Het slagkruiserplan in den Volksraad DIT MERK IN DEZEN CIRKEL! Als U daar maar op let! YlLeuiu-ó uil 10& Ook verbetering van de luchtmacht Apotheken Indië offert voor oorlogsslachtoffers ItaMat Helder-nieuws H.R.C.-nieuws Alkm. Boys I-H.R.C. I Atlas-nieuws Geen andere letters dan de R van „Rath" en de D van „Doodeheefver" moeten in den cirkel staan! Dan hebt U zekerheid, dat wat U koopt ook inderdaad het échte R D Behang is! Gedrukt in de fijne, degelijke „fixa-color" kleuren! Vraag Uw behanger de R&D Stalenboeken met de prachtige, nieuwe kleuren „Horizonnade", „Symphonie", „Zonidylle", „Sahara" en „Zee- kristal". En laat niets ter wereld U afbrengen van Uw eisch: „het R D-merk in cirkel op het kaft!" Nederland's grootste en meest moderne behangselpapierfabriek. BEHANGSELPAPIERFABRIEK VAN RATH DOODEHEEFVER LEVERING VIA UW BEHANGER. UlcuidelbfioJd Prinses Juliana Marsch tc Amsterdam voor en ten bate van O en O Opleiding voor land- en zeemacht Waak g,aati une Pieeti? Barometerstand van Den Helder Het afdeelingsverslag van den Volksraad op het ontwerp tot versterking der maritieme defensie (het slagkruiserplan), is thans ver schenen. Zeer vele leden brachten hulde aan het Ka binet voor de indiening van dit ontwerp. An dere leden waardeerden het plan evenzeer, doch betreurde het, dat eerst thans daartoe is overgegaan. Opgemerkt werd, dat bij een eventueel conflict, het van zeer veel belang zal zijn welke de houding van de inheemsche be volking zal zijn. In dit verband werd op nieuw gepleit voor een spoedige invoering van een inheemsche militie. Sommige leden constateeren. dat het vloot- plan, door de Europeesche burggrij en de Europeesche pers met gejuich begroet, door de Inheemsche maatschappij lauw en onver schillig is ontvangen. Dit wordt verklaard uit het feit, dat het vlootplan moet dienen ter bescherming van Indië als Nederlandsch be zit, een doel, waarvoor de Inheemsche maat schappij geen enthousiasme vermag te gevoe len. Anderen waren van meening, dat het vlootplan wel degelijk met instemming in de Inheemsche wereld is ontvangen. Eenige leden stelden de vraag, of het bericht juist is, dat er een z.g. plan- Ferwerda bestaat, en zoo ja, hoe dit luidt. Ook versterking van de tweede linie. Voorts wordt op uitvoerige wijze van ge dachten gewisseld over de kwestie van de verdere versterking der weermacht. Door de •versterking van de vloot zal de eerste weer standslinie in kracht toenemen, doch de waarde van een defensie-systeem hangt in een geval, als waarin Indië verkeert, min stens in even groote mate af van de kracht der tweede linie. De groote plaatsen aan de kust verkeeren in een gevaarlijke positie en moeten tegen een bombardement worden be veiligd. Een verdere uitbouw van het leger met de luchtmacht is dan ook een logische consequentie van de voorgenomen uitbreiding van de vloot. Vele leden hielden een pleidooi om het kleine materieel zooveel mogelijk in Ned.- Indië te bouwen, evenals het dok. Hiertegen werden van andere zijde weer verschillende argumenten aangevoerd. Ook werd gevraagd waarom het bouwen van een gegraven dok te Soerabaja niet in overweging is genomen, hetgeen ook tot besparing in de kosten zou leiden. Bijzonderheden werden gevraagd in zake de verdediging van Soerabaja. Betwijfeld werd of voor slagkruisers Soerabaja wel een deugdelijke basis is. Voorgesteld werd om in den „overgangs tijd" voordat het voorgestelde materieel be schikbaar Is, bepaalde maatregelen te treffen, waarbij o.a. wordt gedacht aan uitbreiding van het leger met 250 bommenwerpers. De mededeelingen omtrent de personeels voorziening worden te summier geacht. Er wordt niet gezegd of de schepen hoofdzakelijk met Europeesch personeel, dan wel ten deele ook met Inheemsch personeel zullen worden bemand. „Te beperkt". Over het eigenlijke vlootplan wordt zeer uitvoerig van gedachten gewisseld. Allereerst wordt de vraag gesteld of in de komende jaren nog aanvulling kan worden verwacht, en zoo ja, wat zij be helst. Verscheidene leden achtten het vlootplan te beperkt, vooral indien van de gedachte wordt uitgegaan dat, in ge val van agressie, niet mag worden gere kend op steun van andere mogendheden. Verschillende leden konden den indruk niet van zich afzetten, dat in dit plan weer angst vallig wordt vastgehóuden aan de minimum gedachte, waarom van een afdoende maritie me defensie geen sprake is. Ten eerste leek dezen leden het aantal slagkruisers te klein en ten tweede leek dezen de omlijsting onvol doende. Voorts worden vragen gesteld naar aan leiding van opmerkingen en berichten in de pers van deskundige medewerkers, oa. van mr. Jager, dat van drie slagkruisers voort durend slechts een of twee voor optreden buitengaats beschikbaar zouden zijn. Ook werd de vrees uitgesproken, dat het gebrek aan ervaring van den Nederlandschen scheepsbouw op dit gebied, zal leiden tot te genvallers. Het werd aanbevelenswaard ge acht om een of twee kapitale schepen op bui- tenlandsche werven (Amerika, Italië) te doen bouwen, hoezeer ook om economische rede nen de aanbouw in Nederland voorop dient te 8 taan. Een deel van de leden meende het vloot plan slechts te mogen aanvaarden, indien de regeering kan verzekeren, dat het personeel, voor zoover eenigszins mogelijk, in Ned.- Indië zal worden aangeworven. Aangedron gen werd op verruiming van de mogelijk heden voor de opleiding van personeel, be stemd voor de vloot en voor de inrichting aan den wal, in Indië zelf, een recruteering van dit personeel uit de verschillende groepen der bevolking. .De financieele zijde van het vlootplan werd zeer uitvoerig besproken, waarbij de bekende tegènstellingen in zake de verdee ling der kosten opnieuw naar voren werden gebracht. In verband met de hoogere exploi tatie-kosten werd de verwachting uitgespro ken. dat niet vier of vijf jaar zal worden ge wacht, alvorens het vraagstuk der kostenver- deeling nader te bezien. Van verschillende zijde werd twijfel uitgesproken of de raming der kosten niet -te laag was. Ten slotte werd nogmaals de aandacht gevestigd op de vor ming van een speciaal Defensie-fonds. Wederom 10.000 beschikbaar. Batavia, 12 April. Zooals bekend, kon de Vaderlandsche Club, als resultaat van de inzameling in Ned.-Indië voor de Xederlandsche oorlogsslachtoffers, reeds bedrag van 100.000 overmaken naar Nederland aan den oud-gouverneur-gene raal, jhr. De Jonge, die dit bedrag reeds verdeelde. Uit de nagekomen bijdragen was de Vaderlandsche Club .thans In staat om nog een bedrag van 10.000 voor dit doel naar Nederland over te maken. De Tel. teekent hierbij aan: Het bedrag van 100.000, dat in het laatst van de vorige maand in Nederland is ont vangen, is door den oud-gouverneur-generaal in dezen zin verdeeld, dat 60.000 is toe gewezen aan het Algemeen Steuncomité en 40.000 aan 't Nationaal Zeemansfonds, met de bepaling, dat deze bedragen, overeenkom stig de bedoelingen van de schenkers, zullen worden besteed ten behoeve van oorlogs slachtoffers ii^Nederland. Jhr. mr. De Jonge heeft nog geen bericht ontvangen van de verzending van het in dit telegram bedoelde bedrag van 10.000, zoodat Zijne Excellentie nog niet heeft kunnen over wegen welke bestemming aan dit bedrag zal worden gegeven. HELDER 1ALC1IARLA VICTRIX 1. Aanvang half drie. Helder ontvangt morgen Alcmaria, en ieder, die op de hoogte is van de voetbalge schiedenis der witjakken, weet, dat dit, indien beide ploegen in eenzelfde afdeeling waren ingedeeld, altijd een van de spannendste en mooiste wedstrijden van het seizoen was. Ook dit seizoen is er weer zoo'n kamp, en we weten, dat beide ploegen morgen weer voor een mooien Strijd zullen zorgen! Helder, die een proef neemt met Wagenaar op de spil- plaats, is door eigen terreinvoordeel lichte lijk favoriet. En indien er met het ware élan gespeeld wordt, dan zijn de Heldersche wit jakken lang niet kansloos. Het elftal is: Kenter v. d. Meulen Teecklenburgh Douwma Wagenaar Verzijl Rottier v. d. Berg Hoebe Krab Himpers YVIERINGERWAARD—HELDER 2. Daar verscheidene spelers door het intrek ken der verloven niet buiten de stad beschik baar zijn, is dit elftal nog niet bekend. We zullen hopen voor de witjakken, dat ze on danks dat een goed elftal op de been kunnen brengen, want daarvoor is hun kans op de eerste plaats nog te mooi. WIJZIGING PROGRAMMA. Atlas 2Helder 4 vervalt. Ingelascht: Helder 4Watervogels 3. Aanvang 10 uur. Zondag reist HRC naar Alkmaar om aldaar aan den Westerweg Alkmaarsche Boys te ont moeten. Alhoewel de groote nederlaag, die HRC j.1. Zondag leed, weinig verlies bracht en nog met flinken voorsprong de afdeeling aan voert, dient er toch voor een herhaling van dergelijke dwalingen terdege gewaakt te wor den en zal HRC 1 a.s. Zondag dan toch dienen te toonen, dat de nederlaag van j.1. Zondag een ongelukje was en dat het wel degelijk in staat is ook uitwedstrijden, en zelfs de meest lastige, tot een goed einde, te brengen. Tot deze lastige behoort ook de strijd van morgen en wij zijn ervan overtuigd, dat deze alleen tot een goed einde gebracht kan wor den door een goed spelende en hard werkende ploeg. Het elftal luidt: Djjkshoorn Leavey Buitenhuis Selderbeek Stolk Roomeijer Sanders v. Pelt De Vries De Jong Dissel HRC 2—OUDESLUIS. Aanvang half drie. De Racing-reserves zijn door de laatste goede verrichtingen weer in de bovenste helft van den ranglijst beland met zelfs nog een kans op de eerste plaats. Morgen nu komt Oudesluis op bezoek en indien de roodjakken dit treffen winnen, zouden ze DOSKO inge haald hebben. Men kan dus een spannende strijd op Tuin dorp verwachten. Het eltal luidt: Goudswaardt Stins Dekker Schoemaker van Dok Kok Koster de Schipper Zymrii Hoogendijk Bakker Overbodig is het natuurlijk te wijzen op het feit, dat zoowel HRC 1 als HRC 2 zeer ver zwakt zullen uitkomen, indien de verloven ook Zondag ingetrokken blijven. Van hedenavond 9 uur tot Maandagmorgen is alleen geopend de apotheek van de firma SmeetsSnel, Weststraat. Van Maandag 15 April tot 22 April wordt avond- en Zondags dienst waargenomen door A. P. Hoolmans, Spoorstraat. Atlas 1 speelt Zondagmorgen 10 uur tegen HRC 3, die momenteel de onderste plaats bezet. Daar een kat in nood rare sprongen kan doen, zullen de wit-zwarten stevig aan moeten pakken om zelf niet onderaan te geraken. Met hetzelfde spel als tegen HRC 2 voor de rust kan dit wel gelukken, tenminste als achter de zaak goed klopt, dit was verleden week het geval niet en daarom werd onnoodig verloren. De opstelling is behoudens bijzondere om standigheden: J. de Ruiter J. Post H. Mieldijk J. Slotemaker J. Buis C. Lokkers J. Snijders J. Gersen G. Wijker J. Wijker K. v. d. Duim DfS&O collectie be staat uit de Series 16 - 47 48 49 10 - 51 52 en 57, meet dan dui zend variaties in dessins en kleuren. Hierbij be vindt zich het behang, dat in Uw kamet past en bij Uw beurs 1 TOONZALEN IN 19 STEDEN DES LANDS. Toonkamers te Alkmaar, Koningsweg 16. Ter gelegenheid van de a.s. verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana wordt te Amsterdam op Zaterdagmiddag 27 April 1940 de tweede Prinses Juliana Marsch gehouden over een af stand van 20 en 30 km. Deze marsch wordt georganiseerd door de Chr. W.S.V. „Willen is Kunnen" (W.I.K.) te Amsterdam, aangesloten bij C.N.W.O., voor en ten bate van O. en O. Zij die dezen marsch binnen den vastgestel- den tijd volbrengen, zal het fraai in brons uit gevoerde „Prinses Juliana Marsch Kruis" met beeltenis van H.K.H.aan lint in de nationale kleuren, worden uitgereikt. Die deze marsch voor den tweeden maal volbrengen, ontvan gen een nieuw lint met cijfer „2". Bovendien groepsprijzen en vele extra prij zen, welke door diverse instanties beschikbaar zijn gesteld voor militaire-, burger- en jeugd groepen. Inschrijvingen worden ingewacht bij het Secretariaat: Haarlemmer Houttuinen 441, Amsterdam-C., alwaar tevens prospectus over dezen marsch aangevraagd kan worden. BENOEMD TOT LIJNWACHTERS. De heeren L. Korf en J. Bakker, respec tievelijk schippers van de U.K. 59 en de U.K. 43, zijn weer benoemd tot lijnwachters om er zorg voor te dragen, dat de visschers niet viscbür binnen de vastgestelde lijn. EEN NIEUWE INDUSTRIE VOOR UKK. Door den timmerman en aannemer H. de Wit worden reddingvlotten vervaardigd, welke volgens het oordeel van den inspecteur Speelman een groote mate van veiligheid bie den. Alle visschers zullen voor de toekomst zulk een reddingvlot aan boord moeten heb ben. Gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Groot aantal toekomstige offi cieren. De afdeeling Cultureele Statistiek van het Centraal Bureau voor de Statistiek te Den Haag heeft in een „Mededeeling" een statistiek van het militair onderwijs aan beroepsperso- r.eel bij de Land- en Zeemacht op 1 Januari 1940 verwerkt. De hierin opgenomen cijfers en gegevens hebben betrekking op het begin- onderwijs aan beroepspersoneel; het voortge zette onderwijs, zooals b.v. de opleiding van van matroos tot telegrafist, en dergelijke, is korporaal-machinist tot sergeant-machinist, derhalve niet vermeld. Eveneens is de oplei ding tot telegrafist vanwege de Ned. Tele- graaf-Maatschappij er buiten gelaten. Radio- Holland, welke maatschappij ook voor de marine opleidt. De opleidingen der matrozen en mariniers zijn niet vermeld uit hoofde van het feit, dat deze opleidingen meer als militaire vorming dan als onderwijs moeten worden be schouwd. De cijfers zijn vooral interessant uit het oogpunt van de uitbreiding van land- en zee macht. Wij laten hier eenige ervan volgen: Opleidingen 1936 1937 1938 1939 1940 Kon. Mil. Academie 137 186 314 386 562 Kon. Inst. v.d. Marine 87 119 146 172 219 Opleiding tot: Officier-vlieger Onderofficier-vliegei Monteur Torpedomaker Geschutmaker Timmerman Vliegtuigmaker- metaalbewerker houtbewerker bekleeder Stoker Men ziet uit het bovenstaande, dat de toe neming van het aantal personen in de groepen sterk uiteenloopt, waarvoor natuurlijk allerlei bijzondere oorzaken bestaan; de opleiding voor vliegtuigmaker-bekleeder bijvoorbeeld zal wegens wijzigingen in de vliegtuigtechniek met verder worden voortgezet. De opleiding van officieren is wat het aantal leerlingen betreft wel zeer sterk gegroeid. 4 10 17 22 22 11 25 29 35 35 12 24 34 64 96 26 35 54 78 104 15 15 15 15 15 4 5 6 6 10 26 40 56 118 161 10 14 14 11 8 1 1 2 1 1 128 129 148 139 177 Natuurhistorisch Museum, le Vroonstraat lederen Woensdag van 35 uur. lederen Zaterdag van 7—10 uur. Bovendien den eersten Zondag van elke maand van 35 uur en den eersten Woens dag van 8—10 uur. Aquarium Zoöl Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 9—12 en van 13.30— 17 u. Zaterdags van 9—12 uur. BIOSCOPEN: Rialto, Spoorstraat, acht uur: „Gibraltar". Tivoli-Theater, Spoorstraat, acht uur: „Het Monster van Frankenstein" en Hee renpensionaat". Witte Bioscoop, Koningstraat, acht uur: „Dansend door het Leven" en „Pioniers der prairiën". Heden: Casino, 8 uur: Uitvoering Padvinders. Zondag 14 April. Casino, 8.15 uur: Bob Scholte, Sylvain Poons en Wiesje Bouwmeester. Maandag 15 April. Casino, 8.15 uur: Concert „Helders Mannen koor". Woensdag 17 April. Casino 8.30 uur: Abonnements voorstelling „Chronique Scandaleuse". 763.1 7.U 4.3 3 7.25 Barometerstand Den Helder: Maximum temp. lucht: Temp. 8 uur: Wind: richting: O.Z.O.; kracht: Licht op: STOOMVAART DHJ. NEDERLAND. Tjikandi, 11 April te Amsterdam. POTTERDAMSCHE LLOVD. Blitar, 12 April v. Batavia.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 6