KIESPIJN? Feiten Ons Indisch hoekje &tadAnieuw~& w.Mijnhar Stank voor dank Herinneringen en geruchten Chineezen in Indië UtaaA yaati ime htttt? Woensdag 3 April 1940 Tweede Blad Openbare leeszaal en bibliotheek Het laatste Marine-concert Luchtbescherming - Zelfbescherming Burgerlijke Stand van Den Helder Auto ramt groentenwagen Inschrijving Handelsregister Scheepvaartberichten van oud-Nieuwediepers n. Schout-bij-nacht Sachse Barometerstand van Den Helder I De Jaarvergadering. Ter aanvulling van hetgeen wp in ons Maandagnummer schreven, volge hier een be knopt resumé van de jaarvergadering. Zooals gewoonlijk, waren, buiten de bestuursleden, clechts weinigen ter vergadering gekomen en de diverse verslagen werden dan ook zonder discussie goedgekeurd. Ter dekking van het tekort van 400.—, dat op de begrooting voor 1940 voorkomt. Kal aan de gemeente een verhoogd subsidie Worden gevraagd. Uitvoerig werd gesproken Over de door het bestuur voorgestelde, nood zakelijk egachte, contributie verhooging. D.w.z. van de huidige leden zal de bestaande con tributie worden gehandhaafd; voor nieuwe leden wordt een hoogere contributie inge voerd. Over de wenschelijkheid ook de maand- kaarten te verhoogen, was de vergadering het niet eens, maar na veel heen en weer ge praat werd ook hiervan het bedrag ver hoogd. De minimum-jaarcontributie wordt nu van 1.50 op 2.50 gebracht; de maand- kaarten van 25 op 30 cent. Tevens zal een Bctie op touw gezet worden ter werving van nieuwe leden, terwijl aan de huidige leden ieen circulaire zal worden verzonden om vrij willig hun contributie te verhoogen, of om een gift ineens. Voor hen, die 2 romans tegelijk Willen leenen (thans heeft men recht op 1 loman) wordt de contributie op 4.ge bracht. Het doorloopend gebrek aan kasgeld baart der vereeniging groote zorg. De subsidies |(rijk en gemeente) komen in den regel eerst In den zomer; de contributie-gelden komen traag binnen, zoodat men doorloopend wor stelt met onvoldoende kasgeld om salarissen, jetc te betalen. Tot nu werd hierin door de bestuursleden Zelf voorzien, doch men begrijpt, dat deze toestand niet kan blijven gehandhaafd, reden waarom werd voorgesteld uit het bestaande gebouwenfonds zoolang te leenen en (of) bij de Middenstandsbank een hypothecair crediet Dp te nemen. Tegen het eerste verzet de pen ningmeester, de heer Van Heusden, zich krachtig; het gebouwenfonds is er voor het gebouw en die gelden mogen niet voor andere idoeleinden worden gebruikt, al is het maar tijdelijk. Na eenige discussie hierover wordt dan ook alleen het tweede voorstel (een hy pothecaire leening) aangenomen. Ondanks het feit, dat Notaris Engelmann voor het op- Juaken der benoodigde acte afstand heeft ge daan van zijn honorarium, wordt het toch voor de Leeszaal een dure geschiedenis, door dat men tweemaal rente moet betalen. Verkiezing leden alg. bestuur en fin. com- piissic. Bij acclamatie worden de aftredende leden, S.c. de heeren T. van Heusden, L. Pinkhof, S. fTimmer, L. J. Daalder en Alb. Lever van het Alg. en Dag. bestuur, en S. Timmer, W. Kraak, A. H. de Carpentier, H. Wriede, S. Koning en L. G. Veldsema van de fin. cie., herkozen. Bij de rondvraag kwam nog ter sprake de fnogelijkheid, dat lichamen of vereenigingen in de gemeente de Leeszaal financieel zouden kunnen steunen. Zoo werd vroeger een subsi die ontvangen van de Maatsch. tot Nut van 't Algemeen (de bibliotheek was oorspronke lijk van het Nut en bij de oprichting van de Leeszaal steunde die instelling de eerste jaren), maar die is thans ingetrokken. Voor de militairen is de Leeszaal een pracht-gelegenheid voor studie. Zij zitten er Uiteraard rustig; er is niet het rumoer van de militaire tehuizen en vrijwel alle belang rijke dag-, week- en maandbladen en alle tijdschriften ook, liggen er gratis ter lezing. Voor iedereen, ook voor u lezer, die niet aan de instelling contribueert. Maar vindt u het nu niet een beetje een eerezaak, om een Steentje bij te dragen aan de instandhouding yan deze instelling, die het zoo bitter en bit ter noodig heeft? En zouden er onder hen, die lal lid zijn, niet verscheidenen zijn, die toch ieigenlijk best wat meer kunnen geven? Toe, doet u het! Verhoogt u uw bijdrage, u doet er zoo heel veel „losloopende jongens" een pleizier mee! En de kinderen! U moest des middags eens gaan kijken in de uitleen (de ingang in de Californiestraat), waar de kinderen geregeld (queue maken om hun boek te ruilen (oude hen trouwens ook). Maar die kinderen! Ze lezen ze finaal stuk, die boeken en wilt u gelooven, dat het be stuur altijd glundert als er een jongens- of meisjesboek, dat heclemaal uit elkaar ligt, moet worden vernieuwd? En dan te denken, dat deze ook uit die armzalige 400.moe ten worden bekostigd! De balletmuziek uit „Faust". In de muziekgeschiedenis zijn er talrijke IDOmponisten aan te wijzen, wier roem existeert en besloten ligt in één enkele opera, waaraan hun naam voor altijd is verbonden, hoewel zq haast vele en velerlei andere werken er soms pog een dozijn onderteekenden. Bijvoorbeeld Gounod met zijn Faust (eigen lijk „Marguérithe"). Minder bekend is, dat hij behalve een totaal van 15 Opera's een Zeer groot aantal stukken kerkmuziek schreef. Maar de Faust is zijn „Coup de maitre" Het onderwerp is overigens van meer beteekenis dan men misschien zou vermoeden. De Faust-gestalte, door Goethe vastgelegd, heeft vele componisten bezig gehouden. Beet hoven liep in 1822 rond met (niet verwezen lijkte) plannen voor een Faust muziek. Men- delssohn's koorballade „Walpurgisnacht Bchuman's cantate „Faust", Spor s opera van dien naam en het orkeststuk van Anton Ru- binstein zijn er de latere bewijzen voor. Ver der schreef Liszt een Faust-symphonie (en de Mephisto-wals voor piano). Wagner zeven Btukken bij een Faust-opvoering te Leipzig en later nog een zelfstandige Ouverture; Arrigo Boito. de Italiaan, schreef een opera ,.Mefistofele", Berlioz het oratorium „La Dam- hation de Faust", Gustav Mahler gebruikte de slotdeelen van Faust II voor zijn achtste fcymphonie en Bussoni schreef (om deze verre Van volledige lijst te besluiten) ook zijn opera Faust. Maar Gounod's Faust is kampioen! En behoort zelfs tot de meest-uitgevoerde Het doel, dat de afdeeling Den Helder van de Nederlandsche Vereeniging voor Lucht bescherming nastreeft, met het houden eener tentoonstelling op 8, 9 en 10 April a.3., is het voorlichten van de bevolking over de ge varen, welke luchtaanvallen medebrengen en het bevorderen van het treffen van voorzor gen om de uitwerking van luchtaanvallen zooveel mogelijk te verkleinen. Zooals reeds eerder is gezegd, beperkt de Luchtbescher mingsdienst zich tot de verzorging der wet telijk voorgeschreven maatregelen, doch die nen de burgers eenzelfde taak in eigen huis te vervullen. Evenals de gemeente, bij dreigende gevaren uit de lucht, de openbare verlichting laat doo- ven, moet iedere inwoner zorgen, door goede afscherming van ramen, dat uitstraling van licht naar buiten niet mogelijk is. Op de ten toonstelling kunt u zien en vernemen hoe dat het beste wordt gedaan en kunt u voor lichting verkrijgen over de kosten daaraan verbonden. Het gemeentebestuur heeft gezorgd, dat een groot aantal schuilloopgraven dekking kunnen geven tegen de uitwerking van bom aanvallen aan hen, die in de gelegenheid zijn daarvan tijdig gebruik te maken. Zij, die door te grooten afstand, door ziekte of ouderdom, te kleine kinderen en allerlei andere oorzaken, deze loopgraven niet kun nen benutten, doen goed in eigen huis na te gaan waar de beste schuilgelegenheid is te vinden of te maken. Heeft men de beschik king over een kelder, dan kan deze daar voor meestal zeer goed worden ingericht, doch in alle gevallen zal men zich zoo goed mogelijk tegen de gevaarlijke scherfwerking moeten dekken. Ook daarover kunt u op de tentoonstelling aanschouwelijke en mon delinge voorlichting verkrijgen. Een zeer voornaam onderdeel van het werk van den Luchtbeschermingsdienst is toege dacht aan de brandweer-motorspuiten, hand spuiten en verscheidene aantallen ander bluschmaterieel, zijn over vele posten ver deeld, om op meerdere punten tegelijk bran den krachtdadig te kunnen onderdrukken. Bij het uitwerpen van brandbommen in groote aantallen, waardoor op zeer vele plaatsen tegelijk branden ontstaan, kan de brandweer onmogelijk alle brandhaarden te gelijk gaan bestrijden. Groote onheilen kun nen ontstaan, indien de burgerij zelf niets doet óf gedaan heeft om deze beginnende branden mede te helpen beteugelen. Élke bur ger kan zorgen, dat alle brandbare rommel van den zolder wordt verwijderd, water aan wezig of dadelijk beschikbaar is om bran dend hout, papier e.d. te blusschen en zand om de uitwerking van brandende bommen te gen te gaan. Wilt u ook daarover Uw licht opsteken, ga dan de tentoonstelling in Musis Sacrum be zoeken. opgave van 2 April 1940. BEVALLEN: J. A. MeinersHackenberg z. ONDERTROUWD: J. Koster en W. de Boer; H. Mazairac en A. Groen; S. Bakker en T. Blokker. Gistermiddag, te omstreeks half 5 zag een luxe auto, rijdende ter hoogte van de krui sing Spoorstraat-Keizerstraat, geen kans de groentenwagen van den heer Bregman te ont wijken, tengevolge waarvan een aanrijding plaats vond. Het paard werd aan een zijner pooten licht gewond. Van de auto was de voorruit gebroken, terwijl van den wagen de boomen de tol moesten betalen. De motorbrigade was eveneens aanwezig, zoodat proces-verbaal opgemaakt werd. Twee stuk» 1 O et. - Twaall stuks 50 et. van 26 Maart tot en met 2 April 1940. Nieuwe Zaken Den Helder: Algemeen Assurantiekantoor Arend Mejjer, Kanaalweg 108, assurantie- bedrijf. Wijzigingen: I Den Helder: N. Graaff. Spoorstraat 50, winkel in heerenkleeding enz.; rechtsvorm gewtjzigd. Gevonden en Verloren voorwerpen Gevonden: een bril, een padvindersmes; een klein zwart hondje: een doosje sigaren: een autoped op luchtbanden; een zak haver; een gouden dameshorloge; een gouden dasspeld; een zilveren dameshorloge; 2 portemonnaies met inhoud; een rqwielbelastingmerk; een Duitsche herdershond: een bankbiljet. Verloren: 4 portemonnaies met inhoud: een rijwielbelastingmerk; een zilveren arm band; gouden zegelring; een gouden oorbel: een Ned. geldstuk (gulden): een zilveren remontoir horloge: een militaire overjas (landmacht); een witte keeshond; een grijs gekleurd konijn; een postwissel. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Baarn (charter) 31 Maart te Batavia. Singkep 1 April te Amsterdam. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Leerdam 1 April te New York. JAVA—NEW-YORK LIJN. Japara pass. 31 Maart Kaap de Goede Hoop. POTTF.RDAMSCHE LLOYD. Kota Nopan, 1 April te Rotterdam. Sitoebondo, u., 1 April te Sabang. Varkens goed doen, geeft ons spek. Menschen goed doen, geeft vaak drek. Wie om dank te oogsten, doet Wat hij kan of wat hij moet, Komt gewoonlijk tot besluit Al te zeer bedrogen uit. Als de rechterhand niet weet Wat de linkerhand soms deed. En men bij zijn eed'le daad Onbekend zijn weg weer gaat, Ik geloof dat dit gewis Nog de beste gave is. Oogst men dan geen dankbaarheid. Och, heb daarvan maar geen spijt, Daar ge er toch nog zij bij spint. Waar ge de voldoening vindt Dat ge vreugd err vrede schept En als mensch gehandeld hebt. Goed doen dus maar iedere keer Niet om menschen gunst of eer. Maar, waar 't and'ren tegenslaat. Goed doen om den goede daad. Dan blijft stank voor dank op aard U ten allen tijd bespaart. K, Avondschemering. Op de begraafplaats „Nieuw Eik en Dui nen" te 's-Gravenhage is gisterenmiddag ter aarde besteld het stoffelijk overschot van wij len gep. schout-bij-nacht tit. M. H. E. Sachse. Onder de aanwezigen bevonden zich o.m. gep. vice-admiraal C. J. E. Brutel de la Ri- vière, gep. kapitein- ter zee A. H. C. Heyde- man, gep. luitenant-kolonel H. G. J. Maas Geesteranus, mr. F. D. E. van Ossenbruggen, oud-president van het Hooggerechtshof van Nederlandsch-Indië, notaris H. G. van Nou- huys, dr. E. Hoelen, geneesheer-directeur van de St. Jacoba-stichting, de letterkundige Aug. Heyting, mr. S. Boers, gedelegeerd commis saris van de Eerste Nederlandsche Levens verzekering Maatschappij, mr. J. H. Mulock Houwer, oud-directeur dier maatschappij, ver schillende officieren, oud-zeeofficieren en oud- marinepersoneel. De heer W. Houwing, oud-burgemeester van Den Helder, bracht een laatsten groet als tijd genoot en vriend. Voorts voerden het woord de heeren P. A. Carol, oud-adjudant-onder officier der zeemacht en W. van Bekkum, oud-majoor-timmerman, die beiden onder den overledene hadden gediend. Na het spelen van een gedeelte van de „Eroica", van Beethoven, werd onder de to nen van het oude Wilhelmus de kist graf waarts gedragen. Aan de groeve dankte een familielid voor de belangstelling. Tot VANAVOND! WAAR??? Natuurlijk Café ..CENTRAAL Kanaalweg 97 - Tel. 335. opera's van alle, in bijna alle theaters ter ter wereld. Zooals in iedere Fransche opera komt ook in de Faust een ballet voor. Het was de ge woonte in de 18e eeuw en ook daarvóór, in de opera een ballet te lasschen. In Frankrijk waren de opera-balletten een eisch, een con cessie aan het publiek, en het succes van de opera hing er zelfs voor een groot deel van af. Min of meer hielden ze verband met de opera zelf. Zoo ook in Faust, waar het ballet Faust de visioenen moet voortoveren, als Mephisto hem trachtte te bewegen zijn ziel aan hem af te staan. Het ballet Faust dat hedenavond op veel vuldig verzoek op het programma van het laatste concert is geplaatst bestaat uit ze ven deelen. 't Teere blauw van den ruimen koepel bo ven me vloeit geleidelijk over in rood en zephier-groen en violet. Het Marsdiep, dat rimpelloos ligt, kabbelt alleen zachtjes als het zich stoot aan de massieve, bonkige, flikke- rige keien. Even boven den horizon wordt de golvende lijn van Texel's kust hier en daar onderbroken door een paar huizen, een kerktorentje. Een eenzame meeuw laat zich wiegen, hoog boven mij. Een roeibootje kreukt, in zijn tocht naar de haven, het onbewogen water. Zacht geuren de kamillen, die op de glooiing van den dijk pronken, als om het grauw-groen van de steenblokken op te helderen. 't Vlammend avondrood wordt rose, het groen is nauwelijks meer te onderscheiden. Langzaam, maar onherroepelijk, daalt de dun zwarte schaduw over de Aarde die schijnt weg te kwijnen na het sterven van haar levens gezellin Zon. 't Wordt nacht, een warme, windstille Augustusnacht. Dan ontwaakt de vuurtoren uit z'n diepen slaap en kijkt weer in 't rond. Een... twee... rust. Een... twee... rust. Al jaren lang ziet hij het gebeuren rondom zich. Hoe spelende kinderen opgroeien tot minnende paartjes, tot echtparen, tot oude menschen. Enken avond komen er weer bekenden langs hem, die van hem houden, om z'n kracht, z'n trouw, z'n stoerheid, z'n lichtend voorbeeld. En nieuwe gezichten, die van hem géén houden en hem bewonderen, onzen Langen Jan. 't Is nu nog stiller. Uit de stad, onder aan den dijk, komt nauwelijks geluid meer. Er zijn lichten ontstoken, in de huizen, in de straten. In 't Marsdiep op de bakens, op de schepen. Een scholekster te-piet snel voorbij, onvindbaar voor 't oog. De sterren worden aangestoken, één voor één, ze trekken op als olielampjes, branden dan helder. Boven ons staat de Poolster, de leider der zeevarenden. Cassiopeia fonkelt als een keizerskroon. 't Wordt niet donkerder. Als beschenen door een eeuwige lamp, blijft mysterieus het zwak ke licht boven de aarde hangen. In 't Westen is het nog bijna dag. het wateroppervlak lijkt daar een kwikspiegel. Van den overkant zwaait de vuurtoren van De Cocksdorp vijf snelle groeten naar het vas teland; in de verte staat de Brandaris, ook hij spreekt z'n lichttaal, langzaam en plechtig, scherp geaccentueerd. In 't westen wordt steeds duidelijker de vierde wakker en mengt zich in 't gesprek der drie familieleden. Hun machtig stralenspel beheerscht nu de zee. Een duf - duf - duf - duf duidt 't voorbijgaan van een botter aan, de stemmen van de op varenden klinken wonderlijk dichtbij, het top licht is als een snel voortschuivende ster. Nacht... Een diepe vrede komt in mijn hart, waar ook de duisternis de felle kleuren en scherpe omtrekken heeft verzacht. Maar naast dien vrede is het verlangen, het voortdurende kna gende verlangen, dat steeds weer terugkomt. Is het verlangen naar de Zon, naar 't Licht? Om weg te trekken, andere landen te zien. an dere menschen te leeren kennen? Of is 't de lokkende stem der zeenimphen? Pit. Toen de buitenlandsche gezanten in Peking indertijd na een rede van den minister-presi dent applaudisseerden, in de handen klapten, maakte dit op alle aanwezige Chineezen een onbeschrijflijk onaangenamen indruk. Immers, Chineezen klapten alleen in de handen om den invloed van schadelijke geesten af te weren. Maar in den loop der jaren veranderden de vormen en gewoonten, ook bij de Chineezen en thans klappen de Indische Chineezen er al even lustig op los als wij. Veranderen de uiterlijke vormen, aan ver schillende gewoonten houdt men vast. Dit is b.v. het geval bij openbare feesten. De Chi neezen in Indië werken hard, rustdagen als onzen Zondag kennen ze niet. De enkele jaar- lijksche feesten huitenshuis zijn de gelegen heden om zich te ontspannen. Men viert ze met al de onstuimigheid van menschen, die weten, dat hun een lange tijd van ingespan nen arbeid wacht. Vooral het in Indische steden zoo bekende „Tap-Go-Meh"-feest wordt met opgewektheid gevierd. Dan zwee- pen de bekkens en fluiten het rumoerende volk, dat rood belaaid wemelt tusschen walmende toortsen, op tot extatische vreug de. Een staat van dierenfiguren, uit welker eigenaardige vormen de melancholie spreekt, die op dit volk rust, trekt door de volle straten. Vreemdsoortige draken, woeste tijgers, fantastische dieren in grillige kron kelingen. volgen elkaar op. Er omheen en achteraan stuwen de lantaarns-, fakkels- en vaandeldragende feestgangers, zwelgend in de feestroes. De merkwaardigste figuur is de draak. Hij heeft de kop van het kameel, de hoorn van het hert, de oogen van den haas, de ooren van den os, de hals van de slang, de buik van den kikker, de schubben van een visch, de pooten van den tijger. „De draak is bij den Chinees het zinnebeeld van regen, van vruchtbaarheid, ja zelfs van keizerlijke waardigheid en kracht. Hij komt in de litteratuur, in het bij- of volksgeloof on telbare malen voor. Men ziet hem op de da ken der tempels, op borden, vazen, enz. Hij trekt de wolken aan en regen beteekent wat het dorre land na lange droogte noodig heeft om een rijke oogst te geven: water! Met „Chineesch Nieuwjaar", een algemeene rust dag in de Indische steden, wordt de draak door mannen in de straten voortbewogen. Bij het huis van familieleden staat hij een oogen- blik stil onder het gepaf van vuurwerk. Het is dan alsof daar onheil moet worden bezwo ren en hij geluk moet uitgieten over het feest vierend gezin". (Ik merk op, dat het drakenmotief ook heel veel bij de Dajaks van Borneo wordt ge bruikt en daar vermoedelijk een afwerende, beschermende, booze geesten verdrijvende be teekenis heeft.) Bijgaande foto stelt het Chineesche feest voor, overdag te Buitenzorg (Java) gevierd. Op den voorgrond links ziet u een Chinees, die nog de haarstaart draagt. Sedert de foto werd genomen is het gebruik een haarstaart te dragen afgeschaft. (De menschen voelden het aan als een bewijs van onderworpenheid.) H, F, TILLEMA, Nog steeds kan men de stelling in de ge allieerde landen, en zeker niet minder in de neutrale, hooren verkondigen, dat er een groote kans bestaat, dat vandaag of mor gen in Duitschland een „krach" zal uitbreken, een binnenlandsche revolutie, die het regime omver zal werpen en zoodoende de terug keer mogelijk maken van het voormalige de mocratische staatsbestel. Het is goed, in dit verband te wijzen op enkele stemmen van neutrale waarnemers, kortelings uit het Derde gekomen en die er op wijzen, dat er geen enkele, maar dan ook geen enkele, directe aanleiding bestaat om een dusdanige revolutie in de nabije toekomst te denken. Integendeel, de huidige regeering zit goed in den zadel, de binnenlandsche pro paganda doet haar werk met vrucht en het feit valt niet te loochenen, dat van dat deel der natie, hetwelk niet voor honderd procent achter de nationaal-socialistische leiders staat, toch altijd nog een zeer groot deel met haat jegens Engeland en Frankrijk vervuld is, aan gezien men meent te weten, dat deze thans een directe poging ondernemen Duitschland te vernietigen en het daarna dusdanig te ver- deelen, dat er van een groot Duitsch Rijk geen sprake meer zal zijn. Dat alles is te verklaren. Men weert de buitenlandsche kranten, men weert de bui tenlandsche radio, men weert buitenlandsch bezoek, zoodat praktisch dat geheele millioe- nenvolk uitsluitend datgene onder het oog krijgt, wat van de nazi-persen komt. En waar het propaganda-apparaat bij onze Oos terburen niet alleen op volle toeren draait, doch ook volgens wetenschappelijk en zeer in telligente systemen gedreven wordt, is deze geesteshouding verklaarbaar. Waarmede wij maar willen zeggen, dat de nog steeds heerschende meening, dat vandaag of morgen vanzelf de machthebbers in Duitschland zullen verdwijnen, tot de vrome wenschen gerekend moet worden en dat men deze mogelijkheid voorloopig althans wel van nul en geener waarde kan beschouwen. Inmiddels gaat de oorlog door. Dat wil zeg gen: op zee. Aan het Westelijk front wordt praktisch geen schot gelost en de kleinere en grootere luchtgevechten zijn op het land het eenige teeken, dat er twee wereldmachten te gen elkander in het harnas getrokken zijn. Op zee staan de zaken anders. In ons nummer van vandaag kan men lezen, dat er zeker een, en misschien meerdere Duitsche onder zeebooten vernietigd zijn. Men hechte uiter aard aan deze overwinningen niet al te veel waarde. Het zijn plaatselijke, en vooral tijde lijke successen, die in feite van niet zoo heel veel belang zijn. Kleine prestige-overwinnin- gen die als propaganda natuurlijk van waar de zijn, doch overigens in het kader van den oorlog slechts secundaire beteekenis bezitten. Van belang, van zeer groot belang, is dat gene wat op het oogenblik aller aandacht vraagt, en wel de geruchten over een inten sieve blokkade van de Engelschen. Zooals men weet, bezit de huidige blokkade enkele hiaten, en het grootste daarvan is wel het hiaat bij de Noorsche kust, tengevolge waar van de Duitsche vrachtschepen tot nu toe vrij wel ongehinderd de kostbare en onmisbare ertsen uit Narvik naar Duitschland brachten. Dit was, reeds geruimen tijd, de Engelschen een doorn in het oog en thans melden enkele nieuwsagentschappen, dat men de Noorsche regeering voor een soort ultimatum zal stel len en van deze een meer werkelijke neutra liteit eischen. Van Britsche zijde wordt beweerd, dat er geen sprake is van een eigenlijk ultimatum, maar men kan er zich van verzekerd houden, dat de Britten stappen zullen ondernemen (wellicht reeds ondernomen hebben), die de Noren voor groote moeilijkheden zullen plaat sen. Het probleem heeft trouwens vele zijden: niet alleen aan Duitschland wordt zeer veel erts geleverd, ook aan Engeland. Zal Duitsch land lijdzaam toezien, dat de Noren de uit zending der eerste stopzetten. Niemand die het gelooft! Aldus: Noorwegen de wrijfpaal tusschen Duitschland en Engeland! Een weinig roos- kleurig vooruitzicht voor Noorwegen in het bijzonder en voor Scandinavië in het alge meen. Russische eieren Telefoon 766 Aquarium Zool Station. Voor het publiek geopend: dageljjks van 912 en van 13.30 17 u. Zaterdags van 912 uur. BIOSCOPEN: Rialto, Spoorstraat, acht uur: „Levensdans". Tivoli-Theater, Spoorstraat, acht uur: „De laatste waarschuwing" en „Eerlijkheid is ook niet alles". Witte Bioscoop, Koningstraat, acht uur: „Cassissy en de dubbelgangers" en „Strijd zonder genade". Heden. Evangelisatie Palmstraat, 8.15 uur: Lezing Dr. Harrenstein. Barometerstand Den Helder: 754.2 Maximum temp. lucht: 8.1 Temperatuur 8 uur: 5.7 Wind: richting: Z.O., kracht 2 Licht op: 7,07

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 5