Van het nieuwe oorlogsterrein Verwoede gevechten te Bergen DUITSCHE tl WB Laatste telexberichten Noorsche hoofdstad wordt ontruimd NOORSCHE REGEERING VERLAAT OSLO Noren schieten op NOORWEGEN ZAL ZICH VERZETTEN LUCHTAANVALLEN OP OSLO FORT IN 0SL0FJ0RD BOOD VERZET Duitschland erkent den inval Koffie zonder koffiepot Wederom voor Finland gerolschaatst Iets nieuws bij V D Aanrijding op den Singel Aanrijding bij de Keizerstraat Hoofdpijn, Kiespijn. h«ipe"hie°bi) Jubilea bij de Spoorwegen Uit het politie-rapport Zilvermeeuwen op dreef Aanbesteding Marinewerf Succes van O.KJK* V oetbalcompetitie Zeemacht Radio Kopenhagen antwoordt niet DUITSCHERS BEZETTEN BERGEN EN TRONDHjEM Duitsche oorlogsschepen Narvik door de Duitschers bezet Duitschland schendt ook de Zweedsche neutraliteit over de actie in het Noorden Enthousiaste huisvrouwen Bijeenkomsten van de Heldersche afdeeling der Nederlandsche Vereeniging voor Huis vrouwen zyn vrijwel zonder uitzondering pret tige bijeenkomsten. Dat geldt ook voor de middagen of avonden, waarop nieuwe produc ten op voedingsgebied gedemonstreerd wor den, zooals gisteravond in 't Kegelhuis het geval was. Want behalve dat de aanwezige dames in de gelegenheid waren kennis te maken met de bekende Nestlé producten, werd men vergast op een kop delicieuse Nescafé annex schijven pikante koek. terwijl de voort varende propagandiste, Mej. T. Vaandrager, haar gezelschap tenslotte nog verrastte met diverse monsters, die grif aftrek vonden en deze week menige tafel eer zullen aandoen. Wjj hebben persoonlijk de veelgeroemde eigenschappen van Nescafé geproefd en... het was bijzonder smakelijk. Het is een geconcen treerd geheel oplosbaar extract in poeder- vorm van zuivere koffie, vervaardigd uit een mélange van de beste koffiesoorten. Het poe der bevindt zich in waterdicht vertinde bussen en tuben. Men kan het noemen een soort ver edelde koffie, die zelfs verwende smaken zal frappeeren. Op het poeder giet men een weinig heet water, daarna wat warme melk, wat suiker en ge hebt Uw koffie klaar. Daarby heeft Nescafé nog een eigenschap, namelijk dat het goedkoop is. Behalve deze „koffie zonder koffiepot" wer den ook bijzonderheden verteld van de andere Nestlé-producten, zooals gecondenseerde melk (gesuikerde en ongesuikerde) en Nestlé kin dermeel. Het is aardig te vermelden, dat de geheele vergadering enthousiast was over het koffie- extract en spontaan overging tot het teekenen van een order. Hetgeen men eveneens als een persoonlijk succes van de welbespraakte en energieke propagandiste mag beschouwen. U zult zich natuurlijk nog herinneren, dat de vorige week enkele jongens op het Haven plein gerolschaatst hebben ten bate van het Finsche Roode Kruis. Er werd ongeveer een rijksdaalder opgehaald. Dat heeft aanstekelijk gewerkt, want ook J.l. Zondagmiddag hebben een aantal kunst rijders, onder leiding van Guus Lastdrager, Dick Dijkshoorn en Maarten Kuiper, wéér ge reden voor Finland. Het resultaat was wel zeer verrassend. Toen de jongens gistermiddag de bus op ons Bureau deponeerden, bleek zich daarin te bevinden aan dubbeltjes, kwartjes, stuivers en centen niet minder dan 8.34. Wij hebben deze bij elkaar gereden contan ten evenals de vorige maal aan het Consulaat in Rotterdam overgemaakt, dat er zonder twijfel wel weg mee weet. De Luffa-gpons. V. D. heeft Iets nieuws en wel een nieuw soort spons. Dat is de z.g. Luffa-spons, welke in Indië, net als de bananen, groeien. Het is dus een natuur-product, dat zeer bijzondere eigenschappen moet bezitten en waarvan men in de toekomst zeer veel verwacht. De huisvrouwen kunnen wij adviseeren eens met dit nieuwe soort spons kennis te maken. Daartoe zijn zy lederen dag in de gelegenheid, want bij V. D. zal men U gaarne de Luffa- spons demonstreeren zonder eenlge verplich ting tot koopen. Gisterenmiddag om ongeveer 4 uur kwam een scholier met flinken gang uit de Bree- straat, op zijn rijwiel den Singel oprijden. Een luxe auto, die Juist deze straat passeerde, kon den Jongen niet meer ontwijken. Door hard remmen kon de bestuurder echter een ern stige aanrijding voorkomen. De fiets werd vrij ernstig beschadigd, de jongen zelf kwam er echter bizonder goed af. Het voorspatbord van de auto bekwam eenige averij. Men zij toch voorzichtig op de hoeken van de straten en waarschuwe vooral zijn kinde ren op te letten en zich aan de regels van het verkeer te houden. Gistermiddag reed een wielrijder bij de Kei- zersbrug dusdanig links van den weg, dat hij een matroos overhoop reed. Het resultaat daar van was, dat de man met een bloedende pols opgenomen moest worden, terwijl voorts de fiets op diverse plaatsen beschadigd werd. altijd een poeder of cachet van Mjjnhardt. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets.genaamd „Mijnhardt)es",2st. 10ct.Doos50ct. Den 28sten April a.s. hoopt onze vroegere stadgenoot de heer J. J. Mallet Jr., machinist bij de Ned. Spoorwegen te Utrecht, den dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaren als leerling-machinist in dienst trad bij de toen malige H.LJ.S.M., ter standplaats Aalsmeer. BEËEDIGING IN ROTTERDAM. Gisterenmiddag zijn op het Schuttersveld te Rotterdam de adelborsten A. F. van Velsen, E. H. J. Menger en F. Jonkman door den chef van het corps mariniers, commandant van de maritieme middelen te Rotterdam, ko lonel H. F. J. M. A. von Freytag Drabbe, be- eedigd tot tweede luitenant der mariniers. HEERENRIJWIEL AAN DE LOOP. Iemand deed aangifte, dat zijn fiets ver dwenen is. Dat was al 3 weken geleden. VALSCHE GULDEN ONTVANGEN. Iemand deed aangifte, dat hij van een on bekende een valsche gulden in ontvangst ge nomen had. RIJTIJDENWET. Een chauffeur ging op de bon wegens over treding van de Rijtijdenwet. Aan den Zondag J.l. door de Wandelsport- vereeniging „De Laatste Loodjes" te Zaan dam, ter gelegenheid van haar le lustrum, uitgeschreven wandeltocht over 42 H km, nam onze plaatselijke Wandelsportvereeniging ,,De Zilvermeeuw" met veel succes deel. Begun stigd door een heerlijk voorjaarszonnetje werd het typisch Zaansche parcours, met de vele fabrieken en molens, in opgewekte stemming afgelegd. Bij de prijsuitreiking mocht „De -Zilver meeuw" vernemen, dat het „De Laatste Loodjes" een genoegen was, dat de grootste vereeniging uit den N.H.W.B., i.c. „De Zilver meeuw", ook den fraai en zilveren beker voor de grootste groep mocht ontvangen. Behalve dezen beker ontving „De Zilvermeeuw" nog een zilveren beker als groepsprjjs. terwijl alle deelnemers een fraai uitgevored kruis ver wierven. Uitslag der gisteren gehouden openbare aanbesteding voor „Het maken van nieuwe onderslagbalken en kolommen in de zeil makerij op de Rjjkswerf." A. van de Wouw, Den Helder 2980. Gebrs. de Waard, id. 3000.— C. Goes, id. 3232.— P. Tuin, 't Zand (N.H.) 3240. Minneboo Walboom, Den Helder 3300. N.V. H. Doorn, id. 3400.— J. P. van Os, id. 3400. N.V. Holl. Constructie-werkplaatsen Leiden 3885.— K. Duinker, Den Helder 3932. J. Roomeijer, id. 4040.— T. Boekei, Schagen 4050.— P. Vermeulen en W. A. Ran. Den Helder 4076.— R. Noppert G. Oord, id. 4099. C. van Essen. ld. 4220. P. Boerdijk, ld. 4252.— Modder Cuperus, id. 4900. Uitslag der gisteren eveneens gehouden openbare aanbesteding voor: „Het vervangen van de houten binten en standvinken in de scheepsbeschieterswerkplaats, door ijzeren binten en kolommen en verdere daarmede ln verband staande werkzaamheden." A. van de Wouw, Den Helder P. Tuin, 't Zand C. Goes, Den Helder K. Duinker, id. J. Roomeijer, id. R. Noppert G. Oort, ld. Modder Cuperus, id. C. van Essen, id. P. Vermeulen W. A. Ran, ld. Minneboo Walboom, id. J. P. van Os, ld. Gebrs. de Waard, id. T. Boekei. Schagen P. Boerdijk, Den Helder N.V. Holl. Constructie-werkplaatsen Leiden 3700.— 3850.— 3900.— 4234.— 4440.— 4473.— 4485.— 4760— 4780— 4900— 5000— 5069— 5350— 5832— 6600— Bij de Zondag j.l. gehouden „Korenbeurs wedstrijden" van den Turnkring Alkmaar en Dmstreken, mocht het „O.K.K." gelukken weer goede resultaten te boeken. De meisjes-adspi- ranten behaalden den eersten prijs met hun vrije oefeningen en de dames een derden prijs met de knotsoefeningen, terwijl voorts allen die aan de personeele wedstrijden deelnamen, een prijs wonnen. Hierbij de namen: Dames: lste graad: M. Forrer, T. Kok— Brinksma, N. Brinksma en A. CadotBakker. 2e graad: J. de Graaf, T. Wlist, J. de Wolf, D. Mooij, L. Leijbrandt, A. Goutier, M. v. d. Wijngaarden, B. Beets, N. Dolstra, N. Westdijk, T. Roels. Fee ren: 3de graad: C. Berkeljon. Meisjes: M. de Graaf, R. Bak. M. Dijkshoorn, M. de Beurs, C. Orijnus," C. Brouwer, C. van Tiel, M. Labruijère, W. Stoof, C. Jole, M. Groot huis, L. Raat, L. v. d. Kuijl, J. Monsma, F. Dijk stra, T. Keetman. Jongens: N. Hokke, J. Lugtenburg, J. Kra mer, H." Schouten, J.-de Haas, F. Nak en D. Koster. De wedstrijden van Zaterdagmiddag wer den begunstigd door een stralend lente- weertje, dat vele voetballiefhebbers naar de terreinen trok. Vooral op het Atlasterrein was het druk, maar ook de elftallen, die op het Watervogelsterrein speelden, hadden niet te klagen over gebrek aan belangstelling, even min als op het Onderzeedienst terrein. Op het Werfterrein ging niets door, zoodat de competitie weer een zestal wedstrijden op schoot en nu over een paar weken het einde te bezien zal zijn voor sommige elftallen. De ontmoeting HospitaalDe KooiJ 1 heeft ons niet téleur gesteld. Het was een boeiende wedstrijd met volop spanning, on danks de weinige doelpunten. Vooral viel op de sterke verdediging van de Kooy, met den rechtsback Huizen aan het hoofd. De ge vaarlijke voorhoede der ziekenverplegers von den hier hun mannetje, die vooral het oog hield op Dissel. Daarentegen deed zich het gemis aan schutters bij de Vliegtulgmakers terdege voelen. Wolting en zijn maats brach ten er weinig van terecht, ofschoon de backs van het Hospitaal toch wel te passeeren wa ren, in het begin waren deze zelfs zwak. De rust ging in met blanken stand. In de tweede helft gaven beide partijen elkaar weer weinig toe, met de verplegers iets agressiever. Het eenige doelpunt van den wedstrijd werd gescoord door Dissel, na fraai doorzetten. Met man en macht kwam De Kooij het laatste kwartier naar voren. Huizen ging naar de centervoorplaats, maar de Hos pitaal achterhoede was nu ingespeeld en stond nu als de bekende rots in de branding. Juist bij het eindsignaal scoorden de Ziekenverple gers hun tweede doelpunt, maar scheidsrech ter De Haan, die correct leidde, kende dit te- terecht niet toe. Zoo staat het Hospitaal nu aan den kop en, gezien hun spel, moet er heel wat gebeuren eer men hen daar van daan krijgt. De volgende wedstrijd bracht een kleine overwinning van het Troepen-detachement op het elftal van den Onderzeedienst. Krab speel de met het Landmacht-elftal toch mee, zij het op de spilplaats, hij droeg nog bij tot het 2de doelpunt, dat het winnende bleek te zijn. De Onderzeedienst was beter dan wij verwacht ten, zij hadden een zeer goede rechtsbinnen en als de uitslag andersom was geweest had men niet te klagen gehad. Het Troependeta chement verbetert zijn positie op het rang lijst door deze overwinning belangrijk en wij zien hen nog onder de prijhwinnaars ein digen, een plaats, die voor den Onderzeedienst vrijwel als uitgesloten moet worden be schouwd. De wedstrijd VerbindingsdienstSchorpioen 2 op het Watervogelsterreln, was ook niet van spanning ontbloot. De Verbindingsdienst kwam net met de hakken over de sloot en mocht met de kleine overwinning beide han den dichtknijpen. De twee punten komen hen zeer van pas en zij blijven in de bovenste helft van de ranglijst. Schorpioen 2 deed niet wat wij van hen verwachtten. Wy zagen er weer verschillende nieuwe gezichten in, wat het samenspel niet gunstig beinvloedde, zelfs zagen wjj een goede achterspeler als Nljssen langs het lijntje staan als reserve. Toch was er voor de leerlingen nog kans geweest op een prijsje, een kansje, dat theoretisch moet worden geacht na de nederlaag. De scheidsrechter was niet opge komen, maar korp. van Aussem viel in en bleek het arbitreeren nog niet te ztjn ver leerd. De Plaatselijke Dienst, die hierna aantrad tegen Van Speijk verloor ztjn vijfden wed strijd. Den jongens van den Parallelweg zit het ook niet mee. Na oorspronkelijk de lei ding te hebben gehad, moest men nog met dikke cijfers de vlag strijken. Toch speelden zij niet slecht, alleen wat ongelukkig, eh als het ln het begin wat meer meegezeten had, was de uitslag misschien heel anders geweest. Zij toonden zich echter goede verliezers en zij dragen de roode lantaarn van afdeeling A. met eere. De Stokers van de Van Speijk ken nen hun weelde niet, nu ztj zoo hoog op het lijstje komen. De toekomst zal leeren of zij er thuis hooren. Zij krijgen nog een paar zeer zware tegenstanders, maar laten wij hen niet ontmoedigen, hun spel toonde ver rassing en dat is een goed wapen. De Kooy 2 kon het niet bolwerken tegen Kijkduin B. Deze laatsten speelden een sterk aanvallend spel en ook de verdediging was best. Niet dat de Vliegtuigmakers zich lieten overrompelen, doelman De Schipper zou het anders kunnen vertellen, maar Iedere aanval liep dood op de hechte Kijkduin-defensie. Het eene tegenpuntje, dat De Kooy 2 op ztjn cre dit kreeg, ontstond uit een laag schot en dat is een der zwakke plekken van den lange De Schipper. Wij willen, hiermede geen afbreuk doen aan het goede werk van dezen keeper, in de overwinning had hij een groot aandeel. De Zoeklichtafdeeling maakte korte met ten met de Marine-kazerne. Scheidsrechter Jacobs moest er papier en potlood bij houden. De Kazerne had nu een paar miliciens opge steld, o.a. op de linksbuitenplaats, maar een verbetering was het nog niet. De elftalcom missie moet nog maar eens goed zoeken, er is nu toch materiaal genoeg voorhanden. Bij de Genie viel vooral de centervoor op, een speler van een Oostelijke eerste klasser. Deze jongeman, Trentelman genaamd, speelde met de achterhoede van de Marinekazerne en scoorde er lustig op los. Daarom was het ons duister, waarom een speler van die kwaliteit er nog zulke unfaire trucjes op na hield, wij zyn dat niet gewoon en een speler van zijn aanleg heeft dat niet noodig. Wij hopen dat hij dan ook spoedig zal terugkeeren van de dwalingen, zijns weegs, zijn spel zal er aan waarde door winnen. Wij geven hierbij de complete uitslagen en ook de ranglijsten. Bij afdeeling B. is de wedshtrijd Stafmuziek 21ste G. B. geannuleerd. Deze was gewon nen met 5—0 door de Stafmuziek wegens niet opkomen van het 21ste, maar deze overwin ning schonk den muzikanten geen bevredi ging en zij wilden liever voor de punten spe len. Zooals men verder zal zien krijgen zij daarvoor de kans al staan zy nu vaster dan ooit op de onderste plaats. Afdeeling A.: Verbindingsdienst—Schorpioen 2 10 Plaats. DienstVan Speijk 14 De Kooy 1Hospitaal o1 OnderzeedienstTroependet. i2 Afdeeling B: Kijkduin BDe Kooy 2 Marine-kazerneZoeklichtafd. Competitiestand Afdeeling A. Hospitaal 8 6 Wachtschip 8 6 Kijkduin A 6 3 De Kooy 1 6 2 Verbindingsdienst 6 3 Troepen-Det. 3 2 Van Speijk 6 2 Schorpioen 2 5 1 Onderzeedienst 8 1 Luchtdoel-art. 1 1 4—1 0—7 2 1 1 2 0 0 0 1 1 0 Afdeeling B. Zoeklichtafd. Dirks Admiraal Fort Erfprins Kon. Instituut Officieren Kijkduin B De Kooy 2 Schorpioen 1 Marinekazerne 21ste G.B. Stafmuziek 7 6 4 5 5 7 6 6 4 3 4 23—8 12—3 13—6 9—4 6—7 4—7 9—20 7—9 9—13 3—0 29—8 18—6 13—4 12—6 9—7 11—13 11—14 7—14 10—11 5—10 3—21 Programma voor morgen. Om eenigszins te voorzien in het nijpend ge brek aan terreinen worden ook Woensdag weer eenige wedstrijden ingelascht. Dit brengt weer zijn moeiiykheden met zich mee. niet iedere ploeg kan midden in de week spelen en niet iedere Scheidsrechter kan zich vry maken. Op het Werfterrein speelt om 4 uur Fort Erfprins tegen de Marinekazerne en gezien de antecedenten van de laatsten is het niet twy- felachtig, wie de punten zal lncasseeren. Ten zij Erfprins meer verzwakt Is dan wy ver moeden en de Marinekazerne elndeiyk de goede opstelling heeft gevonden. Op den Onderzeedienst speelt men zoowat den geheelen middag. Om twee uur begint het Troependetachement tegen het 2e Bat. Luchtdoelartillerie. Het tweede Bat. heeft tot nu toe slechts één wedstryd gespeeld, en deze gewonnen, van de vermoedeiyke uitslag valt dus weinig te zeggen. Het is maar goed, dat zij eindelijk eens in het veld komen, want hun achterstand Is werkelyk te groot. Om 4 uur ontmoet het Hospitaal den Plaatseiyken Dienst, de hoogste tegen de laagste. Consequent gerenedeerd moeten de Zieken verplegers dus winnen en wy houden het daar dan ook maar op. Men moet het echter niet te licht opnemen, dat is wel meer funest geweest voor aspirant-kampioenen. Ten slotte, om kwart over vyf, geeft het 21ste G.B. party aan de Stafmuziek. De Mu zikanten bracht er tot nu toe niet veel van terecht, maar ook het Grens-Batt. heeft nog maar één punt. Deze wedstrijd was al geboekt op het credit van de Staf door niet opkomen van de Landmacht, maar belde partyen zyn overeengekomen er maar liever voor te spe len, wat Woensdag dan gebeurt. Van belang is de wedstrijd niet of het zou moeten zyn voor den poedelprijs. Alle telefoonverbindingen Scandinavië verbroken. met De telefonische verbindingen tusschen Londen en Scandinavië zijn thans verbroken. Alle telefoonlijnen van Londen naar de Scandinavische landen loopen over Kopen hagen. De radio-telefonische dienst Londen Kopenhagen wordt onder normale omstandig heden om 7 uur 's ochtends geopend, doch vandaag heeft Kopenhagen op de oproepen niet geantwoord. ONDANKS DE DUITSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN DE STAD, BLIJFT HET RADIO STATION VAN OSLO UITZENDEN. DE BEVOLKING WORDT DOOR DE AUTO RITEITEN DER LUCHTVERDEDIGING UITGENOODGD DE STAD TE VERLATEN. De Noorsche regeering heeft Oslo verla ten, om zfch te Hamar te installeeren. De radio van Oslo deelt mede, dat de Duit- schers Bergen alsmede Trondhjem hebben bezet. De gezant der Vereenlgde Staten in Noor wegen, Harrlman. heeft medegedeeld, dat de Noren het vuur geopend hebben op vier Duitsche oorlogsschepen, die in de Oslo fjord opstoomden. De Amerikaansche legatie te Oslo ls ge machtigd de Britsche belangen in Noorwe gen te behartigen voor het geval de Brit sche gezant genoodzaakt zou zijn het land te verlaten. HET NEEMT DENEMARKEN EN NOORWEGEN ONDER BESCHERMING. Sterke Duitsche legerkxachten hedenmorgen deze landen bin nengetrokken. In een speciale uitzending deelt de Duit sche radio mede: „Het opperbevel van het Duitsche leger deelt mede, dat, teneinde een tegenwicht te vormen tegen de acties tegen Denemarken en Noorwegen en een mogelijken xijandelijken aanval op deze landen te voorkomen, het Duitsche leger deze beide landen onder zijn bescherming heeft genomen. Sterke Duitsche legerkrachten zijn daarom hedenochtend de ze landen binnengetrokken. Radio Oslo meldt, dat de Duitschers de Noorsche havenstad Narvik bezet hebben. DE STAD DOOR DE DUITSCHERS BEZET. ALGEMEENE MOBILISATIE IN NOORWEGEN. De Noorsche minister van buitenlandsche zaken Koht heeft vannacht de algemeene mo bilisatie afgekondigd. De radio van Oslo deelde vanochtend om 8 uur het volgende mede: .Duitsche vloot- strijdkrachten zijn vannacht ondanks het verzet van de Noorsche vloot en kustartille- rie de Oslo-fjord binnengevaren. Horsten werd gebombardeerd en het fort van Bergen alsmede de stad zelf werden na verwoede ge vechten door de Duitsche troepen bezet. Trondjem werd eveneens aangevallen en men gelooft, dat de stad door de Duitschers bezet is. Het fort Cristiansand heeft eveneens aan Duitsche aanvallen blootgestaan. Op de stad is een luchtaanval ondernomen. Te Eggersund zijn Duitsche troepen aan land gezet De Noorsche radio heeft voorts medege- deeld, dat Duitsche troepen over de greng van Zuid-Jutland zijn getrokken. DUITSCHE BEZETTING IN STRIJD MET NOORSCHE SOUVEREINITEIT. Zooals reeds medegedeeld, heeft de Noor sche regeering; alsmede het Storting, zich uit Oslo naar Hamar teruggetrokken. Voor zijn vertrek veklaarde de Noorsche minister van buitenlandsche zaken, Koht, dat hij vannacht om vijf uur den Duitschen ambasadeur te Oslo had ontvangen, die Noorwegen schriftelijk en mondeling had uitgenoodigd zich niet tegen de Duitsche bezetting te verzetten. De Duitsche gezant voegde hieraan toe. dat hij het voor Noorwegen van het groot ste belang zich onder militair bestuur van Duitschland te plaatsen. De Noorsche regeering heeft den ge heelen nacht vergaderd om dit punt te bespreken. Na afloop der bijeen komst verklaarde de regeering aan de Duitsche eischen niet te kunnen voldoen, daar zij deze in strijd achtte met de Noorsche souvereiniteit. De Noorsche minister van Buitenlandsche zaken Koht, heeft nog medegedeeld, dat de Duitsche gezant als motief opgaf, dat, als de Duitschers niet tot bezetting overgingen, de geallieerden dit zouden doen. „Wij gelooven niet", antwoordde Koht, „dat de geallieerden voornemens zijn tot een dergelijken maatre gel over te gaan. Wij hopen, dat de tegen woordige toestand niet te lang zal duren." NAAR UIT PARIJS GEMELD WORDT, ZIJN OP DE NOORSCHE HOOFDSTAD OSLO. LUCHTAANVALLEN ONDER NOMEN, MAAR DE NOORSCHE RADIO WERKT NOG. De Duitsche radio voor de scheepvaart heeft omgeroepen, dat in alle belangrijke Zweedsche havens, alsmede in de havens van het Skagerak, vanmorgen vroeg door Duitschland mijnen zijn gelegd. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: Sinds maanden probeeren Engeland en Frankrijk Scandinavië te maken tot een nieuw oorlogsterrein tegen Duitschland. Ook de poging van de Westelijke pluto cratieën zich te mengen in het Finsch— Russisch conflict, had o.a. tot doel, door de bezetting van Noorwegen de ijzer- en ertsmijnen in Britsche handen te krijgen, in ieder geval, den uitvoer daarvan via Narvik te verhinderen. Als voorlooper van de voorgenomen bezet ting van belangrijke steunpunten in Noor wegen, volgde gisteren het buitenwerking stellen door Engeland van de Noorsche ter ritoriale rechten. De regeering van Noorwe gen heeft slechts geantwoord met een kalm protest. De Duitsche rijksregeering evenwel denkt er niet aan, ook van haar kant tegen deze Britsche schending van het volkeren recht eveneens slechts te protesteeren. Zij heeft daarom met ingang van heden die stap pen ondernomen, welke noodig zijn om het Noorden van Europa definitief te onttrekken aan de Britsche plannen tot uitbreiding var den oorlog. D"its£h,e oorlogsschepen, die van- h ^.e Oslofjord zijn binnengevaren, hebben krachtigen tegenstand ontmoet van schermt' lnK»ng van de Fjord be- j?m!Vi°r1,en>Sudoo5 '1 varen tot binnen in de rjord, hebben de Duitschers een twintigtal berg aan &ezet te Valloe nabij Toens- de Noorsche kust werd een kanon- wo'i gelost, waarop de Duitschers >even- V»n™vi a"'wo°!'dden' De bevolking van ^eeft de P'aats verlaten en is uitge- dat de n f Toensherg. Ook wordt gemeld, dat rif dlf, f 18 Varvik bezet hebben en ken toe«anR tot de Vaesfjord bewa

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 6