Het Noorden 49 Marine-Officieren beëedigd slagveld van Europa? Treffend ceremonieel aan het Ankerpark UtaaA yaati ure heen? Tweede Blad yiactijnieiluM Dc Blindenavond WEK UW LEVER-GAL OP Toespraak van den commandant der Marine Den Helder gaf 90.000 gulden voor de lucht bescherming uit H. P» Baak f Eeresaluut aan onze gevallen zeelieden Burgerlijke Stand van Den Helder Hedenavond taptoe Barometerstand van Den Helder Gistermiddag zijn 49 nieuwbenoemde Ma rine-officieren, door den commandant der Jlarine te illemsoord, schout-bij-nacht H Jolles, beëedigd, en waar een dergelijk cere monieel altijd een, zoowel voor het militaire als burger oog, bijzonder boeiend schouwspel vormt was dit speciaal gisteren het geval, toen een overdadige voorjaarszon, flonkerend aan een staal-blauwen hemel, het geheel een aparte luister bijzette. Cccn wonder dan ook, dat velen reeds vroeg tijdig de richting van het Ankerpark waren Ingeslagen, teneinde zich aldaar van een goed plaatsje te voorzien. Men benijdde de leden van ,,Onze Vloot" en de oud-onderofficieren wien een gereserveerd gedeelte van het ter rein was toegewezen. 49 Jonge officieren werden beëedigd en dus was het geen wonder, dat een groot aantal ouders en familieleden acte de présence gaven. Ook filmend en fotogra feerend Nederland was rijkelijk vertegen woordigd, terwijl ook de reportagewagen van de AVRO niet ontbrak. Te kwart voor twee stond een groot carré op het terrein aangetreden. Be staande uit een compagnie adelborsten, met vaandel, een compagnie van Hr. Ms. Schorpioen", een van Hr. Ms. „Van Speyk" en een van den Onderzeedienst. In totaal 350 man. Voorts was aanwezig het korps officieren, benevens de Stafmuziek der Koninklijke Marine, onder leiding van kapelmeester Louis Leistikow. Parade-commandant was overste W. H. Tetenburg, de commandant van Vlieg kamp De Kooij, aan wien als adjudant was toegevoegd de kapitein de mariniers P. J. van der Ende. Precies 2 uur arriveerde schout-bij-nacht Jolles, wiens borst wij getooid zagen met het Grootkruis van de Leopold-orde, dat schitterde op een breeden blauwen sjerp. Nadat de eerbe wijzen aan het vaandel gebracht waren, volgde Inspectie van den troep. In het*gevolg van den commandant zeemacht liepen o.m. mede de chef staf landmacht, kapitein Uyterschout, de chef staf der marine, kolonel J. G. van den Berg, kolonel J. C. baron van Asbeck, overste J. W. C. van Hengel, overste Tetenburg, kapi tein v. d. Ende en de adjudant van den com mandant zeemacht, luitenant ter zee le kl. B. J. Velderman. Rede Commandant der Marine. Na de inspectie speelde de kapel een marsch, waarna het vaandel intrad en schout-bij-nacht Jolles zich met een korte toespraak tot de Jiieuw-benoemde officieren wendde. Deze dag, aldus spr., is voor U allen een zeer bijzondere, omdat ge vandaag toetreedt tot het korps officieren. De periode van uw militaire opleiding is thans achter den rug, en ge gaat thans met uw beide beenen in het werkelijke leven staan. Het korps officieren der Koninklijke Marine is een eeuwenoud korps, een korps met een 'rijke traditie. De leden er van helpen en steunen elkaar en het is datgene, wat ik thans ook van U ver wacht. Nadat spr. een kernachtige spreuk van ad- jniraal Maarten Harpertsz. Tromp heeft aan gehaald, door deze gesproken voor den slag bij Duins, wijst hij op de moeilijke tijden. Niemand weet wat de toekomst verborgen houdt, alleen God weet dit, en dat is het juist !wat deze beëediging een speciale wijding geeft. Hierna behandelt schout-bij-nacht Jolles den eed. „Ik zweer trouw aan de Koningin". Zij, onze hooge Landsvrouwe, is het symbool Waar geheel Nederland om samengroept. In dat Nederland beschikt Zij over Haar officie ren. Dat zijn de steunpilaren van Haar Troon. Gedenk dat altijd en overal. Hier en overzee. Waar Haar vlag waait of waar gij zijt, daar Zijt ge in Haar dienst. Dan hebt gij Haar troon te steunen en te schragen. Gehoorzaamheid aan de wetten. Dit woord is kort, doen het zegt veel. Van U wordt ver wacht gehoorzaamheid, maar óók dat ge die wetten zult helpen handhaven. En dat zijn de wetten van het verleden, maar ook die van de toekomst. Onderwerping aan de krijgstucht; dat be- teekent dat ge U hebt te onderwerpen aan de gegeven bevelen, maar het beteekent daar naast. dat ge U zult laten gehoorzamen door hen, die onder U gesteld zijn. Het zijn menschen die U dienen te gehoorzamen en behandel hen menschelijk. Laat Uw bevelen berusten op iets tastbaars en noodzakelijks, opdat er nimmer getransigneerd kan worden. De beëediging. Na deze woorden vangt de eigenlijke plechtigheid der beëediging aan. Met 5 tegelijk komen de jonge officieren, nadat aan het Corpsvaandel den groet is ge bracht, voor den commandant der marine getreden en leggen in zijn handen den eed af. En 49 maal klinkt het over het zonover goten veld: Ik zweer trouw aan de Konin gin, gehoorzaamheid aan de wetten, on derwerping aan de Krijgstucht". Ondanks het groot aantal officieren ver loopt dit ceremonieel zeer vlot en neemt het slechts een klein kwartier in beslag. Daarna neemt de schout-bij-nacht wederom het woord en zich richtend tot de beëedigde officieren, wijst hij hen er op, dat zij thans behooren tot het korps officieren, waarbij hij hen alle goeds in hun loopbaan toewenscht. In het bijzonder tot de ouders en familieleden richt spr. zich daarna nog, die hij in enkele hartelijke woorden wjj3t op het feit, dat het kind van voorheen thans man is geworden, iets wat hen misschien ietwat weemoedig zal stemmen, doch dat tenslotte het logisch einde is van de door hen gegeven opvoeding. Uitverkorenen. Rchout-bjj-nacht Jolles zegt dan ten slotte, dat op hem nog een eervolle taak rust en wel het overhandigen van twee gouden horloges, geschonken door den Minister van Defensie aan twee jonge officieren, die gedurende hun studietijd blijk gegeven hebben van buitengewoon goede eigenschappen. Dat zijn de luite nant ter zee 3e kl. O. Cramwinckel en de officier M.S.D. 3e kl. F. R. Bax. Het défilé wordt een geslaagd onderdeel 'van dit ook in zijn geheel zoo geslaagde mili tair gebeuren. Keurig marcheeren de compag nieën voorbij, voorafgegaan door de Stafmu ziek, wier instrumentén als goud blinken in de stralende voorjaarszon. Eerst toen zag men, hoe groot de belang stelling was van de zijde der burgerij. Op hei Ankerpark stond men saamgeperst op de trottoirs, terwijl op de daken der huizen (en Zeevaartschool) geen raampost onbezet bleek. De namen der beëedigde luitenants ter zee 3e kl. luiden: J. O. Nieuvirenhuis; J. de Jong; W. N. Smit; E. M. Middeldorp; A. de Jong; W. van Ros- sem; P. van Noort; F. R. Berlage; O. Cram winckel; W. Bagchus; J. C. Leijte; H. R. Reitsma; L. C. Luckmann; G. Zeiler; A. C. V. Kriesfeld; A. J. Bos; G. M. van Rossem;' P. E. Tegelberg; T. A. Kattouw; M. J. N. Ver schoor van Nisse; F. Boogaard; A. W. Huide koper; C. E. Woldering; F. E. Kruimink; R. J. de Weerd; D. Auër; J. M. Smit; P. Groustra', J. C. H. v. d. Bergh; J. v. Nieuwenhuizen; J. A. Schreuder; S. v. Ravesteijn; B. van Linge; Jhr. J. J. Storm v. 's Gravesande. De namen der officieren M.S.D. 3e kl.: G. van der Graaf; J. F. Knaake; K. Krui mink; F. R. Bax; J. H. Frijdal; H. S. Hollen- bach; J. L. Tuijnman; J. E. Zietse; S. Dorre- steijn; C. W. Frank; A. F. v. d. Heuvel; J. C. H. Poolman; C. van Hazel; A. J. B. Kappers; J. B. v. d. Berg. Na de plechtigheid werd door de troepen met de stafmuziek en rondgang door de stad gemaakt. Heden in Casino. Hedenavond vindt in het Casino de uitvoering van den Ned. Bllndenbond plaats. Zooals bekend, wordt aldaar door de Operettevereeniging „Ons Ge noegen", o.l.v. den heer A. Krijgsman, een opvoering gegeven van het bijzon der mooie sprookje „Aline in Wonder land", dat zoowel voor jong als oud Iets bijzonders Is. Een 80-tal jongens en meisjes treden in dit spel op, en het is aan geen twijfel onderhevig of men zal verrast zijn te zien wat hier geboden wordt. Voorts vermeldt het programma een film, een propagandistisch woord van den heer t an den Berg, terwijl voorts een kleine expositie aan dezen avond verbonden Is. De entrée bedraagt slechts 40 cent, zoodat verwacht wordt, dat Casino hedenavond een groot aantal bezoekers zal tellen. Kaarten zijn nog verkrijgbaar aan het Bureau van Drukkerij De Boer en tevens hedenavond aan de kassa van het Casino. Wij adviseeren U, indien mogelijk, deze uitvoering b(j te wonen. Ge ziet Iets goeds en steunt daarbij een zeer sympathiek doel. Burgemeester Ritmeester opent de tentoonstelling voor de luchtbe scherming. Men verzuime deze tentoonstelling niet! Gistermorgen heeft de offiCieele opening van de tentoonstelling van de Ned. Ver. voor Luchtscherming in Musis Sacrum plaats gehad. Tal van autoriteiten woonden deze opening bij. Wij zagen behalve burgemeester en mevr. Ritmeester, den weth. van sociale zaken, Mr. J. Mulder, enkele marine-autori teiten, verschillende hoofden van takken van gemeentelijken dienst, doktoren en geeste lijken, raadsleden en hoofden van scholen, be sturen van Middenstandsvereenigingen, als mede enkele bedrijfsleiders van zaken ter plaatse. De voorzitter van de Heldersche afd., de commissaris van politie, de heer A. J. v. d. Hoeven, heette de aanwezigen welkom, waar bij hij een bizonder woord van dank sprak tct den burgemeester, voor zijn bereidwilligheid, de tentoonstelling te openen. De heer v. d. Hoeven wees op de moeilijkheden voor de opening van deze tentoonstelling, die Zater dagavond nog op Schouwen was. Men heeft den heelen Zondagnacht moeten door werken om haar gereed te krijgen en in verband hier mee bracht spreker een hartelijk woord van dank aan de heeren Visser, Noë en Langerak, die de leiding bij den opbouw hadden gehad. Openingswoord burgemeester. In zijn toespraak zei dé burgemeester, dat de opening van deze tentoonstelling hem niet zco aangenaam was, omdat zij een tijdsbeeld geeft, dat niet zoo aangenaam is. De wijziging in de oorlogvoering is zoodanig veranderd dat de burgerbevolking daarin betrokken wordt. Spr. herinnert in dit verband aan het woord van een Fransch generaal, die in .1918 reeds gezegd heeft, dat de volgende oorlog geen oorlog zou zijn van leger tegen leger, maar van volk tegen volk. In Frankrijk zijn ook de vrouwen gemobiliseerd. Wij voelen hoe moeilijk het is de burgerbe volking aan den oorlog te onttrekken. Ook vroeger was dit echter niet altijd mogelijk. De tachtigjarige oorlog levert daarvan het bewijs. Finland heeft ons nü geleerd, dat een vliegtuigaanval ook gericht is tegen de bur gerbevolking. En daarom moeten er maat regelen worden genomen ter bescherming van die bevolking. Door onderlinge en krachtige samenwerking is er veel te bereiken. In Juni 1939 nam de regeering haar besluit, om in samenwerking met de Ned. Ver. v. Luchtbe scherming het volk voor te lichten. Men heeft en u zult 's morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten. lederen dag moet u» lever een liter lever-gal in uw Ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende is, verteert uw voedsel niet. het bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. l*w lichaam is vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmidde len. U moet CARTER S LEVER-PILLETJES nemen om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschade lijk. plantaardig, zacht, onovertroffen om de lever- gal te doen vloeien. Eischt Carter s Lever-Pilletjes bij apothekers en drogisten, f. O.Ta. Schout-b\j_-Nacht B. JoUee, neemt den eed af. Ben overzicht tgdens de plechtigheid. al heel wat bereikt, doch nog lang niet vol doende tot stand gebracht. Spr. verheugt zich erover, dat de plaatselijke afdeeling in dezen zeer actief is geweest. Men heeft zittingen gehouden om het publiek van voorlichting te dienen, doch de belangstelling daarvoor was beschamend. Men interesseert er zich niet voor. De 1400 menschen, die zich voor de luchtbescherming opgaven, zullen als het noo- dig is, wel op hun post zijn, maar alle andere stadgenooten moeten er van doordrongen zijn, dat kennis van de gevaren noodzakelijk is. Voor de luchtbescherming zijn kapita len noodig. Alleen voor Den Helder werd, met steun van het rijk, 90.000 uitgege ven. En er moet nog veel meer gebeuren. Men vraagt zich af of in verband met de evacuatie, die voorlichting nog wel noodig is. Het kan echter heel goed ge beuren, zoo zegt de burgemeester, dat men aan evacuatie nog niet toe Is en dan moet men voorbereid zijn. De bedoeling van deze tentoonstelling is aan de burgerij te toonen welke gevaren er drei gen. De hoogste klassen van de lagere scholen zullen de tentoonstelling bezoeken en des kundig worden voorgelicht. Men zal laten zien, dat er iets gedaan kan worden. Spr. brengt hulde aan de activiteit van het bestuur en spreekt de hoop uit, dat de tentoonstelling zal slagen en dat zjj een lichtend voorbeeld voor de provincie en voor de Ned. gemeenschap mag wor den, een getuigenis, dat Nederland be houden kan blijven wanneer allen één van wil zijn, één in een krachtige verdediging en den wil tot onafhankelijkheid. De voorzitter dankt den burgemeester, ter wijl daarna met de genoodigden een rondgang gemaakt werd, waarbij de heer Wijma, hoofd instructeur en propagandist van de N.V.L., van technische voorlichting diende. In den ouderdom van 66 jaar is gisteren ten zijnen huize aan de Boerhaavestraat over leden Henri Pierre Baak. Met den heer Baak is een van de voorvechters voor de belangen van het rijkspersoneel heengegaan. Van 1908 af was hij bestuurslid van de Vereeniging van Personeel in Rijksdienst „Onderling Belang", waarvan hij het voorzitterschap bekleedde van 1913 tot 1927, in welk jaar hij werd opgevolgd door den heer L. van Loo. In alle opzichten heeft hij gevochten voor de belangen van dé rijkswerf en in het bizonder heeft hij een be langrijk aandeel gehad in de helaas mislukte poging de rijkswerf te Hellevoetsluis te be houden. De bouw van vier mijnenvegers op de Marinewerf alhier, gaf hem aanleiding tot het schrijven van een brochure, waarin hij het uitvoeren van werk in eigen bedrijf warm be pleitte. Deze bleef immers 800.000 gulden be neden de particuliere werven. De brochure heeft veel opzien gebaard. Achttien jaar maakte de heer Baak deel uit van het hoofdbestuur van de Centrale voor Rijkspersoneel, waarvan 11 jaar als bezoldigd bestuurder. In 1935 werd hij gepensionneerd en kwam toen weer in onze stad wonen. In het gemeentelijk leven heeft hij ook nog een rol, zij het een ondergeschikte, vervuld. Van 1915 tot 1923 was hij lid van den ge meenteraad, als candidaat van de R.K. Staats partij. Vanwege zijn functie in de neutrale vakbeweging werd hij toen geen candidaat meer gesteld. Een hartkwaal maakte aan zijn leven een einde. De teraardebestelling zal plaats heb ben op de R.K. Begraafplaats te Huisduinen, Donderdag a.s. Vertrek van het sterfhuis Boerhaavestraat 34, om 12 uur. De vice-admiraal Fürstner, chef van den staf van de Marine, heeft Zondag in een rede voor de Phohi een eere-saluut gebracht aan de vele zeelieden, die als slachtoffers van de oorlogsomstandigheden het leven hebben ge laten, zoo meldt „De Telegraaf". Hij deelde mede. dat 39 marine-mannen omgekomen zijn. Hun namen staan gegrift in het monument „Voor hen, die vielen", te Nieuwediep. De koopvaardij verloor in totaal 238 man nen op mailbooten, vrachtschepen, tankers en visschersvaartuigen. van 8 April 1940. BEVALLEN; J. BreetVan Duinen, z. C. A. VreekenVan Beijeren. z. A. van den Herik Marsman, d. M. Chr. TebbesChristiani, z. W. de JongVan Leersum, d. A. G. van Zui den Grootjes, d. De route, hedenavond door de taptoe te nemen, luidt als volgt: Hoofdgracht, Kanaal- weg, Prins Hendriklaan, Keizerstraat. Spoor- gracht. Jonkerstraat, Van Duyn van Maas damstraat, Beukenkampstraat, Vischstraat, Bassingracht, Nieuwe Brugstraat, Zuidstraat, Weststraat, Werf. Verkeersvlieger boven „De Toelast' Oh! daar is „De Toelast konden we nu maar even dalen. Neutrale staten slachtoffer van de politiek der oorlogvoerenden. De situatie in Europa verandert met het uur. Vanmorgen stroomden de be richten uit het buitenland op onze redac tietafel binnen en het Is uiterst moeilijk de situatie op dit oogenblik te beoor- deelen. Eén ding is zeker: neutrale staten zijn het slachtoffer geworden van de po litiek der oorlogvoerende landen. De actie van Engeland, daartoe misschien gedwon gen door Frankrijk, om mijnenvelden te leggen in de Noorsche wateren, heeft een tegenactie van Duitsehland uitgelokt, waarvan een andere neutrale mogendheid, Denemarken, het slachtoffer Is geworden. Engeland mag dan beweren, dat de actie in Noorwegen niet bedoeld is tegen de neutralen, maar een feit is. dat Noorwegen tegen zijn wil in den oorlog is gesleept. Welk land daar van de eerste oorzaak is laten we in het mid den. Engeland beweert immers, dat het tot zijn maatregelen overgegaan is door de neu- tialiteitsschendingen van Duitsehland, waar tegen Noorwegen niet krachtig genoeg zou zijn opgetreden. Noorwegen is echter door dit optreden in den oorlog betrokken, het Noord- sche grondgebied zal nu waarschijnlijk het slagveld van Europa worden. De situatie vanmorgen was niet in alle o> zichten duidelijk. Waarschijnlijk was echter, dat Duitsche troepen in Noorsche havenplaat sen waren geland en de mogelijkheid, dat Noorwegen dus in oorlog met Duitsehland was geraakt, zooals een bericht uit New-York be richtte, is dus wel zeer groot. Bovendien is Duitschlartd Denemarken binnengerukt. Dit moet met bliksemsnelheid gebeurd zijn, want vanmorgen om zes uur kwam reeds het be richt door, dat de Deensche hoofstad, Kopen hagen, door de Duitschers was bezet. Van een tegenactie van het Deensche leger kwam niets door, zoodat deze geheele situatie wel vreemd en onbegrijpelijk aandoet. Het is niet aan te nemen, dat Denemarken, zonder verzet, de Duitsche troepen op zijn grondgebied zal toe laten. Trouwens, niemand had verwacht, dat Duitsehland als eerstvolgende oorlogsdaad, Denemarken in het conflict zou betrekken. Hoe zal Londen hierop reageeren? Uit alles blijkt, dat Engeland én Frankrijk besloten zijn met kracht tegen Duitsehland op te tre den. Dat spreekt uit de torpedeering van een drietal Duitsche schepen en uit het geheele optreden van Engeland in de Noorsche wate ren. Bovendien schijnt men zich ook ernstig te beraden op economische maatregelen in Zuid-Oost-Europa. Engelsche gezantep uit Turkije, Bulgarije, Roemenië, Joego-Slavië, Griekenland, Hongarije en die uit Moskou en Rome zijn te Londen om maatregelen te over wegen, den Duitschen handel pp den Balkan om zeep te brengen en politieken druk op den Balkan uit te oefenen. De actie van de geallieerden is verras send en de tegenactie van Duitsehland zal mogelijk ook groote en ongedachte ver rassingen brengen. Reeds het optreden van vannacht en hedenmorgen is snel en doortastend geweest. Is de tijd van verkennen en afwachten voorbij? Wat staat ons dan nu te wach ten? Op welke wijze zal Duitsehland En geland verder aanpakken Zal men nu ook vliegtuigaanvallen op de Engelsche steden openen? Het zijn vragen, waarop de komende dagen misschien het antwoord zullen brengen. Op het oogenblik Is de toestand volkomen onoverzichtelijk, maar als de sneeuwbal eenmaal begint te rollen en men zjjn bezinning volkomen kwijt raakt, dan staat de totalitaire oorlog mis schien spoediger voor de deur dan we verwacht hadden. Natuurhistorisch Museum, le Vroonstraat lederen Woensdag van 35 uur. lederen Zaterdag van 710 uur. Bovendien den eersten Zondag van elke maand van 35 uur en den eersten Woens dag van 810 uur. BIOSCOPEN: Kialto, Spoorstraat, acht uur: „De Zon gaat nooit onder". Tivoli-Theater, Spoorstraat, acht uur: „De onzichtbare man" en „De Storm". Witte Bioscoop, Koningstraat, acht uur: „De Groote Vraag". Barometerstand Den Helder: Maximum temp. lucht: Temp. 8 uur: Wind: richting: N.; kracht: Licht op: 764,6 8.6 4,8 5 7.IS

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 5