Rome bindt in Dt k,rktl De spoorwegbotsing bij Den Bosch Moeilijkheden in Belgisch grensgebied PROPAGANDA VOOR DE INDISCHE MARINE Wieringen opnieuw in kaart Alktnaarsche Kaasmarkt Marktberichten Politieke vergaderingen verboden Duitschland wil Noorscbe schepen weghouden Meisje ging vóór de zaken Laatste telexbericht Centrale Stierenkeuring te Alkmaar EEN TACTISCHE TERUGTOCHT? Het valt op, dat de felle anti-Britsche toon der Italiaansche bladen weer even plotseling is geluwd als ze een week gele den opstak. De stap, die de Engelsche gezant Noel Charles, dezer dagen te Home heeft on dernomen, waar hij een duidelijke uit spraak vroeg of Italië zich nog als niet- oorlogvoerende beschouwt, dan wel maat regelen treft om Duitschland te hulp te komen, heeft blijkbaar succes gehad. De Italiaansche pers is plotseling begon- f nen met pogingen om de getroffen mili taire maatregelen te verkleinen en de sa menwerking met de Duitsche militaire commissies als van weinig waarde voor te stellen. Is dit een tactische terugtocht om straks des te harder en meer onverwacht te kun nen toeslaan? Men zou dit mogen verwachten, want de spanning om den Balkan, waar Duitsch land van zijn petroleumtoevoer dreigt te worden afgesneden, neemt van uur tot uur toe. De geallieerden trachten met succes, de Roemeensche petroleum met economische en politieke middelen in hun handen te krijgen. En als men er zich goed rekenschap van geeft, dat de aanval op Noorweggen, ging om het on tont heerlijke Zweedsche ijzererts dan wordt het duidelijk, dat Hitier evenmin zal aarzelen raak te slaan als het om de nog meer noodige petroleum gaat. Ligt hier de kern van de Brenner-bespre- kingen? De Balkan! Men gaat het steeds meer gelooven en de vraag is nu maar aan welke zijde Rusland zal staan. Het schijnt met Londen te willen aanpap pen. Britsch-Russische toenadering zit, wij schreven dat reeds elders, in de lucht Maar met de Sovjets moet schijn en wezen goed uit elkaar worden gehouden en zoogoed als indertijd de conferentie tusschen Molo- tof-f en de FranschBritsche onderhande laars plaats vond, terwijl reeds een accoord met Duitschland was getroffen, zoogoed kan Stalin thans weer dubbel spel spelen en toe nadering tot Londen en zijn Kleine Slavi sche broedervolkeren op de Balkan veinzen, om straks in een weldige stormloop te za- men met Rome en Berlijn een „regeling" van het vraagstuk in Zuid-Oost-Europa en het nabije Oosten te brengen. Ook met deze „Russische" mogelijkheid moet rekening worden gehouden. Bittere woorden op het congres der Christelijk Democratische Unie. In de openingsrede tot het tweedaagsche congres van de Christelijk Democratische Unie. dat te Utrecht wordt gehouden, heeft de voorzitter, de heer van der Brug. met leedwezen en ontroering geconstateerd, hoe alle arbeid der vredesorganisaties schijn baar zonder resultaat zijn gebleven. De internationale arbeidersbeweging zweeg, de kerken zwegen, toen het tijd was om haar getuigenis te laten hooren. Ondanks alle teleurstellingen, zei spr., is er voor de C.D.U. alle reden om met haar getuigenis voor een anderen, een meer Christelijken maatschappijvorm, voort te gaan. Ook in stormgetij is de beweging on verzwakt gebleven. Het reeds groote aantal afdeelingen groeit nog regelmatig, overal wordt met veel ambitie gewerkt aan den uit bouw van de beweging. Het weekblad „De Christen-Democraat" wordt in vele duizenden gezinnen gelezen, terwijl het studieorgaan „Richtlijnen" zich in gunstige richting ontwikkelt De verkie zingen van 1D39 onder minder gunstige om standigheden gevoerd, gaven in veel opzich ten reden tot tevredenheid. Met een krachtige opwekking om vooral in zware tijden als deze met alle toewijding en enthousiasme zich te geven aan den arbeid voor de C.D.U., besloot spr. zijn rede. Hierna werd een aanvang gemaakt met de behandeling der jaarverslagen. Na afkondiging Staat van Beleg. Mede in verband met de afkondiging van den Staat van Beleg hebben gisteravond eenige vergadering van extremistische po litieke partijen geen doorgang gevonden, daar de autoriteiten ze verboden hadden. In Den Haag was het een communisti sche vergadering die verboden werd. In verband hiermede was in de Haagsche op lage van het Comm. Volksdagblad een vouwblad ingelegd, waarbij een samen komst tegen half tien des avonds op de Prinsegracht werd aangekondigd. Voor deze samenkomst bleek echter na genoeg geen belangstelling te bestaan. De N.S.B. had in Rotterdam een vergade ring zullen houden waar men zou spreken over het eind van de democratie, maar ook dit ging wegens een verbod niet door. Verjaardagscadeau bereikte Hitier niet. In de genaaste gebieden, zoo schrijft het Hsb., hebben de Belgische autoriteiten de laatste tijden aan diverse moeilijkheden 't hoofd te bieden. De Duitsche propaganda geschriften worden op ruime schaal ver spreid. Anderzijds zijn drie inwoners van Schlierbach en St. Vith aangehouden on der verdenking, dat zij jongelieden uit het gebied van Eupen en Malmédy naar Duitschland overgebracht hebben. Een vier de aanhouding is gevolgd. Gebleken is, dat op deze wijze een vijftigtal jongelieden, on der wie eenige Belgische dienstplichtigen, in de verleiding gebracht werd zich ter beschikking van de Duitsche overheid te stellen. Naar aan de „Libre Belgique" bericht wordt, heeft men voorts te Eupen kunnen constateeren, dat aldaar en in de omgeving inzamelingen van oud metaal gehouden zijn. Zoo zijn te Eupen achttien groote kis ten met koper, lood en andere metalen bij eengebracht, die bestemd waren om aan rijkskanselier Hitier bij zijn verjaardag aangeboden te worden. Ook in een metaalfabrick te Eupen heeft zich een eigenaardig geval voorgedaan. Een arbeider verliet de fabriek, beladen met een zak, waarin omstreeks vijftien kilo oud koper zat. Een Duitsch ingenieur vond de zaak in orde. toen hem door den arbei der medegedeeld werd, dat het oud koper voor. den Führer bestemd was. Dit bleek echter minder naar den zin van den fa briekseigenaar te zijn, een pro-Belgisch gemeenteraadslid. Toen hij het gebeurde vernam, liet hij door de veldwacht een on derzoek instellen; de bedoelde ingenieur werd langdurig ondervraagd. Het onderzoek strekt zich ook uit tot de achttien kisten oud metaal, die in strijd met de bepalingen omtrent den uitvoer naar Duitschland gezonden zouden wor den. Deze kisten werden in beslag geno men bij den directeur van de kabelfabriek te Eupen, deze functionnaris blijkt van Duitsche afkomst te zijn. Verzoek om ln de Amerikaan- sche havens te blijven liggen. Duitschland doet pogingen om de gealli eerden te verhinderen gebruik te maken van de thans in Amerikaansche havens liggende Noorsche schepen. In opdracht van Duitsch land heeft de Duitsche consul geschreven aan de Noorsche scheepvaartagenten in de Vereenigde Staten met het verzoek hem de namen mede te deelen van de schepen, die in Californische havens liggen. Tevens heeft hij gevraagd dez eschepen in Neutrale havens te laten liggen tot het einde van den strijd in Scandinavië. De scheepvaartagenten heb ben geen commentaar geleverd, maar er is op gewezen, dat zij geen wettige reden ken nen om de gevraagde inlichtingen te ver strekken. Verklaard wordt, dat de Britsche autoriteiten zich kotrgeleden in verbinding hebben gesteld met de Noorsche scheepvaart agenten in de Vereenigde Staten, wien zij aanboden de schepen te verzekeren op hun terugreis, mits zij naar geallieerde havens gingen, zonder onderweg neutrale havens aan te loopen. SERGEANT LIEP DE WACHT UIT. VOOR DEN HAAGSCHEN KRIJGS RAAD. De sergeant W. F. van H. moest terecht staan, omdat hij op 1 Januari, toen hij ka- zernewacht had. die wacht heeft verlaten, omdat zijn meisje hem kwam bezoeken. Wel heeft hij den dienstdoendert korporaal gevraagd zoolang zijn post waar te nemen, doch deze regeling kon slechts getolereerd worden, indien de sergeant voor dienstza ken zich even moest verwijderen, dus niet voor zijn eigen genoegen. Hij was in dienst reeds met 20 dagen licht arrest gestraft. De auditeur-militair vorderde beklaagdes veroordeeling tot 14 dagen militaire deten tie. De sergeant overhandigde den krijgsraad een schrijven, ondertee-^ kend door zijn collega's en enkele minderen, waarin zij op de uitste kende verhouding in dienst met be klaagde wezen en op een clemente straf voor hem aandrongen. Dit schrijven viel bij den president al lerminst in goede aarde. „Voelt u niet, aldus de president, dat het niet te pas komt, dat minde ren zich over hun superieuren uit laten Hoe zou u het vinden, wan neer u gevraagd werd het "gedrag van uw luitenant te beoordeelen Beklaagde zag toen het verkeerde van het geschrift in. Het was niet van hem, maar van zijn collega's sergeants uitge gaan. De sergeant kreeg nog een kans om te toonen wat hij in dienst waard is. Het von nis luidde; veertien dagen militaire deten tie voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Een der treinen door onveilig signaal gereden. De botsing tusschen de beide goederentrei nen, welke zoo groote stagnatie in het trein verkeer ten zuiden van Den Bosch heeft ver oorzaakt, zie ook het bericht op de voorpagi na, geschiedde vanmorgen om tien minuten over half vier. Op dat moment vertrok een volbeladen goederentrein, nummer 4009 van Den Bosch naar Roozendaal. Gelijktijdig kwam in het station Den Bosch aan de volgtrein uit Utrecht, welke geheel was samengesteld uit ledige kolenwagens. Deze trein had moeie nstoppen, zoowel vol gens de dienstregeling als wegens onveilig signaal. Door tot nu toe onbekende oorzaak reed de trein echter door en toen de locomotief en drie wagens trein 4009 op kruisend spoor de trein uit Utrecht was bestemd voor Eind hoven was gepasseerd, kwamen beide treinen met elkaar in botsing. Van den voor Roozendaal bestemden goederentrein, die nog slechts weinig vaart had en daardoor vrijwel on middellijk stil stond, raakte slechts een der wagens met een as buiten de rails. De gevolgen voor den aan- rij denden trein waren echter ernstig. Een twintigtal wagens werd uit de rails geworpen, door en over elkaar en tenminste zes wagens werden to taal in elkaar gedrukt. Het was een ontzettende ravage, een versperring tegelijkertijd van alle lijnen naar het Zuiden. Tegen vijf uur, toen voldoende materieel was gearriveerd, kon men het opruimings- werk beginnen. De eene wagen van trein 4009, die uit de rails was geloopen, was spoedig weer op zijn plaats gebracht, waar na de trein kon worden teruggetrokken en langs anderen weg afgevoerd. Het opruimingsewerk inoest echter zeer voorzichtig geschieden, doordat in verband met de electrische bovenleidingen geen groote kranen konden worden gebruikt, vor derde het opruimingswerk echter zeer lang zaam. De grootste materieele schade is de ver nieling van de vele wagons van den ko- lentrein uit Utrecht. Ook de spoorweg heeft geleden door de ontzetting van de rails en de dwarsliggers, doch deze schade is niet zoo groot. Bij de botsing hebben zich geen persoon lijke ongelukken voorgedaan. DE PROPAGANDA VOOR DIENSTNEMING BIJ DE MARINE WORDT IN NED. INDIë INTENSIEF GEVOERD. EXCURSIES WOR DEN GEORGANISEERD NAAR DE ETA BLISSEMENTEN DER MARINE TE SOE- RABAJA, WAAR JONGELUI, DIE IN AAN- MERKING KOMEN VOOR DIENSTNEMING INGEWIJD WORDEN IN DE „GEHEIMEN" DER INDISCHE MARINE. EEN GROEP WORDT RONDGELEID. W1ERL\GEX ALLE MEDEWERKING VERZOCHT. Vergadering van het Heemraadschap Wie- ringen, op Vrijdag 19 April 1940, in Hotel „Centraal". Dijkgraaf Doves heet de aanwezigen har telijk welkom, in het bijzonder het nieuw ge kozen lid de heer J. Veerdig en spreekt een woord ter nagedachtenis aan den te vroeg overleden heer S. Rotgans. Notulen der vorige vergadering worden door den heer O. J. Bosker voorgelezen en onde dankzegging goedgekeurd. Ingekomen waren enkele formeele be scheiden. Alles wordt voor kennisgeving aangeno men. Wieringen opnieuw ln kaart. Dijkgraaf deelt mede, dat eerlang Wieringen opnieuw in kaart zal wor den gebracht door middel van foto's uit een vliegmachine, met medewer king van Prof. Schermerhorn. De vliegroute zaldoor het leggen van witte borden worden kenbaar ge maakt. Dijkgraaf roept ieders me dewerking in om deze borden voor al niet te verleggen, daar dit een zeer onjuist beeld tengevolge zou hebben. Ook zal het onderwijzend personeel wor den gevraagd, de jeugd hier vooral op attent te maken. Bcgrooting wordt goedgekeurd in ont vangst en uitgaven op 128870.34%. De lasten worden vastgesteld op f 10.- per H.A. De camouflage en beveiligingsmaatregelen zullen door het dagelijksch bestuur ter hand worden genomen. De heer T. Russelman acht de bemaling van Hoelmer en W'esterlanderkogen zeer on voldoende. Dijkgraaf en Secretaris lichten dit echter uitvoerig toe. Met het oog op de ruilverkaveling is verzwaren van machine capaciteiten niet verantwoord. De heer Kooij vraagt naar de sneeuw ploeg, welke hier vroeger was. Is die nog aanwezig? En is het toelaatbaar om met overmatig zwaar beladen auto's op binnen wegen te rijden? Een en ander is bij Provin ciaal reglement geregeld, zegt voorzitter. Met het oog op de verkaveling, is het ech ter raadzaam vernieuwing der machine-in stallatie nog wat af te wachten, omdat er vermoedelijk voor het Rijk ook nog bema len moet worden. De heer Kooij vraagt naar sneeuwploeg, en hoe zit het met auto-vrachten over de bin nenwegen? Ook dit is bij het Provinciaal reglement geregeld. Bij de rondvraag dankt de heer J. Veerdig voor zijn benoeming als ingeland en hoopt nog veel in 't belang van het Heemraadschap te kunnen doen. De heer Kooij zou ook graag het waterpeil in de Westerlander- en Dorperkoog lager willen zien. De heer Kooij krijgt toezegging, dat de ma chinist er nog eens op attent gemaakt zal worden, hoewel het haast ondoenlijk is. Dijkgraaf sluit deze vergadering met woor den van waardeering voor de afgetreden le den de lieeren D. Jac. Mulder en S. Veerdig. NIEUWE OPROEPING BUITENGEWOON Dl ENSTPLICHTIGEN. De volgende personen, allen buitenge woon dienstplichtige van verschillende lichtingen zijn opgeroepen om op 29 April 1940 in werkelijken dienst te komen bij het bataljon wegentroepen: M. Wolters, H. Garrets, Th. C. J. Hoekstra. A. W. de Greef, A. Kuiper, P. Kindts, E. Luikens, J. F. M. van Erven en G Nieland. WONINGBOUW, Bouwvergunningen werden verleend aan: C. Koorn Pz. tot het verbouwen van een woning aan den Koningsweg in een dubbele arbeiderswoning; M. Kooij Pz. tot het ver houwen van een dubbele woning te De Ilaukes en 3 arbeiderswoningen; J. Lont Elbz. tot het afbreken van een oude en bouwen van een nieuwe woning met schuur aan de Klieftstraat. DRANKWET. Aan S. Slikker en C Brakenhoff alhier, is een verlof A voor den verkoop van zwak-alcoholische drank verleend, resp. voor de perceeden Rijksstraatweg 2 en Kerkhofsteeg 3. Onder de gebruikelijke belangstelling had heden te Alkmaar de jaarlijksche Centra le Stierenkeuring plaats. De buitengewone omstandigheden in aanmerking genomen, was de conditie der dieren uitstekend te noemen. De gedetailleerde uitslagen zijn als volei,* Eenjarige 9tieren, geboren 15 Maart 1939 of later- Victor's Roem, eig. K. Pereboom, Hoogkarspel; Boukjes Bert, eig. Wb. v. d. Oord. Barsingerhorn: Frans v. Grietje 135, eig. P. Konijn, Venhuizen; Frans W 28, eig! P. Waal, Beemster. Tweejarige stieren: Const. Frans 14, eig. Fonds tot Bev. v. d. Veefokkerij in Nederl.; Tarzan, eig. A. Kuiper e.a., Venhuizen; Bontjes Frans, eig. D. en N. Kaan. Wierin- gerwaard; Rooeevelt 68. eig. P. Kistemaker, Beemster; Prins Maurits 2, eig. Gebr. Commandeur, Hoogkarspel; August, eig. Gebr Ruijter, O.-Blokker; Blok Zeppelin 56, eig. P. J. Bakker, Hauwert; IJmkjes Apolio, eig. W. Reetman, Winkel; Simson, eig. Wed. Mulder. Wieringen; Iefjes Ath- leet, eig. G. Fransen, Bergen: Frans 8, eig. J. P. Kooiman, Hoogwoud; Hoover, eig. Jb. Pluiseer, Wogmeer; Pel Roland, eig. K. Groot, Hoogwoud. Driejarige en oudere stieren; le prijs Aagjes Lindv, eig. P. Donker Jr., Hoog woud: 2e prijs, Frans 211 v. Groenhoven, eig. W. Jimmink, 't Zand en Schagerbrug; 3e prijs Const.. Frans 19, eig. C Klerk, Stompetoren; 4e prijs Frans 212 van Groen hoven, eig. Fonds tot verb. v. d. Veefokke rij in Nederl; 5e prijs Egbert 5, eig. Jm. Blaauboer, Schagen; 6e prijs Smirnoff, eig. J. Montsma, Wieringermeer. Eenjarige stieren, geboren 15 Jan.—15 Maart 1939: le klasse: Const Frans 48, eig. W. v. d. Oord, Barsingerhorn; Frans 244 v. Groen hoven, eig. Groneman, Wieringerwaard; Frans 243 van Groenhoven, eig. dezelfde; Tinus, eig. Gebr. Ruijter, O.-Blokker. 2e klasse: Hans, eig. P. Otjes, Beemsterr Matjes Frans, eig. J. de Heer, Beemster; Grietjes Bert, eig. J. Montsma, Slootdorp; Diamant 3, eig. C. N. de Wit, Schagerbrug; Egbert 10, edg. Jm. Blaauboer, Schagen; Franco 18, eig. A. Brak, Sint Maarten; Athleet 67, eig. W. v. d .Oord, Barsinger horn; Oldamhster Socrates, eig. Gebr. Ruijter, O.-Blokker. Eenjarige stieren, geboren vóór 15 Jan. 1939: Paul Wodan, eig. C. N. Laan, Berk hout; Pietje's Frans 104, eig. E. J. Kra mer, Burgerbrug; Bernard, eig. N. Hoorng man, Julianadorp; Wodan Frans, eig. G. Dekker, O.-Blokker. ZAKELIJKE BIJSTAND AAN GEMOBILI- SEERDEN. Op initiatief van de Kamer van Koophan del, had gisteren in het stadhuis te Alk maar een vergadering plaats, waar sub-com missies tot bovenvermeld doel werden ge ïnstalleerd. De subcommissies zullen geves-*" tigd zijn in de plaatsen waar militairen ge legerd zijn. De bedoeling er van is om mili tairen, die mobilisatiemoeilijkheden hebbeij, in contact te brengen met die organen, wel ke zullen kunnen helpen. De heer Arntz heet te talrijke aanwezigen welkom, waarna hij het woord verleent aan de Res. Kapitein dr. Joh. Scheurer, tot het houden van een inleiding. De taak der commissies is betrekkelijk zelfstandig en de bedoeling er van is hulp te verleenen aan kleine neringdoenden, ten einde mede daardoor het moreel in het leger hoog te houden. In den loop van den tijd zijn ten behoeve dezer menschen talrijke bureaus in het leven geroepen: joacht- bureaux en pachtkamers, enz. De opgave der commissies is nu, niet de taak der bestaande bureaus over te nemen, doch te zijn iets als consultatiebureaus, die den dienstplichtige naar de juiste instantie verwijzen. Aan de hand van verschillende voorbeel den toont spr. aan, hoe inderdaad zeer veel door deze commissies zal kunnen worden ge daan en hoe het voor alles nuttig is, dat er contact is tusschen de commissies en de troe pencommandanten. Extra werk zullen de commissies wellicht krijgen bij een eventueele demobilisatie. Nadat kapt. Scheurer verschillende vragen tot tevredenheid heeft beantwoord, dankt de heer Arntz de aanwezigen voor hun bereid willigheid deel uit te maken van de plaat selijke commissies en verklaart de commis sies voor geinstalleerd. De vergadering wordt hierop gesloten. Met f 20.was er een halve gulden op de hoogste markt, vergeleken bij de vorige week! Er zit dus weer wat stijging in de lucht, zij het ook, dat naast Purmerend de markt eer flauwer dan beter was. De aan voer blijft langzaam stijgen, en bedraagt circa 50.00n v G. Ook de gan~ was *ets be ter dan Vrijdag f.1. Voor f 19.50 gingen ver schillende van de beste stapels van de hand, het gros bracht circa f 19.— op bij een trage verkoop. Het binnenland blijft de hoofdafnemer van kaas. De andere produc tiegebieden blijven weinig maken en leggen zich in hoofdzaak toe op boter en poeder. ALKMAAR, 19 April. Kaasmarkt. Aangevoerd 24 stapels, zijnde 73.000 Kg.: Fabriekskaas kleine f20, idem commissie f 21. Handel goed. BROEK OP LANGENDIJK. 20 April. Eigenheimers 1.602, uien 1.802.40, drie- oS?61? 1'10, '?rove 2.102.40. peen 1.60— 7 V™*" 1-40, roode kool 8.80—12.30 gele 580 D-8&—7-20> Deensche witte kool 4.50— NOORDSCHARWOUDE, 20 April. -h>on 1'80T'i3°' drielingen 1.—, grove 2.40 k°o1 89013.20, Deensche .tutte, kool 5.10—5.60, gele kool 6—7.30.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 12