dorre woestijn in de Omgeving De eenzame uitkijkpost op SËfc M h Het Provinciale Kegelconcours Marktberichten Fort Aboc cl Chamat Nienwe Duitsche aanval op Scapa Flow K.L.M» zou vliegtuigen besteld hebben jigf rowtn. n i Spion krijgt drie jaar Arrondissements rechtbank te Alkmaar I Het strand tot half September vrij SOLDATEN jDUDE, WRAKKE BUSSEN VOLGEN HET DOOR KAMEELEN UITGETREDEN SPOOR. In onafzienbare eentonigheid breidt zich de woestijn uit, waarin de Pransche soldaten onder de gloei end heete zon afwachten, wat de dag van morgen zal brengen en inmiddels worden bezig gehouden met het aanleggen van een straat weg, om hun opmarsch te verge makkelijken, wanneer het bevel tot oprukken wordt gegeven. Het verkeer van Mesopotamië door de ■woestijn naar de Syrische kust van de ïdiddellaiidsche Zee en naar Europa heeft in den loop van de laatste jaren een steeds grooteren omvang aangenomen. De handel moet niets hebben van den tijdroovenden weg over de Perzische Golf. Thans zijn Damascus en Beyrouth de groote toegangs poorten tot het Westen geworden. Van Damascus uit gaan met be daehtzamen tred de kameel'karava- nen naar Mesopotamië kameel aan kameel, sloffend door 't heeta zand met de breede, platte voeten. Dezen zelfden weg volgen echter teeken des tijdsl de autobussen, welke de woestijn doorkruisen. Er zijn keurig ingerichte wagens on der, die herinneren aan de Pull- mamvagens op de spoorwegen; doch dit zijn uitzonderingen. Verreweg de meeste bussen herinneren «.an den tijd, toen dit vervoermiddel pas zijn intrede deed. Het zijn oude, wrakke Vehikels; en niemand neemt er aanstoot aan, dat de inboorlingen den vloer als yuilnisbak gebruiken. NIETS ANDERS DAN ZAND EN SOLDATEN, Tegenwoordig moeten de autobussen, die Van Damascus vertrekken, en den weg naar Bagdad dag en nacht doorrijdend af leggen, in de eerste plaats de militaire stations onderweg van leeftocht voorzien. Het zijn de soldaten van het Vreemdelin genlegioen, in grootere en kleinere groe pen verdeeld, die hier de wacht houden langs den weg of beter gezegd: langs het wagen- en kameelspoor, dat men hier betitelt met den weidschen naam van „weg". Dit naar Bagdad voerende spoor is 850 kilometer lang. Geen enkele toerist zal deze reis voor zijn genoegen maken, want er is letterlijk niets anders te zien dan zand en soldaten; alleen hier en daar wat grijsgroen struikgewas en af en toe trekt een zwerm vogels over de witgrijze vlakte. Dat is alles. EEN TOCHT ZONDER 'AANTREKKELIJKHEID. Slechts twee rustpunten wachten 'den reiziger op dezen eindeloos schijnenden tocht; het grensfort Aboe el Chamat, waar Syrië overgaat in Irak en waar de passen en de bagage worden onderzocht, en verder een oud, afgedankt fort uit den Turkschen tijd, Roctba, dat reeds in Irak ligt. Bij Roetba kruist het woestijnspoor de beroem de petroleumleiding die van Kirkük naar Haifa aan de Middellandsch? Zee loopt. Een klein aantal nomaden met hun kud den, enkele schamele herdersdorpen vor men de eenige afwisseling in de eindelooze Vlakte, die afschrikt door haar eenzaam heid en de eeuwige stilte, die er heerscht. Er is geen oase te bekennen, geen boom. geen water, wanneer de Wadi (rivier) Hauran door de hitte is uitgedroogd. Een trage, zware wind, die vochtige hit te met zich voert, rust loodzwaar op deze woestenij en vormt als het ware een weer stand. dien de auto op haar tocfit heeft te overwinnen. Op dezen weg naar Bagdad ontwaart men zoowel de gele oevers van den Eufraat als die van den Tigris, reeds bij Bagdad. Doch de afmatting veroorzaakt door 'n zoo langen tocht en het nachtelijke duister maken, dat zelfs het overschrijden van den Eufraat niet tot een evenement voor den vermoeiden reiziger wordt. OM DE SOLDATEN BEZIG TE HOUDEN. Sinds eenigen tijd is men druk bezig aan het aanlegen van een grooten, echten straatweg, die door de Syrische woestijn zal loopen. Ongetwijfeld is 't aan de generale staven der Westersche mogendhe den te danken, dat er zooveel haast achter wordt gezet, want indien ge neraal Weygand inderdaad zijn le ger naar den Kaukasus of Toerk- menistan wil dirigeeren, of 't ook maar wil laten oprukken naar de petroleumbronnen van Kirkük, dan moeten zijn mannen de reusachtige Syrische woestijn doortrekken. Doch zelfs in dat geval zou zijn leger nog een paar duizend kilometer van den vijand af staan. In het reeds genoemde fort Aboe el Chamat, ongeveer 100 kilome ter van Damascus af, ligt een afdeeling Fransche troepen. Van hier kan zij een wakend oog houden over de woestijn. Men ziet een deel van de mannen buiten in de zon zitten, met een grooten witten doek over hun kepi, om hen te bescher men tegen de zon en het stof. Zij houden zich- bezig metsteenen kloppen voor den nieuwen weg. Op de wallen bo ven hen loopen de schildwachten heen en weer, het spiedende oog gericht op de on eindige zandvlakte. Meer valt er op het nogenblik, voor zoover de buitenstaander dit kan vaststellen, niet te doen voor de sol daten van het leger van generaal Weygand. Londen; Geen enkel schip be schadigd. Berlijn: Voltreffers en zware be schadigingen. Opnieuw heeft de Engelsche vlootbasis, Scapa Flow, aan een aanval van Duitsche vliegtuigen blootgestaan. Uit Londen wordt gemeld, dat het lucht alarm drie kwartier duurde. Een krachtig vuur van de luchtdoelartillerie werd ge hoord, gevolgd door het geluid van ontplof fende bommen. Vervolgens stegen Britsche gevechtsvlieg tuigen op en blijkbaar trokken de aanval lers zich hierop haastig terug. Naar het Re- luid van de motoren te oordeelen, moeten een groot aantal toestellen in de lucht zijn geweest. Een ooggetuige heeft een vliegtuig van den vijand in zee zien storten, een ander heeft vijf of zes bommen in zee zien vallen. De Duitsche lezing is natuurlijk een geheel andere. Volgens het D.N.B. hebben eenige schepen voltreffers gekregen, andere oorlogs bodems werden door bommen, welke in de onmiddellijke nabijheid ontploften, zwaar beschadigd. Een schip maakte slagzij, van een ander stegen dikke rookwolken omhoog en was een vuurgloed te zien. DEZE BERICHTEN WORDEN DOOR DE MAATSCHAPPIJ ECHTER TEN STERKSTE ONTKEND. Reeds eerder deden geruchten de ronde, dat de K.L.M. bij Amerikaansche fabrieken orders voor den bouw van verschillende groote vliegtuigen zou hebben geplaatst. Deze berichten waren uit Amerika afkom stig. Gesproken wordt o.m. van de Lockheed Excalibur, een vier-motorig lange afstands vliegtuig, en van de Douglas DC 4. Voor dit laatste vliegtuig schijnt men de aanleiding tot geruchten over verkoop aan de K.L.M. te hebben gevonden in een offi- cieele publicatie van Douglas, waarin wordt gemeld, dat toestellen van dit type zijn ver Met bedaehtzamen tred gaat de karavaan verder n kocht in Amerika, Azië, Australië en Eu ropa. Wij hebben ons, aldus het Hdbld., met deze geruchten tot de K.L.M. gewend, doch men deelde ons mede, dat tot nog toe geen orders aan Amerikaansche fabrieken zijn verstrekt. Inderdaad bestudeert de maat schappij verschillende groote Amerikaan sche vliegtuigen, omdat men thans reeds de behoefte gevoelt, aan groote vliegtuigen, o.m. voor de Indië-lijn. In tegenstelling met deze ontkenning van de K.L.M. ontvangt het „Hsbl." van zijn cor respondent te New-York zoo juist een tele gram. waarin deze meldt, dat zeer betrouw bare kringen in de Ver. Staten bevestigen, dat de K.L.M wel een bestelling zou plaat sen voor den bouw van drie Lockheeds Exca libur en een of meer Douglas DC 4-vliegtui- gen. Sleepbootkapitein bemoeide zich niet alleen met zijn schip De Utrechtsche rechtbank veroordeelde gis termorgen den sleepbootkapitein V. D. L. uit Vreeswijk, die zich in de omgeving van zijn woonplaats schuldig had gemaakt aan spi- onnage tot een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek van den tijd in preventieve hech tenis doorgebracht. De officier had twee weken geleden bij de behandeling van deze zaak, welke met geslo ten deuren geschiedde, drie jaar gevangenis straf geëischt. MEERVOUDIGE STRAFKAMER. (Zitting van Dinsdag 2 April) Op den zetel van den president, waar zoo tal van jaren mr. Ledeboer de strafzaken had geleid, had thans mr. H. M. Fruin als wnd.- president plaats genomen. In zijn plaats fun geerde als rechter mr. P. Langeveld Wieringen VAN EEN GESTOLEN WOLLEN DEKEN. O. m. moest terecht staan de caféhouder C. M. uit Wieringen wien heling van een gestolen wollen deken was tenlaste gelegd. In November of begin December van het vorige jaar zou verd, een wollen deken hebben ge kocht van een soldaat. Daar deze deken nieuw of zoo goed als nieuw was, had verd. kunnen weten in aanmerking nemende den lagen prijs welke hij er voor betaalde dat deze van diefstal afkomstig was. Verd. erkent den deken voor f 4.te heb ben gekocht maar zegt aan diefstal niet te hebben gedacht. De eerste get. W. B. caféhouder te den Hel der, thans dienplichtige soldaat te Wieringen vertelde dat een soldaat, genaamd de B. hij hem was gekomen met een Rijksdeken.' Iltj had die aan z'n vrouw gestuurd, die de de ken echter terugzond. Toen vroeg de B. wat hij met de deken moest doen en get. had ge zegd. Ga er mee naar den caféhouder M. en tracht 'm te verkoopen. En heeft U ook gehoord, dat de deken wer kelijk verkocht is? vroeg mr. Fruin. Ja zeker: zeide get. de B. had er 3 of 4 gulden voor gekregen. Als get. deskundige werd gehoord de koop man H. P. S. M. uit Alkmaar. Deze consta teerde, dat er in deze nieuwe of zoo goed als nieuwe deken een merk had gezeten, dat er uitgehaald moest zijn. Get. desk. kon echter nog duidelijk zien, dat er K.A.N.L. 18 had in gestaan. Mr. Fruin tot verd.: Heeft U dat merk niet gezien? Daar heb ik niets van gezien; ant woordde verd. Op een vraag van den wnd.-president aan den get. desk. wat die deken waard was, zei- de deze, dat de waarde kon worden geschat op een gulden of acht. De derde getuige was de dienstplichtige sol daat G. F. de B. uit de stelling Den Helder Deze erkende den deken te hebben gestolen en hem aan verd. te hebben verkocht voor f 4.Hij had hem eerst naar huis gestuurd. Waarom? wilde mr. Fruin weten. Om rn'n vrouw te laten zien, hoe we lagen, zeide get. De officier van Justitie zeide in z'n requi sitoir, dat gebleken is hoe verschillende mi litairen zich op schandelijke wijze tegenover het vaderland hadden gedragen. Opzettelijke heling acht de Officier bewe zen. Als de burgerij aan dergelijke dingen mee helpt wordt het schandaal nog grooter, meen de de Officier. De eisch luidde acht maanden gevangenis straf. Uitspraak heden over acht dagen. Wie Alt bord voor zich ziet moet éxtrs voorzichtig zijn, want hij nadert 'n voor- rangsweg (óók het verkeer van links laten, vóórgaan!) Lht onze CALLANTSÜOG BOUWVERGUNNING. Aan den heer R. Hollander Kzn. is door B. en W. dezer gemeente vergunning verleend tot het bouwen van een woonhuis te Groote Keeten. COLLECTEN. Door B. en W. dezer gemeente is aan de Stichting voor Hulpbehoevende Blinden te Wolfhczen en aan het Dorus Rijkersfonds vergunning verlsend lot het houden van een collecte ten behoeve dier stichtingen. DE VLAG GING UIT'. Met de morgenpost kwam het lang verbeide bericht Het strand wordt vanaf 1 April tot 15 September vrij gegeven. De vlag van het gemeen tehuis werd geheschen en wapperde lustig in den voorjaarskind eere van dit voor Callantsooq zoo be- rijke lelt. De ontheffing geldt gedurende de ge noemde data van een uur vóór tot een uur na zonsondergang. Voor zoover de beschikbare ruimte dit toelaa', zulen we in 't komende badseizoen weer gasten kunnen ontvangen. Zal het seizoen niet zoo gunstig als de iaatste ja ren kunnen worden, omdat de capaciteit niet voor de volle honderd procent benut kan worden, toch is het beter dan niets, door blijvende afzetting. We zullen onze huizen dus ruim kunnen openzetten om onze gasten hartelijk te kun nen ontvangen! ALKMAAR Het provinciaal concours van den Alk- maarschen Kegelbond mag zich zoowel wat betreft de clubs direct bij hem aangesloten, als van de clubs aangesloten bij de andere bonden uit de provincie in een buitengewo ne belangstelling verheugen. Niet minder dan 108 vijf en drietallen hebben ingeschre ven voor den korpswedstrijd en zal er fel gestreden moeten worden om de prijzen in de diverse afdeelingen. Tot nu toe hebben nog maar weinig vijftallen de strijd aange bonden en bleken de heeren van Onder Ons goed op de vlakke banen terecht te kunnen, daar zij met 326 hout uit den strijd te voor schijn kwamen. Gezien echter dat er nog ve le clubs moeten werpen en dat de banen uit stekend gevlakt zijn, zal het te betwijfelen zijn of zij zich op de eerste plaats kunnen blijven handhaven. Het drietal van de da mes deed als gewoonlijk weer niet voor de heeren onder, door met 211 hout, wel een zeer goede kans te behouden voor de eerste plaats. Mevrouw Kokkes wierp niet minder dan 83 hout, waarmede zij wel zoo goed als zeker de eereprijs voor hoogste korpswerper zal hebben verdiend. In den stand van de vrije baanwedstrijd kwam niet veel verandering alleen wist de heer van Maarleveld eenmaal vijf negens te werpen. Vandaag komen op bezoek de volgende clubs: Volharding, Haarlem, H.V.K., Haarlem; De Prins, Haarlem; Ons Genoegen, Den Helder; Op de Lat, Alkmaar; Met z'n Tie nen, Alkmaar. De stand van den Korpswedstrijd is thans; Afd. A: Z.A.Z.O.S., Amsterdam, 330; On der Ons, Alkmaar 320; A.N.I.O.S., Amster dam 304; Rollend Raadsel, Haarlem 272; Fidelio, Amsterdam 272; Rang, Velsen 271 Richten-Rollen, Haarlem 271; Vriendschap o. d. Plank, Amsterdam 269. Afd. B: Richten-Rollen, Haarlem 198; Meteor, Amsterdam 196; Richten-Rollen, Haarlem 192; De Burg, Alkmaar 191. Afd. Dames: Onder Ons, Alkmaar 211. Hoogste korpswerper: Afd. A: G. de Wolf, Amsterdam 78; afd. B: Nefkens, Amsterdam 86. Dames: Mevr. Kokkes, Alkmaar, 83. Jubileumwedstrijd: G. de Wolf, Amster dam Si, 6 x 9; G. J. Genefaas, Alkmaar, 84, ox9; J. de Bakker, Alkmaar, 81, 5 x 9; H. rrantzen, Haarlem, 81, 4x9. Dames: mevr. Kokkes, Alkmaar 69; mevr. Hekkct, 60. Vrije baan-wedstrijd, Hamburger telling: Van Arden, Haarlem 114; C. Klerk, Alkmaar 110; Q. Jonker, Alkmaar 104—102; J. de Bakker, Alkmaar 104—94; M. Rosa, Den Hel der 10491; M. P. Visser, Haarlem 98. Vrije baan-wedstrijd heeren: J. de Bak ker, Alkmaar 45; A. Kullmann, Alkmaar 45; G. J. Genefaas, Alkmaar 45; J. van Spanje 45; G. de Wolf, Amsterdam 45; Faber, Haar lem 45; Van Beek, Haarlem 45; J. van Maar leveld, Alkmaar 45; L. Dort, Haarlem 45. Dames: mevr. Berkhout, Alkmaar 41—34; mevr. Lammers,Alkmaar 40—38: mevr. Sie- gers, Alkmaar 39—37; mevr. Hekket 36—36 KOEGRAS JULIANADORP. BEGRAFENISVEREENIGING hDE LAATSTE EER". Maandagavond had de algemeene leden vergadering van bovengenoemde vereeni- ging plaats in het café ,,'t Centrum" van den neer H. Veul. De voorzitter, de heer G. Kuiper, memo reerde in 't kort het wel en wee der ver- eeniging in 1939. waarvan de financieele uitkomsten toch nog gunstig waren. Dooi de vereeniging werden 2 leden en 7 niet- leden ter aarde besteld. De secretaris, de heer K. Raven, leest de notulen, welke vastgesteld worden. In het jaarverslag over 1939 memoreert de secretaris onder meer de aanschaffing van de nieuwe uniformen, welke een uit gaaf van f 642.95 hebben gevorderd. Uit het verslag van den penningmeester, den heer P. Veeter, blijkt dat in 1939 de totale ontvangsten bedroegen f 1994.02. de uitgaven f 1270.60, aldus overlatende een saldo van f 723.42. Het loon van bet dragerspersoneel wordt gezien de tijdsomstandigheden nu voor het geheele Jaar gesteld op f 3.50 per begrafe nis, daar de kas dit wel toelaat. Bij de bestuursverkiezing wordt de aftre dende heer K. Raven herkozen; in de plaats van hel aftredende lid van de kas- commissie, de heer J. Wolthuis, wordt be noemd de heer J. in 't Veld Sr. De voorgestelde reglementswijziging ont moet geen bezwaren. Het voorstel om gemaakte onkosten in rekening te mogen brengen, bijv. bij ver volging of ontboden worden bij een notaris, enz. wordt eveneens aanvaard. Bij de rondvraag bepleit een lid bij een saldo van f 1000—, verandering in de be grafeniskosten te brengen. Dit is voorloopig nog toekomstmuziek, zegt de voorzitter. Een vaste van reserve van f 1000.— zou er toch in elk geval moeten zijn en blijven. Hierna sluiting. KAASMAKER BENOEMD. Tot kaasmaker aan de Coöp. Stoomzuivel- fabriek „De Vooruitgang" alhier is benoemd en reeds te werk gesteld de heer Jac. Lo- dewijk, komende van Wognum. ANNA PAULOWNA WAAROM GEEN TEHUIS VOOR OUDEN VAN DAGEN? propaganda-avond Bond Staatspensionneering» voor Het genoegen, waarmee de heer Harder, voorz. der afd. van den Bond v. St.pens. Dinsdag de aanwezigen op den propaganda- avond in Veerburg welkom heette was niet onverdeeld, want. zei spr., het zou hem toch grooter genoegen doen als als derge lijke avonden niet meer noodig zouden zijn, m.a.w. het doel van den bond bereikt was Het moest niet meer noodig zijn, dat, zooals spr. vanmorgen hoorde, een oude man van 73 jaar om kwart over vijf 's morgens de deur uit moet om te gaan werken tot 's avonds zes uur, terwijl jonge kerels geen werk kunnen vinden en ge steund moeten wordenl Na dit openings-, tevens kort propaganda- woord werd het tooneelspel in vier be drijven „Levensdwang" opgevoerd door de propagandaclub van St. Maarten. Van stuk en spel het werd al eerder in de omge ving opgevoerd gaf ons blad reeds ver slag en we mogen dus volstaan met te zeggen, dat er ook hier welverdiende waar deering door werd gewekt, die uiting vond in een warm applaus. De grimage was bij mevr. Loevens in goede handen. Op verzoek werd op dezen avond ook nog eens de film van den laatsten rijtoer der ouden van dagen vertoond en natuur lijk was het ook nu weer een dankbaar programmanuiTvmer. Is er een taak voor de gemeenschap te vervullen ten opzichte van alle ouden van dagen, ook dicht bij huis is er voor ons nog wat te doen, zei voorz. in z'n sluitings woord. Zelfs in slechte tijden zijn hier nieuwe kerken, scholen, een ambtswo ning en gemeentehuis gebouwd. Moge er, dan, zooals eenmaal in den raad ge zegd is: geld of geen geld een nieuwe branspuit moet er komen, ook het geld gevonden worden om in onze gemeente een tehuis voor ouden van dagen te hou wen, waaraan al heel lang behoefte wordt gevoeld! DE WERKLOOSHEID VERMINDERT SNEL. Het aantal werkloozen neemt in den Polder sterk af. Er staan thans nog 137 werkzoekenden ingeschreven, waarvan 80 in werkverschaffing arbeid vinden of onder de steunregeling vallen. In vergelijking met het vorige jaar toen er op hetzelfde tijdstip 269 werkloozen. dus bijna tweemaal zooveel waren, is het bo vengenoemde aan lal van 137 betrekklijk laag. Vermoedelijk is dat zoowel een gevolg van de mobilisatie, die niet alleen een 70 man in dienst riep, maar bovendien ande ren dichtbij of zelfs in een andere provin cie werk voor de defensie verschafte, als ook van den wegaanleg, die extra werk krachten vraagt. PURMEREND, 2 April. Gem. Kaasbeurs. Verhandeld 23 partijen, wegende 61.000 Kg„ handel matig, hoogste prijs f 19.50.; 2 stapels kleine Boerenkaas, wegende 439 Kg., prijs f 20.handel vlug. 1171 Kg. boter f 1.551.63 per kilo. Runde ren, totaal 712 stuks: 290 vette koeien 66 85 ct. per kilo. 167 gelde koeien f 130175 per stuk, 225 melkkoeien f 180260 per stuk, 30 stieren 5562 ct. per kilo, 17 paar den f 125—325 per stuk, 38 vette kalveren 7895 ct. per kilo, graskalveren f 7585 p. stuk. 1544 nuchtere kalveren: voor de slacht f 5—12, voor de fokkerij f 13—19, 200 vette varkens voor de slacht 58—61 ct. per kilo, 63 magere varkens f 20—37 per stuk, 3S» biggen f 15—23 per stuk, 1416 schapen f 16 —35 per stuk, 71 bokken f 3—12 per stuk, handel matig; kineieren f 33.50. eendeie ren f 2.75 per 100 stuks, 200 Noordholland- sche blauwen (kuikens) f 1.30 per kilo. 5800 oude kippen en hanen: wit en rood 45—50 ct. per kilo, uitz.prijs 47Vé521A ct„ blauw: 5052 ct., uitz.prijs 54 ct. per kilo, konijnen f 0.301.50 per stuk. 400 eenden 4055 ct. per stuk. duiven 40 ct. per paar, 200 kie vitseieren f 15—18 per 100 stuks. Coöp. Centrale Eierveiling. Aanvoer: 110.000 eendeieren f 2.852.90, 100.000 kip eieren f 3.10—3.70. WARMENHUIZEN, 2 April. Uien 2.202.50. grove uien 2.80, roode kool 7.207.90. gele kool 5.205.80, Deensche witte kool 4.504.S0. Aanvoer: 2475 Kg. uien. 85.000 Kg. roode kool. 27.900 Kg. gele kool, 28.300 Kg. Deensche witte kool. BROEK OP LANGENDIJK, 3 April. Uien 2.102.30, grove 1.70—2, peen 1.50 2.30. kroten l.iO, roode kool 6.80—7.60, gele kool 4.505.40. De veiling duurt voort. NOORDSCHARWOUDE, 3 April. Uien f 2—2.40. grove 2.20—2.30, peen 1.50 —2.20, roode kool 6.90— 7.80, witte kool 4.41 4.70, gele kool 5.305.50.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 3