De Fok ZSCH Bij ZWAGERMAN Muneit 0 op dit blad J^ceJUxih tlt£UW-é, ïliexiupi uit Wifo Een goede BUJFBIJ BLUF BAND-BLUF BAND IS BFST K,thJk en Zeudwx} £ente Boekbespreking IK BEN OOK TROTSCH OP HEM - DAT HEB IK TE DANKEN AAN BLUE BAND, HET BESTE VOEDSEL IN DEN GROEI" zegt zijn Moec/er. VOOR KINDEREN Marktoverzicht Het eerste kievitsei op Texel gevonden Vergadering van het Onderlinge Ziekenfonds Vergadering Ziekenfonds Texel Visscherij Voor Konijnenfokkers Tijdschriften advertentie Keizerstraat Tel. 430 blanke Schelvisch versche Schol Kabeljauw Leng Poon Snoekbaars Kuit Lever Tevens gekookte Kult en versch gepelde Garnalen Door het ongunstige weder was gisteren net marktbezoek aanvankelijk niet groot, omstreeks twaalf uur, toen de regen ophield, kwamen evenwel nog vele landbouwers hun zaken afdoen. De vee-aanvoer werd door dit late marktbezoek sterk beïnvloed, er werden slechts enkele nuchtere kalveren verhandeld. Prijzen gemiddeld 10.—. De vette varkens doen op de boerderij 31 tot 32 cent per pond. Aan de eierenveiling liepen de prijzen bij vonge week ongeveer 80 cent per honderd «tuks terug. Veemarkt van Dinsdag 26 Maart 1910. Aangevoerd 6 nuchtere kalveren f 7.tot 12.—. Eierenveiling van Dinsdag 26 Maart 1940. Aangevoerd: 79100 eieren. Groote eieren per 100 3.40 tot 4.15; kleine eieren per 100 3.15 tot 3.35. Dinsdag 26 Maart is te Oosterend door den heer A. Koopman Jz., het eerste kievitsei op Texel gevonden. Het is naar de Koninklijke Familie te Soestdijk verzonden. Op Vrijdag 29 Maart a.s. zal in „Het Wapen van Amsterdam", te Oosterend de jaarvergadering worden gehouden van het Onderling Ziekenfonds aldaar. Als spreker zal in deze vergadering optreden de heer Bais, bestuurslid van de vereeniging .voor Onderl. Ziekenfondsen. Naar wij vernemen zijn in het afgeloopen jaar niet minder dan 330 nieuwe leden door dit fond geboekt. Afdeeling Den Burg. Thans: 4622 leden. De Jaarvergadering van bovengenoemde afdeeling, die gisterenavond in „De Oranje boom" plaats had, werd door ongeveer 20 leden bijgewoond. De bijeenkomst werd ge leid door den Voorzitter van het Hoofd bestuur, den heer T. Dogger, die er bij de opening nogeens op wees, dat deze bijeen komst voornamelijk wordt belegd als vóór vergadering van de Hoofdbestuursvergade ring, die binnenkort zal plaats hebben. De secretaris, de heer P. Boom las ver volgens de notulen der vorige vergadering, waarna de administrateur de heer Michels eenige cijfers gaf uit de rekening; deze cij fers zullen evenwel gepubliceerd worden als de laatste voor-vergadering (die Vrijdag te Den Hoorn wordt gehouden), heeft plaats gehad. Uit het jaarverslag vernamen wij, dat het aantal leden thans 4622 bedraagt. In 1939 is dit ledental nog met 82 toe genomen, ondanks het feit, dat 176 leden wegens militairen dienstplicht moesten worden afgevoerd. Later zijn een 50-tal weder als lid toegetreden, omdat b.v. by verlof de gemobiliseerden niet door de militaire doktoren worden behandeld. Ook vermeldde het jaarverslag een andere conditie, die met den tandarts was gemaakt. Uit de daarover gevraagde inlichtingen bleek dat tot voor eenigen tijd de tandarts 1 cent per week ontving van de leden, dit is op aandringen van het Hoofdbestuur gebracht op 25 cent per jaar. In hoofdzaak wordt hiervoor gevorderd: pijnloos trekken. Voor vullingen zal nu 2.— moeten worden bij betaald, dit was bepaald op 1.Ook voor gebitten moet thans meer worden betaald. De 25 ct. per lid, die den tandarts moesten worden bekort, zijn thans toegewezen aan de specialisten, die niet accoord gingen met het hun toekomend honorarium. In het jaarverslag werd verder nog hulde gebracht aan den heer C. Blom, die onlangs te Oudeschild is overleden en tot den laat- sten dag van zijn werkzaam leven voor het fonds in actie is geweest. Er werd o.a. geïnformeerd naar de leve ring van brillen. De voorzitter en de heer Michels deden hierover enkele mededeelingen. Hieruit bleek, dat de levering van brillen voor het fonds eenigen tyd was opgedragen aan den heer R. Bakker, te Den Burg. Toen de heer B. even wel niet meer voor den aangegeven prys leverde, is de levering weder opgedragen aan de Firma Fibri te Den Helder. Verder werd nog even gesproken over de groote drukte, die vooral dr. Hellema heeft gekregen, nu dr. Boswijk reeds zoo lang ge mobiliseerd is. Uit deze bespreking, bleek, dat hierin eenige wijziging is gekomen, om dat dr. Boswijk op vastgestelde tijden spreek uur houdt op Texel. Terwijl ook patiënten van dr. Boswijk desgewenscht de hulp kunnen in roepen van dr. Vellii^ga. Verder werden nog enkele zaken van huis- houdelijken aard besproken, waarna sluiting volgde. Urk, 25 Maart. Door 30 vaartuigen werd j.1. Zaterdag aan den Gem. Vischafslag alhier aangevoerd: 6120 pond snoekbaars, van 31860 pond per vaar tuig, prijs 10Va12 ct; 130 pond schelvisch, 1214 ct.; 90 pond schar, 1114 ct; 100 pd. poonen, 1315 ct. en 90 pond versche Noord- zeeschol, 20—25 ct., alles per pond. De vorige week was de visschery aan den afslag al zeer druk. De snoekbaars-visscherij begon zeer in omvang toe te nemen. Som mige vaartuigen hadden per etmaal vangsten van meer dan 1000 pond per vaartuig. -De motorlooze zeilvaartuigen brachten per et maal vangsten van 3080 pond per zeilvaar- tuig. De gemiddelde prijs was 10 Vi11 ct. per pond. Jammer was het voor de snoekbaars- visscherij. dat wegens het ijs zeer veel snoek- baarsnetten zijn weggeraakt, zoodat vele vaartuigen nu de visscherij nog beperkt moe ten gaan uitoefenen. De weekresultaten van de motorlooze zeil vaartuigen waren 30.tot 55.per vaartuig. De motorvaartuigen hadden hoo- gere vangsten. Per etmaal brachten deze van 2401215 pond boven water. De groote Noordzeevloot heeft nu in het geheel de visscherij weer hervat. Ook dat ge deelte, wat tengevolge van de vorstperiode nog in de haven l«g. is nu weer ter Noord- zeevisscherij uitgevaren. De visschery is ech ter nog voor alle Noordzeevisschery op kust- visschery aangewezen. Daarom visschen thans zelfs de groote motorvaartuigen, welke an ders ver buiten de kust van Texel en Ter schelling vischten, ook voor de kust van IJmuiden en Scheveningen. Gemiddelde week besommingen waren van 90.tot 125.per vaartuig. Prijzen wa ren goed, de vangsten daarentegen maar zeer matig. De vorige week (16 t.m. 23 Maart) werd door 630 vaartuigen per dag aan den Gem. Vischafslag alhier aangevoerd: 18331 pond snoekbaars. Prijs 10'i12 ct.; 490 pond schelvisch, 12—16 ct.; 120 pond schar, 11i5 ct.; 200 pond poonen, 1315 ct. en 90 pond schol, 2025 ct., alles per pond. Door 12 vaartuigen werd heden aan den Gem. Vischafslag alhier aangevoerd: 592 pd. snoekbaars, van 36140 pond per vaartuig, prijs 10 12 ct. per pond. Het konijnenfokken is ook een lands belang, vooral in deze tyden. Had men den vorigen oorlog het belang der kong- nenfok beter onder het oog gezien, wat had dan menig ondervoed kind een extra stukje smakelijk vleesch kunnen beko men. Nu is het anders, men bemerkt dit het beste, doordat het konijnenvel tot de verbo den uitvoer-artikelen behoort, en men by de veevoederdistributie ook het konijn betrok ken heeft. Mussolini heeft op grond van rapporten over den kony'nenfokkerijstand in Italië, in structies gegeven tot verhooging der jaar- lijksche productie tot 100.000.000 stuks. In Duitschland, Engeland en Italië wordt het fokken van kónijnen van overheidswege gesteund en aangemoedigd, en in België heeft dit bedryf een plaats van beteekenis op de handelsbalans. Het konynenvleesch heeft, volgens Prof. dr. Raiberger, een voedingswaarde van 40.15 rundvleesch 24.20 en varkens- vleesch 27.11 en het bont is voor alle doeleinden geschikt en zeer gewild. Nu is voor hen, die enkele dieren groot brengen het keukenafval de hoofdschotel, doch dit soort fokkers kan geen konijnen stapel van een land op peil houden, hiervoor zijn grootere nut- en rasfokkers noodig, dit is óók één der punten die de N. K. B. (Ned. Konijnenfokkers Bond nastreeft. Was dit niet het geval, dan zou een groot deel prima fok- materiaal ontijdig naar de keuken verhuizen, hetwelk een schade zou medebrengen, die niet zoo vlug hersteld zou zijn. De fok van konijnen gaat, bij naleving van de reeds beschreven artikelen, met weinig moeite gepaard (indien men maar steeds over voldoende voeder en een flinke warme behuizing beschikt). De beste tyd om te fokken is van Februari tot en met September, de drachten, die nadien komen gedyen niet zoo goed meer, en de voedster heeft deze rustperiode hoog noodig. Wil men een voedster gedekt hebben, zorg dan dat beide dieren gezond zyn, kijk ze dus na. Is dit in orde, breng dan de voedster bij den ram in het hok, niet omgekeerd, daar dan de ram, nieuwsgierig zynde, het geheele hok door elkander haalt, en de voedster zenuwach tig maakt. Een normaal nest zal ook na 30 31 dagen gebracht worden, doch een klein nestje wil wel eens tot zelfs 35 dagen wegblijven. Geef een voedster vóór het werpen nooit te veel extraatjes, men meent er goed aan te doen, doch het werpen zal haar veel moeilijker val len. Geef haar eenige dagen voor het werpen wat drinkwater extra en maak het z.g. kraam bed in orde; het hok maakt men gedeeltelijk donker, daar zy meestal den donkersten hoek op zal zoeken. Het is gewenscht, dat men zoo vlug moge- ïyk na het werpen het nest inspecteert, daar de jongen nog wel eens door het hok ver spreid liggen. Zet hiervoor de voedster in een mand of kist en geeft haar een versnapering om haar af te leiden. Dat men er de eerste dagen niet naar mag kijken zijn praatjes. Stel u voor, dat er eenige doode jongen in het nest liggen,' dan zouden deze na eenige dagen tot ontbinding overgaan en de atmosfeer in het nest zoodanig verontreinigen, dat het ge heele stel verloren ging. Vindt men jongen koud buiten het nest, doe deze dan niet direct weg, doch leg ze op een warme plaats, dikwijls zijn ze slechts schijndood en komen in de warmte weer by, de warmte der hand is som tijds al voldoende. Bewegen ze weer, leg ze dan in het warme nestje terug. Houd nooit meer dan acht jongen bij de voedster, liever niet meer dan zes; het is soms een hard besluit, er eenigen te moeten weg doen, doch later zal blijken, dat het uw voor deel was. De voedster heeft acht tepels, doch ook wel eens zes. De voorste twee drogen spoe dig weer op, zoodat men dan eenige achter- büjvende jongen krijgt, welke op den duur meestal toch sterven, doordat zy over onvol- I doeriden weerstand beschikken, doch voordien de anderen in hun groei belemmeren en de voedster uitbuiten. De jongen behooren in een strak gespannen vel te zitten, dus by selectee- teeren haalt men eerst de kleinste en (of) gerimpelden er tusschenuit. Blijkt later, dat alle diertjes rimpelig biy'ven, dan is dit een bewijs, dat de voedster over on voldoende zog beschikt en kan men er beter nog eenige jongen bij vandaan halen. Ook kan men zorgen dat gelij k met de voedster een I z.g.n. min werpt, dit mag een voedster van minder kwaliteit zijn; de overtollige jongen kan men dan aan deze te zoogen geven. Voor dit geval haalt men de min eenige uren uit haar hok, doe de overtollige jongen van het eene nest over in het andere (zonder nest materiaal) en laat hun de lucht van het nieuwe nest aannemen, zet na eenige uren de min weer in haar hok terug en, zy zal de stiefkinderen accepteeren. Houd de eerste dagen honden, katten, mui zen en ratten vèr van het hok. Door het schrikken springt de voedster op het nest om dit te beschermen en vertrapt hierdoor het jonge goed. Ratten moorden geheele nesten uit. Duivcngaas voor de hokken verspert hen den toegang. De jongen komen blind en onbe haard ter wereld, den derden dag begint het haar te komen en den 9en 4. 14en dag gaan de oogen open. Heeft het moederdier melk genoeg, dan zul len de jongen niet voor den 18en dag het nest verlaten, komen ze er vóórdien uit dan dryft hun den honger. De eerste twee weken kan men alleen den mesthoek schoonmaken. Met drie weken beginnen de jongen mede te knabbelen, dan komt een zware tyd aan voor de voedster, omdat dan den geheelen dag een hongerige horde achter haar aan zit." Om haar wat rust te geven zet men een omgekeerd kistje in het hok, zoodat zy daarop kan sprin gen om wat te rusten (vluchtheuvel), zelf re gelt zij haar zoogtyden. Met 5 weken kunnen de jongen zichzelf be helpen, doch men houdt ze er minstens zes weken by, liever nog langer, doch ook weer niet langer dan 10 weken. AU men de jongen gaat verwijderen (spe nen) dan haalt men er dagelijks één of twee uit het nest, niet alles tegeiyk, omdat anders de voedster last van haar tepels krygt. Tot 3*4 maand kunnen zy nog by elkander bhjven, daarna worden de rammen apart gezet, de voedsters kunnen nog wel eenigen tyd by elkander bhjven. Met de jongen gaat men nog eenigen tyd door om dagelijks een bakje, in melk geweekt wittebrood voor te zetten, want op een leef tijd van 8 weken komt een zware tyd voor de jongen aan (ruity'd), dan sterven de meeste jonge konyntjes omdat zy dan erg vatbaar zyn voor kou, verstopping, trommelzucht en waterzucht. De volgende maal over: Bloedver wantschap (Inteelt). D. J. Kortman, Keurmeester. Brakkeveldweg 176. Om misverstanden te voorkomen bericht ik. alléén plaatselijk lid te zyn van de Pluimvee Ver. Den Helder en Omstreken. D. J. KORTMAN. Het Kind, nummer van 23 Maart. Uit gave C. A. Spin Zn. N.V. te Amsterdam. J. Terwey opent dit nummer van „Het Kind" met een mooi gedicht „Moederleed". Clasca Ozinga schreef een zeer interessant artikel over het onderwerp „Hoe reageert de puber op den oorlog?", hetwelk op merkwaardige wyze werd geïllustreerd. De moeite van het lezen overwaard is voorts de bijdrage „Hoe zag het schoolvertrek er een eeuw geleden uit?", geschreven door A. Hallema. Een bydrage die wy alle opvoeders ter lezing kunnen aanbevelen. Het blad „De Merel" is even aardig als men dat ieCTere maal weer gewend is. De Kern. Maart-nummer. Uitgave Van Holkema Warendorf N.V. te Amsterdam. Van de groote verscheidenheid van artike- kelen in dit actueeleMaart-nummer zy spe ciaal genoemd „Bliksemoorlog" overgenomen uit het Amerikaansche periodiek „Foreign Affairs", „Onze" Aarde uit de „American Mercury", Ziekte en Karakter uit de Revue Beige, „De stryd tegen de koude" uit de Re vue des deux Mondes, en het interessante artikel „Greenwich kykt op de klok". Critisch Bulletin. Maart-nummer. Uitgave Van Loghum Slaterus N.V. te Arn hem. Siegfried van Praag geeft een overzicht van de hedendaagsche Finsche literatuur, waarvoor uiteraard thans speciale belangstel ling bestaat. Annie RomeinVerschoor be handelt het boek „De waarheid over Multa- tuli en zijn gezin", waarover nogal het een en ander te doen is, terwyl Cola Debrot een beschouwing levert aan Helman's laatste werk „Het vergeten gezicht". „De juiste geestelijke houding in tyden van spanning en gevaar", door Dr. Joh. van der Spek. Uitg. A. Voorhoeve v.h. J. M. Bredée's Uitg. Mij. N.V., Rotterdam. Prijs 1.25 gebonden. Zeker aan niemand beter dan aan Dr. Joh. van der Spek, Geneesheer-Directeur der Psy chiatrische Inrichting „Maasoord", te Poortu- gaal is het toevertrouwd, te schryven over de juiste geestelijke houding in tijden van spanning en gevaar. Deze man van de practyk kent de psy chische moeilijkheden, waaraan wy in zulke tyden worden blootgesteld. In dit geschriftje wordt op eenvoudige, practische wijze uiteengezet, hoe wij die moei lijkheden het best het hoofd kunnen bieden. Wat wy doen moeten ter bestrijding van een paniekstemming zoowel by ons zelf als by anderen; hoe wij onze zenuwachtigheid door zelfopvoeding, zelftucht en lichamelijke oefening volkomen kunnen leeren bedwingen, terwijl tevens de maatregelen worden be sproken, die wy moeten nemen om zooveel mogeiyk leed te voorkomen of te verzachten, wanneer ons land eventueel in den oorlog zou worden betrokken. Een geschriftje, dat we in ieders bezit wen- schen. is beter dan de beste reiziger Zij wordt namelijk nooit teruggestuurd Z?No« De kinderen houden van Blue Band - ze zeggen, dat het zoo lekker amaakt. Het heeft niet alleen een heerlijken smaak en geur, maar ook groote voedings waarde, die kinderen in den groei noodig hebben om flink en stevig te worden. Mijn man werkt hard - maar hij voelt zich goed door het gezonde voedsel, dat hij eet. Hij eet Blue Band! Ik gebruik het voor eiken maaltijd en op elke manier. Volg mijn raad op en gebruik ook Blue Band, zoo veel U kanl Mijn dokter zegt, dat iedereen de vitaminen A en Dnoodigheeft- Deze vitaminen vormen sterke beenderen en een gezond gebit. Welnu, Blue Band geeft ons die vitaminen. Nu weet ik zeker, dat wij niets te kort komen l 8817-071 OECUMENISCH PATRIARCHAAT. Het te Parijs verschijnende Orthodoxe Rus sische blad ,jPoslednije Nowosti" deelt het vol gende mede: „Op een buitengewone vergadering van de heilige synode van het oecumenisch patriar chaat te Istanbul werd de volgende beslissing genomen: 1. De Synode betuigt aan de lijdende Orthodoxe kerk van Polen en den metropoliet Dionysies haar diepgevoelde sympathie; 2. De Synode beschouwt de gewelddadige bestuurs- verandering in de Orthodoxe kerk van Polen als een anti-kanonische handeling en erkent slechts den metropoliet Dionysies; 3. De oecu menische patriarch zal de kerkregeering van den pseudo-metropoliet Ladde bisschop Sera- phi der Orthodoxe kerk te Berlijn, onder wiens kerkelijke jurisdictie Duitsch-Polen gesteld werd) nooit erkennen". RADIO-ZENDERS. De radiodienst in de Zuid-Afrikaansche Unie zal in 1940 de beschikking krijgen over drie nieuwe zenders. Te Maraisburg komt er een ter vervanging van den zender van Roberts hoogte, die dus ook waarschijnlijk ten dienste van de regeering zal staan, zoo dez edat ver langt. In Bloemfontein komt een zender van het B-programma Afrikaansch) en verder wordt er een station gebouwd aan den Oost- Rand. DE STRIJD IN ZUID-AFRIKA. ,jZuid-Afrika" deelt het volgende mede: ,Jn het ,JIollands Weekblad" betuigt de re dacteur C.P. zijn instemming met de interna tionale politiek van de regeering en sprak als zijn meening uit, dat de Nederlandsche ge meenschap in Zuid-Afrika die ook zal waar- deeren. Hij ontving darop een brief van de af deeling Bloemfontein van het yyAlgemeen Ne- derlandsch Verbond", waarin hem werd ge zegd, dat het bestuur daarvan zich deswege van het ,JIollandsch Weekblad" wenschte te distan- cieeren en zich terugtrok uif de rij der corpo raties, die het blad voor het bekendmaken van hun officieele mededeelingen plachten te ge bruiken". GETUIGENIS VAN SVEN HEDIN. De vermaarde Zweedsche ontdekkingsreizi ger Sven Hedin publiceerde bij de viering van zijn 7Ssten geboortedag het volgende: Zonder het levendige en besliste vertrouwen op God en Zyn Almachtige bewaring zou het onmogelijk geweest zijn het 12 jaar lang in de ontoegan kelijke gebieden van Azië uit te houden. Op mijn gezamenlijke reizen is de Bijbel steeds mijn begeleider geweest". DR. J. G. UBBINK. Dr. J. G. Ubbink, predikant in algemeenen dienst bij de Gereformeerde kerken in Hersteld Verband, tot dit doel formeel verbonden aan de gemeente van LeidenNoordwijk, heeft zijn ambt neergelegd. Dr. Ubbink studeerde aan de Vrije Universi teit te Amsterdam, stond als predikant by de Gereformeerde kerken te Ooster-Nükerk, Mon nikendam en Zevenhoven en werd in 1932 door Na drie lange bange nachten, Wijst 't kalenderblad ons aan, Dat wy uit het dal der schaduw, Langzaam naar de Lente gaan! Maart... Ach ja, misschien nog hagel, Rollend, tollend op het dak, Tegen 't glas misschien het dansend Snelle, felle krak-krik-krak. Misschien nog wat gure winden, Die met geeselend geweld, Jagen door de kale takken En langs 't wintergrauwe veld. Misschien nog wat grijze nevel Als een schaduw over d'aard; En wat koude, zieke menschen, Kuchend, niezend in de Maart... Maar misschien ook reeds een vogel, Boven op het koude dak, Of een zon die even stralend, Door de grauwe wolken brak! Misschien ook reeds enk'le knoppen. Kondschap doend' van nieuwen groei, En een klokje naast een crocus. Teer, maar schoon, in vollen bloei! Maar heel zeker in de harten, Nieuwe hoop en nieuwen moed, Nu op deze doode aarde 't Leven weer zyn entree doet! de classis Woerden op grond van zijn publica ties wegens afwijking van de leer uit zijn ambt ontzet. Sinds 2 October 1938 was dr. Ubbink bjf de Gereformeerde kerken in Hersteld Verband in de'genoemde functie werkzaam.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 6