ge vaar. De vacantie is ingeluid. Er zijn nog meer leege huizen „ergens in Den Helder". De politie kan er vreugde van beleven, dat de jongens geen schoolvoetbal hebben. Met ingang van Donderdag 28 Maart is een Kon. besluit te verwachten krachten^ hetwelk het verboden zal zijn bepaalde soorten rond- visch, die op de afslagplaatsen Den Helder, IJmuiden, S'cheveningen of Rotterdam zijn verkocht, vandaar te vervoeren of te doen vervoeren, tenzij van kop ontdaan. Onder deze soorten vallen kabeljauw en koolvisch, grooter dan 55 cm, hake, zeewolf en lens. Een advertentie opmaken kan iedereen; Een goede advertentie ontwerpen j is echter een kunst! Laat ONS het daarom voor U doen... j het kost U niets extra! lUlllllli Gisteravond tusschen half 10 en 10 uur heeft de Binnenhaven en Achter-B'nnen* haven hun sensatie gehad. Een deel der bewoners waren getuige van een soort wild-west-drama, waarbij de schoten niet van de lucht waren en men de recherche een op de vlucht geslagen inbreker ach- tejna zag gaan. Rechercheur Sprengers had namelijk het groote geluk de hand te kunnen leg gen op een tweetal jiersonen, die sedert geruimen tijd Den Helder onveilig maak ten door het plegen van insluipingen en diefstallen, waarbij ZU het voornamelijk op schepen en grossierderijen gemunt hadden. Een groote voorraad artikelen, va" Oen meest verscheiden aard, werd later °P den avond ten huize van de personen, wo nende in het Vischbuurt-kwartier, terug gevonden. Zooals men weet kwam het den laatsten tijd herhaaldelijk voor dat het Politierapport mel ding maakte van inbraken in pakhuizen. Ook vernamen wij enkele malen van inbraken en verduistering op het schip van de E.S.O.N.A., hetwelk, zooals men weet in de Binnenhaven ligplaats heeft. In overleg met de politie pu bliceerden wij deze berichten niet, er van overtuigd zijnde, dat dit het werk der recherche zou bemoeilijken. Sedert verscheidene dagen had de heer Sprengers zich opengesteld op het ESONA- schip, met name Dinsdags- en Vrijdagsavonds als het vaartuig van Amsterdam komt ge varen. Zoo ook gisterenavond. Juist toen de rechercheur dacht, dat hjj ook ditmaal voor niets de wacht hield, werd zijn aandacht getrokken door een bootje, dat zich van den wal, aan den' overkant van de Bin nenhaven, losmaakte en overstak. Zou hij ge luk hebben Het bleek inderdaad het geval te zljh- Want het vaartuigje bleek 2 personen te bevatten, die in het duister naar de boot geroeid kwa men. De heer Sprengers verschool zich In de kajuit en sloeg de nadering in sponning gade. Even later gingen de mannen aan boord. De grootste van hen liep het dek over en juist wilde hjj een luik openen toen de rechercheur het welletjes vond en te voor schijn sprong. Men kan zich de schrik van de beide heeren voorstellen, toen zij zich zoo betrapt zagen. De grootste der twee bleek echter niet van zins, zich over te geven en nam de vlucht. Hij sprong over de schepen die aan den kant lagen heen, en bereikte zoo de Binnenhaven. De heer Sprengers was echter niet van zins het resultaat van vele nachten eenzaam wacht doen zoo te laten ontsnappen en vloog den man achterna. Wild6 jacht. Een wilde jacht ontspon zich thans op de Binnenhaven, die door de late voorbijgangers verbaasd aangezien werd. „Sta of ik schiet", riep de rechercheur, maar de vluchteling bleek daar geen ooren.naar te hebben en ondanks de waarschuwende schoten, die afgevuurd wer den, rende hij door. Via de Broodsteeg trachtte hij te ontkomen op de Achter-Binnenhaven. Nog eens schoot de rechercheur, maar waar er thans tal van andere personen in de buurt waren, durfde hij den inbreker niet te treffen uit vrees daarbij andere menschen te raken. Van de Achter-Binnenhaven ging het weer door een steeg naar de Binnenhaven en daar was het, dat een kordaat burger als hulp optrad en den vluchteling tegen hield. Terstond werd hij in de boeien geklonken en naar het bureau Spoorgracht geleid, alwaar hjj later door inspecteur Schipper met de politie-auto naar het Hoofdbureau vervoerd werd. Inmiddels had de rechercheur ontdekt welke personen hjj voor had: dat waren een 16- en 17-jarige jongen, waarvan de laatste een be hoorlijke „poteling", die heel wat last veroor zaakte alvorens men hem veilig en wel in hech tenis genomen had. Wat was er intusschen met den tweeden persoon gebeurd? Het bleek, dat deze, z'n kans schoon ziende, zich eerst op het dek had laten vallen, om daarna in de vlet te springen, die hij afduwde, daarbij hopende de overzijde van de Binnenhaven te zullen bereiken. Hierin slaagde hij ook, maar het was den rechercheur toen reeds bekend met wien hij te doen had. Later in den avond werd hij in zjjn woning gearresteerd, en eveneens naar het Hoofd bureau overgebracht. Wat men vond. In de woningen der ouders (die v»n de daden van hun zoons waarschijnlijk Se" heel onkundig zjjn), ging men toen op onderzoek en het was daar, dat men de buit vond. De buit, welke wjj hedenmor gen in de recherchekamer van het hoofd bureau in oogensehouw genomen hebben. Het was een groote voorraad van de meest verscheidene soorten levensmiddelen. Daar waren flesscheu advocaat, wjjn, olie, pak ken suiker, thee, koffie, chocolade, pud- Predikbeurten voor Zondag 24, en Maandag 25 Maart. Ned. Herv. Gem. (Nieuwe Kerk, Weststraat). Geen dienst. Westerkerk (Helden der Zeeplein) le Paaschdag. 's Morgens 10.30 u.: Ds. H. A. Enklaar. 's Middags 12 u.: Kinderkerk, Ds. H. A. Enklaar. 2e Paaschdag. 's Morgens 10.30 u.: Ds. A. v. Biemen, van Barsingerhorn. Geref. Kerk (Julianapark) le Paaschdag. 's Morgens 9 ur: Ds. Tollenaar. 's Morgens 10.45 uur: Cand. Doekes. 's Middags 4 uur: Cand. Doekes. 's Avonds 5.45 uur: Cand. Y. Feenstra. 2e Paaschdag. 's Morgens 10 uur: Ds. Jac. v. Nieuw koop, van Anna Paulowna. Gerei. Kerk (Rehoboth-Kerk) le Paaschdag. 's Morgens 10 uur: Cand. Y. Feenstra. 's Middags 5.45 uur: Ds. Tollenaar. Oud Geref. Kerk (Hoogstraat) le Paaschdag. 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.30 uur Leesdienst. 2e Paaschdag. 's Morgens 10 uur: Leesdienst. Woensdag a.s. 's avonds 7.15 uur: Ds. B. Hennephof, van Scheveningen. Chr. Geref. Kerk (Steengracht) le Paaschdag. v.m. 10 uur en n.m. 5 uur de heer J. Rebel. 2e Paaschdag. 's Morgens 10 uur: de heer J. Rebel. Herst. Ev. Luth. Gem. (Weezenstraat). le Paaschdag. 's Morgens 10.30 u. Ds. W. J. F. Meiners. Zang van het Kerkkoor. 2e Paaschdag. 's Morgens 10.30 u., Ds. W. J. F. Meiners. Jeugddienst. Zang van het Kinderkoor. Vrijdag a.s. 8.15 u. Ds. W. J. F. Meiners. Bijbellezing. Doopsgezinde Gemeente (Kerkgracht). le Paaschdag. 's Morgens 10 u.: Ds. P. J. Smidts. Oud-Katholieke Kerk iLangestraat 76) le Paaschdag. 's Morgens 10 uur: Plechtige Hoogmis^ Pastoor Verhey. 's Avonds 7 uur: de Vespers. 2e Paaschdag. 's Morgens 10 uur: H Dienst. Pastoor Verhey. Evangelisatie (Palmstraat) le Paaschdag. 's Morgens 10 uur: Ds. J. H. Jansen. 2e Paaschdag. 's Morgens 10 uur: Ds. J. H. Vaandrager. Evangelisatiegebouw (Vijzelstraat) le Paaschdag. 's Morgens 10 uur: Samenkomst. 's Middags 4 uur: Openluchtsamenkomst (Molenplein). 's Avonds 8 uur: Samenkomst. 2e Paaschdag. 's Morgens 10 uur: Samenkomst, 's Avonds 8 uur: Samenkomst Leger des Heils le Paaschdag. 's Morgens 7 u.: Paaschwijdingsdienst. 's Morgens 10 u.: Inzegening van soldaten 's Avonds 8 u.: Groote Paaschbjjeenkomst. 2e Paaschdag. 's Avonds 8 u.: Zangdemonstratie: „Het Hol in den wand". Kerk van Jezus Christus, Janzendw.str. 8. 's Morgens 10 uur en 's avonds 5 uur. Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente le Paaschdag. 's Morgens 9 uur: ds. M. van Wichen. JULIAN ADORP Ned. Herv. Gemeente le Paaschdag. 's Morgens 10.30 ds. M. v. Wichen. Zendingsgebouw „De Ster der Hope" le Paaschdag. 's Morgens 10 u.: de heer C. F. Bjjlsma, van Den Helder. 2e Paaschdag. 's Avonds 7 uur: de heer J. Bijlsma, van Den Helder. ding, snoepgoed, kortom te veel om op te noemen. Een indrukwekkende „ham ster-voorraad" Dat alles als resultaat van een 7-tal „kraken". Een mooi resultaat van rechercheur Spren gers, die thans met voldoening op de vele nachtelijke Jren, die hij aan de opsporing be steed heeft, kan terugzien. ELECTRISCH LICHT WORDT NOG NIET GOEDKOOPER. Hoewel de meerderheid in den Raad met ernst aandrong om het electrisch licht in prijs te verminderen, zoo kon dit nog niet worden toegezegd, aangezien de resultaten moeten worden afgewacht. Wegens de duurte van het electrisch licht gebruik ongeveer de helft van de bevolking nog petroleum en is niet aangesloten.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 9