Engeland en Frankrijk nog nauwer aaneen Belangrijke verklaring van Chamberlain verwacht Sumner Welles bij Roosevelt DE KONINGIN BEZOEKT ROTTERDAM Oorlog aan de neutraliteit DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Opperste oorlogsraad beslist: Diplomatiek tegenoffensief op den Balkan? Tevreden over zijn reis Oefening van den bijgewoond Duikboot dwars voor de „Tara"? Spanning in de Noorsche wateren KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) V R IJ D A G 29 M A A R T 1940 68e JAARG. No. 8886 Geen wapenstilstand of vrede zonder wederzijdsch goedvinden luchtbeschermingsdienst Mijn ontploft tc Camperduin Bewapende koopvaarders zijn oorlogsschepen zegt Berlijn HELDERSCH URANT Uitgave der Uttg.-Ml}. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder PLEIDOOI VOOR DEN TOTALEN OORLOG De opperste geallieerde oorlogsraad is bij een geweest en heeft zeer belangrijke beslui ten genomen en de verbondenheid van En geland en Frankrijk opnieuw bezegeld. Vrede noch wapenstilstand zullen worden gesloten zonder wederzijdsch goedvinden, en geen vrede zal worden gesloten alvorens een blij vende waarborg voor de veiligheid van beide landen zal zijn verkregen. Besloten is voorts een diplomatiek tegenoifensief op den Bal kan te openen. Engeland was vertegenwoordigd door Chamberlain, Halifax, Churchill, Oliver Stan ley en Sir Kingsley Wood, dié waren verge zeld van sir Alexander Cadogan, sir Cyrill Nevvall, sir Dudley Pound en sir Edmund. Ironside. Frankrijk was vertegenwoordigd, door Reynoud, Campinehi en Laurent Eynac, die waren 'vergezeld van Corbin, Alexis Le ger, generaal Gamelin, admiraal Darlan, ge neraal Vuillemin en generaal Koeltz, Dala- dier heeft wegens ongesteldheid den Raad niet kunnen bijwonen. Chamberlain zeide zich te verheugen, dat hij Revnaud op deze bijeenkomst ivoor het eerst als minister-president kon begroeten. DE OFFICIEELE VERKLARING Officieel is thans medegedeeld, dat het volgende was overeengekomen: De regeering der Fransche repu bliek en de regeering van het Ver- eenigde Koninkrijk en Noord-Ierland verplichten zich wederkeerig gedu rende den tegenwoordigen oorlog niet over een wapenstilstand of een vre desverdrag te onderhandelen en geen wapenstilstand of vredesverdrag te sluiten, tenzij bij wederzijdsch goed vinden. Zij verplichten zich geen vredesvoorwaar den te bespreken, voor zij het volledig zijn eens geworden over de voorwaarden, die noodig zijn om beiden landen een werke- lijken en blijvenden waarborg voor hun vei ligheid te verschaffen. Tenslotte verplichten zij zich na het sluiten van den vrede op elk terrein gemeenschappelijk te blijven han delen, zoolang dat noodig mag zijn voor de verzekering van de veiligheid van beide lan den en voor het met andere landen opbou wen van een internationale orde, die de vrij heid der volken, de eerbiediging van het recht en 'de handhaving van den vrede in Europa waarborgt." BALKAN EN ITALIË HOOFDZAAK! Volgens United Press zouden, in de bij eenkomst van den Oppersten Oorlogsraad, de toekomstige betrekkingen met Italië de Balkanlanden en Rusland het voornaamste punt hebben gevormd. Verondersteld wordt, dat het de wensch van Reynaud is, de draden van de onder handelingen van October j.1. weer op te nemen. Zij zouden toen zoover zijn gegaan, dat aan de Italiaansche eischen inzake Dji bouti, Suez. den spoorweg van Adis Abeba en Tunesië zou worden tegemoetgekomen. Te oordeelen naar uitlatingen van ver antwoordelijke Italiaansche klingen te Lon den heeft Mussolini sindsdien zijn voorwaar den verhoogd. De indruk is overwegend dat Groot-Brit- tannië geneigd is een voorzichtiger reserve tegenover Italië in acht te nemen en een gunstiger moment af te wachten om te pro- beeren Italië van Duitschland los te ma ken. De buitenlandsche diplomaten te Londen gelooven voorts, aldus U. P., dat de Opper ste Oorlogsraad belang zal stellen in de eco nomische maatregelen op den Balkan, in het bijzonder ten opzichte van een mogelijke toe neming der geallieerde aankoopen in Zuid- Oost-Europa, behalve Turkije, waar deze reeds groote afmetingen hebben aangeno men. In goed ingelichte kringen is men van meening, dat dit het begin is van een di plomatiek tegenoffensief op den Balkan. Ook is men van meening, dat de bijeen roeping van deze conferentie het resultaat is van En- gelschFransche besprekingen, waarbij Reynaud er bij de geallieerden op zou heb ben aangedrongen „gang te zetten" op den Balkan. PLEIDOOI VOOR TOTALEN OORLOG. Edward Burgin, de Britsche minister voor de voedselvoorziening, heeft volgens U. P. in een rede te. Belfast een pleidooi gehouden voor den „totalen oorlog, met alles wat dit beteekent en alles wat dit wellicht met zich zal brengen". Het is de eerste maal, dat een hoogge plaatste persoonlijkheid der Britsche regee ring over den „totalen oorlog" in het Open baar heeft gesproken. „Hoewel de strijd wellicht zwaar zal zijn", aldus de minister, „hoewel zij lang kan du ren, hoewel de terugslag ervan in ons parti culiere leven op vreeselijke wijze zal worden gevoeld, hij zal de overwinning voor de Ge allieerden mét zich brengen; al het gepoch van Duitschland, alle propaganda en al het gesnauw van dien kant kan het niet vol houden tegen de gebrekeh, waaraan het lijdt" Donderdag a.s, in het Lagerhuis. De „News Chronicle" bericht, dat minister-president Chamberlain Don derdag a.s. een belangrijke verkla ring at zal leggen over de jongste diplomatieke ontwikkelingen. Ook zal hij een uiteenzetting geven van de Fransch-Britsche verklaring en zal hij naar men verwacht uitleggen, waarom de Britsche diplomatieke vertegenwoordigers in de Balkan- landen naar Londen zijn geroepen om te worden geraadpleegd. SUMNER WELLES. President Roosevelt heeft van Sumner Welles een verslag ontvangen van zijn Europeesche reis, kort na aankomst van Welles te Washington. Hooge functionarissen hebben als hun meening uitgesproken, dat er weinig opti- missie bestaat ten aanzien van de mogelijk heden van een vrede, na den terugkeer van Welles uit Europa. Een conferentie van anderhalf uur. De conferentie tusschen Roosevelt, Huil en Sumner Welles, welke gisterenmiddag is gehouden, heeft anderhalf uur .geduurd. Het schijnt, dat Sumner Welles voldaan is over de resultaten van zijn reis, daar hij gisteren heeft verklaard „Ik heb alle gelegenheid gehad om de in formaties te verkrijgen, waarvoor ik was uitgezonden". Hij heeft ten stelligste geweigerd eenig verder commentaar te geven. Welles heeft een korte bespreking gehad met Huil vóór beiden zich naar het Witte Huis begaven om zijn verslag uit te brengen. Bijzonderheden zijn niet onthuld» Rotterdam vlagde gisteren! Want H.M. de Koningin vereerde de stad met een bezoek, dat voornamelijk ten doel had een demon stratie van den gemeentelijken luchtbe schermingsdienst gade te slaan. De Vorttn, luide toegejuicht door de bevolking, bezocht verschillende scbuilioopgraven en sloeg een oefening gade op het terrein van de drinkwa terleiding achter de Oude Plantage. Hier werd een bominslag in scène gezet;.de leden van den luchtbeschermingsdienst kwamen in actie. Het was een interessant schouwspel dat door de Koningin met groote belangstel ling werd gadegeslagen. Tenslotte begaf H.M. zich naar de tentoonstelling Rotterdam-Bata- via. waar de burgemeester, mr. Oud. zijn hooge Gast vergezelde. BIJ DE FOTO'S Boven - H. M. de Koningin bezichtigt de schuilloop- graaf aan de Vredenoordlaan. Rechts naast de vorstin de burgemeester, mr. P. J. Oud. Rechts De luchtbescherming gaf verschillende de monstraties voor H. M. de Koningin. Het blusschingswerk bij een door een brandbom getroffen gebouwtje. WEINIG SCHADE. Gisteren even na 5 uur kwam met een geweldige sjag, die tot ver in de omtrek te hooren was, een mijn tot ontploffing bij 't wrak van de Prins George. Van verschil lende woningen sprongen de ruiten. Nog dreigt gevaar van een andere mijn die daar drijft. In verband hiermede hebben de militaire autoriteiten de noodige maatregelen getrof fen en den weg Petten-Kamperduin afge zet. LIJK AANGESPOELD BIJ CALLANTSOOG. Nabij de Groote Keeten is vannacht een lijk aangespoeld van een man, gekleed in oliejas en waterlaarzen. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. De oorzaak van het vergaan van hef Ne- derlandsche vrachtschip „Tara" van de mij. „Vrachtvaart" te Rotterdam, is nog niet op gehelderd Het schip werd. zooals men zich herinneren zal, in den nacht van Dinsdag op Woensdag 21 Febr., toen het zich om streeks 60 mij) ten zuidwesten van Kaap Finisterre bevond, door twee achtereenvol gende ontploffingen onder luik 5 getroffen Doordat de sloepen in allerijl gestreken wer den, kon de bemanning, bestaande uit 35 koppen, gered worden. Gisteren werd deze ramp voor den Raad voor de Scheepvaart te Amsterdam in oppn bare zitting behandeld. De gezagvoerder, kapitein M. Breedijk. ver. telde, dat hij kort voor het vertrek uit Ba hia Blanca met een lading voor de Neder- landsche regeering geconsigneerde gerst, v. het Brilsche consulaat een instructie kreeg in gesloten enveloppe, die op zee geopend mopst worden. Deze instructie bevatte de aanwijzing, de Downs aan te loopen, iets, wat hij ook zonder deze aanwijzing toch van plan was. Get. vertelde uitvoerig, hoe de redding plaats vond. Na de eerste explosie haa hii op veiligen afstand van de ..Tara" gewacht wat er verder zou gebeuren. Twintig minuten later volgde een tweede ontploffing, en toen zonk het schip snel weg De president; Wat denkt U nu van die tweede ontploffing? Kapt. Breedijk: Ik denk. dat er een duik boot dwars voor 't schip lag, die zijn werk wou afmaken. De raad zal later uitspraak doen» Elk der oorlogvoerenden op zijn beurt tracht de neutralen óf met zoet gefluit in zijn bootje te krijgen óf met bedreigingen te verschrikken. Engeland, dat met leede oogen het ge weldige ertsvervoer uit Narvik via de Noor sche territoriale wateren naar Duitschland gadeslaat, schijnt ongeduldig te worden en dreigt met schending der Noorsche territo- riteit. Te Londen beweert men. dat Noor wegen zelf te zwak is om zich te verzet ten tegen den Duitschen druk, waardoor, zegt men, herhaaldelijk inbreuk wordt ge maakt op de Noorsche onzijdigheid. Britsche oorlogsschepen koersen vlak voor de haven van Narvik. Dat de Duitsche pers vuur spuwt over deze „openlijke aankondiging van inbreuk op Scandinavische onzijdigheid" is begrij pelijk. Men beschuldigt Engeland er bewusj naar te streven het Noorden tot oorlogs- tooneel te maken. Van de weeromstuit heeft de Noorsche regeering een Dutiscbe duikboot, welke op de rotsen was geloopen geïnterneerd en met veel vertoon van macht naar de inter- neeringshaven opgebracht. Of dit in ande re omstandigheden ook zou zijn geschied, is nog lans niet zeker. Er waren zeker om standigheden „vastloopen op de rotsen", welke bij een clemente beoordeeling van het geval tot vrijlating hadden kunnen lei den. Niet alleen Engeland echter, maar ook Duitschland verklaart de oor log aan de neutraliteit. Zooals bekend zijn, tengevolge van tor pedeering zonder waarschuwing en vlieger aanvallen op koopvaarders, thans alle Èn- gelsche en Fransche schepen van een lich te bewapening voorzien. Nu Engeland bezwaar maakt tegen het Duitsche ertsvervoer in Noorsche wateren,' is Berlijn met een waarschuwing gekomen aan alle neutralen om gewapende handels- \aartuigen niet meer in hun haven te Ja- ten binnenloopen. daar Düitschland deze schepen als oorlogsvaartuigen beschouwt en een langer verblijf in neutrale havens, dan het zeerecht aan oorlogsbodems toe staat, als een opgeven der onzijdigheid zal worden opgevat. Het is waarschijnlijk, zegt de Berlijnseh* corr. van het Hsbi., dat de oorlogvoerenden van beide zijden dergelijke waarschuwin gen registreeren om ze op een geschikt oogenblik voor den dag te halen, teneinde mogelijke handelingen tegen de een of andere neutrale te motiveeren. In een scherp 'gesteld artikel in de „Ber- liner Börsenzeitung" schrijft de spreektrom" pet der Nazi-regering, Dr. Karl Megerle: „Elk toegeven der neutralen tot een schending van grondgebied (Dr. M. be doelt door Engeland, Red.1 zal zich te ge- legenertijd tegen henzelf keeren. De neu trale staten die hun land en hun openbare meenins hebben verstrikt in de moreele medeplichtigheid met de Westelijke groote mogendheden, doen Frankijk en Engeland zich thans het recht aanmatigen hun toe te voegen: ..Wie niet voor mii is, is tegen mij". Met alle gevolgen van dien! Naar aanleiding van de thans door Duitschland opgeworpen stelling zegt men in bevoegde kringen in Den Haag, dat vol gens de Nederlandsche neutraliteitsverkla- ring gewapende koopvaarders en oorlogs schepen niet worden gelijk gesteld. Ook in den vorigen oorlog gold deze regel, hoewel men toen aan gewapende koopvaarders niet toestond binnen te loopen. De Nederlandsche regeering heeft haar standpunt echter gewijzigd omdat zij ook toen reeds de eenige mogendheid was, die dit standpunt innam en zij zich door het toelaten tot onze havens van handelsvaar tuigen met een lichte bewapening dus slechts heeft aangesloten bij de algeme?t geldende opvattingen.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 1