Aspirin Britten geland WEK UW LEVER-GAL OP £fadinieuuxi Arrondissements rechtbank Alkmaar pinsdag 16 April 1940 Concert Helders Mannenkoor Tweede Blad V oetbalcompetitie „Zeemacht'' De Nederlandsche wereldomroep Nogmaals: voor Finland Evangelisatie Middenstraat Burgerlijke Stand van Den Helder Mutaties bij de Marine in Indië Uit het politie-rapport U/aal yaati iv-e Heen? Barometerstand van Den Helder Solist: Adriaan Vrind, cello. Of het nu gelegen is in de tijdsomstandig heden, of dat de „schoonmaak" er debet aan is, of het de mobilisatie is, dan wel iets anders, het feit valt helaas niet weg te redeneeren, dat er voor het gisteravond gegeven tweede winterconcert van „Hel ders Mannenkoor" slechts weinig belang stelling bestond. Dit valt te betreuren. Tenslotte behoort dit ensemble, zij het dat men momenteel gehandicapt is door het afvloeien van leden in verband met de mobilisatie, tot de prominente liedertafels van onze stad en mogen zijn prestaties, ook die van gisteravond, op een belangrijk grooter auditorium aanspraak maken dan zooals wij dat thans moesten constateeren. Wat het programma voor de pauze betreft, het koor opende met „Onze Groet", het lied van Helders Mannenkoor, waarvan de heer H. Arisz de geestelijke vader is. Zuiver en energiek werd deze ouverture uitgevoerd. Volgde van Heinze „Harmonie". Enkele onderdeelen hadden wij gaarne wat zuiverder, wat gecultiveerder gehoord. Een mooi stuk mannenkoorzang, dat over het algemeen naar behooren gezongen werd, op enkele intermezzi na, die minder gelukkig uitvielen. „Nimmer Nacht", dat klassieke nummer dat nooit ver veelt, doch altijd boeiend blijft, werd eveneens gezongen. De tenoren waren hier uitstekend op dreef. Een verzorgde vertolking, waarvoor den dirigent, den heer Leewens, en zijn leden onge twijfeld een compliment verdienen. Het moge dan een traditioneel programma-onderdeel zijn, dat neemt niet weg, dat men van de eerste tot de laatste strophe geboeid blijft luisteren, en dat men menig „modern" nummer gaarne cadeau geeft voor dit „Nimmer Nacht". Als laatste nummer voor de pauze kreeg men nog „Psalm 84" van Adriessen te be luisteren. Met bezieling werd dit nummer voor gedragen, alhoewel men hier wel moest con stateeren, dat de diverse partijen niet op volle kracht konden werken door onvoldoende bezet ting. Evenweler werd door het koor voor een goede vertolking gezorgd, waarvoor het dankbaar applaus zeker op zijn plaats was. Als solist trad op Adriaan Vrind, Amster- damsch cellist. Van hem hoorden wij, begeleid door mevrouw Marie NijmeijerMoorman aan den vleugel, eerst „Elegie" van Fauré. Werd dit nummer eenigszins schoolsch uitgevoerd, anders was dat het geval met Sam- martini's „Sonate", bestaande uit 3 deelen. Men hoorde goed cello-werk, hetwelk op voor treffelijke wijze ondersteund werd door de accompagnatrice. Mevr. NijmeijerMoorman werd verrijkt met een tuil bloemen. Na de pauze traden koor en solist nog enkele jnalen op. In dit gedeelte waren het „Haec dies" van Franken, dat een goede vertolking verkreeg en tenslotte het vermaarde „Sur les Rern- parts". Vele malen beluisterden wij reeds van „Mannenkoor" dit werk met zijn breeden in slag en wederom bleek dat men, ondanks een tijdelijke inzinking, met gloed en overtuiging deze compositie vermocht te brengen. Het was een gelukkige finale van een concert, waarop men weliswaar geen nieuwe nummers bracht, maar waarop toch goed gezongen werd door Helders Mannenkoor. Zij tenslotte nog vermeld dat ook de solist na de pauze nog enkele nummers bracht. Een der best-vertolkte daarvan was het „Appa- sionata" van Saint-Saëns. Acht wedstrijden waren uitgeschreven voor, Zaterdag 13 April en acht wedstrijden werden er gespeeld, iets wat den laatsten tijd voor onmogelijk werd gehouden. Het was prachtig voetbalweer en op alle terreinen waar de bal rolde was de belangstelling enorm. De elftallen der Kon. Landmacht hebben deze keer een goede beurt gemaakt, van de acht wedstrijden wonnen zij er zes, waarvan sommige met groote cijfers. Alleen de Vliegkampelftallen hielden de eer van de Kon. Marine hoog en wisten hunne tegenstanders er onder te hou den. In diverse ploegen zagen wij weer ver schillende prominente spelers aan het werk met meer of minder succes, in ieder geval heb ben wij 'kunnen constateeren, dat èn van de zijde der Zeemacht, èn van de zijde der Land macht een elftal is samen te stellen dat klinkt als een klok. Kijkduin A versterkte zijn positie in afdee- ling A door een overwinning op den Plaatse lijken Dienst. De cijfers, zou men zoo zeggen, laten geen twijfel over, maar voor degenen die den wedstrijd zagen was de uitslag toch geen juiste weergave van de krachtsverhouding. Na de rust is de bal bijna niet voor het Kijkduin- doel weg geweest, maar de Plaatselijke Dienst miste een schutter in de voorhoede. De Paral lelweg verloor voor de zesde maal in successie, maar nu was het de sterkste die verloor. Met dezelfde cijfers verloor de Verbindingsdienst Van het Vliegkamp de Kooy 1. De Vliegtuig makers hadden Huizen ditmaal als spil opge steld, de voorhoede kwam nu meer aan bod, maar de verdediging was erg verzwakt, vooral in het begin stonden de backs raar te schutte ren. Het pleit niet voor den Verbindingsdienst, dat zij daar geen munt uit wisten te slaan. Ook werd hun spel wat onbeheerscht in het laatst en scheidsrechter De Snayer wast daar goed tegen op te treden. Het wordt nu oppassen voor het Landmachtelftal, want het Troepen- öétachement gaat hen straks voorbij en sPee't in de prijzen. Ja, die Molenstraters met Kiab aan het hoofd, hadden er zin in. Bij hunne tegenstanders, de Stokers van Hr. Ms van Speijk, zagen wij Steenbergen in doel staan, de keeper van de noordelijke tweede klasser Friesland. Het Troependétachement wist hem echter vier maal te passeeren en buitte iedeie kans uit. Zij hebben nu zes punten uit vier wedstrijden en zij kunnen nog wel eens een struikelblok vormen voor hoogergeplaatste elf tallen die daar niet op verdacht zijn. Kra stond weer spil en speelde nuttig, hij had nu meer respect voor den scheidsrechter en al e verliep in volle eendracht ondanks den zwaren strijd. Schorpioen 2 kon het volgens onze vei wachting natuurlijk niet bolwerken tegen e tweede Batterij Luchtdoelartillene. Zij ver- 8 6 2 0 14 23—8 8 6 1 1 13 12—3 7 4 1 2 9 16—6 7 3 2 2 8 12—4 7 3 0 4 6 6—10 5 3 0 2 6 9—13 3 3 0 0 6 13—2 7 2 0 5 4 10—24 6 1 1 4 3 8—13 8 1 1 6 3 9—13 6 0 0 6 0 3—24 7 6 0 1 12 29—8 5 4 1 0 9 194 6 4 0 2 8 18—6 8 4 0 4 8 14—14 6 3 1 2 7 13—9 6 3 0 3 6 9—13 7 2 2 3 6 14—17 4 1 1 2 3 11—14 6 1 1 4 3 10—20 5 1 0 4 2 13—14 4 0 0 4 0 3—21 Heden. en zijn te spelen en de 4- I"aar gaven vooral na de rust goed misten wij het feu sacré. dat vroe- „fl, ochorpioenelftallen kenmerkte. Dat zn r oren van de Luchtdoel was geen schande, wij noemen slechts enkele spelers uit dit elftal: wagenaar. centervoor, Voortman, linksbinnen en Hofmann linksbuiten, deze laatste stond voorheen op dezelfde plaats in een vertegen woordigend elftal van West-Duitschland. In net doel stond de vroegere Stormvogelskeeper De Waard en was zijn plaats nog altijd vol komen waard. De Schorpioen stak hiertegen wel erg af, maar zij deden hun best en dat is ook wat waard. Van den wedstrijd Kustart. ErfprinsOfficieren-elftal in afdeeling B kun nen waj weinig goeds zeggen. Vooral betreft dit liet Officieren-elftal, dat Zaterdag toch wel byzonder uit vorm was. Er klopte nu letterlijk mets over alle linies en de strijd was soms het aanzien niet waard. Dit kwam omdat ook Erf- piins slecht speelde, wel wonnen zij en met groot verschil, maar de weinige tegenstand die zij ondervonden, had groote invloed ten nadeele op hun spel en men sukkelde gewoon het uur spelen door. De eenige oasen in deze woestijn waren de zes doelpunten die de doel man der Officieren moest laten passeeren. Erfprins komt nu op de tweede plaats en staat er theoretisch zelfs beter voor dan de Zoek- lichtafdeeling, om echter van de Genie te win nen zullen zij uit een ander vaatje moeten tappen. De Adelborsten speelden onder groote be langstelling tegen Kijkduin B. zij deden goed hun best, maar verloren. Kijkduin B had voor dezen wedstrijd het elftal zeer versterkt en de Jonkers waren wat zwakker dan men van hen gewend is, het resultaat vindt men in den uit- siag terug. Kijkduin B verbeterde zijn kansen door deze overwinning niet onbelangrijk, maar voor het Kon. Instituut wordt het oppassen om niet in de onderste regionen te geraken. Vlieg kamp de Kooy 2 won van de Marinekazerne geheel volgens de verwachtingen. De Marine kazerne vertoonde veel beter spel dan zij in de laatste wedstrijden gedaan had en wist zelfs een 30 achterstand in te loopen, de Vliege niers kwamen dan ook maar net met de hak ken over de sloot. Hun overwinning hing aan een zijden draadje toen in de tweede helft de Kazernebewoners geducht kwamen opzetten. Wij zagen een viertal miliciens opgesteld en dit kwam het elftal als geheel ten zeerste ten goede. De laatste wedstrijd vormde de grootste ver rassing. Het 21ste Grens Bataillon dat tot nu toe zoowat niets had gepresteerd, schoot zoo geweldig uit zijn slof tegen Schorpioen 1, dat de torpedomakers in het begin er van onder den indruk waren. Na 20 min. spelen hadden de Breezanders reeds een 30 voorsprong door goed werk van hun midvoor. Deze midvoor be- heerschte de geheele Schorpioen-verdediging, verdeelde het spel op onovertroffen wijze en viel zoo op door zijn stijl, dat wij ons lichtje eens gingen opsteken omtrent zijn naam en antecedenten. Het bleek de bekende Ajaxied Been te zijn, die voor zijn ploeg hier den wed strijd won, jammer, dat hij alleen maar be schikbaar is wanneer het verlof stilstaat zoo als nu. Doelman de Ruiter stond tegenover een hopelooze taak en had ook nog te maken met een paar watervlugge vleugelspelers. Zes gaten werden in de Ruiters heiligdom geschoten, waarvan één buitenspel, en aan geen van het halve dozijn had hij schuld. In de Schorpioen zagen wij, behalve de bekende Helderspelers Van Tongeren, Verzijl en v. d. Berg, nog een oude crack: Jan van der Lugt en deze bewees nog steeds een goed voetballer te zijn door twee doelpunten voor zijn rekening te nemen. Het derde werd gemaakt door Van Tongeren, die een strafschop kalm en onhoudbaar in het uiterste hoekje plaatste. Evenals bij Schor pioen 2 constateerden wij ook hier een vol- siagen gebrek aan vechtlust, die bij de vroegere Schorpioenelf tal(pn juist zoo weldadig aan deed. De volledige uitslagen waren als volgt: Plaatselijke DienstKijkduin A 0—3; De Kooy 1Verbindingsdienst 30; 2e Batt. Luchtd.art.Schorpioen 2 14; Troependéta chementVan Speijk 41; ErfprinsOfficie ren 60; Kon. InstituutKijkduin B 13. De Kooy 2Marinekazerne 43; Schorpioen 1 21ste G.B. 3—6. Competitiestand na de wedstrijden van 13 April: Afdeeling A. Hospitaalefltal Hr. Ms. Wachtschip Kijkduin A De Kooy 1 Verbindingsdienst Troependétachement Luchtdoelartillerie Hr. Ms. van Speijk Schorpioen 2 Onderzeedienst Plaatselijke Dienst Afdeeling B. Zoeklichtaf deeling Fort Erfprins Dirksz Admiraal Kijkduin B Kon. Instituut Officieren De Kooy 2 21ste G.B. Schorpioen 1 Marinekazerne Stafmuziek compeuuiciciciiiig "tv.iv, BI viertal vastgesteld die in den loop van deze week zullen plaats hebben. Op het Onderzeedienstterrein ontmoet van daag om 4 uur de Plaatselijke Dienst het Hospitaalelftal. Gezien hun verrichtingen in den loop van den winter, laat de uitslag geen twijfel over, de lijstaanvoerder tegen de laagst geplaatste, dus moet winnen. De ziekenver plegers zullen er echter goed aan doen hunne tegenstanders niet te onderschatten. Wij zagen den Plaatselijken Dienst Zaterdag spelen en lang niet slecht. Om kwart over vijf komen de Marinekazerne en de Stafmuziek tegen elkaar in het veld. Deze wedstrijd is enkel maar van belang voor de onderste plaats en wij moeten ons al sterk vergissen als de Stafmuziek de roode lantaarn niet blijft dragen. Morgen. Woensdagmiddag komen op hetzelfde terrein vier Landmachtploegen aan bod. Om vier uur de Verbindingsdienst tegen de 2e Batt. Lucht doelartillerie, die natuurlijk door de laatsten wordt gewonnen. De Luchtdoel heeft nog niets verloren en zal zijn best wel doen dit record te handhaven. De Verbindingsdienst moet zich echter niets aantrekken van de reputatie der Luchtdoelartilleristen maar spelen zoo goed als het hen mogelijk is. Vooral moeten zij beter spelen dan Zaterdag en zich onderwerpen aan het gezag van den scheidsrechter, zooals het góede militairen betaamt. Kwart over vijf treedt de Kustartillerie Erfprins aan tegen het 21ste Grens Bataillon. Naar de ranglijst te oor- deelen moet Erfprins winnen, maar als wij bedenken wat wij Zaterdag van beide ploegen zagen, kon het wel eens anders uitvallen. Als Been weer van de party is en men verder kan uitkomen als tegen de Schorpioen, dan zien wy Erfprins minstens een van de twee punten verliezen. In ieder geval wordt het een span nende partij voetbal, waar de Zoeklichtafdee- ling ook nog belang bij heeft en niet zoo wei nig. De leiding berust by den heer D. C. van Rhenen, een scheidsrechter van de Genietroe pen, die wy al eens eerder zagen fluiten en goed. (Zitting van Maandag 15 April.) Mishandeling. Texel. Het begon niet bemoedigend, want verd. A. B. uit Texel, liet verstek gaan. Hem werd ten Ipste gelegd, dat hg op 3 Januari een zekeren J. J. V. een stomp op het oog had gegeven. Get. J. J. V., arbeider uit Oosterend, kwam verklaren, dat hij op genoemden datum met verd. en met H. W. S. per fiets reed. Verd. reed links van get. en er ontstond een twist gesprek over een schop. Verd. beweerde, dat die schop van hem was, doch dit was niet waar. U heeft toen verd. een minder fraai woord toegevoegd, dat werkte prikkelend, merkte mr. Krabbe op. De tweede get. H. W. S„ arbeidier te Texel, reed met verd. en get. J. J. V. op den Vuurtorenweg te Texel. Hij had gehoord, dat verd-. en V. woorden kregen en had ook ge zien, dat verd. in de richting van V. sloeg. Of hij hem had geraakt kon get. niet zeg gen. Maar hij had een stomp op z'n linkeroog gehad; merkte mr. Krabbe op. Dat weet ik niet, antwoordde get. De officier van Justitie eischte 15. boete, subs. 10 dagen hechtenis, terwijl de Politierechter verd. bij verstek veroordeelde tot 10.boete, subs. 5 dagen. Den Helder. Gestolen suiker gekocht. Het was een Indische juffrouw, geboortig uit Besoeki op Java, deze zwartharige verd. mej. D. P., die thans in Den Helder woon achtig is. Haar werd ten laste gelegd, dat zij van December 1939 tot Februari 1940 van een loopjongen van een kruideniersbedrijf suiker had gekocht tot een gewicht van 25 pond, zonder daarvoor bonnen af te geven. Het bleek, dat de loopjongen de suiker gestolen had. Verd. beweerde, dat de jongen zeide, dat hij bonnen had gehad en deze in een busje in den winkel had gedaan. U heeft zeer onvoorzichtig gehandeld, zeide mr. Krabbe. Geen mensch beweert, dat u opzettelijk ge stolen suiker heeft gekocht, anders had u voor de Meervoudige Strafkamer terecht moeten staan. Verd. zegt, dat de hoeveelheid niet meer dan 15 pond bedroeg. De 15-jarige loopjongen J. W. erkende de suiker uit het pakhuis van het filiaal te heb ben weggenomen. Van een busje wist get. niets. Het is héél ernstig, wat je gedaan hebt en daarvoor zal je wel voor den Kinderrechter moeten terecht staan. Verd. merkt op, dat deze jongen niet de waarheid sprak, wat het busje betreft. De tweede get. was de filiaalhouder. Deze zeide, dat de jongen de suiker had gestolen en inmiddels was ontslagen. Er werd nim mer suiker afgeleverd zonder dat daarvoor de bon was afgegeven. De Officier van Justitie meende, dat hier zéér lichtvaardig was gehandeld. De juffrouw had niet moeten aanvaarden wat zoo'n loop jongetje haar op den mouw speldde. De eisch luidt dan latboete, subs. 10 dagen hechtenis. Mr. Krabbe veroordeelde verd. tot een geld boete overeenkomstig het requisitoir. Een schuurtje afgebroken. Op 23 December had verd. C. B., uit Den Helder, een huisje gehuurd van een zekeren W. H., aldaar. Daar bij dat huisje was een schuurtje, dat zij echter niet had gehuurd. Toen zij op 23 December haar huisje wegens huurschuld uit moest, had zij het schuurtje gesloopt. Wilde u het hout opbranden? vroeg mr. Krabbe. Nee, ik wou het aan den eigenaar terug geven, zeide verd. Get. W. H. zeide. dat hy het schuurtje in eigendom had. Het huisje stond aan de Bree- straat 68. Het schuurtje was niet van dezen get. In ieder geval moest u er afblyven, be weerde mr. Krabbe. De Officier eischte tegen verd. een geld boete van 8.Subs. 4 dagen hechtenis. Mr. Krabbe veroordeelde verd. conform den eisch van den Officier, Een kwestie van nationaal belang. Milliarden woorden vliegen om de aardbol. Op den dag en des nachts. Onafgebroken, naar alle richtingen. In den aether geworpen door Cen trillende antenne, schieten ze met duizelingwekkende snelheid voort om opge vangen te worden tot in de verst-verwyderde oorden der wereld. Milliarden woorden in alle talen, die door menschen gesproken worden. Het zyn de ultra-korte-golf zenders in Ber- lyn en Londen, in Parijs en Romee, in New- York en Tokio, die uur na uur berichten uit zenden en de wereld overstroomen met hun nieuws. „Hun" nieuws. Want de propaganda methoden der laatste jaren hebben ons wel geleerd, dat er van objectief nieuws veelal geen sprake meer is. Ieder ziet de wereld door zyn bril en poogt die kijk op de zaken ook anderen op te dringen. Die ultra-korte golf-zenders gebruiken óók de Nederlandsche taal en richten hun uitzen dingen zeer bewust naar onze overzeesche gebiedsdeelen. Populaire muziek, groeten van famileleden, nieuwsberichten en korte be schouwingen bieden een verleidelijke ver strooiing aan landgenooten, die vear van de bewoonde wereld hun werk verrichten. En het gevaarlyke dezer uitzendingen is, dat ze onder het mom van amusement en inlichtin gen buitenlandsche propaganda voeren. Dat gevaar is des te grooter, nu de oorlog in Europa is uitgebroken. Iedereen verlangt naar nieuws, naar het laatste nieuws, naar betrouwbaar nieuws. De u.k.g.-zenders der groote mogendheden zenden berichten uit in alle talen, maar... zij zijn de meest-belang- hebbenden en trachten de eigen daden en po sities zoo mooi mogelyk voor te stellen. Het nieuws, dat geloofwaardig is, waar naar onze landgenooten in Indië en overal elders ter wereld als het ware snakken, détt nieuws kan alleen het neutrale, vrije Neder land geven. Het vrije Nederland, dat zijn stem moet laten hooren in het concert der u.k.g.-zenders, dat op die manier de wereld op de hoogte kan stellen van zijn oude cul tuur en bekendheid kan geven aan de voort brengselen van zijn bodem en industrie. Het oogenblik schijnt aangebroken, waarop inderdaad de Nederlandsche wereldomroep tot stand zal komen. Een daartoe strekkend wetsontwerp is door Minister Van Boeyen by de Tweede Kamer ingediend. Dat ontwerp regelt ook de financiëele zijde van dit vraagstuk. En wel op deze wijze, dat alle radioluisteraars verplicht zullen wor den in de kosten van den Nederlandschen om roep by te dragen. Dit kan geschieden, door dat men zich by een der Omroepvereenigin- gen aansluit tegen een jaarlijksche contribu tie van tenminste 5.Dan is men ver plicht een verhoogde bijdrage (byv. 6. aan het Rijk te betalen. We verklappen geen geheim, wanneer we mededeeling, dat vele luisteraars, zoowel toe- stelbezitters als centrale abonné's die tot ver geen lid van een omroepvereeniging wa ren, zich thans aanmelden teneinde de wette- lyke verplichting vóór te zijn! Het belangrijkste echter is, dat Nederland voorbereidingen gaat treffen om aan de we reldomroep deel te nemen. Wederom kregen wij gisteren bezoek van de rolschaatsende „Finlandploeg"; de leiding deelde ons mede, dat men j.1. Zondagmiddag wederom met goed succes gereden enge collecteerd had. Het resultaat bleek inderdaad alle vorige records te slaan; dat was namelijk 14.55. Wij zonden het geld inmiddels naar het Finsche Consulaat-Generaal van Finland te Rotterdam. Donderdagavond spreken in het Evangelisa tiegebouw Middenstraat de heeren A. Vries en C. Bijlsma over het onderwerp „Meer dan Salomo". Men zie de advertentie in dit num mer. van 15 April 1939. BEVALLEN: M. A. Martynvan de Seinde, d. J. RuigendijkBruin, d. C. A. Bommer van Beusekom, z. J. D. S. van Koningsbrug- genGrimminck, d. J. TerluinKamstra, d. Nieuwe eskadercommandant. „De Indische Courant" meldt, dat de vol gende mutaties in leidende functies binnen kort een feit zullen worden: De schout-bij-nacht G. W. Stöve, eenigen tijd geleden tot dezen rang bevorderd", eska der-commandant in Nederlandsch-Indië, zal den lsten Juni naar Nederland vertrekken. Zijn plaats als zoodanig zal worden inge nomen door den kapitein ter zee K. W. F. M. Doorman, thans commandant van den Ma rine-Luchtvaartdienst. Deze marine-officier is een broer van schout-bij'-nacht L. A. C. M. Doorman. Tot commandant van genoemden dienst zal worden benoemd de kapitein-luitenant ter zee G. G. Bozuwa, uit Nederland verwacht wordend. BEKEURINGEN. Enkele weggebruikers werden bekeurd we gens het veranderen van richting zonder een teeken te geven, wegens het rijden zonder bel en zonder belastingmerk. SCHOORSTEENBRANDJE. In een perceel in de Pieter Quantstraat ont stond gisteren een schoorsteenbrandje, dat spoedig gebluscht kon worden. GEWETENSWROEGING. Bij de politie te Rotterdam meldde zich een Heldersche kapper aan, die mededeelde ten nadeele van een juwelier 4 gouden horloees te hebben ontvreemd. Hy had deze in Den Helder op zicht medegekregen en verduisterd. De man wordt naar Den Helder overge bracht, Waren wy misschien de vorige week. direct na de fantastisch snelle „bliksem"'-bezetting van een deel van Noorwegen, eenigszins pes simistisch gestemd ten opzichte van de met nadruk gegeven beloften van geallieerde zijde, thans blijkt wel zonneklaar, dat het den Brit ten heilige ernst is met hun weerstand tegen de Derde Ryksche legioenen en dat de britsche leeuw kennelijk niet van zins is zich van Scan dinavië te laten afsnijden. Na de onloochenbare successen der Engel- sche marine, kwamen ook gisteren we«r di verse telegrammen door, welke er duidelijk op wyzen, dat zich hier een strijd afspeelt, welke van het grootste belang geacht moet worden voor de verdere ontwikkeling van den oorlog. Behalve dat enkele Duitsche transportschepen tot zinken gebracht zouden zyn, was daar het bericht, dat Narvik in handen der Britten is, althans dat dezen er een geslaagde landings poging ondernomen hadden. Op nog verschil lende andere plaatsen zouden de Britsche strydkrachten eveneens troepen aan land ge zet hebben, hoewel om begrijpelijke redenen de namen dezer plaatsen tot nu toe niet aan de publiciteit prijs gegeven zijn. De Lofoten. de eilandengroep voor Narvik, zou zich eveneens in handen der heroveraars bevinden (iets wat door het Duitsche Nieuws bureau niet gedementeerd werd!), terwijl een gerucht circuleert, dat ook in Drontheim Engelsche mariniers voet aan land gezet hebben. Van den anderen kant lanceerde men de mededeeiing, dat de Britten in 2 dagen niet minder dan 7 duikbooten verloren hebben, terwyl geen enkel der groote wapenfeiten, die met een Britsche zege beslist werd, werd toegegeven noch ontkend. En wat doet Noorwegen zelf? Werd aanvankelyk gevreesd, dat de bevolking zich moedeloos bij den bruten inval zou neerleggen, en een houding aannemen van „gedane zaken nemen geen keer", het blijkt, dat men in dit opzicht de Skandi- navische geestesgesteldheid duchtig on derschat heeft. Er werd en wordt een uiterst krachtige weerstand geboden en men kan tlians verklaren, dat de Noor zjjn huid duur zal verkoopen aan zyn „be schermer". Het is Koning Haakon, die het bezielend voorbeeld geeft, ondanks Duitsche dreiging, ondanks het feit, dat men zyn ambulante ver blijfplaats als doelwit van bommenwerpers kiest. Dat Generaal von Falckenhorst dit alles verre van aangenaam vindt, blijkt wel zonne klaar uit het feit, dat hij verboden heeft, dat Noren aan het mobilisatiebevel mogen gehoor zamen. Het is niet aan te nemen, dat men zich hiervan veel zal aantrekken, op de kleine Quiseling-kliek na. Het is interessant er in dit verband de aandacht op te vestigen, dat deze Noorsche nationaal-socialist, die de rol van Judas voor zijn volk verkoos, reeds afgetre den is. Ook al een symptoom, dat er op wijst, dat de zaken voor de Duitschers niet naar wensch marcheeren. De zaak der geallieerden heeft deze laatste 7 dagen een belangrijk materieel en moreel succes mogen boeken. Is het eerste uiteraard van het hoogste belang (een belangrijk deel der Duitsche vloot werd zonder twyfel aan de vernietiging prijsgegeven), men onderschatte ook het tweede niet. Er is blijkbaar, wij wezen er reeds eerder op, een einde gekomen aan de onoverwinnelijkheid der Duitsche legers. Het blijkt, dat het niet overal kan gaan als in Polen, in Tsecho-Slowakije en Oostenryk. Zullen de geallieerden hun successen ook in de komende dagen weten voort te zetten en hun posities in Noorwegen kunnen consoli- deeren In spanning ziet de wereld toe, niet in da laatste plaats de neutralen... en u zult 's morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten. lederen dag moet uw lever een Liter lever-gal in uw Ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende is, verteert uw voedsel niet, het bederft, voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmidde len. U moet CARTER S LEVER-PILLETJES nemen om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschade lijk, plantaardig, zacht, onovertroffen om de lever- gal te doen vloeien. Eischt Carter's Lever-Pilletjes bij apothekers en drogisten, f. 0.75. Aquarium Zool Station. Voor het publiek geopend: dagelyks van 9—12 en van 13.30— 17 u. Zaterdags van 912 uur. BIOSCOPEN: Rialto, Spoorstraat, acht uur: „Gibraltar". rivoli-Theater, Spoorstraat, acht uur: „O.K. Mr. Deeds!" Witte Bioscoop, Koningstraat, acht uur: „Dansend door het Leven" en „Pioniers der prairiën". Woensdag 17 April. Casino 8.30 uur: Abonnementsvoorstelling „Chronique Scandaleuse". Barometerstand Den Helder 744.6 Maximum temp. lucht 8.0 Temperatuur 8 uur 5.2 Wind: richting: W.Z.W.; kracht: 5 Licht op 7.30

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 5