„Brieven toekomst" Ook de soldaat lust boter! Luitenant van smokkelarij verdacht Molotof aan de Roemloos einde van een station Geen Sovjet-aanspraken op Noorsche en Zweedsche havens. - Waarschuwing aan Japan. - Vriendschap met Turkije en Iran. - Tweeslachtige verklaring over Roemenië. Bepalingen voor de mobilisatieclubs Dienstbode in bad gestikt Bij het boomen rooien verongelukt J Wetenschap cn Techniek Postvluchten op Indie EERBERICHT DE BILT SEINT t Onwettige geboorten Een zeeslag verwacht Een stalen kamer die over 6000 jaar wordt geopend Rusland blijft neutraal Molotof, de voorzitter van den Raad van Volkscommissarissen en beheer der van het Russische departement van buitenlandsche zaken, na Stalin de machtigste man van Sovjet-Rus land, heeft gisteravond in een rede voering tot het Sovjet-parlement uit drukkelijk verklaard, dat Rusland zijn neutraliteitspolitiek moet hand haven en ziph onthouden van deelne ming aan den oorlog tusschen de groote mogendheden. Molotof was begonnen met te zeggen, dat er in de afgeloopen vijf maanden veel voor beelden zijn geweest van een Fransch—Brit- sche vijandigheid jegens de Sovjet-Unie. De verwachtingen der Engelsche en Fransche machthebbers de Sovjet-Unie te gebruiken in den oorlog tegen Duitschland, zijn niet in vervulling gegaan. De door de Sovjet ge volgde politiek is duidelijk niet aangenaam voor de Britten en Franschen, wier zenu wen niet goed in orde zijn. De oorlog in liet westen is beperkt tot toe vallige botsingen, in hoofdzaak ter zee en in de lucht. Het is bekend, dat de pogingen van Duitschland over vrede te onderhande len, door Groot-Brittannië en Frankrijk zijn genegeerd. Er werd gezegd, dat Groot-Brittannië en Frankrijk oorlog voeren om hun verplich tingen jegens Polen na te komen. Het is thans volkomen duidelijk, dat hun bedoelin gen zijn een volledige ter nederwerping en verminking van Duitschland." De houding van Groot-Brittannië. Molotof vervolgde: „Groot-Brittannië heeft geweigerd reeds lang Sovjet Russi sche industrieele opdrachten uit te voeren en deze vijandige houding is ten slotte ge culmineerd in de in beslag neming van twee Russische schepen. De Britsche regeering heeft getracht deze daden te rechtvaardigen door aan te voeren, dat de goederen voor Duitschland bestemd waren". De Finsche oorlog. Sprekende over den Finschen oorlog, zei- de Molotof: „Wij streden niet slechts tegen Finsche troepen, doch tegen de gecombi neerde strijdkrachten van de imperialisten van een aantal landen, met inbegrip van Groot-Brittannië en Frankrijk". Na melding te hebben gemaakt van de voorbereidingen voor de zending door de ge allieerden van 100.000 man ter hulpverlee ning aan de Finnen, betoogde Molotof, dat een vijfde deel van de Zweedsche lucht macht ter beschikking van Finland was ge plaatst. Hij voegde hieraan toe: „Militaire hulp voor Finland kwam niet alleen van de geallieerden, doch ook van zekere imperialistische lan den, met inbegrip van Italië en zelfs van de Vereenigde Staten". Molotof vervolgde: „Ondanks al deze in spanningen, hebben de kracht en vastbera denheid van het Roode Leger den oorlog omgezet in een roemrijke overwinning. Naar schatting bedraagt het aantal doo- den aan Finsche zijde niet minder dan 60.000 en het aantal gewonden niet minder dan 125.000. De werkelijke reden voor hulp aan Fin land van de zijde van Groot-Brittannië en Frankrijk is, dat Finland gereed was als ba sis voor militaire operatie tegen de Sovjet- TThip Het Scandinavische defensieve verbond. Overgaande tot een bespreking van het vredesverdrag, zeide Molotof, dat Sovjet-Rus- land de macht had geheel Finland te bezet ten, doch dat „wij van deze macht geen ge bruik hebben gemaakt zooals iedere an dere groote mogendheid zou hebben gedaan doch dat wij ons tot een minimum hebben bepaald.'' Wij moeten ons schrap zetten tegen alle pogingen het zoo juist gesloten vredesver drag te schenden. Dergelijke pogingen zijn door Finland en ook door Noorwegen en Zweden gedaan onder het voorwendsel van een militair defensief bondgenootschap. Het is niet moeilijk te begrijpen, dat deze po gingen gericht zijn tegen de Sovjet-Unie en ngegeven zijn door een verlangen naar vraak. Een deelneming van Noorwegen en Zweden aan een bondgenootschap met Finland zou een afzien van hun - in^neele neutraliteitspolitiek be helzen en het begin zijn van een nieuwe buitenlandsche politiek, waaruit de Sovjet-Unie slechts dui delijke conclusies zou kunnen trek ken. De geruchten, dat de Sovjets eenige aanspraken zouden hebben doen gel den op havens in Zweden en Noor wegen, zijn niet waard te worden te gengesproken." De betrekkingen met Turkije, Iran en Roemenië. Onze betrekkingen met Turkije en Iran zijn bepaald door niet aanvalsverdragen en wij zijn vastbesloten onze verplichtingen na te komen. Met Roemenië hebben wij geen niet-aanvalspact. Dit is te verklaren uit het niet geregelde verschil over Bessarabië, dat niet op bevredigende wijze is gesloten. De Sovjet-Unie is evenwel niet van zin dit door oorlog terug te winnen en er is geen achteruitgang in onze betrekkingen met Roemenië. Het Verre Oosten en Voor-Azië. Waarschuwing aan Japan. Japan moet er zich van bewust zijn, dat de SoVjet Unie geen enkele schending ha- rer belangen zal dulden. Slechts indien dat wordt begrepen, kunnen onze betrekkingen met Japan op bevredigende wijze tot ont wikkeling komen. In Syrië en het Naburige Oosten bestaat een wantrouwen over de activiteit der oostelijke legers van de westelijke mogend heden onder leiding van generaal Weygand. Wij moeten waakzaam zijn tegenover alle pogingen deze troepen te gebruiken voor jegens de Sovjet Unie vijandelijke bedoe lingen. Hun moet duidelijk zijn, dat het ge vaarlijk is met vuur te spelen. De betrekkingen met de Ver eenigde Staten. Molotof zeide ten slotte: Onze betrek kingen met de Ver. Staten zijn in den laat- sten tijd niet verbeterd. Tevens zijn zij niet slechter geworden, tenzij wij het z.g. mo reels embargo tegen de Sovjet Unie in be schouwing nemen, dat, nu de vrede met Finland is gesioten, ontbloot is van iedere beteekenis. Stalin, Worosjilof, Litwinof waren aan- CULTUURDOCUMENTEN VOOR HET NAGESLACHT BEWAARD. wezig, evenals de Duitsche ambassadeur, von der Schulenburg. HITLER'S DRIEMOGENDHEDEN- VERDRAG VERWORPEN. MO- LOTOF ALS OORLOGSGOD EN VREDESENGEL BRITSCH PERS COMMENTAAR. Ten aanzien van de rede van den volks commissaris voor buitenlandsche zaken en voorzitter van den raad van volkscommissa rissen, Molotof, schrijft de „Daily Tele- graph", dat Molotof beurtelings optrad als God van den oorlog en als vredesengel. Hij schudde rethorisch zijn vuist tegen Scan dinavië en Roemenië bedreigde hij en stelde hij tegelijk gerust. Het blad merkt vervolgens op dat de Sovjet-Unie blijkbaar een absoluut onafhankelijke politiek volgt. Welke kastanjes Hitier ook voor Stalin uit het vuur zal halen, wederkeerigheid staat niet op het Russische programma. De „Daily Mali" schrijft, dat de rede van Molotof een einde maakt aan de verwach ting van een drie mogendhedenverdrag van Hitier. Slechts 1.6 millioen per jaar duurder dan margarine. Het Handelsblad rekent uit, op hoeveel geld 's jaars de boterverstrekking aan de weermacht eigenlijk zou neerkomen. Het jaarverbruik van margarine voor militaire doeleinden'bedraagt ongeveer 5 millioen kilo. Indien deze 5 millioen kilo boter zou wor den vervangen door margarine, dan zou on ze jaarlijksche boterexport van 56 tot 51 mil lioen kilo dalen. Doch dit is niet erg, daar Engeland onze boter export toch wel zal beperken en Nederland door die beperking zeker zal worden ge troffen. De gang van zaken met de bacon bewijst dit. Wanneer we die vijf millioen ki lo boter niet naar Engeland, doch naar onze soldaten sturen, vervalt de 80 cents bijslag aan de grens uit het Landbouwcrisisfonds, doch door de uitschakeling van een zelfde quantum margarine vervalt dan tegelijker tijd, bij de inkomsten van dat fonds, de hef fing van 60 cents op die margarine. Dit fonds wordt er door de vervangihg dus per slot van rekening 20 cents per kilo „beter" van, hetgeen bij een quantum van vijf mil lioen kilo dus neerkomt op één millioen gulden. Dit wat betreft het Landbouwcrisisfonds, dat is dus het Departement van Economi sche Zaken; dit boek bij vervanging van margarine door boter voor de soldaten een winst van één millioen. Bij Defensie staat de zaak echter anders. Daar koopt men thans vijf millioen kilo margarine van waar schijnlijk 1.08 per kilo (inclusief 60 centë crisisheffing), zóodat aanschaffing van bo ter ad 1.60 een stijging van uitgaven mot zich mee zou brengen van ongeveer 2.6 mil lioen gulden. Rekent men echter niet in afzon derlijke departementen, dan dient van dit bedrag te worden afgetrok ken de één millioen „winst" van Economische Zaken, zoodat de strop tenslotte blijft beperkt tot ongeveer 1.6 millioen gulden per jaar. Conclusie Wanneer wij boter met verlies, dat wij zelf moeten aanzuiveren, naar Engelsche Tommies en andere landen exporteeren, kun nen wij er onze eigen soldaten beter van laten meegenieten. Dit zou dan tevens zui- velpropaganda zijn met de daad. Het zou onze soldaten op z'n minst even „welge moed" maken als de bekende „Jan" uit de rijkszuiveladvertenties („Jan Welgemoed, voedt u goed"). 2600-jarig bestaan van het Land van de Rijzende Zon worden 2600 kleinbeeldfilms vervaardigd, die in een onverwoestbare metalen cassette worden gesloten, welke op plechtige wijze zal worden be graven, om pas in het jaar 2940 weer te worden opgedolven en geopend. Op deze wijze zal de menschheid, die over duizend jaren de aarde bevolkt, een grondig inzicht krijgen in het leven van het Japansche volk, in zijn zeden en ge bruiken, de persoon van den Mikado en de Keizerlijke familie, in kunst en sport, en verder ook in zijn expansie naar het Westen, naar China en Mandsjoekwo. Een ruimer, veelomvattender en beter beeld zal het verre nageslacht hierdoor over Japan krijgen dan door middel van de lijvigste geschiedenisboeken of vergeelde oorkon den het geval zou kunnen zijn. Politieke bemoeiingen verboden. De opperbevelhebber van Land- en Zee macht heeft een aantal bepalingen vastge steld voor de Mobilisatieclubs, welke op het volgende neerkomen: De vereenigingen moeten gebonden zijn aan een reglement, dat door den kantonne- mentscommandant moet worden goedge keurd. Het lidmaatschap zal niet afhan kelijk mogen worden gesteld van het lidmaatschap van een bepaalde politieke partij, organisatie of li chaam. Vereenigingen. die aan een centrale lei ding zijn onderworpen, moeten door den minister van Defensie of door den opper bevelhebber zijn goedgekeurd. De vereeniging zal zich onthouden van elke bemoeienis op politiek gebied. De vereeniging zal zich er van onthouden critiek uit te oefenen op het beleid en de maatregelen van regcering of van de mili taire overheid. De vereeniging zal zich er van onthou den eenige bemoeienis te hebben met de indiening en behandeling van klachten, den militairen dienst betreffende. Ook niet-leden van de vereeniging heb ben toegang. Alle bestuursleden zijn krijgstuchtelijk verantwoordelijk voor alle handelingen en publicaties van de vereeniging. Gassen vulden de badkamer. Buren hoorden geheimzinnige ontploffing. De Hilversumsche politie werd Donderdag avond door de buren van een woning aan de Ruysdaellaan aldaar gealarmeerd voor een geheimzinnige ontploffing, welke dn die woning gehoord was. Toen de politie in het huis was binnengedrongen, ontdekte zij in de badkamer het lijk van de jeug dige dienstbode der familie. Het meisje was blijkbaar in het bad gestikt. De kraan van de geijser, die afweek van het gebrui- kele type, stond geheel open. Daardoor ontstond onvolledige veihran- ding en vulde de badkamer zich met gas sen, welke, daar raampje en deur waren afgesloten, aanvankelijk geen uitweg kon den vinden. Het raampje is tenslotte ge sprongen; vandaar het geluid der ont ploffing. Waarschijnlijk heeft de dienst bode niet geweten hoe zij met den geijser moest omgaan. BELGISCHE ARBEIDER OP NEDERLANDSCH GRONDGEBIED AAN DROEVIG EINDE GEKOMEN. In het bosch van den heer V., bij de Huisvennen te Baarlen Nassau (L.) waren gistermiddag vier arbeiders uit Meerle (België) bezig met het rooien van boomen. Een der arbeiders, de dretigjarige F. van Luvt, kwam onder een vallenden boom en liep een schedelbasisfractuur op. Onmid dellijk werd geestelijke en geneeskundige hulp ontboden en nadat 't slachtoffer van de H.H. Sacramenten der stervenden was voorzien, werd het overgebracht naar het St. Ignatius ziekenhuis te Breda. Korten tijd later is de man overleden. Het slacht offer was gehuwd en vader van drie kin deren. Naar de oorzaak van het ongeluk wordt door de gemeentepolitie een onder zoek ingesteld. ligd zijn tegen elk soort beschadiging. De stalen kamer zelf, waarin deze kisten zijn opgeborgen, bezit wanden van blokken gra niet ter dikte van een halven meter, die ten overvloede nog met staal en cement zijn versterkt. Ook de vloer en de zolde ring bestaan uit dit materiaal, terwijl de deuren uit een stuk van het zuiverste, roestvrije staal zijn gemaakt. Bacteriën, noch roest, schimmel of scha delijke insecten, verwoestende natuurkrach ten zoo min als de mcnsch zullen de „brieven aan de toekomst" in de grond vesten van een Amerikaansche universiteit kunnen aantasten. Parfumerieënverzameling. Een soortgelijke documentenverzameling voor een verre, verre toekomst heeft men te New York aangelegd. Daar werd om te be ginnen een enorm diepe put gegraven, waar in een „tijdcapsule" in den vorm van een meer dan twee meter langen, metalen cylin- der van een nieuwe, staalharde koperverbin ding werd neergelaten. Deze cylinder bevat eveneens alle mogelijke cultuurdocumenten en gebruiksvoorwerpen, die een beeld geven van het leven in de twintigste eeuw. Pas over duizend jaar mag deze interessante schacht worden geopend. Ten slotte moet in dit verband de origi- neele inval van de parfumeriefabrikanten uit den Amerikaanschen staat Arizona worden vermeld. Deze schijnen het bijzon der noodzakelijk te achten, dat het nage slacht zal weten, welk eén keur van pro ducten er in hun fabrieken werden gemaakt Zij stelden daartoe een collectie van de fijnste parfumerieën samen en lieten deze in een reusachtige rots in de buurt van het plaatsje Tucson inmetselen. Een gedenk steen met een bronzen plaat moet de menschheid van het jaar 2939 er opmerk zaam op maken, dat er een kostbare schat in het inwendige van den berg rust. Of deze „schat" haar geuren en kleuren dan nog zal hebben behouden, is echter zeer de vraag. De kleuren zullen wel verbleekt en de geuren vervlogen zijn. want een duur zaamheid van 'duizend jaar lijkt zelfs voor het duurste parfum ter wereld te veel. (Nadruk verboden.) Op de uitreis bereikten gisteren de ..Buizerd" met gezagvoerder van Veenendaal Rangoon en de „Oehoe met gezagvoerder Hondong Alexan- drië. Deze vliegtuigen worden resp. morgen en 3 April te Batavia ver- wacht. Op de uitreis landden de „Peli kaan" met gezagvoerder Tepas te Alexandrië en de „Gier" met gezag voerder Both te Rangoon Deze toestellen worden onderscheidenlijk heden en 2 April te Napels ver wacht. Verwachting: Betrokken tot zwaar bewolkt, eenige re gen, iets zachter dan giste ren, meest matige Zuidelij ke tot Westelijke wind. ONZE OOST i GROOT SOCIAAL EUVEL? Naar het Nws. verneemt, is onlangs aan het licht gekomen dat het aantal onwetti ge geboorten onder de Europeesche bevol kingsgroep te Batavia schrikbarend groot, is. Er werd ons verklaard dat het den laat sten tijd gemiddeld ongeveer 1/3 heeft be dragen van de wettige geboorten, en dat het in 1939 zelfs meer dan 40 pet. bedroeg. Dit is een te ernstige zaak, dan dat zij zonder meer voor kennismaking kan wor den aangenomen. Het is noodig, dat eerst een dieper onderzoek er naar wordt inge steld, en dat b.v. een onderscheid zal wor den gemaakt tusschen de geboorte van on wettige kinderen van Europeanen uit in- heemsche vrouwen en uit Europeesche vrouwen. Daarna kan een werkprogram ma worden ontworpen om aan dit euvel een einde te maken. VOORRAAD THEE EN LUCIFERS WEKT ARGWAAN. Naar de Deli Courant verneemt is dezer dagen tegen den Luitenant der Chineezen te Laboean Deli, G. G. T„ proces-verbaal opgemaakt in verband met het feit, dat te zijnen huize thee en lucifers werden aan getroffen, die naar alle waarschijnlijkheid van smokkelhandel afkomstig zijn. De lu cifers waren niet voorzien van een bande- rollé en het in voorraad hebben van deze producten is dan verboden. De thee bleek verder niet gedekt te zijn door een ver gunning tot opslag. In elk geval staat dus vast dat deze straf bare feiten gepleegd zijn terwijl voorts nog wordt nagegaan of de luitenant wellicht ook direct betrokken is bij een of andere smokelkongsie. VLOOTCONCENTRATIES BIJ DE SCANDINAVISCHE WATEREN. In het Fransohe blad Intransigeant wordt er op gewezen, dat de oorlog ter zee moet leiden een vlootibotsing van grooten stijl. De torpedeering van de Heddernheim, aldus het blad, was voor Duitschland eea verschrikkelijke verrassing, aangezien zij zich voordeed op een weg, die de Duit- schers veilig waanden en die tevens de weg is, waarlangs het ijzererts wordt ver voerd. Onmiddellijk werd aan alle Duit sche schepen in die wateren bevel gege ven naar de naasthij zijnde haven te varen. Dit bevel was noodlottig. De Edmond Hu- go Stinnes ontmoette door dit bevel op te volgen een duikboot, die hem tot zinken bracht. Voortgaande schrijft men: Het is zeker, dat een Engelsche vloot torpedobootjagers zich op het oogen'blik aan de grens van de Scandinavische wateren bevindt en een bericht uit Kopenhagen meldt, dat de Duit sche admiraliteit van haar kant torpedo bootjagers gezonden heeft. Onder die on> standigheden zoo besluit de redacteur van de Intransigeant. lijkt een krachtige ont moeting tusschen deze vooruitgeschoven vlootelementen op volle zee onvermijdelijk. Kap van Weesperpoortstation gaat op in roest en stof. Het aloude Weesperpoortstation te Am sterdam, dat de laatste weken nog slechts in afgetakelden toestand te aanschouwen was, is niet meer. Gistermiddag werd onder groote belangstelling van de zijde van het publiek, de 16meter hooge kap, waarvan niet meer dan een zwart-berookt ijzeren ge raamte was overgebleven, door middel van vier stalen sleepkabels, bevestigd aan een rangeerlocomotief, neergehaald. Met een dof fen slag viel het geraamte in elkaar, onder gaande in een ondoordringbare wolk van roest ens tof... Zoo is het Weesperpoort station dan aan een roemloos einde geko men. Het sloopen van het geheele station heeft ongeveer een maand geduurd. JAPANSCHE FILM VOOR 'T JAAR 2940 EEN ARCHIEF VAN GEUREN. In de laatste jaren zijn herhaaldelijk pogingen, die een goede kans van slagen maken, ondernomen om de cultuurgoede ren van onzen tijd voor het verre nage slacht te bewaren. De middelen daartoe stelde de moderne techniek ter beschik king. Zij maakt het niet alleen mogelijk, door foto's, film en gramofoonplaten, door boeken en kranten komende generaties een buitengewoon levendig beeld van den huidigen tijd te geven, doch deze cultuur- documenten dank zij bijzondere conservee- ringsmethoden duizenden jaren voor de vergankelijkheid, waaraan alles hier op aarde onderworpen is, te bewaren. De Japansche films. Een der landen, die zulk een cultuurdo cument voor het nageslacht hebben opge borgen, is Japan. Ter gelegenheid van het Documenten ln stikstofflesschen. Doch ook in de Vereenigde Staten zal men over duizenden jaren aan de be waard gebleven cultuurgoederen kunnen zien, hoe de Amerikanen van onzen tijd leefden, welke gedachten Vn bezighiel den en welke technische ei^myetenschap- pelijke vindingen onzen tijd beheerschten. In de geweldige fundamenten der univer siteit te AtJanta, de hoofdstad van den staat Georgia, werd namelijk een stalen kamer ingebouwd, die volgens nauwkeurig vastgelegde beschikking niet voor het jaar 8000 mag worden geopend. In deze „schat kamer van den geest" heeft men de meert uiteenloopende voorwerpen en documenten ondergebracht, die de cultuur van onzen tijd en haar levensstijl aanschouwelijk moeten maken: een omvangrijke encyclo- paedie, standaardwerken op elk gebied van wetenschap en techniek, verder films en gramofoonplaten, munten, couranten en tijdschriften. Elk der documenten werd in een glazen flesch gedaan, die, na met zui vere stikstof te zijn gevuld, werd dichtge- emolten. Deze hermetisch gesloten fles- schen werden vervolgens nog in asbest ver pakt, ten einde ze tegen eventueele bran den te beschermen. Ten slotte werden de aldus beschermde flesschen in kisten van roestvrij staal verpakt, waardoor ze bevei-

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 2