blijft varen RADIO uinhoekje Door vliegmachines en duikbooten belaagd Franschen halen 2 Dorniers neer Italiaansche waarschuwing aan Engeland Provinciaal Kegelconcours Brutale inbraak bij Dn Swart Marktberichten i Scandinavische gezanten niet bij von Ribbentrop PROGRAMMA Holland Nacht. Er steekt een hand in den kooimond.' een hand van een zeeman, dik vereelt en ge- bruind. Die hand port mij wakker en een stem zegt gedempt: Komt u er uit, 't lijkt niet heelemaal pluis Hè, Keen Reeuw, £ecn rejti behage- lijke omwenteling op de strooien matras. Niet pluis en dan midden op een oorlogs- zee. Ineens ben ik klaar wakker en naast de kooi. Schrik niet, wordt nog RerustResteld, maar die waarschuwinR komt te laat. Ik wil naar buiten, frissche lucht inademen, zien wat er Rebeuren Raat. Hooren doe ik het reeds. Vliegtuigen zoemen over en lanRs. Het Reluid der motoren 'over schreeuwt verre alle andere herrie aan boord. En buiten op de bruR is het bar koud. De lucht lijkt wel bezaaid met sterren. Helder branden de deklampen op voor- en midden schip; die roepen als het ware den aanval ler toe: zie je het nou noR niet. wij zijn doodonschuldiRe neutralen en willen alleen Rebruik maken van de „vrije" zee. Vrije zee, die woorden klinken nu als vloeken in deze omgeving. Bommenwerpers cirkelen over en lanRs en de koude wind waait door merR en been. De booten hanRen reeds bui tenboord in de davits; één lus behoeft er maar losRemaakt te worden en ze zakken naar omlaaR en het reddinRvlot liRt ook gereed om er in te stappen. Maar wat ver mogen we hier tegen mitrailleurskogels, of, nog veel erger, tegen bommen Indien geschoten wordt, allen plat op den buik gaan liggen, commandeert de ka pitein. Niemand spreekt tegen En we wachten op de dingen die komen gaan. Nog altijd vliegt de bommenwerper in onze omgeving. We volgen hem angst vallig in zijn vluchten. Dan, een gil, een kreet, recht boven ons wordt het toestel ge opend, er valt wat uit. We wenden het roer een beetje, zoodat het te water moet vallen. We zien vuur en vlammen. Een lichtbom tuimelt naar omlaag, die illumi neert den geheelen omtrek. In de klaarheid daarvan overtuigt de piloot zich nogmaals of we wel een Nederlandsch schip zijn. Dantwee-, driemaal wordt laag- overlangs gevlogen, stijgt het gevaarte op, al hoogcr eri hoogcr, het wordt een vlek, een stip, het gonzende motorengeronk ver stomt. We zijn voor dezen keer gered. Midden in den nacht geven we el kaar de hand en een matroos, die roerganger is, fluit wat later zacht jes op de brug. met het rad stevig tusschen zijn knuisten: „De Heer is mijn herderDat ontroert, middernacht, op zoo'n heksenketel van een oorlogszee We varen midderwijl almaar verder. In den loop van den dag hopen we de ha ven van bestemming te bereiken.We stoo- men noord-in en de dagen lengen reeds lïink. Oin vijf uur in den morgen is er al prachtig dag. Aan slapen denkt, geloof ik, niemand meer. Telkens worden groote gol ven pruimensap over de reeling gespuwd en wie dat niet doet, smookt onophoude lijk zelfgedraaide piraatjes. Het lijkt wel, of ze daarmee hun angst en vrees probee- ren kapot te bijten of te verblazen Tot tien uur in de morgen gaat alles goed. We zitten gemoedelijk in de kapiteinshut koffie te drinken en maken een praatje. Dan wordt er weer geroepen. De stuurman komt in de hut en zegt: Kapitein, daar zie ik een vreemde snoeshaan, mogelijk een visscherman, erg zuid-in gaan, m.i. naar het mijnenveld Hè, de kapitein staat op en Raat naar dek. Wij volgen. Met zijn vinger wijst de stuurman hem aan DaarWe kijken. Ja, zoowaar, mompelt de kapitein. Meteen grijpt hij het sirenetouw en even later schreeuwt onze fluit moord en brand. Terwijl sturen we ook een beetje zuid-in. De marconist sein midderwijl aan den vis scherman, dat hij zich in een zeer gevaar lijke zóne gaat begeven. Maar op die waar schuwing volgt geen antwoord. Radio heeft die kotter dus niet aan boord. Wij loopen harder dan hij en halen in. Meer zuid-in durft de kapitein het echter niet te wagen. Hier zitten ook dik twintig man nen aan boord. We blazen weer en alle man aan dek zwaaien met de armen om te beduiden, dat het scheepje keeren moet. wil het geen wissen dood tegemoet gaan. Ioeioestentort de fluit. Onze armen worden moe van het zwaaien. De marconist blijft maar seinen. De kapi tein vreest en wij vreezeu allemaal, dat dit bootje straks zijn graf in de golven vinden zal.Dan loopt hij naar zijn hunt en grijpt daar een pistool. Hij richt en schier, panHet geluid klinkt tot ver in den omtrek. We houden even onzen adem in en dan, ineens zien we allen het scheepje zijn koers wijzigen. Men zwaait terug. En weer varen we verder. Dii bestaan maakt den mensch ge sloten. Men keert hier aan boord tot zichzelf. Stil zijn de mannen en sti zijn wij. Wat wacht ons nog meer? Die vraag laat niemand los. Terug in de hut is onze koffie koud gc- Onze speciale medewerker, die met het wilde vracht schip de Petnis Cornelis" 'n tocht medemaakte dwars over de Noordzee en in ons nummer van Zaterdag het begin van zijn reis beschrijft, verhaalt in dit vervolq van de angst en zorgen welke onze zeelui kwellen. We zien het „qlazie\ de. periscoop van een duikboot, dat op slechts 60 meter af stand dreigend loert en elk ooqenblik de dood kan bc- teekenen en brengen door onze ontroerinq onbewust een eeresaluut aan de hel den der zee. die thans hun leven wagen, ook voor ons worden. De kapitein zucht een beetje en zegt: Als "het maar niet driemaal scheeps recht wordtWe kunnen van de reis nog meer hebben. De stuurman knikt veel beteekenend. Dan verwarmen we ons een oogenblik aan de zoo juist ingeschonken gloeind hee- te koffie. Uren varen we nu door, waarin niets bijzonders geschied. Maar na het middagmaal, zoo tegen half twee, gebeurt het ergste wat een zeeman thans wel verwachten kan. Onze bootsman heeft de beste, allerwege geroemde, oogen aan boord. Hij zegt tegen den stuurman: Volg mijn vinger eens, daar, zie ik een glazie Dan kijken we allemaal en de meesten begrijpen reeds wat hij bedoelt met een „glazie'. Er steekt op een zestig, zeventig meter, ruw geschat, van bakl>oord een pe riscoop boven water uit. We worden be loerd en bedreigd, over enkele minuten kunnen we, als hij kwaad wil, er reeds ge weest zijn. Misschien worden we bijkans met de kust in het zicht getorpedeerd. Ik beef en met permissie voeg ik er aan toe als het spreekwoordelijke rietje. De adem stokt even in mijn keelgat. Diep in mijn hart verwcnsch ik thans het overmoe dige „ja", dat ik gaf op de vraag: durf je? En wat verwacht wordt gebeurt. De pe riscoop wórdt grooter. de commandotoren rijst boven het water uit, even daarna drijft de sigaarvormigc boot aan de opper vlakte. Er valt een schot voor den boeg. Met vlaggenseinen wordt ons verboden de radio te gebruiken. Eén S.O.S. en we worden onverbiddelijk den grond ingeboord. De commandant eischt inzage der papie ren. Dat is de taak van den eersten stuur man en een paar matrozen roeien hem er heen. Het zou onzinnig zijn, overwegen we, om dit mooie dartele schip te vernietigen. Maar och, wat heeft een duikbootkapitein daarmede te maken. Diens eer zit juist in het grootste aantal tot zinken gebrachte registertonnen; oorlog, wat onzinnig zijt ge tochl De stuurman is de duikboot genaderd We zien hem de papieren overreiken en hooren vaag nog iets van zijn woorden, die hij spreekt, van het pleit, dat hij voert als een advocaat, voor het behoud van de Pe trus Cornelis. We weten ongeveer wat hij zeggen zal: we zijn een neutraal schip en varen van een neutrale haven naar een neutrale haven. Maar 't gaat er nu niet om, wat men zegt, doch hoe men het zegt. De kapitein knikt en wij knikken. Iedereen ge looft, dat de eerste voor zulk werk geknipt is. Het gesprek neemt nog al even tijd in beslag. De commandant duikt een oogen blik naar omlaag en terwijl loeren de „Jan tjes" schuw rond of mogelijk ook voor hen gevaar mocht dreigen. En dan, wonder boven wonder, de com mandant komt even later naar boven en geeft de papieren terug. We mogen onge stoord verder varen. Nog voor de eerste stuurman een voet aan boord heeft gezet, laat de kapitein met een kist sigaren rondgaan en even daarna smoken de lippen, die aan zelfgedraaide sigaretten zijn verslaafd, een havana-zand- blad van zeggen en schrijven tien cent per stuk. En een matroos zegt stillekens aan dek tegen me: Ik was zoo bang, mijn vrouw venvacht de eerste en ik moest aldoor aan haar denken, 't Valt nou niet mee voor haar Alsof het voor de zeelui wèl meevalt 1 Wat verbergen die ruige Hollandsche zeelui toch stuk voor stuk een teerheid van hart achter hun vaak schijnbare onbe wogenheid. Een paar uur later ontdekken we een licht En tegen den avond maken we, ergens in Europa, in een veilige haven vast. Aan één ruk slapen we dien nacht door. Maar in deze zelfde haven wachten de Petrus Cornelis nieuwe orders van het kan toor. De Petrus Cornelis is een wilde- vrachtvaarder en kent geen vaste route De reederij draagt haar nu op, ver weg dwars door de Noordzee, een vrachtje te gaan halen. Wat denkt u? vraagt de kapitein. En we erkennen grif 't Is een angstige reis geweest en dit bestaan, zoo permanent geladen van de spanning, is ons moeilijk te dragen. Hij lacht even fijntjes en begrijpend. Dan besluiten we over land naar huis te rug te keeren en we nemen een dag later twee en twintig niet gecensureerde brieven mee voor moeders, vrouwen en meisjes Want die Hollandsche zeelui zitten met hun hoofd en hun hart van den vroegen morgen tot den laten avond thuis en den ken aan wat hun lief is. Aan hun vrouw cn hun kind, hun moeder en hun meisje, aan het veilige neutrale vaderland, dat zij om den brootle moesten verlaten, waardoor zij duizenden anderen brood en werk ver schaffen. Ja, nogmaals, het is een zeer, zéér bar ding, varen in dit getij, door zeeën vol mij nen en loerende duikbooten. Ons manvolk trotseert vandaag aan den dag heel wat. Want, hun tot eer en ons allen tot vreugde: de neutrale vlag van Holland is nog niet van de wateren verjaagd. Zij wappert fier en vrij in alle werelddeelen, op oceanen en reeden, in baaien en havens. Bravo OOK EEN MESSER SCHMIDT 109 NEERGESCHOTEN. TWEE BRITSCHE TOESTELLEN VERLOREN. De Fransche vliegers hebben aan het Westelijk front twee Duitsche Dornler- vlieg tuigen van het type dat bekend staat on der den naam „vliegend potlood", neerge haald. OOK LUCHTGEVECHTEN BOVEN DE NOORDZEE. Het Britsche ministerie van luchtvaart deelt mede ,dat gistermiddag een patrouil le van de Britsche luchtmacht tijdens een verkenningsvlucht boven de Noordzee slaags is geraakt met vijandelijke vliegtui gen. Een vijandelijk toestel werd vernield en vermoedelijk werd een ander bescha digd Twee Britsche vlietuigen zijn niet naar hun basis teruggekeerd. Dit bericht wordt van Duitsche zijde bevestigd, met dit verschil echter, dat Ber lijn zegt. dat de Duitsche jagers geen ver liezen leden. EEN LUCHTTREFFEN BIJ METZ. Het hoofdkwartier van de Kon. Britsche luchtmacht deelt mede, dat gisterochtend een patrouille jachtvliegtuigen nabij Metz op een sterke vijandelijke patrouille is ge stoten. De vijand viel aan en het resultaat van een aantal gevechten op groote hoogte was dat 'n Messer Schmidt 109 nabij Rou- ley aan de Moezel omlaag werd geschoten. Alle Britsche vliegtuigen keerden naar hun basis terug. „EENMAAL REEDS WAREN DE KANONNEN GELADEN". De aangekondigde verscherping van de Britsche blokkade is voor het Italiaansche blad „Tevere" aanleiding tot een krachtige waarschuwing aan Engeland. Eenmaal reeds, ten tijde der sancties, aldus het blad, zijn de kanonnen geladen geweest Toen. op 17 Februari 1936, heeft lord Ro- thermcre den Britschen premier opmerk' zaam gemaakt op de goote gevaren van een oorlog met Italië, door de Italiaansche luchtmacht. Inmiddels heeft het Italiaan sche luchtwapen aan kracht gewonnen, ter wijl de Engelsche en Fransche luchtwapens door de krachtige Dutsche luchtmacht wor den vastgehouden. Daar komt bij, dat Ita lië over de grootste duikbootvloot ter we reld beschikt. Het is. een dwaze en gevaar lijke illusie, Italië onder druk te willen zet ten, want zulk een poging zou belachelijk en zonder uitwerking zijn. Mussollnl aan het woord. „ItaliS is thans, zooals ik het wenschte"! De Duce heeft gisteren voor het eerst een bezoek gebracht aan Orvito in Urn- brie. om daar een college voor onderwijze ressen te openen. Op het plein voor de Dom heeft hij een toespraak gehouden, waarin hij o.a. heeft gezegd, dat welke ge beurtenisscn deze lente ook moge brengen, het jonge en vastberaden Italië, dat een jaar geleden in drie dagen een volk be vrijdde, nadat het in zeven maanden een Afrikaansch rijk had veroverd, 't Italië is. dat hij heeft gewenscht en in twintig jaar van zware beproeving heeft gevormd. Het Zweedsche ministerie van buitenland' sche zaken deelt mede, dat de berichten in de buitenlandsche pers en radio verspreid, volgens welke de gezanten van Noorwegen en Zweden door den Duitschen minister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop zou den zijn ontvangen, van iederen grond zijn ontbloot. ontstaan dan geen goede planten. Zij krijgen een zwakke stengel en zijn vatbaar voor ziekten. Is de bak of het kistje klaar, dan verdeelt men de oppervlakte in zooveel af- deelingen als men soorten zaad heeft. Liefst zaait men er langzaam kiemende zaden of fijn zaad in. Onder de vele eenjarige planten noemen vjj als de meest gekweekte: Lobelia, Neroe- sia, Petunla, Verbena. Eveneens kan men nemen: Phlox, Aster, Tagetes, Chelranthus of Muurbloem, Oostindische kers. Goudsbloem en Lathyrus. Uw leverancier kan U natuur lek allerlei soorten leveren. Een kwestie, die ook wel besproken mag worden ls de wijze, waarop men moet zaaien. De inhoud van de meeste pakjes is berekend voor een oppervlakte van 1 vierkante meter. Het zaad moet niet te dicht bij elkaar liggen. De kleine plantjes groeien daardoor in elkaar. Btj het uitzaaien worden de uiterst kleine zaden wel met fijn zand vermengd; dit wordt daarna regelmatig uitgestrooid. Zoo ziet men ook, waar het ligt. Is het zaad gestrooid, dan behoort het niet op de aarde te blijven lig gen, maar de grond moet het zaad bedekken. Men zegt wel, dat het zaad bedekt moet wor den met een laagje aarde, dat even dik is als het zaad. Wie het fijne zaad echter ziet, be grijpt wel, dat dit niet op te volgen is. Men drukt dit fijne zaad met de schop of met een plankje aan. Grovere zaden kunnen wel met aarde bedekt worden, maar toch ook weer met heel weinig. Nu en dan worden de jonge plantjes be goten. Al spoedig worden ze ook gelucht. Ze worden daardoor gehard, stevig en kortge- drongen gevormd. Natuurlijk wordt de bak tegen den avond weer gesloten. Hij die in kistjes heeft gezaaid, kan zijn plantjes even eens harden door ze met mooi weer buiten te zetten, 's Avonds behooren ze echter in huls gehaald te worden. De plantjes ontwikkelen zich nu snel verder. Door dien regelmatigen groei komen ze te dicht bij elkaar. Daarom worden ze geregeld verspeend. Midden Mei als er geen eigenlijke nachtvorsten meer zfjn te wachten worden ze in den tuin gezet op afstanden van 20 tot 25 cm. Dit hangt natuurlijk van de planten zelve af. Ik durf te verzekeren, dat men dit Jaar vele bloemen voor weinig geld kan krijgen als men naar de aanwijzingen in dit stukje aangegeven handelt. A. v. d. Lijn. EENJARIGE ZAADPLANTEN*. Dit onderwerp wordt het beste in het begin van April onder de aandacht gebracht. Het zaad der eenjarige planten wordt niet dade lijk in den vollen grond, maar in kistjes en potten of in den bak uitgezaaid. De tulnlief- hebber heeft graag de beschikking over een bakje. Dit verkrijgt men door de gewone aarde binnen de betimmering eerst ongeveer 60 cm uit te graven en de ruimte te vullen met dorre bladeren. Deze beginnen spoedig te broeien. Een beetje gier verhaast het broeiingsproces. Ook vermengt men het blad wel met een paar laagjes paardenmest. De bak wordt tot aan het raam geheel met blad en mest gevuld. Al gauw begint het te zak ken. De ontstane ruimte vult men aan met gewone tuinaarde. De hoogte hiervan be draagt ongeveer 10 cm. Deze aarde wordt met den hark flink aangedrukt, zoodat de ondergrond goed stevig is. Doet men hier nog een laagje gezeefde aarde over, dan heeft men het zaad een goede kiemplaats bereid. Alles laat men nu nog eenige dagen liggen om schadelijke dampen kwjjt te rijken. Wie niet de beschikking over een bakje heeft, kan in kistjes of potten zaaien en deze voorloopig in huis houden. Natuurlijk moet de groncl in deze kistjes ook van prima kwaliteit zijn. Als men bedenkt, dat de bak buiten is, zal het duidelijk zijn. waarom de potten en kistjes niet warm gezet mogen worden. Het kie- mingsproces mag niet verhaast worden. Er Verdere uitslagen. Met veel geestdrift is Zaterdag, en Zondag aan de korps wedstrijden van den Alkmaar- schen Kegelbond deelgenomen, met als re sultaat dat er ook zeer hoog hout geworpen is geworden. De stand is thans: Afd. A: 1937 A'dam 369; Onder Vrienden Alkmaar 359; Alc.m. Victrix, idem 354; 1927 A'dam 343; H.O.K. Haarlem 341; Intiem, Am sterdam 340; O.K.A. Alkmaar 333; Z.E.K.Z. Alkmaar 332; Z.A.Z.O.Z. A'dam 330; de Prins Haarlem 329; Onder Ons Alkmaar 326; Met z'n Tienen idem 323; Hoogste Korpswerper: P. Snep Amsterdam 85. Afd. B.: 1937 Amsterdam 203; Richten Rol len Haarlem 198; Meteor A'jlam 196; Richten Rollen Haarlem 192; de Burg-Önze cli)b Alk. maar 191; Z.E.U.Z. Alkmaar 190; O.K.A. id. 18?; H.O.K. Haarlem 18ó; Onder Vrienden A'dam 181; Alcm. Victrix Alkmaar 177. Hoogste korpswerper: Nefkens, Amster dam 86. Dames: Onder Ons Alkmaar 211; W.I.K. idem 178; W.I.K. idem 175. Hoogste korpswerpster: Mevr. Kokkes, Alk. maar 83. Jubileum: Th. Smit Amsterdam 86; San ders Amsterdam 85; G. de Wolf Amsterdam 84 6x9; G. J. Genefaas, Alkmaar 84 5x9 Dames: Mevr. Kokkes, Alkmaar 69; mej. Hoogland, Amsterdam 69. Vrije Baan, Hamburger telling. A. Kollmann Alkmaar 120114; G. J. Gene faas idem 120114; J. H. de Haas, idem 120 104; W. Scheepmaker idem 114 2x; W. Jim- mink idem 114110 2x; G. Klerk idem 111 110108; Van Orden, Haarlem 11411090. Vrije baan heeren: A. Köllmann, Alkmaar 45 19x; J. do Bak ker Alkmaar 45 13x; N. P. de Visser, Haar lem 45 lOx; G. J. Genefaas Alkmaar 45 6x; J. v. Spanje, Alkmaar 45 5x; C. H. de Lange Alkmaar 45 2x 44 3x; H. Frantsen, Haarlem 45 2x—42 3.x; G. de Wolf, A' dam 45—44; K Langedijk, Alkmaar 45—43 2x. Dames. Mevr. Kokkes, Alkmaar 44; Mej Hoogland, Amsterdam 13 2x; Mej. v. Willi gen, Alkmaar 42 2x; Mevr. Leusen, Helder 42 HEERHUGOWAARD Alles overhoop gehaald, weinig vermist. In den nacht van Zaterdag op Zondag is terwijl de bewoners sliepen, een butale in braak gepleegd ten huize van dokter Swart. Er wordt een bedrag van f 30 vermist en nog een gouden ring, Het zilverwerk bleef onaan geroerd. De dief of dieven moeten door de zijdeur zijn binnengekomen, en via de apo theek de woning hebben betreden. De be diende van den dokter, de heer Boekestein, ontdekte Zondagmorgen ongeveer 7 uur da» de zijdeur los was. Meende hij aanvanke lijk, dat de meid door deze deur de woning had verlaten om naar de vroegkerk te gaan toen hij binnenkwam bleek hem dat onge- noode gasten aan het werk waren geweest. In de benedenvertrekken was alles over hoop gehaald. De politie stelt een onder zoek in, tot heden is er nog geen spoor van' den dader. ANNA PAULOWNA HET HUISVUIL NIET MEER NAAR DEN HELDER? Vrijdag a.s. Raadsvergadering. In de Vrijdag a.s. te houden raadsvergade ring zal o.m. aan de orde komen een voor- DINSDAG 9 APRIL 1940 Hilversum I. 1875 en 414.4 m. KR O-U itzending. 8.00 Berichten ANP. 8.059.15 en 10.00 Gr&mofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 Musiquette. 12.45 Berichten ANP, gramofoonmuziek. I.10 KRO-orkest. 2.00 Vrouwenuur. 3.00 Modecursus. 4.00 KRO-orkest. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.00 KRO-Melodisten en solist (5A5- 6 05 Fe 11 citaties). 6.35 Sportpraatje. 7.00 Berichten. 7.15 Psychiatrische lezing. 7.35 Militaire muziek. 7.50 Voor militairen. 8.00 Berichten ANP, mededeelingen. 8.15 Stedelijk orkest van Maastricht en soliste (9.00—9.20 Voor de jeugd). 10.00 Gramofoonmuziek. 10.10 Rococo-octet. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Gramofoonmuziek. 10.45 KRO-Boys en solist. II.10—12.00 Gramofoonmuziek. Hilversum II. 301.5 m. AVRO-Ultzendlng. 8.00 Berichten ANP. 8.10 Gramofoonmuziek. 8.30 Saxofoon, klarinet en orgel. 8.50 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Ensemble Jetty Cantor. 11.00 Voor de huisvrouw. 11.30 Ensemble Jëtty Cantor. 12.15 Gramofoonmuziek (Om 12.45 Berichten ANP). I.00 Omroeporkest en soliste. 2.00 Voor de vrouw. 2.10 Omroeporkest en soliste. 2.45 Knip- en naaicursus. 3.45 Lyra-trio. 4.30 Kinderkoor. 5.00 Kinderhalfuur. 5.30 Omroeporkest en gramofoonmuziek. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 AVRO-Dansorkest. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP, mededeelingen. 8.15 Internationaal overzicht. 8.35 Bonte Mobilisatietrein. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.30 AVRO-Amusementsorkest en solisten (opn.). II.00 Berichten ANP. 11.10 AVRO-Dtrnsorkest. 11-4012.00 Gramofoonmuziek. stel tot wijziging in den vuilnisophaaldienst en aanschaffing van een nieuwe vuilnisauto. De overeenkomst met Den Helder loopt 1 Juli 1940 af en deze gemeente stelt voor de toekomst naar liet oordeel van B. en W. te zware eischen. In overleg met den polder Anna Paulowna, kan het huisvuil kosteloos gestort worden in het Lotmeer, tegen den Amsteldijk en de beer zal kosteloos ter be schikking van particulieren worden gesteld. De auto dient vervangen te worden. Er is een offerte ingekomen voor een z.g. roltrom- mclanto ad f9960.— exclusief omzetbelas ting. De inbond van den laadbak bedraagt 10V1> M3., Do levensduur wordt op 20 jaren gesteld. Over 15 jaar gerekend, komt dit op een afschrijving van f700.— per jaar. Met eenige kosten te maken van het stortterrein, is totaal noodig f 11500.de jaarlijksche kosten, worden met rente enz., gcruamd op f 1493.50. Daartegenover vervallen de kosten van Den Helder voor 1910 ad f S50.voor assistentie chauffeur-werkman f300.— en reinigingsrecht f 762—, totaad f 1912.— Het college .neemt 'dus aan, dat de nieu we regeling gcon verzwaring van het bud get zal meebrengen. Ged. Staten Hebben bericht, dat zij pre sentiegelden raadsleden en jaarwedden wet houders niet wenschen te verhoogen. Voor het overige zijn er meest formeele punten aan de orde. W1ERINGEN C.P.N. Ko Bcuzcmaker spreekt. Zaterdagavond hield de Communistische Partij Nederland, afd. W ielingen een open bare vergadering in café Scheltus, waarbij een dertigtal personen aanwezig was. Op deze vergadering werd het woord gevoerd door den heer Ko Beuzemaker, over de „Hui dige Internationale toestanden". Spreker behandelde uitvoerig dit onder werp en had een aandachtig gehoor. ALKMAAR. 6 April. N.V. Eierveiling voor Hollands Noorder kwartier. Aanvoer: 375.000 kipèieren 3.40 1.10. kleine 3.203.40 per 100 stuks. WARMENHUIZEN. 0 April. Uien 1.70—2. grove 1.80, roode kool 6.908, gele kool 4.404.70. Deensche witte kool 4.404.60. Aanvoer: 2525 Kg. uien, 67.400 Kg roode kool. 7300 Kg. gele kool. 55000 Kg. D. witte kool. NOORDSCHARWOUDE. 8 April. Aanvoer: 1100 Kg. uien 2.402.50. drielin gen 1.10. grove '2.90. 17200 Kg. roode kool 7.10—7.40, 64000 Kg. witte kool 4.50—4.70, 11600 Kg. gele kool 4.805.20. BROEK OP LANGEXDIJK. 8 Anril. Aanvoer: 4000 Kg. uien 2.102.20, grove 2.20—2 30. 1000 Kg neon 1.50. 5000 Kg. roode kool 7 10—7.70. 50.000 Kg. gele kool 4—4.80. •25000 Kg. D. witte kool 4.46—4.70. ALKMAAR. 8 Anril. Veemarkt. 80 Vette koeien 150—320. 390 nuchtere kalveren (slacht) f 6—14. 13 vette schapen f 2032. 268 vette varkens per K*" 5S63 ct. tl

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 3