DE AUTOMATISCHREINIGENDE VIM BESPAART U GELD. OMDAT HET SLIJTAGE VOORKOMT. mr. DEEDS Abonneert II op dit blad Evangelisatie Middenstr.117 5 =EMMABLOEM-COLLECTE= Tivoli Theater „Ons Genoegen" Donderdag 7.30 uur in Tivoli en Witte militaire-voorstelling -«f raf/ffip JjtKeJÜLch nieuwe, ÏUejMuJ uit Wik tyotd nieuws- B-oMj^pMJkithq, Snlïet u-cui ten W^AMIwu^A? ïfuccte U veïzeheïd Mijn keukentafel zit vol vlekken en kras sen. Maar het is nu geen tijd om geld uit te geven voor een nieuwe! J -i ;-V-"V:T P - V Admtmt in de iïieidmcfui Marktoverzicht Visscherij In de advertenties van vandaag staat Eerste Heldersche Auto-Rijschool Maar kind, krassen worden ver oorzaakt door scherpe schuur middelen. Ik gebruik Vim het krast nooit en houdt al mijn houtwerk schoon en helder. r<) Heden en Woensdag, dus slechts 2 dagen, op veelvuldig verzoek FRANK CAPRA's grootste succes Zaal 30 Balcon 50 'T IS ZOO GELEGEN b.vx.-avond gaat met door. De Landstormavond in Pen's Schouwburg zaal te Den Burg, waarbij o.m. Z.Excellentïe Generaal Duymaer van Twist en oud-Minis ter Deckers tegenwoordig zouden zijn, is uit gesteld. VOOR UITVERKOCHTE ZAAL. Naar de secretaris van de afd. Texel van de AVRO ons mededeelt, zijn de kaarten voor den AVRO-avond op Woensdag 17 April In pen's Schouwburgzaal, uitverkocht. De ver- jcoop had een zeer snel verloop, in ongeveer 3 uren was reeds op alle beschikbare plaat- gen beslag gelegd. Ondanks drukte in de wolveebedrijven was het marktbezoek gister zeer groot, ook de veeaanvoer was van beteekenis, vooral de kalvereriaanvóer was belangrijk Nuchtere kalveren werden er niet minder dan 97 stuks verhandeld. De prijzen liepen nogal uiteen, van 7.tot 12.per stuk. Gemiddeld werd ongeveer 9.50 betaald. Zwaardere kal veren brachten meer op, hoogste prijs f 40 De rundveeaanvoer bestond uit twee koeien, voor een prima vette werd ongeveer 300 betaald, voor een pas afgekalfde 180.— Wolvee werd nog niet veel verhandeld. Schapen deden op de markt prijzen van 22.— tot 26.— per stuk. De vette varkens doen op de boerderij on geveer 31 cent per pond. De biggen zijn vrij duur, op de markt liepen de prijzenvan 14.tot 18.per stuk De kipeieren op de veiling liepen bij vorige week weer een weinig terug, ongeveer 10 tot 15 cent per 100 stuks. TEXEL, 15 April. Veemarkt.. 2 koeien 180300; 4 graskalveren 25 40; 97 nuchtere -kalveren 7—12; 6 schapen 22—26; 5 biggen 1418. Eierenveiling. Aangevoerd 87300 eieren. Groote eieren per 100 3.25—4.00. URK, 15 April. Door 17 vaartuigen werd j.1. Zaterdag aan den Gemeentelijken Vischafslag ahier aange voerd: 130 pond kuilpaling, van 10 tot 23 pond per vaartuig, prijs 2224 ct.; 150 pond liin- of beugaal, prijs 2628 ct.; 260 pond Noord- zeeschol, 1525 ct.; 20 p. bot, 1214 ct.; 125 pond snoekbaars, 1920 ct. Alles per pond. 70 manden nest, prijs 3035 ct. per mand. De visscherij op de voormalige Zuiderzee begint zeer in omvang toe te nemen. De vorige week werd er gevischt op kuilpaling, lijn- of beugaal, snoekbaars en nest. De kuilpaling werd aangevoerd door de mótorlooze zeilv aar- tuigen en de kleine motorvaartuigen. De motorlooze zeilvaartuigen hadden per etmaal vangsten tot 14 pond kuilpaling. De gemiddel de nestvangsten varieerden van 57 maanden. Prijs 30 ct. per mand. De snoekbaars, welke met het kuilnet nog tot 16 April mag gevan gen worden, werd verkocht voor 1920 ct. per pond. De motorlooze zeilvaartuigen hadden weekbesommingen van 10.tot 16.per Zeilvaartuig. De kleine motorvaartuigen visch- ten deze week voor het eerst in dit seizoen. De kuilpalingvangsten waren tot 20 pond per motorvaartuig. Deze soort kuilpaling werd verkocht voor 2324 ct. per pond. De snoek baarsvangsten waren 3040 pond per motor vaartuig. De nestvangsten tot ten hoogste 12 manden, waarvan de prijs nog 35 ct. per mand was. De weekresultaten waren ten hoogste tot 5 35.per motorvaartuig. Voor de paling- visscherij moet het warmer worden. De lijn- of beugaalvisscherij brachten per etmaal vang sten aan de markt van 1526 pond lijn- of beugaal. Hiervan waren de prijzen 2630 ct. per pond. Van deze visschers waren de week resultaten tot 30.per vaartuig. Met de groote Noordzee vloot ging het de' vorige week nog niet naar wensch. Over het algemeen werd er maar tot 3 etmaal gevischt. Wegens de ge varen is deze visscherij alleen maar kust- visscherij en uitsluitend dagvisscherij. Onze kustvisschers besomden 60.tot 100.per motorvaartuig. De garnalenvisschers tot 90. Per garnalenvisscher. Doordat er nog zeer weinig aanvoer van versche visch was, ble ven de prjjzen van de gestuurde vischsoorten zeer duur. De vorige week (8 t/m 13 April) werd door 6 tot 17 vaartuigen per dag aan den Gemeen telijken Vischafslag alhier aangevoerd: 340 Pond kuilpaling, prijs 22J^25) jet.435 pond bjn- of beugaal, 26—30 ct.; 260 pond Noord- zeeschol, 1525 ct.; 80 pond schar, 1012 ct.; 20 pond bot, 1214 ct.; 360 pond snoekbaars. 20 ct.; 200 pond schelvisch, 0—10 ct. Alles er pond. En 260 manden nest. prijs 30 35 ct. per mand. L? Y e van den mensch, door Dr. n- vr r Nederlandsche bewerking van *1 *Y Schuurman Stekhoven. Compleet jn 2 forsche deelen, pl.m. 600 pag. tekst, ge ïllustreerd met 415 afbeeldingen, deel II. Prijs P«r deel. geb. in im. blauw leeren band 5.90. L ïtg. Contact, Amsterdam. Ongetwijfeld zullen allen, die het eerste deel in hun bezit of gelezen hebben, met verlangen naar dit tweede deel hebben uitgezien. En hun verwachting, dat in dit tweede deel de stof op een even aanschouwelijke wijze zou weiden behandeld als in het eerste, is niet teleurgesteld. Een rijkdom van onderwerpen oetreffende 't physieke leven van den mensch wordt in dit tweede deel behandeld en met het eerste deel vormt het een uniek werk, dat ieder bezitter een blijvende schat aan kennis en inzicht geven zal en dat door zijn talrijke practische raadgevingen een belangrijke aan winst beteekent voor onze lichamelijke op voeding. Aile onderwerpen worden behandeld op een wijze, die geheel eenig is. De wonderen van de, moderne techniek dienen den bekwamen schrijver om de wonderen van het menschelijk lichaam aanschouwelijk te maken. Dit is aan schouwelijk onderwijs van de beste soort. Niet slechts is dit werk op een buitengewoon popu laire wijze geschreven, maar de tallooze, zeld zame illustraties, waarmede het verlucht is, maken de ingewikkelde verrichtingen van het lichamelijk organisme voor ons begrijpelijk. Men bezie, om slechts een enkele te noemen, afbeeldign 205, waarop ons de tocht van het eiwit door het lichaam als een ganzenbord met honderdduizenden combinaties wordt voorgesteld; of ook afbeelding 274, waar het zenuwstelsel als een „relais" stelsel wordt af gebeeld. Het bestaat net als onze electrische Installaties uit onderdeelen (neuronen): 1. opnemend neuron (antenne), 2. leidingsneuron (leidingsdraad), 3. ontvangneuron (radioap paraat), 4. gevoelig hersenschorsneuron (mensch), 5. motorisch neuron voor het stop zetten van spierbewegingen (liftschakelaar). Alleen reeds het bestudeeren van de afbeel dingen geeft ons een duidelijk beeld van de geheimzinnigste werkingen van onze lichame lijke functies. Het is niet te verwónderen, dat dit magis trale werk in de pers buitengewoon gunstig werd beoordeeld en dat het tegelijkertijd in niet minder dan acht cultuurlanden kon ver schijnen. Christianus Sextu». De geschiede nis van een mijngroeve. De klokken luiden (3e en laatste deel), door Johan Falkberget. Met dit derde deel is Falkberget's trilogie compleet. De geschiedenis van een mijngroeve, als zoodanig, treedt er niet in de eerste plaats op den voorgrond. Wel doet dat de beschrijving van het harde, en schijnbaar troostelooze, le ven van de hoofdfiguren en hunne in den grond vaak zoo innig wenschelijke en verhe ven karakters. In dit laatste deel verdwijneil sommige der ouderen van het aardsche tooneel, maar zelfs deze, op zichzelf treurige feiten, doen den le zer niet aan als verlies, maar als een wijze en kostbare levensles. De ongeletterde een voudige astronoom, Ernst Ola, de vrome, blin de koorleider Steveri. Zij gaan den weg van alle vleesch, de oude hoofdopzichter Ibsen ver laat, wegens hoogen leeftijd de mijn, waarbij zich het verschijnsel voordoet dat hij de symp tomen van ouderdomsgebreken aanziet voor veranderingen in de geologische structuur; de verloopen kapitein Borchgrevink erft een ver mogen en verlaat Bergstad, nadat in een zeer kort gesprek van weinig woorden met de oude Brodde de tragedie van zijn leven den lezer onthuld wordt. En al deze feiten dragen er het hunne toé bij om de handelende per sonen op hun juiste waarde te doen schatten. Het einde van het boek is feitelijk het be gin van een nieuwe periode. Berg-luitenant Dopp ziet eindelijk zijn streven met succes bekroond, kleine Gölin wordt huishoudster van oom Brodde in het nieuwe Jë.mthuis van ka pitein Borchgervink en Jons van Bodmyra met kleine Draka Henningsdochter vinden hun ware vrede en geluk. Een goed einde van een goed en zeer bij zonder boek, dat, evenals de beide voorgaande, op schitterende wijze geïllustreerd is door Anton Pieck. Een uitgave der Cultuur-serie, die tot haar beste onderdeelen behoort, en die wij onze lezers kunnen aanbevelen. Bijzonder goede litteratuur, typografisch verzorgd op een wijze, zooals dat slechts sporadisch voor komt. Eenzaamheid door Victor Catala (Ca- talina Alberty Paradis). Uitgave Boekengilde „Die Poorte", Antwerpen. Ingen. 16 franc, geb. 25 franc. De Noord-Nederlander ziet zich met dit, uit het Spaansch in het Zuid-Nederlandsch ver taalde eenvoudige, maar goed geschreven en met gevoel weergegeven verhaal, voor een eigenaardigen toestand geplaatst. Door de om zetting in een andere, maar hem vertrouwde taal, geraakt hij in de meening dat de hande ling van het boek plaats grijpt in het land waar de Vlaamsche taal gesproken wordt en raakt het Catalaansche karakter geheel op den achtergrond, zoodat de zeer goed getee- kende plaatselijke toestanden en eigendomme- lijke Catalaansche natuurtafereelen hem meer malen moeten helpen, uit dien waan te ge raken. Een kort verhaal van een episode, door een jong echtpaar in de Catalaansche bergen doorgebracht en waaruit de vrouw eenzaam, van allen en alles verlaten, terugkeert. K. van Slijkdrift: Van Crisis naar Wel vaart. (N.V. Holdert Co. te Amsterdam, 1940; prijs 1.25). In een tijd als de onze, een tijd van proble men bjj uitnemendheid, is het begrijpelijk, dat de economen niet willen achterblijven met hunne beschouwingen. Men moge denken hoe men wil over de op geworpen vraagstukken: een ieder houdt er weliswaar op zijn manier een meer of minder ontwikkeld economisch inzicht op na, maar toch wil het ons voorkomen, dat op het onder- werpelijke terrein wel wat heel veel gepubli ceerd wordt in boek, periodiek, ja zelfs per advertentie(l), zoodat de belangstelling onver mijdelijk moet afstompen. Niettemin dit boekje verdient belangstel ling. Mr. B. De Vierdaagsche, door Nico Actus. Bij N.V. Uitgeversbedrijf G. Moorman te Nij megen, is uitgegeven een boek over de Vier daagsche. Nu er den laatsten tijd zooveel te doen is ge weest over deze sportprestatie van „jewelste is het interessant dit boekje over het Wandel sportevenement te lezen. Het krijgt eigenlijk een aparte beteekenis voor dit gebeuren, want de wandelaar Vico Actus beschrijft op een der- Dat is goed nieuws voor vrienden en kennissen Zooiets lezen zijgraagin de FAMILIEBERICHTEN van de Heldersche Courant. Tarief 20 cent per regel Heden werden wij verblijd met de geboorte van een Dochter, die wjj noemden: JACOBA CORXELIA. J. C. RUIGENDIJK. J. RUIGENDIJK—BRUIN. Den Helder, 15-4-'40. Schagenstraat 56. Voor de vele bewijzen van deel neming, betoond b(j 't overlijden van mijn lieve Moeder, NEELTJE BIERSTEKER, Wed. van Jan Dijkshoorn, betuig ik mijn harteljjken dank. ALI DIJKSHOORN. Den Helder, 16 April 1940. bij de Garage Korsman, Telef. Kanaalweg 103 571 Taxibedrijf. OUDEN HELDER. Donderdagavond 8 uur spreken de Heeren: A. VRIES en C. BIJLSMA over: Meer dan Salomo. Ieder is welkom. EXTRA goedkoop NAAR AMSTERDAM. Op Zondag 21 April a.s. zul len ter gelegenheid van den voetbalwedstrijd Nederland-Bel- gië door de Nederlandsche Spoorwegen speciale retour- kaarten van de belangrijkste stations naar Amsterdam ver krijgbaar worden gesteld te gen zeer speciale lage prijzen. Zij zullen bij de erkende reis bureau en bekende sport- adressen verkrijgbaar zijn. Aan de stations worden gaar ne nadere inlichtingen ver strekt. De reductie bedraagt min stens 20 maar kan bij lange afstanden zelfs 50 bedragen. Directie Nederlandsche Spoorwegen, VERSPIL JE GELD! Go P V w \1 .-tv - ALGEMEENE BEGRAFENISVEREENIGING „DEN HELDER" Uitvoerbar JOH. DARPHORN TROMPSTRAAT 20 Tel. 614 Zang- en Operettevereeniging DIK.: a. KRIJGSMAN. Nu de operette „Aline in Won derland" met goed succes is opgevoerd bestaat wederom ge legenheid zich aan te melden als lid op iederen Donderdag van 6)<i7% u. in het Mil. Tehuis, Spoorstraat. Contributie 10 ct. per week. ZATERDAG 20 APRIL Helpt ons de Emmabloem-collecte te doen slagen. Geeft U op als COLLECTANT (16 jaar of ouder), dan helpt ook Gij mede de Tuberculose te bestrijden. Aanmelding aan één der onderstaande adressen Zuster H. J. Smits, Binnenhaven 39, teleph. 415; de Heer H. Bronder, Ruyghweg 86; Militair Tehuis, Spoorstraat, of Vrijdagavond 19 April, van 19—20 uur, in het Militair Tehuis, Spoorstraat. OKE gelijke manier het wel en wee van „de vier dagen", dat een ieder, hoe groote nurks hij ook is, glimlachen moet en verlangend is om ook eens te probeeren of hij met zijn ledematen kan bereiken, wat zoovelen voor hem reeds deden. Voorts maken wjj nog melding van een voor woord van den leider der Marschen, Majoor J. N. Breunese, die hierin zegt, dat een boekje als dit, voor de Vierdagen-tippelaars onmisbaar is en een sieraad is voor de bibliotheek En wij sluiten ons geheel bij die meening aan, gaan zelfs nog iets verder, als wij beweren, dat ook niet-wandelaars met genoegen dit actueele boekwerkje kunnen lezen. Misschien... dat ze er ook toe besluiten zullen de beenen eens door gezonde, flinke marschen. waar gezelligheid en vroolijkheid hoogtij viert, te rekken. Vico Actus, een woord van dank. voor wat je ons gebracht hebt, in dit sprankelend stukje „Vierdaagsche" leven. De „Eeuwige Kalender". De bekende uitgeversfirma H. A. M. Roe- lants te Schiedam zond ons een „eeuwigen kalender", samengesteld door een zekeren heer A. Torisawo, naar den klank te oordee- len een Japannees, althans een Oosterling. Het is een bloc bestaande uit 31 langwerpige bladen, die elk voor zich de een of andere bjjbelsche of theosofische uitspraak bevatten, en het doel is, men raadt het reeds, een maand lang zoo'n blad dagelijks onder de oogen te krijgen, en zich aan de daarop ver melde wijsheid te laven. Op zichzelf zijn de verschillende uitspraken interessant genoeg en zeer zeker geschikt ter nadere overpein zing, maar de vraag rijst, of de samensteller op deze wijze niet zijn doel voorbijschiet. Im mers, men krijgt, als men dagelijks zijn blad omslaat, iedere bladzijde twaalf maal per jaar onder de oogen, en wat dit voor een menschenleven beteekent, kunt u zelf narekenen. Dat neemt niet weg, dat het zeer de moeite waard is met de wijsheden van den heer Torisawa kennis te maken. Zoo als de samensteller zegt, „het zou hem bij zonder aangenaam" zijn, ais deze kalender op de een of andere wijze dienst zou doen als een blijvend geestelijk richtsnoer voor 's men- schen ontplooiing tot een grootere mate van voortreffelijkheid". Een beetje grappig doet het aan, als de uitgever den heer Torisawa introduceert als auteur ovr twee wetenschap pelijke werken op het gebied van... scheeps- oliën. STOOMV. MAATSCH. NEDERLAND. Chr. Huygens 13 April te Genua. JAVA—NEW-YORK LIJN. Japara 15 April te Belawan. Kota Gede 13 April van Belawan. POTTERDAMSCHE LI.OYD Indrapoera 14 April van Sabang. Sibajak 14 April van Port Said. Soekaboemi 15 April te Sabang. Tapanoeli, u., 15 April van Port Said. De een komt de ander tegen in Spoorstraat 9—11, Hotel-Café-Restaurant

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 3