Lichtvaardig gerucht Drama op de Belgisch- Nederlandsche grens Actie voor een Spoorbaan over den Afsluitdijk NedeHandsche kustvaarder op mijn geloop tegengesproken Groote serie verkeersongevallen DE STRIJD OM OSLO Geen verschil meer tusschen burgers en militairen DE SCHAT in dt Wx&ójtijn Comité van actie gevormd EERBERICHT Op échte yf Postvluchten op Indië de bilt seint» AMERIKAANSCH BLAD CON CLUDEERDE UIT 'N DUITSCH RADIO-BERICHT DAT EEN EN- GELSCH TROEPENTRANS PORT OP WEG ZOU ZIJN NAAR NEDERLAND. Zaterdag viel een nieuw voorbeeld te sig- ïialeeren van het in omloop brengen van een uiterst lichtvaardig gerucht met betrekking {tot ons land. Het te Washington verschijnende blad ■*,F.vening Star", vermeldde naar de Duit sche radio mededeelde dat een troepen transport Engeland had verlaten. Het Ame- Srikaansche blad trok daaruit op eigen ge zag de conclusie, dat dit troepentransport op weg zou zijn naar Noorwegen of... naar iNederland. Behalve door de Duitsche radio werd deze mededeeling 's avonds ook verder verspreid door het Berlijnsche dagblad „Nachtaus- gahe". Waarschijnlijk heeft hierop betrekking het om 8.20 Ned. tijd door de Britsche radio uitgezonden bericht, dat uit Duitsche bron opnieuw geruchten komen als zoude van Britsche zijde een aanslag worden voorbe reid op Nederland. Daaraan werd door de Britsche radio een even stellige als ondubbel zinnige tegenspraak toegevoegd in dezen ,vorm: Dit is zulk een fantastische onzin, dat nie mand buiten Duitschland er ook maar een oogenblik geloof aan zal hechten. De tegenspraak is nog door een ongeveer gelijkluidende tegenspraak van Reuter ge volgd. EEN WEERKLANK IN JAPAN. Ook Japan hebben blijkbaar kwaadwilli ge geruchten over de positie van Nederland bereikt en het te Tokio verschijnende blad „Hotsji Sjinjboen" vindt daarin aanleiding te betoogen, dat de Europeesche oorlog zou overslaan naar den Stillen Oceaan van het oogenblik af. dat Nederland het tooneel van den strijd zou worden. Het blad meent, zoo seint United Press, dat het nog aan veel twijfel onderhevig is of de Vereenigde Staten in een dergelijke eventualiteit aan leiding zouden vinden onmiddellijk in den oorlog te gaan, doch wel is hetz eker, dat de Britsche vloot dan. in overeenstemming met de Amerikaaitsche vloot, Nederlandsch- Indië bij wijze van veiligheidsmaatregel zal bezetten. Het Japansche blad stelt ten slotte de vraag, of de woordvoerder van het depar tement van Buitenlandsche Zaken. Gai- moesjo, nu nog langer voortgaat niet to verklaren, dat Japan een politiek van non interventie volgt in weerwil van boven genoemde mogelijkheid, en of Japan zal dulden, dat de Stille Oceaan door Britsch Amerikaansche schepen overrompeld wordt. Ten aanzien van deze Japansche sugges tie merkt de N. R. Crt. op, dat Nederlands bekende standpunt, de laatste dagen meer malen ten overvloede bevestigd, duidelijk is: Nederland verzet zich met wapenge weld tegen iedere agrassieve handeling, van welke zijde die ook komt, tegen zijn grond gebied. Tot dat grondgebied behoort ook Nederlandsch-Indië. ALLEN, DIE BINNEN DE GREN ZEN VAN DEN STRIJDBAREN LEEFTIJD LIGGEN, BEHOOREN TOT DE TOTALE WEERKRACHT DES LANDS. Voor het nationaal Jongerenverbond üeeft de oudcommandant van het veldleger, Jhr. W. Röell een rede gehou den waarin hij zeide, dat de moderne oorlog .voor alles leert, dat binnen de grenzen van den strijdbaren leeftijd het verschil tusschen hetgeen men vroeger noemde, burgers en mi litairen opgehouden heeft te bestaan. Allen, zooals zij in deze bijeenkomst zijn, behooren zoo al niet tot de weermacht, maar dan toch zeker tot de totale weerkracht des lands. Voorts wees spr. erop dat voor ons va derland, hetwelk alleen op verdediging is hl- gesteld, en maar een alternatief is, dat ge steld kan worden tegen den gruwel van den totalen oorlog, te weten de totale verdedi ging, hetgeen wil zeggen dat alles en een ieder in Nederland, die ook nog maar iets kan doen om rechtstreeks of zijdelings do verdediging te steunen daarvoor zijn gehce- le persoonlijke inzet en alle persoonlijke be langen op zijde zet. Wij zijn werkelijk als volk bedorven in dien zin, dat wij het nu al ruim V/4 eeuw zonder oorlog geweest zijn, dit is natuurlijk een groote gave gods, maar de keerzijde der ..medaille is wel zeker deze, dat dit alles ook verslapping met zich mede gebracht heeft, die de weerkracht des volks op den duur ernstig zou gaan schaden. Wij huldigen de helden uit de lucht en thans nog in het bijzonder ook de helden te water en zoo vele anderen, die in de weer macht het slachtoffer werden van de daar aan verbonden gevaren, zelfs wanneer er nog geen oorlog is. Spr. wees op de verslapping van den mi litairen volksgeest, op de spionnage-proces- sen. en het landverraad, die alle wel zeer ernstige teekenen zijn. Er zijn er velen, die zich thans met be klemming afvragen of de overvulling van FEUILLETON 38. door MALCOLM HOWES HOOFDSTUK XVII. Het vinden van den schat. Royson besefte de dwaasheid ervan, zich blindelings in een gevecht te storten, waarvan hjj den aard niet kende. Ofschoon de toestand van zijn vroegere metgezellen wanhopig moest zijn, ofschoon het langer worden der scha duwen hem waarschuwde, dat de tijd kort werdwas het van het hoogste belang, dat hjj de wijze en richting van den aanval ont dekte en de middelen, die von Kerber had aan gewend om dezen af te slaan, voor de aanwe zigheid van het „ontzettingsleger" werd op gemerkt. Hij had veel gehoord van de krijgs manseigenschappen van de Hadendowa's. Ze waren dapper, maar ze hielden er niet van hun leven nutteloos te wagen. Te oordeelen naar het aanhoudend schieten waren ze bezig het kleine gezelschap „op te eten" met zoo min mogelijk gevaar voor zich zelf. Zij waren in staat een woesten aanval te doen, wanneer zij de nadering van de redders bemerkten, maar het was ook mogelijk, dat ze de nieuw aange- komenen zich met von Kerber zouden laten vereenigen, vertrouwend op hun geweervuur om met de versterkte verdedigers af te re kenen. Dick moest snel beslissen, wanneer hij eenmaal den toestand kende, en het was daar om noodzakelijk,dat er een soort verkenning zou plaats hebben van den schouder van de helling, die het einde van het plateau vormde. Nederland met vreemdelingen, zelfs zooda nig. dat men in de verschillende groote ge meenten des lands op publieke plaatsen meer vreemde talen dan Nederlandsch hoort spreken, of deze uitwassen van ziekelijk hu manisme, gelet op de gebeurtenissen in De nemarken en Noorwegen niet uitermate landsgevaarlijk zijn geweest. Op alle Nederlanders rust de plicht, om, waar dit pas heeft, en men hiervoor in de gelegenheid is. de oogen en ooren wijd open te houden, om zonder ophef, praten of groot doenerij verdachte zaken of handelingen ter kennis te brengen van de autoriteiten. Thans nog iets over de weermacht zelve, aldus spreker. Waakt met arbeid en zelfver loochening. Bewaakt het vaderland in stilte ook ten opzichte van zijn inwendige geva ren. Zware tol aan het verkeer in het afgeloopen weekeinde. Er waren in het afgeloopen weekeinde vele verkeersongelukken, waarvan helaas enkele met doodelijken afloop. Te Amsterdam reed een 19-jarige motor rijder met groote vaart tegen een gemeente lijke autobus en werd in zorgwekkenden toestand naar het Wilhelminagasthuis over gebracht Een 31-jarige dame wilde op het achterbalkon van de Amsterdamsche ge meentetram springen, greep mis en viel tusschen den motor- en bijwagen. Zij was onmiddellijk dood. Te Diemen reed een kleine personenauto door te snelle vaart te gen een verhoogde trottoirband. Het wagen tje sloeg eenige malen over den kop. De be stuurder, een 25-jarig radiotechnicus, werd eruit geslingerd en overleed spoedig. Hij was eerst eenige dagen geleden in het huwelijk getreden. Te Kerkrade werd een 13-jarig meisje door een autobus aangereden. Haar toestand is zorgwekkend. Doordat een voet ganger t« Ede plotseling den weg overstak, moest een automobilist eensklaps stoppen. Daardoor vloog een echter hem rijdende mo torrijder op zijn wagen. De ongelukkige werd levensgevaarlijk gewond. MAN DOODT ZIJN NICHT EN PLEEGT DAARNA ZELFMOORD. Zaterdagochtend heeft zich in het plaatsje Ophoven in België een drama afgespeeld, dat zijn vervolg heeft gehad in de Nederlandsche gemeente Thorn, dat ten zuiden van Weert ligt. De ongeveer dertigjarige mijnwerker P. H. heeft eerst zijn nicht in Ophoven, met wie hij se dert eenige jaren intieme relaties onderhield, gedood en daarna heeft hij zelfmoord gepleegd. II. is werkzaam in de mijn „Maurits", doch vermoedelijk had hij Zaterdagochtend vrij. Hij begaf zich naar Ophoven om een bezoek te brengen aan zijn nicht H. H. S., echtgenoote van zijn neef, met wie hij re laties onderhield. Vermoedelijk hebben de man en de vrouw een woordenwisseling gekregen welke tenslotte zoo hoog is ge- loopen, dat H. een revolver te voorschijn haalde en de vrouw dood schoot. Hij is daarna weer naar Nederland teruggekeerd en bracht een bezoek aan zijn broer, die in Thorn woont. Tijdens dit bezoek, werd H. niet wel. Hij begaf zich naar buiten en enkele oogenblikken later hoorde zijn broer tot zijn grooten schrik een revolver schot. Hij snelde naar buiten en vond den ongeveer 30-jarigen P. H. ontzield ter aarde liggen. P. H. was ongehuwd en woonde in bij zijn vader te Wessem. Hij stond over het alge meen gunstig bekend. De revolver waarmee ded aden gepleegd zijn, heeft de man waar schijnlijk eenigen tijd geleden in België gekocht. De vrouw H. H. S. was ongeveer 35 jaar oud en reeds langen tijd gehuwd. Zij dreef in de gemeente Ophoven een klein caftje terwijl haar man timmerman is. Zij «aat twee kinderen achter, een meisje van 18 jaar en een jóngen van 15 jaar. NAAR HET NOORDEN LOO- PEN DE DUITSCHERS VAST. - FREDERIKSSTAD~EN HALDEN BEZET. Ilavas verneemt van de Noorsche grens, dat de Duitschers van Oslo uit oprukken met versterking, welke per vliegtuig uit De nemarken is aangekomen. De Duitsche troe pen hebben Fredcriksstad, Saresburg Fredc riksten en Ilalden bezet. Zij zijn nog niet overgegaan tot een systematisch zuiveren van de lange kust. De meeste douaneposten bevinden zich nog in Noorsche handen, evenals het uiterste .Zuidwesten. De Noren bieden in kleine groepen tegenstand. Het schijnt, dat zij geen aangesloten en versterk te verdedigingslinie vormen. De strijd in dit gebied is een guerilla. Sedert twee dagen heeft men niets ge merkt van een vlootactie in de Oslofjord. Een enkel oorlogsschip in de fjord is gezien, doch men weet niet of het een Duitsch of een Britsch schip was. Het opperbevel van het Noorsche leger meldt op 14 April, dat aan lmt front van Oestfold en Akershus de toestaiiTi op 13 April niet was gewijzigd. De Noorsche detachemen ten hielden nog hun stellingen bezet. Nabij Minnesund hebben onze troepen enkele de tachementen Duitsche troepen van gelijke sterkte tegen gehouden. In het district Ringcrike hebben de Noor sche troepen zich teruggetrokken uit Hoene- foss en in den nacht van 13 op 14 dezer hebben zij tusschen Hoenefoss en Jevnaker tegen de Duitsche troepen gestreden. I11 Buskerud en Vestfold hebben de Duit schers Kongsberg en Larvik bezet. I11 Soerlandet hebben zij Evja in Setesdal bezet. Wij vernemen, dat, naar aanleiding van het door Burgemeester Mijnlieff van Anna Paulowna genomen initiatief en de daarop in de jongste vergadering van de I ereeni- ging van Burgemeesters en Secretarissen in het voormalig Kanton Schagen gevolgde dis cussies, een Comité van Actie zal worden ge vormd, om propaganda te maken voor een spoorbaan over den Afsluitdijk. De Commissie van Actie zal bestaan uit het dagelijksch bestuur van bovengenoemde vereeniging, de burgemeesters Breebaart van Zijpe en Bosma van Oude Niedorp en de Secretaris van Anna Paulowna, de heer Keizer. Ook zal, zooals vanzelf spreekt, Bur gemeester Mijnlieff deel van ilp commissie uitmaken. Verder zijn de volgende organisaties aan gezocht vertegenwoordigers aan te wijzen: Holl. Mij. van Landbouw, L.T.B., Departe ment Den Helder van de Mij. van Nijver heid en Handel, de Kamer Van Koophandel, de Federaties van V.V.V.'s in Noordholland, de Vereeniging voor bloembollencultuur, de Reedersver. te IJmuiden en de drie Natio nale Middenstandsbonden. Er bestaat in vrijwel alle kringen in Op de uitreis bereikten de „Toren valk" met gezagvoerder Brugman Singapore en de „Pelikaan met ge zagvoerder Kooper Basra. Deze vliegtuigen worden onder scheidenlijk 14 en 1' April te Bata via verwacht. Op de thuisreis landden de „Bui zerd" met gezagvoerder van Veenen- daal te Napels en de „Oehoe" met gezagvoerder Hondong te Jodhpur. Dit toestel wordt 16 dezer te Napels verwacht. Verwachtingf Betrokken tot zwaar bewolkt, nu en dan regen, later eenige daling van temperatuur. Matige tot krachtige Z.W. tot N.Wl wind. Noordhollandsch Noordpunt groote belang stelling voor dit plan, welks verwerkelijking, naar men unaniem van oordeel is, pog ster ker banden zou knoopeh tusschen de Noor delijkste provincies van ons land, dan door het autoverkeer over den Afsluitdijk reed? het geval is. Een sneltreinverbinding AlkmaarScha genAnna PaulownaWieringenLeeuwar den, Groningen, ziedaar het ideaal, dat t_ velen voor oogen staat en door de commissif zal worden gepropageerd. Het opperbevel van de Noorsche marine deelt mede, dat Noorsche vlootecnheden drie Duitsche vliegtuigen brandend omlaag heb ben geschoten. Tien leden van de bemanning werden krijgsgevangen gemaakt. Duitsche vliegtuigen maakten een noodlanding op Storfosen. Doodstraf gesteld op nakoming van mobilisatiebevel. Duitsche waarschuwing aan de Noren. Generaal von Falkenhorst, de comman dant der Duitsche troepen te Oslo, heeft, naar Reuter meldt, in een radio-uitzending van Oslo verklaard, dat alle Noren, die ge hoor geven aan de mobilisatie-order van de Noorsche regeering, doodgeschoten zullen worden. HET SCHIP VERGAAN. DRIE SLACHT OFFERS. Zaterdagmiddag arriveerde op de reede van Vlissingen een buitenlandsch stoom schip, aan boord waarvan zich bevonden de Doar te schreeuwen tegen Abdur Kader en signalen te geven aan zijn eigen mannen, slaagde Dick erin, de woeste vaart van den troep te stuiten. Het was niet gemakkelijk de opgewonden kameelen in te houden. De kop pige beesten waren even onwillig om zulk een vaart te beginnen als er mee op te houden. Voor ze den top bereikten, stonden ze echter stil! Royson, Abdur Kader en Abdullah ste gen af en snelden vlug naar den rand, zich verschuilend achter rotsblokken en hoogten, totdat ze een goed uitzicht hadden over het panorama voor hen. De eenige begaanbare weg daalde snel af naar een onmetelijk wijde en ondiepe laagte. Waarschijnlijk was dit bassin gevormd door 't inzakken van het land rondom een uitgeblusch- ten vulkaan, welks vroegere werking werd bewezen door een groep smalle heuveltjes in de verte. Oostwaarts loopend, noordelijk van den zoo vreemd aangegeven krater, was het droge rivierbed, dat de oase had geschapen en de bron had doen ontstaan, waaraan de plaats zijn naam ontleende. Ongelukkig was de groep lavabergjes ver voorbij het midden van de holte gelegen. Ze werden aan drie zij den beheerscht door kleine heuvels en ofschoon ze in sommige opzichten goed te verdedigen waren, hadden ze het groote nadeel in een kring te liggen. Dientengevolge was de eenige plek, die veilig was voor het vuur van den vij and, aan de westzijde ,en de verdedigers sche nen dit begrepen te hebben. Dick telde de kegels: het waren er zeven! Ofschoon de afstand minstens anderhalve mijl was, kon hjj mrs. Haxton zien zitten tusschen twee groote rotsblokken. Von Kerber was dicht bij haar en de paar Arabieren, die bij hen waren, lagen verspreid tusschen de rotsen in stellingen, vanwaar ze het onophoudelijk schie ten vanaf de heuvels konden beantwoorden. Hun kameelen lagen bijeen in een holte tus schen de twee westelijkste hoogten en voa zoover Royson kon beoordeelen, had het kleine gezelschap nog niet veel verliezen geleden. Maar de taktiek van hun aanvallers was dui delijk. De Hadendowa's hadden sluipend en ongemerkt, den hoogeren grond ten noorden, oosten en zuiden bezet. Ze hadden waar schijnlijk de niets kwaads vermoedende kafila uit de open oase verdreven, want daar ston den nog een paar tenten en wat kampgerei en het was hun bedoeling dichterbij te kruipen en de hoorns van een zich steeds meer sluitende halve maan steeds westelijker voort te schui ven tot een samenkomen van die uiteinden hun vlak voor zonsondergang, een succesvol len stormloop zou mogelijk maken. Alle twij fel op dat punt werd overigens opgeheven door de ontdekking, dat twee sterke afdee- lingen Hadendowa's zich verzamelden op de tegenovergelegen hellingen van de naastbij- zijnde heuvels. Ze reden voor het meerendeel op kameelen en verrieden hun aanwezigheid niet door deel te nemen aan het vuren. Ze schenen een signaal af te wachten voor ze de vlakte in reden om den meedooogenloozen kring te sluiten, die de ten doode gedoemde oezetting van de Zeven Heuvels zou omsin gelen. Er was geen oogenblik te verliezen, en Roy son, die zijn plan gemaakt had, voerde het onmiddellijk uit. Hij en de zes matrozen zou den het eerst den heuvelkam overschrijden, terwijl een paar Arabieren met hen mee zou den gaan, maar zoodra ze gezien waren, zou den terug rennen om den indruk te wekken dat ze anderen waren gaan roepen. De mannen van de Aphrodite zouden in volle vaart door rijden naar de belegerden. Twee minuten later moest Abdur Kader de helft van zijn Arabie ren over den rand leiden en op den rechter vleugel van den vijand afgaan, terwijl na een gelijke tusschenpoos, Abdullah, aan het hoofd van de overblijvenden eveneens zou komen aanstuiven en zich tegen den linkervleugel van den vfland keeren. De tegenstanders zouden zoo drie opeenvolgende golven van redders zien aanrollen, elk blijkbaar sterker dan de vorige, die kwamen uit de eenige richting waaruit hulp mogelijk was. Affieri en zijn mannen kenden de sterkte van mr Fens- hawes expeditie. Als ze zich verbeeldden, kapitein, de heer J. Pinkster uit Gronin gen en de stuurman, H. Schutte uit Kampen, van het motorschip „Velocitas", dat Vrijdag avond om kwart over elf nabij de Engelsêhe kust op een mijn is geloopen en vrijwel on middellijk is gezonken. De overige drie le den van de bemanning, de 35-jarige machi nist H. Kamp uit Amsterdam, de 23-jarige matroos C. Harms uit IJmuiden en de 17- jarige kok, P. A. D. van het Padt uit Amster dam, die op het moment van de ontploffing in de kooi lagen, zijn, naar wordt aange nomen, bij deze ramp om het leven gekomen. Het motorschip „Velocitas" rrmet 197 bruto registerton. Het schip was Vrijdagavond met een lading steenkool uit Engeland vertrok ken, met bestemming Antwerpen. Door on bekende oorzaak liep het schip om kwart voor elf op een mijn, waardoor de voorste ven vrijwel geheel werd weggeslagen. Bin nen enkele seconden was het schip gezon ken. De stuurman en de kapitein, die zich aan dek bevonden, werden door de kracht van de ontploffing over boord geworpen. De stuurman wist reeds spoedig de eveneens over bord geslagen reddingsboot te bereiken en hierin te klimmen. De kapitein echter raakte verward in het hekwerk en ging aan vankelijk met het schip mee in de diepte. Gelukkig wist hij zich echter onder water te bevrijden en zich met behulp van zijn zwemvest drijvende te houden. Toen de stuurman eenmaal in de reddings boot zat. trachtte hij met de eventueele over levenden door roepen in contact te komen. De kapitein, die toen reeds een half uur in het water lag, hoorde deze kreten en wist door terug te roepen, de aandacht van den stuurman op zich te vestigen. Het kostte den stuurman in de dikke duisternis echter groo te moeite den kapitein te vinden. Toen ook de kapitein in de reddingsboot was geklom men, trachtten beide mannen, na aanvanke lijk nog naar de overige drie leden van de bemanning gezocht te hebben, den wal te be reiken. Zaterdagmorgen omstreeks negen uur werden zij opgemerkt door een stoom schip, dat hen naar Vlissingen heeft ge bracht. dat deze voltallig naderde, zouden ze mis schien op de vlucht slaan zonder nog een schot te lossen. Als ze echter begonnen te vechten, hadden Abdur Kader en Abdullah de strikte bevelen om de flanken niet te vervolgen, maar samen te komen naar de heuveltjes, waar Royson tegen dien tijd de benarde kleine 'expeditie hoop en nieuwen moed zou hebben gegeven. Mochten de Hadendowa's een algemeenen aanval wagen, dan moest de geheele strijd macht, redders en geredden, terugtrekken, den strijd veranderen in een achterhoede gevecht en de Hadendowa's dwingen het voordeel van hun hooger gelegen positie prijs te geven. Wanneer ze eenmaal in het open veld waren, rekende Royson op het betere schieten van zijn zeelui allen scherpschutters van de Marine om de kans onmisbaar te zijnen gunste te doen keeren, terwijl zijn Arabieren de gerust stellende zekerheid hadden, dat iedere mijl, die ze bij den terugtocht wonnen, hen dich ter bracht bij de machtige karavaan, die ge stadig dichterbij kwam. Het plan was in alle opzichten uitmun tend. Onder gewone omstandigheden zou het zeker succes hebben gehad, maar het ge zonde verstand kan nooit rekening houden met de invallen van een krankzinnige, en Al- fieri, uitgeput door ontberingen en moreele ellende, wérd krankzinnig, toen hrj ontzet zag opdagen voor hen, die hrj zeker meende in de val te hebben gelokt. Luid vloekend ln het Italiaansch en het Arabisch, riep hij de naastbijzijnden toe hem te volgen en verliet hij de bescherming van een der lage heuvels. Van pure opwinding ge hoorzaamden een paar Hadendowa's zijn wild bevel. Ze hadden niet ver te gaan, maar de rotsachtige rivierbedding kon alleen maar langzaam gepasseerd worden. Nu was het tijd voor het zwaarbeproefde troepje onder von Kerber om pal te staan. Ze hadden Alfieri en iederen man van het half dozijn bandieten, dat hem vergezelde kunnen neerschieten. Wordt vervolfld-

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 2