Het komende trekseizoen •OIJM Wie niet voor ons is Schoonmaak •-*Mijnhanl Verkapte slavernij Deze zomer kan er veel getrokken worden U/sOaA g,aart ure heen Woensdag 27 Maart 1940 Tweede Blad r „Tuindorp" op de planken Een walsdroom voor de soldaten Een jongen van Jan de Witt Geen kenteeken The new swinging five Burgerlijke Stand van Den Helder Mary Dresselhuys, Laseur en Remmelts naar Den Helder Dc jeugdherbergen hebben hun gastvrije deuren weer openstaan voor heel jong Nederland Plaatsing Kon. Instituut Dc Kindermoord Cabaretavond M.S. F. Uit het po'itie-rapport Telegram aan H. M. de Koningin INGEZONDEN Een advertentie in de Heldersche Courant Barometerstand van Den Helder ifiadtniwwJ Kinderfeest voor de Speeltuin- vereeniging. Gisterenmiddag heeft in Musis Sacrum een kindermiddag plaatsgevonden, voor alle Speel tuinkinderen, en welke uitvoering verzorgd werd door de afdeeling „Tuindorp". Toen wij Musis Sacrum betraden, bleek de zaal reeds tot in de hoeken bezet te zijn met een even luidruchtige als in spanning verkee- rende schare kinderen. Er waren er meer dan 300 en dat alles praatte, zong en hoste door elkaar. Totdat meneer Jac. Polak de microfoon greep en tot het gezamenlijk zin gen overging. Nu, dat klonk! „Wie heeft de suiker in de erwtensoep gedaan?", „Holder debolder", enzoovoorts. Het geheele populaire repertoire. Toen kwam de leider van „Tuindorp", me neer Slager, in gezelschap van diens magi sche fluitje. Hij blies er op en meteen was het stil ook. Meneer Slager heette de dames van het comité welkom, de ouders en de jon gens en meisjes. En toen begon het pro gramma. En wel met het tooneelstukje „Koning Lijsterbaard". Dat was een aardig sprookje. Van een prinses, die altijd maar even onte vreden was en mensch en dier plaagde. Wét een akelige Prinses. Iedereen had eigenlijk een hekel aan haar. Ten einde raad verkocht haar vader haar dan ook maar aan een rond- trekkenden zanger en koopman. Als straf voor haar ontevredenheid. Dan komt de prin ses tot inkeer en blijkt gelukkig, dat de koopman een koning is. Er werd aardig ge speeld en aardig gezongen door een koortje. Van de medespelenden noemen wij Hans Grimijzer als de Koning Lijsterbaard; Corrie Koeten als de prinses, Annie Smit als de Koning, terwijl ook" de lakei verdienstelijk speelde. Dit stukje van den heer Slager was zeer geslaagd. Na Koning Lijsterbaard kwamen de Zee meerminnetjes zingen. Dat was ook mooi. En daarna volgde het schetsje „De 4 na- blijvertjes", en tenslotte het optreden van den clown, in den vorm van dni leider van „Tuindorp". Er werd gegierd en gebruld van het lachen, zoodat deze kunstemaker eer van zijn werk had. In de pauze werden er reepen rondgedeeld en die smaaken naar meer, vonden de meer dan 300 kinderen. Een geslaagde kindermiddag, waarop de heer Slager en zijn helpsters (o.m. de dames Grimijzer, Manshanden en Schol) met genoe gen kunnen terugzien. Dat de kinderen af en toe wat erg rumoe rig waren, zal wel zijn toe te schrijven aan het feit, dat ze de vacantie in het hoofd hadden. Ook kwam het ons voor, dat de aan wezige leiders in het vervolg beter tusschen de kinderen kunnen gaan zitten, dan aan den kant te blijven staan. Buiten regende het: buiten was het kil en duister. Buiten was het stil en volkomen eenzaam. Maar binnen, dat wil zeggen in heb Casino, daar was vreugde. Daar genoten een kleine 900 soldaten van dien ouden Wals droom van Oscar Strauss, den Walsdroom, die reeds millioenen heeft doen genieten en waarvan men zal b 1 ij v e n genieten, zoo lang er menschen gevonden worden, die ver zot zijn op die echte Weensche sfeer, op de vreugden van een licht stuk muziek en op die achttien karaats Weensche Witzen, die zoo goed in het gehoor liggen. Een Walsdroom Dat roept herinneringen op aan Fritz Hirsch... aan Friedel Dotzaen aan al die anderen, die de Weener Operette groot maakten. En gisterenavond ging zij voor O. O. Voor bijna 900 soldaten. Vanavond nog eens, voor een zelfde contingent groengerokten. Donderdag en Vrijdag komt de Marine-Can- tine aan de beurt en zal de Zeemacht haar hart kunnen ophalen aan de duetten, soli en grappen, die deze Walsdroom bezit. En beide, het leger en de vloot, zullen O. en O. dank baar zijn, dat zij het gezelschap „De Trou badours" naar het hooge Noorden hebben laten komen, teneinde een voorstelling te ge ven van dit Straussiaansche werk bjj uitne mendheid. Wat zullen wij U van dit stuk, zóó bekend, vertellen? Er is gelachen en genoten. De vroolijkheid was niet van de lucht en het speet de garde der 900, dat het einde daar was. Want gaarne had men nog langer dit lichte en luchtige Weensche feest meege maakt. De bezetting was goed. Luitenant Niki werd uitstekend vertolkt door Jan Kiveron, die na jaren in Praag. München en Weenen opgetreden te zijn, thans weer, gedrongen door den oorlog, de vaderlandsche planken opgezocht heeft. Franzi, de dirigente, werd vertolkt door Truce Impyn; Vorst Joachim door Anton Gerlach, luitenant Monchu door Ferry de Rooy, Prinses Hélène door Mary Schuurman, Frederike door Beppie Blaaser en Graaf Lothar door Ferty de Rooy. Zij allen deden hun best en...N mochten een aardig succes sorteeren. Zij slaagden ej in dat groote publiek enkele uren in de meest aangenamen verpoozing bijeen te houden, en hebben zoodoende zeker de waardeering ver diend van de organisatoren van O. en O. Een gezelschap, dat men zeer zeker gaarne nog eens in Den Helder terug zal willen zien. Of: hoe Reintje Adema z'n vriend uit de haven haalde. Het is Paaschvacantie en was het dus te verwonderen dat er zich gistermorgen diverse Nieuwediepers, jong van jaren, op de haven bevonden en aldaar aan het spelen waren? Dat spelen ging net zoo lang goed. totdat Freekie Bruul, vlak voor de „Buffel" van den steiger gleed, en hals over kop in het haven water schoot. Schrik en ontsteltenis allerwegen en diverse vriendjes keken ontzet toe wat zich daar on der die steiger afspeelde, zou Freekie Er was er één, die niet wachtte totdat Freekie de steigerpaal, waaraan hij zich in doodsangst vastgeklemd hield, zou loslaten en in het water verdwijnen. Dat was Reintje Adema, ongeveer 8 jaar oud, die in een vletje sprong, dat In de nabijheid lag, en zoo snel mogelijk te hulp schoot naar z'n vriendje. Hij pakte dat bij z'n beenen, zoodat Freekie weer spoedig, weliswaar doornat, maar toch levend en wel, op den kant stond. In optocht ging het huiswaarts, alwaar Freekie's moeder dolgelukkig Freekie droog goed aandeed en den moedigen redder, Reintje, een reep chocolade cadeau gaf. Hetgeen deze jongen van Jan de Witt wel verdiend had! De reddingssloep, die Zondagmorgen door het vliegkampbootje onbemand op de reede gevonden werd en in de Zeedoksluik werd geborgen, is gisterenmorgen leeggeschept, in de hoop, dat men zou kunnen bepalen van welk schip de sloep afkomstig zou zijn. Er was echter geen enkel teeken, dat eenige aanwijzing gaf, zoodat men nog volkomen in het duister tast. welk drama achter deze leege sloep, die zeventien man kon bevatten, verborgen is. In Musis Sacrum. Een jonge band zal Zondag de Muziek ver zorgen 'tijdens de Matinée en Soirée in Musis Sacrum. Men leze de advertentie in het Adverten tieblad van heden. Opgave van 26 Maart 1940. BEVALLEN: G. J. J. Vuijk—Meijer, d.; K. C. BaisVink, z.: M. van DijkKuiper, z.; A. C. TuinderCaptijn, d.; H. J. Kloos Heijmans, z.; F. van OosterumSlot, z. OVERLEDEN: C. Blom, m., 77 jaar. ONDERTROUWD: C. G. J. Lokker en J. Joffer; H. F. Verschuur en C. C. Vlaming. vlucht direct voor De echte zijn niet rond, maar hartvormig. Met de oogen neergeslagen Loop ik dien mijnheer voorbij En hij zelf kijkt zoo verwaten Want hij krijgt nog geld van mtj In zijn zaak moet ik steeds koopen Trots de slechte kwaliteit 'k Durf hem niet voorbij te loopen, Want ik sta bij hem in 't krijt. 'k Moet hem alles duur betalen, Af te dingen zou niet gaan; 'k Laat het op het boekje schrijven En dan is men gauw voldaan. Eens per maand kan ik betalen, Dat bedraagt dan nog al wat, Maar ik krijg geen halven stuiver Van de koopsom als rabat. Met de oogen neergeslagen Loop ik dien mijnheer voorbij, 'k Voel me altijd onderworpen. En in wreede slavernij. Dat moet dus maar eens verand'ren, Voortaan koop ik slechts contant, 'k Koop dan beter en goedkooper En ik heet een beste klant. 'k Ben dan niet meer onderdanig, En mijnheer wordt zeer beleefd, Trots het feit, dat hij van 't borgen Nog het meeste voordeel heeft. Onafhankelijk wil ik wezen, Maand- of weekklant? niets voor mtj. Want ook dat is ongetwijfeld Een verkapte slaverntj. K. Biet de laatste abonnementsvoor- stelling, „Chronique Scandaleuse". Het zal de abonné's der tooneel-abonne- mentsvoorstellingen verheugen, te vernemen, dat de Casino-directie er in geslaagd is als laatste uitvoering der serie te kunnen geven het successtuk van het gezelschap van Cees Laseur „Chronique Schandaleuse". Juist dezer dagen ging van „Chronique Scandaleuse" in de hoofdstad de 25ste voor stelling en het was, in alle opzichten, een feestvoorstelling. De hoofdrollen in dit Amerikaansche blij spel worden vertolkt door Mary Dresselhuys, Cees Laseur en Joan Remmelts. Wij komen op dit stuk nog nader met bij zonderheden terug. GEREF. KERK. Cand. Y. Feenstra, hulppredikant bij de Geref. Kerk alhier, heeft een beroep ont vangen van de Geref. Kerk te Paessens. 91 Adelborsten gevraagd. In 1940 kunnen tot het Koninklijk Instituut voor de Marine worden toegelaten 60 jonge lieden tot de 3-jarige opleiding voor zee officier, 6 tot de 3-jarige opleiding voor officier der mariniers en 18 tot de 3-jarige opleiding voor officier van den marine-stoom vaartdienst (technische dienst). Vereischt: einddiploma gymnasium, B-afdeeling of H.B.S., 5-jarige cursus, wis- en natuurkun dige afdeeling; leeftijd op 1 September 1940 nog geen 21 jaar. Verder 7 jongelieden tot de 2-jarige oplei ding voor officier van administratie. Ver eischt: einddiploma gymnasium of H.B.S. 5-j. c.; leeftijd op 1 September 1940 nog geen 20 jaar. De tijden van spanning en onrust, die wij thans beleven, plaatsen ons telkens voor nieuwe problemen. Straks, wanneer de zomer in het land komt, vragen vacantiemoeilijk- heden om een oplossing. Om rede nen van vervoertechnischen aard besloot men reeds tot een grootere spreiding van de vacanties. Daar naast echter blijft voor velen de vraag, waar de vacantie moet wor den doorgebracht. Een groot deel van de vacantiegangers, niet het minst het jeugdige deel, placht in de vacantie op trektochten een be zoek te brengen aan het buitenland. De groote ontwikkeling van het jeugdherbergwerk, ook op interna tionaal gebied, maakte dat moge lijk. Afgezien van een bezoek aan onze Zuiderburen, zal het reizen en trekken door Europa dezen zomer wel uitgesloten zijn. Men zal zich dus grootendeels tot het eigen land moeten beperken. Dat behoeft geen verlies te zijn. Ons land bergt in een beperkt gebied, een zoo groote verscheidenheid van landschaps- en stedenschoon en zulke indrukwek kende schatten van cultuurgoede- Ook in het komende seizoen staan een groot aantal prachtige v^tie* tT^en land ijzerbergen ter beschikking van de jeugd. kan doorbrengen. Dit alles beteekent, dat het Nederlandsche jeugdherbergwerk dezen zomer aan een groote drukte het hoofd zal moeten bieden. Naast de tienduizenden, die jaarlijks van de jeugdherbergen in Nederland gebruik maak ten, zijn er duizenden, die vnl. buitenlandsche jeugdherbergen bezochten. Zij allen zullen dit jaar een beroep doen op de gastvrijheid van Nederlandsche herbergvaders en -moeders. Dit stelt de Nederlandsche Jeugdherberg- Centrale voor dubbele moeilijkheden, omdat een aantal van de tehuizen voor andere doel einden moest worden afgestaan. Men is echter tijdig begonnen met het tref fen van maatregelen, zoodat, waar een jeugd herberg onttrokken werd aan haar bestem ming op andere wijze voerzien wordt in de behoefte aan goede overnachtingsgelegenheid. De Nederlandsche jongens en meisjes kunnen dus rustig en in vol vertrouwen hun vacantie- plannen maken, de Nederlandsche jeugdher bergen zullen evenals andere jaren, ondanks bepaalde moeilijkheden, in voldoende aantai en goed verdeeld over het land ter beschik king staan. Het spreekt vanzelf, dat dit alles groote eischen stelt aan de geheele organisatie en dat zulke maatregelen niet op hgt laatste moment kunnen worden getroffen. Het is daarom van groot belang, 'dat het bestuur van de N.J.H.C. ongeveer weet op welke om vang gerekend moet worden. Meer nog dan in andere jaren klemt daarom de noodzaak, zich vroegtijdig van een trekkerskaart te voorzien. Wacht men daarmede tot het laatste oogenblik, dan kan dat overbodige moeite, zorgen en moeilijkheden veroorzaken en aan die dingen hebben wij juist in deze tijden allerminst behoefte. Belangrijk is echter, dat ook in den zomer van 1940 het Nederlandsche jeugdherberg werk geheel gereed is voor zijn taak. Naar wij vernemen, zal het meisje, verdacht van den moord op haar kind, heden naar Alk maar worden overgebracht, teneinde voor den Officier van Justitie geleid te worden. Op Zaterdag a.s. zal ten bate van het M. S. F. wederom een cabaretavond worden gegeven in het gebouw Casino. Onder leiding van den heer Borking is een geheel nieuw en afwisselend programma sa mengesteld. Aan het bal werken mede de versterkte Casino-band en een groote band, bestaande uit militairen van de Marine. De toegangsprijzen zijn laag gehouden. Men leze de advertentie in dit blad. VERKEERSOVERTREDINGEN. Wegens het niet geven van een teeken met den arm bij het veranderen van richting werd een wielrijder op de bon gezet. RIJTIJDENWET. Ook gisteren werd een chauffeur verbali- seerd terzake overtreding van de wet op de rijtijden. MET MES GEGOOID. Op de haven heeft gisteren een jongen met een mes naar een meisje gegooid, zoodat het laatste aan haar been verwond raakte. De politie stelt een onderzoek in. VESTIGINGSWET KLEINBEDRIJF. Op de bon werd iemand gezet, die de Vesti gingswet Kleinbedrijf had overtreden. MARINEMAN BIET LANGE VINGERS. Proces-verbaal werd gisteren nog opge maakt tegen een marineman van het Wacht schip, als zijnde verdacht diverse diefstallen van geld en plunje gepleegd te hebben. Het congres van het I. E. V., te Sema- rang heeft, naar de N. R. Crt. meldt, het vol gende telegram aan H. M. de Koningin toe gezonden: „Het I. E. V., bijeen op zijn 21ste congres, biedt Uwer Majesteit eerbiedig zijn trouw en aanhankelijkheid aan. Het Hoofdbestuur". Hierop is het volgende telegram ontvan gen: „H. M. de Koningin draagt mij op u Hoogstderzelver dank over te brengen voor de gevoelens in Uw telegram verzonden tij dens het 21ste congres. De Adjudant van dienst Romswinckel". INDISCHE MARINE. Aneta meldt uit Soerabaja; Gisterenochtend is, met het gebruikelijk ceremonieel, het commando over de divisie onderzeebootjagers overgedragen van kapi tein-luitenant ter zee Pinke op luitenant ter zee 1ste klasse Van Foreest. Kapitein-luitenant ter zee Pinke zal naar Nederland terugkeeren. Den Helder, 26 Maart 1940. VOOR OPA EN OPOE SWERTS. Geachte Redactie. Het zal vele inwoners goed doen, als zij zoo af en toe bemerken dat de redactie van de „Heldersche Courant" zich interesseert voor bepaalde gevallen van steun. Vooral als het gaat om oude echtparen gelukkig te ma ken, die met moeite en zorg het leven deelen. Dit is echter niet de bedoeling van dit epistel. U schreef destijds in uw blad, dat het woon wagenkamp in een waterplas verzonken lag. Er kan nu misschien voor ale woonwagen-be woners iets ten goede gedaan worden. Op de Rijkswerf kan men gratis sintels verkrijgen, althans volgens een mededeeling in uw blad. Als nu het gemeentebestuur (afd. reiniging) in overleg met de directie van de Rijkswerf daar eens de noodige sintels haalde en rond de woonwagens strooide, was er een groot ongerief verholpen en konden opa en opoe Swerts, zonder natte voeten te krijgen, zich behoorlijk in het woonwagenkamp bewegen. Met dank voor de plaatsing. Opmerker. HOLLAND—ABIERIKA LIJN. Pennland 21 Maart te New York. JAVANEW-YORK LIJN. Kota Baroe 22 Maart van N. Orleai^s. Kertosono 22 Maart van Sabang. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Indrapoera, u., 25 Maart te Singapore Kedoe. 25 Maart te Batavia. Kota Tjandi 23 Maart van Batavia. Sibajak. t., 23 Maart van Port Said. Sitoebondo, u„ 21 Maart Perim gep. komt onder duizenden oogen Ook Uw advertentie De oorlogvoerende mogendheden ontwijken elkaar tot nog toe angstvallig op eigen ter rein. Als ze met elkaar in botsing komen, dan is het meestal ver van eigen territoir of binnen het gebied van een neutrale mogendheid. De luchtraids laten we buiten beschouwing, doch die zijn tot op dit oogenblik gelukkig nog zon der eenige beteekenis. Ontmoetingen op zee hebben echter telkens weer het protest van een of andere natie uit moeten lokken, die afzijdig van den oorlog wil blijven en die lastig gevallen wordt door de strijdende partijen. In den laatsten tijd zijn het de Noordsche mo gendheden, die alle reden tot klagen hebben. Niet alleen legt Duitschland het er op toe om zooveel mogelijk Deensche en Noorsche sche pen in den grond te boren, maar Engeland sluipt langs de Noorsdhe kust om Duitsche schepen onschadelijk te maken en heeft daar bij reeds meerdere malen succes geboekt. Dit lokt dan weer een storm van protest uit van den kant van het Noordsche land welks terri torium geschonden is, en van den kant van Duitschland, dat zich op terrein aangevallen voelt, waar het volgens de regels van het in ternationalerecht veilig moest zijn. De toestand van de Noordsche landen wordt daardoor niet gemakkelijk. Men wil, evenals verschillende West-Europee- sche staten, buiten het groote conflict blijven en ook al mag Noorwegen met de geschiedenis van de „Altmark" een ver gissing begaan hebben, de houding van Noorwegen zoowel als die van Zweden geeft geen enkele gemotiveerde reden om hun neutraliteit te schenden. De neutralen zijn nog altijd en zij zullen dat wel bljjven, de groote ergernis van de oorlog voerenden. Duitschland redeneert, dat ieder, die zich buiten den oorlog houdt, tegen Duitschland strijdt en Engeland denkt, dat alle afzijdigen in hun sympathie aan den kant van de geallieerden staan. De neutralen zelf willen zich aan geen kant scharen, dat brengt hun neutraliteit mee. Maar gemakkelijk wordt het hun niet gemaakt en het is niet te ver wonderen, dat de Noordsche landen, na de er varingen van de laatste maanden druk bezig zijn hun defensie op peil te brengen, want evenals ons land, dat in de rust van de laatste jaren weinig of geen aandacht aan zijn defensie had geschonken, waa het in de Noordsche landen gegaan. De actie van Duitschland en het optreden van Rusland hebben Denemar ken en Noorwegen echter de oogen plotseiing wijd geopend. Het inniger cont-.ct tusschen Berlijn Bloskou en Rome schijnt toch niet zoo te vlotten als men in de Wilhelmstrasse wel gedacht en gehoopt had. De geneigdheid van Rusland om zijn aspiraties ten op zichte van den Balkan nu maar zonder meer voorloopig in den doofpot te stop pen, is blijkbaar niet zoo groot als men wel wenschte en de liefde van Rome tot Bloskou schijnt ook nog wat opgewarmd te moeten worden, alvorens men tot een openljjk samengaan komt. Het diploma tieke spel achter de schermen is nog niet uitgespeeld, de verrassingen laten nog op zich wachten. Heeft Berlijn te vroeg van den toren geblazen? geeft menige huisvrouw en meisje ruwe en roode werkhanden. Deze worden wederom spoedig gaaf, zacht en blank door Purol. Natuurhistorisch Museum, le Vroon tsraat lederen V 'oensdag van 35 uur. lederen Zaterdag van 710 uur. Bovendien den eersten Zondag van elke maand van 35 uur en den eersten Woens dag van 810 uur. Aquarium Zoöl Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30 17 u. Zaterdags van 912 uur. BIOSCOPEN: Kialto, Spoorstraat, acht uur: „Drie gewiekste schatjes worden groot" Tivoli-Theater, Spoorstraat, acht uur: „De Citadel". Witte Bioscoop, Koningstraat, acht uur: „Schofjes" en „Het Geheim van de On- dergrondsche". Woensdag 27 Blaart. „Centraal", Kanaalweg, 8.30 uur: Lezing VUKA: „Hoe werkt een geluidsfilm?" Zaterdag 30 Blaart. Casino, 8.00 uur: Uitvoering BI.S.F. Barometerstand Den Helder: 746.0 Hoogste temp. 26-3-40: I2.I Laagste temp. 8 uur 27-3-40: 4.4 Wind: richting: N.W., kracht: 4 Licht op: 6.53

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 5