Keerende kansen? Adverteer en kostgeld het brengt méér geld in! EEN PASFOTO fHacUic&ckeis Maandag 15 April 1940 Padvindersrevue 1940 Speeltuinvereeniging Den Helder Tweede Blad Chroniquc Scandaleusc Mijn aangespoeld Voor philatelisten N.V. Algemeene N.-Hollandsche Maatschappij van levens verzekering Vischafslag Den Helder Jaarverslag N. L. S. Burgerlijke Stand van Den Helder Uit het politie-rapport Thuisvaart De „terrier" grijpt vast Barometerstand van Den Helder ^tadirdeuiuj} Jaarlyksche Feestavond van de Padvinders in Casino. Voor een zeer goed gevuld Casino werd Zaterdagavond de padvindersrevue 1940 on gevoerd. Het gebodene bestond uit demon straties, die den toeschouwers een indruk moesten geven van hetgeen de padvinders alzoo presteeren. Hieronder laten wij den kor ten inhoud volgen. Verkenners, aan het spoor zoeken in het bosch, zijn op een gegeven oogenblik het spoor kwijt geraakt. Waar het eindigt, vinden zij een groot aanplakbiljet waarop staat vermeld, dat de heer Jan Dege lijk, hoofd eener school te Wiersum, een voor dracht zal houden over het verderfelijke van jeugdverenigingen en dergelijke. De Hopman besluit naar die lezing toe te gaan en daar eens een hartig woordje met den heer Degelijk te wisselen. Dan verschijnt de heer Degelijk ten tooneele. Hij is een reusachtig conser vatief man, met „tochtlatjes" en een jas met „staldeuren". Hij houdt een langdurig betoog over het nadeel van bloote knieën, waarin hij onderbroken wordt door den Hopman, die hem uitnoodigt eens een kijkje bij de padvinders te komen nemen en zich van het nut der pad vinderij te overtuigen. Jan Degelijk neemt dit aan, en wij zien hem een oogenblik later tus- schen de welpen, die voor hem een creatie ten tooneele brengen, en wel „De Strijd om het Bestaan" en „Joris Droom", welke aardig werden uitgebeeld. Jan Degelijk komt hier door al aanmerkelijk gunstiger tegenover de padvinderij te staan. Zijn houding verandert echter geheel ten goede, als hij een avond in het troephuis heeft bijgewoond, waar de pad vinders hem van alles demonstreeren. Jan Degelijk vertrekt nu weer naar Wiersum om ook dé.ar een groep te gaan oprichten. En dat lukt hem inderdaad ook. Zijn nieuwe groep moet geïnstalleerd worden, en zij komen daar voor naar de „Jutters"; netjes gekleed met lange kous. De Hopman laat hen nu eerst als padvinder aankleeden (of „uitkleeden", zooals Degelijk het noemt) en daarna worden de nieuwe padvinders plechtig geïnstalleerd. Hiermede was dit deel van de revue geëindigd. Naar onze meening werden sommige deelen wat te sterk op den souffleur gespeeld, terwijl de regie ook niet honderd procent te noemen was. Hierop volgde nog een kampvuur, waarbij alle aanwezigen de gelegenheid kregen mede te zingen, terwijl tot slot nog zang volgde door enkele padvinders met guitaarbegeleiding op een stemmig verlicht tooneel. Hiermede was het officiëele gedeelte be ëindigd. Op een gezellig bal bleven de aanwe zigen nog geruimen tijd bijeen. r Een blijde schare opgetogen kinderen had Zaterdagmiddag beslag gelegd op de feest zaal van het gebouw „Musis Sacrum", om daar eens een echt fijnen middag te gaan doorbrengen. De kinderen waren in optocht vanaf hun speeltuin aan de Breestraat zaalwaarts ge marcheerd, voorafgegaan door een paar pit tige trommelslagertjes, die er het tempo wel in wisten te houden. Zoodra de kleintjes gezeten waren, begon de feeststemming er in te komen, vooral toen de voorzitter van de afdeeling „Ouden Helder", de heer H. Aberson, ging aankondigen, wat er allemaal wel zou gaan gebeuren. Toen het doek openging, stond daar een aantal kinderen opgesteld, die het programma openden met het zingen van het „Speeltuin lied", woorden van den heer Schoonewolf en muziek van den heer Wijker op vaardige wijze aan den vleugel begeleid door Mevr. T. ScholSchoonewolf. We konden daarin be luisteren, wat de speeltuin beteekent in het leven der kinderen. Het is daar een maat schappij in het klein, waar zij elkander leeren helpen, waar dat mogelijk is, en daarenboven de deugd der verdraagzaamheid leeren. Na dit lied werden de kinderen vergast op een klein blijspelletje in twee bedrijven, ge titeld „Pim en Pam", uitgevoerd onder leiding van Mej. L. van Hoek. Twee echte „kwajon gens" haalden daarin hun streken uit. Het stukje leek ons, uit paedagogisch oogpunt ge zien, wel eenigszins ongelukkig gekozen, gelet op den leeftijd van het meerendeel der toe- schouwertjes. Wij zagen er althans een drie tal, dat zich het gebodene nogal sterk aan trok en om strijd aan het schreien sloeg. Een paar aardige kleinere stukjes volgden, o.a. „De Vergadering van de Voetbalclub waarvan vooral de spreekkoortjes goed ingS' studeerd waren, en „De Zeemeerminnetjes In de pauze kwam de vermaarde „reep'die met veel enthousiasme verorberd werd onder het zingen van allerlei schoone liederep, zooals „Rats, kuch en boonen", „Blonde Mientje" en „Boomps-a-daisy", dit laatste op de bekende woorden van „La-la-la". Na de pauze trad de voorzitter van de af deeling Tuindorp, de heer Slager, op in zijn creatie als clown, waarmee hij veel succes had. Vooral de gedresseerde kameel verwekte stor men van hilariteit. De finale bestond m... de poppenkast, reeds oud, maar toch altijd weer nieuw. Ook hier mee oogstte de heer Slager zeer veel bijval. Toen was weer het einde daar, dat voor de meesten wel veel te gauw zal gekomen zijn. De heeren Slager c.s. kunnen met voldoe ning op dezen zeer geslaagden middag terug zien. Woensdag a.s. vindt de opvoering plaats van de laatste tooneel abonnementsvoorstel ling, „Chronique Scandaleuse". Ons wordt verzocht er de aandacht op te vestigen, dat de plaatsbespreking geschiedt morgenavond van 79 uur. Hedenmiddag van 35 uur bestaat nog gelegenheid tot het afgeven van abonne mentskaarten, waarvoor de directie plaatsen bespreekt. Zondagmorgen bleek, dat zich aan den Zee dijk, ter hoogte van den Ringmuur, weder een mijn bevond, die tegen de steenen aange spoeld was. Nadat de marine gewaarschuwd Was, verscheen deze spoedig ten tooneele en Werd het gevaarlijke projectiel versleept naar Veiliger oorden. Wendt li tot ons bureau en laat ons Uw adver tentie opmaken Wij garandeeren U, dat zij het grootst mogelijke effect sorteert Nieuwe postzegels. In den loop van het jaar 1939 werden op papier met een watermerk, bestaande uit kleine cirkels, aangemaakt frankeerzegels in de waarden van 1, 2. 2y2, 3, 4, 7i j, 10 (Konin- ginnetype), 15. 25, 30, 35, 60, 80 en 100 cent; watermerkzegels van 40 en 50 cent worden in den loop van dit jaar verwacht. Voorts zijn thans verschenen dubbele brief kaarten van 2 X 10 cent voorzien van afdruk ken van het 10 ets. frankeerzegel met de beel tenis der Koningin, alsmede postzegels van 1 1-gedrukt in een lichtblauwe kleur. Uitgezonderd de frankeerzegels van 40 en 50 cent, zijn bovengenoemde waarden inmid dels op de voor den verkoop aan verzamelaars aangewezen postkantoren (art. 7 P.T.T. gids 1939) verkrijgbaar gesteld; verstrekking aan de overige kantoren geschiedt eerst nadat de oude voorraden zijn uitgeput. Postzcgeleeuwfeest. Het bestuur van de Ned.-Ind. Vereeniging van Postzegelverzamelaars te Batavia, heeft, in samenwerking met het Sociaal Bureau voor Ned.-Indië, besloten op 6 Mei het eeuwfeest van den postzegel te vieren, aldus schrijft Aneta. Deze voor de philatelie merkwaardige dag zal worden gevierd met een herdenkingsavond in Hotel des Indes. Ooa wordt in de bovenzaal van Kolff Co. van 6 tot 11 Mei een tentoon stelling van bijzondere postwaarden gehouden, waarvoor het hoofd van den P.T.T.-dienst eenige stukken uit het postmuseum afstond. Ten slotte zal de wnd. voorzitter van de Ned.- Ind. Ver. van Postzegelverzamelaars, ir. A. C. van den Bijllaardt een causerie houden voor de radio over het verzamelen van postzegels. Als bijzondere aantrekkelijkheid zullen spe ciaal genummerde enveloppen worden uitge geven, die indien gefrankeerd met de thans nog geldige weldadigheidszegels van het Sociaal Bureau en indien gedeponeerd in de daarvoor in Hotel des Indes op dien dag aanwezige bus, door de post met een speciaal herinneringsstempel zullen worden afgestem peld. Deze enveloppen, gefrankeerd met een vol ledige serie weldadigheidszegels zullen 6 Mei gedurende den geheelen dag in Hotel des Indes verkrijgbaar zijn tegen een prijs van 0.75 per enveloppe. Genoemde vereenigingen zijn bereid om voor hen, die niet in de gelegenheid zijn zelf voor aankoop en ter postbezorging van deze enve loppen te zorgen, dit te doen, indien bijtyds een bedrag van 0.75 per enveloppe wordt overgemaakt met opgeve van het adres aan wien de enveloppe moet worden gezonden en den naam van den afzender. (Adres der secre tariaten: Villalaan 8 en Van Heutszboule- vard 23). behoeft geen onding te zijn. Ga naar WERNER CRONE, Koningstraat 29 m 6 goede pasfoto's slechts 75 ets Gevestigd te Haarlem. Bovenstaande Maatschappij hield 12 April haar jaarlijksche vergadering van aandeelhou ders. Aan het door Directeuren uitgebrachte ver slag ontleenen wij het volgende: Het verzekerd kapitaal, vermeerderd met dé verzekerde rente, steeg tot 20.834.130. De termijnpremie-ontvangst steeg van 579.398.54 tot 585.320,76 De sterfte onder de verzekerden had een zeer gunstig verloop; de waargenomen sterfte be droeg 64.4 pet. van die, welke berekend was. De uitkeeringen, eigen risico, beliepen dit jaar 229.894.99. De •premie-reserve moest een verhooging on dergaan van 199.124.62. Door deze verhoo ging komt de premie-reserve op de Balans voor met een bedrag van 4.381.079.50. onder welk bedrag niet is begrepen de premie-reserve voor posten, welke bij andere Maatschappijen in herverzekering werden gegeven en die voor rekening van de herverzekeraars komt. De rente-ontvangst bedroeg dit jaar 203.208.56H- De gemiddelde gekweekte rente in 1939 be droeg 4,25 pet., hetgeen aanmerkelijk hooger is, dan de voor de reserve-berekening aangeno men rentevoet van 3)4 pet. en 4 pet. De onkosten bedroegen totaal 216.431,52'4- De effectenportefeuille, gewaardeerd volgens den Ultimo Decemberkoers, wees een verlies aan van 152.300.56. Op vaste goederen werd 4.612,07 afgeschre ven. Door bijschrijving uit de winst van 34.465,08 op de extra reserves, komen deze op de Balans voor met een bedrag van 293.600.—. Aan het pensioenfonds voor personeel werd uit de winst 5.000.toegevoegd, dat daar door tot 130.000.klom. De vergadering hechtte, na prae-advies van Commissarissen, hare goedkeuring aan de overgelegde Balans en Winst- en Verliesreke ning, de directie déchargeerend voor het ge voerde beheer. De verschillende voorstellen omtrent bjj- en afschrijvingen en winstverdeeling werden aan genomen. Het dividend bleef onveranderd, ge lijk aan dat van het vorig jaar. ïïlahineJl^AicMen NAAR INDIK VERTROKKEN. Per m.s. Sibajak zijn 10 April uit Genua naar Ned.-Indië vertrokken van de Kon. Marine kapitein ter zee A. M. Hekking en officieren van administratie der le klasse L. P. van Boven en J. H. Siegers. OPLEIDING VOOR ZEE-OFFICIER. Acht plaatsen voor Indië. Aneta meldt uit Batavia: Naar officieel is medegedeeld zullen in In dië voor het jaar 1940 acht plaatsen worden opengesteld voor opleiding voor de marine te Willemsoord en wel voor vijf zee-officieren, twee officieren van den marine stoomvaart dienst en een officier van administratie. tfjcheefiuLoaAt&eAiMeri STOOMV. MAATSCH. NEDERLAND. Joh. v. Oldenbarnevelt, 13 April te Batavia. SILVEK-JAVA PACIFIC UJN. Modjokerto, 13 April van Cebu. Den Helder, 13 April 1940. Aangebracht door korders: Tongen Slips Schol le soort Schol 2e soort Schar Wijting per kg 0.700.80 0.40—0.60 per kist 6.007.00 2.90—4.00 ff 3.003.40 ii ii ii 1.802.40 Door garnalenvisschers: Levende garnalen 2.30—2.60 per lit Gekookte garnalen 0.19 per kg Uit het verslag van de Nationale Lucht vaart School over 1939 blijkt de invloed van de mobilisatie. Op 2 September werd het vliegbedrijf van de school stil gelegd. Na een maand werd toegestaan boven het vlieg veld Ypenburg instructie te geven, alleen aan leerlingen, waarvan de opleiding een militair belang vormde. Op 27 November werd hier aan uitbreiding gegeven, door ook aan de sportvliegers toestemming te verleenen zich in het vliegen te bekwamen. Dat het aantal uren slechts 272 minder is dan in 1938, werd veroorzaakt door een groo- tere opleiding van asp.-officier-vliegers kort verband van het K.N.I.L., waardoor tot me dio 1939 een groot accres in vlieguren werd verkregen, hetgeen in de tweede helft van het jaar verloren ging: Een belangrijke gebeurtenis voor de school was de opening van het z.g. internaat der M-vliegers op Ypenburg. De regeering steunde de N.L.S., evenals in voorafgaande jaren, met een subsidie. Voor 1939 werd 15.000 gevoteerd tegen 20.000 in 1938. Zooals bekend, dient deze subsidie slechts ter dekking van een eventueel exploi tatieverlies, voor zoover het de verleende sub sidie niet te boven gaat. VERKEERSONGEVAL. Zaterdagmiddag, te omstreeks 3 uur, kwa men op de Postbrug, een fietsende soldaat en een burger op een motorfiets met elkaar in botsing. Beide werden van hun vehikels af- geslingerd. Het bleek, dat de materieele schade vrijwel miniem was. De soldaat klaag de echter wel over pijn in zijn been. van 13 April 1940. BEVALLEN: G. E. BregmanSchipper, d. A. M. de GrootVeul, z. C. HarderHof land, d. GEBROKEN RUITEN. Bewoners van de Anemonenstraat en van den Kanaalweg deden aangifte, dat een ruit van hun woning was ingegooid. Een caféhou der aan den Kanaalweg riep politiehulp in, omdat een marinier door zijn ruit was ge vallen. RIJWIELZONDAARS. Enkele personen werden bekeurd wègens het fietsen na 7 uur in de Spoorl en Koning straat, terwijl één bekeuring werd opgemaakt tegen iemand, die door zijn onordelijk wiel- rijden de veiligheid van het verkeer in gevaar bracht. SCHOORSTEEN GEVALLEN. In den schoorsteen van een perceel in de Keizerstraat ontstond Zondagmorgen een ont ploffing, waardoor het gedeelte schoorsteen, dat boven dak uitsteekt, naar beneden viel en op een plat gedeelte van het dak terecht kwam. Dit dak kon den schok nog juist ver werken. Er kwamen geen persoonlijkeonge vallen voor. VERMISSINGEN. Een fiets, staande voor een perceel in de Gravenstraat, werd vermist. Aangifte werd gedaan van vermissing van 20 gulden. DRONKENSCHAP. Tegen twee van buiten de stad komende personen moest de politie optreden wegens openbare dronkenschap. AANRIJDINGEN. Iemand werd op het Helden der Zeeplein door een motorrijder aangeraden en liep daarbij ontvellingen op. In de Spoorstraat werd iemand door een achteruit rijdende auto, welke geen signaal gaf, aangereden. Het ziet blauw van de rook in het ver blijf één onzer patrouilleschepen en het ge animeerde gesprek heeft tot onderwerp „thuisvaren". Sergt. B. echter heeft tot nu toe gezwegen, en bij alle opsommingen van aangenaamheden bjj het weerzien van gezin en familiebetrekkingen, meewarig het hoofd geschud. „Wat is er Arie, ben jij het er niet mee eens?" vraagt de bottelier, „je zit zoo eigen zinnig met dat groote hoofd van je te slin geren, heb jij soms een hekel aan thuis varen?" „Nou een hekel niet", antwoordde de aan gesprokene,'maar als ik weer eens zoo thuis zou moeten varen als de laatste maal, bleef ik liever nog een jaar langer weg". poor deze opmerking is het even stil ge worden in het O.Officiersverblijf. Niemand der aanwezigen durft verder te vragen, daar wij allen iets tragisch achter deze sombere woorden vermoeden. B. bemerkt, dat hij na dit gezegde ons een verklaring verschuldigd is, en na eenige diepe zuchten, vervolgt hij: „Ja. de eigenlijke thuisreis met de mailbobt was prachtig, maar na eenige stappen op vaderlandschen bodem, begon de ellende. M'n vrouw en m'n twee jongens waren mij van den boot komen halen, en na de eerste begroeting, stapten we maar gauw op de tram, om vlug den trein naar Den Helder te halen. Op de tram was het vrij druk, zoodat moe der met de jongens binnen zaten, en ik, want ik had een lekkere Hollandsche sigaar opgestoken, op het balkon bleef staan. Wat de oorzaak is geweest, weet ik nog niet, maar plotseling heb ik het ongeluk m'n brandende sigaar te stooten tegen de jas van een meneer, welke voor me staat. Hij merkt het, en ik maak m'n veront schuldiging, terwijl ik zoo goed mogelijk de asch van het kleedingstuk afklop. Bij de eerstvolgende halte stapt de man, met wien ik dit intermezzo had, van de tram. Na eenigen tijd bemerk ik, dat vlak naast de voortsnellende tram, twee politieagenten in een motor met zijspan, den wagenbestuur der iets toeschreeuwen, en tot den volgenden halte de tram begeleiden. Nadat wij tot stil-: stand waren gekomen, komt een der politie agenten op mij toe en zegt: „Korporaal wilt U even meegaan naar het bureau?" Ik zeg waarvoor, wat is er aan de hand Intus- schen kwamen mijn vrouw en jongens ook al toegeloopen, vragende waarom ik met moest. We kregen echter ten antwoord, dat we dat op het bureau wel zouden vernemen, en of ik van plan was gewillig mee te gaan. En of ik nu al vertelde, dat ik net met de „Dempo" uit Indië was aangekomen en nog geen uur in Rotterdam was, niets hielp, ik moest mee naar de Groote Pauwensteeg. Nou, je begrijpt, m'n vouw en de jon gens huilden en ik was razend. Dat was mijh begroeting in het lieve vaderland, daarvoor was ik twee jaar gescheiden geweest van mijn gezin, om de belangen van den Ned. staat te helpen behartigen in onze Oost. Ik werd in de zijspan gezet en na mijn vrouw gerustgesteld te hebben, daar deze heele misère natuurlijk op een misverstand berustte en wel vlug opgehelderd zou zijn, reden we naar het bureau, ik tusschen de politie en mijn vrouw per taxi er achteraan. Op het bureau aangekomen, wilde ik direct den commissaris spreken om hem eens onder de aandacht te brengen, welke behandeling ik had ondervonden. Maar ook daar werd ik als een berucht misdadiger behandeld en grondig gefouil leerd. Het verwonderde mij, dat de meneer, met wien ik dat ongeluk met mijn sigaar be leefd had, ook reeds daar aanwezig was. en na met mg geconfronteerd te zyn, mg aan wees als den man, die zijn portefeuille ver moedelijk gerold had. Toen ik dit hoorde werd ik razend, en wilde hem te lijf gaan, maar ik had niets in te brengen, en men stopte mij vlug in een cel, verdacht van zakkenrollen. Hoe ik dien verderen avond en nacht heb doorgebracht, is niet te beschrijven, en met van woede afgemartelde hersens viel ik in slaap. Den volgenden morgen werd ik al vroeg gewekt, kreeg behoorlijk eten en drinken, en de dienstdoende agent van politie vertelde mij, dat ik direct bij den commissaris zou moeten komen, daar het misverstand intus- schen opgehelderd was, de rest zou ik straks wel vernemen. Van opwinding kon ik geen hap door mijn keel krijgen, en toen ik voor den commissaris moest verschijnen trilde ik van zenuwen. Eindelijk stapte ik het kan toor binnen en de eersten die ik zag, waren m'n vrouw en m'n jongens. Ik geloof, dat ze huilden en lachten tege lijk. Ook de man. die mij den vorigen dag dat koopje had geleverd, was aanwezig, en ver dér nog een verloopen type, die de werke lijke dader bleek te zijn. Men begon met mij te vertellen, dat het hen erg speet, dat zij zich zoo vergist had den, maar ik was nog woedend en wilde van geen verontschuldiging hooren. Toen bood de man, op wiens aanwijzing ik gearresteerd was, mij een vergoeding van 25 gulden aan voor de geleden schade. Na eenig gemopper mijnerzijds, leek mij dit toch wel de moeite van het aannemen waard. Vlug maakte hij een eind aan mijn aarze ling. door mij een bankje van 25 gulden in de hand te duwen, en net wilde ik het aan pakken, of daar werd ik gewekt door den hofmeester, die mij kwam vertellen, dat wij juist den Nieuwen Waterweg opvoeren, en ik tot de conclusie kwam, al die narigheid ge droomd te hebben! Op dezen afloop van het drama, hadden wij geen van allen gerekend en de woorden, die van alle zijden weerklonken, zal ik hier maar niet neerschrijven, j0ro. Het blijkt nu wel overduidelijk, dat het den Britschen Leeuw eindelijk ernst gewor den is. Eindelijk heeft de „terrier" zijn tan den vastgezet in het lichaam van zijn vijand en blijkt, dat deze tanden vervaarlijk scherp zijn. Ondanks de mededeelingen van Duitsche zijde, die reeds sedert vele maanden vertel len. dat de veelgeroemde Britsche leeuw een mak beestje geworden was. hetgeen men niet meer in staat kan achten tegen den Duit- schen adalaar opgewassen te zijn. De balans van het weekeinde is niet gering: officieel deelde Zaterdagavond de Britsche Admiraliteit mede, dat niet min der dan 7 Duitsche torpedojagers niet alleen het zwijgen werd opgelegd, doch dat zij als vernietigd beschouwd kunnen worden. Voorts moet een reusachtig groot mijnenveld gelegd zijn in hetZui delijk deel der Oostzee, in het Kattegat en in Groote en Kleine Belt. Er zouden zich Engelsche troepen op Noorschen bodem bevinden (als landingsplaats lazen wjj Narvik, hetgeen een der, in strate gisch opzicht, belangrijkste punten aan de kust is) en tenslotte zou het ver maarde Duitsche vestzakslagschip „Ad miraal Scheer" door enkele Britsche tor pedo's getroffen zijn. Ziedaar, de balans van de beide laatste da gen. Een balans, die, mogen wij de Engel sche mededeelingen gelooven, aanleiding kan zijn om van een materieel en moreel succes van de geallieerden te spreken. Duitschland krygt ter zee harde klappen. De Britsche oorlogsmarine blijkt het schieten en strategisch optreden, in een zoo moeilijk kustgebied als het Noorsche, nog niet ver leerd te zijn en het is een zware tol, die de Duitsche vloot heeft moeten betalen, voor de overrompelende bezetting van een deel van Scandinavië. Het kan niet anders, of de Duitsche regeering zal met zorg dit verloop der krijgskansen ter zee gadeslaan. Het Duit sche rijk is een totalitaire mogendheid, geleid door een „Führer", die door zyn volk beschouwd wordt als een bovenmen- schelijke macht. Een soort „Übermensch", die niet kan en niet z a 1 falen Tot nu toe waren alle acties van het Derda Rijk successen. In Polen, in Tschecho-Slo- wakije, in Oostenrijk, in Denemarken... Gaat de kans keeren, nu men Noorwegen aange grepen heeft? Het heeft er allen schijn van, nu Engeland eindelijk de ban verbroken heeft en met inzet van alle krachten probeert den Duitschen expansiemotor tegen te houden. Men kan er zich van verzekerd houden, dat de eerstkomende dagen nog zwaren strijd te zien zullen geven, aangezien uit alles blijkt, dat hier in het hooge Noorden eindelijk de twee krijgsmachten elkander treffen. Wat tot nu toe het Westfront ons bespaard had, gaat men waarschijnlijk thans in Scandinavië aan schouwen: de oorlog in al zyn gruwelijke ver schrikkingen, in al zyn bruten vernielings- drang. Nog een enkel woord over datgene, wat j.1. Zaterdag den Regeeringsdienst aanleiding gaf een communiqué te publiceeren, waarin met klem werd aangedrongen niet het oor te luis teren te leggen aan die berichten, welke mo menteel in een deel der wereldpers over ons land de ronde doen en die van lederen logischen grond ontbloot zyn. Als voorbeeld werd aangehaald een bericht van de „Eve- ning Star", het bekende in Washington ver schijnende Amerikaansche blad, dat de mede- deeling lanceerde, dat een groot troepen transport, komende uit Engeland, op weg was naar... „Noorwegen of Holland". Het is goed, dat men in dezen, toch reeds zoo emotievollen tijd, geen geloof hecht aan een dergelijken onzin. Nog beter is het er niet over te spreken, omdat men onwillekeurig medewerkt tot het vormen van een angst psychose. Dat geldt ook voor het „binnen- landsche gerucht". Men hoort iederen dag weer de meest fantastische verhalen de ronde doen. Als een regiment soldaten van het eene bivak naar het andere trekt, weet men te vertellen, dat ze naar de grens gaan. Als een schip de haven verlaat is dat omdat een vijandelijke vloot is binnengevaren. Enzoo- voorts. Het booze gerucht vindt een beteren voedingsbodem in de zenuwachtige ge steldheid, waarin tal van landgenooten zich thans bevinden, dan ooit. Laat ons in dit opzicht ook neutraal zyn en blyven. I it niets blykt, dat de Nederlandscbe neu traliteit, nu of in de toekomst, geschon den zal worden, en er is geen reden zich door zijn zenuwen de baas te laten wor den. Integendeel... het lykt ons de eer en de w aardigheid van ons volk tenslotte tè na, om zich door van iederen grond ont- bloote fantasterijen van buitenlandschen oorsprong te laten in timideeren! Barometerstand Den Helder Maximum temp. lucht: Temperatuur 8 uur: Wind: richting: Z.W.., kracht: Licht op: 741.8 8.0 5.4 4 7.38

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 5