Het potlood en de vuren van Thor tëeiie jongeni en tneibjei! KimUiuAiend Oplossing raadsel vorige week Nieuw Raadsel Een spelletje met k "kkers Alweer een week voorbij! Wat gaat de tpd toch hard, zeg. En wat gebeurt er ln zon weekje toch veel! En we weten maar niet, wat ons boven 't hoofd hangt. Gelukkig ook maar, want anders leefden we mis schien de hele dag in angst en vreze. En dat zou vooral voor jullie heel erg zijn. Want kinderen en zorgen passen niet bij elkaar. Ik heb van de week aardig wat goede op lossingen binnengekregen. Er was maar een enkele foute bij. De prijswinnaar is: BETSY en JACOB VAN DER VLIET, Klaas Duitstraat 11, Den Helder. peter en Johanna Bok. Welkom, Peter. Ik krijg toch de volgende week een dikke brief van je, hè? Johanna is a.s. Dinsdag jarig. Dat zal me een feest worden! Een prettige dag toegewenst, hoor! Adrie Bezem. Dat is me een mop zeg! Ik dacht heus eerst, dat je een meisje was! Ik zal 't goed onthouden, hoor! George Veer. Ik vind het fijn, dat het boek zo bij je in de smaak gevallen is. Leuk, dat je vader met het kruiswoord raadsel pas ook een prijs gewonnen had! Everdina Elsendoorn. Wat raar, dat jij de vorige maal niet bij de goede oplosters stond. Deze keer sta je er wel bij, hoor! Dag Everdina. Otto Orlemans. Wat was dat een kort briefje! Ik krijg toch de volgende weer een hele lange, hè? Dag Otto. Gretha Bos. Ja, ja, een verhuizing weet wat, hè? Je hebt me nu beloofd, dat ik de volgende week een langere brief krijg. Dat komt toch dik in orde, wel? Loek en Leon v. d. Wal. Dat was nog eens een brief, die ik van jullie kreeg. Die Loek wordt al een hele toneelspeler. Ik vind het fijn, dat jullie zo veel van elkaar hou den. Als je dit leest, is Leon al jarig ge weest. Nog wel gefeliciteerd, hoor. Nou Loek, veel plezier Hemelvaartsdag in Alk maar. Bertha Don. Je had er zeker een klein foutje in gemaakt. Maar nu sta je er wel bij, zie je wel? Netty Wijngaard. Wat zullen jij en Nelly lenig worden, zeg! Veel genoegen in Oudesluis, vooral met die 5 katten! Dag Netty! Elly en Giel van Hoek. Ik geloof, dat die slapeloze nachten wel meegevallen zijn. Anders kan je vast niet zo netjes schrijven! Krijk ik de volgende keer een grotere brief? Nelly Paans. Welkom in ons midden. Ook veel plezier op gym, hoor, net als Netty. Rika Backer. Neen, dat is zeker niet aardig, als je moeder al 3 weken in bed ligt. Ik hoop ook, dat ze maar weer gauw beter is. Dag Rika. Corrie Koningstein. Jij bent een ver vriendinnetje van me! Maar je vindt Den Helder toch leuker dan Schiedam. Enfin, over een maand of wat krijg je je zin, hè C. Battem. Dat was een leuk versje. Wees jij maar goed voor de vogeltjes! W. v. d. Heuvel. Ben je nu weer beter? Dan kun je weer fijn in je tuintje aan het werk, hè! Laat de crocusjes maar niet ver dorren! Bertus en Jacob v. d. Vliet. Jullie feli citeren je Vader en Moeder toch wel van me? Natuurlijk mag je de volgende keer het raadsel weer insturen. Ja, die uitvoering van jullie koor moet erg mooi geweest zijn. Magda Reinderman had het de vorige keer te druk met pianoles en huiswerk. Nou, je doet maar goed je best. Kun jij ook al zulke aardige versjes spelen? Corrie van Bale. Je zit zeker erg in span ning over je rapport. Het zal wel meevallen, denk ik. Zeg maar tegen je zusje, dat ze ook mag meedoen. Dag Corrie. Andrée Meertens. Tjonge, dat was een goed rapport. Dat aardrijkskunde-cijfer heb ik niet eens gezien hoor! Corrie en Gonda Goedgebuur. Ook al twee van die mooie rapporten. Het is gek, dat de kinderen, die een slecht rapport heb ben, mij dat nooit vertellen, hè? Ik geloof vast, dat Corrie de oudste van jullie tweeën is. Of heb ik het mis? Marietje Knol. Neen, Marietje, het was Zéker niet veel, dat je geschreven had. Een volgende keer wat meer, hoor! Bep v. Rijswijk. Het spijt me, Bep, maar je bent een week te laat met je op lossing, dus deze keer kun je nog niet in aanmerking komen voor een prijs. Een vol gende keer beter, hè? Wanneer we eens een hoekje over hebben, zullen we dat versje plaatsen, als we dan tenminste niet de „Auteurswet" overtreden. Vraag thuis maar eens, wat dat voor een wet is, Dag Bep! Ali Kasten. Ik vind het ook fijn, zo nu en dan eens een fietstochtje te maken. Het is er anders tot nu toe niet erg mooi weer voor geweest. Maar dat zal nog wel komen, hopen we! Dat heb je al wel kunnen zien aan die bloemen allemaal. Ja, ik houd ook erg veel van bloemen. De kamer gaat er zo fleurig van uitzien. Jan Kasten. Waren ze bij De Kooy druk door de lucht aan 't buitelen? Een k&rdig gezicht is dat, die kunstemakerij bo ven je hoofd. Vliegen lijkt me heerlijk, wan neer het tenminste bij vliegen blijft en het geen vallen wordt, zoals Zondag met dat watervliegtuig. Piet Kasten. Ben jij niet mee geweest langs de Doggersvaart, of zat je toen thuis te borduren? Je bent een knappe kerel! Ik heb nooit kleedjes kunnen maken. Wel heb ik eens een stukje gebreid. Dat viel ook nog lang niet mee, hoor! Ik kreeg er bijna lamme vingers van. Alie Brouwer. Je hoop is niet vervuld hè? We hebben in het begin van de week nog wel een paar fiksche regenbuitjes ge had. Je mag me de volgende keer gerust schrijven, of je een goed rapport hebt ge had. hoor. Ik ben er erg nieuwsgierig naar. Hennie Sperling. Hennie heeft een neefje in Rotterdam, die daar in het zieken huis ligt. Dat neefje leest ook de Helder- sche Courant en daarom wens ik hem, ook namens Hennie en Hennie's Moeder, van harte beterschap toe. Thea Engel. Dus Hans is in de Kaas stad geweest. Nou, het is daar fijn, hoor! Die verkoudheid zal toch niet van de Alk- maarse lucht gekomen zijn, wel? Jongens, Thea heeft wat bonnen (6 Pelikaantjes, 4 Bussink, 5 Paula en 8% Vaca-kilometerbon), die ze graag wil ruilen tegen Droste-bons. Wie er zin in heeft, schrijft me maar een briefje, dan zal ik je haar adres opgeven. Lyda v. d. Harst. Dus jij hebt de stoute schoenen aangetrokken en me eens een briefje geschreven. Natuurlijk mag jij ook m\jn vriendinnetje worden. Hoe meer zielen, hoe meer vreugd. Wat die versjes betreft heb ik tegen jou hetzelfde te zeggen als te- genje vriendinnetje Coba. Dag Lyda! Jetty But. Wat aardig, dat Jetty But me niet kon schrijven en dat toch een Jetty But me geschreven heeft. Beterschap hoor Jetty! Nel van Dongen. Dat was een mooie droom! Je kwam daardoor zeker al een beetje in de stemming voor je broer's ver jaar dag de volgende dag. Wie weet, komt je droom nog eens uit! Dag Nel! Broertje de Visser. Wat een reis zal me dat worden. Schrijf je me de volgende keer eens, of je over de Afsluitdijk of door Gelderland bent gegaan Marietje Kramer. Wees welkom te midden van al mijn andere vriendjes en vriendinnetjes. Evert Elsendoorn. Naar is dat zeg, op je verjaardag ziek te zijn. Maar wie weet, ben je dan net weer beter. Het beste, Evert en een prettige verjaardag! Annie Boom. Een mooi versje is dat. Laten we maar hopen, dat het gauw zomers wordt! Gerda Elsendoorn. Jullie drieën kunnen het zeker nogal goed met elkaar vinden. Heb je nu nog gekibbeld om deze krant? Neen toch? Haasje over. Zo goed als iemand kan verlangen Roep ik „miauw" dus 'k ben... raad wat! Weet ook, dat 'k muizen knap kan vangen; Nu raad... maar 'k ben gee%ka* Goede oplossingen ontvangen vant Jan Kasten; Ali Kasten; Piet Kasten; Gre tha Krigee; Rie London; Alie Brouwer; Bep van Rijswijk; Hennie Sperling; Simon van Es; Bobby van Es; Nini Breel; Corrie v. d. Berg; Thea Engel; Alie Pouli; Leni v. d. Mast; Loekie Jansen; Rie Cramer; Jeanne Orijnus; Coba Wezelman; Lijda v. d. Harst; Jacob Berkhout; Jan Nuis; Corrie Koning stein, Schiedam; Annie en Jantje ter Brugge; Sjaantje Abbema; Johanna Beekma; Dirkje Beekma; Piet Beekma; Jannetje Geus; Willy Geus; Jan Geus; Jossy van Zoelen; Ida Lafe- ber; Hendrik de Vries; Jan Koomen; Bali en Annie van Bijnen; Adri Bezem; Nelie Schoorl; Greetje Abbema; Otto Orlemans; Eerdina Elsendoorn; Jetty But; Nel v. Don gen; Ria Groothuis; Broertje de Visser; Marietje Kramer Evert Elsendoorn; Jannie Groen; Annie Boom; Gerda Elsendoorn; Maartje Groen; Coba Zasburg; Nellie Paans; Rika Backer; Nellie Wjjngaardt; P. Rietvink; Mary Jurg; Giel van Hoek; Ellie van Hoek; Henk Korbee; Sientje Korbee; Beppie Korbee; Bertha Don; Leny Labruy- ère; Jacoba Prins; Loek en Leon v. d. Wal; Johanna Wisse; Jannie Aberson; Nellie Ca- bret; Gretha Bos; Peter Bok; Johanna Bok; Jan v. Bale; Gerard Kramer; Ansje Jamoel; Wim Jamoel; Ali Geervliet; Corrie Riedeman; Joop Riedeman; Gerie Geervliet; Rietje Aalderink; Bep Zomer; Betsie Breel; Ali Kortleve; Wim v. d. Heuvel; Geertje Geus; Annie Visser; G. Battem; Jan en An nie Boekei; B. Bakker; Marietje Knol; Eduard v. d. Pol; Johan v. d. Pol; Theo de Kok; Truusje Dijkers; Gonda Goedegebuur; Betsie Blom; Corrie Goedegebuur; Marietje Glim; Ali de Bruyn; Corrie van Bale; Nelly Rotgans; Rietje Tol; Nely v. Leeuwen; An nie Koorn; Magda Reinderman: Betsy en Jacob v. d. Vliet; Ina Kruger; Yfke Halm; Martha Briars; Suze de Boer; Tini Groot huis; Henny van Os; Beppie Vink; Tini van Brederode; Cor van Bijnen; Annie v. Houten; Nellie de Langen; Ieke de Langen. DE MOUNT EVEREST EN DE CHIMBORASSO. Als de hoogste berg ter wereld geldt ge woonlijk de Mount Everest in het Hima- layagebergte. Dat is ook zo, als je de hoog te, zoals gewoonlijk vanaf de zeespiegel meet. Maar de aarde is een naar de polen afgeplatte bol. In de buurt van de pool is dus de afstand van de zeespiegel tot aan het middelpunt der aarde, kleiner dan aan de equator. Als we nu de hoogte van de bergen van af het middelpunt der aarde zouden meten, dan zou de Chimborasso in de equator, de hoogste berg zijn. De top van deze berg reikt namelijk 4000 meter hoger boven het middelpunt der aarde, dan de Mount Eve rest. door T. P. In de broekzak van eiken echten jon gen vind je een potlood, zij het slechts een klein stompje. Daar ligt het broederlijk naast een eindje touw, een stuk krijt, ste nen, schelpen en wat niet al. Ook de griffelkoker of étui zou niet vol tallig zijn zonder potlood. Als het weer slecht is, is het potlood je kameraad. Je vermaakt je dan met het tekenen op je nieuwe schetsblok of op een velletje uit je schrift. Nu zal ik jullie eens vertellen, hoe zo'n potlood ontstaat. Ieder potlood bestaat uit twee hoofdbestanddelen: het hout en de kern. De kern maakt het schrijven moge lijk en is dus het belangrijkste deel van het potlood. Deze kern is samengesteld uit een meng sel van graphiet, een zwarte koolstof en een soort klei. Deze klei moet heel zorg vuldig bewerkt worden, omdat de hard heid van het potlood van de hoeveelheid klei afhangt. In de potloodfabriek wordt de graphiet in speciale machines grondig gereinigd. Zo'n behandeling ondergaat ook de klei. Als deze reiniging achter de rug is, worden van het graphiet en de klei, „koekjes" ge perst, die daarna gedroogd worden. Deze gedroogde koekjes worden in bepaalde hoeveelheden gewogen en in machines met water, door elkaar gegooid. De op deze manier ontstane massa komt in molens, waar hij grondig gemalen en vermengd wordt. Deze molens lopen dag in dag uit, zonder ophouden. De potloodmassa's wor- Iedereen houdt van knikkeren. We we ten allemaal wat dat is. Je maakt een gat in de grond en probeert, vanaf een zekere afstand, knikkers in dat gat te krijgen. En we weten ook, dat er knikkers in allerlei soorten bestaan. „Gewone", glazen en ,onyxe". Vroeger bestonden er marmeren knik kers. Maar we weten niet allemaal, dat het knikkerspel al heel oud is, want de Germanen speelden het al. Zy namen rond- geslepen steentjes uit de beek, en gooiden hiermee naar een doel of een steen, om te zien, wie het beste kon raken. Dat is het eigenlijke doel van het spel: onze vaardig heid in „doelen" te oefenen. Er bestaat nog een ander soort knikker spel. De speler leert er meer van, want dit spel is moeilijker. Je neemt een schoenen doos of zoiets, doet de deksel eraf, en maakt in de rand van de ene kant, vijf, vierkante gaten, die ongeveer twee of drie centimeter groot zijn, en op iets grotere af stand van elkaar liggen. Je kunt desnoods cok acht gaten maken. Boven elk gat zet ten we het nummer, 1, 2, 3 enz. We zetten de doos met de gaten op de grond. Op eni ge afstand van de doos trekken we een streep en nu kun je beginnnen. Ieder van de medespelenden moet proberen zijn knik kers in een van de gaten te krijgen. Er moet een soort „kassier" zijn, die de knik kers uitbetaalt. Rolt er b.v. een knikker in gat 3, dan betaalt hij drie knikkers uit, bij no. 6, zes knikkers, en alle knikkers, die nergens in komen, krijgt hij. Deze knikkers neemt hij, als alle deelnemers een beurt ge had hebben. den 60, 80, ja, wel 100 keer gemalen, wat eenige weken in beslag neemt. Na het ma len worden er weer koekjes geperst en deze worden weer zo lang gedroogd, tot men ze tot deeg kneden kan. Deze deegmassa wordt nu in een door een rond- of zeshoekig geslepen edelsteen gevormde opening van een eylinder ge perst, en bij het uitgaan rolt het zich als een spiraal tot een eindeloze streng op. Daarna wordt dit „pootloodtouw" op glad- geschuurde planken gelegd, gedroogd en in stukken van de vereiste lengte gesne den. De.op deze wijze verkregen staafjes zijn heel teer en breekbaar, en moeten hard ge maakt worden, om aan het hen gestelde doel te voldoen Ze worden dus in lucht dichte, vuurvaste potten in de oven ge zet en bij een langzaam stijgende tempe ratuur tot ongeveer 1200 graden verwarmd werk dat veel ervaring en nauwkeurigheid vereist. Nu is de kern van het potlood klaar voor het gebruik; als 't nodig is, volgt er nog een nabehandeling met vetten, para- fine en stearine. Het omhulsel van het potlood, dat meestal uit Amerikaans cederhout bestaat, wordt ondertussen in een andere afdeling van de potloodfabriek gemaakt. Hoe ontstaan er nu ontelbare potlood omhulsels uit een stam? Met een grote zaag worden de houtblokken in planken, die de lengte van een potlood hebben, ge zaagd en in plankjes met een breedte van ongeveer 6 maal de breedte van een pot lood verdeeld. Daarna stapelt men de plankjes in een grote zaal op en laat ze daar in de warme lucht drogen. In de gedroogde plankjes worden gaten gemaakt, waarin de kern, het potlood, ge lijmd wordt. De plankjes met de ingelijmde kernen, verhuizen dan naar een andere zaal en komen na verschillende machines doorlo pen te hebben, als echte potloden bij vie ren of vijven tegelijk uit een machine. Tenslotte worden de potloden door een speciale machine, gelakt, gepolijst en ge merkt, dat wil zeggen, de naam van de fir ma en het nummer van het potlood wordt er op gestempeld. Dan zijn de potloden eindelijk helemaal klaar en worden ze met de hand bij elkaar gebonden en verpakt. Een potlood, een klein, nietig dingetje! En toch een ding, waar we in het dage lijks leven niet zonder zouden kunnen en waarvan men vergeet dat het 150 jaar ge leden nog niet bestond. Tegenwoordig worden er in een grote fa briek per week, ongeveer 18.000 gros pot loden gemaakt, of jaarlijks (afgerond) 130.000.000 stuks, die als je ze aan elkaar zou leggen, een lengte van 22750 kilometer zouden bedekken, dat is de afstand van Noord- tot de Zuidpool. Reken 't maar eens na, of 't uitkomt! De omvang van onze aarde, gemeten over de beiden polen be draagt 40.009.150 meter. ZOU JE WEL EENS IN EEN SNEEUWHUT WILLEN WONEN? We weten misschien wel, dat sneeuw een „warm" dek vormt, en nu is het wel eens aardig om te weten dat sneeuw en ook ijs, een warmtegeleidingsvermogen bezitten. Een tamelijk dikke sneeuwlaag heeft het zelfde warmtegeleidingsvermogen als een bakstenen muur of een muur van eikenhout Daar weten niet alleen de Eskimo's, maar ook verschillende nomadenstammen in Si berië, goed gebruik van te maken. Zij bou wen hutten van ijsplaten, die van binnen nog een heel behoorlijke temperatuur heb ben. TARZAN DOOR: EDGAR RICE BURROUGHS 83. Het sein was gegeven! Het nieuws van de ontsnapping van Tarzan deed als een lopend vuurtje de ronde. Ahtea zelf nam deel aan de vervolging. Ze was woedend, maar hield zich voor, dat de vluchtelingen niet ver zou den komen door al die gangen... Weer ston den de aapman en zijn vrienden voor een grote ijzeren deur. „We hebben zulke deuren ook in Rathor. Ze gaan open door op een van de knoppen te drukken," zei hij. Zijn handen gleden over de deur. Deze ging open. De vluchtelingen kwamen in een grote kel der. Deze was gevuld met antieke wapens en nstrumenten om oorlog te voeren. „Speren! Ve zullen ons wapenen!" riep Perry opge- nden uit. Maar toen hij een van de speren aapte, brak de steel in zijn hand, het hout i t heelemaal vermolmd en vergaan. Van de ingang in de buitenkant klonk de harde, boze stem van Ahtea, koningin van Tohr. „Mungo! De deur van de oude wapenkamer staat open. Ga met je mannen naar binnen! Doorzoek alle hoeken van de kelder. Tarzan en zijn ge zelschap moeten daar binnen zijn. Vooruit, ga en breng hen naar buiten!"

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 15