Voortmaken met de zwadere straften tegen spionnen Spannende uren voor Narvik Geen dokter er bijgehaald V uurzee in Noord-Brabant Wat Staat van Beleg beteekent De eerste voorjaarsstorm vandaag 51 jaar 40 menschen dakloos Wél gebruik van gemaakt! 't Is woelig aan 't Westfront Tweede Kamer Shell bestelt groot tankschip TWEE PAARDEN VERBRAND Twee maanden gevangenisstraf tegen de ouders geëischt Postvluchtcn op Indië EERBERICHT DE BILT SEINT: Ditmaal geen parade Het synoniem voor landverrader Gisteren heeft minister De Geer in zijn radiorede meegedeeld, dat de „Staat van Be leg", welke reeds voor verschillende deelen des lands was ingesteld, tot het geheele land zal worden uitgebreid. Over dezen „Staat van Beleg" bepaalt art. 189 van de Grond wet het volgende: „Ter handhaving van de uit- of in wendige veiligheid kan door of van wege den Koning elk gedeelte van liet grondgebied des Rijks in staat van oorlog of in staat van beleg ver klaard worden. De wet bepaalt de wijze waarop en de gevallen waarin zulks geschieden kan en regelt de gevolgen. (Wet 23 Mei 1899)." „Bij die regeling kan worden be paald dat de grondwettelijke be voegdheden van het burgerlijk gezag ten opzichte van de openbare orde en de politie geheel of ten deele op het militair gezag overgaan, en dat de burgerlijke overheden aan de militaire ondergeschikt worden." „Daarbij kan wijders afgeweken worden van de artikelen 7 (druk persvrijheid), 9 (vereeniging en vergadering), 159 (binnentreden van woningen, en 160 (briefge heim) der grondwet." „Voor het geval van oorlog kan ook van artikel 157, eerste lid, (rechterlijke bevoegdheid) worden afgeweken. Nog nimmer sedert de grondwet van 1848, die onze rechten waarborgde, is een zoo ver gaand besluit als de afkondiging van den staat van beleg over het geheele land ge nomen. Dit behoeft niet te verwonderen, want er zullen weinig staten zijn, waar de vrijheid van handelen en spreken zoo diep verankerd ligt als bij ons. Gedurende den wereldoorlog, tóen wij eveneens van alle kanten door strijdende partijen omgeven wa ren, werd een dergelijken maatregel niet noodzakelijk geacht. Gunstig commentaar op de radio rede van Jhr. De Geer. In officieele kringen te Londen is de com mentaar op de radio-rede van minister-pre sident De Geer uiterst gunstig ontvangen. De woordvoerder van het Forreign Office verklaarde, dat de houding van Nederland te Londen alle instemming heeft. De afkon diging van den staat van beleg voor geheel Nederland wordt hier beschouwd als een manier, waarop de Nederlandsche regeering de situatie in het binnenland geheel onder den duim kan krijgen en als een demonstra tie, dat zij zich rekensrhao geeft van alle mo gelijkheden, welke uit den internationalen toestand kunnen voortvloeien. Men hoopt in Engeland, dat de regeering van een land met zulk een enorme koop vaardijvloot niet uit net oog zal verliezen, dat maatregelen genomen behooren te wor den tegen het gevaar dat deze vloot dreigt hij een eventueelen inval in Nederland. VIER BOERDERIJEN EN VIJF SCHUREN AFGEBRAND. VEEL VEE IN DE VLAMEN OMGEKO MEN. De sterke wind, welke gisteren woei, heeft in de gemeente Geffen (N.B.) aan een brand den omvang van een ramp gegeven. Door tot nog toe onbekende oorzaak ontstond gis termiddag omstreeks kwart over vijf brand in de voorraadschuur van den heer F. Ruys aan de Broekstraat. De sterke wind wakker, de het vuur in de opgeslagen partijen hooi en rogge aan en binnen enkele oogenblikken was ook de kapitale boerderij van den heer Ruys, welke op enkele meters afstand van de schuur is gelegen door het vuur aange tast. De vlammen bleken niet te stuiten. Zij maakten zich ook meester van een leegstaan de boerderij, eveneens eigendom van den heer Ruys. Daarnaast stond de boerderij van den heer A. van Zandvoort. Zoowel deze als twee schuren, welke op het erf stonden, gingen in den baaierd verloren. Slechts met de grootste moeite gelukte het de ziek te bad liggende echtgenoote van den heer van Zandvoort tijdig buiten het gebouw te brengen. Hooge lindeboomen scheidden de bosrderij van den heer van Zandvoort van die der lamilie Schel. Deze boomen hebben de boer derij van Schel gespaard, doch zij vormden geen voldoende scherm om te voorkomen, dat vonken overwaaiden op de ongeveer veertig meter verder gelegen boerderij van den heer Willems, welke eveneens in brand geraakte. Ook deze werd geheel verwoest. De bij deze boerderijen behoorende schuren brandden eveneens tot den crond af. Bij den aanvan der vergadering van de Tweede Kamer gistermiddag, heeft de libe rale afgevaardigde de heer Wendelaar op spoed aangedrongen met de behandeling van het wetsontwerp nadere voorzieningen tegen het bekend worden van staatsgehei men en verhooging van de maximumstraf op een aantal- misdrijven tegen de veilig heid van den staat. Hij meende, dat de omstandigheden recht vaardigen. dat dit ontwerp niet eerst ver zonden wordt naar de vaste commissie voor privaat- en strafrecht, hetgeen de voorzit ter voorstelde. Do voorzitter verklaarde te vertrouwen, dat deze commissie met voort- varendheid zal werken, zoodat welicht reeds de volgende week het ontwerp in behande ling kan komen. Na deze verklaring ver zette de heer IVendelaar zich niet meer tegen het voorstel. 100.000 RADIO-TEFOONGESPREK- KEN IN ELF JAAR TIJDS. Binnen enkele dagen zal het zoover zijn, dat het 100.000ste radio-telefoongesprek, via de Nederlandsche radiozenders en ontvan gers, wordt gevoerd. De P.T.T.-dienst zal van den aanvrager van dit gesprek geen kosten heffen. Honderdduizend gesprekken door den aether in elf jaar tijds, sinds, op 8 Januari 1929, de eerste lange-afstand radio-telefoon verbinding met Indië geopend werd; dat is dus gemiddeld circa 9.000 gesprekken per jaar bijna 25 per dag. Maar zoo statistisch moet men het radio- telefoonverkeer niet zien. Het begon in be trekkelijk langzaam tempo, het duurde tot 1931 voor het eerste-, tot 1934 voor het twee de tienduizendtal werd bereikt. Zoo werd na negen 'jaar. op 21 Maart 1938, eindelijk het 50.000ste gesprek gevoerd en thans, nau welijks twee jaar later, is het 100.000ste er reeds. 12000 TON. Naar wij vernemen heeft de Koninklijke Shell gisteren bij de N.V. Wilton Fijenoord te Schiedam een order geplaatst voor een 12.000 tons motorschip. Dit schip zal gebouwd wor den volgens de bij de Koninklijke gebruike lijke specificatie. LANDBOUWSCHUUR PROOI DER VLAMMEN. Gistermiddag is op onbekende wijze brand uitgebroken in de kapitale boerderij van den landbouwer Heiligers te Oirle. Twee paarden kwamen in het vuur om. De stalling en schuren werden een prooi der vlammen. Het woonhuis, dat apart staat, kon be houden blijven. Tengevolge van den sterken wind was blusschen niet mogelijk, zoodat de brand weer zich heeft bepaald tot het nathouden van aangrenzende perceelen. RIETEN DAKEN. Het feit, dat al deze gebouwen rieten daken hadden, verklaart mede de zeer snelle uitbreiding van den brand. Slechts met zeer groote moeite gelukte het een gedeelte van den inboedel en het vee van den heer Willems te redden. Ook het vee van den heer Zandvoort kon in veiligheid worden gebracht. Van den heer Ruys, kwamen echter zes koeien, een aantal var kens en een groot aantal kippen in de vlammen om. Slechts zes koeien, welke in de boerderij waren ondergebracht, konden worden gered- De inboedel ging geheel verloren. BRANDWEER STOND MACHTELOOS. De burgemeester van Geffen. de heer Veltman, had toen de brand een angst- wekkenden omvang aannam de assisten tie van de brandweer uit Oss ingeroepen. Deze was spoedig ter plaatse en gaf met enkele stralen water, doch zij stond vrij wel machteloos tegenover de vuurzee. Een groot aantal militairen verleenden hun medewerking bij het blusschingswerk. Zij slaagden er in, bijgestaan door buren, oen belangrijk deel van den inboedel van den heer Willems uit de boerderij te redden. Tevens verrichtten zij goed werk, door er voor te waken dat de vonken geen onheil konden aanrichten aan aangrenzende per ceelen. GEWELDIGE SCHADE. De schade, welke is aangericht, is zeer aanzienlijk. Groote voorraden hooi, stroo en rogge zijn verloren gegaan, terwijl te vens alle landbouwwerktuigen, welke in de boerderijen waren opgeslagen, door het vuur zijn vernield. De gezinnen, die in de boerderijen woonden, bestonden uit totaal bijna veertig personen. Zij zijn thans dak loos. Voor de eigenaars van de perceelen is deze brand een ramp. daar zij allen laag verzekerd zijn. Uiteraard trok de felle vuurzee groote belangstelling, niet alleen uit Geffen en Oss, doch ook uit de andere omliggende gemeenten. Omstreeks zeven uur was men het vuur meester. Honderddertig Engelsche mari niers van den Engelsche torpe dojager zwemmen naar de kust. DRAMATISCH RELAAS VAN OVERLEVENDEN. Uit Londen wordt gemeld: Honderddertig overlevenden van den Britschen torpedojager „Hardy", die naar de kust zijn gezwommen nadat men het schip aan den' grond was geloopen in den eersten vlootaanval op Narvik, zijn gisteren te Londen aangekomen. Een der mannen zeide, dat de aanval in een sneeuwstorm was geschied, ongeveer 4 uur 's morgens van den tienden April. De Britsche torpedojagers, aldus de marinier, torpedeerden alles, wat zich in de haven be vond en vier Duitsche torpedojagers en een aantal Duitsche vrachtschepen werden tot zinken gebracht. Later liep de .Hardy" aan den grond. De kapitein en een aantal offi cieren werden doodelijk gewond. De overle venden sprongen in het water, toen het schip kapseisde en zwommen over een af stand van meer dan tweehonderd meter door het ijskoude water naar de kust. De kapi tein stierf op het strand. De man zeide, dat de Duitschers op hen vuurden, toen zij weg zwommen'; hij voegde hieraan toe: „Toen wij op de kust waren aangekomen begaven wij ons naar drie hutten op een rots, waar wij zeer vriendelijk werden behandeld; sommi gen van ons kregen allerlei kleeren." Een andere overlevende vertelde, dat zij nadat zij zoo gastvrij waren opgenomen in de hutten, ongeveer 24 kilometer hadden ge loopen naar een dorp, dat zij tegen den OUDERS LIETEN HUN KIND STER VEN, OMDAT GODSDIENSTIGE OVERTUIGING VERBOOD EEN DOK- TER TE HALEN, DOCH BIDDEN MAAKTE HET KIND NIET BETER. De rechtbank te Assen heeft gisteren een zeer zonderling geval te behan delen gekregen. Ouders, die zich noemden leden van „de gemeente des Heeren" hadden hun kind genees kundige behandeling onthouden en het stierf aan longontsteking. De geest boven de stof De ouders verklaarden, dat zij zoowel gees telijk als stoffelijk alles voor hun kind had den gedaan. Het geestelijke gaat h.i. ver uit boven het stoffelijke en zij hadden dan ook veel gebeden voor het kind, dat zij zoo graag hadden behouden. Zij behoorden tot de z.g. „gemeente des Heeren" waardoor zij op het standpunt staan, dat het gansche leven rust in handen van God. God is almachtig en als hij het wilde, was het kind beter geworden. De president bracht naar voren, dat dok toren voor de genezing der menschen heb ben gestudeerd en vroeg verdachten of het niet zoo kon zijn, dat God aan die menschen de kracht heeft gegeven menschen te gene zen. Verdachten konden de zienswijze van den president niet deelen en waren ervan over tuigd, dat zij alles voor het kind gedaan had den wat mogelijk was. De nuchtere werkelijkheid. De officier van justitie zeide, dat het zoo góed als zeker was, dat het kind bij tijdige geneeskundige hulp, genezen was. De dood van 't kind is dus aan verdachten te wijten. Wat de straf betreft stelde spr. voorop, dat de 'dood niet het gevolg is van ver zuim of verwaarloozing maar het gevolg is van een godsdienstige opvatting. En ofschoon ieder vrij is in zijn godsdienst, moet hij daarbij toch blijven binnen de perken van de geldende moraal, waarop ook het wetboek van strafrecht is geba seerd. Van deze behandeling moet dus ook een zekere leering uitgaan en dan is ook alleen een gevangenisstraf z.i. de eenigc juiste straf. Daarom eischte hij tegen elk der verdachten een gevangenisstraf van 2 maanden. Uitspraak over 14 dagen. IN DE HOOFDSTAD EEN BOOM OMGEWAAID EN OP EEN TAXI GEVALLEN. De eerste voorjaarsstorm heeft gister voor al in de buitenwijken van Amsterdam heel wat moeilijkheden veroorzaakt. Want de wind blies fel uit Westzuidwest en men kon zich op de hoeken van straten nau welijks op de been houden. Gistermiddag wist een der hoornen op het Spui niet langer weestand te bieden avond bereikten. De gewonden werden in ge- improviseerde brancards vervoerd. „Een der Duitsche torpedojagers hebben wij hemels- hoog opgeblazen." Relaas over het vergaan van twee Engelsche oorlogsbodems. Het D.N.B. meldt uit Dronthèim: De gezagvoerder van een kleinen Noor- schen vischtreiler meldt, dat hij een sleep, bestaande uit drie Engelsche oorlogssche pen ontmoet heeft, die in westelijke rich ting voeren. Een der oorlogsschepen sleep te de twee andere. De bodems voeren zeer langzaam. De torens der gesleepte kruisers vertoonden zware beschadigingen, die oogenschijnlijk veroorzaakt waren door in slaande bommen. Bovendien lagen de sche pen met zware slagzij in het water. De gehavende schepen lieten ten slotte de booten te water, waarop deze opvallend snel wegvoeren. Terstond daarna kapseis den beide oorlogsbodems en zonken. Het ongedeerd gebleven schip nam de beman ning der beide andere met veel moeite aan boord. Duitsche luchtaanval bij Harstad. Gisteravond hebben Duitsche bombarde mentsvliegtuigen Britsche zeestrijdkrachten en transportschepen bij Harstad. ten Noor den van Narvik, aangevallen. De bommen werden van verscheidene duizenden meters hoogte geworpen en troffen de havenwer ken op het oogenblik, dat de Engelsehen waren begonnen met het aan land zetten van manschappen Drie bomipen van zwaar kaliber beschadigden de havenwerken zoo. dat op twee plaatsen de kademuur ver nield werd en over een afstand van 10 tot 20 meter in het water zonk. Verscheidene bommen vielen in het wa ter, een deel daarvan kwam echter zoo dicht bij een transportechip, dat dit opge heven werd en overhelde, zonder zich weer te kunen oprichten. Men zag, hoe een deel der Engelsche soldaten in het water sprong of het zinkende schip trachtte te verlaten in reddingsbooten en visschers- vaartuigen. Een bom van het zwaarste ka liber kwam vlak naast een slagschip dat de landing moest beveiligen, neer en ver oorzaakte op dezen bodem een sterke slin gerbeweging, hetgeen tot gevolg had, dat het afweervuur van dit slagschip onmid dellijk gestaakt werd. aan de rukkende windvlagen. De boom. staande langs het trottoir, kwam langs den stoep te vallen, waar taxi's geparkeerd staan. Een dikke zijtak drukte het dak van de voorste taxi geheel in en ook een tweede daarachter gestationnneerde taxi kreeg schade. Zoo bleef de boom boven op de taxi's rusten en veroorzaakte gelukkig geen verder onheil. Het bleef bij materieele schade. Voor een foto van dit merkwaardig ongeval zie men elders in dit nummer. De hulp van de brandweermoest worden in geroepen om de taxi's van haar last bi bevrijden. Doodelijk ongeval tengevolge van sterken wind. Gistermiddag omstreeks twee uur is de 55-jarige brandstoffenhandelaar Thijs Hof- ma uit Kortezwaag op den weg aldaar, tengevolge van zeer sterke rukwindden van zijn fiets geslagen. H. bleef dood op den weg liggen. Op de uitreis bereikten de „Gier" met gezagvoerder Blaak Rangoon en de „Emoe" met gezagvoerder Kalbe- rer Alexandrië Deze vliegtuigen worden onderscheidenlijk 21 en 24 April te Batavia verwacht. Op de thuisreis landden de „Nan- doe" met gezagvoerder Gravis te Rangoon. Deze toestellen worden respectievelijk 20 en 23 dezer te Na pels verwacht. Verwachting: Iets zachter dan gisteren, toenemende bewol king met later kans op eenigen regen, voornamelijk in het Zuiden, meest mati ge wind uit Zuidelijke rich tingen. HITLER Göbbels hield reeds gister een verjaarsredè. Heden viert Adolf Hitier zijn 51sten verjaardag. De oorlogstoestand brengt met zich mee, dat die niet op de gebruikelijke wijze wordt ge vierd. Hitier schijnt niet aan eenige feestelijkheid of demonstratie te zul len deelnemen. Wel steekt de geheele bevolking de vlag uit. Rijksminister Goebbels heeft gis teren aan den vooravond van den verjaardag \an rijkskanselier Hitier een redevoering uitgesproken, waan in hij zeide, dat de Engelsche pluto cratie kanslooze pogingen onder neemt het Duitsche volk van zijn leiding te scheiden om het vervol gens des te zekerder te kunnen ver- Botsingen kusschen verkenners, Jagers in actie. Het legerbericht van gisteravond luidt: Levendige plaatselijke botsingen tusschen Fransche en Duitsche verkenners ten oosten van de Moezel en in de buurt van de Blies. Actie der artillerie in laatstgenoemde streek. Onze jagers hebben slag geleverd met vij andelijke verkenningsvliegtuigen. Zij heb ben een boven onze linies omlaag geschoten en een ander vliegtuig gedwongen stuur loos achter de vijandelijke linies te dalen. Al onze vliegtuigen zijn op hun basis terug gekeerd. DE NAAM VAN DEN NOORSCHEN OUD MINISTER QUISLING. Naar aanleiding van de vaststelling dat er „Quislings bestaan in ieder land van Europa" vraagt de Times zich af of deze naam voortaan in de geheele wereld zal ge bruikt worden als aanduiding voor een landverrader. Het blad herinnert eerst aan de eigenna men die reeds overal burgerrecht verkre gen hebben als Bovcott, Hansom, de twee vemaarde Schotten Macintosh en Macadam, de vierde graaf van Sandwich, en den groo- ten hertog van Wellington in zijn fameuze laarzen. Afgezien van het feit, dat de genoemde Rritten zich niet erg gevleid zullen voelen door een Quisling in hun gilde te moeten opnemen, merkt de schrijver op, dat de naam een waar Godsgeschenk is om er een bepaalde bedoeling mee uit te drukken. Want hij begin? met den onzekeren niet erg 1n de gunst staande letter Q, die met één uitzondering (Queen) de beginletter is van zulke woorden als: questionable, queru lous, quavering, quaking puakmires of pui vering quicksands van quibhles en puarrels, quesiness quackv en ten slotte Quilp den geniepigerd uit Diekens Old Curiosity Shop. VOORSTEL OM GROENLAND TE KOOPEN De Amerikaansche Congresafgevaardigde Hamilton Fisli heeft een resolutie ingediend, die de Vereenigde Staten machtigt, Groen land aan te koopen. Fish Verklaarde dat hij geloofde, dat de groote meerderheid van het Amerikaansche volk, wat ook haar politieke denkbeelden waren, niet wenscht, dat Duitschland vasten voet krijgt op het weste lijke halfrond. nietigen. De Engelsche plutocraten hebben er, naar Goebbels zeide, geen flauwe voorstelling van welke ver anderingen het Duitsche voik sinds 1918 en vooral in de laatste, zeven jaren h$eft ondergaan. Wanneer het woord eenheid maar een beteeke- nis heeft, dan moet deze van toe passing zijn op dit geval. Er is niets, dat de Duitschers onderscheidt in de liefde, gehoorzaamheid en vertrouwen in den Fuehrer. De moderne oorlog wordt niet slechts op militair gebied gevoerd. Te Londen probeert men hem in hooge mate te maken tot een strijd om de volksziel. De opvoedende ar beid van den Fuehrer heeft het Duitsche volk voor de geheele toekomst tegen ver leidingen gevrijwaard. De geheele door Londen tegen het rijk losgelaten vloed van leugens stuit thans zonder uitwerking op Duitschland af. Dat komt doordat het Duit sche volk in den Fuehrer de incarnatie heeft gevonden van zijn volkskracht en het lichtend voorbeela van zijn nationale doel stelling. „Hitler's wensch is voor ons Duit schers beveL" Hij is een volksleider in de meest waar achtige beteekenis van het woord. Zijn woord, ja zijn wensch is voor ons, Duit schers, bevel. Hoe weinig kent daarentegen de tegenwoordige Britsrhe minister-president het Duitsche volk, dat hij in een uur van lichtzinnigheid meedoogenloos tot den strijd om zijn bestaan heeft uitgedaagd. In de En gelsche klasse van plutocraten verheft zich in feite een oude ondergaande wereld nog eens tegen een jong modern volk. W ij beleven thans groote en waarlijk be slissende tijden. De Duitsche natie raapt zijn geheele kracht bijeen om zijn volksleven te verdedigen. Front en binnenland vormen een aaneengesloten eenheid, welke broeder lijk tezamen staat, aangezien het om het be slaan van het Duitsche volk gaat. En daar bij zijn alle Duitschers de buitenlandsche waarnemers en verslaggevers nierken dat steeds weer op met altijd nieuwe verwonde ring vervuld van een rustig souverein werkend vertrouwen. Bij ons wordt thans slechts gestreden en gewerkt. Niemand klaagt en niemand vraagt. Zaterdag vieren wij nu den 5tsten ver jaardag van den man, die het Duitsche won der heeft volbracht. Ditmaal zal geen pa rade worden gehouden Maar de liefde, wel ke ons met hem verbindt, en het vertrouwen, dat. wij hem schenken, is daarom des te har telijker, dieper en inniger geworden. Een wensch beweegt de geheele natie, die aan het front en die in het binnenland: I ang leve do Führer. Hij leide ons. zooals tot nu toe, zij liet ook door ernstige en mo'i- lijke tijden, tot do schitterende Duitsche overwinning. En hij blijve daarbij, wat hijk voor ons is een altijd was: onze Hitlcr.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 2