Ernstige schending Noorsche neutraliteit Maandag 8 April 1940 Tweede Blad £tadinieuwj Feestavond Een tentoonstelling voor ieder burger De expositie van de Ver van Luchtbescherming in Musis Sacrum geopend Afkeurenswaardig optreden van 6 Landmacht- officieren Een zeldzame plant van den Kon. Ned. Bond van Oud-Onderofficieren De woningbouw te Huisduinen N PASFOTO Burgerlijke Stand van Den Helder Ongekende Tongaanvoer Herdenkingsfeest Militaire Willemsorde Oprichten van Vakscholen voor de vischhandel Nationaal fonds voor bijzondere nooden Uit het politie-rapport Xe^ce£icfi tiieuw-i Het doodelijk ongeluk op Waalhaven Tijdschriften van Verplaatsing van het oorlogstooneel naar Scandinavië? Utaaï yaan tme heen? Barometerstand van Den Helder Indien ge vandaag door de Koningstraat 'Wandelt, lezer, en ge ziet de barricade van zandzakken voor Musis Sacrum, maak U dan niet bezorgd, dat deze even oude als populaire veste op instorten staat. In tegendeel, passeer de barricade, koop voor één dubbeltje een entréebewijs en maak ■kennis met datgene wat U vandaag, mor gen en overmorgen op de Luchtbescher- „^Jtingstcntoonstelling geboden wordt. Het is deels luguber wat men aan schouwt, deels angstwekkend, en deels geruststellend. Maar wat het ook is, het is altijd interessant en ge verlaat het ge barricadeerde Musis Sacrum ongetwijfeld verrijkt aan kennis inzake een uwer eerste plichten in deze bewogen tijden; inzake luchtbescherming. In vorige nummers onzer krant gaven wij t«ds tal van bijzonderheden over deze merk waardige expositie, zoodat wij thans kunnen volstaan met enkele korte vermeldingen van datgene, wat ons vanmorgen getoond werd door den propagandist der Vereeniging, den Jieer A. Menke. Daar zijn platen en ze vertellen U, dat een vliegtuig-met-kwade-bedoelingen, komende uit Londen, in 24 minuten in Utrecht arriveert. Komt de bommenwerper uit Berlijn, dan heeft hij er... 6 minuten voor noodig. Of het ook geboden is, dat men paraat is! Er zijn brand-, gas- en brisantbommen. Men Ziet ze daar koud en levenloos staan, maar het zyn verraderlijke en helsche apparaten, waar van wij hopen, dat men de activiteit nimmer aanschouwen behoeft. Er zijn gasmaskers, Xnen ziet aangeduid wat de overheid doet als de nood aan den man komt, er zijn mina.tuur schuilkelders gebouwd, men ziet een behoor lijk ingerichten en een „fouten" zolder en men ziet hoe men z'n kelder, indien men daarover beschikt, tot een veilige schuilplaats kan in richten. Er is nog veel meer: men ziet bijvoorbeeld, dat Den Helder „slechts" 41 dagen gasaanval •behoeft te vreezen. Dat wil zeggen, dat 41 dagen gemiddeld geschikt zijn om met gas te werken. Vlissingen staan 80 dezer dagen te wachten, Groningen zelfs 100, om maar te zwijgen van de Limburgers, op wier rekening er... 187 geschreven staan. Waaruit men zou mogen concfudeeren, dat het in Den Helder pog niet zoo kwaad wonen is... En zoo is er nog veel meer. Maar U kunt }iet beter zelf gaan zien. Omdat het alles zoo Jiuttig en interessant is. Omdat het tenslotte uw plicht van burger is, dat ge van dit alles terdege kennis neemt. Zooals gezegd, vandaag, morgen en o\ermorgen is deze tentoonstelling ge opend. De entree is 10 cent. De uren waar op ge Musis Sacrum betreden kunt, zyn van 912 's-morgens en van 1 uur 's-mid- dr.gs tot 10 uur 's-avonds. Met politie-auto naar het Hoofd bureau gebracht. Zaterdagnacht heeft een 6-tal landmacht officieren zich aan een overtreding schuldig gemaakt, welke men van officieren feitelijk niet zou mogen verwachten. Een kapitein, enkele 1ste luitenants, een luitenant-tandarts en een 2en luitenant be vonden zich in een hotel-café aan de Spoor straat, toen de gérant hen er op opmerkzaam maakte, dat het 12 uur en dus „hoogste tijd" was. De heeren vonden blijkbaar, dat de gezel ligheid pas begon en drongen er bij den eige naar op aan, om bij den Commissaris van Politie om een uur „extra vergunning" te Een ongerijmde vraag, waarop uiteraard niet ingegaan werd. Tal van malen drong de eigenaar er op aan. dat zijn bezoekers de zaal verlieten. Eerst voelde men niets daarvoor, doch nadat de eigenaar de politie verzocht had te willen komen, koos het gezelschap eieren voor zijn geld en verliet het café. Het was toen tien jmnuten voor half één. _,.;v inspecteur Schipper en de agenten Rlteco en Streutker arriveerden juist op dat moment en wilden overgaan tot het opmaken van proces-verbaal. Op het ver zoek om de namen op te geven werd-ech ter door de heeren afwijzend beschikt. Dit optreden was aanleiding, dat de politie- auto gerequireerd werd en het geheele septet op deze wijze naar 't Hoofdbureau getransporteerd werd. Aldaar volgde proces-verbaal. JU Er is in de laatste dagen veel belangstel ling voor het driehoekig plan tic 2 bij de Rins Hendriklaan. Ter plaatse iv ndt zich lU. een agave-variëteit, die slecn.s éénmaal in haar bestaan, d.w.z. eens in de 70 a 80 jaar, bloeit. Dit heuglijke feit staat thans te ge beuren. Zoodra de plant uitgebloeit is. sterft zij af, zoodat het zaak is voor hen, die zich Voor zooiets interesseeren, bijtijds een kijkje te gaan nemen. WAAR ZIJN" DE FIETSEN? Voor een amusementsgelegenheid aan het Julianapark verdwenen gedurende het week einde twee fietsen. Wie weet er meer van? De laatste avond van dit seizoen. De feestavonden van den Kon. Ned. Bond van Oud-Onderofficieren, die zich door hun gezellig karakter in de bijzondere belangstel ling van allen, die eens onderofficier waren of nog zijn. mogen verheugen, behooren, wat be treft het seizoen 1939 40, weer tot het ver leden. Ook Zaterdagavond was de Casinozaal weer uitstekend bezet, iets wat den voorzitter, den heer Schenkius veel genoegen deed. Hg me moreerde in zijn openingswoord, dat deze avonden den band tusschen de Oud-Onder officieren versterkten en sprak de hoop uit, dat allen, die momenteel leger en vloot nog actief dienen, in de toekomst tot den bond zullen toetreden. Hartelijk welkom heette hg de afgevaar digden der diverse vereenigingen en dat wa ren er heel wat, die in nauw verband met den bond staan. Na dit openingswoord werd direct een aan vang gemaakt met het tooneelstuk in drie bedrijven „Film Koorts". En hoewel de diverse spelers bjj zonder aardig hun rol hebben ver tolkt en vooral de hoofdvertolkers er van ge maakt hebben wat er van te maken viel, is het stuk ons niet meegevallen. We hebben wel eens een komischer stuk op de feestavonden van de Oud-Onderofficeren bijgewoond. Deze „Film Koorts" had inderdaad aardige momenten, daarvoor was het trouwens een blijspel, maar het was te langdradig, trad te veel in finesses, waardoor een massa van de geestige scènes verloren ging. In het kort behandelde het de historie van een jongeman, die nog niet zoolang in het hu welijksbootje zat en tijdens deze periode zegge en schrijve eenmaal een slippertje had ge maakt. En juist deze eene keer was een keer te veel, want het geval wil, dat dit rendez-vous verfilmd wordt, daar de jongedame werkte in opdracht van een filmmaatschappij. Natuurlijk moet vrouwlief deze film aanschouwen en Lei den is in last. Een schoonmama en schoonpapa komen er bij te pas en zelfs de echtgenoot van de vroe gere filmdiva, niet ervan op de hoogte is, dat zijn vrouw een ster van het witte doek was, komt met booze voornemens naar den man, die met zijn wederhelft een rendez-vous heeft gehad Natuurlijk volgen de ophelderingen in het derde en laatste bedrijf. De heer'Jansen, als de pechvogel in het stuk, heeft nog niets van zijn spelroutine ver loren en hoewel een geestiger rol hem beter ligt, heeft hen in het bijzonder goed aange voeld waar de puntjes op de i gezet moesten worden en het was dan ook voornamelijk door zijn spel, dat er nogal gelachen is om het stuk. Maar ook de H.H. Buck, Rensmaag en Rueck hebben zich goed gekweten avn hun lang piet gemakkeljjken rol en het is een feit, dat juist deze beide heeren uitstekende krachten wor den van dit aardige tooneelclubje. Mevrouw Jansen en Leys en mej. Paans hebben eveneens op zeer verdienstelijke wijze gespeeld en het pluimpje, dat een van de leden der feestcom missie aan het eind van den avond tot de too- neelisten sprak, was dan ook waar het hen betrof, zeer zeker verdiend. Met belangstelling zullen wij afwachten, wat het volgende seizoen voor den Kon. Ned. Bond van Oud-Onderofficieren zal brengen. Laten wy hopen, dat de omstandigheden dan beter zullen zgn dan op dit oogenblik. B. en W. schrijven aan den Raad. In de vergadering van 22 Maart 1934 hebt U ons college gemachtigd om te beslissen om trent het verkoopen van het te Huisduinen gelegen stuk grond, kadastraal bekend in sectie B, nos. 149 en 150, tegen een prijs van 1.per m2. Op grond van deze machtiging, welke door Gedeputeerde Staten dezer provincie bij hun besluit van 25 April 1934, no. 192, was goed gekeurd, besloten wij in onze vergadering van 15 Mei 1934 onderhands te verkoopen aan de heeren A. Volker en IJ. Grimijser, beiden te 'sGravenhage, een stuk grond te Huis duinen, kadastraal bekend in sectie B. nos. 149 en 150 (ged.), groot ongeveer 10120 m2, voor een prijs van 1.per m2, voor den bouw van 49 woningen. Dit besluit werd door Gedeputeerde Staten dezer provincie goedgekeurd bg hun besluit van 30 Mei 1934, no. 234. Zooals U bekend is, zijn er van deze 49 woningen aanvankelijk maar 18 gebouwd. Toen deze woningen gereed waren gekomen, deelden de heeren Volker en Grimijser ons mede, dat het hun gebleken was, dat, ten gevolge van de steeds ongunstiger wordende tijdsomstandigheden, er aan een grooter aan tal woningen geen behoefte bestond. De ex ploitatie van 49 woningen zou huns inziens onvermijdelijk tot mislukking gedoemd zijn. Zij besloten daarom van den bouw van de overige 31 woningen af te zien. Toen de bouw van de 49 woningen binnen den daarvoor gestelden termijn van twee jaren niet gereed was. betaalden de heeren Volker en Grimijser de door hen verschul digde boete van 4000.—. Daarmede was deze zaak op het doode punt gekomen. Het bleek evenwel gewenscht om het on voltooide bouwplan, zij het in gewijzigden vorm, af te maken. De heeren Volker en Grimijser kwamen daarom met nieuwe plan nen, en wel tot het bouw van nog 10 wonin gen. indien de door hen betaalde boete van 4000.door de gemeente zou worden te rugbetaald. Daartegenover zou de gemeente •dan niet tot den aanleg van de oorspronkelijk geprojecteerde wegen, waarvan de kosten op rond 9000.werden geraamd, behoeven over te gaan. Naar aanleiding hiervan besloot U op ons voorstel, vervat in raadsbijlage no. 1151938, in Uw vergadering van 13 December 1938. Uw besluit van 22 Maart 1934 te wijzigen in dien zin, dat voor 1.per m2" werd gele zen „in totaal 7000.alsmede tot terug gaaf aan Volker en Grimijser van de door hen betaalde boete van 400.onder voor waarde, dat zij, binnen 2 jaren na de dagtee- kening van de uit dit besluit voortvloeiende overeenkomst, den bouw van de 10 woningen zouden voltooien. Op grond van deze wijziging, welke door Gedeputeerde Staten bh hun besluit van 28 December 1938, no. 240, is goedgekeurd, be- behoeft geen onding te zijn. Ga naar WERNER CRONE, Koningstraat 29 6 goede pasfoto's slechts 75 ets. sloten wij in onze vergadering van 13 Januari 1939 ons besluit van 15 Mei 1934 overeen komstig Uw beslissing te herzien. Dit besluit werd door Gedeputeerde Staten bij hun be sluit van 18 Januari 1939, no. 210, goedge keurd. Aangezien wij bij ons besluit van 15 Mei 1934 hadden besloten tot den verkoop van een stuk grond ter grootte van ongeveer 10120 m2.. kadastraal bekend in sectie B, nos. 149 en 150 (ged.). en het bij Uw besluit van 13 December 1938 Uw kennelijke bedoeling was de geheele perceelen, kadastraal bekend in sectie B. nos. 149 en 150, met een totale oppervlakte van 140.80 ha. voor 7000. aan de heeren Volker en Grimijser, te 's-Gra- venhage te verkoopen, besloten wij ons be sluit van 13 Januari 1939 in dien geest te wijzigen en aan te vullen. Dit besluit, het welk werd genomen in onze vergadering van 18 Augustus 1939, kan evenwel niet de goed keuring van Gedeputeerde Staten dezer pro vincie verkrijgen. De hierover met Gedepu- teeerde Staten gevoerde briefwisseling, als mede het betrekkelijk besluit van dit college, liggen voor U ter inzage. Inmiddels waren Volker en Grimijser tot den bouw van de bovenbedoelde 10 woningen overgegaan. Enkele dezer woningen staan thans geheel of gedeeltelijk op gemeentegrond. Het is in het belang van beide partijen dat aan dezen ongewenschten toestand een einde komt. Na een bespreking van deze aangelegen heid met de heeren Volker en Grimijser heb ben wij in een ruiling van grond een oplos sing gevonden om uit de gerezen moeiljjkhe- den te geraken. De Commissie van bijstand voor het grond bedrijf kan zich met een en ander vereeni gen. B. en W. stellen daarom voor in dien geest te besluiten. Deze ruiling geschiedt zonder toegift, noch van de zijde van de gemeente Den Helder, noch van de zijde van de heeren A. Volker en IJ. Grimijser voornoemd; De door de heeren A. Volker en IJ. Grim ijser voornoemd betaalde boete van 4000. zal binnen 14 dagen na de dagteekening van de uit dit besluit voortvloeiende notarieele akte door de gemeente worden terugbetaald. CONCIËRGE GEBOUW GENEESKUNDIGE EN GEZONDHEIDSDIENST. Aanvangssalaris 1400. Binnenkort zal het nieuwe gebouw voor den gemeentel, geneeskundigen- en gezondheids dienst in gebruik worden genomen. In verband daarmede hebben B. en W. onlangs sollicitan ten' opgeroepen naar de betrekking van con ciërge voor dat gebouw, op een salaris, dat, in afwachting van de vaststelling daarvan door Uw vergadering, door hen voorloopig is bepaald op 1400.per jaar, verminderd met 5 pet. Dit bedrag is gelijk aan dat voor den conciërge voor het gebouw van den dienst voor sociale zaken. B. en W. achten het genoemde salaris bedrag voorloopig voldoende. Op grond van het vorenstaande stellen B. en W. voor den raad daartoe te besluiten. NIEUWE BANKEN VOOR DE COMENIUS-SCHOOL. Het bestuur van de „Heldersche Schoolver- eeniging" alhier, heeft zich bij schrijven van 8 Februari 1940 tot den raad gewend met het verzoek, ingevolge artikel 72 der lager onder wijswet 1920, gelden beschikbaar te stellen voor het aanschaffen van nieuwe banken ten be hoeve van de Comenius-school. Onder opmerking, dat het de bedoeling is, dat de vervanging van de oude banken door nieuwe geleidelijk zal plaats vinden, stellen B. en W. den raad voor een desbetreffend besluit te nemen. VKIJZ. DEM. BOND. Woensdag a.s. zal de leider der Vrijzinnig Democratie in Nederland, Mr. A. M. Joekes, spreken in Den Helder over den algemeenen politieken toestand en de op den voorgrond tredende vraagstukken van dezen tijd. Men zie de annonce in dit blad. van 6 April 1940. BEVALLEN: W. J. Kauffmann—Heintz- bergen, z.; D. J. WilmsBesseler, z. Zaterdagmorgen waren aan den afslag te IJmuiden acht loggers. Deze bleken geza menlijk niet minder dan ruim 10.000 kilo tong te hebben gevangen, hetgeen een ongekende aanvoer is. Een der loggers had een vangst van 3600 kg, waarvoor 3500 besomde. Ook de a.s. week worden nog ruime tongaanvoeren ver wacht. Uit de Zaterdag ontvangen radiopraai- rapporten blijken de vangsten belangrijk min der te worden. Dat men de tong nu in zoo'n groote hoeveelheid tegelijk vangt, heeft men te danken aan het feit, dat deze visschen thans naar bepaalde broedplaatsen trekken en zoodoende in groote hoeveelheden bij el kaar zijn. De ervaren schippers, die goed met de broedplaatsen op de hoogte zijn. weten hiervan een dankbaar gebruik te maken. AANGEREDEN. Een meisje, dat Zaterdag op den Konings weg fietste werd door een militairen auto rijder aangereden. De fiets bleek beschadigd te zijn, doch het meisje zelf bekwam geen letsel. PORTIEK-HANGERS. Voor het. staan zonder noodzaak in een portiek werd Zaterdagavond weer eens een jongmensch op de bon gezet. TOT DESSERT. Voor een automatiek stonden een stel jon gens Zaterdagnacht laat te eten. Na het souper vlogen er twee elkaar in de haren. Hetgeen weliswaar bevorderlijk geacht mag worden voor de spijsverteering. doch niet voor de porfemonnaie, aangezien er een proces-verbaal op volgde. H. >1. de Koningin zal de Ridders toespreken. De dag. dat het honderd en vijf en twintig jaar geleden zal zijn, dat koning Willem I de wet onderteekende, krachtens welke de Mili taire Willemsorde in het leven werd geroe pen. is 30 April. Er had zich reeds verleden jaar een comité gevormd, bestaande uit afgevaardigden van de Kon. Ned. Vereeniging „Ons Leger", de Kon. Ned. Vereeniging „Onze Vloot", de Stichting „Fonds Ridderdagen" en het Ge nootschap voor militaire traditie en uniform- kunde. alsmede den secretaris ter Kanselarij der Nederlandsche Orden. Voorzitter van dit Comité is de gep. generaal-majoor K. E. Oudendijk. Aan de herdenking wordt een bijzondere luister verleend door het feit, dat Prins Bern- hard het beschermheerschap heeft aanvaard. Voorts is een eere-comité gevormd, waarin o.a. zitting hebben genomen: de ministers jhr. mr. Dé. J. de Geer, Ch. I. M. Weiter. A. Q. H. Dijxhoorn en oud-minister dr. H. Colijn, generaal H. G. Winkelman, opperbevelhebber van land- en zeemacht, en de heer F. M. L. baron van Geen, kanselier der Nederlandsche Orden. De herdenking wordt den 29sten April op treffende wijze ingezet, want dan wenscht H. M. de Koningin, als Grootmeesteresse der Orde, de ridders te ontvangen en toe te spre ken en wel des namiddags om vier uur. Daar na biedt het herdenkingscomité aan de rid ders en eenige genoodigden in hotel „Witte- brug" te 's-Gravenhage een gemeenschappe- lijken maaltijd aan. Z. K. H. Prins Bernhard heeft het voornemen te kennen gegeven, om daarbij mede aan te zitten. Den 30sten April wordt herdenking voort gezet. In den voormiddag zal in de Van Alke- madelaan een defilée van de weermacht voor de gezamenlijke ridders gehouden worden, welke défilé zal worden afgenomen door Z.Exc. luitenant-generaal b. d. H. N. A. Swart, den eenigen nog levenden Comman deur der orde. Daarna biedt de regeering een koffietafel in hotel Wittebrug aan. In den namiddag houdt de kanselier der Nederlandsche Orden, de heer F. M. L. baron van Geen, een ontvangst in de Ridderzaal, waarbij de regeering de ti\fe aanbiedt. Een voorloopige commissie gekozen. Wij lezen in „De Ned. Vischhandel", uitgave van den Ned. Bond van kleinhandelaren in het visch- en haringbedrijf In onze j.1. gehouden Hoofdbestuursverga dering werd groote aandacht besteed aan de vakopleiding in ons bedrijf. Een voorloopige commissie werd benoemd, bestaande uit de H.B.-leden Hendriks, Smit en Presser, welke zoo spoedig mogelijk een rapport zullen uitbrengen. Als deskundige aan deze commissie werd toegevoegd de heer Gomes te Castricum, oud-chef keurmeester te Amsterdam. „Met de uit de Middenstands Centrale opge richte Commissi evan Advies en Bijstand voor de Vakopleiding en Vakexamens in verband met de Vestigingswet Kleinbedrijf, is dezer dagen reeds contact gezocht en verkregen. Luisterwedstrijd over beide zenders. Het nationale fonds voor bijzondere noo den, waarvan de Koningin beschermvrouwe en Prinses Juliana eere-voorzitster is, heeft een radio-luisterprijsvraag uitgeschreven. De omroepvereenigingen, die Maandagavond a.s. het algemeen programma verzorgen, hebben zich bereid verklaard, het desbetreffende hoorspel „Kleurenparade", van en door Koos Koen, om kwart over negen op belde zenders uit te zenden. Dank zij veler medewerking zijn 1850 prijzen uitgeloofd. Mr. A. J. A. A. baron van Heemstra, voor zitter van het fonds, zal den wedstrijd met eenige woorden inleiden. BESTE KLANTEN. Een chauffeur reed Zaterdag voor 2 per sonen. Toen het op betalen aan kwam, waren ze „niet thuis". De chauffeur, die dat niet nam, deed aangifte bg de politie. Het doodelijk ongeluk, dat de reserve le luit.-vlieger H. C. A. v. Montfoort gisteren middag op Waalhaven heeft getroffen, heeft in het bijzonder op ons eiland bij tal van in gezetenen, ontroering' gewekt. Montfoort heeft zijn opleiding op de Texelsche Zeevaart school genoten en was bij zijn vrienden zeer gezien als een prettig en joviaal kameraad Met andere banden was de omgekomen vliegenier nog aan Texel gebonden. Hij huw de immers met een dochter van de fam. A. C. Rab uit de Weverstraat. Het echtpaar had twee kinderen. Een tragische omstandigheid is nog, dat mevr. Montfoort, die gisteren middag, na het vernemen van het droevig ongeval, haar man overkomen, naar Waal haven reed, door een auto-ongeluk werd ge troffen. Mevr. Montfoort kwam er gelukkig zonder ernstige kwetsuren af. Het Kind. Veertiendaagsch blad voor ouders en opvoeders. Nimmer van 6 April. Uitgave C. A. Spin Zn. N.V. te Amsterdam. Na een belangwekkend artikel over „Jor.ge Mensehen en de vrije jeugdvorming", vinden wij een origineele bijdrage over „Zwervers en hun kinderen", waarbij een selectie alleraar digste illustraties „naar het leven" werd op genomen. A. Hallema schrijft over „Ander halve eeuw doofstommenonderwijs". Een actueel nummer, Opnieuw worden neutrale mogendheden door de oorlogvoerende partgen in een gevaarlijken hoek gedrongen, waarin zij eigener beweging niet wenschen te komen. Het zgn telkens weer de neutrale mogendheden, die het kind van de rekening dreigen te worden. Hun zenuwen wor den tot het uiterste gespannen. Met allen wil, die in hen is, om neutraal te blijven, bepalen zij hun houding, maar er is telkens weer een van de verdwaasden, die meenen, dat die neutrali teit naar een kant gehandhaafd wordt en dat zij door de houding van een of andere neutrale mogendheid gedupeerd worden. Ons land is zelf al eenige malen onder hoogspanning geweest. Van verschillende kanten zijn donkere dreigementen geuit om ons kleur te doen bekennen, maar onze regeering en pers zijn zoo verstandig ge weest te weigeren aan dit spel van de strij dende partijen mee te doen en we hebben ons tot op dit oogenblik afzijdig kunnen houden en genieten de laatste maanden een rust die sommige menschen verontrust. Er zijn nu eenmaal groepen van menschen, die de rust en de onrust onbehagelijk vin den. In Noorwegen is het echter verre van rustig. De Zweedsche ertsuitvoer via Noorsch grond gebied naar Duitschland, heeft groote ontstem ming in Engeland veroorzaakt. Men weet da bizondere activiteit van de Engelsche oorlogs schepen rondom en zelfs in de Noorsche wate ren, om dezen uitvoer te belemmeren, men heeft gelezen van de verontwaardiging in Noorwegen over deze daden van neuti aliteits- schennis en men kent de argumenten van En geland, om dezen ertsuitvoer langer toe te laten. Intusschen heeft de Noorsche minister van buitenlandsche zaken zijn ergernis uitgedrukt over de houding van Engeland en Frankrijk en hij heeft voor de zooveelste maal te kennen ge geven, dat Noorwegen niet anders dan neutraal wil blijven. Dit alles neemt echter niet weg, dat de spanning in Scandinavië vooral de laat ste 24 uur sterk is toegenomen en ter wijl we deze regelen tikken komt de onrustbarende mededeeling, dat Enge land en Frankrijk de Noorsche neutrali teit zullen schenden, door het leggen van mijnenvelden binnen de drie mjjlszone, om daardoor de Duitsche schepen te belet ten van de Noorsche neutrale wateren gebruik te maken. Dit Is een zeer ernstig besluit, waar door het oorlogstooneel zich waarschijn lijk zal verplaatsen naar het Noorden. Het gevaar waarvoor men zoo beangst is geweest, dat de strjjd tenslotte op het neutrale gebied van de Noorsche landen zal worden uitgevochten of althans zal worden begonnen, kan door dezen maat regel werkelijkheid worden. Engeland kan van dezen kant Duitschland gemakke lijker aanpakken. Duitschland heeft deze ontwikkeling van den strijd niet ge wenscht, omdat daardoor zyn vermoede lijke plannen in de war gestuurd worden en de strijd nu op meerdere fronten zal gevoerd moeten worden. De vraag is op dit oogenblik nog: hoe zal Duitschland op deze jongste maat regel van de geallieerden reageeren? Deze maatregel kan inderdaad oorzaak worden, dat de oorlogshel nu eerst ten volle zal losbreken. De komende dagen zullen waarschijnlijk groote verrassingen brengen. Kalfsvleesch-croquetten Telefoon 766 BIOSCOPEN: Kialto, Spoorstraat, acht uur: „De Zon gaat nooit onder". Tivoli-Theater, Spoorstraat, acht uur: „Schandaal in Washington?" en „Kerels van de Kustwacht". Witte Bioscoop, Koningstraat, acht uur: „De Groote Vraag". Barometerstand Den Kelder 762,3 Maximum temp. lucht 9 3 Temperatuur 8 uur g Wind richting W.Z.W.; kracht: 1 Licht op 16

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 5