Gunstige steunregeling Aspirin Cabaret-avond M-S.F. voor de heldersche visschers Onvergetelijke dag AU GASTRONOME voor echtpaar Sxvertz Maandag 1 April 1940 Tweede Blad De nood van onze kustvisschers Het vraagstuk van de verzekering Burgemeester kwam persoonlijk op bezoek Kalfsvleesch Croquetten U kunt er om verlegen zitten! Zma infuus „Voorbijtrekkend" gevaar Weer vliegtuigen boven Den Helder EEN PASFOTO Zaterdagmorgen heeft in „Boschlust" te 's-Gravenhage de jaarvergadering van den Ned. Visschersbond plaats gehad, onder lei ding van den voorzitter, onzen stadgenoot, den heer Joh. W. S'tevenson. De regeering gaf blijk van haar belangstel ling door de afvaardiging van den heer Groen, namens den minister van economische zaken. Aanwezig was voorts de heer Vroolijk, direc teur van het verkoopkantoor voor garnalen, en de heeren v. Dijk en Jansen van de Vis- scherij-Centrale. Wethouder Van Loo vertegen woordigde het Gemeentebestuur van Den Jlelder. Van het bestuur van de Heldersche vis- schersvereeniging „Samenwerking" waren be halve de voorzitter, de vice-voorzitter, Kobus Post en de adj.-penningmeester Jan Ruiter aanwezig. Ook van Texel en Wieringen waren afge vaardigden in de personen van de heeren Lont, D. Takes en G. Tijsen van D.E.T.V. en H. Ellen en Drijver van de Tex. Coöp. Inkoopsver. In zijn openingswoord wees de heer Steven- Bon op de vrij geringe belangstelling voor deze jaarvergadering, als een typeerend beeld van de positie waarin de vereenigingen verkeeren. Voor het meerendeel zijn de visschers bijna een half jaar zonder eenige inkomsten. Begin Sep tember, bij de mobilisatie, is de vloot practisch stilgelegd, terwijl de strenge winter de kust- Visscherij onmogelijk maakte. De voorzitter zat hier meteen in de behan deling van zijn onderwerp: „De kustvisscherij in de huidige omstandigheden". Er is helaas nog geen algemeen geldende regeling om de Visschers in hun moeilijke omstandigheden tegemoet te komen. Hulde aan het gemeentebestuur van Den Helder. Spr. brengt een woord van hulde aan het Gemeentebestuur van Den Helder, dat eenige jaren geleden de visschers uit eigen middelen heeft gesteund. Het rijk helpt niet! De mobilisatie heeft de gelegenheid geschapen, dat de visscherknechts kon den stempelen, terwijl de eigenaars, die ale kleine zelfstandigen buiten elke regeling vielen, toch steun over de Vereeniging „Samenwerking" ontvingen. Voor een echtpaar werd 8.per kind nog 0.50 uitgekeerd, terwijl brandstoffen- en ïevensmiddelenbons werden verstrekt. Zij, die in de gedelijke tegemoetkoming van de Zui- derzee-steunwet vielen, kregen de hoogste norm, n.1. 13. Den Helder stak zeer gunstig bij andere ge meenten af. In dit verband noemde de heer Stevenson den droevigen toestand in Stelleh- dam. Spr. drong er ernstig op aan, dat de betrok ken autoriteiten tot een bevredigende regeling voor onze visschers zouden komen. Steun mag niet uitsluitend een privilege zijn voor werk nemers. Dat. is een onbillijkheid, die in strijd is met de christelijke naastenliefde en de demo cratische geaardheid van ons volk. Eenige teekenen wijzen er op, dat naar een oplossing gezocht wordt. Spr. leest een bericht Uit de Held. Crt. voor, waarin gesproken wordt over mogelijken steun aan kleine zelfstandi gen. Wanneer dit wordt bereikt, dan moeten daaronder ook de schipper-eigenaars vallen. Ja, er mprdt reeds steun verleend, n.1. op garnalen, maar... op het aangevoerde product. Wat heeft men daaraan als er niets aan te voeren is? Een lichtpunt. Toch is er een lichtpunt: Deze dagen is mee gedeeld, dat aan de garnalenvisschers ineens een uitkeerinj? aan de schippers zal worden verleend van 50 of 25, om hun bedrijf weer te kunnen beginnen. Spr. is er dankbaar voor, dat deze regeling zoo vlot voor elkaar kwam. Inleider wijst op de enorme prijsstijging van de artikelen, waarvan de meester 50 procentr naar boven zijn, terwijl de vischprijzen niet naar evenredigheid verhoogd konden worden, daar een te sterke verhooging op de consump tie zou terugslaan. Toeslag aan de visschers voor den aanvoer van drogerij garnalen is wenschelijk, omdat dit product ook noodzakelijk is voor de pluim veeteelt. En evenals voor de landbouwproduc ten steun verleend wordt, is het ook billijk, dat hier steun gegeven wordt. Spr. releveert met dankbaarheid de poging Van den directeur van het verkoopkantoor van garnalen om den afzet te verhoogen. De funeste Invloed van de defensie- maatregegelen. Spr. staat dan stil bij den funesten invloed van de defensiemaatregelen voor onze vis- scherij. Hij is dankbaar voor de soepelheid van de Marine-autoriteiten en spreekt de hoop uit, dat vooral voor de zomermaanden die mede werking nog wordt vergroot. Voor de Heldersche visschers zijn de maatregelen een ernstige belemmering om uit te varen. Hoewel spr. juist Vrijdag heeft bericht, dat in het vervolg in drie inplaats van in twee ploegen mag worden uitgevaren, heft deze toezegging de be zwaren niet op. Om de vischgronden te bereiken moeten de botters een veel te grooten afstand afleggen, zoodat ze met slecht weer niet spoedig genoeg thuis kun nen zijn. Dit geldt ook voor de kotters en juist dezer dagen werd meegedeeld, dat daarin absoluut geen verandering kon worden gebracht. Spr. heeft een sterk vermoeden, dat veel visschers noodgedwongen naar IJmuiden moe ten vertrekken, omdat zij anders geen brood kunnen verdienen. Dat is funest voor den Jlelderschen vischafslag. Waarom geen weerbericht? De heer Stevenson dringt aan op uitzending van weerberichten voor onze visschers, zoo mogelijk alleen een waarschuwing bij opko mend slecht weer of anders een uitzending in code. Dit is van groot belang voor het kotter- Visschersbedrijf. I Een groot gevaar voor onze visschers is ook de moeilijk te verkennen zeaweg door het weg nemen van lichtboeien. Ook in dit verband dringt spr. ernstig aan op regeeringsmaatre- gelen ter beveiliging. Tenslotte staat spr. stil bij de moeilijkheden voor de verzekering. De regeering toont ook hier een geest van medewerking, doch het feit, dat het grootste gedeelte van de Ned. vis- schersvloot zonder verzekering uitvaart, be wijst, dat voldoende hulp nog niet mogelijk is. De meeste verzekeringsdeuren zijn gesloten als de schepen te ver uit den wal gaan. De ver eeniging „Zeerisico" bekijkt ieder geval af zonderlijk. Is het niet mogelijk een weg te vinden om de menschen te verzekeren? Spr. dringt nog aan op de verstrekking van een extra suikerbon voor de uitvarende vis schers. Hoewel de betrokken autoriteiten dit hadden toegezegd, ontvangen verschillende menschen deze niet. Aan het einde van zijn betoog brengt de heer Stevenson een woord van hulde aan de Nederlandsche visschers, die moed, volharding en durf genoeg hadden om alle bezwaren te trotseeren om toch hun boter ham op zee te verdienen. Spr. hoopt, dat onze visschers bewaard mogen blijven voor rampen. Gedacht enwisseling. De heer Ellen van Texel merkt op, dat de bedrijfskosten niet 50, maar in vele gevallen 100 procent gestegen zijn. Hij uit er zijn teleur stelling over, dat IJmuiden, dat tot op heden 1.per mand puf betaalde, volgende week 0.80 zal betalen. Zit het verkoopkantoor van garnalen hier achter, wil spreker weten. Ook zag de heer Ellen graag, dat er nogmaals getracht zou worden een licht boei te krijgen tusschen IJmuiden en Ter schellingerbank. De heer Van Dijk van de Visscherij-Centrale zegt, dat het contact tusschen de eendenhou ders en vishmeelfabrieken de oorzaak is van denieuwe prijsbepaling voor de puf. De Vis scherij-Centrale staat hier volkomen buiten. Wel wil spreker verklaren, dat de prijs van 1.door de bedrijven niet te dragen zou zijn. De heer Van Dijk behandelt nog het vraag stuk van de verzekering. De heer Bakker, Scheveningen, oppert de mogelijkheid van coöp. verzekeringen, welke mogelijkheid door den voorzitter sterk onder steund wordt. Coöperatief optreden ziet spr. als het allergrootste levensbelang voor de vis schers. De burgemeester van Stellendam herstelt de meening, dat in zijn gemeente niet voor de visschers gezorgd zou zijn. Hierna wordt de vergadering voorloopig ge sloten. De middagvergadering. Na de pauze volgt het jaarverslag en geeft de penningmeester een overzicht van de finan ciën, welke verslagen beide worden goedge keurd. Gesproken wordt over middelen om de bondskas te verstevigen, want een ledige bondskas is een ernstige belemmering voor de activiteit van den bond. De heer Van Loo spreekt er zijn groote be wondering over uit, dat met zulke bescheiden middelen zooveel arbeid voor de visschers moet worden verricht, maar waarschuwt de aanwe zigen, dat ze zorgen moeten, dat er voldoende kasmiddelen komen, daar anders de arbeid van het bestuur ernstig wordt geremd. Uit de ingekomen berichten van de gewes ten blijkt, dat de aftredende leden van het bondsbestuur allen zijn herkozen. De heer Lont kan echter het secretariaat niet langer waarnemen. Over dit secretariaat ontspint zich een discussie. Besloten wordt, dat het Bonds bestuur op zeer korten termijn zal aangeven op welke wijze in de vacature van het bestuur zal worden voorzien en dat men daarbij reke ning zal moeten houden, dat dit vijfde be stuurslid tevens de taak van het secretariaat op zich zal moeten nemen. Over de leemte in het bondsleven door het gemis van een orgaan wordt opnieuw gesproken. De rondvraag geeft gelegenheid tot het stel len van enkele vragen, die door den voorzitter worden beantwoord. Omstreeks 4 uur wordt daarop de vergade ring met een woord van dank voor de aange name stemming, waarin de besprekingen wer den gevoerd, door den voorziter gesloten. Het is een grandioos feest geworden, die 55- jarige huwelijksdag van de oudjes Swerts. Een feest, zoo vol onverwachte wendingen en ple zierige intermezzi, dat men er wel een pagina vol over zou kunnen schrijven. Maar dat zou teveel van het goede worden, zoodat wij onze indrukken in meer beperkte banen zullen zien te leiden. Het begon al des morgens in de vroegte. De mannen liepen met een bloem in het knoops gat, de vrouwen doften zich extra op, en opa en opoe gingen per auto naar de O.L. Vrouwe Kerk in de Nieuwstraat, ter bijwoning van de Heilige Mis, die speciaal ter hunner intentie werd opgedragen. Beiden ontvingen de Heilige Communie. De plechtigheid werd door een zoon, een dochter en een schoondochter bijge woond. Daarna ging het terug naar het kamp. ter nuttiging van het feest-ontbijt. Het geheele kamp was reeds bijeen, aangevuld en versterkt door familieleden uit Alkmaar, Haarlem, Zaandam en Arnhem. Er was een soort tent tusschen twee wagens gebouwd en hierin was het, dat men zich tegoed deed aan het ontbijt. In het middaguur kwam niemand minder dan burgemeester Ritmeester op bezoek. Deze werd verwelkomd door bruidsjonkers en bruidsmeis jes. De burgemeester feliciteerde de hoogbe jaarde kampbewoners, sprak hun vriendelijk toe en overhandigde daarbij een envelop met inhoud. Een feestgave, die natuurlijk hoogelijk op prijs gesteld werd. Het gemeentebestuur had voorts de attentie gehad een pracht van een bloemenmand cadeau te doen. Of dat even in den geest viel! Later in den middag kwamen Mr. Mulder, de wethouder van Sociale Zaken en de heer Bandsma, directeur van dien dienst, op bezoek. Ook deze heeren onderhielden zich met de oudjes en moesten menig dankwoord in- casseeren. En zoo voltrok zich de gedenkwaar dige dag. Om 5 uur was het de muziekvereeni- ging „Winnubst" die een serenade ging bren gen. Dat was voor het kamp en zijn bewoners een sensatie in het kwadraat, en veel te vroeg naar hun zin trokken de muzikanten weer weg. Doch eerst had de voorzitter van „Winnubst" het jubileerende echtpaar op sympathieke wijze toegesproken. Des avondstoen was het eerst met recht féést. Dat was romantiek van het zuiverste water. Een orkest van 3 harmonica's, en een drum, dat non stop speelde. En in de „tent" tus schen de twee wagens hoste, zong en sprong men rond. Onvermoeid, uur na uur. Het was er knus en warm. Een schijnwerper zorgde voor het licht en de rest deden de lampionnen. Guir landes hingen overal, en uit alle wagenraam pjes keek de kamp-jeugd verbaasd toe naar dit zeldzaam gebeuren. In hun eigen wagen, met de eerepoort ervoor, zaten opa en opoe Swerts. Die vonden het alles prachtig. Die waren er beduusd van en dankten allen die dit festijn ge organiseerd hadden. De poes was in de war van de drukte en kroop in den versten hoek weg Vlaggen op de wagens, vlaggen bij den in gang van het kampdie wapperden in den wind. Buiten en op het kamp was het kil en duister. Maar in de „arena" vierden een 30-tal menschen een groot feest, dat hen nog lang in de herinnering zal blijven. Spoorstraat 94. Telefoon 766. Net als om Aspirin. Dat kleine tabletje knapt U gauw weer op als U zich „niet lekker" voelt. Zorg dus steeds, een buisje bij de hand te hebben. Verreweg het belangrijkste van uitvoering van het Marine Sanatorium Fonds, Zaterdag avond in het Casino gehouden, waren onge twijfeld de woorden van den voorzitter van dit fonds, den heer Jac. Bos, gesproken bij de opening. Hierin toch kwam tot uiting, dat het fonds ook in 1939 weder ten volle aan zijn ideëele doelstellingen beantwoord heeft en zijn zegen- rijkén arbeid op alleszins lofwaardige wijze vervullen kon. Met dankbaarheid en blijdschap gewaagde de voorzitter van deze feiten, die hij met en kele sprekende cijfers illustreerde. Het vorig jaar boekte de administratie niet minder dan 6000 ligdagen, waarvoor uitgetrokken werd een bedrag van 9000.Aan alle aanvra gen inzake sanatoriumopname, huis-verple- ging en liggen in herstellingsoorden werd vol daan. Beperkende bepalingen werden hoege naamd niet opgelegd. Het bestuur van 't M.S.F. is dankbaar, dat het dit alles heeft kunnen doen, dank zij de vele steun, die men mocht ontvangen, zoowel wel van de zijde der marine als burgerij. Het M.S.F. is, vooral in Den Helder, populair. Men hoopt dat, ten bate der goede zaak, ook te mogen blijven. Een speciaal woord van waardeering uitte de heer Bos tot de marine-autoriteiten, van die men steeds de grootst mogelijke mede werking mocht ontvangen. Ook voor deze uitvoering was dat weer het geval. Men hoopt ook in de toekomst deze zoo zeer gewaar deerde steun te mogen behouden. Nadat spreker tenslotte de medewerkers der uitvoering dank gebracht had voor hun belanglooze medewerking en de schenkers der prijzen van de verloting voor hun gaven, gaf hij het woord aan de tooneelisten, die achter het doek reeds klaarstonden hun kun nen op cabaretgebied te demonstreeren. Het zou ons te ver voeren in extenso over het cabaret te schrijven, zoodat wij slechts enkele onderdeelen zullen memoreeren. Conferencier was (en later balleider) de heer Arntz, wien dit werk een kolfje naar z'n hand is, en op even correcte als pittige wijze de diverse nummers annonceerde. Ook in z(jn creatie als „Jacob Hamel" met zijn Gisteren werden, van den zeedijk af, weer verschillende mijnen gesignaleerd, die in of bij het Marsdiep dreven. De projectielen kwamen met den vloedstroom binnen en dreven later, bij eb. weer af. Een ervan kwam tot vlak bij den dijk, ongeveer ter hoogte van den wind wijzer. Op de steenen kwam het moordwerk gelukkig niet. Een andere mijn zag rnen in den loop van den dag naar het strand van Texel afdrijven. Na eenige kalme dagen werd gisteravond Den Helder wederom opgeschrikt door de salvo's, afgevuurd door enkele batterijen rondom de stelling. De eerste maal, te omstreeks 9 uur waren het diverse zoeklichtbundels die den vrij helderen hemel aftastten. Het geluid van een vliegtuig werd, voorzoover ons bekend, niet vernomen. Geschoten werd er evenmin. Om kwart over 11 echter donderde van ver schillende kanten het geschut. Een groot aantal zoeklichten zocht de duistere hemelkoepel af; kruisende en elkaar snijdende lichtbalken, die zich soms in elkaar vlochten en zoo vereend van wolk tot wolk afzochten. De granaten van het afweergeschut zag men als vurige flitsen omhoog vliegen. Daar tusschendoor donderde enkele malen het zwaardere geschut. Vaag hoorde men het geronk van vliegtuigen. Van welke nationaliteit deze zijn, viel uiteraard niet te bepalen. behoeft geen onding te zijn. Ga naar WERNER CRONE, Koningstraat 29 6 goede pasfoto's slechts 75 ets. debutanten-koor mocht hij een succes boeken. Het was een der aardigste intermezzi. Uitstekend was ook het 3-tal viool-soli door den 1.1. stafmuzikant Kling, die vaardig begeleid werd op den vleugel door den heer J. Dol. Het applaus voor dit duo was onge twijfeld verdiend, en wij adviseeren 't M.S.F. ook een volgende maal van de goede diensten dezer heeren gebruik te maken. En dan was daar onze vriend „Gastelini", de harmonica-spelende milicien, die enkele malen enthousiasme verwekte door de wijze, waarop hij zijn accordeon bespeelde. Voorts, onder leiding van Cor Kuyk, de bekende marine bandleider, sketch-speler en comediant, en de heeren Borking en Terra, verscheidene sketches, die het goedlachende publiek in de stemming hielden. Niet altijd was het gepresteerde even grootsch van op zet, doch men moet uiteraard woekeren met de ter beschikking staande krachten. Er waren guitaar-duetten, er waren tap- dansende meisjes, een lady-crooner, kortom van alles wat en voor men het wist, wees de klok half twaalf aan en werd het bal ingezet. Voor 't eerst waren we in de gelegenheid de uitgebreide Casino-band in haar nieuwe be zetting te beluisteren. Onder leiding van den trompettist, den heer Kotter, die als inspira tor der overige bandleden optrad, werd voor treffelijke dansmuziek geproduceerd. Serieus jazz-werk, dat door het groote danspubliek spontaan gewaardeerd werd. Een prima en semble, onder voortreffelijke leiding van den heer Kotter. Moge tenslotte nog vermeld worden de nieuwe selectie gramofoonplaten, door de Casino-directie aangeschaft en waaronder zich materiaal bevindt van de meest prominente orchesten. Een tweetal spelmomenten uit den bewogen wedstrijd van gisteren. Beide malen zien wij Kenter, de Helder-doelverdediger in actie. De eerste foto toont ons een doorzetten van De Vries (H.R.C.), terwijl Teecklenburgh, Hoebe en Douwma toekijken; de tweede foto ziet men Kenter al vallend een hard schot stoppen, terwijl Sanders (H.R.C.J gespannen afwacht. H.R.C., dat gisteren met 10 in de derby zegevierde. V.l.n.r. trainer Leavy, Leavy, Selder beek, Roomeijer, Dijkshoorn, Stolk, Buitenhuis; grensrechter Maas. Knielend: Sanders, Van PeltDe VriesDe Jongh en Dissel HELDER, DAT KRANIG PARTIJ GAF. V.l.n.r. trainer Freeke, Van Tongeren, Rottier, Wagenaar, Hoebe, Verzijl, Douwma, Krab Godschalk. Knielend: Vermeulen, KenterTeecklenburgh.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 5